Készült: 2024.09.20.13:05:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

270. ülésnap (2013.04.22.),  216-226. felszólalás
Felszólalás oka Összevont általános és részletes vita lefolytatása
Felszólalás ideje 26:12


Felszólalások:   216   216-226   226      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem Szekó József urat, kíván-e szólni. (Jelzésre:) Nem kíván szólni a képviselő úr.

Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalok következnek. Emlékeztetem önöket, hogy a bizottság úgy foglalt állást, hogy a képviselő úr mentelmi jogát az Országgyűlés egyik ügyben se függessze fel.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy felfüggeszti-e Szekó József országgyűlési képviselő mentelmi jogát a H/10815. számú ügyben.

Kérem, szavazzanak a jelen lévő képviselők kétharmadával! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 35 igen szavazattal, 290 nem szavazat ellenében, 1 tartózkodás mellett Szekó József mentelmi jogát nem függesztette fel.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy felfüggeszti-e Szekó József országgyűlési képviselő mentelmi jogát a H/10816. számú ügyben.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 34 igen szavazattal, 292 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül Szekó József mentelmi jogát nem függesztette fel.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy felfüggeszti-e Szekó József országgyűlési képviselő mentelmi jogát a H/10817. számú ügyben. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 33 igen szavazattal, 291 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül Szekó József mentelmi jogát nem függeszti fel.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az önkényuralmi jelképek használatának büntetőjogi szankcionálásáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala és lehetőség szerint a zárószavazás. Az előterjesztést T/10592. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/10592/5. számon kapták kézhez.

Megkérdezem Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter urat, kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Miniszter úr jelzi, hogy nem kíván válaszolni.

Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatalok következnek. Az ajánlás 1-9. pontjai nem kapták meg a szükséges bizottsági támogatást, de a frakciók a 2. és a 6. pont kivételével kérték a szavazást. Az ajánlás 1., 5. és 9. pontjaiban Bárándy Gergely a büntető törvénykönyvben az önkényuralmi jelképek használatának törvényi tényállását módosítja. Ennek alternatívája szerepel az ajánlás 3. és 7. pontjaiban, amelyet Gaudi-Nagy Tamás és mások terjesztettek elő.

Először az 1., 5. és 9. pontokról döntünk az MSZP kérése alapján. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 33 igen szavazattal, 289 nem szavazat ellenében, 5 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította.

Most a 3. és 7. pontokról szavazunk, amelyekről a Jobbik kérte a határozathozatalt.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 39 igen szavazattal, 287 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül a módosító javaslatot elutasította.

Az ajánlás 4. és 8 pontjaiban Gaudi-Nagy Tamás és mások büntethetőséget kizáró okot terjesztenek elő a jelképhasználattal kapcsolatban. A Jobbik kérésére szavazunk. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 39 igen szavazattal, 283 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül a módosító javaslatot elutasította.

Tisztelt Országgyűlés! A határozati Házszabály 106. § (8) bekezdése alapján elfogadott módosító javaslat hiányában most sor kerülhet a zárószavazásra is. Tájékoztatom önöket, hogy a kormány támogató álláspontja az általános vita során már elhangzott.

A törvényjavaslat 5. §-a szerint a 3. § (1) és (3) bekezdése sarkalatosnak minősül, ezért elfogadásukhoz a jelen lévő képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/10592. számú törvényjavaslat minősített többséget igénylő részeit. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 320 igen szavazattal, 6 nem szavazat ellenében, 2 tartózkodás mellett a törvényjavaslat minősített többséget igénylő részét elfogadta.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/10592. számú törvényjavaslat egyszerű többséget igénylő részeit. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 321 igen szavazattal, 5 nem szavazat ellenében, 3 tartózkodás mellett a törvényjavaslat egyszerű többséget igénylő részeit elfogadta.

(17.50)

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Nemzeti Eszközkezelővel kapcsolatos egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztést T/10402. számon, az egységes javaslatot pedig T/10402/9. számon kapták kézhez. Mivel az egységes javaslathoz módosító javaslat nem érkezett, záróvitára nem kerül sor. Most a zárószavazás következik.

Az egységes javaslat 20. § (2) bekezdése alapján a törvényjavaslat 18. §-a sarkalatosnak minősül. Elfogadásához a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges. Erre figyelemmel a zárószavazásra két részletben kerül sor.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/10402. számú törvényjavaslat minősített többséget igénylő részét az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 290 igen, 1 nem szavazattal, 37 tartózkodás mellett a törvényjavaslat minősített többséget igénylő részét elfogadta.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/10402. számú törvényjavaslat egyszerű többséget igénylő részét az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 290 igen, 1 nem szavazattal, 37 tartózkodás mellett a törvényjavaslat egyszerű többséget igénylő részét elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2007. évi CXXXVI. törvény és egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztést T/10328. számon, az egységes javaslatot pedig T/10328/16. számon kapták kézhez. Mivel az egységes javaslathoz módosító javaslat nem érkezett, záróvitára nem kerül sor. Most a zárószavazás következik.

Az egységes javaslat 51. §-a alapján az egységes javaslat 47. és 48. §-ai sarkalatosnak minősülnek, elfogadásukhoz a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges. Erre figyelemmel a zárószavazásra két részletben kerül sor.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/10328. számú törvényjavaslat minősített többséget igénylő részét az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 285 igen, 31 nem szavazattal, 12 tartózkodás mellett a törvényjavaslat minősített többséget igénylő részét elfogadta.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/10328. számú törvényjavaslat egyszerű többséget igénylő részét az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 279 igen, 37 nem szavazattal, 12 tartózkodás mellett a törvényjavaslat egyszerű többséget igénylő részét elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az elfogadott Házszabálytól való eltérésnek megfelelően most soron következik az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat összevont általános és részletes vitája, valamint a határozathozatalok. Az előterjesztést T/10809. számon kapták kézhez. A benyújtott módosító javaslatról a bizottságok elkészítették együttes ajánlásukat, amely T/10809/3. számon a hálózaton elérhető.

Megadom a szót Dancsó József képviselő úrnak, a napirendi pont előadójának, ötperces időkeretben.

DR. DANCSÓ JÓZSEF (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Egy apró, de úgy gondolom, hogy nagyon fontos módosítás került az önök asztalára, hiszen az államháztartási törvénynek egy apró passzusát kell megváltoztatnunk annak érdekében, hogy az önkormányzatok élete könnyebbé váljon ezáltal, és azokat a feladatokat, amelyeket az államháztartási törvény többek között rájuk ró, azaz többek között a költségvetési koncepció elkészítése és annak beterjesztése, megvitatása, megalapozottan és mindenre kiterjedően történhessék meg.

Úgy is mondhatnánk, hogy némi koherenciazavar történt a törvény elfogadásakor, és ezt most orvosolnunk kell. Örülök annak, hogy számos képviselőtársam az ellenzék részéről is felhívta a figyelmünket a vonatkozásban, hogy ebben lépni kell, érdemes elgondolkodni rajta, és gyakorlatilag - azt is mondhatnám - közös gondolkodásnak az eredménye az, hogy önök elé kerülhet ez a törvénymódosítás, és ezáltal lehetővé válik az, hogy kellő felkészültséggel, adatokkal megalapozottan tudják a települési önkormányzatok részéről a jegyzők, illetve a polgármester a képviselő-testületek felé benyújtani azt az alapdokumentumot, amely a gazdálkodás kereteit, stratégiáját meghatározza.

Ezért született meg ez a törvényjavaslat, hogy kellő idő legyen ennek a felkészülésnek a megvalósítására, és úgy gondolom, hogy ezáltal az október 31-i dátummal sok minden orvoslásra kerül, többek között az, hogy a harmadik negyedévi beszámoló így most már mindenképpen beterjeszthető a képviselő-testületek asztalára a költségvetési koncepcióval egyetemben. Hiszen egyébként is október 20-ig a Kincstár felé ezt az adatsort biztosítani kell, és úgy vélem, hogy az október 31-e kellő felkészülési időt is ad arra, hogy a képviselő-testületek kellő cizelláltsággal és kellő átgondoltsággal készítsék el majd költségvetési koncepciójukat. E vonatkozásban szeretném kérni képviselőtársaim támogatását annak érdekében, hogy az államháztartási törvény ezen passzusát ilyen formában hozzá lehessen igazítani a jelen körülményekhez.

Nyilvánvaló, hogy azon is érdemes elgondolkodni az elkövetkezendőkben, hogy akár előrébb is lehet majd hozni az államháztartási törvényben a költségvetési koncepció benyújtásának a dátumát, tehát akár az is megfontolható lehet, hogy április 30-ra kerüljön majd vissza. Úgy gondolom, úgy vélem, hogy most ez még nem időszerű, a későbbiekben, két-három év múlva, úgy vélem, hogy vissza lehet erre térni. Most, azt hiszem, az szolgálja a települési önkormányzatok gazdálkodásának, tervezhetőségének biztonságát, hogyha az október 31-i dátumot fogadja el majd a tisztelt Ház.

Köszönöm szépen, elnök úr, a lehetőséget. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Ékes József képviselő úrnak, a költségvetési bizottság előadójának, ötperces időkeretben.

ÉKES JÓZSEF, a számvevőszéki és költségvetési bizottság előadója: Köszönöm, elnök úr a szót. A költségvetési bizottság magát az államháztartási törvényről szóló előterjesztést maximálisan támogatja, 2 tartózkodás mellett. Nagy vita önmagában nem alakult ki, és elsődlegesen arról szólt maga a bizottsági vita, hogy ki mikor, milyen formában hívta fel erre a figyelmet, de én úgy érzem, hogy ezzel tulajdonképpen az önkormányzatoknak adunk egy olyan esélyt, lehetőséget, amellyel a saját maguk által elképzelt hosszú távú költségvetési koncepciót össze tudják állítani, és nem ütközik a beszámolási időszakkal.

Tehát még egyszer ki szeretném hangsúlyozni, hogy a bizottság 2 ellenszavazat mellett, egyhangúlag így támogatta magát az előterjesztést, és általános vitára javasolja.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Tiba István képviselő úrnak, az önkormányzati bizottság előadójának, ötperces időkeretben. Öné a szó, képviselő úr.

DR. TIBA ISTVÁN, az önkormányzati és területfejlesztési bizottság előadója: Köszönöm, elnök úr. Az önkormányzati és területfejlesztési bizottság a mai napon megtárgyalta a törvényjavaslatot, és még maximálisabban támogatja, hiszen egyhangúlag támogatta ezt. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek, ennek során frakciónként egy-egy képviselő 5-5 perces, valamint az elsőként szólásra jelentkező független képviselő 3 perces időkeretben szólalhat fel.

Megadom a szót Hegedűs Lorántné képviselő asszonynak, Jobbik-képviselőcsoport.

(18.00)

HEGEDŰS LORÁNTNÉ (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.) Amikor a kivételes eljárásról döntöttünk, már akkor is kifejtettem a véleményemet a fülkeforradalmi hevületről, amely azt a hibát elkövette, hogy bekerülhetett az államháztartási törvénybe ez az áprilisi dátum. Most hallottuk az előterjesztő részéről, hogy ennek a kijavítása egy közös gondolkodás eredménye volt. Tisztelt Dancsó képviselőtársam, minden tiszteletem, hogy felvállalta ezt a nehéz feladatot, hogy beterjeszti ezt a törvényjavaslatot a Ház elé, de tudjuk, hogy nem egy közös gondolkodás eredménye volt, hanem az ellenzéki padsorokból ez a helyzet önök elé lett tárva, kérve volt, hogy valamit tegyenek és avatkozzanak be. A jelen nem lévő Cséfalvay államtitkár úr annak idején még nagy lendülettel söpörte le ezt az ellenzéki kezdeményezést, és hosszan érvelt amellett, hogy miért fontos, hogy már április 30-án tudják az önkormányzatok, hogy majd az azt követő évben mit fognak csinálni, hogyan fogják tervezni a költségvetésüket.

Ugyanakkor elég sok önkormányzat már elfogadta a költségvetési koncepcióját, és bizony rendre-módra elkövették azt a nagyon durva hibát, amit egyébként az államháztartási törvény előír... (Folyamatos, nagy zaj.)

Elnök úr, én túl tudom ám kiabálni az összes fideszest, kipróbálhatjuk, de talán érdemes lenne, ha egy pillanatra idefigyel, rendet parancsolni (Az elnök csenget.), nagyon megköszönném. Mindegy, garantálom, hogy a beszédem további részén ide fognak figyelni rám egyesek!

Tehát akik már beterjesztették és elfogadták, rendre-módra elfelejtették azt az apróságot, hogy a háromnegyed éves beszámolójukat is hozzá kellett volna csatolniuk a jövő évi költségvetési koncepciójukhoz. Nagyon remélem, hogy a kormányhivatal ezeknek a településeknek majd felhívja a szíves figyelmét arra, hogy ezt bizony elfelejtették. Igaz, hogy még csak a negyedik hónapot írjuk, és a háromnegyed éves jelentést, mint hallhattuk, csak október 20-ig kénytelenek elkészíteni az egyes települések, tehát elég nehéz ezt a - mondjuk így - koherenciazavart kiküszöbölni, de azért megpróbálhatták volna.

Így például megpróbálhatta volna a Belváros igen tisztelt polgármestere is, hiszen tudjuk, hogy itt a Belvárosban is elfogadásra került már a költségvetési koncepció. Tehát itt is elmulasztották ezt a nagyon fontos dolgot, hogy a 2013-as év háromnegyed évi beszámolóját nyújtsa be Rogán polgármester úr, hiszen ha valaki, ő igazán érthette, láthatta, hogy mi a kormányzati szándék a költségvetési koncepciónak ezzel az időhatárhoz kötésével. Megnéztem azt a költségvetési koncepciót, amelyet benyújtott Rogán polgármester úr. Lássuk, hogy mi az a kormányzati szándék, amely ebből teljesen nyilvánvalóan előttünk van és tükröződik! Két dolog. Olvasom a határozati javaslatot, amit utána el is fogadtak. Ennek a 2. pontja a következőképpen szól: "A bevételek növelése, illetve megalapozása érdekében el kell készíteni a helyiadó-rendeletek módosítására vonatkozó javaslatot. Azaz Rogán Antal tudja, hogy jövőre már muszáj lesz a helyi adókat mindenhol megemelni, mert az állam tovább fog kivonulni a települések életéből, a települési költségvetések támogatásából. Tehát igen, fel kell készülnünk, minden jelen lévő polgármesternek már most mondom, tessék figyelni, vigyázó szemüket vessék Rogán Antal Belvárosára, itt már tudják, hogy a helyi adókat tovább kell majd emelni. Egyébként jó, ha tudja ezt Magyarország 10 millió állampolgára is.

A másik pedig az, amit tud Rogán Antal, a következő: a 2014-es évben ingatlanértékesítésből a bevételük 1 258 319 ezer forint lesz. Így! Ilyen pontosan tudja! Gyakorlatilag forintra pontosan előre tudja, hogy 2014-ben mennyit kell eladnia, vagyont felélnie ahhoz, hogy majd egyensúlyba kerüljön a költségvetése. Igen, erről fog szólni a jövő évi költségvetésük önöknek, polgármestereknek. Egyrészt a helyi adók megemeléséről, másrészt pedig további vagyonfelélésről, vagyonértékesítésről, mert a kormányzat továbbra sem nyújt segítő kezet kistelepüléseknek, nagy településeknek, a kormányzat továbbra is kivonul a közösségek életéből.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Kérem képviselőtársaimat, szíveskedjenek a helyüket elfoglalni.

Tisztelt Országgyűlés! Mivel további felszólalók nem jelentkeztek, megkérdezem Dancsó József urat, kíván-e válaszolni az elhangzottakra, kíván-e élni az előterjesztői zárszó jogával. (Dr. Dancsó József: Igen.) Öné a szó, képviselő úr, ötperces időkeretben.

DR. DANCSÓ JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az is mutatja, hogy igyekeztek a parlamenti frakciók alapvetően szakmai keretek között megvitatni ezt a kérdést, hogy egyedül csak a Jobbik képviselője, Hegedűs Lorántné képviselő asszony szólt hozzá, és ő is inkább egyfajta politikai támadásként használta a hozzászólását. Sajnálom, hiszen ez alapvetően szakmai, technikai jellegű módosítás.

Arra a problémára, amit felvetett a képviselő asszony, hogy a harmadik negyedévi beszámolót kell mellékelni a mostani törvények alapján, gyakorlatilag már megadtam a választ az előterjesztésben, illetve az expozéban is önnek. Így, hogy kitoljuk október 31-ig a határidőt, tulajdonképpen okafogyottá válik, illetve kezelhetővé válik, hiszen a szeptember 30-ai határnap már megelőzi az október 31-ét. Tehát e vonatkozásban nem követnek el semmilyen törvénysértést az ön interpretációja alapján az önkormányzatok. Tehát helyére kerül mind a koncepció, mind pedig a beszámoló időpontja. E vonatkozásban minden a helyére fog kerülni, úgy gondolom.

Amit pedig az V. kerületi példákkal illusztrálni próbált a képviselő asszony, úgy gondolom, hogy nyilván majd Rogán polgármester úrral, képviselő úrral meg fogják vitatni. Biztosan az V. kerület közgyűlésében ez megtörtént, elmondták az érveiket. Úgy gondolom, hogy erre nem itt kell reagálni, hanem a megfelelő fórumon kell megtalálniuk majd a vita lehetőségét, és biztos vagyok benne, hogy ez meg is fog majd teremtődni.

Mindezek alapján kérem a képviselőtársaimat, hogy támogassák ezt az önkormányzatok számára aprónak tűnő, de nagyon fontos törvénymódosítást. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az összevont vitát lezárom.

Tisztelt Országgyűlés! Most a benyújtott módosító javaslatról az MSZP javaslata alapján döntünk.

Az ajánlás 1. pontjában Varga Zoltán és Tóth József az 1. §-ban a törvény 24. §-ának (1) bekezdésében határidő-módosítást kezdeményeznek.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 77 igen, 237 nem szavazattal, tartózkodás nélkül a módosító javaslatot elutasította.

Tisztelt Országgyűlés! Most a zárószavazás következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/10809. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a törvényjavaslatot 314 igen, 1 nem szavazattal, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most bizottsági tagcserére tett javaslatról döntünk.

Az Országgyűlés elnöke személyi javaslatot terjesztett elő H/10849. számon. Ebben azt kezdeményezi, hogy a számvevőszéki és költségvetési bizottságba Kara Ákos helyett Nyitrai Zsolt urat május 1-jétől válassza meg bizottsági taggá az Országgyűlés. Kérdezem önöket, elfogadják-e ezt a javaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a személyi javaslatot 311 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodás nélkül, egyhangú határozattal elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most tárgysorozatba-vételi kérelemről határozunk.

A Jobbik képviselőcsoportja a Házszabály rendelkezése alapján kérte, hogy az Országgyűlés döntsön a számvevőszéki és költségvetési bizottság által elutasított, az Új Széchenyi-terv piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása, az üzleti infrastruktúra és a befektetési környezet fejlesztése, ipari parkok, iparterületek és inkubátorházak támogatása, valamint az ipartelepítés elnevezésű támogatási konstrukció keretében támogatást elnyert, átláthatatlan tulajdonosi szerkezetű, felépítésű szervezetek számvevőszéki vizsgálatáról szóló H/10492. számú határozati javaslat tárgysorozatba-vételéről.

(18.10)

Megadom a szót Szilágyi György képviselő úrnak, aki a tárgysorozatba-vételi kérelmet kívánja indokolni. Öné a szó, képviselő úr, 5 perces időkeretben.




Felszólalások:   216   216-226   226      Ülésnap adatai