Készült: 2024.09.20.22:22:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

135. ülésnap (2008.04.07.), 197. felszólalás
Felszólaló Dr. Hende Csaba (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mentelmi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 8:17


Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HENDE CSABA, a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottság előadója: Tisztelt Országgyűlés! Porubszky István budapesti lakos Havas Szófia képviselőtársunk ellen nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétsége miatt tett feljelentést.

A képviselő asszony a HVG 2007. október 4-ei számában az alábbi kijelentéseket tette: "1956 esetében nem szoktam forradalomról beszélni, mert a börtönből kiszabadult nyilaskereszteseket, illetőleg zsidóvadász címkével nem tudnám semmilyen módon forradalmároknak nevezni. Ahogyan azokat a géppisztollyal köröző fiatalokat sem, akik ugyanúgy járták a házakat, mint 1944-ben, zsidókra vadászva." (Babák Mihály: Mondjon le!) Porubszky István feljelentő maga is fegyverrel harcolt 1956-ban, ezért sértettnek érzi magát Havas Szófia kijelentései által.

Tisztelt Ház! A képviselő asszony állításai teljes egészükben valótlanok, semmilyen történeti ténnyel sem támaszthatók alá. 1956 októberében és novemberében sehol Magyarországon semmiféle géppisztolyos fiatalok sem köröztek zsidókra vadászva. Ez történelmi tény.

1990-ben az első szabadon választott Országgyűlés, a rendszerváltoztatás fundamentális aktusaként egyhangúlag törvénybe iktatta az 1956. októberi forradalom és szabadságharc jelentőségét. Az 1990. évi XXVIII. törvény kinyilvánítja: "Az újkori magyar történelem e dicső eseménye csak az 1848-49-es forradalomhoz és szabadságharchoz mérhető. Az Országgyűlés kötelességének tartja, hogy ébren tartsa és ápolja a forradalom és szabadságharc emlékét."

Eme önként vállalt kötelességünk miatt fokozott figyelemmel kell foglalkoznunk az '56-ot érő támadásokkal. Igaz ez különösen akkor, ha a forradalmunkat és annak hőseit éppen a mi sorainkból gyalázza valaki, ha éppen egy országgyűlési képviselő próbálja meghamisítani történelmünket.

Az ügy azért rendkívül érzékeny, mivel nem áll egyedül. Az MSZP egy másik politikusa, Hegyi Gyula európai parlamenti képviselő, a brit The Guardian 2006. október 25-ei számában 1956-tal kapcsolatban szintén antiszemitizmust emlegetett. Minderre figyelemmel kérem türelmüket és figyelmüket egy kis időre.

Tisztelt Ház! A mentelmi bizottságnak etikai, becsületbírósági hatásköre nincsen. Ezért csak annyit tehettünk, hogy egyöntetűen rosszallásunkat fejezzük ki képviselőtársunk kijelentései miatt. Havas Szófia egyébként ülésünkön nem jelent meg, írásos nyilatkozatot sem tett. A mentelmi bizottság vita után 5 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett és 1 igen szavazattal úgy döntött, hogy a képviselői vélemény szabad kinyilvánítása érdekében a mentelmi jog fenntartását javasolja az Országgyűlésnek.

Ez a többségi álláspont összhangban van az Alkotmánybíróság többször kifejtett véleményével. Magam is úgy vélem, hogy a történelem eseményeinek és tényeinek kommentálása a történettudomány és a nyílt közéleti vita terepe, nem pedig a büntetőbíráskodásé. Azt is gondolom, hogy a hazugság akkor is ugyanúgy elvetendő, ha valaki a valós történelmi tényeket tagadja, vagy pedig, mint jelen esetben Havas Szófia tette, valótlan eseményeket állít megtörténteknek.

Tisztelt Ház! Adóinkból azért tartjuk fenn bíróságainkat, hogy a jelenben keletkezett és a jövőre ható jogvitákat gyorsan és kiszámítható módon döntsék el. Hacsak egy módunk van rá, mentesítsük őket a múlt árnyaival való hadakozástól. Akkor járunk el tehát helyesen, ha Havas Szófia képviselő asszonyt nem adjuk ki még akkor sem, ha ő maga ezt kérné. A mentelmi jog ugyanis nem a képviselőé, hanem az Országgyűlésé. A képviselő álláspontja, amelyet még nem ismerünk, nem köti a plénumot.

(17.20)

Tisztelt Ház! Van egy különös oka is annak, amiért részemről a mentelmi jog fenntartását javasolom: hazánk ma pattanásig feszült légkörben éli történelmének újabb nehéz óráit, ezért jobb, ha Havas Szófia képviselő asszony ügyét itt és most lezárjuk, mintsem engednénk, hogy valótlan állításaival egy nyilvános per kapcsán tovább szítsa a mégoly jogos indulatokat. A baj, amit Havas Szófia okozott, már így is elég nagy, ha kiadnánk őt, a baj még tetéződne is, Havas Szófia ugyanis ezt a pert kétségtelenül megnyerné. A bíróság őt a bírói gyakorlat alapján simán felmentené a rágalmazás vádja alól, a bírósági határozatokban 1992/54. számon közzétett felsőbírósági döntés ugyanis kimondja, hogy a személy szerint meg nem határozott személyösszességek tagjai nem lehetnek sértettjei a rágalmazásnak. Vagyis, miután nem ismerjük név szerint az összes fegyveres szabadságharcost '56-ból, Porubszky István magánvádló hiába igazolja a perben a fegyveres harcban való részvételét, hiába veszi magára Havas Szófia rágalmait, a jog őt sértettként nem ismeri el, ezért a bíróságon veszítene.

Rágondolni is rossz, hogy képviselőtársunk ezért diadalt aratna ebben a perben, Havas Szófia ugyanis ebben az ügyben a diadalra szolgált rá a legkevésbé. Nos, ha másért nem, ezért szíveskedjenek Havas Szófia képviselő asszony mentelmi jogát fenntartani nemleges vagy tartózkodó szavazataikkal.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ön hamarosan szót kap, és az Országgyűlés előtt fejtheti ki álláspontját. Ha jó tanácsot elfogad, én azt javasolom önnek, hogy felszólalásában először is kövesse meg az Országgyűlést, amelynek tagjaként szembefordult annak törvényével, azután kövesse meg az önnel egy frakcióban ülő Mécs Imre képviselő urat és az önnel szemben helyet foglaló Wittner Mária képviselő asszonyt is, akik mindketten '56 hősei, és mindketten érdemesek teljes tiszteletünkre. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Azután kövesse meg Porubszky Istvánt és a többi pesti srácot! Végül hajtson fejet '56 minden mártírja előtt! Kérem, hogy Angyal Istvánról és a többi zsidó származású mártírunkról külön is emlékezzen meg.

Kedves Képviselőtársam! Az országnak ma békességre, a múlt sebeinek behegedésére van szüksége. (Közbeszólások az MSZP soraiból. - Az elnök csenget.) Javasolom, kérjen bocsánatot. Nem olyan nehéz, higgye el! Az ön párttársa, Hegyi Gyula már meg is tette egyik napilapunk 2008. április 5-ei, tehát most szombati számában. A saját, '56-ot antiszemitázó nyilatkozatáról a következőket mondta: "Mindenki tévedhet. Én is tévedtem. Nemrégiben került a kezembe Paul Lendvai könyve, aki Fejtő Ferencre is hivatkozva azt írta: nem volt antiszemita kilengés az 1956-os forradalom idején. Így tehát készséggel bocsánatot kérek azoktól, akiket e mondatommal mélyen megbántottam." Képviselő asszony, kövesse Hegyi Gyulát az igazság útján!

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai