Készült: 2024.04.29.18:55:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2001.10.16.), 187. felszólalás
Felszólaló Körömi Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:46


Felszólalások:  Előző  187  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÖRÖMI ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány autópálya- és gyorsforgalmi úthálózat-építési programja hosszú távra szól, és a ma még talán nehezebben megközelíthető, ezért kevésbé fejlett régiók fellendítését is szolgálja.

Az egész Dél-Dunántúl nagy örömmel fogadja e program elemei között a 6-os és M7-es út fejlesztési koncepcióját, hiszen ez a térség részben az úthálózat fejletlensége miatt 1990 után gazdasági teljesítményében fokozatosan leszakadt a Dunántúl más régiói mögött; és ezt valószínűleg kevesen tudják: számos gazdasági mutatóját tekintve az alföldi régiók mögé is szorult.

Örülünk tehát az elképzelésnek, de úgy gondoljuk - és ez interpellációnk témája -, hogy az M7-est és Pécs városát Kaposvár érintésével összekötő út, az M65-ös megépítése a Dél-Dunántúl fejlődését alapvetően felgyorsíthatja. Az eredeti tervek szerinti M6-os megépítése a Budapest központú, sugaras úthálózatba illeszkedően alapvetően egyfunkciós utat hoz létre.

Ennek szükségessége mellett, ám ennél lényegesen kisebb költséggel megvalósítható lenne az előbb említett, Pécs városát az M7-essel Kaposvár érintésével összekötő új autópálya, esetleg gyorsforgalmi út. Álláspontunk szerint ez gyors eljutást biztosítana Budapestre, emellett a Dunántúl északi részéhez is jelentősen javítaná régiónk közúti kapcsolatát. Ez az elképzelés nemcsak a nehezen megközelíthető Pécs és Kaposvár számára, de Baranya megye északi, továbbá Somogy megye belső, eddig viszonylag elzárt részeinek is előnyös lenne, hiszen könnyebb megközelíthetőség esetén komolyabb befektetésekre számíthatnánk.

Az M65-ös út, kiegészülve a most folyó beruházásokkal, a régió három megyéjét hozná közelebb egymáshoz, ezáltal tovább javulhatna együttműködésük, komolyabb összefogásra nyílna mód a közös területfejlesztési programok indítása terén. Így a közös célok érdekében a megyeközpontok is jobban kihasználhatnák egymás előnyeit.

Az eddig elmondottak alapján úgy látjuk, hogy az M65-ös út megépítése térségünk régóta meglévő és legjelentősebb gondjait orvosolhatná, így régiónk egyik megtartó ereje lehetne.

Kérdésünk a miniszter úrhoz a következő: elképzelhetőnek tartja-e, hogy az M65-ös a mai tervek szerinti 2030-ig történő megépítése időben előbbre sorolódjék?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  187  Következő    Ülésnap adatai