Készült: 2024.09.23.13:58:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

138. ülésnap (2004.03.31.), 119. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mezőgazdasági bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:32


Felszólalások:  Előző  119  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN, a mezőgazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A mezőgazdasági bizottság a beszámolót február 11-ei ülésén, a határozati javaslatot pedig, amit a gazdasági bizottság terjesztett elénk, a március 30-ai ülésén tárgyalta, és azt többségi szavazással általános vitára alkalmasnak tartotta.

A beszámoló a 2002. évi folyamatokat mutatja be részletesen a 2002. év végén eldöntött szabályozási változások, illetve támogatási program mentén, ugyanakkor több tekintetben, több kérdésben 2003-as utalások is vannak benne.

A 2002. évet a kis- és középvállalkozások támogatásában sajátos kettősség jellemezte: a támogatási adatokban meghatározó módon még az előző kormány által indított, Széchenyi-tervként ismert pályázati támogatások jelennek meg. Az új kormány 2002 novemberében fogadott el fejlesztési programot Széchenyi vállalkozásfejlesztési program néven. Ez koncepcióváltást fogalmazott meg, amelynek eszköztárában a pályázati támogatások mellett hangsúlyosan a versenyképesség javítását szolgáló új finanszírozási konstrukciók is megjelennek.

Jelen beszámoló a kis- és középvállalkozói szektor 2002. évi helyzetét mutatja be. Megismerhetjük belőle a szektor főbb gazdasági mutatóit, a vállalkozások számát, a területi megoszlást, a foglalkoztatottak számát, a részesedést a bruttó hozzáadott értékből, az exportból. A beszámolóban szereplő elemzések szerint a 2002. évben a regisztrált és működő vállalkozások száma bővült, a nyilvántartásba vett vállalkozások száma a 2000. évhez képest 5,3 százalékkal emelkedett.

Mindez azért is nagyon fontos, mert Magyarországon a működő vállalkozások döntő többsége kis- és közepes vállalkozásnak minősül. Ezek a vállalkozások adtak munkát a foglalkoztatottak több mint kétharmadának az említett 2002. évben, a bruttó hozzáadott értéknek csaknem a 40 százalékát állították elő, és az exportértékesítés több mint 20 százalékát realizálták. A beszámolóból azt is láthatjuk, hogy 2002-ben egyaránt alkalmazásra kerültek a vállalkozásfejlesztés közvetlen és közvetett eszközei.

A Széchenyi-terv keretében, habár az előző évekhez viszonyítva jelentős bővülés történt a támogatási kötelezettségvállalásban, a vállalkozóknak szűkebb csoportja jutott állami támogatáshoz, például az adókedvezményeket - hasonló méretkategóriákat figyelembe véve - a vállalkozók közül lényegesen többen vették igénybe, mint amennyien az állami támogatáshoz jutottak.

Az előző évhez képest a támogatott mikro- és kisvállalkozások számának csökkenése volt tapasztalható 2002-ben, a középvállalkozásokat illetően viszont növekedés következett be. A központi költségvetési forrásokból finanszírozott pályázatokon, támogatási programokon, amelyeken kis- és középvállalkozások is nyerhettek támogatást, összesen 91 százalék volt a kis- és középvállalkozások részaránya a nyertes pályázatokon belül, és a szektor vállalkozásai számára került kifizetésre az összes támogatás 60 százaléka.

A bankoktól és szövetkezeti hitelintézetektől 2002-ben jelentős, több milliárdos értékben vettek föl hitelt kis- és középvállalkozások. Ezen hitelfelvevők száma ebben az évben 66 százalékkal nőtt, míg a felvett hitelek összegét illetően némi csökkenés volt megfigyelhető. A beszámolóból kiderül, hogy a szektor vállalkozásai 2002-ben összesen 2788 esetben nyertek közbeszerzési pályázaton, amely több mint 65 százalékos részarányt jelent az összes nyertes ajánlattevő közül.

Az összesített adatok azt mutatják, hogy 2002-ben a kis- és középvállalkozói szektor támogatottsága növekedett, a különböző kedvezmények igénybevételeinél százalékos arányuk nőtt. Összességében véve tehát az adatok továbbra is azt mutatják, hogy folytatni kell a kis- és középvállalkozói szektor versenyképességének javítására irányuló intézkedéseket a vállalkozások helyzetének és nemzetközi szinten történő helytállásának javulása érdekében.

A mezőgazdasági bizottság többsége úgy ítéli meg, hogy a beszámoló elérte célját, és egyetért a gazdasági bizottság azon megállapításaival is, amelyek az országgyűlési határozatot alátámasztják. Javasoljuk a tisztelt Háznak mind a beszámoló, mind a határozati javaslat elfogadását.

Köszönöm a figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

(15.50)




Felszólalások:  Előző  119  Következő    Ülésnap adatai