Készült: 2024.04.26.11:25:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

28. ülésnap (2006.11.06.), 44. felszólalás
Felszólaló Kiss Péter (MSZP)
Beosztás szociális és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS PÉTER szociális és munkaügyi miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ez úgy van, ahogy ön is fogalmazott: a távmunka, a nem tipikus foglalkoztatás különféle formái választ adnak a biztonság és a rugalmasság követelményére, ráadásul egyidejű választ adnak, ami a legnagyobb kihívás ma a magyarországi munkaerőpiacon, és ami - ha jó választ találunk - a legnagyobb megnyugvást jelenti a magyar munkavállalók számára. Rossz szóviccel azt is mondhatnám, olyan időszakot élünk, hogy az lesz a tipikus, ami ma atipikus, az a típusú foglalkoztatási forma, amely korábban nem volt jellemző. Ennek kell elterjednie ahhoz, hogy egyidejűleg megvalósuljon a nagyobb rugalmasság és a nagyobb foglalkoztatásbiztonság.

Ennek egyik példája éppen a távmunka, illetve az infokommunikációs technológia használata a foglalkoztatásban. Tudjuk jól, hogy ennek az aránya ma még csak a munkaerőpiac 2 százalékát érinti, ennyit jelent, ilyen értelemben tehát nem lehet szó arról, hogy egy tömeges, nagyhatású munkaforma volna, mégis, tekintettel arra, hogy a jövő egyik útjáról van szó, aggódó figyelemmel kell követni az elterjedését. Ilyen értelemben egyetértek mindazokkal, akik évek óta - mint ahogy ön is - gondozzák a távmunkaforma elterjedését Magyarországon.

Tudjuk jól, hogy ezt a tevékenységet a Távmunka Tanács irányítja Magyarországon. Még az előző kormányzat idején megtettük a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy pályázatokkal is támogassuk egyrészt a távmunkahelyek elterjedését, az ügy kultúrájának a szélesedését az országban, másrészt pedig azt az effektust - amire ön is utalt -, hogy ez nemcsak a legmodernebb technológiának a munkaerőpiacra való bevonását jelenti, hanem a legmodernebb technológia által a leginkább hátrányos társadalmi csoportok esélyeinek a növelését, támogatását is segíti.

Nos, ennek érdekében 2004-ben módosítottuk a távmunkára vonatkozó szabályokat egyrészt a munka törvénykönyvében - ma külön fejezet tartalmazza ezeket a szabályokat -, így a szabályozás már nemcsak a versenyszférára terjed ki, hanem a köztisztviselőkre és a közalkalmazottakra is. Megalkottuk a kapcsolódó munkavédelmi rendelkezéseket is annak érdekében, hogy ellenőrizni lehessen a távmunkát, s hogy a távmunkát végzők biztonsága is meglegyen, ezért módosítottuk a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvényt. Változott a személyi jövedelemadóról szóló törvény, amely meghatározza a távmunkát végző munkavállalók elszámolható költségeinek a körét. A munka törvénykönyve általános szabályai alapján a munkáltató a távmunkát végző munkavállaló számára megtérítheti a távmunkavégzéssel összefüggő, indokoltan felmerülő költségeket. Ez olyan sajátossága a távmunkának, ami vonzóvá is teszi a munkáltatók körében.

Évente megrendezzük az országos távmunka-konferenciát, éppen azért, hogy a szakmai és civil szervezetek lehetőséget kapjanak arra, hogy terjesszék a tapasztalataikat, illetve partnerkapcsolatokat építsenek ki. Szakértőink számos szakmai rendezvényen, valamint a sajtóban rendszeresen tájékoztatják az érdeklődőket, és népszerűsítik ezt a hatékony, rugalmas munkavégzési formát. Egy átfogó szakmai kiadványkötet is megjelent az idén Tanulmányok a távmunkáról 2006 címmel.

Az a tapasztalatom, hogy az eddigi távmunka alkalmazása elsősorban a magasan kvalifikált, önálló munkavégzésre képes munkavállalók foglalkoztatására volt alkalmas, amellett, hogy az esélyteremtést is szolgálni tudta. Most a II. nemzeti fejlesztési terv új forrásaival fogjuk támogatni a következő időszak távmunkáját.

Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

(14.20)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai