Készült: 2024.04.29.19:02:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2001.10.16.), 171. felszólalás
Felszólaló Kékkői Zoltán József (FKGP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:41


Felszólalások:  Előző  171  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÉKKŐI ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! A 1049/2001. számú kormányhatározatban megfogalmazottaknak megfelelően elkészült a mezőgazdasági szövetkezetek külső szövetkezeti üzletrészeinek felvásárlására vonatkozó ügyrend. A feladat végrehajtása 2001. augusztus 1-jén megkezdődött.

A megyei FM-hivatalok által készített, 2001. október 5-ei jelentés szerint a témakörben korábban kiadott törvény alapján beérkezett igénybejelentéseknek a száz százalékát visszaküldték az ügyfeleknek. A Magyar Fejlesztési Bank Üzletrész-hasznosító Kft. vételi ajánlatának egyidejű postázása után közel 166 ezer új igénybejelentés visszaérkezett a hivatalokba, de a szövetkezetek megerősítő nyilatkozataiból mindössze 60 ezer darab került megküldésre. 22 ezer szerződést kötöttek a megyei FM-hivatalokban, és közel 2300 esetben a kifizetést is kezdeményezték, 373 millió forint összegben. A fentiekből kitűnik, hogy a külső szövetkezeti üzletrészek megvásárlásának programja elindult, és jelenleg is folyamatban van.

Az FM-hivatalok az általuk vállalt feladatokat az eredeti ütemezés, eljárásrend szerint végzik, illetve elvégezték. Az eljárás során több probléma alakult ki a szövetkezetek magatartása miatt, ugyanis sok szövetkezet nem tudta értelmezni a vételi ajánlatban foglaltak szerinti jogosulti kört. Magyarázatot kértek arra, hogy hogyan alkalmazzák a tagok és a szövetkezetek vonatkozásában az elővásárlási jogról való lemondást. Számtalan kérdés merült fel a vagyonnevesítéskori üzletrész, névérték értelmezése kapcsán, melyekre folyamatosan a megkeresők felé a válaszokat megadtuk.

Ismert a minisztérium előtt a pacsai szövetkezet álláspontja is, amivel ki szeretné vonni magát a szövetkezeti üzletrészvételi eljárásból. A szövetkezeti vagyon felhasználása - erre hivatkozik a pacsai szövetkezet - működő szövetkezetnél nem akadálya az üzletrész megvásárlásának. A probléma ez esetben is az, hogy nem hajlandók kiadni a vételhez szükséges igazolásokat, és így az állampolgár nem kötheti meg az üzletrész eladásáról a szerződést. Néhány szövetkezet kétségtelenül nem segítő szándékú eljárása komoly problémát fog okozni a szövetkezet külső üzletrész-tulajdonosainak, és jelentősen hátráltatja a kifizetéseket, mivel végső esetben bírósághoz kell fordulni az adatszolgáltatás megtagadása miatt.

 

(Az elnöki széket dr. Szili Katalin, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

A jelenleg folyó üzleti és polgárjogi eljárási szabályok szerinti üzletrész-felvásárlás igen tág teret biztosít a folyamatot hátráltatni kívánó szövetkezeti vezetők részére, akik alkalmanként élnek is ezzel a lehetőséggel, és rendkívül megnehezítik az FM-hivatalok pozitív irányú beavatkozási lehetőségeit. Az érdekelt állampolgárokkal összefogva, azokat segítve, jogi tanácsokkal ellátva, reményeink szerint, ha nem is egyszerű módon és azonnal, de megoldhatók a képviselő úr által felvetett problémák.

Kérem a válaszom elfogadását. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  171  Következő    Ülésnap adatai