Készült: 2024.04.29.19:21:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2001.10.16.), 231. felszólalás
Felszólaló Dr. Világosi Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:25


Felszólalások:  Előző  231  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VILÁGOSI GÁBOR (SZDSZ): Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Adott egy fiatalember, aki a Fidesz képviselőjeként bekerül a parlamentbe. Az említett képviselő a Fidesz színeiben helyet kap a gazdasági bizottságban, ahol bekapcsolódik az építésügyi albizottság és az infrastruktúra-fejlesztési albizottság munkájába. Mindezek után megveszi egy több milliárd forint értékű cég többségi tulajdonát, és bejelenti: a jövőben visszavonul a politikától, a cég felvirágoztatásán akar dolgozni. A játék neve "legyen ön is milliárdos", a játék szépséghibája, hogy csak fideszes képviselők, azok rokonai, szobatársai játszhatják, minden büntetőjogi következmény nélkül.

A legújabb fideszes játékost Rigler Zoltánnak hívják. A Fidesz parlamenti képviselőjének százszázalékos tulajdonában lévő cég, a BRS-2000 Építőipari és Szolgáltató Kft. vásárolta meg az Alba Regia Holding Rt. 62 százalékát. A vételár nem ismert, azt azonban tudjuk, hogy az ARÉV cégcsoport a Figyelő Top 200 listája szerint jelenleg a tizenharmadik legnagyobb építőipari társaság a magyar piacon, 8,68 milliárd árbevétellel. (Közbeszólás a Fidesz soraiban: Lesz még nagyobb is!) A közel egy tucat céget tömörítő ARÉV-et 1991 decemberében alapították 942,5 millió forint jegyzett tőkével, és alaptőkéje ma is ekkora.

A történet egyik szépséghibája, hogy a képviselő úr vagyonnyilatkozatából nem mutatható ki a feltételezett vételár töredéke sem. A képviselő úr banki hitelt emlegető magyarázata sem elfogadható, mivel piaci tapasztalatok azt mutatják, hogy a Rigler úr jövedelmével és anyagi helyzetével rendelkező állampolgárok, cégek ma nem juthatnak a piacon akkora összeghez, amely az említett cég többségi tulajdonának megvásárlásához szükséges.

Mindezek alapján a következő kérdéseket szeretném feltenni az államtitkár úrnak: a kormány korrupcióellenes kezdeményezései miként adnak lehetőséget a Rigler képviselő úréhoz hasonló, nehezen magyarázható, hirtelen vagyongyarapodások okainak feltárására? A kormány mit szándékozik tenni annak érdekében, hogy a politikusok vagyongyarapodását valóban ellenőrizhetővé tegye?

Kérem a válaszát. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  231  Következő    Ülésnap adatai