Készült: 2024.04.29.19:22:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2001.10.16.), 278. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 3:49


Felszólalások:  Előző  278  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Legfelsőbb Bíróság a közelmúltban hozott egy ítéletet, amely a közérdekű adatokkal kapcsolatos. A Legfelsőbb Bíróság szerint nincs olyan jogszabály, amely arra kötelezné az államot, hogy nyilvánosságra hozza, mire költik a pénzt azok a gazdasági társaságok, amelyeknek maga az állam a tulajdonosa. Van másik jogértelmezés is, hiszen korábban a Fővárosi Bíróság úgy döntött, hogy ezeknek az adatoknak nyilvánosnak kell lenniük.

Fontos közérdek: az adófizetők tudják, hogy mire költi az állam a befizetett adóforintokat. Meggyőződésem, hogy ez volt a jogalkotó szándéka, ez az utóbbi értelmezés, amikor megalkotta az adatvédelmi törvényt. Mégis, ha ez a szabály nem egyértelmű - márpedig a Legfelsőbb Bíróság ítélete ezt mutatja -, akkor meg kell változtatni a törvényt, úgy kell megváltoztatni, hogy az egyértelmű legyen.

Az önök előtt fekvő törvényjavaslat ezt a változtatást tartalmazza. Meggyőződésem, hogy Magyarországon akár Orbán Viktor, akár Medgyessy Péter kormányoz (Zaj a kormánypárti padsorokban. - Varga Mihály: Ne viccelj már!), olyan törvényi szabályozás szükséges, amely arra kötelezi az államot, hogy minden adóforinttal számoljon el a nyilvánosság előtt. Abba kell hagyni azt a gyakorlatot, hogy a kormány az autópálya-építésre szánt milliárdokat átadja a Fejlesztési Banknak, majd azután a nyilvánosság számára nem követhető, hogy ki mennyi pénzt és hogyan használ fel.

Az Állami Számvevőszék a zárszámadási törvényről alkotott véleményében több mint húsz oldalon keresztül kifogásolja az Országimázs Központ gyakorlatát. Az Országimázs Központ ugyanis nagy összegű keretszerződést kötött a Happy End Kft.-vel, majd ezt követően az egyes feladatok ellátására kötött további szerződések már nem a közbeszerzési törvény szerint köttettek. Ez a jogértelmezés lehetővé teszi, hogy a Happy End Kft., amely egyben - mint tudjuk - a Fidesz kampánycége is, saját szubjektív mérlegelése alapján dönthet arról, hogy kik részesüljenek a közpénzekből üzleti megbízásban.

Tisztelt Országgyűlés! Magyarország az Európai Unió leendő tagjaként nem folytathat olyan gyakorlatot, amely kétségessé teszi, hogy mire fordítja, hogyan fordítja az állam a közpénzeket. Az MSZP elkötelezett amellett, hogy legyen átlátható a közpénzek felhasználása. Ez a tiszta közélet megteremtésének alapfeltétele.

Ezeket az érveket az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságában is elmondtam, a törvénymódosítás tárgysorozatba-vételét 13 ellenzéki és független képviselő támogatta, 14 kormánypárti képviselő tartózkodott a szavazástól, és mindösszesen 1 fideszes képviselő asszony szavazott nemmel. Őszintén sajnálom egyébként, hogy az alkotmányügyi bizottságban egyetlenegy ellenérv és érv sem hangzott el a kormánypárti képviselők részéről. Ez az arány, amelyet az előbb elmondtam önöknek, jó esélyt biztosít arra, hogy az Országgyűlés tagjai gondosan mérlegeljék álláspontjukat, és döntésükkel tárgysorozatba vegyék a törvénymódosítást. Ez a döntés azt bizonyítaná, hogy az Országgyűlés kormánypárti oldala is fontosnak tartja a közpénzek átláthatóságát, és a kormány is fontosnak tartja, hogy a jövőben pontosan elszámoljon az adófizetők pénzével.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  278  Következő    Ülésnap adatai