Készült: 2024.05.06.06:32:01 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
148 83 2004.05.10. 2:00  82-89

ARATÓ GERGELY (MSZP): Köszönettel elfogadom. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Csalódást kell okoznom képviselőtársaimnak, mert semmit nem szeretnék ez alkalommal a kampány kapcsán említeni, hanem az államtitkár úrtól egy ennél talán jóval fontosabb kérdésben szeretnék információt kérni.

Az Ifjúsági és Sportminisztérium megkezdte az ifjúsági törvény előkészítését szolgáló konferenciasorozatát. Ez a szegény ifjúsági törvény elég hányattatott sorsú, már Deutsch miniszter úr bejelentette 2001 nyarán, hogy az ifjúsági törvény előkészítő munkálatai megkezdődtek, sőt valami csodálatos, nagyszerű és rendkívül drága internetes fórumot is szervezett mintegy társadalmi vita helyett.

Sajnálatos módon azonban a Fidesz-kormány utolsó egy évét a minisztériumban már inkább az anyagi forrásokra koncentráló politizálás, mint a törvényírás jellemezte. Ennek következtében az ígéretek ellenére az előző ciklusban az ifjúsági törvény nem tudott megszületni. Ennek a ciklusnak az elején az akkor hivatalban lévő kormány és minisztere is ígéretet tett arra, hogy a lehető leggyorsabban elkészül az ifjúsági törvény. Sajnálatos módon ez a törvény-előkészítő munka sem bizonyult nagyon fittnek és nagyon gyorsnak.

Ezért aztán nagy öröm mindannyiunk számára az, hogy ezek szerint valóban most már célegyenesbe fordul az ifjúsági törvény elfogadása. Megnyugtatóak és biztatóak azok a szavak is, amelyeket hallhattunk a miniszter úrtól ebben a kérdésben, aki azt mondta, hogy olyan törvény születik, amely szabályozza az ifjúság érdekképviseletének rendszerét, az ifjúságot segítő állami intézményrendszert, az önkormányzatok ifjúsági feladatait, és egyáltalán azt a fajta keretrendszert, amelyben az ifjúság érdekei érvényesülhetnek, és amely az ifjúság demokratikus nevelését és az ifjúságnak a közéletben való részvételét szolgálja. De ez természetesen akkor tud megvalósulni, ha valóban megszületik a törvény. Ezért azt kérdezem az államtitkár úrtól, hogy mikor lesz ezek szerint ifjúsági törvény, és mi lesz ennek a tartalma. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
148 87 2004.05.10. 0:55  82-89

ARATÓ GERGELY (MSZP): Tisztelt Államtitkár Úr! Mindenképpen megnyugtató hallani azt, hogy a minisztériumban és immár ezek szerint a társadalmi vita során is folyik a törvény előkészítése, hiszen ön is említette a nemzetközi elvárásokat. Ezek közül talán a legfontosabb iránymutató az ifjúságpolitika területén az Európai Unió ifjúsággal foglalkozó fehér könyve, amely ebből a szempontból két alapelvet emel ki. Az egyik a részvétel elve, tehát az, hogy a fiatal korosztályok kapjanak lehetőséget az őket érintő döntések meghozatalában való részvételre, a másik pedig az ifjúsági korosztályok érdekeinek figyelembevétele az államigazgatás és a kormányzat minden szintjén és mindenfajta működésében.

Akkor fogjuk támogatni az ifjúsági törvényt, ha ezeknek a feltételeknek megfelel, ha olyan terepet és olyan teret teremt, ahol a fiatalok maguk kapnak lehetőséget arra, hogy a saját érdekeikért kiálljanak, és a saját érdekeiket érvényesítsék. Köszönöm szépen.

(15.30)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
149 74 2004.05.11. 5:35  71-133

ARATÓ GERGELY, az oktatási és tudományos bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Elnök Úr! Főtitkár Úr! Akadémikus Urak! Nagy megtiszteltetés mindig a tudományos és oktatási bizottságnak, ha az Akadémia beszámolóját tárgyalhatja. Nagy megtiszteltetés nemcsak azért, mert olyan fontos területtel és olyan, az ország sorsát döntően meghatározó területtel foglalkozhat, mint a magyar tudomány helyzete, hanem azért is, mert ezek az eszmecserék, ezek a beszélgetések mindig alkalmasak arra, hogy a beszámolón kívül eső kérdésekben is az oktatási és tudományos bizottság tagjai feltöltődjenek gondolattal, eszmével, akarattal és szándékkal abban, hogy a leghatározottabban és legbátrabban, minden eszközt kihasználva fellépjenek a magyar tudomány helyzetének javításáért, fellépjenek azért, hogy a tudomány, a kutatás-fejlesztés, az innováció az ország gazdasági és társadalmi motorja lehessen.

 

(12.40)

Ez alkalommal a parlament két beszámolót tárgyal együtt, amely az 1999-2000-es és a 2001-2002-es évekre vonatkozik. Amikor ilyen beszámolók összecsúsznak, annak mindig megvan az az előnye, hogy egy nagyobb időszakot foghatunk át, egy nagyobb időszakra nézhetünk rá ezeknek a beszámolóknak a vitájánál.

Az oktatási és tudományos bizottság két vitájának összefoglalására most nem vállalkoznék a parlament ülésén, hiszen ezek a viták rendkívül szerteágazóak voltak, rendkívül sok témát érintettek az érettségi rendszertől a Mindentudás Egyetemének hatalmas és valóban mindannyiunkat lenyűgöző sikerén keresztül egészen a fiatal kutatókkal kapcsolatos, rendkívül komoly problémákig. Ezeknek a vitáknak a során módja volt a bizottság tagjainak megismerni az Akadémia képviselőinek álláspontját, módja volt megismerkedni azzal a gondolkodásmóddal, amely a tudományon keresztül is ennek az országnak a felemelkedéséért és a sikeréért dolgozik. Ugyanakkor, anélkül, hogy megpróbálnám az elnök úr előadását valamilyen módon is összefoglalni, és megpróbálnám magam is megismételni ezeket a tételeket, néhány olyan dologra szeretném felhívni a figyelmet, amely a magyar tudomány helyzetével kapcsolatban a plenáris ülés, az Országgyűlés egésze és talán az egész ország számára is nagy fontosságú, megismétlésre és kiemelésre érdemes.

Az első ezek közül az, hogy világosan tudnunk kell, hogy a XXI. században egy ország sikerének, egy ország gazdasági és társadalmi előrehaladásának döntő tényezője a tudományos eredmény és a tudományos eredmény felhasználásának képessége. Tudjuk azt, a beszámolókból is világosan kiderül, hogy Magyarországnak a tudományos eredmények területén nincs szégyenkeznivalója, tudjuk azt, hogy tudományos eredményeinkről és sikereinkről ismernek a világban, és tudjuk azt, hogy a magyar kutatók összehasonlítva a legkisebb anyagi ráfordításból hozzák ki a legjobb és legszínvonalasabb tudományos eredményeket.

Ez azonban egyben rávilágít a feladatunkra is, talán a legfontosabb feladatunkra, arra, hogy ez a tudomány csak akkor lehet sikeres és versenyképes, ha képesek vagyunk közösen megteremteni azokat az anyagi feltételeket, azt az infrastruktúrát, azt az ösztönző rendszert, amely képes támogatni ezeket a tudományos eredményeket, és képes arra, hogy a magyar tudomány számára olyan feltételeket teremtsen, ahol ezekből a sikerekből aztán megfelelő gazdasági eredmény és megfelelő társadalmi eredmény lesz. Ehhez pedig az is szükséges - és az elnök úr erről nagyon hangsúlyosan szólt -, hogy megteremtsük azokat a csatornákat, ahol a gazdasági élet szereplőinek is érdekévé válik az, hogy részt vegyenek az oktatás és a tudomány finanszírozásában, és érdekévé és lehetőségévé válik az, hogy fel is használják ezeket az eredményeket.

Tisztelt Ház! Az oktatási és tudományos bizottság mindkét beszámolót négypárti egyetértéssel, egyhangú szavazással javasolja az Országgyűlésnek elfogadásra. Ugyanakkor azt is el kell mondanom, hogy ezek a fajta beszámolók nem érnék el az eredményüket akkor, hogyha csak a múltra való visszatekintésre szolgálnának.

Az oktatási és tudományos bizottság vitáinak az is eredménye, hogy a bizottság úgy döntött, hogy egy bizottsági állásfoglalásban foglalja össze a legfontosabb aktuális javaslatait a tudomány helyzetével és az innováció helyzetével kapcsolatban, és azt kéri az Országgyűléstől, hogy az ősz folyamán maga az Országgyűlés is tekintse át ezeket a kérdéseket, és egy országgyűlési határozatban fogalmazza meg az ezzel kapcsolatos javaslatait és elvárásait.

Tisztelt Ház! Mindezek alapján az oktatási és tudományos bizottság nevében jó szívvel ajánlom elfogadásra a Magyar Tudományos Akadémia beszámolóját az 1999-2000. évekről, illetve a 2001-2002. évekről, a magyar tudomány helyzetéről.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
149 88 2004.05.11. 15:45  71-133

ARATÓ GERGELY, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Elnök Úr! Akadémikus Urak! Nehéz egy olyan témában pártvezérszónokként szólni, amelyben tulajdonképpen örvendetes egyetértés mutatkozott meg a bizottsági körben, ahol a bizottsági előadók pártállástól függetlenül egyaránt aláhúzták a tudomány fontosságát, és egyformán határozták meg azokat az alapvető feladatokat is, amelyeket a tudomány helyzetéből tanulságként levontak a beszámolók kapcsán.

Ezért elsősorban engedjék meg azt, hogy a vezérszónoki beszédemben azokra a területekre koncentráljak, ahol a beszámolókból következően és a beszámolókkal összefüggésben a frakciónk további lépéseket, további intézkedéseket, további tennivalókat lát.

(13.20)

Engedjék meg, hogy arról beszéljek, hogy mi a mi dolgunk, mi az, amit mi tehetünk azért, hogy a magyar tudomány és vele együtt ez az ország sikeresebb legyen.

Sokat beszéltünk ma már arról, hogy a gazdaság szempontjából milyen jelentősége van a tudománynak. Sokat beszéltünk arról, hogy ma a gazdasági siker legfontosabb alapja a tudományos teljesítmény és ennek hasznosulása. Ne felejtsük el azonban azt sem, hogy a tudomány valami olyasmi, aminek köze van az európaiság lényegéhez. A tudomány valami olyasmi, ami egy országot, egy nemzetet, egy közösséget európaivá, kulturálttá tesz. És azt, hogy ezt nemcsak mi látjuk így, az is mutatja, amit elnök úr is említett, hogy milyen hatalmas igény és milyen hatalmas siker kíséri a Mindentudás Egyeteme sorozatot, mutatja azt, hogy ebben az országban igenis van kultusza és van közönsége a tudománynak.

Mik hát azok a területek, amelyekről a beszámolók kapcsán is beszélnünk kell, és amelyekkel összefüggésben meg kell fogalmaznunk a legfontosabb feladatainkat, legfontosabb céljainkat? Az első ezek közül a finanszírozás és az állami források kérdése. Tudjuk azt, hogy nagy az elmaradás. Tudjuk azt, hogy az Unió célja a versenyképesség érdekében, nem egy nemzet, hanem egész Európa versenyképessége érdekében a 3 százalékos GDP-arányos szint elérése. Tudjuk azt, hogy Magyarország ma 1 százalékon áll. Tudjuk azt, hogy maga az Európai Unió átlaga is jelentősen elmarad ettől a szinttől.

Mit kell hát tennünk? Először is azt, amit már több képviselőtársunk említett: növelnünk kell az állami forrásokat. Azonban nemcsak a források mértékét, nemcsak a forrást kell önmagában növelnünk, de arról is gondoskodnunk kell, hogy minden forint újabb forintokat fialjon ezen a területen. Gondoskodnunk kell arról, hogy az állami beruházás magánberuházást vonzzon maga után erre a területre.

Ha megnézzük a '99 és 2002 közötti időszakot, amiről szól ez a beszámoló, akkor azt látjuk, hogy ha talán nem is az akkor kitűzött mértéknek megfelelően, hiszen az volt az előző kormányzat célja, hogy 2002-re a 1,5 százalékos szintet elérjék, és ettől jelentős mértékben elmaradtak, de mégiscsak nőttek az állami ráfordítások, ugyanakkor ezt az állami ráfordítást, ezt az állami pénzt, ezt a költségvetési befektetést nem követte a megfelelő mértékű gazdasági befektetés.

Ennek több oka van; kettőt mindenképpen érdemes említeni. Az egyik az, hogy csak abban a gazdaságban van igazán becsülete a korszerű tudományos ismereteken alapuló fejlődésnek és ilyen módon a tudományos eredmények felhasználásának, amely kifelé fordul, amely a világpiacon akar megfelelni. A másik ok pedig az, hogy talán a tudománypolitikában is történtek olyan lépések - ezek közül egyet emelnék ki, az OMFB majdnem megszüntetését -, amelyek nem segítették elő azt, hogy a műszaki területre, az innovációs területre is ugyanolyan figyelem jusson, mint a tudomány más területeire. Ugyanakkor az is világos - és ebben a mostani folyamatok is komoly tanulságokat hordoznak -, hogy nem lehet a tudomány területének finanszírozását éves költségvetési alkuk kiszolgáltatott terepévé tenni. Nem lehet, mert nagyon gyakran hosszú távú folyamatokról van szó.

Olyan megoldásokon kell gondolkoznunk, olyan tervezési módszereken és akár olyan garanciákon, amik lehetővé teszik azt, hogy ne akadjanak meg tudományos fejlesztési folyamatok egy-egy év gazdasági nehézségei miatt. Ez nem könnyű. Tudjuk, hogy ez feszegeti a költségvetési tervezés jelenlegi kereteit, de mégis azt reméljük, hogy meg tudjuk találni ezeket a módszereket, meg tudjuk találni ezeket a módokat. Az Innovációs Alap létrehozása még ha kis lépés is, nagyon fontos lépés ebbe az irányba, mert egy költségvetéstől független forrást hoz létre, egy olyan forrást, amely nem vehető el, amely nem csoportosítható át más célokra.

Azt kell ugyanakkor mondanunk, és engedjék meg, hogy egy pillanatra a vizsgált időszakból kitekintsek, hogy miközben a 2003. évben - elsősorban a bérrendezésnek köszönhetően, de nem csak ezért - forrásbővülés volt az állami oldalon a költségvetési területen, az Akadémia területén és az egyetemeken is, ezt hozzá kell tennem, eközben ez a folyamat 2004-ben nem folytatódott, mindent meg kell tennünk azért, hogy a 2005. évben újra többletforrást tudjunk bevonni ezen a területen. Mindent meg kell tennünk azért, hogy azok az eredmények, amiket elért ez a kormányzat ezen a területen, ne váljanak semmivé, ne váljanak fölöslegessé.

Tisztelt Ház! A második kérdés, amit többen is érintettek ebben a vitában, és úgy gondolom, hogy most is beszélnünk kell róla, a tudomány és a gazdaság kapcsolata. Ma már csak az a fajta gazdaság lehet sikeres, amelyik napi szinten minden döntésében, minden fejlesztésében tudományextenzív, tudományos eredményekre és tudományos döntéshozatalra támaszkodik.

A versenyképesség döntő forrása ma a tudományos eredmények felhasználása. El kell azt is mondanom, hogy beszéltünk a nagyvállalatokról és a kisvállalatokról. Azt tudjuk, hogy ma Magyarországon ipari kutatást elsősorban a nagyvállalatok, a multik végeznek. Ugye tudjuk azt, hogy ezek közül a cégek közül vannak olyanok, akik azért is jönnek ebbe az országba, hogy kihasználják a tudományos eredményeket, kihasználják azt a tudományos tapasztalatot és azt az ipari, tudományos kultúrát, ami ma megvan Magyarországon.

Kapolyi képviselőtársunk említette a Tungsram-történet egyik felét, érdemes hozzátenni a másik felét is, azt, hogy az új tulajdonos megtartott és idehozott tudományos kapacitásokat is Magyarországra. Azt gondolom, hogy nagyon komolyan kell gondolkoznunk mindannyiunknak - a parlamentnek, a kormánynak, a döntéshozóknak -, hogy miként tehetjük Magyarországot vonzóvá a tudományos befektetések számára. Miként tudjuk elérni azt, hogy arra az alapkutatói háttérre, arra az ipari kutatói hagyományra, ami ma megvan Magyarországon, ráépüljenek korszerű kutatói bázisok, ráépüljenek nagy cégek által fenntartott kutatóműhelyek?

Van ennek egy másik oldala is azonban. Döntő feladat az, és minden olyan országban, ami sikeres a kutatás-fejlesztésben, sikeres az innováción alapuló gazdaságfejlődésben, az egyik döntő tényező az volt, hogy eljuttatták a kisvállalkozásokhoz, a középvállalkozásokhoz is a tudományos eredményeket. Az Egyesült Államokban, Japánban vagy Finnországban a gazdasági siker egyik alapja az, hogy ezeknek a tudományos eredményeknek a gazdasági hasznosulását is megszervezik; mert ez állami feladat, képviselőtársaim.

Úgy kell befektetnünk és fölhasználnunk az állami forrásokat, hogy ezek biztosítsák azt, hogy a gazdaság szereplőinek megérje befektetni ezen a területen, és biztosítsák azt, hogy a tudományos eredmények, a kutatási eredmények eljussanak a vállalatokhoz, a gazdálkodó szervezetekhez. És akkor majd nem kell arról beszélnünk, hogy csökken az egyetemek felé áramló pénz, megkeresés a gazdasági szférából, éppen ellenkezőleg, majd arról fog tudni beszámolni az Akadémia, hogy milyen nagyszerű példái vannak a vállalati szektor, az egyetemek, a kutatóintézetek együttműködésének.

(Az elnöki széket Harrach Péter, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Mert ahol működik a tudomány, ahol működik a tudományon alapuló gazdaság, ott csak így működik. Ott csak úgy működik, ha az állami akarat és a magántőke, a magánérdek egymásra talál.

Tisztelt Képviselőtársaim! Érdemes beszélni még egy kérdésről ennek kapcsán, ez pedig a tudomány infrastruktúrája, alap-intézményrendszere. El kell mondani azt, hogy ezen a területen nem jó a helyzet. Ezen a területen még mindig számos probléma van. A kutatási intézményhálózat egyik része, az akadémiai kutatóhálózat nagy nehézségekkel, nagy küszködéssel, nagy átszervezésekkel, de talpon tud maradni. Túl tud élni, meg tudja tartani a saját pozícióit, sok szempontból a tudományos kutatás vezérhajói tudnak maradni ezek az intézetek. Valamelyik beszámolóban is szerepel, érdemes megemlíteni, hogy az úgynevezett európai kiválósági központok, amelyekből Magyarország 1999-ben az első pályázaton hatot szerzett meg, ezek közül öt akadémiai kutatóintézetekben van, a hatodik pedig a Budapest Kollégiumban; ami azonban rávilágít az intézményrendszer legnagyobb kihívására és legnagyobb nehézségére, ez pedig az, hogy miközben az akadémiai kutatóintézet határozottan lábon tud maradni, képes teljesítményre, képes eredményre, eközben az egyetemi kutatóhelyeken nem mindig vannak meg a megfelelő tudományos munka feltételei.

Nem mindig működik az a fajta tudományos műhely szerep a felsőoktatási intézményekben, amelyikre egyébként pedig rendkívül nagy szükség lenne, és hozzáteszem, amelyiknek érdekében többek között az egyetemi felsőoktatási integrációt véghezvitte az Országgyűlés.

(13.30)

Ezért amikor a felsőoktatás reformjáról beszélünk, amikor arról beszélünk, hogy az európai felsőoktatási térségnek megfelelően új pályára kell állítani a magyar felsőoktatást, mind a képzés, mind a működés, mind a finanszírozás szempontjából, akkor rendkívül fontos feladatunk az is, hogy az egyébként számomra ugyanennyire kedves hallgatói és képzési érdekek mellett figyelemmel legyünk egyenlő súllyal a tudományos érdekekre is. Figyelemmel legyünk arra, hogy milyen szervezeti megoldásokkal, milyen finanszírozási megoldásokkal lehet megerősíteni az egyetemeken, a felsőoktatási intézményekben zajló tudományos tevékenységet; milyen módon lehet elérni azt, hogy a magyar tudomány világában integráltan együttműködve, egymást segítve működjön az egyetemi szféra, az akadémiai szféra és a vállalati szféra; mik azok a megoldások, amelyekkel el lehet érni azt, hogy ne egymást kioltva, néha egymással vetélkedve, hanem egymást erősítve működhessenek ezek a területek?

Tisztelt Ház! Amikor az Európai Unióról beszélünk, akkor mindig szóba kerülnek az európai uniós elvárások, mindig szóba kerülnek az európai uniós követelmények. Azt kell mondanom, hogy a tudomány területén is vannak ilyenek, az egyik ez a bizonyos 3 százalék 2010-re. Ezt még néhányszor el fogom mondani, hogy ne felejtsük el, se mi, se azok a kollégáink, akik a gazdasági területtel foglalkoznak; tehát ez a bizonyos 3 százalék az egyik közülük. De azért az Európai Unió jóval többet jelent a tudomány területén, jóval többet jelent a magyar tudomány számára. Hozzá kell tennem, hogy itt nem egy naphoz, nem május 1-jéhez kötődik a csatlakozás, hiszen Magyarország már több éve részt vesz az európai tudományos programok többségében.

Az Európai Unió és az európai kapcsolat a magyar tudomány számára egy rendkívül fontos ugrópont, és a beszámolókból is kiderül, hogy a kutatóműhelyek, a tudósok élnek ezekkel a lehetőségekkel. A magyar tudományos műhelyek sikeresek az európai uniós pályázatokon, sikeresen versenyeznek ezen a terepen. De nem csak erről van szó. Egyre több olyan programra van szükség, amelyik lehetővé teszi a magyarországi és az európai kutatóhelyek összekapcsolódását, amelyik lehetővé teszi a magyar kutatók és az európai kutatók együttműködését, amelyik lehetővé teszi azt, hogy a magyar kutatók - ha tetszik - anélkül vegyenek részt az európai kutatásban, hogy el kelljen menniük Magyarországról. Ez rendkívül fontos feladat, sokat kell azon dolgoznunk, mindannyiunknak, hogy ennek a feltételeit megteremtsük.

Tisztelt Ház! Amikor az Európai Unióról beszélünk, akkor mindig érdemes tapasztalatért is körbenézni. Sok tapasztalat van az Unióban a tudományos kutatás, a kutatás-fejlesztés területén, hadd említsek meg ezek közül egyet. Az volt a szerencsém, hogy részt vehettem egy olyan tudományos fórumon, ahol Finnország kutatással foglalkozó minisztere tartott előadást. Azt kell mondanom, hogy nemcsak én hallgattam nagy izgalommal, hogy hogyan érték el azokat a nagyszerű eredményeket a kutatás területén, amelyekről ott is beszámoltak, és amelyekről egyébként a jelentés is beszámol, hanem a nagyobb régi európai uniós országok: Németország, Franciaország, Nagy-Britannia képviselői is bizony nagy izgalommal követték azt, hogy hogyan lehetett ilyen eredményeket elérni.

A finn miniszter tulajdonképpen négy lényeges dolgot mondott. Az első ezek közül az volt, hogy eredményes tudományos kutatás, eredményes kutatói munka elképzelhetetlen megfelelő oktatási háttér nélkül, megfelelő középiskolák, felsőoktatás és az ezekből táplálkozó tudományos gondolat és a tudománynak ezekkel való együttműködése nélkül. A második ilyen gondolat az volt, hogy elképzelhetetlen korszerű tudomány a gazdasággal való szoros együttműködés és az ezt támogató állami intézményrendszer nélkül. A harmadik ilyen gondolat az volt, hogy a finn tudományos kutatás sikerének egyik legnagyobb kulcsa az, hogy meg tudták nyerni a helyi közösségeket, az embereket, a közvéleményt a tudomány ügyének, el tudták fogadtatni azt, hogy a tudomány valami olyasmi, ami egy nemzet számára a legfontosabb kitörési pont, valami olyasmi, amiért érdemes áldozatokat hozni a közös siker érdekében. S végül még egy dolgot említett: azt, hogy a siker egyik kulcsa az volt, hogy a tudomány kérdéseiben konszenzus, együttműködés alakult ki az összes szereplő, az összes politikai erő között.

Én a Magyar Szocialista Párt nevében azt tudom ígérni, hogy minden olyan törekvést támogatni fogunk, amelyik ebbe az irányba mutat.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
149 124 2004.05.11. 1:09  71-133

ARATÓ GERGELY (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nem szeretnék nagyon hosszú vitát kezdeni, de képviselő úrnak szeretném fölhívni a figyelmét arra - és ebben erősíteni tudom a Szabó Zoltán képviselő úr által elmondottakat -, hogy bizony Magyarországnak nemcsak itthon van tennivalója abban, hogy a tudomány a helyére kerüljön, hanem európai uniós keretek között is sokat kell ezért tennie. Merthogy ugyan ők kitűzték célként a 3 százalékot 2010-re, csak éppen a tagországok ebből rendkívül keveset teljesítenek. Azt gondolom tehát, hogy nekünk azon kell dolgoznunk és gondolkoznunk, hogy mi magunk hogyan tudjuk elérni azt, hogy közeledjünk először az 1,6 vagy 1,8-1,9 százalékhoz, és aztán majd a 3 százalékhoz. Ez a mi feladatunk.

Arra is hadd utaljak, képviselő úr - az Európa-terv keretében erről volt ma már szó, azt hiszem -, hogy van egy olyan pályázat, ami pontosan arra szolgál, amit ön olyan fontosnak tart, hogy a szabadalmi védettség, a szabadalmi oltalom megszerzése a kis cégek számára is lehetséges legyen. Azt gondolom, hogy ilyen ötletekben, ilyen elképzelésekben kellene gondolkoznunk, és akkor közelebb kerülnénk a céljainkhoz.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
149 284 2004.05.11. 8:10  265-303

ARATÓ GERGELY (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Úgy látom, hogy ebben a késői, ám mégiscsak élénk vitában a felsőoktatási törvényt érintő módosítások váltják ki a legnagyobb érdeklődést, magam is ehhez a részhez szeretnék néhány gondolatot elmondani.

Hadd kezdjem azzal, amit Pósán képviselő úr nekünk mint előterjesztőknek a szemünkre vetett, hogy miért is van itt egy ilyen hatalmas salátatörvény a maga mind a nyolc paragrafusával. Azt kell elmondanom a képviselő úrnak, és azt kell látnunk, hogy ez a gondolat az előterjesztőkben is megfogalmazódott, tudniillik, hogy a törvényjavaslat valóban több, egymástól különálló tárgykörben vagy részletkérdésben, inkább így fogalmaznék, módosítja a törvényeket.

Azonban azért nem vágtuk szét őket három törvényjavaslatra, merthogy az eredeti törvényeket, amelyeket módosítani akarunk, ezek struktúráját részben ezek a módosítások átmetszik, és annak valószínűleg nem lett volna különösebb értelme, hogy benyújtsunk egy felsőoktatási törvénymódosítást az oktatási jogok biztosa ügyében, hiszen ez ügyben is kellett módosítanunk a felsőoktatási törvényt, egy másik módosítást a 40 éven fölüliek nyelvvizsgája ügyében és egy harmadikat a képzési szerkezettel kapcsolatban. Tehát azt gondolom, hogy a képviselő úrnak az az aggálya talán nem alapos, amely arra vonatkozik, hogy ilyen módon nincs mód a törvény tárgyalására. A mostani vita is mutatja azt, hogy már az általános vita szakaszában is képesek voltunk arra, hogy minden vitatott kérdéssel részletesen foglalkozzunk. Biztos vagyok benne, hogy a részletes vitában, ahol magam is nagy izgalommal fogom várni a képviselő úr javaslatait a kísérleti szakokra és az átmeneti időszakra vonatkozóan, ott még egyszer, újra részletesen meg fogjuk tudni beszélni mind a bizottsági ülésen, mind a plenáris ülésen ezeket a kérdéseket.

Először azonban most nem erről a kérdésről szeretnék szólni, hanem az oktatási jogok biztosának kérdéséről. Pósán képviselő úr már a vezérszónoklatában nagy lelkesedéssel adta elő azt, hogy ez a kormány meg ez a kormánytöbbség mennyire elrontotta a korábbi jó rendszert. Azt kell elmondanom a képviselő úrnak, hogy nincs teljességgel igaza. Tudniillik, amikor az előző miniszter, egész pontosan kettővel ezelőtti miniszter, Pokorni miniszter úr létrehozta ezt az intézményt, akkor, miközben egyébként véleményem szerint egy előremutató, jó szándékú és tulajdonképpen az idő által is igazolt lépést tett, nem teremtette meg azokat a jogi alapokat, amelyekre ehhez szükség lett volna. Egyszerűen a saját hatásköréből adományozott az oktatási jogok biztosának, aminek azonban pontosan az volt a jogi veszélye, ami azóta bekövetkezett, tudniillik, hogy a későbbi törvénymódosításokban, ha a miniszter jogkörét korlátoztuk, akkor korlátoztuk ilyen módon a biztosnak is a jogkörét.

Látszik, hogy ez nem egy jó jogi megoldás, nem egy elegáns jogi megoldás, azt gondoljuk, hogy erre teremt a mostani törvénymódosítási javaslat egy sokkal biztosabb, sokkal stabilabb alapot, hiszen magában a törvényben teremti meg azt a jogkört, amelynek alapján az érintettek, a tanulók, hallgatók, illetve a tanárok, oktatók is az oktatási jogok biztosához fordulhatnak. Ilyen módon tehát egy stabilabb jogintézmény jön létre, egy olyan típusú megoldás, amely remélhetően hosszabb távon is garantálja azt, hogy az oktatási jogok biztosa elláthassa a feladatát.

Már ami ezt az ominózus felsőoktatási szerkezettel kapcsolatos módosító javaslatot illeti, képviselőtársaim már sok jó érvet elmondtak, és ezért hosszasan és részletesen nem beszélnék már erről a kérdésről. Azonban arra szeretném felhívni a képviselő úr figyelmét nagyon hangsúlyosan - már csak azért is, nehogy a közvetítést nyomon követő nagy számú hallgatóban és nézőben, valamint a jegyzőkönyv lelkes olvasóiban valamifajta félreértés keletkezhessen -, hogy ez a módosítás a kormánynak nem ad szabad kezet a felsőoktatási szakok akkreditációja területén.

 

(0.40)

Ez a módosítás nem csökkenti a MAB szerepét, ez a módosítás nem szünteti meg azokat a szakmai garanciákat, amelyek eddig léteztek, ez a módosítás nem csökkenti az intézmények szerepét. Amiről itt szó van, amit Tatai képviselő úr már nagyon világosan elmondott, hogy jól látható módon elkezdődött egy, a bolognai folyamat irányába való tájékozódás és szakindítási folyamat néhány intézményben.

Eddig az volt a rend, hogy az oktatási miniszter ennél a néhány kísérleti szaknál egyedi alapon, egyébként nyilván jól átgondolt szakmai érvek alapján engedélyezte vagy nem engedélyezte a szakindítást. Mi azt mondjuk, hogy mivel az átmeneti időszak jól láthatóan még eltart egy ideig - biztosan eltart még ennek a tanévnek a végéig, tehát a szakindítások engedélyezéséig -, számunkra megnyugtatóbb az a megoldás, hogy ha nem ez történik, ha ezekben az esetekben a szabályokat vagy a követendő normákat nem egy oktatási miniszteri engedély tartalmazza, nem a miniszter dönti el azt, hogy megfelel-e ezeknek a céloknak a szakindítás, hanem egy világos, normatív szabályozásra kerül sor, amelyet egy kormányrendelet biztosít. Mi azt gondoljuk, hogy ez a jó megoldás.

A képviselő úr fölveti azt, hogy egyébként mi a helyzet, és mi fog történni, ha valami egész más lesz a koncepcionális vita végeredménye. Én arra szeretném fölhívni a képviselő urat, hogy ne csak számolja a koncepciótervezeteket, hanem olvassa is. Merthogy az a része a koncepciónak, amit egyébként érint ez a módosítás, tudniillik a lineáris, többciklusú képzés, magyarán szólva, ha jól emlékszem, mostani szép fedőnevén felsőfokú alapképzés, a mesterképzés, a doktori képzés egymásra épülése és egymás után való megvalósulása az összes koncepcióban azonos.

Ez az az elem, amit az összes érintett szervezet, párt, megszólaló, szereplő és szakember támogat. Ez az az eleme a koncepciónak, amiben nincs vita. Nagyon nehezen tudom tehát elképzelni azt, hogy most váratlan módon valaki azt mondja, hogy nem, ez nem kell, és valami egész mást csinálunk. Ez már csak azért is nehezen elképzelhető, mert magában a bolognai folyamatban, az európai felsőoktatási térség megteremtésében is ez az az elem, ami a leghangsúlyosabb és a legvilágosabb.

Arról talán folytathatunk vitát, hogy mennyire jó ez az irány, mennyire gyorsan kell ebbe az irányba haladni, de abban, hogy ez az irány az az irány, amely irányba az egész európai felsőoktatás mozogni fog, ebben aligha lehet vita. Ez azt jelenti, hogy lehet még számos vitás pontunk a képzési szerkezetben, lehet még számos vitás pont a felsőoktatási törvény sok más kérdésében, hiszen tudjuk, hogy ott az intézmények működési formájára, finanszírozására, az intézményekkel kapcsolatos egyéb szabályokra vonatkozó, a különböző tanácsok összetételére vonatkozó szabályokban rendkívül éles vita van, ami még valóban nem jutott nyugvópontra; bár mindannyian tudjuk, hogy az utolsó változat lényegében már minden jelentős szereplő támogatását élvezi, de még mindig vannak benne vitatott pontok, és nyilván a törvényalkotás folyamán az Országgyűlésnek is lesz egy-két szava a majdan benyújtott törvényjavaslathoz. De ezek nem ezek a kérdések, képviselő úr. Ebben a kérdésben egyetértünk.

Azt kell látnunk, hogy ez a 84-86. §, amelynek a helyére mi most kormányrendeletet kívánunk állítani bizonyos képzések esetében, nagyon világosan azt mondja, hogy van főiskolai képzés, és van egyetemi képzés. Ez az, aminek nem tud megfelelni egy, a lineáris képzési szerkezetnek megfelelő képzés.

Ezért aztán, ha azt akarjuk, hogy ne egyik napról a másikra kelljen majd az intézményeknek kikísérletezni, elindítani a szakjaikat, ha azt akarjuk, hogy egy rendezett, folyamatos, szabályozott átmeneti lehetőség legyen, akkor szükség van erre a törvénymódosításra.

Köszönöm szépen a figyelmüket.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
149 290 2004.05.11. 1:20  265-303

ARATÓ GERGELY (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nagyon röviden arra szeretném csak fölhívni mindkét előttem szóló képviselőtársam figyelmét, hogy az intézményi autonómia a felsőoktatás szervezése folyamán nagyon jelentős tényező. Azt kell mondanom, hogy arról, hogy egy intézmény magának milyen nevet választ, erről bizonyára többünknek lehet véleménye, de nem szerencsés talán, ha erről az Országgyűlés akar dönteni.

Ha az én magánvéleményemet is elmondhatom, azt gondolom, hogy Tomori Pál nemcsak jelentős egyházi személyiség, hanem a magyar történelemnek is nagyon jelentős személyisége, még ha tragikus sorsú is, a hazájáért halt meg, szerintem büszke lehet az a főiskola, aki felveszi az ő nevét. Bocsánat, egy kicsit már késő van, ezért fogalmazok ennyire rosszul. De ez csak az én véleményem, ezt azért rábíznám a kalocsai főiskola alapítóira, hogy miért találják jónak ezt a nevet.

(0.50)

Egy kicsit hasonló a helyzet abban is, amit Pósán képviselő úr mond, hogy nem lenne talán szerencsés a törvényben előírni azt, hogy mely egyetemek mely szakokat indíthatnak egy törvény alapján. Ebben az estben az a lehetőségünk, hogy keret jellegű szabályt alkossunk, illetve erre adjuk meg a lehetőséget a kormánynak. Azt gondolom, hogy ez a helyes eljárás.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
151 460 2004.05.17. 1:23  455-507

ARATÓ GERGELY (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Én egyetlen módosító javaslatra szeretném felhívni a figyelmet, ez pedig Bakonyi Tibor képviselő úr módosító javaslata. Talán nem kétpercest kellett volna nyomnom, mert ez alkalommal nem Pósán képviselő úrra kívánok reagálni, de úgy látszik, e késői órában már nem a megfelelő gombot találtam el. De tulajdonképpen a két perc elég lesz számomra.

Ez a módosító indítvány arra vonatkozik, hogy az Országgyűlés a felsőoktatási törvény módosításával tegye lehetővé azt, hogy a Magyar Testnevelési Egyetem visszakaphassa önálló egyetemi létét, tehát ilyen módon mód legyen arra, hogy az egyetem újra önálló legyen. Őszintén szólva az ifjúsági és sportbizottság hosszasan foglalkozott a kérdéssel, és számunkra sem derült ki világosan az, hogy ennek az önállóságnak a jogi feltételei megvannak-e. Ezért aztán, miután itt történt egy sajnálatos hiba a nyilvántartásban, nem volt még módunkban pontosan megvizsgálni azt, hogy ez a javaslat egyáltalán megfelel-e a jelenlegi felsőoktatási törvénynek, azonban ezt a kérdést mindenképpen olyannak tartom, amellyel érdemes foglalkozni, amelyre érdemes alkalomadtán visszatérni, és érdemes megvizsgálnunk azt, hogy ezek a feltételek fennállnak-e.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
151 472 2004.05.17. 2:14  455-507

ARATÓ GERGELY (MSZP): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ez a vita is egy többciklusú vita, viszont nem lineáris, mert ahogyan látom, mindig ugyanoda jutunk összevissza, szóval, mindig ugyanott tartunk, ahonnan elindultunk. Ezt a vitát, ha jól számolom, immár negyedszer folytatjuk le Pósán képviselő úrral, de akkor is kénytelenek vagyunk elmondani, mert ez a helyzet: a képviselő úr aggodalmai részben megalapozatlanok, részben pedig ugyanakkor abban az értelemben nem viszik előre a magyar felsőoktatás ügyét, hogy nem vesznek tudomást bizonyos tényekről.

A képviselő úr is attól fél, mi fog történni, ha esetleg mégis az derülne ki, hogy azokon a területeken, ahol ez a törvényjavaslat engedélyezi az eltérést a jelenlegi törvényi szabályozástól, ott mégsem azt a döntést hoznák. Képviselő úr, ehhez az kellene, hogy az Európai Uniónak a bolognai folyamatban részt vevő összes állama megváltoztassa az eddigi elhatározását. Innen kezdve ne többciklusú lineáris képzésben gondolkozzon, hanem hagyományos, a Magyarországon sem őshonos, egyébként a szovjet mintából átvett főiskola plusz egyetem típusú képzési szerkezetben gondolkozzon. Ez azért nem nagyon valószínű, lássuk be, tisztelt képviselő úr.

Körülbelül egyetlen dolog van, amelyben mindenki egyetért a bolognai folyamat szakmai, politikai vitáiban. Ez pontosan a többciklusú képzés, még akkor is, ha számos részletkérdésben továbbra is van vita.

Ebből azt szerettem volna kihozni, és az volt a felszólalásom célja, hogy mindenki számára világos legyen: ezekben az ügyekben egyetértés van, ezekben az ügyekben nincs vita, ezekben az ügyekben nem fenyeget az a veszély, hogy valamilyen gyökeresen más eredményre jutunk majd a felsőoktatási törvénynél, mint amilyen kísérleti képzéseket engedélyez majd a törvény felhatalmazása alapján a miniszter.

Abban pedig teljesen egyetértek Tatai-Tóth képviselő úrral, hogy mind a jogbiztonságot, mind a megnyugtató átmenetet az szolgálja, ha ezek mögött a miniszteri döntések mögött pedig egy egységes szabályrendszer van, amelynek keretei között mindazokat a kérdéseket nemcsak rendezni lehet, hanem a felsőoktatási törvény többi szabálya miatt rendezni is kell, amelyeket a képviselő úr felvetett.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
151 484 2004.05.17. 2:09  455-507

ARATÓ GERGELY (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Szabados képviselő úr - bocsánat, államtitkár úr - az imént elmondta érvelésem legfontosabb sarokpontját, azonban két fontos megjegyzést mégis szeretnék elmondani azért, mert ezek közül legalábbis az egyik túlmutat a konkrét vita keretein.

A kevésbé fontos megjegyzés arra vonatkozik, hogy bármilyen meglepő, de emlékeim szerint volt valaha Bem tábornokról elnevezett óvónőképző intézmény, ami szintén meglehetősen sajátos, úgyhogy önmagában ez nem lehetetlen, de ez ennek a vitának a szempontjából talán nem lényeges.

Amit én fontosnak gondolok, az az, amit Lezsák képviselő úr azzal kapcsolatban mondott el, hogy ha Tomori Pál volt kalocsai érsekről valaki intézményt akar elnevezni, az mindenképpen legyen vagy egyházi intézmény, vagy katonai intézmény. Én ennél azért egy kicsit... - hogy is mondjam, szóval, én azt gondolom, hogy ennél jóval nagyvonalúbban és jóval szélesebb körben kell a saját nemzeti kincseinket megbecsülni. Hogy egy egyszerű példát mondjak: az Eötvös Lorándról elnevezett tudományegyetemen természetesen nemcsak fizikusokat képeznek, hanem társadalomtudósokat, bölcsészeket is. Én tehát azt gondolom, hogy ez az érvelés nem biztos, hogy ilyen módon megállja a helyét.

És az az érvelés, amit pedig az előző vitánk alkalmával elmondott Tóth képviselő úr, ami arra vonatkozott, hogy egy egyházi személyiség nevének felvételéhez azért nem ártana megszerezni az egyház engedélyét vagy hozzájárulását is, ezzel pedig, azt kell mondanom, nem értek egyet. Nekem az a véleményem, hogy jelentős történelmi személyiségeink nem valamelyik felekezetnek, valamelyik egyháznak a személyiségei, hanem az egész nemzetéi valamilyen értelemben. Ha egy helyi közösség büszke egy ilyen történelmi személyiségre, és úgy gondolja, hogy őt választja egy főiskola névadójának, akkor szerintem ez egy helyénvaló, derék dolog, és ha még lehetőségünk lenne rá, akkor sem lenne helyes ezt parlamenti eszközökkel akadályozni.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
151 500 2004.05.17. 2:07  455-507

ARATÓ GERGELY (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hadd kezdjem először azzal, amit Tóth képviselő úr mondott, a megtévesztéssel. Amikor a második diplomámat szereztem, akkor én a Pécsi Janus Pannonius Tudományegyetemre jártam. Bizonyára önök is tudják, hogy Janus Pannonius maga is papi személy, sőt mi több, püspök volt, ennek ellenére mindenki tudta, hogy ez nem egy egyházi intézmény. Azt gondolom, képviselő úr, hogy az ön aggodalma, bár nem teljesen érthetetlen, de mégiscsak megalapozatlan, mert felsőoktatási intézménybe képzett, érettségizett vagy érettségi előtt álló fiatal emberek és hölgyek jelentkeznek, ennek következtében alig hiszem, hogy számukra annak eldöntése, hogy egy intézmény egyházi, alapítványi vagy állami, ez különösebben nagy gondot okozna.

Ami Pósán képviselő úr felvetését illeti: ezzel nehéz helyzetbe hoz minket, mert Tatai-Tóth képviselő úr mint előterjesztő meg én mint előterjesztő ebben, úgy látszik, rögtön nem értünk egyet, és nyilván előterjesztői véleményt egy írásos javaslatról majd közösen tudunk kialakítani - öten vagy hatan jegyezzük ezt a törvényjavaslatot. Tehát azt kérem a képviselő úrtól, ne várja, hogy mi itt most előre nyilatkozzunk valami olyanról, ami esetleg majd később megtörténik. Azt gondolom, ha a képviselő úr benyújtja a módosító indítványát, akkor erről majd nyilatkozni fognak az előterjesztők. Gyanítom, a kormány is így van vele, mert Szabados államtitkár úr a kormányt képviseli ugyan, de ebben a kérdésben nincs mandátuma, hiszen aligha tudott erről a kormány még állást foglalni, amit most itt ebben a vitában találtunk ki éjjel fél kettő körül. De ha a képviselő úr gondolja, akkor a miniszterelnök úrnak írhatunk egy levelet, hogy hívjon össze egy kormányülést és alakíttasson ki erről álláspontot.

De ezt nem tartom nagyon reálisnak, azt gondolom, képviselő úr, az a praktikus, ha úgy gondolják, hogy akár a főiskola törvénybe iktatásának - most hadd fogalmazzak ilyen pontatlanul - megakadályozását is megéri ez a névvita, akkor nyújtsanak be erre módosító javaslatot, és ebben az esetben pedig majd mindenki ki fogja alakítani róla az álláspontját.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
154 210 2004.05.24. 2:07  209-211

ARATÓ GERGELY, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Magyar Tudományos Akadémia 2001-2002. évről szóló beszámolója részletesen, mégis tömören és plasztikusan elemzi a magyar tudomány helyzetét a tárgyalt időszakban. Ennek alapján az oktatási bizottság eredeti határozati javaslatában elfogadásra javasolta az Országgyűlésnek a határozati javaslatot.

 

(18.20)

 

A jelentés megerősíti, hogy a XXI. században egy ország sikerének, egy ország gazdasági és társadalmi előrehaladásának döntő tényezője a tudományos eredmény és a tudományos eredmény hasznosulása. Megerősíti azt, hogy nemzeti önazonosságunk, európai identitásunk egyik döntő talpköve a tudomány.

A beszámolóból az is világosan kiderül, hogy Magyarországnak a tudomány területén nincs szégyenkeznivalója, méltán vagyunk ismertek a világban tudományos eredményeinkről. Az is kiderül a beszámolóból, hogy a magyar tudósok európai összehasonlításban a legkevesebb pénzből a legtöbb publikált, jó tudományos eredmény létrehozására képesek. A vita során az is kiderült, hogy számos további feladat is vár ránk a tudomány területén.

Az Európai Unió ajánlásainak megfelelően az évtized végére el kell érnünk azt, hogy a nemzeti jövedelem 3 százalékát tudományos és innovációs célokra fordítsuk. Ehhez pedig elengedhetetlenül szükséges az, hogy az üzleti szféra részvétele és a tudományos eredmények hasznosulása is javuljon ezen a területen.

Tisztelt Ház! A bizottság határozati javaslatához - szokatlan módon - módosító indítvány érkezett, ezek a módosító indítványok azonban ez alkalommal nem segítik elő a közös ügyet, nem visznek közelebb a tudomány helyzetének javításához. Ennek alapján a bizottság nevében azt kérem a tisztelt Háztól, hogy a módosító javaslatokat utasítsa el, és megköszönve a Magyar Tudományos Akadémia munkáját, a beszámolót és a határozati javaslatot fogadja el.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
156 10 2004.05.26. 7:40  1-113

ARATÓ GERGELY, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy kormány tevékenységét két dologhoz mérhetjük. Az egyik a szükséges teendők halmaza, a másik pedig a kormány saját céljai. (Közbeszólás az ellenzéki padsorokból: Van neki?) Az elmúlt időszak azt igazolta, hogy a nemzeti közép kormánya esetében ez a kettő egybeesik, a kormány jól tűzte ki a célokat, és sikeresen teljesíti a megoldandó feladatokat.

Medgyessy Péter miniszterelnök úr két évvel ezelőtt itt a Házban azt mondta: “Az elmúlt 12 év legigazabb tanulsága, hogy a rendszerváltásban a szabadságnak, a demokráciának és a jólétnek együtt kell értelmet kapnia. A következő évek fő feladata a jólét kiterjesztése tízmillió polgárra, családokra, valamennyi családra. Ez a nemzeti közép kormányának igazi célja.ö Ezekhez a gondolatokhoz kell mérnünk a kormány, az ország kétéves teljesítményét.

Tisztelt Ház! Ez a kormány sokat tett a felhalmozott, öröklött szociális feszültségek orvoslásáért, az ország jövőjének megalapozásáért, a tartós gazdasági növekedésért és a demokratikus politikai kultúra megerősítéséért. Az elmúlt két évben Magyarország igazságosabb, modernebb és demokratikusabb országgá vált. (Egy hang az ellenzéki padsorokból: Huh!) Mivel fideszes képviselőtársaink a tények iránt érdeklődnek, ami meglehetősen újszerű náluk (Derültség.), nézzük hát a tényeket. (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból. - Az elnök csenget.)

Tisztelt Ház! Egy társadalom, egy kormány szociális érzékenységét azon lehet lemérni, hogy hogyan bánik a gyermekekkel és az idősekkel. Azt ígértük, hogy több esélyt, jobb lehetőséget adunk a gyermekeknek, a családoknak. Tartjuk a szavunkat! (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.) 2002 szeptemberétől 20 százalékkal emelkedett a családi pótlék összege, a rendszeres gyermekvédelmi támogatást is egyötödével emeltük, gondoskodtunk a juttatások értékállóságáról. 200 ezer forintról 800 ezerre, illetve 1,2 millió forintra emeltük a gyermekenként járó lakástámogatás összegét, egyszerűsítettük a támogatás igénybevételét. Fokozatosan bővítjük az ingyenes tankönyvben és étkezésben részesülő gyermekek számát, számuk a ciklus végére 750 ezer fő lesz. Lehet, hogy vannak, akik ezt keveslik, de ez éppen 750 ezerrel több, mint az Orbán-kormány idején. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Azt ígérjük, hogy biztosítjuk az időskor biztonságát. Tartjuk a szavunkat! (Babák Mihály: Gyógyszerár!) Visszaadtuk a Fidesz által elvett 19 ezer forintot a nyugdíjasoknak, bevezetjük a 13. havi nyugdíjat. A nyugdíjak értéke az elmúlt két évben 17 százalékkal nőtt, 360 ezer rászoruló nyugdíjas részesült méltányossági nyugdíjemelésben, két év alatt 50 százalékkal nő az özvegyi nyugdíjak összege. Azt ígértük, hogy igazságossá tesszük, fejéről a talpára állítjuk a szociálpolitikát, hogy az állam ne a jómódúakat, hanem a rászorulókat támogassa jobban. Tartjuk a szavunkat!

Tisztelt Ház! A modern ország alapja a versenyképes, erős gazdaság. Azt ígértük, hogy újra növekedési pályára állítjuk a gazdaságot. Nem volt könnyű, de álljuk a szavunkat. (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.) Ma újra gyorsul a gazdaság, a növekedés értéke elérte a 3,5 százalékot, amit ahhoz képest érdemes értékelni, hogy az Orbán-kormány idején ez az ütem 6 százalékról 3 százalékra csökkent. Áprilisban 13 százalékkal nőtt az ipari termelés, 19 százalékot ért el az export növekedése. Amíg tavaly az első negyedévben 79 millió euró, addig 2004 első két hónapjában már 580 millió euró volt a külföldi beruházások összege. Az önök ciklusának utolsó évében 80 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma, a Medgyessy-kormány első két évében 65 ezerrel több munkahelyet találhattak a munkát keresők.

És hogy beszéljünk az önök kedvenc témájáról is, a ciklus végéig 431 kilométer autópálya építése fejeződik be, és további 425 kilométer építése kezdődik meg. (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból, köztük dr. Áder János: Ez újabb szám!) Elkezdődött az M0-ás kivitelezése is, ami azt bizonyítja, hogy a főváros és a vidék csak együtt, egymást erősítve fejlődhet. Tartjuk hát a szavunkat! Ma a gazdaság erősebb, dinamikusabb és egészségesebb, mint az elmúlt években bármikor.

Tisztelt Ház! Az igazságosság azt követeli meg, hogy a gazdaság eredményeiből minden ember részesülhessen. Azt ígértük, hogy fokozatosan felzárkóztatjuk a jövedelmeket, csökkentjük az alacsony keresetek adóját. Tartjuk a szavunkat! (Derültség az ellenzéki padsorokban.) A jövedelmek vásárlóértéke egynegyedével nőtt az elmúlt két évben. A közalkalmazottak keresete 50 százalékkal nőtt 2002-ben, ma a közszféra dolgozói 25 százalékkal többet keresnek, mint a versenyszféra átlaga. (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból. - Az elnök csenget.) Az adó- és járulékterhelés az átlagkereset szintjén 6 százalékkal, a minimálbér szintjén 45 százalékkal csökkent. Tartjuk a szavunkat, mert igazságosabbá vált a jövedelmek elosztása.

Tisztelt Ház! Azt ígértük, hogy megalapozunk egy modern, versenyképes Magyarországot. Tartjuk a szavunkat!

(10.00)

2003-ban több mint 5,5 milliárd forint, 2004-ben 4 milliárd forint szolgált a közoktatás céljaira, ezen belül a Sulinet fejlesztésére. A kormány átvállalja a diákok nyelvvizsgájának és számítógépes vizsgájának költségét, nulladik évfolyam indul a középiskolákban a nyelvi és számítógépes felzárkóztatás érdekében, hogy minden magyar fiatal versenyképes lehessen az Unióban. A nemzeti civil alapprogram 6-7 milliárd forint többletforrást jelent a civil szféra fejlesztésére. 2004-ben 45 százalékkal nőttek az önkormányzatok fejlesztési forrásai, ezen keresztül 130 önkormányzati beruházás indulhat el. Az Európa-terv keretében 1500 milliárd forint szolgál a vállalkozások és közösségek fejlesztésére, mindannyiunk jólétére, ezen az úton harminc éve a legnagyobb beruházási program indulhat el az országban. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Tartjuk a szavunkat, Magyarország korszerű európai országként készülhet a jövőre.

Tisztelt Ház! Tartjuk a szavunkat. (Derültség a Fidesz soraiban.) Tartjuk a szavunkat, mert az elmúlt két évben erősebb szociális hálót, erősebb gazdaságot, igazságosabb társadalmat, modernebb országot teremtettünk. Ez a kormány határozottan jár a választók által 2002-ben kijelölt úton. Vannak céljaink, és el is érjük őket.

Tisztelt ellenzéki Képviselőtársaim! Ez hát a sodródás? (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Igen!) Ez a céltalanság? Ez a tehetetlenség? (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Igen!) Ezt csak egy fantáziátlan és felelőtlen ellenzék állíthatja. Itt az ideje, hogy véget érjen a hatalomvesztést követő kétéves dackorszak, a fanyalgás helyett együtt keressünk megoldást az ország problémáira. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

Tisztelt Ház! Az elmúlt két év nem volt könnyű. A modern európai köztársaság megteremtése sok erőfeszítéssel, sok vitával, sok küzdelemmel, sok nehézséggel járt, de tudjuk, hogy megéri, mert jó úton járunk.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
156 66 2004.05.26. 1:19  1-113

ARATÓ GERGELY (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Sisák képviselő úr azt állítja, hogy nincsen ingyenes étkeztetés, nincsen ingyenes tankönyv. Ezt talán azzal tudnám jellemezni, amit Churchill úgy fogalmazott meg, hogy képviselőtársam hozzászólása és az igazság között sajnos nincsen köszönő viszony.

Azt gondolom ugyanis, tisztelt képviselőtársaim, hogy nézzük talán a tényeket, ezek többet mondanak. Mi a helyzet? Az a helyzet, hogy 2003 szeptemberétől minden fogyatékos gyermeket nevelő családban és minden legalább háromgyermekes családban ingyen jutnak tankönyvhöz a gyermekek a közoktatásban. Az tény, hogy 2003. szeptember 1-jétől az 1-4. évfolyamon, 2004. szeptember 1-jétől az 1-8. évfolyamon és 2005. szeptember 1-jétől az 1-12. évfolyamon ingyenesen jutnak tankönyvhöz a rászoruló gyermekek. Ez 2003-ban 400 ezer, 2004-ben 600 ezer, 2005-ben pedig 750 ezer gyermeket jelent majd összességében.

Ingyenes étkeztetésben 100 ezer óvodáskorú gyermek részesül, és szintén ingyenes étkeztetést kapnak azok a bölcsődés gyermekek, akik rászorulnak.

Azt gondolom, képviselő úr, hogy talán érdemes lenne a tényeknél maradnunk, ha már ez a vitanap címe.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
159 89 2004.06.21. 2:16  88-93

ARATÓ GERGELY (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mindannyian, akik országgyűlési képviselőként az országot járva érdeklődünk a sport helyi infrastruktúrája, a sport, az utánpótlás-nevelés lehetőségei iránt, azt tapasztaljuk, hogy ma Magyarországon ez a hálózat, ez az intézményrendszer rendkívül hiányos. Hiányoznak tornatermek, hiányoznak sportuszodák, hiányoznak sportcsarnokok, hiányoznak akár stadionok is. Az elmúlt három kormányzati ciklus folyamán ebben az ügyben nem született olyan átfogó program, amely a magyar sportlétesítmény-fejlesztés egészét érintette volna.

A legsikeresebbnek talán még az MDF-kormány tornateremprogramját tekinthetjük, azonban hozzáteszem, hogy itt is gyakran hiányoznak a fenntartás, a fenntarthatóság feltételei. Az előző Orbán-kormányzat 38 stadion rekonstrukciójára vállalkozott, rengeteg pénzt elköltve, beleértve többek között az 5 milliárd forintos, azóta már többszörösen világosan látható módon fölösleges stadionbeléptető rendszer beszerzését, ugyanakkor nem jutott lehetőség az egyéb sportlétesítmények fejlesztésére.

Tisztelt Ház! A sportlétesítmény-fejlesztés nem jelentheti önmagában csak a labdarúgás létesítményeinek fejlesztését, és főleg nem jelentheti csak önmagában a nagy stadionok fejlesztését. Ezért örülünk annak a kormányzati kezdeményezésnek, amely szeretne a falusi sportlétesítményektől a tornatermeken és a tanuszodákon keresztül a magyar sport egészének lehetőséget nyújtani arra, hogy korszerűbb feltételek, jobb lehetőségek legyenek.

Sajátos helyzet az, hogy ugyanabban a tárgykörben interpellálok, amelyben előző ülésünkön egy ellenzéki képviselő tette meg ugyanezt, azonban sajnálatos módon az előző ülésen Szijjártó képviselő úr interpellációja mindenre vonatkozott, csak magára a kérdés lényegére nem. Ezért azt szeretném kérdezni államtitkár úrtól, hogy hogyan kívánja megvalósítani a kormány a sportlétesítmények fejlesztését szolgáló Sport XXI. programot.

Tisztelettel várom államtitkár úr válaszát. Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
159 93 2004.06.21. 0:48  88-93

ARATÓ GERGELY (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mindenesetre biztató, hogy a kormányzat olyan programban gondolkozik, amelyik az utánpótlás-neveléstől az olimpiai sportig áttekinti a magyar sport egész világát; olyan programban gondolkozik, amelyik a központi támogatás mellett épít a helyi kezdeményezésre, a helyi igényekre és a vállalkozói tőke bevonására is. Néhány héttel ezelőtt Pusztaföldváron jártam, ahol szomorúan mutatták az ottani futballpálya öltözőjét, amely ma sem arra nem alkalmas, hogy az ottani futballcsapat vagy a vendégcsapat öltözzön benne, sem arra, hogy az oda érkező gyerekek számára, akik az utánpótlás-nevelésben részt vesznek, háttér legyen. Én remélem, hogy olyan programot indít el a kormány, amelyikben majd Pusztaföldvár is egy új öltözőt kaphat.

Ebben reménykedve köszönöm válaszát, és elfogadom. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
160 224 2004.08.27. 0:55  219-239

ARATÓ GERGELY, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az oktatási és tudományos bizottság a mai ülésén megtárgyalta a törvényjavaslatot. A bizottság többségének két lehetősége volt. Az egyik az, hogy a körítéssel foglalkozik, azokkal az állításokkal, amelyeket a fideszes képviselőtársaink megfogalmaztak, és amelyek vagy szakmailag tévesek, vagy egyszerűen politikai szándékú hazugságok. Azonban nem ezt tettük, hanem a bizottság többsége úgy döntött, hogy magát a problémát oldjuk meg (Domokos László: Úgysem leszel államtitkár!), megszüntetjük a bizonytalan helyzetet, és megszüntetjük a politikai manipuláció lehetőségét.

Ezért a bizottság egyhangúlag támogatta a törvényjavaslatot, egyhangúlag támogatta, hogy teremtsünk tiszta jogi helyzetet, és egyhangúlag támogatta, hogy nyugalom legyen az iskolákban az ingyenes tankönyv körül.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
169 241 2004.09.29. 4:47  1-321

ARATÓ GERGELY (MSZP): Tisztelt Képviselőtársaim! Önök mindent megtettek azért, hogy elvegyék a kedvünket ettől a vitától, de jelzem, nem jártak sikerrel. Bármennyire is függetlenítik magukat mind a kormányprogramtól, mind a tényektől, mind pedig az itt elhangzott beszédektől, mégiscsak megpróbálok mintegy ismeretterjesztő jelleggel, afféle pedagógusként visszatérni a kormányprogram vitájához, és arról beszélni, hogy mi van benne ebben a programban, mi az, amire önök nemet mondanak, mi az, amit önök nem támogatnak.

Magyar Bálint miniszter úr beszélt itt a délelőtt folyamán a liberális oktatáspolitikáról. Sok kérdésben van vitánk ezzel az oktatáspolitikával, sok kérdést, sok részletet másképp látunk, két dologban azonban mindenképpen egyetértünk. Ez a két dolog pedig az, hogy az oktatáspolitika legfontosabb célja a használható, versenyképes tudás megszerzése és a társadalmi hátrányok csökkentése, az esélyek kiegyenlítése. Nem fogadjuk el azt, hogy a Magyar Köztársaság minden gyermekének nem jut egyformán jó oktatás. Nem fogadjuk el azt, hogy az oktatási rendszerben ne kapjanak a diákok többletesélyt. Nem fogadjuk el azt, hogy a pedagógusok munkája, a családok áldozata ne érhesse el célját a pedagógiai módszerek, vagy akár a fizikai feltételek hiánya miatt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha megismerkednek a kormányprogrammal, akkor megtudhatják belőle, hogy ez a kormányprogram világosan hitet tesz amellett, hogy az oktatás nemcsak az egyik legfontosabb közösségi szolgáltatás, de egyben az ország versenyképességének, a dinamikus társadalompolitikának, a hatékony gazdaságnak is a kulcsa.

Mi van benne ebben a programban, képviselőtársaim? Benne van az oktatási rendszer és a szakképzés korszerűsítése azért, hogy mindenki találhasson magának munkát, hogy mindenkinek meglegyen az a versenyképes tudása, amelyikkel a munkaerőpiacon megfelelő helyet találhat. Benne van a világnyelvprogram azért, hogy mindenki érvényesülhessen Európában. Benne van a felsőoktatás európai mintájú átalakítása azért, hogy a magyar diákok, a magyar értelmiségiek ezen a piacon is hatékonyan helyt tudjanak állni. Benne van az alapképességek fejlesztése, hogy minden diák, minden gyerek megtanulhasson írni, olvasni, és megtanulhasson tanulni, ami a legfontosabb. Benne van az informatika fejlesztése, hogy minden gyerek megszerezhesse azokat az alapképességeket, amelyek a XXI. században nélkülözhetetlenek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Önök arról beszélnek, hogy ez kevés, hogy több gyereknek kellene ingyenes tankönyv, hogy több gyereknek kellene versenyképes tudás, több gyereknek kellene esély, és én ebben önökkel egyetértek, legfeljebb azt kérdezem ellenzéki képviselőtársaimtól: és amikor önök voltak kormányon, mit csináltak? Amikor önök voltak kormányon, hány gyereknek biztosítottak ingyenes tankönyvet? (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Amikor önök voltak kormányon, akkor mit tettek az oktatás modernizálásáért? Én megmondom: semmit. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

(17.10)

Tisztelt Farkas Flórián Képviselőtársam! Önnek igaza van, az oktatás az az eszköz, amely lehetőséget ad a felzárkózásra a romáknak és a nem romáknak egyaránt. Ezért teszünk ezen a területen. (Zaj. - Tállai András: Elnök úr, vizet vigyen, gyógyszert viszek neki én.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Tudjuk azt, hogy ezt a programot nem lehet az oktatás szereplői, a gyermekek, a családok, a szülők, a tanárok, a hallgatók, az oktatók nélkül végrehajtani. De hiszünk abban, hogy nyíltsággal, párbeszéddel, türelemmel meg fogjuk találni azokat a megoldásokat, amihez megteremthető az oktatás egész világának a támogatása.

Tisztelt Képviselőtársaim! Beszéltünk az egyén tudásáról és az egyén versenyképességéről, de a nemzet versenyképességének az alapja is csak a tudás lehet a XXI. században. Ezért szerepel a kormányprogramban az, hogy a kormány partnerséget ajánl a Magyar Tudományos Akadémiának, partnerséget ajánl azért, hogy a magyar tudomány végre közelíthessen az európai színvonalhoz, megkaphassa azt a támogatást, ami ahhoz kell, hogy a magyar tudomány eredményeihez megfelelő állami finanszírozás és megfelelő intézményrendszer is járuljon. Szeretnénk megnyitni azokat a hidakat, amelyek összekötik egymással a tudás, az oktatás, a tudomány világát és a gazdaság világát. Szeretnénk megnyitni, mert hisszük azt, hogy ez a fajta együttműködés javára válik mind a két világnak, és javára válik az egész országnak. Ehhez kérjük az önök támogatását is.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
169 245 2004.09.29. 0:40  1-321

ARATÓ GERGELY (MSZP): Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az lenne a kérésem, hiszen fölhívta már képviselőtársunk a figyelmet a figyelmes olvasás hasznára, hogy böngéssze át még egyszer a kormányprogramot. Ajánlom figyelmébe a kormányprogram 14., 18., 22. és 35. oldalát, amelyiken mindegyiken van szó az oktatásról. (Zaj.)

Tisztelt Képviselő Úr! Azt pedig szomorúan hallom, ha az én hozzászólásomat nem támogatja, de nem ez a lényeg. Én azt kérem öntől, hogy azokat a szándékokat és irányokat támogassa, amelyek benne vannak a kormányprogramban, és akkor az ország hasznára fog tenni.

Köszönöm szépen a figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
170 128 2004.10.04. 2:06  123-132

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselő Úr! Nem, nem ezt akarjuk, nem is ez történik ennek következtében. Ön a kérdés címében kormányválságot emlegetett, de hol látott itt ön kormányválságot? Erről szó sem volt. (Közbekiáltások a Fidesz soraiból: Á, dehogy!)

A kormány folyamatosan dolgozott, végezte azt a feladatát, amellyel megbízta többek között az Országgyűlés, amely - ahogy egyébként nagyon helyesen említette - felhatalmazta a kormányt arra, hogy ideiglenesen, 2006. szeptember 1-jéig kormányrendeletben szabályozza a több ciklusú képzésre való áttéréshez szükséges kérdéseket.

Erre azért volt szükség, képviselő úr, mert az Orbán-kormány idején, annak a kormánynak az idején, amiben önök is részt vettek, egyébként nagyon helyesen, Magyarország csatlakozott a bolognai megállapodáshoz, csatlakozott ahhoz a megállapodáshoz, amely lehetővé teszi azt, hogy a hallgatók korszerű, európai színvonalú és európai típusú végzettséget szerezzenek.

Ennek lényege az, hogy a képviselők (Sic!) több ciklusban vesznek részt képzésen: először megszereznek - ahogy ön helyesen említette - egy három- vagy négyéves képzés végén egy képzési szintet, majd ennek sikeres teljesítése után eldönthetik azt, hogy a munkaerőpiacra lépnek-e ki egy használható, korszerű képzéssel, vagy pedig más módon tovább folytatják a tanulmányaikat. Ez a képzési forma Magyarországon sem új, már most is több intézmény - elsősorban az informatika területén - kísérleti jelleggel ilyen típusú képzéseket szervez. Ezekre a képzésekre azonban eddig egyedi engedélyt adott az oktatási miniszter, és azt tartottuk helyesnek, ha itt szabályozott módon folytatódnak ezek a fajta képzések, és szabályozott módon a Magyar Akkreditációs Bizottság, a Rektori Konferencia egyetértésével indulhatnak el újabb képzések.

Most ez történik, és szeretném önt megnyugtatni, képviselő úr, hogy a kormány a lehető leggyorsabban a parlament elé fogja terjeszteni az új felsőoktatási törvény tervezetét, amely az ön minden egyes kérdésére pontos választ fog adni. Kérem, azt várja meg, hogy ehhez megszerezzük a magyar felsőoktatás szereplőinek támogatását is. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
170 132 2004.10.04. 1:01  123-132

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Úr! Az ön által is említett törvényi rendelkezés világos felhatalmazást ad a kormánynak a rendelet megalkotására, ezért álláspontom szerint az ön jogi hivatkozása nem állja meg a helyét, de ezt majd az Alkotmánybíróság ezek szerint eldönti. Én ma ezt inkább politikai akciónak látom, mint valamifajta jogi igazságkeresésnek.

Ami azonban ennél fontosabb, hogy a bolognai rendszer és az ennek megfelelő képzési szerkezet 2006-tól válik majd általánossá, mégpedig felmenő rendszerben. Szeretném tehát megnyugtatni a hallgatókat, hogy akik elkezdték egy másik rendszerben a tanulmányaikat, azok ezt természetesen ebben a rendszerben fogják befejezni, és azok a hallgatók fognak már az új rendszerben képzettséget szerezni, akik így is iratkoznak be az egyetemekre, de a felvételi tájékoztatóban ezeket a feltételeket megismerhetik.

Így kérdését köszönöm, mert egy fontos kérdésre irányította rá a parlament figyelmét, és remélem, hogy legalább a dolog tartalmi részét illetően meg tudtam nyugtatni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
170 144 2004.10.04. 2:10  141-146

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az ön kérdésének címe az volt, hogy lehet-e szakképzettséget szerezni gyakorlati képzés nélkül. Erre az a minisztérium válasza, hogy ha ez szükséges, akkor semmiképpen sem, nem lehet, és később sem lehet majd megszerezni ilyenfajta szakképzettséget.

Ami a kérdés gyakorlati részét illeti, a többciklusú felsőoktatásban, a többciklusú képzésben, a bolognai folyamatnak megfelelő képzésben éppen az az első szakasznak a lényege, hogy teremtsen lehetőséget mind a további tanulmányok folytatására, mind a munkaerőpiacon való megfelelésre.

Ezért szeretnénk tovább folytatni azokat az egyeztetéseket, amelyek arra irányulnak, hogy a lehető legjobb megoldásokat találjuk meg, a már eddig engedélyezett többciklusú képzési tervek is mindig tartalmaznak megfelelő gyakorlati óraszámot és megfelelő gyakorlati arányt. Én azt gondolom tehát, hogy további egyeztetéseket kell folytatnunk az intézményekkel, a megrendelőkkel, és egyáltalán azokkal a szereplőkkel, akik ezt a felsőoktatási képzettséget igénybe kívánják venni.

Ami az általánosabb kérdést illeti - és hadd utaljak erre is -: a képviselő úr azt kérdezi, hogy kívánunk-e egyeztetni a munkaerőpiac szereplőivel, tehát a munkaadók képviselőivel - vagy akár a szakszervezetekkel, ezt is hadd tegyem hozzá, hiszen ők is fontos szereplői ennek a munkaerőpiacnak - arról, hogy mi az a képzés, mi az a fajta végzettség, amit ez a piac örömmel fogad. Erre az a válaszom, hogy kívánunk, mindenképpen meg akarjuk találni azokat a csatornákat, ahol ezek a vélemények is beépülhetnek a felsőoktatási reformnak mind a törvényi, mind pedig a gyakorlati kérdéseibe és lebonyolításába.

(A jegyzői székben dr. Lázár Jánost Balogh László váltja fel.)

Hiszen ennek a reformnak éppen az a lényege, hogy egyszerre biztosítson egy olyan képzési rendszert a felsőoktatásban, amelyik a munkaerőpiac számára használható tudást, versenyképes tudást teremt, és amelyik lehetővé teszi azt, hogy aztán a továbbhaladó hallgatók bármilyen európai szinten versenyképes elit képzettséget szerezzenek meg. Tehát mivel a reform lényege a versenyképes piaci tudás és az elit tudás párhuzamos megszerzése (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) vagy egy rendszerben való megszerzése, nagyon hasznosnak tartjuk ezt a konzultációs javaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 42 2004.10.11. 3:09  39-44

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Az ön kérdése és interpellációja tulajdonképpen két dologra irányul, egyrészt magára a Bursa Hungarica ösztöndíjrendszerre, annak a hatékonyságára, másrészt pedig az eljárási rendre.

Ami az eljárási rendet illeti, az ön által felvetett problémával magam személyesen is találkoztam az előző ciklusban önkormányzati képviselőként, és a minisztériumban is ismerjük ezt a problémát, ezért halasztottuk el már 2003-ban is szeptember 30-ára a határidőt a korábbi szeptember eleji időpontról. Ugyanakkor valóban, a juttatások jelenleg zajló felülvizsgálata során érdemes arról gondolkozni, hogy mi az az eljárási rend, ami megfelelő biztosítékot jelent az önkormányzatoknak, ugyanakkor a hallgatók vagy a diákok számára is lehetővé teszi azt, hogy amikor felvételiznek az egyetemre, főiskolára, akkor már tudatában legyenek ők és a családjuk annak, hogy ehhez igénybe tudják-e venni az állami támogatást. Én remélem, hogy erre fogunk jó megoldást találni.

A Bursa Hungarica-rendszer csak kiegészítője a hallgatókat támogató egész rendszernek, annak a rendszernek, amelyikben szerepet kap a hallgatói juttatásoknak a hallgatói normatíva által finanszírozott rendszere, magyarul, a tanulmányi és szociális ösztöndíjak rendszere, illetve a diákhitel rendszere is. Az a szándékunk, és az új felsőoktatási törvény kapcsán arról kezdtünk el tárgyalásokat a hallgatói önkormányzatokkal, hogy ezt az egész rendszert, tehát a hallgatói juttatások egész rendszerét, ami tartalmazza a Bursa Hungarica ösztöndíjrendszert is, egészében tekintsük át.

Erről tárgyalásokat kezdtünk a hallgatói önkormányzatok szervezeteivel is, és velük együtt keresünk olyan megoldást ezekben a rendeletekben, ami mind a finanszírozás könnyebbsége, mind a résztvevők, tehát az önkormányzatok, az állami források - a magánforrások a hitel esetében - összehangolásában biztosítja azt, hogy a hallgatók egy személyre szabott, az ő egyéni életkörülményeikhez igazodó támogatási rendszerben vehessenek részt, és az adófizetők, az önkormányzatok, az állam pénze a lehető legjobban hasznosuljon.

Ön azt is kérdezi, hogy ebben a rendszerben az önkormányzatok milyen arányban tudnak részt venni. Az idő nem alkalmas arra, hogy az összes adatot felsoroljam, de talán néhány alapvető adatot meg tudok említeni.

Ebben az évben 1975 önkormányzat vesz részt ebben a rendszerben, ez 62 százaléka az önkormányzatoknak, ez 7 százalékkal több, mint a tavalyi évben, tehát ez egy folyamatosan bővülő rendszer. A városok 89 százaléka csatlakozott már ehhez a rendszerhez. Miután a nagyobb önkormányzatok, a nagyobb települések tudnak csatlakozni elsősorban ehhez a rendszerhez, ezért azt mondhatjuk, hogy ma már a potenciális hallgatóknak a kétharmadát eléri ez az ösztöndíjrendszer.

Ugyanakkor azt a problémát a Bursa Hungarica-rendszer keretein belül nem lehet megoldani, hogy azok az önkormányzatok is részt tudjanak venni ebben a támogatási rendszerben, amelyek számára a saját forrás előteremtése nehézséget okoz.

 

(14.40)

Ezért a hallgatói juttatási rendszer felülvizsgálata során arra fogunk megoldást keresni, hogy egyetlen diák, egyetlen hallgató se maradjon ki az állami segítségből, a közösségi segítségből, annak érdekében, hogy felsőoktatási tanulmányait minél könnyebben végezhesse.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 48 2004.10.11. 2:51  45-208

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Osztom az ön véleményét arról, hogy ez egy rendkívül fontos probléma a magyar iskola és a magyar oktatás jövője szempontjából. Mindketten osztozunk abban az érzésben, amelyik tisztelettel és csodálattal néz fel azokra a kollégáinkra, akik gyógypedagógusként speciális nevelési igényű diákokkal foglalkoznak akár az integrált képzés keretében, akár speciális, ezzel foglalkozó iskolákban.

Ami konkrét kérdéseit illeti a finanszírozás tekintetében: azt kell látni, hogy a felsőoktatás finanszírozásában a költségvetési források elosztása két lépésben történik: először az Országgyűlés dönt arról, hogy a felsőoktatás egésze milyen fajta finanszírozásban részesül, majd ennek alapján egy kormányrendelet dönt az egyes normatívák meghatározásáról. Ez a fajta finanszírozási rendszer változott 2002 és 2003 között. Tehát egy olyan finanszírozási rendszer alakult ki, amelyben a képzési normatíva mellett tudományos normatíva, gyakorlati normatíva is rendelkezésre áll. Ennek az összege a gyógypedagógia esetében is megfelel a korábbi normatív finanszírozásnak. Hogy konkrét számokat mondjak: a korábbi támogatás 588 ezer forint volt, és ehhez 120 ezer forint gyakorlati képzési normatíva járult, jelenleg pedig 480 ezer forint a képzési normatíva, amelyhez 50 ezer forint gyakorlati normatíva járul. De ezen felül oktatónként 750 ezer forint tudományos támogatás, valamint minősített oktatónként további 750 ezer forint támogatás áll rendelkezésre, és ezen kívül oktatónként 200 ezer forint és hallgatónként 300 ezer forint fenntartási támogatás is rendelkezésre áll.

Miután az összes összeg, amit feloszt ez a kormányrendelet, azonos, és az egyes intézmények esetében is a támogatás 2004. évre nem csökkent 2003. évhez képest, ezért ha mégis feszültség keletkezett a gyógypedagógus-képzés esetén, akkor ez belső, az intézményen belüli problémára vezethető vissza.

Az, hogy 2005. évben milyen finanszírozása lesz a felsőoktatási intézményeknek, a tisztelt Ház döntésén és az ezt követő kormánydöntésen múlik majd. Arra fogunk törekedni, hogy ez a kormánydöntés figyelembe vegye ezeket a fajta speciális igényeket is.

Ami az önálló képzési területet illeti: az új felsőoktatási rendszerben viszonylag kevés képzési terület van, és nem kétséges, hogy a gyógypedagógia a pedagógusképzési terület része. Azonban az ön interpellációjában felvetett kérdés inkább arra irányult, hogy megmarad-e önálló képzési irányként ez a képzés. Azt kell mondanom, hogy igen, az alapszakok között szerepel a gyógypedagógus-képzés. Tehát a gyógypedagógus-képzés önálló alapszakként a továbbiakban is megmarad.

Köszönöm szépen, és kérem válaszom elfogadását. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 54 2004.10.11. 2:54  51-57

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Kettőnk között számos különbség van, de úgy tűnik, ezek közül a legfontosabb az, hogy önnel szemben én nem rendelkezem a jövőbe látás képességével. Pillanatnyilag öt pályázó van még versenyben az ÁPV Rt.-nél, az Oktatási Minisztérium azonban semmilyen módon nem vesz részt ennek a pályázatnak a lebonyolításában. Tehát kérdésének erre a részére semmifajta választ nem tudok és nem kívánok adni. Lehet, hogy többet kellene járnom azokba az üzleti körökbe, ahonnan ön az információit szerzi.

Ami a második kérdését illeti, amit ugyan nem mond ki, de ennél sokkal fontosabb, ez arra vonatkozik, hogy helyes-e a Tankönyvkiadó privatizációja. Azt gondolom, hogy ön nagyszerű érvet mondott amellett, hogy miért helyes ez a privatizáció, tudniillik itt különböző szereplőket vádolt meg azzal, hogy politikai kötődéseik alapján foglalhattak helyet ebben a Tankönyvkiadóban. Ugyanakkor elfelejtette megemlíteni azokat a fideszeseket, akik az előző ciklusban ültek benn a Tankönyvkiadó különböző testületeiben. Én biztos vagyok benne, hogy ha ez a privatizáció sorra kerül, akkor ezt a fajta gyanút egyik oldal sem fogalmazhatja meg a másikkal szemben többé. (Domokos László: Dehogynem!)

Ugyanakkor, miután nagy érdeklődéssel követem az önök elképzeléseit az állami tulajdon felsőbbrendűségéről, továbbra is izgalommal várom, hogy a Fidesz mikor ad választ azokra a kérdésekre, amelyeket múlt héten feltettünk, mondjuk, azzal kapcsolatban, hogy hogyan képzeli a magántőke szerepét, mi a véleménye a Fidesz-kormány időszakában végrehajtott privatizációkról, hogy mely fideszes képviselőtársainknak volt érdekeltsége ebben a privatizációban (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: A választ várjuk! - Zaj.), vagy éppen hogyan vélekedik a 12 állami gazdaság privatizációjáról. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Válaszolj!)

Visszatérnék ez alkalommal a tankönyvek kérdéséhez is, hiszen a legfontosabb az a választóknak, hogy mi fog történni a tankönyvekkel a Tankönyvkiadó privatizációja után. Ön ezt nagyon jól tudja, mert ennek a rendszere az önök kormánya alatt a 2001-es törvényben alakult ki. Ennek következtében a tankönyvek árát az oktatási miniszter határozza meg, függetlenül attól, hogy ki a kiadó, és ez az ár nem haladhatja meg lényegesen az infláció mértékét, mármint ennek az árnak az emelkedése. Új tankönyvek esetén a Tankönyves Vállalkozók Szövetségével egyeztetve szintén az oktatási miniszter határozza meg a tankönyvek árát.

A tankönyvek szakmai minősítése továbbra is az Oktatási Minisztérium kezében marad. Tisztelt képviselő úr, tehát azt kell mondanom, hogy a Tankönyvkiadó privatizációja semmilyen módon nem érinti sem a tankönyvek árát, sem a tankönyvek színvonalát.

Végül, képviselő úr, tisztelettel kérem, hogy fogadja el válaszomat, azonban, ha ez mégsem lenne lehetséges, a fideszes képviselőtársaimat arra kérem, hogy az előző esettől eltérően vegyék maguknak a bátorságot és nyomják meg az igen vagy a nem gombot véleményük szerint.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 152 2004.10.11. 1:42  149-156

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Először is azt kérdezi, valósak-e azok az állítások, amelyek ebben a levélben szerepelnek. Erre azt tudom válaszolni, hogy nem valósak. Hamis az az állítás, hogy tavaly ezernél több iskolát, óvodát, kollégiumot érintettek az iskolai összevonások, bezárások, átalakítások. Hamis az az állítás, hogy növekszik a pedagógusok kötelező óraszáma. Megjegyzem, azért is ízléstelen ez a levél, mert éppen a Fidesz-kormány időszakában történt meg az óraszámok növelése, és a Medgyessy-kormány állította vissza az óraszámokat. (Taps az MSZP soraiban.)

Hamis az az állítás, hogy a kormánynak olyan megszorító terve lenne, amelyik 350 ezer gyereket, 220 ezer iskolát… (Derültség.) - bocsánat, 2200 iskolát és így tovább érintene. Már nem tudom követni ezeket a számokat, mert egyre több százalék lesz (Zaj az ellenzéki oldalon.), mint annak idején az ötvenes években. Tehát ebben a levélben hamis állítások szerepelnek, képviselő úr. Ezek az állítások nem a kormány terveit, hanem a Fidesz elképzeléseit, a Fidesz által gyártott álforgatókönyveket és riogatásokat tartalmazzák.

Kérdésének második része arra vonatkozott, mi a véleményem arról, ha egy párt ilyen leveleket küld ki. Az a véleményem, képviselő úr, hogy a rendszerváltás egyik nagy eredménye volt az, hogy a pártpolitika kikerült az iskolákból, és nagyon szomorú az, hogy van ma olyan párt, amely azt gondolja, hogy a pártpolitika szintjére kell lerántani az iskolákban végzett szakmai munkát. Nagyon szomorú, hogy van ma olyan párt, amely azt gondolja, hogy az ő pártpropagandájával valamilyen módon tanári közösségekben, szülői munkaközösségekben kellene foglalkozni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 156 2004.10.11. 0:48  149-156

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Azt tudom mondani erről az oktatási bizottsági állásfoglalásról, hogy egyetértek vele, magam is megszavaztam a bizottságban, és támogattam ennek a megszületését. Ma is az a véleményem, hogy a pártpolitika nem való az iskolákba. Márpedig ez a levél, tisztelt képviselő úr, éppen erre szólít föl, hiszen valóban az igazgatóknak küldték, csak az igazgatókat arra kérik, hogy kérdezzék meg a tantestületet, kérdezzék meg a szülői munkaközösséget, hogy hozza létre - gondolom én - a saját iskolai polgári körét, ami majd megfelelő válaszokat fogalmaz.

Egyébként azt, hogy valóban problémák lehetnek ezzel a levéllel, az is mutatja, hogy maga a Fidesz fordult az adatvédelmi ombudsmanhoz ebben a kérdésben, és az állásfoglalását kérte. Kár, hogy ezt csak utólag tette meg és nem előre, mielőtt kiküldte volna a levelet.

Köszönöm szépen, képviselő úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 160 2004.10.11. 1:34  157-164

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az ön által feltett kérdés mindenképpen fontos és jogos. Abban egyetértünk, hogy a kisiskolák számára hosszabb távon a megmaradás esélyét, az intézmény, az iskola helyben maradásának az esélyét a társulás jelenti, éppen ezért a kormány mindent elkövet azért, hogy támogassa és elősegítse azoknak a többfunkciós társulásoknak a létrejöttét, amelyek az oktatás mellett más funkciókat is tartalmaznak. Ezek a társulások önkéntesek, de az oktatási funkciók ellátására is szerveződnek.

A kistérségi társulások közül 76 pályázott, 59 kistérség 80-120 millió, 16 kistérség pedig 20-50 millió forint közötti összeget nyert. Ez azt jelenti, hogy a közoktatási feladatokra szánt összesen 8 milliárd forintnyi támogatásból 2 milliárd 289 millió forint támogatásban részesültek, ami nagyon jelentős közoktatás-fejlesztési és beruházási programot tett lehetővé éppen a társulásban működő kisiskolák esetében.

Tisztelt Képviselő Úr! A költségvetés részletes megvitatására lesz még módunk, ott be fogjuk mutatni, hogy az a változás, amely az iskolafenntartó társulásokat érinti, nem jelent számukra hátrányt, mivel a költségvetés más forrásai kárpótolni fogják őket. Más módon valósul meg a finanszírozás ezen iskolatársulások számára.

Köszönöm szépen a figyelmét. (Taps a kormánypárti oldalon.)

(16.30)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 164 2004.10.11. 0:41  157-164

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Szeretném megismételni azt, amit az imént mondtam, és még egy dologgal kiegészíteném: természetesen ezek a változások tanévet sosem érintenek, tehát csak jövő év szeptembertől lépnek hatályba, ha az Országgyűlés úgy dönt. Ugyanakkor a jövő évben is a többfunkciós kistérségek számára, amelyek az általunk elfogadott önkormányzati reform szempontjából valamilyen módon a fejlődés útját jelentik, további többletforrások állnak rendelkezésre, a jelenlegi költségvetési tervek szerint 9 milliárd forint.

Azt gondolom, hogy a költségvetési vita folyamán meg fogjuk találni a lehető legjobb megoldást erre a kérdésre is. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Akkor miért kell elvenni?)

Köszönöm szépen a figyelmet. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 6 2004.10.12. 4:53  1-6

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Megértem és osztom a felháborodását, mint erről tegnap is már egy azonnali kérdés kapcsán szót váltottunk a Házban. A minisztérium álláspontja szerint a Pokorni Zoltán képviselőtársunk és a Fidesz által kiküldött levél és kérdőív etikai szempontból kifogásolható, jogi és adatvédelmi szempontból pedig aggályos.

A kérdőívhez tartozik egy levél, amelyben Pokorni Zoltán képviselőtársunk hamis állításokat közöl az iskolákkal mint kormányzati terveket. Azt állítja, hogy a kormányzat 350 ezer gyermeket érintő iskola-összevonásokat tervez, azt állítja, hogy több mint ezer iskolát kíván bezárni, azt állítja, hogy emelni kívánja a pedagógusok óraszámát. Ezek az állítások hamis állítások, ezek az állítások valótlanságok. Rendkívül kellemetlen az, amikor egy köztiszteletben álló képviselőtársunk, a köztársaság volt oktatási minisztere megengedi magának azt, hogy különböző rémhírekre és fantáziaszüleményekre támaszkodva ilyen típusú állításokat engedjen meg magának az iskolákkal kapcsolatban.

Ez a levél tartalmaz egy kérdőívet is, amely kérdőívben, mint ezt megtudtuk utólag, kizárólag szakmai tájékozódás céljából érdeklődnek aziránt, hogy ezekhez a hamis állításokhoz mi a viszonyuk az iskoláknak. Az az álláspontunk, hogy nem helyénvaló az, ha a pártok az iskolát pártpolitikai színtérként használják, nem helyénvaló az, ha a pártok az iskolák politikasemlegességét és pártsemlegességét megsértik. S ez nemcsak a minisztérium álláspontja, hanem így foglalnak állást a jogszabályok, és így foglalt állást maga az oktatási bizottság is, éppen fideszes képviselőtársaink kezdeményezésére. Az oktatási bizottság azt mondta, hogy el kell kerülni a direkt politikai tevékenységnek még a látszatát is, el kell kerülni még a félreérthető helyzeteket is. Ez egy nagyon jó állásfoglalás.

(9.10)

Nagyon szomorú, hogy éppen az a párt nem tartja magát hozzá, amelyik kezdeményezte annak idején.

A jogi helyzetről, amit a képviselő úr felvetett, megoszlanak a vélemények. Az oktatási jogok biztosának véleménye szerint nem történt tételes jogsértés, mert nincs olyan jogszabály, amely tiltaná azt, hogy pártok leveleket küldjenek az iskoláknak. Azzal azonban egyetértek a képviselő úrral, hogy ha valamelyik iskola végrehajtaná azt, amire a Fidesz kéri, tehát valóban megszervezné azt a tantestületi értekezletet, ahol a Fidesz politikai véleményéről foglalna állást, vagy éppen a szülői munkaközösséggel együtt akarná kialakítani a véleményét a Fidesz hamis állításairól, bizony, ezen a módon már jelentős mértékben veszélybe kerülne az iskolák politikai semlegessége.

Az tehát a helyzet, hogy a korábban kialakított megállapodás, a korábban kialakított önkorlátozás, a korábban minden párt által elfogadott etikai szabályozás, úgy tűnik, nem működik. Úgy tűnik, vannak olyan pártok, amelyek csak másokra tartják érvényesnek az etikai szabályokat; vannak olyan pártok, amelyek csak másoktól védik az iskolák politikai függetlenségét, de saját maguk számára nem tartják érvényesnek ezeket a normákat.

Úgy tűnik, egyfajta olyan jogi helyzet van, amelyikben nem garantálható teljes mértékben az iskolák politikai nyugalma, nem garantálható az, hogy a pártok az iskolákban ne folytassanak politikai tevékenységet. Ez nemcsak az én álláspontom, de az adatvédelmi biztos úr álláspontja is az, hogy pontosabb, jobb szabályozásra van szükség abból a szempontból, hogy a pártok ilyen típusú direktmarketing-kampányai milyen mértékig avatkozhatnak be a társadalom életébe, adott esetben az iskolák életébe.

Ezért, képviselő úr, az az álláspontunk, hogy ha az etikai szabályozás nem vált be, akkor meg kell fontolni azt, nagyon gondosan vigyázva arra, hogy ez a szabályozás ne sértse a politikai véleménynyilvánítás szabadságát, ne sértse akár a képviselők tevékenységét, de mégiscsak szükség van egy olyan szabályozásra, amely garanciát nyújt az iskolák, a szülők, a diákok, a tanárok számára arra, hogy a pártpolitika ne tehesse tönkre az iskolák nyugalmát. Ha lesz ilyen kezdeményezés, ha találunk ilyen megoldást, akkor ebben a minisztérium mindenképpen partner lesz, mert az első és legfontosabb az, hogy az iskolákban tanítsanak, az iskolákban nevelőmunka, pedagógiai munka folyjon, és minden olyan törekvést vissza kell utasítani, amely ezt veszélyezteti.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 14 2004.10.12. 2:53  11-14

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Egyetértek önnel. Egyetértek abban, hogy a nyilas rémuralom csak a legmagasabb és legszörnyűbb foka annak a folyamatnak, amelyik hosszú éveken keresztül taszította bele Magyarországot egy pusztító háborúba; egy olyan háborúba, amelynek sok százezer áldozata volt, amelynek áldozatai voltak a holokausztban elpusztított magyar emberek, zsidók, cigányok, áldozatai voltak a munkaszázadokba elhurcolt baloldaliak, szakszervezeti vezetők, áldozatai voltak a polgári katonai ellenállás mártírjai, áldozatai voltak a harcokban megölt civilek. Egy olyan háborúba taszította Magyarországot, amelybe az ország belepusztult, amelyben megroppant az ország gerince.

Tisztelt Képviselő Úr! Egyetértek abban is, hogy a nyilas rémuralom ennek a folyamatnak, ennek a szörnyűségnek a csúcspontja volt. Aki ma ezt a nyilas rémuralmat akarja rehabilitálni, nem egyszerűen csak téved, nem egyszerűen csak történelmi tudatlanságról árulkodik, nem egyszerűen csak sárba tiporja sok százezer ember szenvedését, nem egyszerűen csak meggyaláz sok százezer mártírt és áldozatot.

(9.30)

Aki ma a nyilasterrort akarja rehabilitálni, aki ma a nyilas hatalomátvételt ünnepelni akarja, az a Magyar Köztársaságot, a köztársaság erkölcsi alapjait támadja meg. Ez ellen mindannyiunknak minden lehetséges és alkotmányos eszközzel fel kell vennünk a küzdelmet.

A köztársaság kormánya készen áll arra, hogy mindenfajta lehetséges jogi eszközt megragadjon, de tudjuk azt, hogy ez kevés; mert a sötétből előkúszó aljas eszmékkel szemben csak a tudás világossága, a személyes kiállás, a civil kiállás hozhat változást, eredményt. Ezért nagyra becsüljük a fiatal liberálisok kiállását, és nagyra becsüljük mindazoknak a civileknek, baloldali szervezeteknek, újságoknak - hadd emeljem ki külön a Népszavát - a kiállását, akik vállalják azt, hogy szembemennek ezzel a fajta folyamattal, akik vállalják azt, hogy személyes kiállással is megmutatják, hogy nincs helye ennek az eszmerendszernek, megmutatják, hogy ez a köztársaság erős, nem azért, mert erőszakkal veri vissza a támadásokat, hanem azért, mert az erkölcsi alapjai erősek és azért, mert a köztársaság polgárai kiállnak ezek mellett az erkölcsi alapok mellett. Képviselő úr, én ott leszek.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
175 32-34 2004.10.18. 2:36  27-36

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Miután képviselő úr a kérdést pontosan tette föl, erre képes vagyok válaszolni, és szeretnék is. (Felzúdulás a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót.

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt kiabáló és tisztelettel hallgató Képviselőtársaim! A képviselő úr kérdése arra vonatkozott, hogy érzékel-e az Oktatási Minisztérium jogsértést Pokorni Zoltán úr levelében, különösen az ehhez tartozó kérdőívben, még inkább a kitöltésre vonatkozó fideszes javaslatban. Igen, érzékelünk ilyenfajta törvénysértő gyakorlatot. Természetesen Pokorni képviselő úr azzal levelezik, akivel akar, az azonban aggályos, ha az iskolákat direkt politikai tevékenység terepévé kívánja változtatni. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Márpedig itt erről van szó, mert képviselőtársunk nemcsak valótlanságokat állít ebben a levélben, nemcsak ezeknek a visszaigazolását kéri az iskoláktól, hanem azt is kéri, hogy az iskolákban az intézményvezetők váljanak ennek a fajta politikai tevékenységnek a szervezőivé: ők kérdezzék meg a tanárokat, ők kérdezzék meg a szülői munkaközösséget. Azt gondoljuk, hogy ez jelentősen aggályos, ez ellentmond a közoktatási törvény 9. és 39. §-ának.

Képviselő úr kérdése arra irányult, hogy mit kíván tenni a minisztérium. (Lengyel Zoltán: Nyuszifüleket fölrakni!) Alapvetően az intézményvezetőknek van meg az a felelőssége, hogy betartsák és betartassák a saját intézményükben a hatályos jogszabályokat. Alapvetően az intézményvezetők felelőssége az, hogy ennek a fajta direkt politikai tevékenységnek, adatgyűjtésnek és az iskolák átpolitizálásának valamilyen módon gátját szabják. Erre a minisztérium közleményben hívta föl a figyelmüket, s információink szerint az intézményvezetők tökéletesen értik is ebben a dologban azt, hogy mi az ő feladatuk és mi a felelősségük.

Ugyanakkor, amennyiben képviselőtársaim úgy látják, hogy itt szigorúbb jogi szabályozásra van szükség, ha tudnak olyan alkotmányos megoldást kínálni, amely tekintettel arra is, hogy rövidesen újra választási kampány lesz, biztos garanciát nyújt az iskolák számára abban, hogy útját állhassuk a politikai pártok nyomulásának, akkor ebben a minisztérium mindenképpen partner lesz, és keressük meg a lehető legjobb megoldást.

Kérem tehát válaszom elfogadását. Azoknak a fideszes képviselőtársaimnak pedig, akik irigykednek a gyerekek által húsvétkor kapott csokoládéra, ígérem, hogy legközelebb nekik is hozok egy csokitojást. (Derültség a kormánypártok soraiban.)

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
175 64 2004.10.18. 2:34  61-67

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ön azt mondta el az interpellációs kérdésében, hogy csak azokat az elemeket vizsgálja meg, amelyek az ön állítása szerint megszorításokat jelentenek. Ez elég nagy baj, képviselő úr, hiszen így nem kap teljes képet a költségvetésről, ha ön a költségvetés kapcsán, mondjuk, nem említi meg azt az 1 milliárd forintot, amelyet éppen az ön által annyira kedvelt kistelepülési iskolák kaphatnak meg informatikai fejlesztésekre. (Moraj a Fidesz soraiban.) Vagy éppen nem említi meg azokat a magasabb normatívákat, amelyek a szakmai és az informatikai fejlesztést szolgálják.

Nem beszél a szakszolgálatoknak jutó több mint 50 százalékos többlet-finanszírozásról. Elfeledkezik arról a 9 milliárd forintról, amely a többcélú kistérségi társulások működésének normatív finanszírozását, és arról a további 6,5 milliárd forintról, amely új kistérségi társulások létrehozását szolgálja. Tudni kell az idei tapasztalatok alapján, hogy ennek a pénznek körülbelül az egyharmada, tehát 5 milliárd forint oktatási célokat szolgál. Persze, ha elfeledkezik az Európai Unió humánerő-fejlesztési projektjéből érkező rendkívül nagy oktatási célú forrásokról, akkor nem fog képet kapni a jövő évi költségvetés tervezetéről.

Ha valóban a normatívákról beszélünk, akkor azt kell látnunk, hogy a közoktatás, az óvodai oktatás, az általános iskolai oktatás, a középiskolai oktatás támogatása a jövő évben fajlagosan 5 százalékkal növekszik. Hol vannak azok a megszorítások? Képviselő úr, így aztán a megszorításokhoz nincs viszonya a minisztériumnak, mert ami nincs, ahhoz nekünk nincs viszonyunk.

 

(15.00)

 

Ha azt kérdezi, hogy mi a véleményünk a költségvetésről, akkor azt mondjuk, hogy ezt a költségvetést támogatjuk, mert ez a kormányunk költségvetése. Természetesen az ország költségvetésévé majd a parlamenti vita után válik. Mi azt látjuk, hogy ez a költségvetés biztosítja azt a legfontosabb célt, amit kitűztünk magunk elé a kormányprogramban, biztosítja azt, hogy a gyermekek érdeke érvényesüljön. Biztosítja azt, hogy a tanulók versenyképes tudást kapjanak, biztosítja azt, hogy növekedjék az iskolai munka színvonala, az oktatás minősége, és lehetőséget teremt arra, hogy a rászorulók, a sajátos nevelési igényű tanulók esélyt kapjanak az oktatásban arra, hogy felzárkózhassanak kortársaikhoz. (Lengyel Zoltán: Meg egy nyuszifület!)

Tisztelt Képviselő Úr! Kérem öntől válaszom és majdan a költségvetés elfogadását.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 12 2004.10.19. 2:14  9-12

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Illyés Gyula szavaival: “Ahol zsarnokság van, ott zsarnokság vanö - nincs színe, nem számít, hogy merről jön, nem számít, hogy milyen eszmék nevében terjesztik. Ezért a kormány nevében osztom képviselő úr együttérzését, osztom képviselő úrnak azt a felhívását, hogy emlékezzünk ezeknek a szörnyű időknek az áldozataira, bármerről is érje őket az alaptalan zsarnokság, bármerről is érje őket az elnyomatás.

Az egyik bűn sosem lehet mentsége egy másik bűnnek. Az egyik zsarnokság sosem lehet mentsége egy másik zsarnokságnak. Képviselő úr, azonban arról sem feledkezhetünk el, hogy mi volt az a történelmi folyamat, amelyik Magyarországot beletaszította a második világháború szörnyűségeibe. Nem feledkezhetünk el arról az útról, amelyik a numerus clausustól vezetett a haláltáborokig és a gulágokig.

Képviselő úr, ezért miközben megemlékezünk a gulágokba hurcoltakról, megemlékezünk a hadifogságban elpusztultakról, megemlékezünk a második világháború polgári és katonai áldozatairól, megemlékezünk a Don-kanyarban a vágóhídra hajtottakról, aközben nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy mi volt a második világháború célja, mi az, amit igenis megünnepelünk akkor, amikor megemlékezünk ennek a háborúnak a végéről. Ez pedig az, hogy az antifasiszta koalíció, az amerikaiak, az angolok, a franciák, a szovjetek és mindaz a nemzet, aki harcolt ebben a háborúban a hitleri zsarnokság ellen, eltakarította Európából és eltakarította a világról a náci szörnyűséget.

Erre viszont örömmel emlékezünk, erre büszkén emlékezünk, de közben nem felejtjük el ennek a háborúnak az ártatlan és értelmetlen célokért feláldozott áldozatait.

Köszönöm szépen a figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 32 2004.10.25. 2:46  29-34

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Magam is nagy meglepetéssel olvastam az ön által említett újságcikket, amelyik arról szólt, hogy hogyan használta a Fidesz pénzszivattyúnak a Tankönyvkiadót. Ez némiképp más megvilágításba helyezi azt a fajta váratlan rokonszenvet az állami tulajdon iránt, amely téveszmétől a baloldal már elbúcsúzott 15 éve.

Azonban természetesen, ha megengedi, akkor kérdésének érdemi részére válaszolnék, hiszen a Fidesz indítékainak vizsgálata nem tartozik a minisztérium feladatkörébe. Valóban az a helyzet, képviselő úr, hogy a Tankönyvkiadó folyamatosan veszít a piaci részesedéséből. Ezen a piacon ma már 80 kiadó vesz részt, ezeknek jelentős része magánkézben levő külföldi vagy magyar kiadó. A Tankönyvkiadó sajnálatos módon a jelenlegi állami tulajdonlási formában nem képes ebben a piaci versenyben hosszú távon is eredményes lenni.

(14.20)

Ugyanakkor a Tankönyvkiadó rendkívül nagy értéket jelent a kialakult szerzőgárdájával, a hozzá fűződő jogokkal, és természetesen arra a kultúrára, amivel a Tankönyvkiadó rendelkezik, hosszú távon is szükség van a magyar oktatásügy területén.

Éppen ezért támogatunk egy olyan megoldást, amely a Tankönyvkiadó részleges privatizációjával lehetővé teszi azt, hogy megmaradjon piaci szereplőként, mégpedig eredményes és erős piaci szereplőként a Tankönyvkiadó a magyar oktatás érdekében.

Ami a kérdésének második részét illeti: a tankönyvárakra közvetlenül nincs befolyása annak, hogy magán- vagy állami kézben van a kiadó, tekintettel arra, hogy a 2001. évi XXXVII. törvény 4. §-a alapján az oktatási miniszter jogosult arra, hogy meghatározza a tankönyvjegyzékben szereplő tankönyvek esetében az egyes tankönyvek maximális árát, ilyen módon tehát ezen a területen részleges állami árszabályozás érvényesül. Ezen az árszabályozáson keresztül képes arra a minisztérium, hogy szabályozza a tankönyvek árát.

Hasonlóképpen nem jelentkezik probléma a tankönyvek tartalmával kapcsolatban sem, hiszen a tankönyvek minőségének ellenőrzését továbbra is a minisztérium végzi, a szakmai szervezetek, a pedagógiai szervezetek részvételével.

Ezért a képviselő úr kérdésére az a válaszom, hogy a tankönyvek árára a Tankönyvkiadó privatizációja nincs hatással, a tankönyvek minőségére a Tankönyvkiadó privatizációja nincs hatással, ezzel szemben a Tankönyvkiadó privatizációja lehetővé teszi azt, hogy ez a fontos piaci szereplő és a benne lévő jelentős szellemi érték, jelentős nemzeti érték megmaradhasson.

Köszönöm szépen a figyelmét. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 38 2004.10.25. 2:32  35-41

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Alighanem egyetértünk abban, hogy nincs fontosabb feladatunk a közoktatásban, mint a gyermekek érdekének szolgálata. Ezért a kistelepülési oktatás megszervezésében is az a legfontosabb számunkra, hogy a kistelepülésen élő gyermekek is egyenlő lehetőséget, egyenlő jogokat, egyenlő támogatást kaphassanak ahhoz, hogy egy sikeres iskoláztatás eredményeképpen hatékony intézményhálózatban a lehető legjobb oktatást kaphassák meg.

A kormány abba az irányba kívánja fejleszteni az oktatás rendszerét, abba az irányba kívánja fejleszteni az oktatás finanszírozását, hogy ez minél jobban, minél magasabb színvonalon valósulhasson meg. Az az álláspontunk, hogy az összefogás többletlehetőséget, többletforrást teremt a kistelepülések iskolái számára is. Ezért van az, hogy a tavalyi év folyamán 7,7 milliárd forintot, az idei év folyamán pedig további 6,5 milliárd forintot terveztünk, illetve fizettünk ki a költségvetésből a kistérségi társulások, az iskolafenntartó társulások támogatására, a következő évben pedig további 9 milliárd forinttal kívánja a költségvetés támogatni azt, hogy ezeken a társulásokon keresztül a kistelepülések iskolái is többlettámogatáshoz juthassanak.

Tudnunk kell azt, hogy ennek a támogatási összegnek körülbelül a harmada fordítódik oktatási célokra, tehát körülbelül 5 milliárd forint kerül ebből a pénzből idén arra, hogy a kistérségekben és ezen keresztül a kistelepüléseken is jobb, magasabb színvonalú oktatás valósulhasson meg.

Tisztelt Képviselő Úr! A 2005. évi költségvetésben többletforrásként 1 milliárd forintot arra kívánunk megnyitni, hogy a kistelepülések iskoláiban tanuló gyerekek is informatikai fejlesztésben részesülhessenek, ezekben az iskolákban is létrejöhessen az az informatikai színvonal, amely ahhoz szükséges, hogy a gyerekek a XXI. században is felkészülten vehessenek részt a versenyben.

Ami pedig a képviselő úr által említett javaslatokat, határozatokat illeti, a minisztérium ezeket előkészítette, és a kormányzati döntés után ezek rövidesen az oktatási bizottság elé kerülnek. Remélem, hogy ezek vitája módot kínál majd arra, hogy a minisztérium és az Országgyűlés közösen további jó megoldásokat találjon a kistelepüléseken élő gyermekek érdekében.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 92 2004.10.25. 2:06  89-96

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A miniszteri biztos úr feladata az, hogy minden olyan esetben fellépjen, amikor az oktatás szereplőinek, a tanároknak, a diákoknak, a szülőknek jogait valamilyen sérelem éri.

Az ön által idézett esetben Pokorni Zoltán alelnök úr kért állásfoglalást az oktatási jogok biztosától egy összesen hárommondatos levélben, azt kérdezvén, ha a kérdőívet visszaküldi egy iskola, akkor önmagában ezzel jogsértést követ-e el. Az oktatási jogok biztosa erre azt válaszolta, hogy önmagában azzal, ha visszaküld egy kérdőívet, ezzel nem követ el jogsértést.

Ugyanakkor viszont - és erre is fel kell hívnom a figyelmét - ön nemcsak ezt kérdezte, és nemcsak ezt említette mostani kérdésében, hanem egy másik esetet is, tudniillik arról kérdezett képviselő úr, mi a helyzet akkor, ha a kérdőívek kitöltésére - mint ahogy egyébként ez a mellékelt levélből következik - közösen kerül sor, van-e lehetőség arra, hogy pártpolitikai tevékenység folyjon az iskolákban. (Dr. Répássy Róbert: És az óvodában?) Erre nagyon határozottan az az válaszom és az álláspontunk, hogy pártpolitikai tevékenység iskolában nem folyhat, pártok az iskolákat pártpolitikai célokra nem használhatják fel.

Ebben a kérdésben magam is írtam egy levelet az oktatási jogok biztosának (Dr. Répássy Róbert: Magad is érintett vagy ebben az ügyben…), és kérdeztem arról, hogy mi erről az álláspontja. Válaszának lényege az, hogy a politika marketingcélokra szívesen használja az iskolát, és meg kell találni azt a szabályozási módot, legyen az akár az iskolák belső szabályzata (Dr. Répássy Róbert: Nyuszitojás!), akár jogszabály-módosítás, amellyel garantálható az, hogy az iskolák ne váljanak a pártpolitika terepévé. Én arra kérem a képviselő urat is, hogy erre találjunk megoldást, erre találjunk választ.

A kérdésének címére tehát az a válaszom, hogy az oktatási jogok biztosa nem politizál (Dr. Pósán László: Nyuszifület minden embernek!), politizál viszont, mégpedig az iskolákban politizál a Fidesz, és politizál az a rádióműsor, amelyik ezt mentegetni kívánja. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: De politizálhatnak, megvan erre a joguk!)

Köszönöm szépen a figyelmét. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 96 2004.10.25. 0:52  89-96

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban szomorú az, hogy egy köztiszteletben álló intézményt és annak megtestesítőjét, az oktatási jogok miniszteri biztosát egy párt, annak egy felelős képviselője, illetve ezek szerint egy rádióműsor próbálta belerángatni egy pártpolitikai akcióba, egy olyan marketingakcióba, amit egy párt helytelenül az iskolákban indított.

Ugyanakkor azt is szeretném elmondani a képviselő úrnak, mivel fontosnak tartjuk, hogy a jogi helyzetet tisztázzuk, ezért a minisztérium annak érdekében, hogy biztos és megfelelő jogi vélemény legyen a kezünkben, az illetékesekhez, tudniillik az állampolgári jogok biztosához, illetve az adatvédelmi biztoshoz fordult. Ha a kezünkben lesz ez az állásfoglalás, akkor a jogi helyzetről is biztosat tudunk majd mondani.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 22 2004.11.03. 1:54  13-469

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Pokornyi (Sic!) képviselő úr (Moraj a Fidesz soraiban.) hozzászólásához kénytelen vagyok néhány megjegyzést tenni. Az első legyen ezek közül az, hogy üdítő volt az a szakszerű és higgadt hang, amit Pokornyi úr ma megütött, szemben a sajtónyilatkozataival; ez elősegíti a szakszerű vita lefolytatását.

Itt néhány tényre szeretnék kitérni. Az első ezek közül az, hogy igaza van Pokornyi úrnak akkor, amikor azt mondja, hogy az oktatás normatív támogatása ebben az évben ma nem csökken - mint ő állítja - reálértékben, de reálértékben körülbelül szinten marad. Arról azonban elfeledkezik, hogy ez a szint 50 százalékkal magasabb, mint az ő minisztersége idején volt. Ezt a szintet védjük, ezt a szintet őrizzük meg.

Ami a kisiskolákat, a kis létszámú osztályokat illeti, osztom azokat a pedagógiai megfontolásokat, amelyeket ő említett; itt nem elsősorban gazdasági kérdésről van szó. Rendkívül nehezen megszervezhető a tanítás azokban az iskolákban, ahol ennyire kicsi az osztálylétszám és a csoportlétszám, és bizony ezt visszaigazolják azok a mérések is, amelyeket ő is említett, amelyek szerint a pedagógiai teljesítményben jelentkeznek itt problémák. Egyébként én azzal a pedagógiai megfontolással is egyetértek, amit ő akkor mond, amikor azt mondja, hogy az alsó tagozatokat célszerű minél inkább helyben, minél kisebb egységekben megtartani, azonban ennek az útját mi nem kizárólag az önálló iskolákban, hanem a társulások elősegítésében látjuk.

Ez a törvényjavaslat, ennek a finanszírozási intézkedései erről szólnak. Hogy jók ezek a megoldások vagy nem, ezt majd a későbbi vitában meg fogjuk vitatni, de maga a cél az, hogy a társulásokon keresztül minden egyes gyerek, éljen kistelepülésen vagy nagyobb településen, színvonalas és megfelelő oktatáshoz juthasson.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 36 2004.11.03. 1:26  13-469

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Sajnálom, hogy Pánczél képviselő úr visszatért a Fidesztől megszokott tárgyszerűtlen, ám indulatos stílushoz. Akkor hadd válaszoljak néhány... (Zaj, közbeszólások a Fidesz padsoraiból.) És annak is örülök, hogy tisztelt képviselőtársaim meg ahhoz a fajta figyelemhez, ahogyan hallgatnak minden hozzászólást. Szóval szeretnék visszatérni a tényekhez, és két dologra röviden reagálni.

Azt, hogy mennyire hiányzik néha a szakszerű megközelítés, nagyon jól mutatja az a fajta hozzászólás, amikor képviselő urak krokodilkönnyeket hullatnak a művészeti oktatásból kiszoruló szegény gyerekek miatt, és nem olvassák el a költségvetési törvényben azt, hogy a díjfizetési kötelezettség alól ezek a gyerekek mentességet kapnak. A rászoruló gyerekeknek nem kell fizetniük a művészeti oktatásban semennyit sem, tisztelt képviselő úr.

Azt is szeretném elmondani, hogy itt beszélgettünk a társulásról, és azt mondják képviselőtársaim, hogy nem támogatják a társulásokat. Dehogynem! A többfeladatú, többcélú társulásokat, azokat a társulásokat - amiben megegyeztünk az Országgyűlésben is, hogy ennek a fajta társulási rendszernek a jövőjét jelentik - nagyon jelentős forrásokkal támogatja mind normatív módon, mind az új társulások létrehozására a költségvetés. Ennek a pénznek körülbelül egyharmada a tapasztalatok alapján az oktatás számára nyit meg új lehetőségeket. Ez körülbelül 5 milliárd forint többletfinanszírozást jelent a közoktatás részére.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
182 152 2004.11.04. 2:09  1-277

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Felszólalásában számos területet érintett, engedje meg, hogy egyetlen területet ragadjak ki ebből, ahol fontosnak tartok néhány tényt pontosítani, ez pedig az oktatásfinanszírozás kérdése. A képviselő úr által idézett számok nem a teljes képről árulkodnak, hiszen nem beszélt arról, hogy a fajlagos normatívák - tudniillik az, hogy egy gyerek után mennyit fordít az állam oktatásra normatív finanszírozás formájában - összességében 5 százalékkal nőnek, tehát nem 3-mal, mint ön említette, az oktatásfinanszírozás egésze a két év között több mint 6 százalékkal növekszik. Mind a kettő infláció fölötti növekedést jelent. Képviselő úr arról sem beszélt, hogy ez az enyhe növekedés 60 százalékkal magasabb színvonalon valósul meg, mint az Orbán-kormány idején, amikor ön nem állt ki, és nem sírt az önkormányzatok oktatásfinanszírozása miatt.

Abban természetesen igaza van, hogy ez a finanszírozás nem fedezi az oktatás teljes egészének a költségeit, hiszen a közoktatásban Magyarországon vegyes finanszírozás van, mind az önkormányzatoknak, mind az államnak van finanszírozási feladata. Azon lehet vitatkozni, és szerintem kell is, hogy jók-e jelenlegi arányok, jó-e a jelenlegi rendszer, azonban ez a rendszer 15 éve alakult ki, 15 éve folyamatosan különbség van az önkormányzatok ráfordítása és a normatív finanszírozás között, 15 éve az önkormányzatok maguk is saját forrásból hozzáadnak az oktatáshoz.

Én gratulálok a pásztói polgároknak és a pásztói önkormányzatnak, hogy van lehetősége és hajlandósága arra, hogy például az oktatás területén ilyen magas kiegészítést adjon az óvodáknál, amely rendkívül fontos terület. De azt kell elmondanom, hogy ez nem újdonság. Természetesen arra nyitottak vagyunk, hogy ha van az önkormányzatokban hajlam arra, hogy áttekintsük ezt a finanszírozási rendszert, és egy teljesen új finanszírozási rendszert teremtsünk, akkor ez létrejöjjön, de azt el kell mondani, hogy akkor azt kell áttekinteni, hogy milyen más önkormányzati bevételek állíthatók a mérleg másik serpenyőjébe, hiszen pénz a fán nem terem.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
182 178 2004.11.04. 1:17  1-277

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Mindig lenyűgöz az a fajta lelkesedés, amivel a képviselő urak a választási ígéreteinket szeretik így utólag. Azt nem tudom, hogy ha ezek a választási ígéretek ennyire vonzóak voltak, akkor miért egy másik párt színeiben indultak, és miért nem inkább minket támogattak akkor is. (Moraj a Fidesz soraiban.) De nem ezért kértem persze szót, hanem azért, hogy a képviselő úrnak egy tárgyi tévedésére felhívjam a figyelmet, mert ezt nagyon súlyosnak érzem (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), nagyon - hogy is mondjam - pontatlannak érzem, és érdemes pontosítani, mert lényeges dologról van szó.

A képviselő úr azt mondja, hogy ez a költségvetés egy fillért sem biztosít a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány iskoláiban tanuló ötszáz fogyatékos gyermek szakképzésére. A képviselő úr téved, éppen ellenkező a helyzet: ebben a ciklusban megteremtettük a lehetőségét annak, hogy ezek a diákok is megkapják azt az állami normatívát, ami az ő képzésükhöz szükséges. Ez a költségvetés az alapítvány működéséhez nem biztosít forrást, ahhoz nem biztosít forrást, hogy egy olyan alapítvány, amelyik egyébként nem végez érdemi tevékenységet, ez az alapítvány az adófizetők pénzéből működjön. Erre valóban nincs forrás, de a fogyatékos gyermekek oktatására idén is volt forrás és jövőre is lesz forrás. (Domokos László: Ez nincs így!) Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
182 214 2004.11.04. 2:03  1-277

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azt mondja, hogy nem tudja az egyik kéz, hogy mit csinál a másik, egyik kézzel fejleszt, másik kézzel leépít a kistelepülési iskolák esetében.

Képviselő Úr! Ez nem így van! A kormány és a költségvetés egyetlen dolog iránt elszánt, és nagyon is tudja, hogy mit csinál: azt szeretné, hogy minden egyes gyerek, éljen kistelepülésen vagy a fővárosban, a lehető legjobb színvonalú oktatást kapja.

Igen, ezért adunk fejlesztést a tornatermeknél, ezért adunk fejlesztést az informatikában a kistelepüléseknek is, és igen, ezért támogatja a költségvetés azt, hogy olyan iskolák jöjjenek létre, olyan iskolai intézményi szerkezet jöjjön létre, amelyikben hatékony és színvonalas ellátást lehet a gyermekeknek adni.

Tegnap beszélt Pokorni képviselő úr arról, hogy milyen pedagógiai problémákat vetnek fel a nagyon kis létszámú iskolák, és erre valóban nem az iskolabezárás a megoldás, hanem az a megoldás, amit nagyon sok kistérségben, nagyon sok településen csinálnak az országban, hogy létrehoznak olyan intézményeket, ahol hatékonyan megszervezhető az oktatás, és tagintézményként működtetik az egyes városrészekben vagy az egyes falvakban azokat az iskolákat, azokat az osztályokat, amelyekre ott igény és lehetőség van. Mi ezt tartjuk jó megoldásnak, a költségvetés ezt segíti elő.

Az eszközről, a tíz százalékos normatíváról folyik a vita. Tudom, hogy mind kormánypárti, mind ellenzéki oldalról vannak, akik más megoldást keresnek. Ha találunk jobb, hatékonyabb megoldást arra, hogy ezt a hatékony és jó feladatellátást elősegítsük, én annak nagyon fogok örülni.

És még egy dologra szeretnék kitérni, képviselő úr. Az nem egy jó szemlélet, amikor a vidék Magyarországát a fővárossal állítja szembe. Négy évig tapasztaltuk azt, hogy ez a szemlélet mennyi kárt okozott nemcsak a fővárosnak, hanem az egész országnak. Az egész országnak az az érdeke, hogy vidék és főváros, falu és város együtt, egymást segítve, egymásra támaszkodva fejlődhessen. Mi erre törekszünk, képviselő úr.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
182 258 2004.11.04. 0:53  1-277

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Szomorú vagyok, hogy a tegnap reggeli vita stílusától, amikor Pokorni képviselő úr valóban tárgyszerűen és érdemben szólt oktatási kérdésekről, ma eljutottunk a fehérgalléros bűnözésig és a falurombolásig. Tudja, képviselő úr, ez a fajta érvelés akkor jön elő, ha az embernek már nincs további szakmai érve.

Érdemes megbeszélni, hogy mi az alapvető szakmai dilemma. Mit mondott tegnap Pokorni képviselő úr? (Domokos László: Mi a válasz?) Azt mondja, hogy van ennek a vitának a mélyén egy valódi dilemma. A kisiskolákban nem elegendő a műszaki felszereltség, kevés a számítógép, nem mindenütt van szaktanár. Ebben sok igazság van, mondja Pokorni úr. Statisztikák is mutatnak erre. Azok a gyerekek, akik a felső tagozatot 50 fő alatti iskolában végzik, szinte alig jutnak egyetemre.

Tisztelt Képviselő Úr! Ezt az állapotot nem akarjuk tartósítani. Újra azt tudom mondani, amit elmondtunk a vita folyamán: nem falurombolás, nem a kisiskolákkal való kitolás, nem a kistelepülések ellehetetlenítése a célunk. Az a célunk, hogy minden gyerek esélyt kapjon, akár kistelepülésen él, akár nagyvárosban. Ha tudnak erre jobb megoldást a patkó bármelyik oldalán, akkor ezt várjuk és támogatni fogjuk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(17.50)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
183 180 2004.11.08. 2:03  177-180

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kérdésére először általánosságban azt tudom válaszolni, hogy a kormány arra törekszik, hogy azt az elvet, amit igazságosnak tartunk, és amelyet az egyházakkal kötött megállapodásaink is rögzítenek, hogy minden gyerek egyenlő értékű, minden gyereket egyforma mértékben kell az államnak támogatnia, ezt kívánjuk a következő költségvetési évben is érvényesíteni a költségvetés tervezésénél.

Az egyházak kiegészítő támogatására az úgynevezett humán szolgáltatási normatíva szolgál, amelynek összege az 1992. évi 1,6 milliárdról erre az évre, a 2005-ös tervben 78 milliárd forintra növekedett. A korábbi években ezt a normatívát úgynevezett felülről nyitott normatívaként tervezte a költségvetés, azonban ebben az évben - a szigorúbb és áttekinthetőbb költségvetési gazdálkodás jegyében - pontos számításokat végeztünk annak érdekében, hogy mi az a költségvetési támogatás, ami a vatikáni megállapodás és az ehhez tartozó, a többi egyházzal kötött megállapodás alapján az egyházakat megilleti.

Arról van ugyanis szó, hogy a szektorsemlegesség jegyében az oktatáshoz kapcsolódó normatívákat egyformán megkapják az önkormányzatok és az egyházi fenntartók. Ezen felül kapnak az egyházak egy kiegészítő normatívát, amelyiknek az összege az önkormányzatok ráfordítását finanszírozza. Tehát amiről ez a vita folyik, az az, hogy mennyivel kapjanak többet a központi költségvetésből az egyházi fenntartók, mint az önkormányzati fenntartók.

Álláspontunk szerint a jelenlegi megoldás biztosítja azt, hogy azonos legyen az állami finanszírozás szintje az önkormányzati és az egyházi iskolákban, és ennek megfelelően ez a megoldás felel meg a vatikáni megállapodásnak és az egyházakkal kötött megállapodásnak.

Természetesen a költségvetés már a parlament előtt van, és a parlamentnek megvan az a joga, hogy a kormányt felülbírálja ebben a kérdésben, és más döntést hozzon.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
185 64 2004.11.15. 4:08  61-67

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Urak! A felsőoktatási intézmények ésszerű és hatékony gazdálkodása ma már elképzelhetetlen, ha nem rendelkeznek korszerű vállalatirányítási, a gazdálkodást és a tanulmányi ügyeket támogató számítástechnikai rendszerrel. Különösen igaz ez a klinikával rendelkező felsőoktatási intézmények esetében. Az Oktatási Minisztérium ezért minden olyan kezdeményezést támogat, amelyik ilyen típusú rendszerek beszerzésére, ilyen fajta vállalatirányítási rendszerekkel kapcsolatos fejlesztésekre vonatkozik.

Ugyanakkor a minisztériumnak erre a célra nincs külön kerete. Hozzáteszem, hogy ezek a befektetések egy-két év alatt az intézményeknek megtérülnek. Ennek következtében a minisztérium szerepe legfeljebb annyi lehet, hogy igény esetén szakmai segítséget nyújt a pályázóknak, illetve az intézményeknek. Ilyen szakmai véleményünk például az, hogy előnyösebb, ha az intézmények azonos rendszereket szereznek be, ha közösen lépnek föl a beszerzésekkel, hiszen jobb árat érhetnek el ebben az esetben, és jobban megvalósítható a rendszerek átjárhatósága és átjárhatósága. (Sic!)

Tisztelt Képviselő Úr! Hangsúlyozom, hogy olyan pontról beszélünk, ahol a minisztériumnak nincsen és nem is lehet beleszólása. Öt egyetem autonóm módon, saját hatáskörében, saját pénzén és szabadon döntött úgy, hogy közbeszerzést folytat le korszerű vállalatirányítási rendszerek megvételére. Értesülésem szerint ezeket a pályázatokat a terület legismertebb és legnagyobb cégei nyerték meg. Mivel ezek a közbeszerzések nem tartoznak a minisztériumhoz, ezért szintén csak tájékozódásból tudom, hogy a tenderek kiírása és elbírálása teljesen törvényszerű volt, olyannyira, hogy a megtámadott közbeszerzést a Közbeszerzési Döntőbizottság jóváhagyta.

Azóta kiderült, hogy a Gazdasági Versenyhivatal eljárást indít a tendereken győztes egyes cégek ellen kartellgyanú miatt. A közbeszerzésben részt nem vevő minisztérium egyik vezetőjeként ennek örülök, hiszen ha valóban az történt, hogy ezek a cégek összejátszottak, és ilyen módon valamilyen módon kijátszották a közbeszerzést, akkor mindannyiunk érdeke az, hogy erre fény derüljön. A Gazdasági Versenyhivatalnak éppen ezért van joga nyomozásra, lefoglalásra, arra, hogy kiderítse az igazságot. Ilyen jogosítványa sem az egyetemeknek, sem a minisztériumnak egyébként nincsen.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön téved. Az interpellációjából az derül ki, hogy ön, illetve önök ezt az egész intézményrendszert nem ismerik, ami a közbeszerzés esetében nem csoda, hiszen az elmúlt négy évben, a Fidesz-kormány idején igen ritkán éltek ezzel az eszközzel. Ha a Gazdasági Versenyhivatal az érintett cégeket elmarasztalja, akkor ez az érintett cégek számára jelent hátrányt, nekik kell kifizetniük az esetleges bírságot, és nem az egyetemeknek vagy a minisztériumoknak.

(15.30)

Ön akkor is tévedett, amikor a minisztériumban lezajlott találkozóról beszélt. A szakmai találkozón részt vevő egyetemek és informatikai cégek szakmai egyeztetést tartottak. Ebben valóban nem látunk semmi rendkívülit. Nem született semmilyen döntés, nem volt szó üzletről, sőt az emlékeztető szerint Mang Béla helyettes államtitkár úr arról beszélt, hogy minden lehetséges szállító egyenlő esélyekkel indul a versenyen. A találkozót szervező informatikai szakember egyébként - képviselő úr állításával ellentétben - nem a miniszter úr személyes főtanácsadója, még csak nem is a minisztérium főtanácsadója, hanem a minisztérium egyik háttérintézményének szakértője.

Tisztelt Képviselő Úr! Nem csoda, hogy miután az önök képviselőtársai, Répássy és Áder képviselő urak immár háromszor veszítettek jogerősen Magyar Bálint miniszter úr ellenében személyiségi jogok megsértése miatt pert, ez alkalommal most már önökre bízták ennek az ügynek a felfújását.

Köszönöm szépen a figyelmét, és kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
186 206 2004.11.16. 1:18  17-328

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Urak! Az a helyzet, hogy nem véletlenül rendelkezik úgy az alkotmányunk, hogy a költségvetést a parlamentnek kell elfogadnia, hiszen a parlamenti vita teremt lehetőséget arra, hogy megtaláljuk a legjobb, legcélravezetőbb megoldásokat mindannyian együtt a parlamentben. Itt persze kétfajta magatartás létezik. Az egyik az, amire a mai napon is Tatai képviselő úr és Szabó Zoltán képviselő úr adott példát, amikor megpróbálnak a parlamenti képviselők a közös célok érdekében jobb megoldásokat, és persze a többletterhekhez többletforrásokat találni.

A másik megoldás az, amit a képviselő úr az előbb bemutatott, amikor valaki anélkül, hogy megoldást kínálna, anélkül, hogy forrásokat kínálna, anélkül, hogy elgondolkozna azon, hogy mik azok a célok, amiket követünk, megpróbál valamifajta fenyegetést, valamifajta ijesztgetést bevetni. Én azt gondolom, hogy ez nem helyes akkor sem, ha ellenzékben van az ember, hiszen minden ellenzékiből lesz egyszer kormánypárti, és minden kormánypártiból lesz ellenzéki.

Én azt kérem ellenzéki képviselőtársaimtól, hogy ezt a költségvetési vitát az oktatás területén legalább ezzel a felelősséggel folytassák, azzal a felelősséggel, hogy itt nem pillanatnyi politikai haszonszerzés a cél, hanem az, hogy jobb, hatékonyabb, a gyermekeknek nagyobb esélyt kínáló oktatási rendszert teremtsünk együtt.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
187 199 2004.11.17. 2:02  134-240

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Attól tartok, hogy Révész Máriusz képviselő úr felszólalása, bár kétségkívül számos pontjában tárgyilagosságra törekedett, mégiscsak rossz nyomon jár, rossz logikán jár. Azt kéri számon rajtunk, egyébként tévesen, hogy nem költünk eleget a határon kívüli magyar oktatásra. Említi, mondjuk, a nevelési támogatás kifizetését, azonban arról elfeledkezik, hogy ennek a jogosultsági körét lényegesen kibővítettük az Orbán-kormány időszakához képest, az összes pénz, amit erre költünk, körülbelül kétszer annyi, mint amit ők annak idején terveztek, és ezt az összeget most már rendben folyósítjuk. Valóban gondot okozott, nem a magyar kormány, hanem a folyósító szervezetek oldaláról jelentkeztek olyan problémák, ami miatt ez késett.

Azonban nem ez a lényeg, mert megemlíti Révész Máriusz képviselő úr azt, hogy milyen jelentős forrásokat költött akár az Orbán-kormány, akár az azt megelőző kormányok, és bátran merem állítani, a jelenlegi kormány is arra, hogy megtartsa és támogassa a határon kívüli magyar oktatást, de hozzá kell tennem, nagyon komoly erőfeszítést tettek - és ez az igazán fontos - a kisebbségben élő magyar közösségek azért, hogy megtartsák ezeket az intézményeket. Napi kemény politikai harcot, anyagi áldozatot, szellemi erőfeszítést vállalnak azért, hogy megmaradhassanak ezek az intézmények. De ha azt gondoljuk, hogy ezek fontosak, ha azt gondoljuk, hogy ezek a magyar oktatási intézmények mindegyike értékes, akkor azt nem értem csak, hogy Révész Máriusz miért támogat egy olyan megoldást, amely kiürítheti ezeket a magyar intézményeket. Akkor Révész Máriusz miért támogatja azt a megoldást, amely a magyar diákokat nem a szülőföldön való magyar nyelven történő tanulásra, hanem a Magyarországra való átjövetelre csábítja? Én akkor csak ezt nem értem.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
187 205 2004.11.17. 0:59  134-240

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Nem vagyok egészen meggyőzve, képviselő úr, sajnos azt kell mondanom, megkövetem azért, hogy az előbb azt mondtam, tárgyszerűségre törekszik, mert ettől rögtön úgy érezte, joga van arra, hogy a Fidesz legújabb propagandahazugságát megpróbálja igazságként eladni a Magyar Országgyűlésben. Ha tájékozódott volna, akkor megtudhatta volna, hogy a Magyar Szocialista Párt sem Erdélyben, sem Japánban, sem Amerikában nem nyomtattat szórólapokat, így kérem azt, hogy kövesse meg a Házban a valótlan állítás miatt a Szocialista Pártot.

Ami pedig a másik állítást illeti: most el vagyok bizonytalanodva, hogy önnek higgyek-e vagy Patrubány úrnak, aki a népszavazás kezdeményezőjeként talán mégiscsak tud valamit, és azt állítja, hogy évi százezer ember fog áttelepülni, ha magyar állampolgárságot kap. Én azt kérem öntől, ha már szociológusként oktat egy másik szociológust, akkor mondjon nekem számokat arról, hogy ön szerint hányan fognak áttelepülni, és ön mire alapozza. (Dr. Répássy Róbert: Akkor miért hazudja a 800 ezret?)Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
188 54 2004.11.22. 4:10  51-58

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Először is szeretném megköszönni képviselő urak interpellációját, hiszen módot adnak arra, hogy egy, a sajtóban megjelent, nem teljesen pontos információról szakszerűen és pontosan beszélhessünk, és mögé nézhessünk annak, hogy mit is jelentenek azok az eredmények, amelyek az UNESCO az “Oktatás mindenkinekö című vizsgálatában Magyarországgal kapcsolatban megjelentek. Ezek a vizsgálatok minden oktatásirányítás számára fontos segítséget jelentenek, hiszen a hazai szülők elvárásai, az oktatási rendszerben megjelenő igények mellett ezek is lehetőséget nyújtanak arra, hogy jobban lássuk a magyar oktatás előnyeit és hátrányait, erősségeit és gyengeségeit.

Általánosságban a felmérés szerint Magyarország a közé a 41 ország közé tartozik, amelyek az UNESCO értékelése szerint elérik a kitűzött oktatási céljaikat, tehát ha tetszik, a vizsgált 127 ország közül a jók csoportjába tartozik, nagyjából ennek az élmezőnynek a középső csapatába. Többek között a jelentés pozitívan említi meg azt, hogy Magyarországon magas az óvodába járó diákok vagy gyerekek száma, azt, hogy a közoktatásban tanító tanárok között - ahogy képviselő úr is említette - nemcsak egyáltalán a tanárok száma nagy, de ezek a tanárok döntő többségükben felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, ez szintén a magyar oktatási rendszer erősségei közé tartozik.

Ez a felmérés megemlékezik azokról a tartalmat vizsgáló felmérésekről, amelyek közül képviselő úr is említett egyet. Ezek között vannak olyanok, amelyeknek pozitív az eredménye a magyar oktatásra nézvést, és vannak olyanok, például az ön által is említett PISA-vizsgálat, amelyik nem fest különösebben jó képet a magyar oktatásról.

A sajtó leginkább az úgynevezett oktatási fejlettségi indikátor című mutatóra hivatkozik, ez az, amelyben Magyarország a 127 ország közül a 27. helyet foglalja el, amelyik ugyan nem egy rossz szám, de az Európai Unió tagállamai között valóban nem számít különösebben jó eredménynek. Nagyjából azt jelenti, hogy körülbelül a kétharmad részénél helyezkedik el ezen mutató szempontjából a magyar közoktatás. Tehát ez a 27. hely nem egy jó helyezés, azonban ennek nagyon egyszerű oka van. Ez az indikátor négy tényezőből áll össze. Ezek közül háromban jó a magyar eredmény, 98 százalék fölötti, ilyen az írás-olvasás aránya a népességben, ilyen az az arány, amelyik azt mutatja meg, hogy az egyes nemek milyen arányban vesznek részt a közoktatásban, és ilyen az a mutatószám, amelyik azt mutatja meg, hogy az ötödik évfolyamot hány diák végzi el. Tehát ezeken a területeken jó a magyar oktatás teljesítménye.

Kevésbé jó a teljesítmény a negyedik indikátor tekintetében, ott 90 százalék körüli az eredmény. Ez az úgynevezett teljes iskolábajárási vagy beiskolázási arány. Ez azonban azt mutatja meg, hogy a 6-10 év közötti gyerekek közül hány százalék jár iskolába. Magyarországon ez az arány természetesen alacsony, mert a 6-7 éves gyerekek egy jelentős része még óvodába jár, hiszen csak 6-7. életévük között valamikor kezdik meg az iskolai tanulmányaikat.

Tehát itt önmagában ez a mutató nem árul el túl sokat a magyar oktatási rendszerről. Ugyanakkor képviselő úrral egyetértek akkor, amikor azt mondja, hogy a ráfordításokhoz képest a kép mégsem megnyugtató. Hozzá kell tennem, hogy más számítások szerint nem ennyire pozitív ez a ráfordítási arány sem, mindenesetre az igaz, hogy számos anyagi típusú mutatóban nem áll rosszul a közoktatás. Azonban éppen a PISA-vizsgálat rávilágított számunkra két nagyon fontos tényre. Az egyik az, hogy a versenyképességet megalapozó alapképességek szintje nem megfelelő a magyar diákok között, a másik pedig, hogy nagyon nagyok a különbségek iskola és iskola, kistelepülési iskola és nagyvárosi iskola között. Ezért az oktatási kormányzat lépéseinek középpontjában a versenyképesség javítása és az esélyteremtés áll, ehhez egy jó eszköz az ön által említett mérési, értékelési rendszer (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) kiterjesztése és alkalmazása is.

Kérem, hogy válaszomat elfogadni szíveskedjen. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

(15.00)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
188 68 2004.11.22. 4:21  65-71

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A Medgyessy- és azután a Gyurcsány-kormány programjában az Európai Unió elveinek megfelelően is központi helyet foglal el az emberi méltóság biztosítása és az esélyegyenlőség megteremtése. E célok megvalósítása érdekében javasolta a kormány az Országgyűlésnek az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény megalkotását, és ezeknek a céloknak az elérése érdekében hozta létre az esélyegyenlőségért felelős tárca nélküli miniszteri posztot, majd minisztériumot.

Tisztelt Ház! Az Oktatási Minisztérium a közoktatásról szóló törvény 2003. évi módosítása során különös figyelmet fordított az esélyegyenlőség biztosítására. Ennek érdekében a törvény meghatározza a hátrányos megkülönböztetés eseteit, és sérelem esetén biztosítja a jogorvoslat lehetőségét is. A közoktatási törvény módosítása nyomán külön alfejezetben, a 30. §-ban rendelkezik a sajátos nevelési igényű tanulók ellátásainak körülményeiről is, amibe beletartoznak az autista gyermekek is.

Jelentős változás, hogy az autista tanulók csoportja az úgynevezett fő fogyatékossági csoportban került megnevezésre, szemben az eddigiekben alkalmazott “más fogyatékosö gyűjtőfogalommal. Jelenleg is zajlik a sajátos nevelési igényű gyermekek óvodai ellátásának, iskolai oktatásának irányelvi módosítása. Ebben az autista tanulókra vonatkozó fejezet a többi területhez hasonlóan részletesen kitér az integrált oktatás feltételeire, pontosítja a pedagógus és a gyógypedagógus kompetenciáját és együttműködésének módját a gyermek érdekében.

A középtávú közoktatási stratégia külön kiemelt fejezetként foglalkozik a sajátos nevelési igényű tanulók integrált oktatásával, és ehhez a célhoz külön intézkedéseket rendel. Ezek az intézkedések az autista tanulók ellátásához is kedvező feltételeket biztosítanak. A közoktatási törvényben előírt rehabilitációs órakeret, amely az autista gyerekek esetében a kötelező óraszám 50 százaléka, szintén a képességeknek megfelelő jobb ellátást szolgálja.

Tájékoztatom a képviselő urat, hogy a 2003-2004. tanévben a teljes közoktatásban 70 561 különböző sajátos nevelési igényű gyermek tanult, ezek közül 718 autista tanuló. Közülük 124 óvodáskorú, 147-en vesznek részt integrált oktatásban. Az intézményhálózat szempontjából 104 intézmény szolgálja az integrált oktatást; ezek közül 85 állami, 17 alapítványi és két egyházi. A szegregált, tehát különálló oktatást pedig 83 intézmény szolgálja: 75 állami és 8 alapítványi fenntartású.

A különleges ellátásban részesülő gyermekek tanulói normatívája fokozatosan emelkedik: 2001-ben 250 ezer forint, 2002-ben 300 ezer forint, 2003-ban 430 ezer forint, 2004-ben 444 ezer forint, és 2005-ben - ha egybeszámítjuk az alap- és kiegészítő normatívát - 464 ezer forint. A normatíván kívül a Fogyatékos Gyermekek, Tanulók Felzárkóztatásáért Országos Közalapítvány 2004-ben 200 millió forint támogatásban részesült, az Autizmus Alapítvány pedig 2003-ban 55 millió, 2004-ben 50 millió forint támogatásban, és terveink szerint 2005-ben is körülbelül ezt a támogatási összeget fogjuk tartani.

Tisztelt Képviselő Úr! Mindamellett azt kell mondanom, hogy ha egyetlen gyermek, egyetlen sajátos nevelési igényű gyermek bármilyen okból nem jut hozzá ahhoz az oktatáshoz, amire szükség van, nem jut hozzá azokhoz a lehetőségekhez, amelyekre a felzárkóztatásához szüksége van, akkor az baj, akkor ezen segíteni kell.

A kérdés általánossága nem tette lehetővé azt, hogy a képviselő úrnak a (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) konkrét problémájára válaszoljak, de (Az elnök ismét csenget.) azt kérem, hogy ha konkrét jogsértésről, konkrét ellátási hiányról van tudomása, akkor tájékoztassa a minisztériumot (A szónok mikrofonját kikapcsolják.), és mindent megteszünk ennek orvoslására. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
188 206 2004.11.22. 1:54  203-207

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Méltányolom a képviselő úr erőfeszítését egyrészt abban, hogy fölhívja a problémára a figyelmet, másrészt abban, hogy meg is válaszolja rögtön a kérdést, de nincs módomban mást válaszolni, mint azt, ami a jogi és költségvetési helyzet: a Füvészkert az ELTE része, és mint ilyen, az ELTE költségvetésében szerepel.

Az egyetemek támogatása több tényezőtől függ, többek közt az oktatási normatíva figyelembe veszi a képzés jellegét is, ilyen módon azt is, hogy itt olyan képzésekről van szó, amelyek, mondjuk, egy füvészkertet igényelnek. Hozzá kell tennem, hogy nagyon sok költséges képzés van ezen kívül is, orvosképzés és másfajta természettudományos képzések. Ugyanakkor osztom azt az aggodalmát a képviselő úrnak, ami azzal kapcsolatos, hogy a Füvészkert nem kizárólag oktatási célokat lát el. Tehát arra elvileg látunk lehetőséget, hogy ha a felekben van erre hajlandóság, akkor a Füvészkertnek másfajta hasznosítása vagy másfajta értékei miatt - akár a várossal összekötődő, Budapest polgárait szolgáló érdeke miatt, akár, hozzá kell tennem, a turizmussal vagy a környezetvédelemmel kapcsolatos értékei miatt - keressünk más forrásokat és más lehetőségeket is a finanszírozására.

Az Oktatási Minisztérium nem tehet mást, mint hogy a megállapodott rend szerint odaadja az egyetemeknek azt a pénzt, ami nekik jár, és az egyetem döntésén múlik, hogy ezen belül mire költ, mire fordít összegeket. Az ELTE anyagi helyzete viszonylag megnyugtató az általunk ismert számok szerint, ennek következtében lenne módja arra, hogy több pénzt költsön a Füvészkertre.

Ugyanakkor, még egyszer mondom, miután tisztában vagyunk a Füvészkert rendkívüli jelentőségével, ami túlnyúlik ezen a fajta oktatási feladaton, hajlandóak és hajlamosak vagyunk arra, hogy egyeztetést kezdeményezzünk, és elősegítsük egy olyanfajta megállapodás létrejöttét, ami a Füvészkertnek - esetleg egyébként a felhasználók körének bővítésével is - egy szélesebb körű, másfajta finanszírozását megteremtheti.

Köszönöm szépen a figyelmét. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
189 8 2004.11.23. 5:14  5-8

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Nem kétséges, hogy az oktatás ünnepei, a közoktatás napja vagy a pedagógusnap mindig alkalmasak arra, hogy számot vessünk azzal, hogy mit értünk el, merre tartunk, mik azok a célok, amiket követünk, és mik azok az eszközök, amelyeket fel tudunk használni. Ebben mindig segítséget nyújtanak az olyan típusú külső vizsgálatok is, mint amelyeket képviselő úr említett, a mostani UNESCO-vizsgálattal vagy éppen a PISA-jelentéssel, hiszen ezek egyfajta távlati külső képet nyújtanak.

Nekünk azonban, akik belülről is ismerjük ezt az oktatási rendszert, mindig tudnunk kell azt, hogy ezek az általánosítások egy kicsit mindig torzítanak, sosem mutatják meg az igazság egészét, mindig csak egy-egy részletét. Éppen Tatai-Tóth képviselő úr a tegnapi interpellációs válaszában hívta fel a figyelmet arra joggal, hogy például a közoktatás költségeinek számítása Magyarországon más, mint a legtöbb uniós országban, ezért az a magas színvonal, amit képviselő úr is említett, nem feltétlenül jelent sokkal több forrást.

Ezért is jelent nagy felelősséget a költségvetés tervezése, mert arra kell megoldást találnunk a költségvetésben, hogy ezt a forrást, ami rendelkezésre áll, amelyet a költségvetés biztosítani tud az oktatás céljára, hogyan tudjuk a legjobban felhasználni.

(9.20)

Hogyan tudjuk elérni, hogy ebből a forrásból a lehető legtöbb jusson a versenyképesség javítására, és arra, hogy minden egyes gyerek, éljen kistelepülésen vagy nagyobb településen, származzon bármilyen szociális helyzetű családból, részesülhessen abból az esélyből, amelyet az oktatás jelent?

Amikor kialakítottuk a költségvetési javaslatot, arra törekedtünk, hogy az adott pénzösszegből a lehető legjobban szolgálja ez a költségvetés a versenyképesség javítását és az esélyek megteremtését. A köztársaság alkotmánya azért írja elő azt, hogy a költségvetést a parlamentben kell elfogadni, mert a nép választott képviselői jogosultak arra, hogy kialakítsák a legjobb megoldásokat. Kétségkívül számos jó javaslatot kaptunk a költségvetési vita folyamán, elsősorban a kormánypárti frakciókból és a szocialista frakcióból is.

Azt mondtuk, hogy azt támogatjuk, hogy a normatívarendszer ösztönözze az önkormányzatokat a minőségi feladatellátásra, ösztönözze őket jobb minőségű oktatáskialakításra, ösztönözze őket a szükséges összefogásra. Azt is mondtuk, hogy ha lesz jobb javaslat, mint a mi eredeti javaslatunk, akkor azt örömmel fogjuk támogatni, és örömmel fogjuk fogadni. Úgy látom, hogy a képviselő úr által említett javaslat ilyen, és szinte biztos vagyok benne, hogy a kormány támogatását is meg fogja kapni ez a javaslat.

Hasonló a véleményünk a művészeti oktatás kérdésében is. Az az álláspontunk, hogy a zeneművészeti oktatás, amely iskolarendszerbe szervezett, hagyományos, nagy hagyományokkal rendelkező művészetoktatási ág, és ahol túlsúlyban van az egyéni foglalkozás, nagy igény van hangszerekre, eszközökre, az megérdemli, hogy a támogatása egy kicsit jobban fejlődjön, mint az egyéb művészeti ágaké.

Bár a képviselő úr nem említette, de hozzá kell tennem még egy területet, ami sok vitát váltott ki. Az egyházi iskolák finanszírozása területén is arra törekszünk, hogy az egyenlő finanszírozás elvét a méltányosság elve alapján érvényesítsük, és olyan megoldást találjunk - erről folyamatosan tárgyalunk az egyházakkal -, amely nem hozza jogosulatlan előnybe, de nehéz helyzetbe sem az egyházi iskolákat. Úgy látom, hogy jelentős lépéseket tudtunk tenni ebbe az irányba, és közel állunk egy olyan megoldáshoz, amely minden fél számára megnyugtató.

Tisztelt Képviselő Úr! Külön örömmel fogadom - és ezt hadd mondjam a tárca államtitkáraként -, hogy úgy tűnik, találtak a képviselő urak olyan forrásokat, amelyek többletlehetőséget jelentenek az oktatásban, tehát hogy a módosító indítványok eredményeképpen többletforráshoz, többletlehetőséghez jutnak az iskolák. A közoktatás napja arra is alkalmas, hogy a politika felelősségéről gondolkozzunk egy kicsit, és ez a költségvetési vita ebből a szempontból is tanulságos számomra. Hiszen mindannyian azt mondjuk, üljünk a parlament bármelyik oldalán, hogy az a célunk, hogy jobb megoldásokat találjunk, az a célunk, hogy olyan eszközöket találjunk - akár költségvetési, akár törvényi eszközökkel -, amelyek közelebb visznek minket közös céljainkhoz, és ebben nincs nagyon nagy különbség a két oldal között.

Mégis tanulságos volt, hogy mennyire különbözött a két oldal magatartása a költségvetési vitában. Miközben szocialista és szabad demokrata képviselőtársaink olyan módosító indítványokat gyártottak, amelyek a lehetőségek keretei között próbáltak többletforrást találni, többletmegoldást találni, eközben az ellenzéki pártok leginkább azzal voltak elfoglalva, hogy már a költségvetés megismerése előtt az iskolákat riadóztassák, próbálják elérni azt, hogy az iskolák nyugalma megtörjön, próbálják elérni azt, hogy valamifajta hangulat alakuljon ki.

Azt hiszem, hogy az oktatás érdekében jobb az a megoldás, amelyik megpróbál nyugodt, higgadt vitában jobb megfejtéseket, jobb megoldásokat találni, mondjuk, egy költségvetési vitában az adófizetők pénzének hatékonyabb elköltésére. Köszönöm szépen ezt a hozzáállást, nem a magam nevében, hanem a közoktatás nevében.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 188 2004.11.29. 2:12  185-188

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mint azt nagyon helyesen mondta, az oktatási kormányzat az egyenlő elvű finanszírozásra törekszik, tehát arra, hogy azonos állami finanszírozásban részesüljön minden diák, akár önkormányzati, akár állami iskolába jár. Ennek a finanszírozásnak az a módja, hogy az egyházi fenntartók a központi költségvetésből többletfinanszírozáshoz jutnak a kiegészítő normatíván keresztül, ami az önkormányzatok saját bevételeikből való ráfordítását ellensúlyozza. Az ön által említett települési normatívák azért nem tartoznak bele ebbe a számítási körbe, mert a települések közötti átcsoportosítások azt finanszírozzák, mondjuk, a bejárónormatíva esetében, hogy a gyermek nem azon a településen jár iskolába, amelynek az önkormányzata a gyermek szüleitől megkapja az adóbevételt. Ezt a különbséget ellensúlyozza az egyházak esetében az egyházi kiegészítő normatíva.

Megítélésem szerint az egyházi kiegészítő támogatásnak a kormányzat által beterjesztett módosítása, amely a valódi oktatási ráfordításokat veszi figyelembe, felel meg a vatikáni megállapodásnak és azoknak a megállapodásoknak, amelyeket más iskolafenntartó egyházakkal kötöttünk, tehát ez felel meg az egyenlő finanszírozás elvének. Ugyanakkor az idei eset is rávilágított arra, hogy pontosabb, egyértelműbb elszámolási módra van szükség a kiegészítő normatíva számítása esetén, arra van szükség, hogy ne lehessen vita tárgya, hogy mi a pontos összege ennek a normatívának. Ezért azt kezdeményeztük - és ezt az egyházi fenntartók is támogatják -, hogy a jövő év első felében kerüljön sor a kiegészítő normatíva megállapítási szabályainak egy kölcsönös megegyezésen alapuló pontosítására.

Hozzá kell tennem, az ön által említett kérdés - tudniillik szerencsés-e az, ha a különböző iskolatípusokat vesszük figyelembe - nem feltétlenül az egyházak javát szolgálná, hiszen az egyházaknak kevés a szakképző intézményük és óvodájuk, és ezekben az egy gyerekre jutó önkormányzati ráfordítás nagyobb.

Tisztelettel kérem válaszom elfogadását. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 203 2004.11.29. 9:39  202-284

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Több mint 150 évvel ezelőtt, 1847-ben Petőfi Sándor azt írta Vasúton című versében: “Száz vasutat, ezeret!/ Csináljatok, csináljatok!/ Hadd fussák be a világot/ Mint a testet az erek!/ Ezek a föld erei,/ Bennök árad a műveltség,/ Ezek által ömlenek szét/ Az életnek nedvei.ö

Tisztelt Ház! Az, ami 150 évvel ezelőtt a vasút volt, az ma az innováció, az ma a kutatás-fejlesztés. Ezen alapul egy gazdaság sikeressége, ezen alapul az, hogy mennyire lesz képes Magyarország arra, hogy a XXI. század modern, tudásalapú gazdaságának sikeres szereplője legyen. A Magyar Országgyűlés korábban soha nem fogadott el olyan törvényt, ami átfogó módon foglalkozott volna a kutatás-fejlesztés feltételeivel, jogi és pénzügyi környezetével. Számos fejlett országban működnek olyan törvények, amelyek egy-egy kérdésben, például a szellemi alkotások tulajdonjogának rendezésében, az eredményeket hasznosító vállalkozások alapításának megkönnyítésében vagy a kutatók szektorok közötti mobilitásának felgyorsításában jelentős áttörést hoztak, azonban tudomásom szerint külföldön sincs olyan komplex törvény, amely mindezeket a kérdéseket együtt kezelné.

A most olvasható törvényjavaslat kétéves előkészítés után rengeteg adaton és szakmai egyeztetésen alapul, több száz kormányzati és nem kormányzati szakember alkotó közreműködését használta föl. A törvényjavaslat céljai és eszközei egybevágnak az Európai Unió új versenyképességi elképzeléseivel, a tudományos ráfordítások növelésével, a tudomány és az ipar közötti kapcsolatok kiépítésével, az ipari ráfordítások ösztönzésével és az új innovációs eredmények felhasználásának gyorsításával.

A törvény célja a magyar gazdaság versenyképességének növelése, a magas szintű tudáson alapuló termelő-szolgáltató tevékenység súlyának növelése, a megfelelő jövedelemszintet biztosító munkahelyek létrehozása és megtartása.

A kutatás-fejlesztés és a technológiai innováció társadalmi céljai többek között az egészséges és képzett, jólétben élő népesség, a társadalmi és környezeti szempontokat is figyelembe vevő fenntartható fejlődés és az ehhez szükséges tiszta, anyag- és energiatakarékos eljárások kifejlesztése és gyakorlati bevezetése.

Tisztelt Ház! Ebben az esetben a tevékenységre, ezen belül elsősorban a kutatási eredmények hasznosítására összpontosító kerettörvényről van szó, így csak az innovációs tevékenység oldaláról érinti azokat az intézményeket, illetve azokat a funkciókat, amelyeket más törvények szabályoznak. Széles körű egyeztetés alapján ez a törvény nem foglalkozik intézményi kérdésekkel. A törvényjavaslat szemléletet is formál, új fogalmakat vezet be. Ilyen a nemzeti innovációs rendszer, a regionális innovációs ügynökség, a technológiai szolgáltatások itt meghatározott széles köre.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslatban szereplő intézkedések három fő csoportra oszthatóak szét.

Az első csoport a kutatás-fejlesztés, a technológiai innováció finanszírozásával kapcsolatos. Ezek között szerepel például az a lehetőség, hogy a kutatás-fejlesztési projektek költségvetési támogatása nem havi egyenlő részletben, hanem a szerződés szerinti kifizetési ütemezésben történik. A törvény nem érinti a szaktárcák jogait az általuk kezelt költségvetési források felhasználásában, de előírja a kutatás-fejlesztési és technológiai innovációs projektek egységes pénzügyi, tervezési, felhasználási és elszámolási szabályait az átláthatóság, az elszámoltathatóság érdekében. Testre szabott megoldást ad az Európai Unió egyes kutatás-fejlesztési támogatásainak utófinanszírozásával kapcsolatos finanszírozási problémákra, a költségvetési kutatóhelyek és a kis- és középvállalkozások számára.

A második csoportba a szellemi alkotások hasznosításával, az innovatív vállalkozások alapításával és kezdeti működésük támogatásával kapcsolatos intézkedések sorolhatóak. A törvény a támogatottak számára kedvező módon rendelkezik a támogatott projektek alapján létrejött szellemi alkotások tulajdonjogáról. Emellett meghagyja azt a lehetőséget, hogy előzetesen kiköthető a hozzáférés a közcélú eredmények kormányzati felhasználása során. Megnő a költségvetési kutatóhelyek mozgástere a kutatási eredményeket hasznosító vállalkozások alapításában, de ennek során a kincstári vagyon védelme érdekében be kell tartaniuk egy erre vonatkozó kormányrendelet szabályait. A költségvetési kutatóhelyek pályázati úton támogatást is kaphatnak a hasznosítható vállalkozások alapításához. A törvény felhatalmazást ad egy olyan garanciaintézmény létrehozására is, ami a szellemi alkotások kis- és középvállalkozásokban történő felhasználását segíti elő.

A harmadik nagy csoportba az innováció emberi erőforrásaival, a belföldi és nemzetközi szakemberáramlás támogatásával kapcsolatos intézkedések tartoznak. Ezek értelmében a közalkalmazott kutató részt vehet a K+F eredményeket hasznosító vállalkozás munkájában, és ehhez közalkalmazotti jogviszonyának fenntartása mellett fizetés nélküli szabadságot kaphat. Az innováció utánpótlását, a fiatalok érdeklődésének felkeltését és magas szintű képzésüket segíti az a rendelkezés, amely szerint a tudományos fokozattal vagy címmel rendelkező középiskolai tanárok alkotói szabadságra jogosultak, amelynek során féléves ösztöndíj segítségével mélyíthetik el, illetve frissíthetik fel tudásukat.

A hazai kutatás és kutatáshasznosítás számára fontos, magas vagy speciális képzettségű külföldiek beáramlásának megkönnyítése érdekében pályázati úton nyújtható támogatás.

A törvényjavaslat nagy súlyt helyez a kutatás-fejlesztés, a technológiai innováció ismertetésének és társadalmi elismertségének javítására is.

Tisztelt Ház! Az előzetes bizottsági tárgyalás folyamán kétfajta vitás kérdés merült fel elsősorban. Az egyik azt kifogásolta, hogy az innovációs alaptörvény miért csak követi az Innovációs Alapról szóló törvényt, tehát a nagy innovációs törvénynek miért nem része az Innovációs Alapról szóló törvény. Ez a kifogás talán jogszabály-szerkesztési szempontból méltányolandó, mégis azt kell mondanunk, az, hogy a törvényhozás már tavaly megalkotta az Innovációs Alapról szóló törvényt, lehetővé teszi azt, hogy mára már stabil és egyre növekvő mértékű források álljanak rendelkezésre az új innovációs törvényben megfogalmazott célok végrehajtásához. Az alap szolgálja a kisvállalkozások innovációs eredményeinek piacra jutását, szolgálja kiválóságközpontok létrejöttét az egyetemeken és a kutatóintézetekben, és szolgálja azt, hogy olyan regionális kutatás-fejlesztési intézményrendszer jöjjön létre, amelynek segítségével mód van arra, hogy az egyes térségek fejlődésében is fontos szerepet játszhasson az innováció, a kutatás, a fejlesztés.

A másik kifogás azzal foglalkozik, hogy van-e akkor végül is forrás ennek a törvénynek a végrehajtására. Erre részben már válaszoltam. A törvény végrehajtásának egyik forrása az Innovációs Alap, az egyre növekvő vállalati befizetés, az ehhez tartozó egyre növekvő költségvetési támogatás.

Van azonban egy másik fontos forrás. Az Európa-terv keretében a kutatás-fejlesztés a gazdaság- és vállalkozásösztönzési programnak az egyik legfontosabb célja. Ennek keretében az irányító hatóság 2004-ben hat pályázati konstrukciót hirdetett meg a költségvetésből, tehát a költségvetési intézményeknek, illetve vállalkozásoknak kutatás-fejlesztés, innováció céljára. Öt esetben már a döntés is megszületett, ilyen például a kooperációs kutatóközpontoknak szóló pályázat, amelyben idén 4,5 milliárd forint került lekötésre, vagy éppen a közfinanszírozású és nonprofit kutatóhelyek kutatási infrastruktúrájának fejlesztése című pályázat, ahol lényegében ez műszerbeszerzést és eszközbeszerzést szolgál, amelynek keretében közel 7 milliárd forinttal lesznek gazdagabbak a kutatóhelyek.

Azt kell tehát mondanunk, tisztelt képviselőtársaim, hogy éppen az Innovációs Alapról szóló törvény elfogadása miatt a törvénnyel kapcsolatos finanszírozás is megnyugtató, rendelkezésre áll, és természetesen szükséges továbbra is az, hogy az Országgyűlés is biztosítsa a költségvetési törvényben az állam által befizetendő részt az Innovációs Alapba.

Miért állítjuk tehát azt, hogy ez a törvény javítja az ország versenyképességét? Nemcsak azért, mert megkönnyíti a kutatás-fejlesztés finanszírozását, ösztönzi az eredmények hasznosítását és az innovációs szakemberek utánpótlását, valamint kedvezőbb keretfeltételeket teremt az innovatív vállalkozásoknak. A törvényjavaslat céljainak megfelelően fejlődő, tudás-előállító és tudáshasznosító hálózatokra épülő nemzeti innovációs rendszer önmagában is ösztönzi az új technológiák alkalmazását és a kutatás-fejlesztésre orientált további tőkebefektetéseket. Azt reméljük tehát, hogy az új innovációs törvény következtében létrejövő új kutatási-fejlesztési struktúrák éppen azokat a vállalkozásokat vonzzák majd Magyarországra, amelyek korszerű tudást, jól fizető munkahelyeket, versenyképes termékeket hoznak ebbe az országba, és ilyen módon is elősegítik a gazdaság, az ország fejlődését.

Tisztelt Ház! Ennek alapján kérem a tisztelt Házat, hogy támogassa a törvényjavaslatot, és természetesen várjuk a törvény esetleges jobbítását szolgáló módosító javaslataikat.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 223 2004.11.29. 2:16  202-284

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Hadd érintsek röviden három olyan kérdést, amelyik előreviheti a vitát.

Az első ezek közül az, hogy természetesen mindazok a hozzászólások, amelyek a jelenlegi helyzetet bírálják - és mindkét oldalról voltak ilyenek -, azok azt erősítik, hogy szükség van egy új törvényre, szükség van egy olyan új kerettörvényre, ami világos, átlátható szabályokat teremt. Mert ha például azt akarjuk, hogy közelítsük ezt a bizonyos 3 százalékot, hogy nőjenek az innovációra szolgáló ráfordítások, akkor az európai tapasztalatok alapján ez csak úgy képzelhető el, hogyha olyan rendszert teremtünk, ahol a gazdaság szereplői válnak érdekeltté a kutatásban, a fejlesztésben, ahol megteremtődnek a közszférában termelődő kutatások felhasználásának a feltételei. Úgy gondoljuk, hogy ez a törvény ebbe az irányba megy.

Volt itt egy megjegyzés arra, hogy jó helyen van-e az Oktatási Minisztériumnál a hivatal felügyelete. Én azt mondom, hogy ez nem egy lényeges kérdés. A lényeges kérdés az, hogy minden szereplő, és ebből nem kihagyhatóak az ipar szereplői, de ugyanúgy nem kihagyhatóak - igaza van Pósán képviselő úrnak - az egyetemek vagy éppen az akadémiai kutatóintézetek sem, tehát az egész rendszer egységes egésszé álljon össze, ebből az egész rendszerből jöjjön ki az az eredmény, ami közösen használható.

És persze, igaza van Pósán képviselő úrnak: nem oldja meg ez a javaslat a tudomány, a kutatás összes problémáját. Könnyen lehet, hogy például - ahogy Szekeres képviselő úr is mondja - szükség lesz majd egy tudományos alaptörvényre is, amelyik a tudományos kutatást szabályozza, szükség lesz arra, hogy az alapkutatások területén megnézzük azt, hogy hogyan juthatunk előre. De arra, amire ez a törvény vállalkozik, az innováció, a felhasználható kutatás serkentésére, a versenyképesség növelésére, arra ez a törvény alkalmas.

Végül még egy megjegyzést hadd tegyek: amikor megkérdezik azt, hogy Finnországban min alapulnak azok a hatalmas sikerek, amelyeket az innovációban, a tudományban és az oktatásban egyaránt elérnek, akkor azt mondják, hogy az egyik alapja ennek az, hogy a politikai élet szereplői és a szélesebb közélet szereplői között összefogás jött létre a legfontosabb teendők tekintetében. Legyen az új innovációs törvény az a pont, ahonnan kiindulunk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) egy ilyen összefogás kiépítésében, ezért is köszönöm a tudományos bizottság ellenzéki tagjainak azt, hogy támogatták a javaslat vitáját.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 233 2004.11.29. 1:55  202-284

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hadd javasoljak egyfajta olyan szemléletet, ami magából a törvényből is következik, és talán elejét vehetjük vele egy olyan vitának, amely itt most kibontakozni látszik arról, hogy inkább alapkutatásra vagy inkább innovációra, kutatás-fejlesztésre van szükség.

Azt gondolom, hogy a törvénynek éppen az a szemlélete, hogy ennek a két szférának egymást erősítve kell működnie. Elképzelhetetlen egy egyetem például, amelyik csak alapkutatással foglalkozik, és nincsenek olyan leágazásai vagy olyan kutatási témái, amelyeknek gyakorlati hasznosságuk van. Nyilván természetesen különösen igaz ez például a mérnökképzésben vagy azokban a képzésekben, ahol maga a képzés gyakorlati felhasználásra irányul.

Más oldalról természetesen elképzelhetetlen hatékony ipari kutatás anélkül, hogy legyen neki egy alapkutatói hálózatban, egyetemi hálózatban lévő alapkutatói bázisa, egy olyan bázisa, amely megfelelő tudományos eredményeket produkál, és biztosítja egyébként azoknak a szakembereknek az alapképzését, akik részt vesznek ebben a kutatóhálózatban.

Ez a törvény arra tesz kísérletet, hogy az innováció, a kutatás-fejlesztés oldaláról megalapozzon egy ilyen típusú együttműködést, ha tetszik, összeillessze azokat a mozaikokat, amelyekből együtt majd létrejön az a kép, amely egy hatékony, a tudományos és az innovációs ipari célokat egyaránt szolgáló szemléletet hoz magával.

Helyes tehát, hogy ebben a törvényben a versenyképesség szempontjából vizsgáljuk a kutatásokat, ebből a szempontból vizsgáljuk az innovációt. Ahhoz teremtünk eszközöket, hogy ebből a fajta eredményből legyen majd felhasználható eredmény, legyen majd versenyképesség - ha tetszik, legyen majd gazdasági haszon. De azt kell látnunk, hogy ennek az eredménye éppen az lesz, hogy ha ez a szféra meglódul, akkor húzni fogja maga után az alapkutatást, húzni fogja maga után azt a szellemi infrastruktúrát, ami szükséges ahhoz, hogy egy innovációs, kutatás-fejlesztési tevékenység sikeres lehessen.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 245 2004.11.29. 2:08  202-284

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Urak! Én alapvetően ebben a vitában azt látom, és ezt mindenképpen fontosnak tartom, hogy az Országgyűlésben van elszánás arra, hogy előrelépjünk azon a területen, hogy Magyarországot a tudásközpontú gazdaságban és tudásalapú társadalomban sikeressé tegyük.

Képviselőtársaim számos olyan pontot említenek több-kevesebb joggal, ahol előrelépésre, jobb eredményekre lenne szükség. Ugyanakkor, amikor politikai döntést hozunk arról, hogy hova csoportosítunk forrásokat, és hol kezdeményezzünk törvényalkotást, jogszabályalkotást, akkor a legfontosabb kitörési pontot kell kiválasztani. A mi álláspontunk az - és ebben Ivanics képviselő úrral értek egyet -, hogy ez a pont az innováció, a kutatás-fejlesztés kérdése. Igen, az a kérdés, hogy ne csak legyenek tudományos eredményeink - a magyar alapkutatás ma is kiváló tudományos eredményeket hoz számos mutató szerint -, de ezek hasznosuljanak, ezek segítsék elő a gazdaság fejlődését.

Erre teremt többletforrást az innovációs alap, képviselőtársaim. Nem elvesz valahonnan, többletet teremt; természetesen onnan, ahonnan általában a költségvetés többletet tud teremteni, befizetésből, járulékbefizetésből, de olyan módon, hogy egyben ösztönözze a kutatásra, a fejlesztésre magukat a vállalatokat is, hiszen aki maga kutat, annak nem kell ezt a járulékot befizetnie.

Ilyen módon tehát azt érjük el, hogy a legfontosabb ponton legyen egy többletfinanszírozás, és ehhez teremtjük meg most ezzel a törvénnyel azokat a kereteket, amelyek lehetővé teszik azt, hogy meglegyen az a környezet, amelyik ezt ösztönzi. Mert azért a korábbi példák is azt mutatják Magyarországon és máshol is, hogy ha kizárólag többletforrást biztosítunk, az önmagában nem tolja el az arányokat az ipari, a vállalati felhasználás irányába. Ehhez szükség van más változásokra is; a képviselő urak által sokat emlegetett skandináv, japán, amerikai példák elsősorban erre mutatnak rá.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 251 2004.11.29. 2:13  202-284

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt valóban nem tudjuk megmondani, hogy mi lesz az eredménye ennek a törvényjavaslatnak vagy egyáltalán ennek az új szemléletnek három vagy négy, vagy öt év múlva. Azért sejtjük meg látjuk, hogy milyen irányba haladunk, éppen abban az irányban, amit ön számon kér, mert az ön által említett országok nem attól sikeresek az innovációban, a kutatás-fejlesztésben, vagy nem elsősorban attól sikeresek, hogy több állami pénzt költenek arányosan, hanem attól, hogy jól vonják be a gazdaság szereplőit. Erre keresünk most megoldásokat.

Nem véletlen egyébként - és ezt Szekeres képviselő úr már említette nagyon helyesen -, hogy Európa szinte minden országa ugyanezekkel a problémákkal küzd, még akkor is, ha nagyobb GDP-ből és gyakran nagyobb kutatási ráfordításokból is. Arra keresi mindenki a megoldást, hogyan lehet behúzni azokat a forrásokat, amelyek az iparban vannak, hogyan lehet ösztönözni a gazdaságot arra, hogy egy modernebb, egy kutatásközpontúbb pályára álljon.

Ebből a szempontból az innovációs alap szerintem jó lépés, amit visszaigazolnak az európai partnerek is, nem véletlenül, azért, mert két fontos feladatot teljesít. Egyrészt létrehoz egy olyan állami forrást, amelyből lehet támogatni az innovációt, a kutatási eredmények felhasználását, a regionális fejlesztéseket és egy sor olyan fontos célt, amiről ma beszéltünk. Ráadásul a törvény a vállalkozások befizetéséhez köt egy állami forrást is, egy költségvetési forrást is, tehát megteremti a vállalkozói befizetés mellett vagy a gazdasági befizetés mellett az állami költségvetési finanszírozási lábat is. De ennek megvan az eredménye, úgy tűnik, hogy ebben az évben a kutatási-fejlesztési kiadások GDP-arányos összege - az összes forrást, tehát a vállalati és a kormányzati forrásokat egybevéve - újra az 1 százalék fölé fog emelkedni.

De ez csak az egyik része, a másik kérdés az, hogy a rendelkezésre álló pénzt hogy használjuk fel, és ebből a szempontból nagyon fontosak azok a fejlemények, amelyeket Szabó képviselő úr említett, hogy például olyan finanszírozási rendszert kell teremteni, amelyik figyelembe veszi a tudomány sajátosságait, azt, hogy sok területen először van szükség nagy ráfordításra, és csak később jönnek az eredmények.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 277 2004.11.29. 0:49  202-284

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm. Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban jól idézett, valóban azt mondtam, hogy nem tudom megmondani, hogy mi lesz három vagy négy év múlva. De úgy van, ahogy a képviselő úr gondolja: azt nagyon is tudjuk, hogy merre indulunk el, és ez az irány az, hogy kiépítsük a tudomány, a kutatás, a fejlesztés világa és az ipar, a gazdaság, a verseny világa között azokat a hidakat, amelyeken átkelhetnek egymáshoz, amelyeken találkozhatnak, mert azt reméljük, hogy mind a két szféra a nyertese lesz ennek a fajta folyamatnak, és ilyen módon nyerhet az egész ország. És remélem, képviselő úr, hogy a vitában és majd a módosító indítványok során találunk olyan megoldást, amelyik minden parlamenti párt támogatását elnyeri.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

(20.00)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
193 327 2004.12.06. 4:48  324-327

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg azt, hogy most ez alkalommal ne térjek ki részletesen a Pósán képviselő úr által említett javaslatok mindegyikére, és csak a legfontosabb csomópontokat emeljem ki a korábbi bizottsági vitából is.

Ezek közül az elsőt csak azért említem meg, mert talán egy későbbi félreértést segít eloszlatni. A képviselő urak egy módosító indítvánnyal nagy gondossággal vezették át a “kutatás-fejlesztésö szó kiirtását a törvényből, azonban ez egy olyan típusú szakszó, amely egy adott tevékenységi folyamatra, amelyik a kutatás kezdetétől az üzemszerű termelés megindításáig tart, erre az egységes folyamatra egy általánosan bevett, mind a magyar, mind a nemzetközi szaknyelvben használt fogalom, ezért ennek a törvényben mással való helyettesítését nem tudjuk támogatni. Csak szeretném jelezni, nem a helyesírással vannak problémáink, egyszerűen arról van szó, hogy szeretnénk a folyamatot egységben kezelni, éppen ez a törvény célja, éppen ezért ezt a fajta szakszót sajnos innen nem tudjuk nélkülözni.

Ami az évente való parlamenti beszámolást illeti, őszintén bevallom, személy szerint nekem és tulajdonképpen a minisztériumnak is rokonszenves lenne ez a megoldás, azonban a parlament munkaterhelése miatt ez egy olyan többletterhet jelenthetne, amit az egyébként is sorban álló beszámolók mutatnak, hogy bizony a parlamenti munkában egyébként fontos és hasznos beszámolók sem tudnak időben sorra kerülni.

Azt tartjuk szerencsésebbnek, ha a kétévenkénti beszámolás biztosítja a parlament ellenőrző szerepét, de ugyanakkor mégsem terheljük túl a parlamentet ezekkel a beszámolókkal. Hozzáteszem, természetesen a szakbizottságnak vagy a szakbizottságoknak módjuk van arra, hogy ennél rendszeresebben és gyakrabban is ellenőrizzék az ilyen típusú tevékenységet.

Ami a pályázati rendszert illeti, el kell mondanom azt, hogy a képviselő úrnak természetesen általában igaza van, a nyílt pályázat a legjobb megoldás, éppen ezért kezeli alapesetként ezt a fajta esetet a törvény, ugyanakkor vannak olyan esetek, amikor különböző okok miatt szükségessé válik, hogy ettől el lehessen térni. Erre nemcsak a törvényi jogalkotás jelent megfelelő kereteket, hanem vannak olyan esetek, amikor ezt a kormányhatározat vagy kormányrendelet teszi lehetővé. Ma is vannak ilyen típusú rendeletek. Nem lenne túl szerencsés, ha pont a kutatás-fejlesztés területén nem tennénk lehetővé ezeknek a rendeleteknek az érvényesülését.

Az OTKA kérdésében teljesen egyetértek a képviselő úrral, a múltkor már részletesen elemeztük azt a viszonyt, amelyik a kutatás-fejlesztés, a tudományos kutatás egésze között van. Ugyanakkor el kell mondanom azt, hogy éppen azért teremti meg ezt a törvényi felhatalmazást a most előttünk fekvő törvényjavaslat, hogy ne legyen szükség új jogszabály alkotására, hanem e felhatalmazás alapján kerülhessen be véglegesen a jogrendszerbe az a fajta, a képviselő úr által is említett már létező jogszabály, amely az OTKA-t szabályozza.

Végül még egy kérdést szeretnék kiemelni, pontosan azért, mert látszólag ez is egy olyan módosítás, amelyik talán nem érinti nagyon lényegesen a törvényt, de mégiscsak sokat elárul a törvény filozófiájáról. A képviselő úr azt javasolja, hogy a vállalkozások esetében az állami kutatási támogatás igénybevétele ne kiegészítő legyen, tehát - ahogyan a képviselő úr fogalmazta - ne legyen szükség önrészre. Mi azt gondoljuk, egy vállalatnak akkor kell támogatást adni állami forrásból, ha maga is törekszik arra, hogy részt vegyen a kutatás-fejlesztési folyamatban. Azt gondoljuk, az üzleti szférában nem az állam feladata a kutatás-fejlesztés, hanem ez a gazdasági szféra, a vállalatok feladata, az állam pedig annyit tud tenni, hogy segíti és támogatja ezt a fajta fejlesztést. Éppen erről szól talán az egész törvényjavaslat, de ez a pontja biztosan.

Szeretnék megemlíteni még egy módosító javaslatot, amelyik a korábbi vitában került szóba, ez pedig Szabó Zoltán képviselő úr javaslata az innovációs díjról. Rendkívül fontosnak gondoljuk, hogy legyen egy olyan erkölcsi elismerés, amelyik az innováció kiemelkedő szereplőit jutalmazza, ezért ezt a módosító javaslatot a kormány támogatni fogja.

Végül azt szeretném jelezni tisztelt képviselőtársaimnak, hogy mind az általános vitából, mind a benyújtott módosító javaslatokból, mind a részletes vitából az a tapasztalatunk, hogy magát a törvény szükségességét és koncepcióját képviselőtársaink nem vitatták. Sok fontos szemponttal járultak hozzá ahhoz, hogyan kell ezt a törvényt hatékonyan működtetni, hogyan kell elérni azt, hogy mind az üzleti szféra, mind a tudomány világa nyertese legyen annak a fajta hídépítésnek, amely ennek a törvényjavaslatnak az alapvető célja.

Kérem azt, hogy a módosító javaslatok elfogadása kapcsán támogassák a kormány álláspontját, és végül majd fogadják el a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmet.

 

(22.20)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
195 36 2004.12.13. 4:03  33-38

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Osztom a képviselő úrnak azt a véleményét, amely szerint az iskolák, óvodák nem lehetnek politikai csatározások színterei. Osztom a képviselő úrnak azt a véleményét, hogy nem helyes, ha a pártpolitika szemet vet az iskolákra; nem helyes, ha a pártpolitikai csatározások megzavarják az iskolák nyugalmát. (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból: Nyuszifül!)

Az állampolgári jogok biztosának helyettese, aki ezt a konkrét ügyet hatáskörében eljárva megvizsgálta, megállapította azt, hogy Pokorni Zoltán úrnak, a köztársaság volt oktatási miniszterének, a Fidesz alelnökének, az oktatási bizottság alelnökének levele alkalmas volt arra, hogy sértse a szülők, a tanárok, a pedagógusok jogait. Ez az állásfoglalás megállapítja azt, hogy ennek a levélnek az volt az eredménye, hogy akár végrehajtotta az iskola a benne szereplő javaslatokat, akár nem, ez politikai állásfoglalást, pártpolitizálást jelentett.

 

(14.20)

Erről a konkrét levélről - és nem általában - megállapította azt, hogy ez a levél pártpolitikai célokat szolgált.

Képviselő úr azt kérdezi, hogy milyen jogalkotást látunk szükségesnek. Valószínűleg egy héttel ezelőtt azt válaszoltam volna, hogy semmilyet, hiszen a közoktatási törvény világos szabályokat tartalmaz. A 39. §-ának (4) bekezdése szerint nevelési-oktatási intézmény helyiségeiben, területeiben párt, politikai célú mozgalom vagy párthoz kötődő szervezet nem működhet, továbbá az alatt az idő alatt, amíg az óvoda, iskola, kollégium ellátja a gyermekek, tanulók felügyeletét, párt vagy párthoz kötődő szervezettel kapcsolatba hozható, politikai célú tevékenység nem folytatható.

Ezek szerint tehát a közoktatási törvény világos és egyértelmű tiltást tartalmaz.

Az állampolgári jogok biztosának állásfoglalása pedig teljesen világossá teszi azt, hogy ez a fajta levél, ha lett volna valakinek kétsége - szerintem bárkinek, aki a levelet olvasta, egyébként nem lehetett -, ez pártpolitikai célú tevékenységet valósít meg, és erre biztatja az intézményeket.

Tisztelt képviselő úr interpellációjában említi az oktatási jogok biztosának szerepét is. Azt hiszem, hogy ebben az esetben az ön értékelése téves, az oktatási jogok biztosa a Pokorni képviselő úr által neki feltett, meglehetősen jól megfogalmazott célzatos kérdésre válaszolt. Talán szakmailag jobban tette volna, hogyha nem teszi, de mivel intézménye független, ebben az ügyben a minisztériumnak tennivalója nincsen.

Abban a kérdésben viszont nagyon határozottan van tennivalónk, a minisztériumnak is és nekünk, országgyűlési képviselőknek is, hogy mindenfajta szempontot figyelembe véve, az iskolapolgárok politikai jogait tiszteletben tartva, az iskolák védelmében a pártpolitika távoltartása céljából megtaláljuk a legjobb megoldásokat. A szakembereket, az ombudsmanokat, a kérdés ismerőit bevonva, olyanfajta törvénykezést kezdeményezzünk, ha ez szükséges, amely képes arra, hogy ennek a fajta pártpolitikai támadásnak, ennek a nyomulásnak ellenálljon. Ezt különösen szükségesnek látjuk azért, mert eddig a szabályozás az érintett szereplők jogkövető magatartásán és erkölcsi érzékén alapult.

Úgy tűnik, hogy az a fajta válasz, amit Pokorni úr az ombudsman-állásfoglalásra adott, amely szerint ez nem egy elfogadható, nem egy jogos állásfoglalás, az a fajta magatartás, ha egy párt felelős vezetője, egy oktatáspolitikus semmibe veszi ezt a fajta állásfoglalást, az arra kell minket intsen, hogy érdemes megfontolnunk egy egyértelmű és kikényszeríthető jogszabály megalkotását.

Képviselő úr, köszönöm szépen a figyelmét, és kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
197 237 2004.12.20. 0:54  234-237

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném felhívni a képviselő úr figyelmét, hogy az ön által említett megoldás lényegét tekintve nem különbözik attól, amelyet többek közt az MDF frakciója már korábban a Ház elé terjesztett, és különösen nem különbözik lényegében attól, amely elképzelésről az ország lakossága a december 5-ei népszavazás keretében véleményt mondott, és amely nem kapta meg azt a többséget, amelyik mutatná azt, hogy e mögött a javaslat mögött jelentős támogatás állt.

Ezért, képviselő úr, természetesen a parlamenti munka folyamán majd módunkban lesz nekünk is, és a bizottságoknak is kifejteni a véleményüket, de azt kell mondanom, hogy ez a javaslat nem felel meg annak a fajta nemzetpolitikának, amelyet a kormány követ, s amely a szülőföldön maradást, a szülőföldön való békés együttélést támogatja.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
197 241 2004.12.20. 1:47  238-241

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mindig örömmel hallom azokat a hozzászólásokat, amelyek a kistelepülések problémáira hívják fel a figyelmet, hiszen valóban ezeknek a településeknek számos problémája van, valóban az ott élő emberek joggal érzik gyakran azt, hogy nem adatik számukra egyenlő lehetőség a városban vagy a nagyobb településen élőkkel szemben. Jogos tehát ez a fajta érzés.

Mi a dolgunk, mi a lehetőségünk? A kormányzatnak arra van lehetősége, hogy olyan kereteket szabjon, olyan lehetőségeket teremtsen, amelyek megnyitják a kistelepülések számára is azt az utat, hogy a más településekkel azonos színvonalú oktatást, egészségügyi ellátást, szociális ellátást biztosítsanak. Mert akkor van jövője a kistelepüléseknek, ha az ott élők megkaphatják mindazt, amit a nagyobb településeken élő társaik. Ehhez pedig az okos szervezésen, az összefogáson, a rendelkezésre álló eszközök jó kihasználásán keresztül vezet az út.

Azt kérem a képviselő úrtól is, hogy ezt a folyamatot segítse. Nekünk, az Országgyűlés képviselőinek az a dolgunk, hogy tájékoztassunk, hogy elvigyük azokat az információkat, amelyekkel rendelkezünk és rendelkezhetünk, hogy mondjuk, ne állítsunk olyan téves információkat, mint a képviselő úr állított a gázáremeléssel kapcsolatban, hanem hogy a valóságot megismerve ezt elmondjuk azoknak a választóknak, azoknak a településeknek, amelyeknek segítségre van szükségük.

Ha így fogunk viselkedni, akkor tudunk majd segíteni az olyan településeknek, mint Petőfiszállás, ahol örömmel hallom, hogy óvodát építenek. Remélem, hogy gyerek is van hozzá, aki ebbe az óvodába fog járni, mert ha ez így van, képviselő úr, akkor biztos vagyok abban, hogy Petőfiszállásnak és sok-sok magyar kistelepülésnek van jövője.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
197 245 2004.12.20. 5:07  242-245

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Szeretném megköszönni a képviselő úrnak, hogy módot adott nekem arra, hogy a költségvetés végszavazása után is néhány olyan kérdésről szót váltsunk, amelyik - talán ezen a késői órán megengedhető módon - nemcsak politikai, hanem kimondottan szakmai kérdéseket is érint.

Hadd kezdjem azzal, amivel a képviselő úr is kezdte: a PISA-mérés eredményeivel és az ezzel kapcsolatos vitával. A PISA-mérés mit mutat számunkra? Azt mutatja, hogy önmagában az a fajta hagyományos út, amelyiken eddig járt a pedagógia, nem mindig hoz megfelelő eredményt; nem mindig hoz olyan eredményt, amelyik lehetővé tenné a magyar gyerekek számára a felzárkózást, és lehetővé tenné azt, hogy minden gyerek esélyt kapjon ebben az oktatási rendszerben. Félreértés ne essék, nehogy azt gondoljuk, hogy ez csak a magyar oktatási rendszer problémája. Az egymást ismétlő PISA-jelentések és az ezekből leszűrt tanulságok szinte minden országban élénk oktatáspolitikai vitát váltottak ki, most talán elég csak a közeli Ausztria példáját megemlíteni.

Éppen ezek a vizsgálatok és persze az ezekkel egyező hétköznapi tapasztalatok mutatták meg azt, amelyek közül a képviselő úr is idézett, és az én tapasztalataim is azonosak ezekkel, hogy az oktatásnak néhány területén viszonylag jelentős, az oktatás tartalmát, szerkezetét, módszereit érintő változásra van szükség. Ezért fogadta el tavaly az Országgyűlés az új közoktatási törvényt, egész pontosan a közoktatási törvénynek egy viszonylag jelentős módosítását, amelynek keretébe valóban azok az elemek is beépültek, amelyeket a képviselő úr említett, például az alapképességek megerősítése kapcsán, hogy az alsó tagozat alapvetően a tanuláshoz szükséges képességek, az írás, olvasás, számolás megerősítésére szolgáljon.

És a képviselő úr által említett döntés, amelyik a szöveges értékelést és az évismétlésnek a szülővel való egyeztetését tette kötelezővé ezen az iskolafokon, éppen ezt szolgálja, hiszen képviselő úr, gondoljon bele, egy ilyen kisgyereket, egy 6-7-8 éves gyereket buktatással kell motiválni? A buktatás az egyetlen eszköz a pedagógus kezében, amivel arra tudja késztetni ezt a gyereket, hogy tanuljon? Én nem hiszem, hogy ezzel bármelyik tanító egyetértene, hiszen ők is jól tudják azt, hogy a pedagógus kezében pont ebben az életkorban számos olyan pedagógiai eszköz van, amelyet jól használva, amelyet ügyesen használva képes arra, hogy a gyereket motiválja.

Valóban az a célunk, hogy a negyedik év végére minden egyes gyerek elérje azt a szintet, ami ahhoz kell, hogy sikeresen továbbtanuljon. Azt szeretnénk, hogy egyetlen gyerek se maradjon le, egyetlen gyerek se maradjon hátra, és ennek két oka van. Van egy társadalmi oka: ahogy a képviselő úr is egyébként helyesen említette, a nehezebb családi háttérből, a nehezebb helyzetből érkező diákok azok, akiket elsősorban fenyeget ez a fajta iskolai kudarc. Ők azok, akik könnyedén megkapják a buktatást vagy megkaphatják a buktatást; ők azok, akiknek az egész iskolai karrierjére árnyékot vethet egy ilyen típusú buktatás.

Bizonyára a képviselő úr is tudja, hiszen látom, hogy jól felkészült pedagógiai kérdésekből, hogy ebben az életkorban a gyermekek az iskolai értékelést a saját személyüket érintő értékelésnek vélik. Emiatt az egész személyiségükre hatással van egy rossz iskolai jegy, egy rossz osztályzat. Nincsenek még abban a fajta állapotban, hogy képesek legyenek az osztályzattal, jeggyel kifejezett értékelést, akár ők, akár a szüleik egyébként pontosan a helyén kezelni.

Ezért támogatjuk a szöveges értékelés elterjedését. Ezért támogatjuk ezt a korszerű módszert, amit egyébként sok iskola korábban már önként is alkalmazott, éppen azért, mert ebben látták azt a lehetőséget, hogy a gyerekek számára és a szülők számára olyan visszajelzést adjanak, amelyik a személyiséget fejleszti, és az életkornak megfelelő módon teremt többletlehetőséget, többletmotivációt.

A képviselő úr megemlítette a költségvetést, és megemlítette azt, hogy több időre, több pénzre lenne szükség. Tisztelt Képviselő Úr! Az ez évi költségvetés - most már mondhatom: elfogadott költségvetés - a közoktatás számára ugyan nem teremt nagyon fényes lehetőségeket, azonban a tavalyi reálértékénél magasabb támogatást nyújt, és lehetővé teszi azt, hogy a közoktatás továbbra is kiegyensúlyozottan végezhesse a munkáját. Az összefogás támogatásával és más eszközökkel támogatja azt, hogy ennek a pénznek a felhasználása a lehető legjobb legyen, a lehető leghatékonyabb legyen.

Ugyanakkor a képviselő úr is bizonyára tudja, hogy csökkentettük ugyan a gyerekek kötelező óraszámát, mert a frontális osztálymunkát kevésbé hatékony módszernek tartjuk, ugyanakkor növeltük a tehetséggondozásra, felzárkóztatásra fordítható órakereteket a törvény 2002-es módosításánál, mert ez az, ami a gyerekeknek többletlehetőséget, jobb egyéni képességkibontakoztatást jelent.

A képviselő úr beszélt a testnevelés-osztályzás eltörléséről. Talán elkerülte a figyelmét, hogy a költségvetési törvény módosító indítványainak szavazása során múlt héten úgy döntött az Országgyűlés, hogy ezen a területen nem támogatja a változást, tehát megmarad a jelenlegi, osztályzatokban mérő és értékelő rendszer. Tehát még egyszer megerősítem: a testnevelés-osztályozásban nem lesz változás. Ugyanakkor szakmai reformra, fejlesztésre szükség van a testnevelés-oktatás területén is, hogy minden gyerek valóban megszerethesse a sportot a testnevelésen keresztül.

Köszönöm szépen a figyelmét.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
197 249 2004.12.20. 1:57  246-249

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Bizonyára nem bántódik meg, hogyha nem adok részletes választ, csak felhívom a figyelmét arra, hogy az imént már idézett költségvetési törvénymódosítás az ön által említett paragrafushelyeket a költségvetési törvényben hatályon kívül helyezte, tehát azt a fajta javaslatot egy jobb javaslattal helyettesítette, amelyik alap- és kiegészítő normatívára választotta volna szét az iskolák és óvodák normatív támogatását, és ezt az ön által említett 50, illetve 75 százalékos létszámhatárhoz kötötte volna.

Ugyanakkor el kell mondanom, hogy az önhibájukon kívüli, tehát az önhikis támogatáshoz az eddigi szigorúbb létszámkövetelményeket kellett teljesíteniük a településeknek, tehát nehezen értem az a paradoxont, ami a képviselő úr hozzászólásában szerepelt, mert ha azt tudták teljesíteni, akkor ez a másik létszámhatár sem okozhatna gondot.

De, képviselő úr, azt hiszem, hogy nem ez az ön hozzászólásának lényege, hanem az, hogy a fülöpháziaknak és minden embernek, aki ilyen kistelepülésen él, ahol ilyen kisiskolába jár a gyerek, milyen jövőt tudunk kínálni, mi az a lehetőség, amit kínálunk. És, képviselő úr, azt tudjuk csak mondani, hogy a fülöpháziaknak is az az érdeke, hogy minden egyes gyerek egyenlő, jó minőségű oktatást kaphasson. Az az érdekük, hogy ne vigyék el az erre tehetősségük, anyagi lehetőségeik vagy szándékaik szerint képes szülők a gyerekeket más településekre, mint ahogy ez nagyon sok kistelepülésen történik, hanem ott, a településen maradhasson meg az oktatás és maradhasson meg az iskola, de olyan színvonalon, hogy érdemes legyen ott tartani a gyerekeket azon a településen, mert ez jelent továbbélést a településnek.

Erre pedig a megoldás, képviselő úr, alapvetően az összefogás, a közös lehetőségek kihasználása és az oktatás olyan megszervezése, hogy a rendelkezésre álló forrásokból megfelelő minőségű oktatás lehessen minden kistelepülésen. Mi ezt támogatjuk, képviselő úr, és ehhez kérjük az ön támogatását is. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
197 253 2004.12.20. 1:33  250-253

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Talán egyetértenek velem abban, hogy nem szerencsés, ha valaki az Írás üzenetét, az ünnep üzenetét napi politikával keveri össze, talán nem szerencsés az, ha olyan párhuzamokat von le, amelyek nem biztos, hogy helytállóak, és amelyek nem visznek minket közelebb ahhoz, ami sokunk számára, legyünk hívők vagy nem hívők, legyünk ilyen vagy olyan vallásúak, a legfontosabb, a szeretet, a közösség, az egymás iránti felelősség, az elesettek segítése, a mindannyiunk közös hazája iránti szeretet érzéséhez.

Én azt kérem képviselőtársamtól és azt kérem mindannyiuktól, akik ezt a közvetítést még figyelemmel kísérik, hogy most néhány napra szakadjanak el a politikától, néhány napra szakadjanak el azoktól a politikai harcoktól, amelyek néha a parlament munkáját is jellemezték ebben az évben, és törődjenek azzal, ami most mindannyiunk számára igazán fontos, a szeretettel, a karácsony üzenetével, a családdal, a boldogsággal.

Engedjék meg azt is, hogy a kormány nevében a mai napon és ebben az évben utolsó hozzászólóként megköszönjem azt a munkát, amit az Országgyűlés vezetése és az Országgyűlés dolgozói végeztek ebben az évben, és mindannyiuknak, az ország minden lakosának áldott, szép karácsonyt kívánjak.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
198 106 2005.02.14. 2:10  103-110

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A képviselő úr kérdése a magyar oktatási rendszer és a magyar oktatáspolitika egyik legfontosabb és talán legérzékenyebb kérdésére világított rá. Nem lehet sikeres az ország, ha nem tudjuk megteremteni azokat az eszközöket, amelyek a szakképzést sikeressé teszik, amelyek biztosítják azt, hogy a munkaerő-piaci igényeknek megfelelő, korszerűen képzett és az egész életen át tartó tanulásra felkészített fiatalok kerüljenek ki a szakképző iskolákból.

Az idő rövidsége csak azt engedi meg, hogy néhány intézkedést soroljak fel azok közül, amelyekkel ez a kormányzat elő kívánja segíteni és már eddig is elősegítette a szakképzésnek a munkaerőpiachoz való alkalmazkodását. Az első ezek közül a szakiskolai fejlesztési program elfogadása. Ez egy olyan program, amely éppen azokra az iskolákra koncentrál - elsősorban hazai forrásokat felhasználva -, amelyek a leghátrányosabb helyzetű tanulókkal foglalkoznak.

A második ilyen program a területi integrált szakképző központok létrehozása. Több iskola összefogásával olyan térségi feladatokat ellátó intézmények jönnek létre, ahol a korszerű szakképzésnek, a korszerű szakműhelyeknek és gyakorlati képzésnek a feltételeit meg tudjuk teremteni európai uniós és hazai források felhasználásával. Ezekben az új integrált szakképző központokban a munkaerőpiac szereplői is módot kapnak arra, hogy közvetlenül befolyásolják a képzés tartalmát és magát a képzést.

Érdemes megemlíteni a tartalmi változást, a képzések tartalmának felülvizsgálatát, az úgynevezett Országos Képzési Jegyzék felülvizsgálatát, amelynek keretében csökkenteni szeretnénk a szakmák számát. Szeretnénk elérni azt, hogy ez a szakmaszerkezet jobban illeszkedjen a munkaerőpiac igényeihez, és emellett moduláris szakképzési szakmastruktúrát szeretnénk kiépíteni, ahol egymásra épülő elemek jelenhetnek meg.

Azt reméljük ezeknek az intézkedéseknek az együttes bevezetésétől, hogy jelentősen modernebbé tehetik a szakképzés szerkezetét, tartalmát, és alkalmasabbá teszik arra, hogy folyamatosan alkalmazkodjon a munkaerőpiac változó körülményeihez.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
198 110 2005.02.14. 1:13  103-110

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Egyetértek az ön megközelítésével is, hiszen hiába van bármennyire korszerű szakképzésünk, ha nincsenek olyan gyerekek, akik ebben a szakképzésben szeretnének tanulni. Különösen igaz ez a csökkenő gyermeklétszám szomorú tendenciája mellett.

Ezért fontos az, hogy visszaállítsuk társadalmi méretekben is ezeknek a szakmáknak, a munkavégzésnek a becsületét, és ez csak úgy érhető el, ha a gazdaság fejlődése egyre több és több korszerű szaktudást, rugalmas szaktudást követelő és viszonylag jól fizetett munkahelyet teremt. Az is szükséges, hogy a szakképzés presztízsét szimbolikus módon és minden lehető módon kiemeljük, és hogy a kommunikációval, a tájékoztatás eszközeivel is felhívjuk a figyelmet arra, hogy ma a szakképzés biztosabb kenyeret, jobb lehetőséget teremt, mint a felsőoktatási képzések közül számos.

Azt is el kell mondanom a képviselő úrnak, hogy arra is szükség van, hogy olyan ösztöndíjprogramokat indítsunk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), amelyek a hátrányos helyzetű gyerekek számára a mainál nagyobb mértékben teszik lehetővé a szakképzésben való sikeres részvételt.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
198 156 2005.02.14. 2:05  153-160

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Fortuna valóban a kegyelmébe fogadta a minisztériumot, abban a kérdésben biztosan, hogy ebből a rendkívül talányos címből is kitaláltuk azt, hogy a képviselő úr mit akar kérdezni.

A kétszintű vizsga kapcsán képviselő úrnak a következőket kell elmondanom. Ezt a vizsgarendszert azért vezettük be - egyébként egy 1996. évi döntés alapján, olyan döntés alapján, amelyet nagyon helyesen a Fidesz-kormány kormányzása teljes ideje alatt fenntartott -, mert olyan vizsgát szeretnénk, ahol egy vizsga szolgál a középszintű tudás mérésére és a felsőoktatásba való bekerülésre, és olyan vizsgát szerettünk volna, amelyik összehasonlítható minden egyes intézmény, minden egyes diák esetében.

A tavalyi próbaérettségi célja az volt, hogy élesben, éles körülmények között is kipróbáljuk azokat a módszereket, vizsgaleírásokat, vizsgaeljárásokat, amelyek keretében a diákoknak ma vizsgázniuk kell, és a tanárok, az iskolák, maga a fenntartó, illetve a lebonyolító minisztériumi szervezet is gyakorlatot szerezzen a technikai lebonyolításban. Ebből a szempontból a próbaérettségi sikeres volt: számos olyan körülményre hívta fel a figyelmünket, amelyek az idei lebonyolításban már segítséget fognak jelenteni, tehát élesben könnyíti majd a vizsgázók és a vizsgát lebonyolítók dolgát.

Ami azt illeti, képviselő úr, hogy az egyébként nem titkos - hiszen ön által is ismert - próbaérettségi eredmények tantárgyanként milyen eredményt hoztak, erre valóban az a helyes válasz, hogy születtek olyan dolgozatok, amelyek nem ütötték meg azt a bizonyos színvonalat - magyarból a legtöbb -, talán éppen azért, képviselő úr, mert a helyesírás az a terület, ahol még szükség van arra a fejlesztő munkára, amelyet idén végeznek majd el a pedagógusok ezekkel a diákokkal. A helyesírás folyamatos fejlesztést igénylő folyamat. Bízom benne, hogy azok a diákok, akik tavaly még nem voltak felkészültek, az idén már felkészültek lesznek.

Tisztelt Képviselő Úr! A kétszintű érettségi vizsga alkalmából a közoktatás egész rendszere, az intézmények, a tanárok, a fenntartó, a minisztérium is vizsgázik.

Majd innen folytatom. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
198 160 2005.02.14. 1:05  153-160

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, ön rosszul értelmezi a próbaérettségi eredményét, ha azt mondja, rossz eredmények születtek, hiszen ez alkalommal - még egyszer mondom - nem a diákok, hanem a lebonyolítás vizsgázott, egyébként sikeresen.

Ami azonban ennél fontosabb, képviselő úr, az az, hogy el kellene dönteni, kinek tetszik drukkolni. Tudniillik azt szeretné-e a Fidesz, hogy ez a vizsga sikeres legyen, azt szeretné-e, hogy a diákok ezt a vizsgát sikeresen bonyolítsák le? Mert mi ezt szeretnénk.

Ne bántódjon meg, képviselő úr, de most úgy érzem magam, mint amikor valaki vizsgára készül, és a csoporttársai, az osztálytársai azt mondják: te úgyis meg fogsz bukni. Én nem hiszem, hogy ez a magatartás segítene. Segítséget kérünk önöktől, támogatást kérünk önöktől, hiszen a cél közös. Azt kérjük, hogy valóban a hibákra hívják fel a figyelmet, de segítsenek a diákoknak, segítsenek az iskoláknak, és segítsenek az oktatási kormányzatnak. Azt gondolom, úgy vagyunk ezzel, hogy kicsit ugyan izgulunk a kétszintű érettségi miatt, de felkészültünk rá.

Köszönöm szépen a türelmét. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 36 2005.02.21. 4:01  33-38

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kilencvenes évek elején egy-egy korosztálynak körülbelül 40 százaléka szerzett középiskolai érettségit, és 10-12 százalék volt a felsőoktatásban továbbtanulók aránya. Ma közel e korosztály háromnegyede már érettségizik, és minden második tanuló a felsőoktatásban folytatja tanulmányait. Önmagában ez a tény is indokolja azt, hogy az érettségi és felvételi rendszerét megváltoztassuk, hogy olyan rendszert alakítsunk ki, amelyik jobban igazodik a középiskolák munkájához, amelyik egyszerűbb a diákok számára, és amelyik egyértelműbb és igazságosabb bejutást biztosít a felsőoktatásba. A kétszintű érettségi rendszerére való áttérés 1996-ban kezdődött meg (Pettkó András: Hibásan!), sor került a tételek kidolgozására, a vizsgakövetelmények meghatározására, a vizsgaeljárás elfogadására és tesztelésére, a pedagógusok, a vizsgáztatók felkészítésére. (Pettkó András közbeszól.)

Képviselő úr azt kérdezi, hogy milyenfajta tájékoztatást kaptak az iskolák, a diákok a kétszintű érettségiről. (Pettkó András: Teljes káosz van! - Az elnök csenget.) 120 ezer leporellót juttatott el a minisztérium az érettségiző diákokhoz, 128 tájékoztató fórumra került sor központi szervezésben, több tízezer pedagógus veszt részt pedagógusképzésen már 2004-ben, és 2005-ben ezek a továbbképzések folytatódnak, az Oktatási Minisztérium honlapjáról 350 ezren töltötték le az egyes tételeket, a kétszintű érettségivel kapcsolatos információkat.

 

(14.10)

A képviselő úr azt is kérdezi, hogy a felsőoktatás mennyire készült föl a kétszintű érettségire, és mennyire készült föl arra, hogy a diákokat fogadja, akik a kétszintű érettségiben vesznek részt. Ezzel kapcsolatban közismert az, hogy a felsőoktatási intézmények döntő része nem tart igényt pillanatnyilag az emelt szintű érettségire, tehát nem tette kötelezővé az emelt szintű érettségit. Azonban minden felvételiző számára többletpontot, előnyt jelent, ha emelt szintű érettségit tesz le, ezért a felkészült diákok többsége választja is ezt a fajta vizsgalehetőséget. A beérkezett érettségi jelentkezések alapján most már tudjuk, hogy közel a diákok harmada választott emelt szintű érettségit egy vagy több tantárgyból, tehát a felvételiző diákok jelentős része emelt szintű érettségit is fog tenni, ami számukra többletpontot, többletlehetőséget, a felsőoktatási intézmények számára pedig a továbbiakban jobb választási lehetőséget biztosít.

Azt kérdezi a képviselő úr, hogy milyen kézzelfogható előnyei vannak a diákok számára a kétszintű érettségi rendszerének. Két fontos előny van. Az egyik előny az, hogy egy egyértelmű vizsgát tehetnek le, egy olyan vizsgát, amely a középiskolai ismeretanyagra és tananyagra épül, amely a középiskolai felkészültséghez igazodik, de amely figyelembe veszi a felsőoktatás igényeit is. A másik nagy előny pedig az, hogy egyetlen vizsgát kell letenniük, amelyik mind érettségiként, mind felvételiként szolgál.

Végül azt kérdezi képviselő úr, hogy mi történik azokkal, akik a korábbi években tettek érettségi vizsgát. Az érettségi vizsga nem évül el, tehát azt nem kell minden évben újra letenni. Aki valamelyik évben érettségi vizsgát tett, ezt a további felvételei kapcsán is fölhasználhatja. Ez vonatkozik a régi rendszerben érettségizett diákokra is, nekik is lehetőségük van arra, hogy az idei évben a korábbi érettségi vizsgájuk eredményei alapján kerüljenek be a felsőoktatásba. Arra is módjuk van azonban, hogy ha nem elégedettek ezzel az eredménnyel, akkor olyan újabb érettségi vizsgát tegyenek, amelyikkel többletpontokra tehetnek szert.

Köszönöm szépen a képviselő úr figyelmét, és kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 191 2005.02.21. 0:28  190-192

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A kormány a beterjesztett javaslatot - tekintettel a Magyar Tudományos Akadémiánál megindult jelölési folyamatra - támogatja. Egyben jelezni szeretném a Háznak, hogy a probléma általános kezelésére, tehát a közalkalmazottak 65 éves felső korhatárával kapcsolatos kérdés rendezésére is be kívánunk nyújtani törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmét, elnök asszony. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 83 2005.02.28. 4:18  80-86

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Először is szögezzük le talán azt az alapelvet, hogy a munka, akár hallgatóról, akár oktatóról, akár politikusról van szó, nem szégyen (Zaj az ellenzéki padsorokban.), tehát talán nem helyes az az alapállás, amelyik szembe kívánja állítani a tanulmányokat és a munkavégzést. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

A képviselő úr kérdésének, ha jól értettem, két súlypontja, két érdemi eleme volt. Az egyik a Magyar Rektori Konferencia levelére és az oktatói bérekre vonatkozik, a másik pedig a hallgatói munkavégzésre.

Az első kérdésre talán azt szeretném kiemelni a képviselő úr számára, hogy a közalkalmazottak és nem csak a felsőoktatásban dolgozók jogos igénye volt az, hogy az idei évben jelentős garantált béremelést kapjanak. Az Országgyűlés a költségvetési törvény megalkotásánál ezért döntött úgy, hogy januárban 7,5 százalékos, majd szeptemberben újabb 4,5 százalékos béremelést biztosít a közszféra dolgozói számára. Ez az egyetemi oktatók esetében, ahol a professzori bér a viszonyítás alapja, 360 ezer forintról először 387 ezer forintra, majd 404 ezer forintra emelt professzori illetményt, professzori bért jelent, amely összességében éves szinten 8,6 százalékos béremelést jelent. Nem a minisztérium, hanem az Országgyűlés szabja meg azokat a kereteket, azokat a finanszírozási lehetőségeket, amelyek a felsőoktatás számára rendelkezésre állnak. Ezek idén az állami források esetében 5,7 százalékos forrásbővülést jelentenek, ebből a költségvetési takarékosság és kiszámíthatóság közös céljától vezérelve 1 százalékos zárolásra került sor.

Az egyetemek és főiskolák, mint bizonyára ön is tudja, nem bérfinanszírozást kapnak, hanem az elvégzett feladatok, a hallgatók és a tudományos feladatok arányában kapnak finanszírozást. Az egyetemi autonómia része, hogy meghatározzák az egyetemek intézményi rektorai, hogy ezeknek a feladatoknak az ellátásához milyen létszámra van szükségük. Ennek következtében többfajta lépés között választhattak annak érdekében, hogy biztosítsák a szükséges fedezetet; szervezési intézkedéseket, a saját bevételek növelését, vagy akár egyes feladatoknak a közalkalmazotti körön kívülre való helyezését is választhatták. Azt, hogy ebben az intézkedéssorban vannak még lehetőségek és vannak tartalékok, ezt mindannyiunk számára az Állami Számvevőszék múlt héten megjelent jelentése is bizonyítja. Ebből mind kormányzati, mind intézményi feladatok következnek.

Természetesen ugyanakkor, ha a magyar felsőoktatás egyik legtekintélyesebb testülete, a Magyar Rektori Konferencia azt kezdeményezi a miniszterelnök úrnak írott levelében, hogy vizsgáljuk meg a szeptemberben esedékes második béremelés elhalasztását vagy alternatívvá tételét, akkor a közoktatásért és felsőoktatásért felelős minisztérium ettől nem zárkózhat el. Megvizsgálható ez a kérdés, nyilván a szükséges érdekegyeztető folyamatok és a szükséges törvénymódosítás után. Ezért válaszolta a miniszter úr erre a felvetésre azt, hogy ez egy megfontolandó felvetés. Még egyszer mondom, itt egy egész közszférára vonatkozó, Érdekegyeztető Tanácsban született megállapodásról van szó, ahol a szociális partnerek egyetértése szükséges a változtatáshoz.

A képviselő úr ezzel a kérdéssel összekeverte a hallgatók munkavégzésének kérdését. Azt kell jeleznem, hogy ennek sok köze ehhez a fajta béremeléshez nincsen. A hallgatók munkavégzése az Orbán-kormány idején is gyakorlat volt, csak annyi a különbség a két kormány időszaka között, hogy a mostani kormányzat idején, ha egy hallgató úgy dönt, hogy munkát vállal, nyilván elsősorban olyan munkát, amely az ő feladatához kapcsolódik, adminisztratív vagy tudományos munkát, akkor ezt adó- és járulékmentesen teheti meg, szemben az Orbán-kormány időszakával. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Tisztelt Képviselő Úr! Kérdésére tehát az a válaszom, hogy szeretnénk, ha a hallgatók, ha kívánják, akkor munkát vállalnának, és önt pedig arra hívom fel válaszának megfogalmazása előtt, hogy arról se feledkezzen meg, hogy a jelenlegi feszültségek az Orbán-kormány időszakánál 60 százalékkal magasabb bérek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) és 40 százalékkal magasabb felsőoktatás-finanszírozás esetében valósulnak meg.

Köszönöm szépen a figyelmüket, és kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 145 2005.02.28. 2:04  142-147

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az ingyenes tankönyvellátást kiterjesztő program ennek a ciklusnak egy olyan programja, amelyik fokozatosan, lépésről lépésre épül ki, az ország teherbíró képességét is figyelembe véve. Ahogy a képviselő úr is említette, amikor bevezettük ezt a programot 2003-ban, akkor arra tettünk ígéretet, hogy a közoktatásban részt vevő összes rászoruló diákra fokozatosan fogjuk kiterjeszteni ezt a programot.

2004-2005-ben ez a program már kiterjedt az összes rászoruló gyermekre az 1-8. osztály között. A 2005-2006-os tanévtől kezdve pedig ez a program el fogja érni a 9-13. évfolyamba járó tanulókat, valamint a saját jogukon családi pótlékban részesülő nagykorú tanulókat is.

A program hány gyereket érint? - ezt kérdezte a képviselő úr. Az 1,2 millió közoktatásba járó diák közül 678 ezret, tehát több mint a felét eléri ez a program. Körülbelül azok az arányok érvényesek rá, amelyeket a képviselő úr is említett.

A költségvetés 2003-ban, amikor indult ez a program, 4,6 milliárd forintot fordított erre, ebben az évben pedig már 7,7 milliárdot. (Pettkó András: Az önkormányzatok mennyit tesznek még hozzá? Hány százalékot?) A tankönyvellátás rendszere az elfogadott, a tankönyvpiac rendjéről szóló törvény és az ingyenes tankönyvellátásról szóló rendelet keretei között történik. Ez egy rendezett jogi környezetet teremt.

Ugyanakkor a minisztériumban is ismerjük azokat a problémákat és kérdéseket, amelyek felmerülnek az önkormányzatoknál és az iskolákban annak kapcsán, hogy a tankönyvtámogatás rendszere nem mindig, vagy nem mindig megfelelően könnyű módon éri el a rászorulókat. Ezért készen állunk arra, hogy a szükséges többletforrások biztosításával és a jogi környezet tisztázásával segítsük azt, hogy ez a program még sikeresebb lehessen.

Köszönöm szépen a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 167 2005.02.28. 1:57  164-171

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! A kérdésében meglehetősen széles spektrumát érintette a felsőoktatás problémáinak. Félek, nemhogy két perc, de két óra sem lenne elég arra, hogy az ön összes téves állítását helyreigazítsam. Néhányat mégis hadd válasszak ki közülük.

Azt gondolom, mind a felsőoktatásnak, mind az országnak hasznára válik, ha Magyarország miniszterelnöke - akit most Gyurcsány Ferencnek hívnak az én nagy örömömre és valószínűleg az ön nagy bánatára - elmegy az egyetemekre, találkozik a hallgatókkal, és közvetlenül, első kézből tájékozódik az egyetemek helyzetéről. Nem hiszem, hogy ott bármifajta politikai vagy pártkampányra sor kerülne. (Derültség az ellenzéki oldalon.)

Ami a felsőoktatás költségvetési támogatását illeti: szeretném felhívni képviselő úr figyelmét arra, hogy szemben azzal, amit állít, nem igaz, hogy ez nem változott, hiszen 5,7 százalékkal haladja meg a felsőoktatás ez évi támogatása a 2004. évit. Ha ebből levesszük a zárolást, akkor is 4,7 százalékkal, bár mindannyian bízunk abban, hogy a költségvetés szemmel láthatóan egyre javuló helyzete lehetővé teszi ennek a tartalékolásnak a feloldását.

Néhány szót mondanék arról is, ami a tranzakciós díjat illeti, merthogy a képviselő úr erre kérdezett rá. Miről is van szó? Arról, hogy ahogy egy piaci szereplő fizet azért, hogy a számláját egy bank vezeti, hasonló módon az államkincstári körbe tartozó szereplők is valamifajta díjat fizetnek - egyébként jóval mérsékeltebbet, mint a piaci díjak - azért, hogy a saját tranzakciójukat lebonyolítsa az államkincstár. Azonban talán elkerülte a képviselő úr figyelmét az - ebben az kérdésben az MDF-nek egy csöppnyit lassú a reakcióideje -, hogy a tranzakciós díjat a 217/1998. (XII. 30.) számú kormányrendelet vezette be alig hét évvel ezelőtt, az Orbán-kormány idején. Őszintén szólva nem pontosan értem, hogy miért pont most tűnt fel a képviselő úrnak ez a díj.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 171 2005.02.28. 1:01  164-171

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Hál' istennek rengeteg örömöm van az életben, de kétségkívül örülök annak is, hogy a miniszterelnök úr járja az egyetemeket.

Komolyra fordítva a szót: képviselő úr, abban mindenképpen egyetértünk, hogy több pénz bizony jól jönne az egyetemeknek, a felsőoktatásnak, de a közszféra számos más területének is. Ami az egyetemeket illeti, arra törekszünk, hogy megoldódjanak azok a napi finanszírozási nehézségek, amik nem egy vagy két éve jellemzik az egyetemek életét, hanem tulajdonképpen a rendszerváltás óta szinte minden évben. Ezért szeretnénk egy olyan új felsőoktatási törvényt, amelyben az egyetemek számára jobb lehetőségeket teremtünk arra, hogy európai szinten versenyképesek legyenek, és amelyben megfelelő finanszírozási feltételeket is biztosítunk az eredményes munkához mind az állami finanszírozás, mind pedig a piaccal való együttműködés területén.

Ehhez a koncepcióhoz kérem képviselő úr támogatását, és akkor valószínűleg majd nem a tranzakciós díj lesz a felsőoktatás legnagyobb problémája.

Köszönöm szépen a figyelmét. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
204 57 2005.03.07. 4:19  54-59

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Asszony! Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Nagyon fontos, a magyar oktatás és az ország jövőjét meghatározó kérdésben fordult a minisztériumhoz. Sajnálom, hogy vannak olyan fideszes képviselőtársaim, akik még ezt a kérdést, a magyar oktatás jövőjét sem tudják komolyan venni. (Moraj a Fidesz soraiban.)

Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A képviselő asszony kérdése arra irányult, hogyan szolgálják a magyar közoktatás céljait, hogyan szolgálják a magyar közoktatás jövőjét azok a programok, amelyeket az Európai Unió támogatásával az uniós fejlesztési programok keretében hirdettünk meg. Abban hiszünk, hogy az Európai Unió akkor jelent lehetőséget, akkor jelent jövőt az ország számára, ha azokat a célokat, amelyeket meghirdet az egyesült Európa, összhangba hozzuk saját nemzeti céljainkkal, összhangban hozzuk az egyes közösségek, helyi önkormányzatok céljaival.

Az oktatási területen a humánerőforrás-fejlesztési program keretében négy fontos programban négy fontos célra hirdettünk meg pályázatokat. Az első ezek közül a hátrányos helyzetű tanulók esélyegyenlőségének biztosítása, ezen belül az integrált nevelés támogatása, 12 ezer pedagógus képzése és segítése a hátrányos helyzetű tanulókkal való foglalkozásban, a tanodai rendszer támogatása. Erre a célra 7,7 milliárd forint áll rendelkezésre.

A második ilyen cél az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges feltételek biztosítása. Ezen belül 18 milliárd forint áll rendelkezésre, amelyből 7 milliárd forint a központi programok kidolgozását, alapvetően a képességalapú, a gyerekek jobb fejlődését, a gyerekekben rejlő lehetőségek kibontását szolgáló programok kidolgozását szolgálja. A program fennmaradó része, tehát a pénz többsége pedig azt, hogy ezek a korszerű, a kor feltételeinek és a diákok igényeinek megfelelő programok eljussanak minden egyes iskolába, minden egyes pedagógushoz. A program végeredményeképpen azt szeretnénk elérni, hogy 20 ezer pedagógus váljon képessé ezeknek a korszerű programoknak a terjesztésére, és minden egyes iskolában bevezetésre kerülhessenek ezek a korszerű képességalapú programok.

A harmadik fontos elem, amelyről a képviselő asszony is beszélt, és majd én is szeretnék rá visszatérni, ez a szakképzés fejlesztését szolgálja olyan új területi integrált szakképző központok létrehozásával, amelyek lehetővé teszik a szakképzési források egyesítését, korszerű szakképzési bázisok kialakítását és olyan piachoz közeli, a munkaerőpiac igényeit szolgáló tudás bevezetését a szakképzésben, amellyel minden egyes szakképzésben részt vevő gyerek versenyképes, korszerű tudást szerezhet.

Végül a negyedik elem a felsőoktatás fejlesztését, új, a bolognai folyamathoz csatlakozó felsőoktatási programok kidolgozását, illetve a felsőoktatás infrastruktúrájának fejlesztését szolgálja. Erre a célra összesen 23 milliárd forint áll rendelkezésre.

Összességében tehát 67 milliárd forintot fordíthatunk ezekre a célokra, és ezt egészítik ki a regionális fejlesztési programok.

Kérdezi a képviselő asszony, hogy milyen az önrészigény. Ezeknél a programoknál szerencsére nagyon alacsony, hiszen a területi integrált szakképző központok esetében 6,25 százalék, a felsőoktatásnál 10 százalék, a többi területen pedig egyáltalán nincsen önrészigény, hiszen ezek a szociális alapból megvalósuló programok.

Összességében 635 beérkezett pályázaton 145 milliárd forintot kértek, és eddig 143 nyertes pályázatban 35 milliárd forint kelt el.

Ami a tiszkeket illeti: a program sikerét bizonyítja, hogy jelentős túljelentkezés volt, jóval több sikeres, jó pályázó volt, mint ahányan támogatást kaphattak. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ezért arra törekszünk, hogy a Szakképzési Alap terhére (Az elnök ismét csenget.) és a humánerőforrás-program forrásainak átcsoportosításával rövidesen újabb pályázatokat írhassunk ki a tiszkekre, és így minden jó pályázat nyerhessen.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
204 105 2005.03.07. 2:04  100-109

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Hadd kezdjem a végén talán a választ. Képviselő úr azt mondja, hogy előkészítetlen és átgondolatlan intézkedés. Azért én ezt kellő óvatossággal kezelném. A kétszintű érettségivel kapcsolatos kérdéseknél már több alkalommal elmondtam, most is megismétlem, hogy a felkészülés 1996 óta folyik. Azt hiszem, hogy ezt elkapkodott vagy hirtelen intézkedésnek nehéz nevezni. Ugyanakkor képviselő úr azt kéri számon, vagy azt kérdezi, hogy az anyagi feltételeket hogyan biztosítjuk. Köszönöm szépen ezt a kérdést, mert ez egy nagyon lényeges kérdés, lehetőséget nyújt arra, hogy eloszlassunk néhány félreértést.

Talán azzal kezdeném, képviselő úr, amit említ, hogy a 10 ezer forint, amit az iskolák kapnak, kevés erre a feladatra. Felhívom a figyelmét, hogy megváltozott ez a rendszer, a 10 ezer forint a korábbi költségvetésben szerepelt; az idei költségvetésben, éppen a kétszintű érettségire való felkészülés jegyében magasabb, és nem a tanulók számához, hanem a vizsgatárgyakhoz igazodó fedezetet biztosítunk a fenntartók számára. Ez diákonként és vizsgatárgyanként 2300 forint. Képviselő úr azt mondja, hogy jobb lenne, ha magasabb juttatásokat kaphatnának a pedagógusok az érettségi feladatok ellátásáért és az érettségire való felkészítésért. Először is természetesen mindannyian tudjuk, akik iskolában tanítottunk, hogy az érettségire való felkészítés, felkészülés négyéves folyamat, és mint ilyen, része annak a munkának, ami a pedagógus munkakörébe beletartozik, ha úgy tetszik, benne van a pedagógus fizetésében.

Ugyanakkor abban képviselő úrnak igaza van, hogy ha például az eddigi gyakorlattal szemben a pedagógusoknak nemcsak szóban kell vizsgáztatniuk, hanem írásban is, mint történelemből, akkor indokolt az az igényük, és ezt a kormányrendelet tartalmazza is, hogy az írásbeli javításért külön pénzben részesüljenek. Jobb lenne, ha több lenne, természetesen, képviselő úr, ezzel egyetértek, nemcsak általában a kétszintű érettségire, hanem mindenfajta pedagógiai feladatra, de hát azok között a keretek között kell mindig gazdálkodnunk, amit a költségvetési törvény biztosít az iskolák számára.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
204 109 2005.03.07. 1:07  100-109

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Tényleg azt kell mondanom, hogy a tények ismerete sosem nehezíti meg azt, hogy az ember a parlamentben felszólaljon. Ez alkalommal is arra kérném képviselő urat, hogy ismerkedjen meg például annak az állításnak a valóságtartalmával, hogy itt az érettségi tételeket kell majd fénymásolni. Az nagyon nagy baj lenne, különösen, ha az érettségi feladatokat fénymásolnák az iskolákban. Azokat majd az érettségi napján fogják megkapni, és ezek a feladatsorok természetesen nyomdai úton készülnek el, a kormányzat költségén, tehát ez nem jelent többletköltséget az iskoláknak.

Arról is beszélt, hogy nincs pénz a továbbképzésre. Van, a 10 ezer forint tényleg igaz, erre mint továbbképzési normatíva. A pedagógusok érettségi felkészítésére vonatkozik ez a normatíva. Végül, képviselő úr, azt szeretném kérni öntől és minden ellenzéki képviselőtársamtól, hogy ne spekuláljanak a kétszintű érettségi rendszer összeomlására, egyrészt azért, mert nem fog bekövetkezni, mert a kormány úgy és azért dolgozik, hogy ez a vizsga sikeres legyen, másrészt, mert ezzel nagyon nagy kárt okoznának az érettségiző diákoknak.

Tehát kérem önöket, hogy segítsék az érettségiző diákokat, segítsék a vizsga nyugodt lebonyolítását.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
207 52 2005.03.21. 4:11  49-54

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Nem kétséges, hogy az a probléma, amelyet képviselő úr említett, világjelenség. A fiatal korosztályoknál a növekvő elhízás, a megbetegedések, az ezzel járó életvezetési problémák valóban az egészségtelen életmódra, a megfelelő mennyiségű testmozgás hiányára és az egészségtelen táplálkozásra vezethetők vissza. Abban is igaza van, képviselő úr, hogy ebben a folyamatban a környezetünket eluraló reklámok - ráadásul gyakran ennek a korosztálynak címzett reklámok - jelentős szerepet játszanak.

Egyetértek a képviselő úrral abban is, hogy az iskolának jelentős szerepe kell hogy legyen. Az iskola több, mint tudásgyár - nevelési intézmény, az egész életmódot, életet megalapozó egyik nagyon fontos nevelési minta nyújtója. Vannak persze más szereplők: a család, a tágabb környezet, a társadalom egésze, de nem kétséges, hogy az iskola jelentős felelősséget visel azért, hogy milyen mintákat, milyen szokásokat, milyen magatartásmódokat tart pozitívnak és honosít meg a fiatal korosztályokban, a gyerekek között.

Ugyanakkor bizonyára a képviselő úr is egyetért velem abban, lévén liberális politikus, hogy az állam korlátozó szerepe nem lehet parttalan, nem lehet minden egyes iskolai ebéd mellé rendőrt állítani. És nyilván abban is egyetért velem a képviselő úr, hogy az iskolák életében a szabályozás szerepe korlátozott. Tudjuk azt, hogy a részletes, pontos szabályokat az iskolák gyakran csak nehezen tudják teljesíteni, nem mindig a szakmai megfontolások, a szakmai munka kerül előtérbe.

Ezért az Oktatási Minisztérium, együttműködésben az Egészségügyi Minisztériummal és a népegészségügyi kormányprogram-biztossággal, olyan megoldásokra törekszik, amelyek az iskolák sajátosságait figyelembe véve, a pedagógiai munkához alkalmazkodva jelentenek megoldást erre a problémára.

Az a célunk, hogy egy átfogó, a szabályozás, a pedagógiai munka, az egyes gazdasági és civil szereplőkkel való együttműködés minden területét felölelő egészséges iskolai táplálkozási program jöjjön létre. Ennek az előkészületei megkezdődtek.

Hadd emeljek ki néhány olyan elemet, ami ebben szerepet kaphat. Az első ezek közül az, hogy azokat az ajánlásokat, amelyek egyébként az Egészségügyi Minisztérium honlapján elérhetőek azzal kapcsolatban, hogy melyek azok az adott korosztálynak megfelelő egészséges táplálékok, amelyeknek a fogyasztása ajánlott, és melyek azok, amelyeket nem ajánlunk, ezeket széles körben ismertté kívánjuk tenni az iskolák, a pedagógusok és természetesen a szülők számára. (Folyamatos zaj.)

A program második eleme az, hogy olyan szabályozási kereteket állítsunk föl, amelyek távol tartják a gyerekektől, a gyermekektől azokat a fajta táplálékokat, amelyek bizonyítottan károsak. Az iskolai étkeztetést, az iskolai büfék és az iskolai automaták kínálatát úgy alakítják át, hogy ezek maguk is a nevelés részévé, az egészséges életmód megalapozóivá váljanak.

Egy ilyen program természetesen nem készülhet el kizárólag a minisztériumi bürokráciák akaratából (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), széles körű egyeztetést kezdtünk a civil szervezetekkel, sőt az érintett gazdasági szereplőkkel is. Örömmel vettük például azt, hogy az automataüzemeltetők szövetsége is támogatja, hogy megszülessen egy ilyen szabályozás.

Végül ami a képviselő úr által említett felháborító esetet illeti, amikor egy gyorsétteremlánc a hatályban lévő közoktatási törvényt megszegve próbált reklámozni az iskolákban: örülünk annak, hogy a közvélemény és az iskolákban dolgozó kollégáink határozott fellépésére (Az elnök ismét csenget.) ez az akció megszűnt, és erre biztatjuk továbbra is az iskolákat.

Köszönjük szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
207 178 2005.03.21. 2:14  175-179

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány megalakulásakor azt ígérte és azt vállalta, hogy minőségi szolgáltatást nyújt az ország lakóinak akkor is, ha falvakban, kistelepüléseken élnek. Tisztelt Képviselő Úr! Tudja ön azt, hogy ma a falusi lakosok egynegyede a lábával szavaz, amikor elviszi a gyerekét a kistelepülésekről, elviszi a gyerekét azokból a falusi iskolákból, ami egyébként ott még megvan? (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Miattatok!) Képviselő úr, nem szeretnénk ezt az állapotot fönntartani. Nem szeretnénk azt az állapotot konzerválni, ahol egy kistelepülésen élő gyereknek sokkal kisebb esélye van arra, hogy egyetemre kerüljön, vagy sokkal kisebb esélye van arra, hogy sikeresen állást találjon, mint egy nagyobb településen született társának. Erre azt a lehetőséget látjuk, hogyha együttműködésre, társulásra, szakmai közös munkára ösztönözzük a településeket, nem elvonással és nem büntetéssel, hanem jutalommal, többletpénzzel. Igen, vállaljuk azt, hogy többletpénzt adunk azoknak a társulásoknak, ahol színvonalasabb oktatást, jobb szakmai munkát, jobb feltételeket teremtenek a gyerekeknek.

Tisztelt Képviselő Úr! Az tehát az ön kérdésére a válaszom, hogy nem kívánunk iskolákat bezárni. Azt sem kívánjuk, hogy az önkormányzatok zárjanak be iskolákat. Azt kívánjuk, hogy az önkormányzatok az ott lakók érdekében megtalálják a legjobb módot az iskolarendszer működtetésére, és ezt támogatjuk. Képviselő úr, nem kívánjuk, hogy a gyerekek utazzanak; azt kívánjuk, hogy minden gyerek hozzájusson ahhoz a tudáshoz, amire szüksége van az életben. Képviselő úr, nem kívánjuk azt, hogy kihaljanak a települések, hogy bezárják az iskolákat; épp ellenkezőleg, azt szeretnénk, hogy ott maradjanak az emberek, mert minőségi szolgáltatást, minőségi oktatást kapnak.

Képviselő úr, azt kell önnek elmondanom, hogy amióta államtitkár vagyok, körülbelül hetente egy vidéki programom van, nagyon gyakran kistelepülési iskolákban, és azt látom, hogy az ottani önkormányzatok, az ott élő emberek valódi segítséget, szakmai programot, lehetőséget várnak, és nem olyan fajta demagógiát, mint amit öntől kapnak.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban. - Közbeszólások a Fidesz soraiból: Pénzforrást szeretnének.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 162 2005.04.12. 1:56  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Szeretnék eloszlatni egy közkeletű félreértést, amelyikben talán nem lát a parlament minden tagja sem világosan. A mesterképzéshez szükséges jogszabályi, törvényi szabályok természetesen ebben a törvényben szerepelnek. Ebben a törvényben azt kell szabályozni, hogy melyek azok az alapkeretek, amelyek a mesterképzésre vonatkoznak. Ezek benne is vannak a törvényben.

Ha jól értem, képviselő úr, majd a mesterszakok részletes szabályozását és azt a fajta részletes, további követelményrendszert hiányolja, amit viszont nincs módunk addig megteremteni, amíg az Országgyűlés nem fogadja el ezt a törvényt. Amikor az Országgyűlés ezt a törvényt elfogadja, akkor rövidesen, néhány hónapon belül elkészülnek azok a rendeletek, amelyek a további jogszabályi szabályozást tartalmazzák, és miután a felsőoktatásban oktatási, tudományos kérdésekben autonómia van, az intézmények lesznek majd abban a helyzetben, hogy ezek között a keretek között a mesterszakokat akkreditáltassák.

Ezzel persze nincsenek elkésve az intézmények, hiszen legközelebb mesterképzés majd két év múlva indulhat el egy egyetemen, akkor végeznek az első, tavaly elindult bolognai évfolyamok néhány szakon, és a felsőoktatásban tömegével mesterképzés három év múlva indulhat el. Tehát, képviselő úr, hogy is mondjam, ne keltsünk olyan típusú benyomást, mintha valami hiányozna, ami hiányzik, az még nem is lehet meg, hiszen éppen a törvény teremti meg majd a kereteit, ugyanakkor ez a szakmai munka folyik. Tehát a bolognai bizottságban, a szakbizottságokban folyik az a munka, amelyik a szakmai előkészítést elvégzi majd, de ezt bízzuk a felsőoktatás szereplőire, ne akarjuk az Országgyűlésből megmondani azt, hogy mit mikorra kell készre megcsinálniuk, merthogy ezt tulajdonképpen jobban tudják.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 166 2005.04.12. 1:17  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Bizonyára elkerülte a figyelmét az, hogy az alapszakok kísérleti elindítását is törvénymódosítás előzte meg, erre szükség is volt, kell ehhez törvényi felhatalmazás. Azonban ott egy eseti ideiglenes megoldás is született, éppen azért, hogy legyen mód ezeket az alapszakokat - vagy egy részüket - és ezt a konstrukciót kipróbálni.

Ami pedig az egyes szakok akkreditációját illeti, szeretném a képviselő úr figyelmét felhívni, hogy a felsőoktatás szakmai minőségének egyik legfontosabb garanciája a Magyar Akkreditációs Bizottság függetlensége, és arra kérem a képviselő urat, hogy itt az Országgyűlés ülésén se vonja kétségbe ennek a független szakmai testületnek a szakmai döntéseit. Én azt gondolom, hogy a Magyar Akkreditációs Bizottság nagyon jól tudja azt, hogy milyen lépésekre van szükség ennek a minőségnek a védelmében, és nem helyes, ha az Országgyűlés próbálja meg az egyes szakok akkreditálásának feladatát átvenni.

Az pedig, képviselő úr, hogy miért gondolja, hogy ebben a kormánynak bármifajta dolga vagy bármifajta hibája van, őszintén szólva ez nem teljesen világos, hiszen ez az intézményeknek és a független Akkreditációs Bizottságnak az ügye, és hozzá kell tennem, én bízom benne, hogy nagyon gyorsan fognak megoldást találni a problémákra.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 180 2005.04.12. 2:13  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Nagyon röviden hadd jelezzem, hogy itt néhány számszaki típusú ügybe gabalyodtunk bele, többek között az egyharmad arány esetében. Pósán képviselő úr elfeledkezik arról, hogy itt általában integrált intézményekről van szó, ahol a hagyományos elnevezés szerint egyetemi és főiskolai karok egyaránt vannak, és nyilván ehhez kellett mérni a karok elnevezését.

(13.40)

Azt a minőségi garanciát, amit a képviselő úr keres, alapvetően nem az intézményekben levő minősített oktatók száma fogja nyújtani, hanem az, hogy a mesterképzésben és főleg a doktori iskolában milyen színvonalú oktatói gárdát kell és lehet majd az akkreditáció folyamán biztosítani.

Általánosságban is hadd jelezzem azt, hogy az oktatás színvonala a felsőoktatásban különösen - egyébként a közoktatásban is - sokkal inkább függ az oktatói gárda minőségétől, mint mennyiségétől. Magyarán szólva azt gondolom, hogy az a fajta kormányzati törekvés, amely akár az egész ciklusban, akár ebben a konkrét évben, az idei évben vállalta azt, hogy feszültségek árán is és az egyetemeknek vagy intézményeknek okozott anyagi nehézségek árán is vállalja azt, hogy az oktatók nagy összegű vagy nagymértékű és ebben az évben újra nagyon jelentős béremelést kaphassanak, ez helyes, mert így lehet remélni azt, hogy megtarthatók azok a jó minőségű munkát végző oktatók, akik képesek színvonalas oktatást végezni.

Ha pedig egy intézmény - merthogy hallottam meg olvastam ilyen újságcikket - a legjobb oktatóit küldi el, akkor azt gondolom, hogy ebben nagyon komoly intézményi felelősség van, és ezért van szükség olyan világos viszonyokat teremteni, ahol az intézménynek a minőségi munka anyagi előnyt is jelent. Előnyt jelent a tudományos támogatáson keresztül, amire a képviselő úr azt mondja, hogy részletesebben kellene szabályozni, amúgy meg túl sok a kormányrendelet - kicsit elbizonytalanodtam -, és számos más eszközön keresztül is. Azt szeretnénk, ha a minőséggel több pénz járna, és akkor az egyetem a minőségi oktatókat fogja megtartani.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 186 2005.04.12. 2:06  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Anélkül, hogy vitatnám vagy tagadnám azt, hogy az intézményeknek vannak finanszírozási nehézségeik és vannak finanszírozási feszültségek, egyrészt Révész képviselő úrnak felhívnám a figyelmét, hogy talán tanulságos lenne számára is elolvasni a Fidesz-kormány idején született rektori tanácsi és rektori szövetségi állásfoglalásokat, akkor felfedezné azt, hogy a rektoroknak nem idén jutott először eszébe az, hogy alulfinanszírozott a felsőoktatás. Ez a helyzet annak a következménye, hogy az állami támogatás jelentős növekedése nélkül került sor a jelentős hallgatói expanzióra, egyébként zömmel pont a Fidesz-kormány időszakában.

Ugyanakkor nyilván azt kéne keresnünk, hogy mi a megoldás. Ebben a törvényjavaslatban pedig van megoldás. Akkor tévednek a képviselő urak, amikor azt állítják, hogy itt forráskivonást alapozna meg a törvény. Örülök, hogy legalább már azt megengedik, hogy nem romlik tovább a helyzet, ugyanis a normatívák szerkezete is átalakul, és ilyen módon a jobb minőségű képzések magasabb normatívákat kapnak. Ha tetszik, az az összeg, ami amiatt keletkezik, hogy az oktatók egy része korábban képes elhagyni a felsőoktatást versenyképes, piacon jól felhasználható diplomával - egyébként nem nagyon változnak meg a jelenlegi arányok az egyetemi és főiskolai képzés, illetve a master és a bachelor végzettség között -, szóval ez a viszonylag kicsi növekedés visszakerül a minőségi képzésbe, a mester- és a doktorképzésbe.

Ugyanakkor miközben természetesen a rektor urak, főigazgató urak jól ismerik a saját intézményüket, azért azt szeretném jelezni, hogy az intézmények összes adóssága 2005. január 1-jén 7 milliárd forint körül volt, az összes pénzmaradványuk pedig 20 milliárd forint fölött. Ami azt jelzi, hogy ha vannak is pénzügyi feszültségek, ezeket az intézmények képesek kezelni és képesek menedzselni.

Ez nem jelenti azt - egyetértek a képviselő urakkal -, hogy lehetne több pénzt rakni a felsőoktatásba, de a törvény ennek a kiszámítható kereteit teremti meg. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban. - Domokos László: Ez csúsztatásokat tartalmazott.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 194 2005.04.12. 1:01  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Úr! Parlamenti felszólalás nem alkalmas arra, hogy hosszú számításokat ismertessek a finanszírozás kapcsán. Arra felhívom a figyelmét képviselő úrnak, hogy a bachelornormatívák természetesen úgy vannak megállapítva, hogy jóval közelebb vannak a mai egyetemi normatívákhoz, mint a főiskolai normatívákhoz. Tehát a magasabb mesterszintű képzési normatíva bőségesen kárpótolja az egyetemet. Képviselő úr bízhat benne, hogy ezt a rektorok biztosan végigszámolták, és sikerült őket megnyugtatni ebben a dologban.

Ami pedig az egyetemi szakokra beiratkozó hallgatók számát érinti, képviselő úrnak talán elkerülte a figyelmét, erről ma már váltottunk itt szót a parlamentben, hogy ebben az évben kísérleti jelleggel a felsőoktatás jelentős részében már elindul a kétszintű képzés. Ennek következtében ott a hallgatók bizony csak a felsőfokú alapképzésre tudtak beiratkozni, és majd közülük kerülnek ki a mesterképzésre kerülő hallgatók. Tehát ők is megjelennek majd az egyetemi szinten is.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 198 2005.04.12. 1:30  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egyetlen vonatkozásban szeretnék reagálni a képviselő úr által elmondottakra, nem mintha nem lehetne számos ponton vitatkozni vele, de talán ez olyan, ami segít egy félelmet eloszlatni. Ez pedig az, hogy a pedagógusképzésre nagyon világos szabályok vannak, és éppen amiatt, amit a képviselő úr említett, hogy milyen a fontossága a pedagógusképzésnek, ezért írja elő a törvényjavaslat azt, hogy a pedagógus-, tehát a tanárképzés, akár általános iskolai, akár középiskolai tanárról van szó, egységesen ötéves képzésben, mesterfokozaton történhet meg.

Mint ahogy arról is örömmel tájékoztatom a képviselő urat, hogy létezik már éppen ezeknek a szakmai intézményeknek a javaslata és a koncepciója alapján világos elképzelés a négyéves óvópedagógus- és tanítóképzés rendszerének fenntartásáról, illetve az erre épülő, megszerezhető ötödik éves mesterképzésről.

Én úgy látom, hogy itt még nagyon sok munkánk lesz, és én is az egyik legfontosabb területnek tekintem a tanárképzés kapcsán a tanárképzés és egyáltalán a pedagógusképzés kérdését. De azok a körvonalak, amelyek ma a törvényben benne vannak, ezek nagyon jelentős előrelépést, nagyon jelentős szakmai és neveléstudományi szempontú fejlődést tesznek lehetővé, ehhez teremtenek alapot az új felsőoktatás rendszerében.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 214 2005.04.12. 1:34  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Pósán képviselő úr némiképp túlbecsüli a minisztérium képességét, és alulbecsüli a felsőoktatás szereplőinek a képességeit, ha azt gondolja, olyan könnyen port lehet hinteni a felsőoktatási szervezetek szemébe. Azért támogatják ezt a törvényjavaslatot, mert féléves egyeztetési folyamat során betűről betűre, bekezdésről bekezdésre, paragrafusról paragrafusra végigvitatkoztuk és végigalkudoztuk velük ezt a törvénytervezetet.

Ami pedig a hallgatói önkormányzatok hirtelen véleményváltozását illeti, ez előtt magam is egy kicsit csodálkozva állok, hiszen a hallgatói önkormányzatok a tegnapi nap délelőttjét a minisztériumban végigtárgyalták, ahol jelezték, milyen újabb kéréseik és problémáik vannak. Erre mi azt a választ tudtuk adni, hogy ha ez képviselői indítványként megfogalmazódik, és nem veszélyezteti a törvényjavaslat egységét, akkor ezeket örömmel támogatjuk. Magyarul: oktalannak érezzük ezt a hirtelen sajtóbeli megjelenést, amely adott esetben nem hiszem, hogy javítaná a tárgyalási pozíciókat, mert ez nem a kiabálás erősségén múlik, hanem azon, hogy van-e jó szakmai javaslat vagy nincs.

Én abban reménykedem, hogy fogunk megoldást találni, és ahogyan a hallgatói szervezetek által képviselt igényeket a törvényjavaslat kapcsán mindig próbáltuk beépíteni, és mindig próbáltuk megtalálni a jó kompromisszumokat, ez ebben a konkrét esetben is így lesz.

Az az állítás pedig, amit a képviselő úr mond, hogy bekerült valami a törvényjavaslatba, persze alaptalan, hiszen a hallgatói önkormányzatok is a kormány elé benyújtott kész törvényjavaslat ismeretében adták a támogatásukat.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 224 2005.04.12. 2:10  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném megköszönni először is azt, hogy hozzászólásában a magyar parlamenthez méltó módon szakmai kérdésekről fejtette ki álláspontját olyan hangnemben, ami valóban egy érdemi szakmai vitát tesz lehetővé.

Hadd utaljak vissza egyetlen mondatban arra, amit Pósán képviselő úr mondott valahogy úgy, hogy az intézmények nem boldogok. Egy törvényjavaslat esetében nyilván nem az a cél, és nem is akarok ezen lovagolni, hogy intézményeket tegyünk boldoggá; itt az oktatásról, egy közszolgáltatás megszervezéséről van szó. És azt hiszem, hogy nem jó az a fajta szemlélet, amely a szakképzést és a felsőoktatást úgy tekinti, mintha ezek valamifajta futóversenyben vennének részt, ahol ők egymással versenyeznek. Olyan szabályozási kereteket kell kialakítani, ahol mindenki azzal foglalkozik, amihez neki van eszköze, amihez neki van lehetősége, hagyománya, amiben ő tud jó eredményt fölmutatni.

(14.50)

Nyilván nincs vita köztünk abban, hogy felsőfokú szakképzésre szükség van. Ez egy olyan típusú lehetőség, amelyik a korszerű felsőoktatásokban mindenütt megjelenik ilyen vagy olyan néven és módon.

A képviselő úr minden egyes állítására nyilván nem kívánok reagálni. Sok olyan felvetése és javaslata van, amit érdemes megfontolni, és ha érkezik rá szakmailag megfelelő módosító indítvány, akkor akár az is elképzelhető, hogy a kormány is tudja majd támogatni.

Szeretnénk, ha a felsőfokú szakképzés nem a középfokú iskolai szakképzés rovására fejlődne, hanem többletlehetőségként jelenne meg. Ha találunk erre jó megoldásokat, ezeket örömmel fogjuk támogatni. Hogy egy egyszerű példát mondjak arra, mikor nem érdemes versenyezni egymással: az fontos dolog, hogy a felsőoktatás jobb lehetőséget kapjon a felnőttképzésben, hogy nagyobb részt vállalhasson a felnőttképzésből. Ugyanakkor erre nem az a megoldás, hogy mert a szakképzésnek nincs meg ez a fajta lehetősége, akkor vegyük el a felsőoktatástól, hogy ő se kapja meg, hanem azon kell gondolkozni, hogy milyen feltételek mellett kaphatja meg a szakképzés ezt a lehetőséget.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 230 2005.04.12. 2:14  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Őszintén szólva azt hiszem, ez nem az azonnali kérdések órája, de ha a képviselő úr tőlem kíváncsi valamire, akkor nem tagadom meg tőle a választ.

Kezdjük az egészségügyi centrummal! Az egészségügyi centrummal az a helyzet, képviselő úr, hogy a centrumoknál azért van szükség különleges szabályokra, mivel itt nagyon gyakran önkormányzati vagy másfajta módon fenntartott intézmények vannak, amelyek bevételeinek a többsége ráadásul - hiszen itt effektíve kórházak, klinikák vannak - nem a felsőoktatási szektorból származik. Ezért kérték az egészségügyi szereplők azt a garanciát, hogy ők maradhassanak a jelenlegi - egyébként az összes egyetemi rendszertől is különböző - fenntartói és finanszírozási rendszerükben.

Képviselő úr, ami a boldogság fokát érinti, én mindössze azt szerettem volna jelezni, hogy amikor egy törvényt elfogadunk, akkor nyilván az a célunk - mindannyiunknak egyébként -, hogy a lehető legjobb felsőoktatás jöjjön létre, és nem az, hogy az intézményeknek legyen boldogsága. Egy intézmény nem is tud egyébként, azt hiszem, boldog lenni, legalábbis ezt tételezem fel.

Hogy a lényegi kérdésre válaszoljak, képviselő úr, ön itt azt firtatja, hogy milyen körülmények között jött létre a levél. Talán elkerülte a figyelmét, hogy ebben a levélben ezek a szervezetek a saját maguk által, a legitim testületeik segítségével meghozott döntést írták le. Ezek az intézmények, ez a hét testület külön-külön szavazott erről a törvénytervezetről.

Tehát nem arról van szó, hogy hirtelen felhívta őket valaki csütörtök hajnalban - bár képviselőtársam kiabálta, hogy az államtitkár; engem meg különösen túlértékelnek -, és erre hirtelen mindenki aláírta; hanem arról van szó, hogy ezek a testületek most ebben a formában is megerősítették a korábban többségi szavazással, általában elsöprő többséggel meghozott döntéseik érvényét.

Ezért attól érvényes ez a támogatás, hogy korábban erről egyenként a Rektori Konferencia, a Főigazgatói Konferencia - tehát a felsőoktatási konferencia -, a hallgatói önkormányzatok szövetségének minden testülete, a Doktoranduszok Szövetségének a vezető testülete, a Magyar Akkreditációs Bizottság, a Felsőoktatási Tudományos Tanács és a szakszervezet vezető testülete szavazott.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 234 2005.04.12. 0:47  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt ellenzéki képviselőtársainknak gyakori technikája az, hogy azokat, akik nem értenek önökkel egyet, megpróbálják valamilyen módon lejáratni. Én azt kérem, hogy az egyetemi vezetőkkel vagy a felsőoktatás szereplőivel szemben ezt a technikát ne alkalmazzák.

Én azt hiszem, méltánytalan, mondjuk, a Rektori Konferenciáról feltételezni, hogy nem kellően megfontoltan hozott döntést. Képviselő úr bizonyára több információ birtokában van, mint én, hiszen a Rektori Konferencia döntésén többségi szavazás született, mégpedig titkos szavazás módjával. Tehát mi nem tudjuk azt, hogy ki szavazott igennel és ki nem - képviselő úr többet tud. Mindenesetre a Rektori Konferencián az egyetemek rektorai ülnek, és az ő kétharmados többségük volt az, amely támogatta ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen.

(15.00)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 244 2005.04.12. 2:05  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Eleinte azt hittem, hogy Domokos képviselő úr valamifajta szakmai hozzászólásra készül, de a végére bebizonyosodott, hogy egyszerűen csak a szokásos fideszes összeesküvés-elméletet akarja utólag igazolni. Azonban néhány elemére mégiscsak hadd válaszoljak, mert eközben némiképp szabad kézzel felhasznált néhány téves állítást, amit érdemes cáfolni.

Kezdjük azzal, ezt még egyszer szívesen megismétlem, bár azt hiszem, képviselő úr is itt volt, hogy a normatívák szerkezetének átalakulásáról van szó, tudniillik arról, hogy az a garantált módon növekvő pénz más módon oszlik el az egyetemek között. Egyrészt úgy, hogy a mesterképzésbe több pénz jut, másrészt úgy, hogy a felsőfokú alapképzésbe a jelenlegi főiskolai szintnél több pénz jut, harmadrészt pedig úgy, erről nem beszéltünk, hogy a tudományos célú normatíva és finanszírozás összege jelentősen emelkedik, éppen annak a minőségnek az érdekében, amelyet képviselőtársaim teljes joggal említettek.

A második ilyen kérdés, amit érdemes megemlíteni, a képzési idő kérdése. Képviselő úr itt többször hivatkozik Magda Sándor képviselőtársunkra és az agrár-felsőoktatásra, anélkül, hogy ismerné képviselő úr elképzelését és nézeteit. Arra hívja fel a figyelmet, hogy megfelelő keretet kell biztosítani a gyakorlati képzésnek a felsőoktatás keretében. Sokfajta ilyen igény van, a jelenlegi főiskolai képzések zömében kérnek valamifajta gyakorlati lehetőséget. Erre a jelenlegi törvényjavaslat meg is teremti a megfelelő kereteket, hiszen lehetővé teszi, hogy két félévvel megnyújtható legyen az alapszakasz képzési ideje, ha ezt igényli a képzési szerkezet. Szerintem ebben megfelelő megoldások lesznek. Elképzelhető, hogy ezt akár még a törvénybe is bele lehet írni, bár, még egyszer mondom, nagyon nehéz lesz uniformizálni, hiszen más az igénye a szállodaszakmának, az agrárterület különböző szereplőinek és, mondjuk, a műszaki felsőoktatásnak.

Azt meg nem gondolom, hogy helyes lenne kizárni a felsőoktatással valamilyen módon foglalkozó képviselőket ebből a vitából. Tisztelt képviselő úr, mindannyian szavazunk az adótörvényekről is, és azt remélem, hogy mindannyian fizetünk is adót.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban. - Domokos László közbeszól.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 252 2005.04.12. 2:14  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Örömmel leszámolok ezzel a kényszerképzetemmel, ha önök nem beszélnek többet róla. Mindenesetre azt kell mondanom - és ez a fontosabb -, hogy azt gondolom, képviselő úr, reális feltételekből érdemes kiindulni. Bizonyára ön is tudja, hogy ma is a hallgatók fele a magyar felsőoktatásban költségtérítéses képzésben vesz részt.

Ezen az arányon nem kívánunk semelyik irányban változtatni. Önöknek az a feltételezése, amelyik azt gondolja, hogy mi mindenáron éjjel-nappal azon törjük a fejünket, hogy hogyan csempészhetjük vissza a tandíjat, ez a feltételezésük nem alapos, ezért aztán képviselő úrnak azt kell elmondanom, hogy ebben a rendszerben arra teremtünk lehetőséget, hogy ugyanannyi hallgató kezdhesse meg a felsőoktatási tanulmányait, ugyanolyan arányban, mint ahogy most.

Egyetlen tényre nem válaszoltam, képviselő úr; azt hiszem, ez valódi félreértés. Az egyházak esetében azért szerepel egy másik évszám a finanszírozás alapjaként, mert ez tartalmazza a Vatikánnal, illetve az ezt kiegészítő más egyházakkal kötött megállapodást. Ez egy azóta folyamatosan növelt szám, tehát folyamatos indexálás van ebben a kérdésben. Ezt egyébként az egyházi fenntartók a tárgyalásokon nem kifogásolták.

Képviselő úr, én tehát azt gondolom, hogy természetesen egyáltalán nem vitatom sem a kritika, sem a kételkedés jogát, sem ellenzéki, sem kormánypárti képviselőtársaimtól, ugyanakkor nem tudom megerősíteni azt a szándékot, amelyet ön feltételez. Nincs ilyen szándékunk. Nincs olyan szándékunk, hogy a hallgatókat az eddiginél nagyobb arányban arra kényszerítsük, hogy költségtérítéses képzésben vegyenek részt. Nincs szándékunk arra, hogy kiszorítsuk a hallgatókat az államilag finanszírozott képzésből.

Arra a kérdésre pedig, amelyet Domokos képviselő úr feszegetett, hogy mi a helyzet azzal, hogy bizony látható az, hogy egyre inkább problémát jelent, hogy a hallgatók egy része, ha kikerül a felsőoktatásból, nem tud elhelyezkedni - egyébként nagyon gyakran, sőt többségében pont a költségtérítéses szakok esetében -, erre azt a választ és azt a megoldást tudjuk, hogy azt kell támogatni, hogy a felsőoktatáson belül rendeződjön át a képzés. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 262 2005.04.12. 2:07  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Asszony! Távol álljon tőlem az, hogy az ön vagy az önök tisztes szándékát kétségbe vonjam úgy általában, néha ugyan érzek némi elfogultságot a kormány rovására, de talán ez egy ellenzéki képviselőtől elfogadható.

Amiben vitatkozunk, vagy amiben nem mindig értünk egyet, az az, hogy a törvényjavaslatból mi olvasható ki, és mi nem olvasható ki. Néhány olyan szándék, amit önök feltételeznek, például az eladósítás, a privatizáció szándéka nem olvasható ki belőle, ugyanakkor néhány dolog pedig elég világosan kiolvasható.

Egyetlen szakmai kérdésre szeretném felhívni a figyelmet, hiszen ez nagyon gyakran megfogalmazódik akár finanszírozási oldalról, akár pedig a munkaerő-piaci igények oldaláról, tudniillik nem kevés-e, hogy a mesterfokozatba csak a hallgatóknak kicsit több mint egyharmada mehet tovább. Félreértés ne essék, ezt nem úgy kell elképzelni, hogy elindul valamilyen szakon száz hallgató, és abból majd harmincvalahány jut be a mesterfokozatra, itt egy egész felsőoktatásra vonatkozó számról van szó.

Remélem, azt képviselőtársaim is tudják, hogy ma is a felsőoktatásban többségben van a főiskolai képzés, tehát a rövidebb ciklusú képzés. Ezt a számot azért alakítottuk így ki, mert ez tükrözi nagyjából a mai felsőoktatás arányait.

Az tehát a szándék, hogy ezek az arányok megmaradjanak, ugyanakkor egyetlen szempontból lényegesen változik a helyzet, hogy a képzések többségében - itt a jogászképzés szóba került, azt hiszem, az tévedés, hiszen a jogászképzés osztatlan marad - egy második elágazási pont lesz, ahol a hallgatónak módja van, hogy válasszon abban, továbbtanul-e vagy nem, és az intézménynek módja van arra, hogy a legjobb diákjait vagy akár más intézményből jövő legjobb diákokat engedjen be egy mesterképzésbe. Aligha kétséges, hogy ez a megoldás szolgálja a magasabb színvonalat, azt, hogy a hosszabb képzésen a legjobb erre elkötelezett diákok vehessenek részt.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 272 2005.04.12. 2:10  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Hadd kezdjem talán az autonómia kérdésével. Itt ma Lezsák képviselő úr azt mondta, egy parlamenti párt kézi vezérléssel irányítja az oktatást a jelenlegi helyzetben. Most egy kicsit elbizonytalanodtam, hogy túl sok vagy túl kevés-e az autonómia. Egyébként a kettő nem mond egymásnak ellent, merthogy ma bizonyos területeken valóban autonómiahiány van, ezek a gazdasági területek.

Ma és az elmúlt tíz évben a mindenkori kormányoknak módjuk volt arra, hogy gazdasági eszközökkel jelentősen korlátozzák az egyetemek autonómiáját, éppen ezért szeretnénk nagyobb gazdasági önállóságot és kiszámítható finanszírozást. A kiszámítható finanszírozás garanciája éppen az, hogy egy felsőoktatáson kívüli mennyiséghez kötjük a finanszírozás évenkénti emelését. Teljesen ésszerű egyébként, hogy ez egy bérjellegű összeg legyen, hiszen a felsőoktatásban a költségek nagyon jelentős része a bérköltség.

Ugyanakkor felhívom a figyelmet arra, szó sincs arról, hogy a miniszter delegálná az irányító testületet. Az irányító testület többségét az intézmény szenátusa választja ki, és arról sincs szó, hogy teljhatalmat kapna az irányító testület. Egy duális, kiegyensúlyozott rendszer van. A szenátus - amelyben az oktatók és a hallgatók választott képviselői ülnek - fogadja el a képzési programot, a szervezeti és működési szabályzatot, a doktori szabályzatot, a jövedelemelosztás elveit, a kutatási programot és így tovább, még jó másfél oldalon keresztül folytatódnak a szenátus jogkörei. A legtöbb fontos kérdésben közös döntés kell, éppen azért, hogy érvényesüljenek a szenátus által képviselt tudományos, akadémiai szempontok és az irányító testület által képviselt menedzserszintű vagy menedzserszemléletű szempontok. Mindkettő az intézmény testülete, attól függetlenül, hogy nem az intézmény dolgozói ülnek benne, csak más a feladatuk, ezért más az összetétele, és ezért más az összeférhetetlenségi szabály is a két testületnél.

Egy kiegyensúlyozott rendszert akarunk. Nem véletlen, hogy ebben a formában már elfogadják a felsőoktatás szereplői.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 278 2005.04.12. 0:49  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! A mai vitában törekszem arra, hogy lehetőleg csak a tárgyi tévedéseket javítsam, most is ezt tenném. A képviselő úrnak felhívom a figyelmét a törvényjavaslat 154. § (1) bekezdésére, amelyből világosan kiderül, hogy az e törvény hatálybalépésekor működő felsőoktatási intézmény intézményi tanácsa - tehát a jelenlegi intézményi tanács - hozza létre a szenátus megválasztásának elveit, és ennek alapján alakul meg a szenátus. Az a paragrafus, amire a képviselő úr gondolt, nem erre a helyzetre vonatkozik, hanem új felsőoktatási intézmény alakítására.

Tehát még egyszer mondom, csak azért, hogy ne maradjon meg esetleg a nézőkben, hallgatókban vagy esetleg képviselőtársaimban egy tárgyi tévedés: természetesen a jelenlegi intézményi tanács határozza meg a szenátus megválasztásának rendjét.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 286 2005.04.12. 1:49  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tartom magam a fogadalmamhoz, és ismét csak a tárgyi tévedések egy részét próbálom javítani.

Képviselő úr azt mondja, hogy majd fognak itt alakulni a sufniegyetemek meg garázsegyetemek. Ilyen volt már egyszer a történelemben: repülőegyetem. A következőkkel kell rendelkezni a felsőoktatási intézménynek: székhellyel, állandó oktatói, kutatói karral; le van írva, hogy mi a székhely, mi a kutatói kar; akkreditáltatnia kell alapfokú programot, mesterprogramot, doktori programot. Utána mindezeket el kell fogadtatnia az akkreditációs bizottsággal, a Felsőoktatási Tudományos Tanáccsal, meg kell felelnie még egy kormányrendeletben meghatározott további feltételeknek; és ha mindezeken a csodálatos folyamatokon keresztülment, akkor utána ide kell jönni az Országgyűlésbe, és az Országgyűlésnek is döntenie kell róla. Biztos vagyok benne, hogy képviselőtársaim biztosan megakadályoznák azt, ha egy egyetem a feltételek nélkül keresztülmenne mindezeken a processzusokon. Magyarul, nagyon szabályozott, egyébként az eddigieknél szigorúbb követelményeket meghatározó szabályozás van arra, hogy milyen feltételekkel lehet új felsőoktatási intézményt alapítani.

Egy másik kérdésben képviselő úrnak viszont igaza van, ha egy jelenlegi főiskola képes teljesíteni a mesterképzéshez meghatározott feltételeket, és ezt a mesterképzést az akkreditációs bizottsággal el tudja ismertetni, amihez azért nagyon jelentős feltételeknek kell megfelelnie, akkor ám tegye! Én azt nem tartom rossznak, hogyha egy főiskola fejlődni akar, ha egy főiskola úgy gondolja, hogy indít mesterképzéseket is, vagy akár hosszabb távon a feltételek teljesítésével egyetemmé kíván válni, de ehhez szigorú és egyértelmű feltételeket szabályozunk ebben a törvényben, éppen azért, hogy ez ne járhasson a minőség romlásával.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 296 2005.04.12. 2:22  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Nagy örömet okoz nekem, hogy jó pedagógusként, újonnan és újonnan jövő fideszes képviselőtársaimnak elmondhatom ugyanazokban az ügyekben ugyanazokat az érveket. (Halász János: Te ilyen okos vagy?) Nem, csak képviselőtársaim mindig visszaérkeznek valahonnan, és aztán újra rácsodálkoznak bizonyos dolgokra a törvényben.

Hadd kezdjem azzal, hogy ez egy picit csak azért szomorít el, mert Pokorni képviselő úr mint a Fidesz vezérszónoka azt mondta a múlt héten, hogy ez a törvényjavaslat jelen formájában is alkalmas arra, hogy ezen alapulva megteremtsük a szakmai és politikai konszenzust, és én ebbe az irányba szeretnék haladni továbbra is. Így aztán most nem térnék rá még egyszer azokra az ügyekre, amelyeket már részletesen érintettünk, csak jelzésszerűen mondom el képviselő úrnak, hogy nem vette figyelembe akkor, amikor ezt a számítását végezte a félévekre, hogy a bachelor szint számos esetben 3,5, illetve 4 éves lesz, erre a törvényjavaslat lehetőséget teremt, és nem vette figyelembe azt, hogy emellett pedig más finanszírozási csatornák nyílnak meg.

A képviselő úrnak abban igaza van, hogy a magyar lakosság felsőoktatásban való iskolázottsága alacsony, de természetesen a jelenlegi, viszonylag magas vagy európai átlagnak megfelelő felsőoktatási számok és arányok mellett is hosszú évekbe, évtizedekbe telik, mire ez kiegyenlítődik, hiszen ez a teljes lakosságra érvényes. A jelenlegi számokat tekintve - nem tudom, ő milyen számot mondott, ha Pokorni miniszter urat meghallgatja, ő számos alkalommal elmondta - 50 százalék körül áll ez az arány, és körülbelül ez az arány fog megmaradni, éppen erre teremt garanciát a törvénytervezet. Ez nemcsak felső, hanem alsó korlátot is jelent, ez világossá teszi azt, hogy mennyi a finanszírozott létszám.

A HÖOK-nál ön egyszerre kifogásolja azt, hogy figyelembe vettük a hallgatók szempontjait, és feltételezi, hogy nem vettük figyelembe. Én azt gondolom, hogy azok a részletszabályok, amelyek szerepelnek, éppen ezért vannak bent a törvényben, mert a HÖOK is kérte.

Ami pedig a szombathelyi és a többi főiskolát illeti: én azt kérem, hogy abban segítse ön is ezeket a főiskolákat, amire törekednek, hogy megfelelő szakmai színvonallal elérjék a mesterképzés lehetőségét és perspektívában az egyetemmé válást. Az ön szocialista képviselőtársai minden megyében ezt teszik. Képviselő úr, azt hiszem, az ön számára is ez a követendő magatartás, és nem a vészharangok kongatása és az ijesztgetés.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 308 2005.04.12. 1:16  143-311

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Csak arra szeretném felhívni a tisztelt képviselő úr figyelmét, hogy természetesen a diákokat nagyon sok minden érinti a képzési időtől kezdve, amiben éppen úgy tűnik, hogy új javaslataik vannak, amiket érdemes megfontolni egyébként, egészen a hallgatói jogok érvényesüléséig vagy akár a hallgatói önkormányzatra vonatkozó szabályokig.

Azonban, képviselő úr, speciel a diákhitel ebben a törvényben nem szerepel, az a mai napig a szerint a rendszer szerint működik, amit önök találtak ki, és miután volt a Nemzeti Banknak egy olyan időszaka, amikor a magas kamatokat tartotta üdvözítőnek a magyar gazdaság szempontjából, bizony ennek a költségét többek között a hallgatók is megfizették.

Szerencsére itt követő rendszer van, mindig nagyjából az előző félév határozza meg azt, hogy milyen új kamatszint lesz. Nagyon remélem, hogy a következő kamatmegállapításnál egy kicsit több... - mert a rendszer logikájából következik, hogy a következő kamatmegállapításnál jóval alacsonyabb diákhitelkamatok jönnek létre. De amikor a hallgatók fölvették ezt a hitelt, akkor tudták azt, hogy milyen feltételek szerint számítódik ez a hitel. Még egyszer mondom, ezen semmit sem változtattunk azon kívül, hogy magasabb összegű hitelt lehet fölvenni, és szélesebb a diákhitelt igénybe vevők köre. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)