Készült: 2024.04.26.03:30:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

269. ülésnap (2005.11.22.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Balogh Miklós (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BALOGH MIKLÓS, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Miniszter Úr! Az országos fejlesztéspolitikai koncepciót, az arról szóló országgyűlési határozati javaslatot az oktatási és tudományos bizottság megtárgyalta. Sok kérdést megvitattunk, és sok hitetlenséget eloszlattunk, voltak válaszaink a feltett kérdésekre, mégis 10 igen, 6 nem és 2 tartózkodás lett a szavazás végeredménye. Az ellenzéki képviselők még abban sem bíztak, hogy az Országgyűlés elé kerül ez az anyag. Annak ellenére, hogy általános vitára alkalmatlannak tartották, azért elég rendesen kritizálták és vitatták - lényegében komolyan vették, és ez öröm.

Ez a koncepció 2020-ig fogalmazza meg a hazai fejlesztés fő vonalait, ezért jobban kell az anyagnak támaszkodnia a hosszú távú változásokat vizsgáló kutatásokra, stratégiákra - és ez így van. Alapos munkát kaptunk kézhez, és ezt elismerte az ellenzék is. Az anyag megfogalmazza a kiindulópontokat, valamint azt, hogy milyen célok és eszközök kellenek ahhoz, hogy Magyarország sikeres legyen. Felszólító módban fogalmaz az anyag: “Tegyük sikeressé Magyarországot!ö Ebben teljes egyetértés van, és abban is, hogy az Európai Unió egyik legsikeresebb országává szeretnénk tenni hazánkat, ahol az életszínvonal eléri, sőt túlszárnyalja az európai uniós átlagot.

(10.30)

Egyetértettünk a stratégiai célokkal, elismerésünket fejeztük ki a helyzetértékelő tanulmányokért. Erősítettük azt a gondolatot, hogy a fejlődés területileg is kiegyensúlyozott és hatékony legyen, az erőforrások, a szükségletek és a lehetőségek régiónként, térségenként is összhangban legyenek.

Ez a koncepció nem tartalmaz konkrét operatív beruházási javaslatokat, mivel ez egy hosszú távú fejlesztési koncepció, céljait középtávon a II. nemzeti fejlesztési terv fogja megvalósítani, mint cselekvési program. Mi természetesen a 8+1 stratégiai céllal egyetértettünk, ezek közül is nyilván azt emeltük ki, ami bennünket érint. Nagyon helyes, hogy a versenyképesség, a tudás és műveltség növekedése és növelése bekerült az anyagba, és ilyen komolyan foglalkozik vele.

Mind a három fő prioritást támogatjuk: befektetés az emberbe, befektetés a gazdaságba, befektetés a környezetbe. Természetes befektetés a jövőben az, ha a tudományba ruházunk be, a kutatás-fejlesztésbe. Ez elengedhetetlenül szükség jövőnk érdekében.

Németh László a ’70-es években azt írta, hogy az “emberbőrbe kötött remekművek kora következikö. Most, a XXI. században ilyen fejlesztési koncepció tárgyalásakor teljesen igazat adhatunk Németh Lászlónak, hogy ez volt a befektetés az emberbe, e címszó alatt fogalmaztuk. Egyetértünk vele, valóban így van, és örülünk ezeknek a prioritásoknak. A versenyképes tudás, műveltség növelése az alapja annak, hogy a gazdaság versenyképes legyen. Az oktatási rendszernek is alkalmazkodni kell a piaci igényekhez, az egyéni kompetenciák fejlesztése, az egész életen át való tanulás és az oktatási rendszer fejlesztése jelenti mindezeket.

A nemzeti kultúra szerepét mindkét oldal, a szocialisták is erősen hangsúlyozták, mert mindkét oldal fontosnak tartja, hogy a gyökerekhez való kötődés területfejlesztő hatású erőket mozgósíthat. Ha erős a nemzeti tudat, a hazához való kötődés, akkor az itteni fejlődést szolgálja a megszerzett tudás, tőke, bárhonnan is érkezik, és remélhetőleg itthon is működik majd. Az európai forrásokat is meg kell szerezni, idehozni, hogy népünk, Magyarország gyarapodjon, általa a magyarság, a Magyar Köztársaság polgárai.

A stratégiai dokumentumok tárgyalásánál igen fontos, hogy milyen társadalmi bázison vitatják meg, és hogy partnerséggel, folyamatos párbeszéddel készül-e az anyag. Erre jó példa volt az, hogy Zala megyében a Zalai Hírlap is szervezte ezt a konzultációt, és úgy gondolom, mindenki kifejthette a véleményét. Nagyon érdekes tanácskozás is volt Zalaegerszegen. Egy internetező olyanokat írt be a Zalai Hírlapba, amely 57 ezer példányban jelenik meg, tehát interaktív funkciót is betöltött, tehát interaktív párbeszéd volt a zalai lakosság és politikusok között, és ez az internetező annak örült a legjobban, hogy nem tudta megállapítani, hogy a vitában részt vevő politikusok melyik oldalon állnak, mert mindenki reálisan vetette fel a kérdéseket, és a megye jövőjéért aggódott. Úgy fogalmazott, azt gondolta a vitát figyelve, hogy egy zalai kis nemzetgyűlésen volt. Ezt azért szerettem volna elmondani, hogy volt társadalmi vita, és ezt nagyon helyeseljük.

Tisztelt Országgyűlés! Az oktatási és tudományos bizottságban a kormánypárti képviselők támogatták az országgyűlési határozat tárgyalását.

Köszönöm szépen figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai