Készült: 2024.04.28.16:35:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2012.12.17.), 74. felszólalás
Felszólaló Tóth Csaba (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:05


Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH CSABA (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A megváltozott munkaképességű emberekkel kapcsolatos problémák miatt sajnos ismét kérdésekkel kell fordulnom önhöz, miután még mindig nem kaptam ezekre érdemi választ.

A költségvetés számára az idén biztosan nem keletkezik megtakarítás a rokkantsági ellátások átalakításából, miközben az érintettek számára drasztikus változásokat jelent az ellátások csökkentése, a kedvezmények megvonása, a felülvizsgálatok bizonytalansága. Az első Széll Kálmán-terv alapján még 88 milliárd forintot akartak megspórolni, ám úgy tűnik, hogy inkább előirányzat-túllépés fog bekövetkezni, hiszen a rokkantsági és rehabilitációs ellátásokra előirányzott 342 milliárdból szeptember végéig a keret 78 százalékát költötték el. Ezzel számolva minimum 10 milliárd forintos túllépés várható. Ezért kérdeztem korábban, hogy tervez-e további drasztikus intézkedéseket a kormány a kitűzött kiadáscsökkentési cél elérésének érdekében. Eközben pedig 70 ezerről 50 ezer forint alá csökkent az egy főre jutó rokkantellátás átlagos összege. Ön szerint miként lehet megélni az ilyen mértékben csökkentett ellátásokból, miközben minden egyre drágább?

Lehetne folytatni a sort a rehabilitációra javasoltak csalódásával, akik azt hitték, hogy legalább majd munkához jutnak. Azonban a rehabilitációs kártyával rendelkező 63 ezer embernek még a 10 százaléka sem jutott eddig álláshoz. Viszont leírták, hogy a vizsgálatra kötelezettek több mint 28 százaléka rehabilitációs ellátásban részesül, így a rehabilitációt követően visszatérhet a munkába. A megfogalmazás azt sugallja, mintha lenne hova visszatérniük az érintetteknek, mintha éppen csak kis kitérőt tennének a rehabilitációs ellátás rendszerében. A kormány láthatóan nem tud valódi segítséget nyújtani a rehabilitálhatónak nyilvánított rokkantak számára sem, nemhogy azok számára, akiktől mindent elvettek. Ismét megkérdezem, hogy eddig vajon hány embernek sikerült elhelyezkednie, akiknek elvették a rokkantellátását.

A tárca azt mondja, hogy a felülvizsgálatok első féléves adatai szerint a vizsgálatra kötelezettek csaknem 60 százaléka nem volt rehabilitálható. Tehát mégsem volt igaz az, hogy a felülvizsgálatra kötelezettek nagy része munkaképes. Vagy lehet, hogy a megszorításokhoz igazított minősítési rendszer nem elég hatékony? Korábban azt állították, hogy a rokkantnyugdíjrendszer átalakítása előtt Magyarországon több mint 900 ezer ember kapott valamilyen jogcímen rokkantsági ellátást. Ez a szám soha nem volt igaz, mert jelentős részük már akkor is korhatárt elért rokkantnyugdíjas volt. Ön szerint attól, hogy mintegy 400 ezer ember az idén már öregségi nyugdíjat kap és nem rokkantsági nyugdíjat, javult az érintettek egészségi állapota? Azt mondták, hogy 2013 végéig befejezik a felülvizsgálatokat. Ezzel szemben nemrég azt nyilatkozták, hogy csak 2014 végére fejeződnek ezek be. Mi lesz azokkal, akiknél még nem történt meg a felülvizsgálat? Mikor tudják meg, hogy mikor kerülnek sorra?

Tisztelt Államtitkár Úr! Ezekre a kérdésekre várom a válaszát. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai