Készült: 2024.04.29.19:03:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2001.10.16.), 390. felszólalás
Felszólaló Szabó Sándorné (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  390  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ SÁNDORNÉ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Három a magyar igazság, egy a ráadás. Immár minden lehetséges parlamenti eszközzel éltem a Győri Tanítóképző Főiskolán kialakult helyzet megoldásának segítése érdekében. Negyedszer kérem az oktatási minisztert és hívom, látogasson el Győrbe, először májusban, majd júniusban, aztán szeptemberben és most. Legyen a vendégem egy olyan találkozón, ahol a nyugat-magyarországi egyetem vezetői, az Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskolai Kar főigazgató asszonya, a hallgatói önkormányzat képviselői és az intézményi kari tanács tagjai ülnének az asztal körül.

Az oktatási miniszter semmitmondó válaszra csak a mai napon, a napirend utáni felszólalásra való bejelentkezésem után méltatott. Szeretném tudni és a kormány képviselőjének a válaszát hallani: csak az ellenzéki képviselőknek kell hónapokat várni a miniszteri válaszra, még egy elutasítóra is, vagy a kormánypártiaknak is? A tegnap keltezett válaszlevelében a miniszter azt írja, ahogy a minisztérium megtette a szükséges és jogszerű lépéseket, törvényességi felügyeleti jogával élve. Sajátosan értelmezte ezt az oktatási miniszter megbízottja ez év június 18-án, aki a kari tanács választásának reggelén érkezett az intézménybe egy célvizsgálat végzésére. Szomorú tény, hogy erről a célvizsgálatról, az ennek keretében tartott meghallgatásokról nem készült jegyzőkönyv, sőt emlékeztető sem. A kari tanácstagokat választó értekezletet a miniszter megbízottja hosszú ideig győzködte, halasszák el a választást, mert a főiskola veszélyben van. Az új kari tanácsba minden régi, a főigazgató asszony módszerei ellen tiltakozó, a demokráciáért súlyos egzisztenciális kockázatot vállaló oktatót ennek ellenére újra megválasztottak.

 

 

(22.20)

 

 

Az oktatási miniszter urat kérdezem, tudja-e, hogy azóta az egyik kari tanácstag tanszékvezetőt a fegyelmi indításával párhuzamosan a főigazgató asszony kitiltotta az intézményből. Tudja-e, hogy a másik tanszékvezetővel "kedvezőbben" bánt a rektor, mert a fegyelmi indítása mellett még dolgozhat? Vajon mire számíthatnak a most fegyelmi alá vont oktatók? Ezt azért kérdezem, mert tavaly László Richárd tanársegéd ellen fegyelmit indítottak, és fellebbezésének elbírálása előtt elbocsátották.

Kérdezem, hogy tudja-e, hogy a kari tanácstagok összefogását és választóikkal való kapcsolattartását szervezkedésnek, sőt összeesküvésnek minősíti a főigazgató, és ezen az alapon jár el ellenük. Ezt lenne hivatott bizonyítani az a hallgatói vallomás, visszaemlékezés is, amely az idén nyáron született, másfél évvel az események után.

Tudom, az oktatási miniszter elkötelezett híve a demokratikusan működő autonóm felsőoktatásnak. Személyesen hallottam a miniszterelnök úr kedvenc rádióműsorában, a Vasárnapi újságban a miniszterrel készült interjút, amelyben a kari tanácsok tagjait rendszerváltó, bátor felállásra buzdította. Győrben megfogadták az oktatók a miniszter tanácsát, és komolyan vették a bátorítást. Ugye bízhatnak benne, hogy nem szolgáltatja ki őket a helyi hatalom kényének, kedvének, sőt bosszújának, hanem megvédi őket? Ezek ismeretében kérdezném, még mindig úgy gondolja-e, nem kell-e egy asztalhoz ülnie minden érdekeltnek egy mediátor, közvetítő szervezésében?

A miniszter úr még májusban, az interpellációmra adott válaszában elismerte, a miniszter felelős a felsőoktatásban kialakult viszonyokért. Abban vajon nincs felelőssége, hogy az alaptalanul indított fegyelmikkel próbálják letörni a kari tanácsi tagok kötelességéből fakadó, törvényeket tiszteletben tartó és tartatni akarók ellenállását? Ezek után vajon még mindig fenntartja a Kisalföldben tett nyilatkozatát, miszerint ebben az ügyben nem az a fontos, kinek van igaza?

Meggyőződésem: a demokratikus személyiségű pedagógus nevelésének elengedhetetlenül fontos színtere a demokratikus szellemiségű felsőoktatási intézmény. Azok az elsőévesek, akik most kezdték a tanulmányaikat, 2044-ig viszik magukkal azokat az értékeket, amelyeket a főiskola közvetít a számukra.

Kérdezem a miniszter urat, hogy az a levél, amit ma kaptam, és amelyben elhárította a személyes találkozást a fegyelmi eljárások idejére - vajon milyen okkal tette? Ugyanis én úgy érzem - a véleményével ellentétben -, hogy erre a találkozóra a miniszter úrnak és az érintetteknek egyaránt szüksége lenne a korrekt tájékozódás érdekében. Ezt nem kellene a fegyelmi eljárások befolyásolásának tartani. Még mindig reménykedem, és várom válaszát, látogatásának várható időpontjának megjelölését.

Köszönöm a figyelmüket, és várom még mindig a miniszter úr válaszát. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  390  Következő    Ülésnap adatai