Készült: 2024.09.22.19:21:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

54. ülésnap (2019.02.19.), 50-52. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:53


Felszólalások:  Előző  50 - 52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Bárcsak a törvényjavaslatot ünnepelték volna ilyen lelkesedéssel! (Zaj, közbeszólások az ellenzéki padsorokból.)Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nem fogom elmondani a törvényjavaslat azon elemeit, amelyek már elhangzottak képviselőtársamtól, illetve miniszter úrtól is. Egypár dologra szeretném felhívni a figyelmet, hiszen egyetértek Mellár képviselőtársammal abban, hogy a versenyképesség, az innováció milyen módon függ össze. Abban nem értek egyet, hogy ön az alapkutatást emelte ki, hiszen  hogy mondjam  kis országként az alapkutatásunk sem olyan óriási, eltekintve most a világhírű magyar matematikától és a kismértékű fizikai alapkutatástól. Itt az erre épülő további kutatásokról kellene beszélni és ott pontosan azok az inkubátorházak vagy startup támogatások, amelyeket ön is említett, azok, azt gondolom, jó irányba mutatnak, és folyamatosan bővülő támogatásról beszélünk.

Önök nem említették a Corvinus Egyetem átalakulásával kapcsolatban azokat a nemzetközi példákat, amelyeket ide lehetne hozni és jó példa Finnország, hiszen ott az elmúlt években hasonló átalakulás történt és az eredmények pozitívak. (Folyamatos moraj az ellenzéki padsorokból.) Vagy éppen a dél-ázsiai, délkelet-ázsiai innovációs térségben (Az elnök megkocogtatja a csengőt.) is találhatók hasonló modellel működő egyetemek. Illetve az egész angolszász egyetemi világ egy alapítványi háttérre épül. Mellár képviselő úr Rothschild történetét említette, de ott azért tudott adományozni Rothschild báró, mert volt alapítvány a Harvard Egyetem mögött, volt alapítvány, amely be tudta fogadni. (Folyamatos moraj az ellenzéki oldalon.  Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Volt alapítvány, amely ezeknek a pénzeknek az elköltését tudta felügyelni. Tehát ön mégiscsak nekünk adott igazat ebből a szempontból.

Arató képviselőtársam mondta, hogy ki kell nyitni a törvényt. Hát, pontosan! Ki kellene nyitni és el kell olvasni, hiszen pontosan azok a garanciák vannak benne, amelyeket ön hiányolt pont az állami vagyonokkal, az ingatlan vagyonnal kapcsolatban. Egy prudens vagyonkezelést kell folytatnia egy nagyon szigorú befektetési szabályzattal. Önök ördögtől valónak állították be azt a tényt, hogy esetleg az egyetem be tud vonzani külső finanszírozókat. Ez egy jó dolog. (Folyamatos zaj.  Ungár Péter: Az igen!  Z. Kárpát Dániel közbeszól.) Jó az, hogy egyébként tud találni akár a nemzetközi, akár a hazai életből kutatási pályázatokat, finanszírozási módokat  a fundraising egy komoly feladata lesz, azt gondolom, az újonnan létrejövő alapítványi struktúrának , ezért nagyon fontos, hogy ebben helyt tudjanak állni. (Ungár Péter: Nevezzétek át magatokat SZDSZ-nek!)

Arató képviselő úr mindig nehezen próbálta kimondani a Corvinust, mert mindig Karl Marxot akart mondani helyette, ez a beidegződés jött és nehezen jött a szájára az új név. Sokat beszélt a PPP-konstrukcióról. Képviselőtársam sokat tud erről, hiszen önök voltak azok, akik ezeket a konstrukciókat bevezették. Én emlékszem arra az időszakra, amikor súlyos adófizetői milliárdokat kellett arra költeni, hogy kiváltsuk az önök által kötött meglehetősen rossz konstrukciókat az elmúlt években. Úgyhogy, ha ön hiányolja a pluszforrást az oktatási rendszerből  egyébként megtörtént az elmúlt években a pluszforrások bevonása , akkor a Magyar Közlönyben nézze meg, hogy hány alkalommal kellett a kormánynak olyan döntéseket hoznia, hogy a PPP-konstrukciókat kiváltja sok milliárd forintért. Palkovics miniszter úr még államtitkárként számos ilyen előterjesztést vitt a kormány elé az önök rossz befektetési politikája eredményeképpen.

Említette Arató képviselőtársam a Nemzeti alaptantervet, az önök által létrehozott korábbi Nemzeti alaptantervet. Nemzetinek semmiképpen nem volt nemzeti, alapnak elég alap volt az a tanterv. Ezért is kellett megváltoztatni. (Dr. Vadai Ágnes: De legalább tudtak számolni a gyerekek, de most már azt is megpróbáljátok kiirtani az iskolából!) Azt gondolom, hogy minden olyan törvényjavaslatot (Az elnök csenget.  Folyamatos moraj az ellenzéki padsorokból.), ahol a hatékonyság, a rugalmasság, a bürokráciacsökkentés valamilyen mértékben előtérbe kerül, akkor azt üdvözölni és segíteni kell. Pontosan arról lesz itt is szó, és miniszter úr is megnyugtatott mindenkit, de azt gondolom, hogy ez nagyon fontos (Dr. Vadai Ágnes: Feltétlenül!  Közbeszólás az ellenzéki padsorokból: Engem nem!), hogy az ösztöndíjrendszerrel a jelenlegi nagyságrendben tartható lesz az ingyen tanulók száma.

Nagyon érdekes felvetés, önök számos felszólalásban idehozták a Soros-egyetem példáját. Ott önök piedesztálra emelik azt a modellt, hogy egyébként vannak fizetős hallgatók és van egy komoly ösztöndíjrendszer mögötte. (Nagy zaj az ellenzéki padsorokból.  Közbekiáltások, köztük dr. Vadai Ágnes: Az nem állami! ) Azt mondják, hogy ez egy borzasztóan jó rendszer. A szokásos baloldali kettős mércével van dolgunk. Ha itt van egy hasonló rendszer, ahol van komoly ösztöndíjrendszer rászorultsági alapon, tanulmányi alapon, szociális alapon (Folyamatos zaj.  Ungár Péter dr. Palkovics Lászlóhoz beszél.  Az elnök csenget.), komoly ösztöndíjrendszert vezetnek be, akkor az probléma. Bezzeg a Soros-egyetemnél ez egy dicséretre méltó tevékenység. Ez a kettős mérce, tisztelt képviselőtársaim! (Dr. Szél Bernadett: Hányadik volt a Soros-egyetem a rangsorban?)

ELNÖK: Szél Bernadett képviselő asszony, egy félórája nézem már önt. Ugyan, adja már meg azt a… (Derültség, nagy zaj az ellenzéki padsorokból.  Közbekiáltás ugyanott: Elnök úr!  Ungár Péter: Inkább hallgassa a KDNP vezérszónokát, annyi okosat mond!) Ugyan, adja már meg azt a tiszteletet az előadónak, a felszólalónak, ami jár! Ungár képviselő úr meg különösen ne tegyen megjegyzést, mert egyfolytában a miniszter urat provokálja! Úgyhogy maradjon nyugton és mindannyian (Dr. Szél Bernadett: Csak beszélgetnek!  Dr. Vadai Ágnes: Próbál beszélgetni, de nagyon nehéz!  Folyamatos zaj.) kicsit nyugodjanak meg! (Dr. Vadai Ágnesnek:) Maga is, képviselő asszony! Folytassa, képviselő úr!

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tehát számos nemzetközi példa létezik. Szeretném kérni azokat a képviselőtársaimat, akik most a törvény ellen szólalnak fel, hogy mondjuk, 2-3 év múlva kezdeményezzenek egy politikai vitanapot itt, és ha azt látják, hogy bevált, akkor mondják ki, hogy tévedtünk, bevált, a nemzetközi rangsorokban a Corvinus folyamatosan egyre jobb (Nagy zaj.  Dr. Varga-Damm Andrea közbeszól.  Arató Gergely: A politikai vitanapra eljöttök, vagy megint elsunnyogjátok?), folyamatosan a Corvinus egyre jobb helyezéseket ér el a nemzetközi rangsorokban. Egyébként nemzetközi hírű, akár Nobel-díjas kutatók, előadók jelennek meg a Corvinus óráin, mert be tudták vonni ezzel az új modellel ezeket a nemzetközi folyamatokat és trendeket is a magyar felsőoktatási életbe. Kérném önöket, hogy ezt 2-3 év múlva tegyék meg, amikor látjuk azt, hogy hogyan is alakul. Mellár képviselő úr mondta, hogy megalapozatlan az egész, de azt gondolom, hogy itt 2016-2017 óta komoly gondolkodás zajlik az egyetemen belül, hogy milyen struktúraváltás legyen, hogyan lehetne ezt megvalósítani. Sokféle modell felrajzolódott, hogy hogyan lehetne még versenyképesebbé, jobbá, innovatívvá tenni az egyetemet. Megtörtént ez a gondolkodás, megtörtént ez az előkészítés. Ennek eredménye a most előttünk fekvő törvényjavaslat. Számtalan más modell is szóba jött egyébként, de azt gondolom, hogy a bevált nemzetközi példákat is figyelembe kell venni, ahogy említettem, akár az Európai Unió területéről, akár Délkelet-Ázsiából vagy az angolszász világból is, vannak ilyen példák, amelyek beváltak, tehát nekünk is ezt meg kell próbálnunk.

Ami mellett mindenki elsiklott, mert nyilvánvalóan nem ez a törvény fókusza, a felsőoktatási törvény módosítása. Én csak szeretném üdvözölni azt, mert a nem állami felsőoktatási intézményeknek egy jóval szabadabb, rugalmasabb légkört tud majd biztosítani ez a törvény például azzal, hogy az állami felsőoktatási intézményeknél bevált kancellári rendszert be tudják vezetni saját döntésük szerint (Arató Gergely: Marhára! Vágynak rá!), be tudják vezetni a nem állami fenntartású felsőoktatási intézmények is. Úgyhogy azt gondolom, összességében majd a vitát még nyilván fogjuk folytatni, a KDNP-frakció támogatja ezt a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  50 - 52  Következő    Ülésnap adatai