Készült: 2024.09.24.15:03:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

184. ülésnap (2004.11.09.), 201. felszólalás
Felszólaló Pásztohy András (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:14


Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁSZTOHY ANDRÁS földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Országgyűlés! Elnök Úr! A vita szakmaiságát illetően érzem az áldásos hatását annak, hogy nincs tévéközvetítés.

Szeretném kihangsúlyozni, hogy valóban teljesen mindegy a gazdálkodó szempontjából, hogy ki végezte el azt a feladatot, aminek következtében a forrást igénybe tudja venni, de az tény, hogy ha 2000-ben felállnak a SAPARD-hivatalok, előbb sikerül az előzetes akkreditáció, mert nem volt végleges, előbb begyakoroljuk az uniós források igénybevételének a módját, előbb felkészítjük a gazdálkodókat, több tőkével látjuk el őket, megszabadítjuk őket az adósság egy részétől - mint ahogy tettük 2002 végén -, akkor nyilván 2004 májusára nagyobb lett volna a gazdatársadalom felkészültsége, és nagyobb léptekkel tudnánk részt venni az európai uniós versenyben.

 

(16.30)

 

Hiszen itt több vélekedés is volt, többen felvetették a kukorica- és sertésproblémát. Szeretném hangsúlyozni, hogy itt egy 450 millió fős nagy piac van, és az uniós piacszabályozás ránk is vonatkozik.

A kukoricával kapcsolatban hadd mondjam el, ha nem lennénk az Unió tagjai, akkor nem 26 ezer - de ez nem irányár, hanem az intervenciós ár centrumában van -, tehát ha nem lennénk uniós tagok és nem tudnánk igénybe venni az intervenciós rendszert, akkor 16-17 ezer forintért tudnánk egy tonna kukoricát értékesíteni. (Gőgös Zoltán: 10 ezer alatt lenne!) Vagy az alatt lenne, így van. Tehát ha azt nézem, hogy a rekordtermésnél van nyolc vagy kilenc tonna, és ha azt nézem, hogy 22 ezerért el lehet adni, s a 35 ezer forint hozzájön - a gázárkérdést egyébként kezeli a kormány, amint Karsai képviselőtársam is utalt rá -, nos, aki ebből nem tud normálisan gazdálkodni, annak vélhetően más irányú tevékenységet kell folytatnia.

S még egy dolog: nincs kistermelő, őstermelő és társas vállalkozás között ellentét. Az a lényeg, hogy arra hívjuk fel a figyelmüket és abban segítsük őket, hogy hogyan lehet a hatékonyság és a jövedelmezőség érdekében összefogni, integrálni a kicsinek, a közepesnek meg a nagynak. Mert még egy 15 ezer hektáros integrált szántóföld, növénytermesztési terület is kevés a versenyképesség szempontjából. Ez a fő irány egyébként.




Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai