Készült: 2024.09.19.00:01:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2015.10.06.), 131. felszólalás
Felszólaló Gyöngyösi Márton (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:01


Felszólalások:  Előző  131  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYÖNGYÖSI MÁRTON, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt elnök úr, köszönöm a lehetőséget. Én is az előttem szólókhoz csatlakoznék abban, hogy a jegyzőkönyv technikai mivoltát, elfogadását fontosnak tartjuk.

Emellett természetesen méltatni kell az ENSZ elmúlt évtizedek során tett erőfeszítéseit, hiszen egy olyan szervezetről van szó, amely az elmúlt évtizedekben valóban nagyon sokat tett azért, hogy a világban a menekültek kérdése megoldódjon, rendeződjön. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága volt a garanciája annak, hogy érvényesülhet az az egyéni jog, miszerint menekültstátusért, menedékért folyamodhatnak menekültek, menedékjogot kérhetnek, és utána önként vissza is térhetnek a saját hazájukba. Tehát ezt a jogot biztosításként és garanciaként az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága garantálta az egész világban.

Ez mindenféleképpen elismerést érdemel, különösen mivel ez a szervezet 1956 után jött létre. Az 1956-os tragédia utáni menekültáradat során, amely Magyarországról keresett menedéket Nyugaton, az ENSZ nagyon hathatós eszközöket vetett be annak érdekében, hogy a politikai menekültek valóban otthonra és menedékre leljenek szerte a világban. Ilyen értelemben üdvözlendő az, ha e hivatal tevékenységét elősegítjük, támogatjuk.

Természetesen örülünk annak, hogy mind létszámban, mind a munkavégzés tekintetében területileg is gyarapodik az ENSZ itteni irodája. Annak külön örülünk, hogy több száz magyar munkavállalóval bővül ennek a hivatalnak a tevékenysége.

Ez végre egy jelentős és valódi lépés a munkahelyteremtésben. Ezt így ilyen értelemben is különösen üdvözöljük.

Mindazonáltal a jelenlegi migrációs válság talán lehetőséget teremt nekünk arra, hogy röviden reflektáljunk a nemzetközi szervezeteknek és így az ENSZ-nek is - hogy mondjam - a hibás megközelítésére. Nagyon sok esetben érezhettük azt az elmúlt hónapokban, hogy a nagy nemzetközi szervezetek, köztük az ENSZ is valahol leragadt egypár évvel, egypár évtizeddel, és nem volt képes ennek az új migrációs hullámnak a lényegét meglátni és bizonyos különbségtételeket megtenni, hiszen a jelenlegi migrációs válság tekintetében egy egészen más típusú, egészen más természetű krízissel állunk szemben, mint az oly sokszor párhuzamként előrángatott 1956-os menekülthullám során.

(18.20)

Akkor nyilvánvaló volt a politikai indíték és a politikai üldöztetés, aminek következtében Magyarországot elhagyni kényszerültek oly sokan. A jelenlegi migrációs válságban azonban kétségtelenül jelen van a politikai migráció, de ugyanakkor a gazdasági migráció is jelen van, sőt meggyőződésünk szerint többnyire az van jelen. Ezt a distinkciót nagyon érdemes megtenni, hiszen csak úgy tudjuk ezt a kérdést megfelelően kezelni. Ha ezt a distinkciót nem tesszük meg, akkor természetesen csődöt fognak mondani mindazok az intézkedések, amelyeket a nemzetközi szervezetek foganatosítani szeretnének.

E migrációs válság nyomán kiderült az is, hogy a nagy nemzetközi szervezetekben az elemzés és a diagnózis hiánya, valamint a koncepció hiánya is jelen van. Nincs világos elemzés, hiszen pontosan lehetett látni azt, hogy Európa bizonyos migrációs nyomás alatt van, pontosan lehetett látni, hogy robbanásig feszülnek Európa szomszédságában azok a társadalmak, amelyeket nyugat-európai országok az Amerikai Egyesült Államok segítségével folyamatosan destabilizáltak, az ENSZ pedig nem hívta fel a figyelmet arra, hogy ez a nyomás rajta van Európán, be fog következni ez a robbanás. Ezt a fajta munkát megfelelő előkészítéssel, elemzésekkel meg lehetett volna előzni, és egyfajta koncepciót ki lehetett volna dolgozni a tekintetben, hogy mégis mitévők legyünk a menekültáradattal, a migrációval, és hogyan kezeljük, de nem is csak kezeljük, hanem megoldjuk a problémát a gyökerénél fogva.

S amiben az ENSZ-nek még nagyon komoly szerepe lehetne, az az, hogy a szervezet tagjai tekintetében, akik mégiscsak szerződő felek, aláírták az ENSZ alapító okmányait, okiratait, abban bizonyos kötelezettségeket is felvállaltak, és saját magukra nézve bizonyos kötelezettségek respektálását vállalták, mégis azt látjuk, hogy ezeknek az országoknak a felelősségét, amelyek az ENSZ tagjai, az ENSZ képtelen számon kérni, sőt képtelen a vita középpontjába helyezni. Ugyanis amíg a felelősségről nem beszélünk, nem beszélünk egyes ENSZ-tagállamok felelősségéről abban, hogy ez a fajta menekültválság, ez a migrációs krízis előkerült és napvilágra került, kialakult, addig ennek a kérdésnek a megoldását nem fogjuk tudni megtalálni, csupán a kezelésére kell hogy szorítkozzunk.

Ilyen értelemben az ENSZ egy nagyon fontos fórum arra, hogy őszintén és teljesen szembenézve a problémával megnevezzük azokat a felelősöket, akik ennek a migrációs válságnak a hátterében állnak, és ilyen értelemben keressük a probléma gyökerénél a probléma megoldásának a lehetőségeit. Hiszen teljesen egyértelmű az, hogy a migrációs válságot nem Európában kell kezelni, ahová érkeznek, hanem ezeknek az embereknek a szülőhazájában, a szülőföldjükön, ahonnan elindultak. Addig nem lesz vége a migrációnak, addig nem lesz vége ennek a hatalmas migrációs hullámnak, amíg nem tudunk stabil körülményeket teremteni mind politikai, mind gazdasági, mind társadalmi értelemben azokban az országokban, amelyek destabilizálásában sajnos igencsak élen jártak egyes nyugati országok. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  131  Következő    Ülésnap adatai