Készült: 2024.09.21.02:35:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

28. ülésnap (2006.11.06.), 42. felszólalás
Felszólaló Simon Gábor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:47


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SIMON GÁBOR (MSZP): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A mai napon a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi bizottság megtárgyalta a Liga Szakszervezetek petícióját. Megtárgyalta, és egy nagyon konstruktív, sok szakmai ügyet magába foglaló vitát folytatott le, ahol a munkavállalói jogbiztonság állt a középpontban, és azokról az ügyekről beszéltünk, amelyek ma Magyarországon minden egyes munkavállalót érintenek. Beszéltünk a foglalkoztatás bővítéséről és annak az eszközeiről is.

Ezért különösen aktuális az, amiről ma a miniszter urat szeretném megkérdezni, mégpedig a távmunkavégzés és az e-munkavégzés magyarországi lehetőségeinek a kibővítéséről. Mindannyian tudjuk, hogy ez nem csupán munkaszervezési vagy munkavégzési forma, hanem a magyarországi munkaerőpiac modernizációjához és ezen keresztül az ország gazdasági versenyképességének a növekedéséhez hozzájáruló eszköz. Fontos eszköz, olyan, amely Magyarországon, a magyar munkaerőpiacon jelentős tartalékokat rejt magában.

Tudnunk kell, hogy háromszoros lehetőség a távmunkavégzés mindannyiunk számára, egyrészt esélyteremtés abban a szolidaritásban, ahol a munkaerőpiacon hátrányosnak tekinthető munkavállalói csoportok foglalkoztatását tudja megteremteni, másrészt a gazdasági hatékonyság növelésében játszik szerepet, hiszen egy versenyképesség-növelő tényező, egy új munkakultúrát meghonosító forma, harmadrészt pedig a közszféra modernizációjáról kell beszélni, és rengeteget is beszélünk. Ez az a forma, ahol új lehetőségekkel a humán erőforrás, a közszférákban dolgozók szerepe felértékelődhet. Úgy vélem, hogy bátorítanunk kell a munkaszervezésnek ezt az új módját, méghozzá oly módon, hogy a rugalmasság és a biztonság együtt járjanak, a munkavégzés minősége javuljon, s mindezek által a megváltozott munkaképességűek és más hátrányos helyzetű munkaerő-piaci csoportok esélyei növekedjenek.

A távmunka elterjedése egyébként nem ma indult, 2002-től már folyamatosan építette az akkori kormányzat programokon keresztül, elsősorban a hátrányos helyzetű csoportok, illetve a gyermeküket egyedül nevelő nők vagy akár a kistelepülésen élők foglalkoztatását kívánva elősegíteni. 2004-től új lendületet kapott ez a program, leginkább akkor, amikor az Országgyűlésben az önök részvételével a munka törvénykönyvében átvezettük azokat a jogszabályi változtatásokat, amelyek segítségével ezt a munkaformát be tudtuk illeszteni a foglalkoztatás szerkezetébe.

Éppen ezért kérdezem miniszter úrtól, hogy a távmunka további elterjedése érdekében milyen intézkedéseket kívánnak hozni.

Tisztelettel várom válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai