Készült: 2024.09.21.02:45:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

269. ülésnap (2005.11.22.), 46. felszólalás
Felszólaló Tóth Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:43


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH FERENC, az oktatási és tudományos bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az oktatási és tudományos bizottságban a Fidesz nem támogatta az országos területfejlesztési koncepcióról és az országos fejlesztéspolitikai koncepcióról szóló határozatot. A kormány látnivalóan általános elvek mentén kíván egyetértést teremteni, amelyek oly általánosak és átfogóak, hogy többségükkel aligha lehet vitázni. Olyannyira általános, hogy Lengyelország éppúgy a magáénak érezhetné, mint Franciaország vagy Bulgária.

Az ördög azonban a részletekben van: a II. nemzeti fejlesztési tervben, annak a megvalósítására vonatkozó ütemezésében, a megjelölt pénzügyi forrásokban. A kormány eddig azonban a legcsekélyebb hajlandóságot sem mutatta arra, hogy a nemzeti fejlesztési terv konkrét elképzeléseit a parlament elé hozza. Ennek hiányában a két koncepció vitára bocsátása a kormány részéről nem tekinthető többnek, mint egyszerű választási propagandának. Ez a dokumentumok nyelvezetében jól tetten is érhető.

Tisztelt Országgyűlés! Még kormányoldali támogatást is elnyerve, erőteljes bírálatot kapott a fejlesztéspolitikai koncepció amiatt, hogy a hangsúly túlontúl a gazdasági kérdésekre tevődik. Nem kap kellő hangsúlyt benne a nemzeti kultúra, a közösségi kultúra megerősítése. Pedig az előttünk álló évtizedek meghatározó problémáinak jelentős része nem oldható meg ezek nélkül. Ha nem tudjuk a kiemelt 3-4 pont közé emelni a közösségeket összetartó nemzeti kultúra megerősítését, akkor nem tudunk megoldást találni a bevándorlás okozta problémákra, nem tudjuk megoldani a roma integráció gondját, és nem remélhetjük a Magyarországról elvándorló, szakképzett, diplomás fiataljaink visszatérését sem. A fejlett országok bér- és életszínvonalával jó ideig nem tud majd rivalizálni a magyar, a különbséget tudjuk csökkenteni.

Ezért, ha ezzel a kérdéssel érdemben szembenézünk, akkor látnunk kell, hogy a nemzeti identitás megerősítése, mondhatjuk azt, a hazaszeretet, a közösséghez tartozás megerősítése nélkül egyik problémát sem tudjuk megoldani. További fontos érv volt amellett, hogy nem érhetjük be fejlesztési koncepciókkal a nemzeti fejlesztési terv konkrétumai helyett, hogy a kormány eddig számok oktatási és a tudományos életnek tett ígéretét nem teljesítette. Nagy hírveréssel beharangozott programjait sorra látjuk leépülni, elhalni, megszűnni. Az elmúlt három évben helyes elvek, elképzelések mentén egyre-másra olyan gyakorlati megoldásokat talált elképzelései megvalósításához, hogy az eredménynek nem a fele volt kár, hanem az egész.

A kormányt könnyen elragadja a háryjánosos nagyotmondás, ígérgetés, amikor a tetteken a sor, akkor hozzáértés nélkül fog neki, milliárdokat pazarol el. Így csak a nemzeti fejlesztési tervet tekinthetjük vitaalapnak, ha az kellő konkrétságig nyúl a megvalósítás kérdéseihez. Joggal tarthatunk attól is, ha nem konkrétumokról vitázunk, az erőforrásokat nem a felzárkóztatás igényeinek megfelelően osztja fel a kormány, hanem pártpolitikai alkuk alapján. Az ország felzárkózása szempontjából alapvető kérdés, hogy a kormány megfelelő célokra és kellő időben biztosítsa a fejlesztés forrásait. Ennek a garanciáit a kormány nem mutatta be. Mindezek alapján a Fidesz képviselői az oktatási és tudományos bizottságban a határozati javaslatot nem támogatták.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai