Készült: 2024.09.20.21:07:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2001.11.27.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Gidai Erzsébet (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:09


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Mint ismeretes, a felsőoktatás finanszírozásának rendkívül rossz a belső aránya, hiszen 60 százalék körüli forrás az, amit a költségvetés biztosít, és 40 százalékát a piacról kell megkeresni.

Van egy olyan elképzelés, amelynek korábban Pokorni miniszter úr is hangot adott, hogy ezt az arányt 50:50 százalékra kell majd redukálni, tehát 50 százalékát finanszírozni, 50 százalékát a piacról megkeresni. Szeretném elmondani, hogy ez képtelenség. Képtelenség arra kényszeríteni a felsőoktatási intézményeket, hogy naponta azért küszködjenek, hogy a megélhetésükhöz szükséges forrásokat biztosítani tudják, tehát a 40 százalék is rendkívül magas, az 50 százalék pedig tarthatatlan. Az európai átlag 70:30 és 80:20 százalék között mozgott, de van olyan ország - például Finnország -, ahol 90:10 százalékos ez az arány. Tehát a kormányzat felelőssége az, hogy milyen a felsőoktatása, milyen a felsőoktatás ellátottsága. Ha a hallgatói számot növelni kívánjuk, akkor ahhoz hozzá kell illeszteni a megfelelő finanszírozási bázist is, amelyet egyébként a költségvetésnek biztosítania szükséges. Ez a fajta piacosítás tarthatatlan.

Ehhez kapcsolódik az is, amit a határozat is megemlít, hogy a felsőoktatási intézményben oktatók bére illetményminimumot biztosít. Sajnos, ilyen a felsőoktatási dolgozók bére, siralmasan kevés. Ha ezt összehasonlítjuk más gazdasági ágazatokéval, akkor az átlag körüli vagy átlag alatti bérszínvonalat biztosítja. Bizony a 92 ezres tanársegédi bértől a 230 ezer forintos egyetemi tanári bruttó bérekig nagyon rosszak az arányok, és alacsonyak a bérek. Aki a pályán 25-30 éve van, és professzor, 230 ezer forintból kap 152 ezer forintot, ebből nem tudja biztosítani a megélhetését, a családja eltartását, mint ahogy egy tanársegéd sem 65 ezer nettóból a családalapítást. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.) Tehát itt egy jelentős bérkorrekcióra és módosításra van szükség.

Köszönöm szépen. (Taps a MIÉP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai