Készült: 2024.05.18.05:04:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

138. ülésnap (2011.11.21.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:29


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Ugyancsak napirend előtti hozzászólásra jelentkezett Vona Gábor frakcióvezető úr, a Jobbik részéről: "Gazdasági szabadságharc az IMF ellen az IMF támogatásával?" címmel. Parancsoljon, öné a szó.

VONA GÁBOR (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Miközben hallgattam miniszter úr válaszait, én is kutattam a plafont, és nagyon örülök neki, hogy tényleg erősek a támasztékok a Magyar Országgyűlésben. Azt az IMF-megállapodást, amiről ön beszélt, győzelemnek nevezni, azt gondolom, hogy a cinizmus és a provokáció határain már jócskán túl van.

Ki kell jelentenünk, az az IMF-megállapodás, amit önök itt elővezetnek, egészen új, drámai társadalmi és politikai helyzetet teremt Magyarországon. Ebben a helyzetben illő, indokolt és joggal elvárható lett volna, hogy a kormányfő ma napirend előtt szót kérjen és számoljon be mind az Országgyűlésnek, mind a magyar társadalomnak az ezzel kapcsolatos politikájukról. Ugyanis az, amit önök a sajtóban mondanak, hogy új típusú megállapodást kötünk az IMF-fel, erről azért mondjuk el, hogy nyúl és farkas viszonyában új típus nincs. Hiába sarki a nyúl, hiába préri- a farkas, ha a farkas meg a nyúl találkozik, akkor a farkas megeszi a nyulat. Az IMF a farkas, Magyarország meg a nyúl, s ha önök visszahívják Magyarországra az IMF-et, az IMF meg fogja enni Magyarországot.

Egyébként az is elképesztő, hogy növekedési fordulatról beszélnek, arról beszélnek, hogy a függetlenségünket újra meg tudjuk erősíteni. De az IMF visszajöttével csorbulni fog mind a függetlenségünk, mind a növekedésünk. Ezt mondjuk már ki őszintén! Aki jelen pillanatban egyedül hátra dőlhet, az a bankszektor, a multinacionális tőke, nekik az IMF gyámkodása mellett újabb esetleges érdeksérelmektől nem kell tartaniuk.

(13.40)

Azoknak viszont, akik devizahitelesek, és a magyar társadalom nehéz helyzetben lévő részét képezik, katasztrofális ez a hír, ezt nyugodtan elmondhatjuk, és hadd ne dobjunk hátast a Bankszövetség javaslatától, miniszter úr, amit önök majd az IMF gyámkodása mellett el fognak fogadni. Úgyhogy a hazugságolló egyre inkább tágul, és már nem is arról beszélünk, hogy önök a valóságot hazugsággal próbálják leplezni, hanem most már az a helyzet, hogy egy korábbi hazugságukból menekülnek egy újabb hazugságba, majd egy újabb hazugságba.

Még mielőtt a miniszter úr vagy esetlegesen a kormánypárti képviselők itt megsértődnének ezen a helyzetértékelésen, azért egy fontos dolgot hadd szögezzek le az ellenzékiség szempontjából. Ez a drámai helyzet azért jól kirajzolja, hogy mi Magyarországon a valódi törésvonal. A valódi törésvonal egyik oldalán áll az MSZP és az LMP, amelyek ugyan fanyalogva, de üdvözölték az IMF Magyarországra érkezését (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.), azaz ők Magyarország nemzetközi kiszolgáltatottságában érdekeltek. A másik oldalon áll a Jobbik, amely azt mondja, hogy Magyarország nemzeti függetlenségét meg kell őrizni, s ebbe az IMF nem fér fele. Önök eddig ezen a határvonalon táncoltak; most egyértelműen átléptek az MSZP, LMP által képviselt oldalra, egyértelműen átléptek úgy, hogy a képviselőik többsége ezzel nem ért egyet, miniszter úr, ebben biztos lehet ön is, és gondolom, tudja is, és a magyar társadalom se. De ha ilyen bátrak, akkor is mindig kétharmadra hivatkoznak. Hát mérjék meg, készüljön egy felmérés arról, hogy van-e legitimitása ennek az IMF-fel kapcsolatos döntésnek a kormány mögött, mert szerintem nincs. A magyar társadalom többsége és különösen az önök szavazóinak a többsége is ezt a döntést elutasítja.

Ennek vannak politikai és gazdasági konzekvenciái. A legfontosabb politikai konzekvenciája, bármennyire is fájdalmas önöknek, az az, hogy a kormánynak le kell mondani. Másféléves ámokfutásba kezdtek, másfél éven keresztül értelmetlen, céltalan megszorításokkal véreztették a magyar társadalmat. Ennek véget kell venni. A magyar politikának ebben a drámai és új helyzetben új felhatalmazást kell kérni a társadalomtól, új erőviszonyokat kell teremteni, hogy a válságból hogyan lehet kikerülni.

A gazdasági konzekvenciák levonása talán még ennél is egyértelműbb. Mindannyian emlékeznek itt az Országgyűlésben, hogy a Jobbik kezdetekből fogva azt hangsúlyozta, hogy a magyar államadósságot újra kell tárgyalni, mert ez visszafizethetetlen. Ezt mondtuk kezdetektől fogva. Nem azt mondtuk, hogy holnap ne fizessünk, hanem azt mondtuk, hogy találjunk olyan megoldást, ami a magyar társadalom számára elviselhető, mert ez nem az. Nem azt mondtuk, amit szintén önök adnak a szánkba, hogy menjünk a görög útra, hanem pont azt mondjuk, hogy erről a görög útról térjünk le, miniszter úr, mert az önök politikája löki Magyarországot egyre inkább a görög út felé.

Az államadósság visszafizethetetlen, és a másfél évük, amikor ennek a csökkentését helyezték fókuszba és célkeresztbe, pont ezt bizonyította be. Most mind GDP-arányosan, mind abszolút értelemben az államadósság visszanőtt, a magyar gazdaság, a magyar társadalom ezt nem tudja visszafizetni. Egy megoldást maradt: a magyar államadósságot újra kell tárgyalni.

Miniszter úr, mi arra kérjük, hogy ez ügyben tegyenek most már érdemi lépéseket. Talán jellemző volt, hogy sem az LMP, sem az MSZP nem tudott érdemi lépéseket mondani, csak fanyalogtak. Mi mondunk egy érdemi lépést: tárgyaljuk újra Magyarország államadósságát. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

Ha szükséges, keressünk nemzetközi kapcsolatokat, próbáljunk meg teremteni nemzetközi egységfrontot hasonló, olyan országokkal - van jó pár ilyen ország -,s amelyek ilyen problémától szenvednek, és próbáljunk meg nemzetközi szinten érvelni az államadósság, az adósságválság újratárgyalásának, akár nemzetközi szintű újragondolásának érdekében. Ugyanis, miniszter úr, itt a kérdés már nem az, hogy válság van-e Magyarországon vagy nincs válság, hogy 1,5 százalékos a növekedés vagy 1,5 százalékos recesszió vár az országra. Itt a kérdés, a valódi kérdés az, hogy lesz-e katasztrofális helyzet Magyarországon, társadalmi és gazdasági értelemben katasztrofális helyzet. Ezt szeretnénk elkerülni. Ha önök valóban ezt akarják elkerülni, és nem az IMF-nek táncolni, akkor ebben támogatni fogjuk önöket, de az IMF visszahívásában és Magyarország függetlenségének (Az elnök csenget.) feladásában nem fogjuk támogatni önöket. (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Így van!)

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Matolcsy György miniszter úré a szó.

DR. MATOLCSY GYÖRGY nemzetgazdasági miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Elnök úr arról beszél, hogy borzalmas ez az IMF-megállapodás. Melyik? Nem látunk magunk előtt semmilyen megállapodást. Magyarország kormánya - helyesen - lezárva egy korszakot, érzékelve, hogy fordulóponthoz és fordulópontra érkezett Magyarország gazdaságpolitikája, elkezd egy növekedési fordulatot, és ehhez egy, a Valutaalappal és az Unióval megköthető pénzügyi védőhálóban gondolkodik.

Arról döntöttünk, hogy elindítunk egy tárgyalást, amely tárgyalás most már döntően különbözik a 2008. őszi kényszertárgyalásoktól. Akkor az akkori magyar kormány, sajnos az akkori Magyarország egy olyan kényszerhelyzetben volt, hogy semmilyen módon nem volt szabad keze, semmilyen módon nem volt mozgástere. 2002 után - akkor még csak hat év alatt, később már nyolc év alatt - minden egyes, a mozgásteret jelentő szegmensben, szeletben Magyarország a nullára csökkentette az ország és a gazdaságpolitika mozgásterét.

Ma egészen más a helyzet. A pénzpiacról finanszírozzuk magunkat. Igenis csökkentjük az államadósságot, hiszen, elnök úr, az államadósság deviza- és forintrészből áll. A deviza-államadósságnak, amely a teljes magyar államadósság közel fele, jottányit sem változik az értéke devizában attól, hogy a forint árfolyama fölfele vagy lefele megy, jottányit sem. A magyar államadósság fele meg se mozdul, devizában van, és azt devizában is fogjuk visszafizetni. Úgyhogy bizony egy kicsit becsapós ez a gondolkodás, mert az euróban, illetőleg dollárban fennálló államadósságnak nem nő, sajnos nem is csökken az értéke attól, hogy változik az árfolyam.

Teljesen más a helyzetünk azért is, mert az államadósság csökkentése mellett sikerült a magán-nyugdíjpénztári rendszer által ütött hatalmas lyukat befoltoznunk. Már nincs ez a lyuk. Már az a lyuk, amit 2008. január 1-jétől egy hibás politika következtében bevezettek Magyarországon, és évente több száz milliárd forintot vont ki a költségvetésből, már nincs. Esélyünk van arra ezért, hogy 3 százalék alatt tartsuk hosszú távon, fenntartható módon Magyarország költségvetési hiányát, mert nincs egy olyan lyuk, amin mindig kifolyik a pénz.

Azért is más ma a helyzet, tisztelt elnök úr, mert egy olyan pénzügyi védőhálóról kezdjük majd meg a tárgyalásokat decemberben a Valutaalap és az Unió képviselőivel, aminek a végén nem szeretnénk lehívni egy fillért sem. Mi egy védőhálót, egy garanciát, egy biztosítékot szeretnénk. Akkor le kellett hívni 20 milliárd eurót, 25 milliárd dollár értékű hitelt, az növelte Magyarország államadósságát. Most nem ez a célunk, ma nem ez a célunk, hanem egy védőháló, és továbbra is a pénzpiacról finanszírozhatjuk magunkat. Emlékszünk, 2008 októbere-novembere körül messze nem ez volt a helyzet.

Tisztelt Elnök Úr! Ön arról is beszélt, hogy a devizahitelesek bajban vannak. Egyetértek önnel, drámai a helyzet. Drámai helyzetben van több százezer magyar család. Ezért mondjuk azt, hogy drámaian hibás volt az a kormányzati politika, amely tudatosan nyomta a magyar családokat, de egyébként a vállalkozásokat és az önkormányzatokat is a devizahitelek felvétele felé. Drámaian hibás volt, és ezt most ki kell javítani. Nem lehet egy lépésben.

Már három lépést elkezdtünk. Elkezdtünk segíteni azoknak, akik nem tudnak törleszteni (Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Csak elkezdtétek!), rájuk vonatkozik az eszközkezelő, akik semmilyen módon nem tudnak törleszteni. Segítséget adtunk azoknak, akik csikorogva, nyikorogva, nagyon-nagyon nehezen, hol igen, hol nem, de megpróbálnak törleszteni. Az ő számukra áll nyitva az árfolyamgát intézménye. Most azt mondtuk, hogy aki saját magától ki tud menekülni ebből a csapdából, az meneküljön ki. Ez a végtörlesztés.

További lépésekre van szükség, vizsgáljuk a Bankszövetség javaslatait. Már most mondhatom a tisztelt Háznak, hogy vannak közöttük olyan megfontolandó, jó javaslatok, amelyekről a következő napokban elkezdjük a Bankszövetség elnökségével is a tárgyalást. A célunk, hogy Magyarországon minden csapdát, minden fel nem robbant bombát, minden béklyót távolítsunk el, és megőrizve a mozgásterünket, egy biztos, stabil növekedési pályára álljunk.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai