Készült: 2024.09.21.02:15:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

157. ülésnap (2004.06.07.), 251. felszólalás
Felszólaló Kosztolányi Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  251  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr, és természetesen fegyelmezek arra a felhívására, hogy részletes vita van sajnos most az Országgyűlés előtt, ezért a 8., 9., 10., 11., 12., valamint a 13. pontokban szereplő kistérségi kérdésekkel és az összes 275 módosító indítvány kistérségi kapcsolati-fogalmi rendszerével szeretném felvezetni a mondandómat.

Ezekben a paragrafusokban többek között a kistérségek fogalmi meghatározásával birkóztak a törvényhozók, és erőfeszítéseket tettek arra, hogy meghatározzák a kistérségek megfelelő fogalmi körét. Az erőfeszítéseiket a kormánytöbbség sem a bizottságokban, sem a későbbi vitákban nem méltányolták, és éppen ezért az ehhez az egész törvénycsomaghoz kapcsolódó módosítók 275 javaslatából csupán 7 javaslatot támogatott a kormány és az előterjesztő. Ezt a 7 javaslatot Szabó György és dr. Wekler Ferenc képviselő urak jegyzik. Arra gondoltam, hogy megdicsérem a tárca és a kormányszervek azon hallatlan nagy munkáját, amit egy éjszaka alatt el tudtak végezni, mert, tisztelt Országgyűlés, úgy történt, hogy az általános vita esti lezárását követően már másnap délelőtt az illetékes bizottságok elé került mind a 275 módosító javaslat. Természetesen ezeket kizárólagosan ebben a 7 esetben támogatta az előterjesztő, illetve a kormányzat. Úgy is lehet mondani, hogy gyakorlatilag egyszerű volt a feladat, hiszen ahol oda volt írva, hogy Szabó György és Wekler Ferenc urak javaslata, azt támogatták, a többit viszont leszavazták a kormányzati többség képviselői.

Miket javasoltak ezek a képviselő urak? Javasolták a kistérségi fejlesztési tanács, a megyei területfejlesztési tanács és a regionális fejlesztési tanács összetételének és munkájának teljes megváltoztatását. Itt kapcsolódom a 8., 9., 10., 11., 12. és 13. pontokhoz. Oly mértékben átírták ezt az egész fejezetet, hogy valójában egy vadonatúj törvénnyel állunk szemben. Az a helyzet, hogy kétszer ritkán tévedünk - mondja egy ismert regényhős -, és akkor, amikor a kistérségekkel kapcsolatos többcélú társulások törvényjavaslatánál a kormány elsikkasztotta, megtagadta azt a lehetőségét az Országgyűlésnek, hogy általános vitát folytasson egy vadonatúj javaslatról, és a részletes vita mögé bújtatta az általános vita igényét és szükségességét, azt gondoltuk, hogy ez csak egy egyszeri eset, és valami fontos indoka van a dolognak. Fontos indoka természetesen volt: arról volt szó, hogy amikor a törvénynél fogva kötelezően bevezetendő kistérségi társulások ügye nem ment át azon a szűrőn, amit megkívánt volna a törvényesség, addigra már eredendően készen volt egy alternatív javaslat. Azt benyújtották, és a részletes vitán keresztülpréselték.

Most is ugyanez történik, kérem szépen. A kistérségi társulásokkal kapcsolatosan a köztársasági elnök úr az Alkotmánybírósághoz fordult, és nem kevesebbet fejtett ki a véleményében, mint hogy a többcélú kistérségi társulások megalakulása olyan jelentőségű új eleme a magyar önkormányzati rendszernek, mely az egész rendszer átalakításának kiindulópontja lehet. A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség képviselőcsoportjának az a véleménye, hogy illett volna az Országgyűlésnek és a kormánynak tiszteletben tartania a jogállamiság azon igényét, hogy először várjuk meg az Alkotmánybíróság álláspontját ebben az ügyben - az alapkérdésekben kifejtette volna az iránymutató, követendő véleményét az Alkotmánybíróság -, és akkor fogjunk neki a mostani területfejlesztési kistérségeknek és az összes többinek az átdolgozásához. Ezt nem tette meg a kormánytöbbség.

Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés munkájának a megbecsülését, a képviselői munka segítését, a bizottságok döntés-előkészítési feladatainak fontosságát teszi félre most ez az előterjesztés, és az az erőszakos, mai napra történő részletes vitára bocsátása, amit a kormányzati szervek megpróbáltak. A Házszabályt is megsértették az előterjesztéssel a kormányzati szervek, az államtitkár úr akkor, amikor elvonják azt a lehetőséget, hogy egy vadonatúj törvénycsomagról újból általános vita keretében vitatkozhassunk. Éppen ezért a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség a részletes vitában nem vesz részt, annak ellenére, hogy fenntartja a módosító javaslatait.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  251  Következő    Ülésnap adatai