Készült: 2024.05.12.16:31:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2009.12.07.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Frakcióvezető Úr! A költségvetést valóban elfogadta az Országgyűlés, és azt gondolom, hogy nagyon fontos újra leszögezni azt, hogy ez a költségvetés lehetővé teszi, hogy az ország biztonsággal vágjon neki a következő évnek. Ez a költségvetés a válságkezelés költségvetése, mert a kormány olyan feltételeket teremtett (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.) a költségvetés által, amelyek lehetővé teszik, hogy biztonság legyen az országban. Ez vonatkozik arra, hogy szociális biztonság legyen azok számára, akiknek ez fontos, és elindulhat majd egy későbbi növekedés útján a gazdaság.

Nagyon fontos a válságkezelésben az, hogy helyreállítjuk és megőrizzük az ország gazdasági egyensúlyát.

(13.50)

Ebben benne van az is, hogy a jövő évre 3,8 százalékos államháztartási hiányt tervezünk. Ebben benne van az is, hogy a nyugdíjakat reálértékben is tudjuk emelni, és benne van az is, hogy a gazdaságban olyan körülményeket teremtünk, amelyek a válságból való kibontakozást segíthetik. Ezen az úton az egyik legfontosabb lépés talán az adócsökkentés. Ebben az évben, tehát 2009-ben egy adóátrendezést hajtott végre a kormány, s ennek az adóátrendezésnek az volt a lényege, hogy a munkához tapadó terhek csökkentek, miközben a fogyasztáshoz társuló terhek valamelyest növekedtek. A jövő évben már egyértelmű adócsökkentésről van szó, olyan adócsökkentésről, amely lehetővé teszi, hogy például az adóék csökkenjen. Ez egyrészt a fehérítést is szolgálhatja, másrészt a foglalkoztatás bővülését, hiszen az egyik legnagyobb gondunk a foglalkoztatás színvonala. Ez gyakorlatilag húsz éve kíséri az ország gazdaságát. E tekintetben a 2010-es költségvetés előrelépést jelenthet.

Ha megnézzük, hogy a költségvetésünket hogyan fogadták, milyen a nemzetközi megítélése, akkor azt kell mondani, hogy pozitív. A Nemzetközi Valutaalap, az Európai Unió Bizottsága elég alaposan áttekintette a költségvetést. Szeretném jelezni, hogy az Európai Unió Bizottsága minden ország gazdasági helyzetét folyamatosan áttekinti, és ebből a szempontból csupa pozitív véleményt mondott. Ha megnézzük az egyes országok költségvetéseit, amelyeket sorra fogadnak el a parlamentek, akkor azt látjuk, hogy a magyar költségvetés fogja az egyik legkisebb államháztartási hiányt produkálni, amely - ahogy az előbb már mondtam - 3,8 százalék lesz.

Ami a költségvetés hazai fogadtatását illeti, hiszen frakcióvezető úr erre is utalt: ez azt mutatja, hogy a szakértők elfogadják, megértik a költségvetés körüli helyzetet, és megértik azt, hogy az ország válságkezelése az egyik legfontosabb dolog, amit a kormány sikerrel végez, ugyanakkor egészen sajátos dolgok is megjelentek az elmúlt héten. Például az egyik napilap által nevesnek minősített közgazdászok megfogalmaztak egy olyan nyilatkozatot, amelyben azt mondták, az a helyes, ha a parlament nem fogad el költségvetést. Ez meglepő, ezt közgazdászoktól még nem hallottam, ilyet gondolni is elképesztő. Egyébként aztán kiderült, tulajdonképpen arról van szó, hogy ezek a közgazdászok nem azt kérdezték, hogy mit kell aláírni, hanem azt, hogy hol kell aláírni, és aláírták ezt a nyilatkozatot, amiből semmi értelmes dolog nem jön ki. Az derült ki, úgy ítélik meg, hogy ez a költségvetés katasztrofális. Egyébként azt gondolom, hogy ez a költségvetés valóban katasztrofális a Fidesz számára, mert ebből egyértelműen ki fog derülni a jövő év elejére, hogy azok az állítások, amelyeket a Fidesz megfogalmazott, egyszerűen valótlanok és képtelenségek.

Ami azt illeti, hogy ez a költségvetés tartható-e vagy nem tartható: nagyon lényeges, hogy miket mondott a Fidesz elnöke néhány nappal ezelőtt. Egészen elképesztő módon azt állítja, hogy egy sor dolgot nem vettünk be a költségvetésbe, s hivatkozik a Magyar Nemzeti Bank állítólagos hiányára. A Magyar Nemzeti Banknak egyszerűen nincs vesztesége ebben az évben, tehát nincs mit elszámolni. Azt mondja, hogy az adók emelésével számolunk, miközben csökken a bruttó hazai termék. Ez egyszerűen tévedés, mert az adók csökkenésével számolunk, mégpedig az adók majdnem fél százalékpontos GDP-arányos csökkenésével. Tehát az adócentralizáció jövőre érdemben fog csökkenni. Ezek a jövő évi költségvetés jellemzői.

Elnök úr, köszönöm a lehetőséget. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai