Készült: 2024.04.29.19:13:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2001.10.16.), 153. felszólalás
Felszólaló Dr. Pálinkás József
Beosztás oktatási miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  153  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PÁLINKÁS JÓZSEF oktatási miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Másképpen ítélem meg a helyzetet, mint ahogy a képviselő úr ítéli meg. Arra pedig, hogy van-e kiút, azt tudom mondani, hogy természetesen van kiút; igaz ugyan, azt nem értem, hogy miből kellene ezt a kiutat keresni, hiszen - még egyszer mondom - másképpen látom a felsőoktatás helyzetét.

Rövidesen a parlament elé kerül egyébként az Oktatási Minisztérium beszámolója a felsőoktatásról 1998 és 2001 között. Hoztam is a képviselő úrnak egy példányt belőle, ezt a válaszom után átadom önnek. Ebből meggyőződhet azokról a fejlesztésekről, amelyek ez alatt a három-négy év alatt végbementek.

Képviselő úr a kérdésében meglehetősen általánosan fogalmaz, konkrét intézmény, konkrét nevek említése nélkül, ezért, képviselő úr, én sem tudok mást tenni, mint hogy általános válaszokat adok, általában fogalmazok én is.

Nos, először az integrációról. Végrehajtottunk egy példa nélküli átalakítást a magyar felsőoktatásban. Ezt az átalakítást a parlament nagy többséggel támogatta; úgy emlékszem, négy ellenszavazattal szavazta meg a parlament ezt a törvényt. Amellett, hogy ez az átalakítás, azt kell mondanom még egyszer, példa nélküli a magyar felsőoktatás történetében, példa nélküli az a fegyelmezettség is, amellyel ezt az intézmények végrehajtották. 2000 januárjától a felsőoktatási intézményekben semmilyen működési zavar nem észlelhető. Nem észlelhető semmi olyan, ami arra utalna, hogy a magyar felsőoktatásban a nagy intézményi átalakítás zavart okozott volna. A felsőoktatási intézmények többsége élni tud az új lehetőségekkel.

42,5 milliárd forintnyi beruházás kerül az intézményekhez, nagyobbrészt Szeged, Debrecen, Budapest, Miskolc, Kecskemét intézményeihez. Létrejönnek új képzési struktúrák. Természetesen vannak olyan intézmények, amelyek ezen átalakítás közben arra kényszerülnek, hogy bizonyos szakokon szűkítsék a képzést, ez nagyobbrészt a hallgatók igényeinek vagy a hallgatók érdeklődésének megfelelő.

Nem tudok arról, képviselő úr, hogy azt a pénzt, amely ezekre a beruházásokra fordítódik, előre elköltötték volna az intézmények. Ez ugyanis csak fedezetlen kötelezettségvállalással történhet, amit pedig büntetnek Magyarországon. Nem tudok, még egyszer mondom, egyetlen olyan esetről sem, ahol ez bekövetkezett volna.

Annak kapcsán, amit a képviselő úr az átalakításokról elmond, azt szeretném elmondani, hogy természetesen van reális veszélye annak, hogy egy intézményen belül politikai preferenciák alapján történik kinevezés vagy vezetőváltás. Én ilyenről nem tudok, de ha a képviselő úr tud ilyenről, kérem, hogy ezt hozza tudomásomra, mert a magyar felsőoktatásban csak szakmai, tudományos vagy oktatási tapasztalatok, érdemek alapján történhet kinevezés vagy történhet előrelépés, illetve történhet egy intézmény vagy kar szűkítése. Ha ez nem így történik, az rosszul van, és azt jogkörömben eljárva felül fogom vizsgálni.

Képviselő úr, az elmúlt időszakban jelentős fejlesztéseket hajtottunk végre a tudományos életben Magyarországon. Ezek valóban hozzájárulnak az egyetemek, főiskolák pénzügyi finanszírozásához. Az, hogy ezt ki hogyan használja fel, természetesen az elszámolásnál ki fog derülni.

Kérem a képviselő urat a válaszom elfogadására. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  153  Következő    Ülésnap adatai