Készült: 2024.04.28.00:29:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2002.02.05.),  184-190. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:48


Felszólalások:   178-183   184-190   190-196      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr tehát elfogadta a miniszter úr válaszát. Tisztelt Képviselőtársaim! Czoma Kálmán független képviselő az interpellációját visszavonta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Dr. Vojnik Mária, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be az egészségügyi miniszterhez: "Felelősségteljes munkáért méltó bért" címmel. A képviselő asszonyt illeti a szó.

 

DR. VOJNIK MÁRIA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Az egészségügyi miniszterhez benyújtott interpellációm a következő.

Tisztelt Miniszter Úr! Az önök kormánya a tisztességes, magas színvonalú munkáért, amelyet orvosoktól és ápolóktól vár el, tisztességes jövedelmet ígért, azt, hogy rendezik az egészségügyi dolgozók bérét, és új bérrendszert vezetnek be. 2002 januárjában minden egészségügyi dolgozó előtt világos, hogy önök ezeket az ígéreteket sem tartották be. Az egészségügyben nemhogy mérséklődtek volna, de még növekedtek is a feszültségek, nem lett semmi sem a kétszeres, sem a négyszeres bérígéretekből.

Az Orbán-kormány három évének eredménye, hogy ma az egészségügyi és szociális ágazat bérlemaradása az országos átlaghoz képest növekedett. A minimálbér emelését az egészségügyben a magasabb képzettségű, idősebb munkavállalók terhére oldották meg. Ennek az a következménye, hogy 2002-ben az egészségügyi közalkalmazottak közel 65 százalékának lesz a bére egyenlő a minimálbérrel.

2002-ben az érvényben lévő közalkalmazotti bértábla elképesztő feszültségeket teremtve összeomlott. Bár ismereteim szerint igen sok egészségügyi szakdolgozó küldte el a miniszter úrnak a fizetési jegyzékét, álljon itt négy adat.

 

 

(14.50)

 

Rezidensi státusból kikerült, szakvizsga előtti orvos illetményalapja 53 106 forint; friss szakvizsgás kolléga illetményalapja 62 ezer forint; az intenzív betegellátásban 22 éve dolgozó csoportvezető főorvos besorolási bére 79 378 forint, szakmai kiegészítője 15 ezer forint; az intenzív-betegellátásban húsz éve kiválóan dolgozó intenzívterápiás szakasszisztens szakmai kiegészítéssel 58 800 forintot keres. Mindegy tehát, hogy az áldozatos munkát hány éve, milyen színvonalon, milyen képzettséggel végzi az egészségügyi dolgozó, az önök szemében, úgy tűnik, az ő munkája nem éri el a minimálbér kétszeresét sem.

Lehetne másként, lehetne úgy, ahogy a közalkalmazotti bértábla eredeti funkciója szerint volt, hogy elismeri a közalkalmazott felkészültségét, a köz szolgálatában eltöltött időt, és akkor a húsz éve dolgozó intenzíves szakápoló a négyszeresét keresné a minimális illetménynek. Ez esetben a bére 100 ezer forint lenne. Így sem lennének az egészségügyi dolgozók túlfizetve, hiszen 2001 októberében a bruttó hazai átlagkereset 106 153 forint volt.

Tisztelt Miniszter Úr! Az ágazatban dolgozók a köz szolgái, azért tanulnak és dolgoznak, hogy a rájuk bízott betegeken segítsenek, nem bérrabszolgák és nem félkatonák. Ugye, ön sem gondolja másképp?

A két hónappal ezelőtt feltett kérdésemre miniszter úr azt válaszolta, hogy nem kezdeményezi az Egészségbiztosítási Alap költségvetésének módosítását. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Mit tesz tehát ön azért, hogy az egészségbiztosítás kasszájába bekerüljön az a többlet, ami törvényes kereteket teremt az egészségügyi dolgozók méltó béremelésére?

Várom a választ. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Képviselő asszony interpellációjára Benyhe István politikai államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

 

BENYHE ISTVÁN egészségügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az egészségügy helyzetét általánosan érintő problémáról van szó. Meg kell állapítanunk, hogy akkor, amikor a polgári kormány átvette a kormányrudat az MSZP-SZDSZ-kormánytól, leltárt készítettünk, és megállapítottuk, hogy az egészségügyben mintegy 35 százalékos nettó forráskivonás történt, amit a polgári kormánynak kellett volna helyrehoznia. Elmondhatjuk, hogy erőfeszítéseink következtében 2001-re ezt a hátrányt ledolgoztuk, és tulajdonképpen jelentős mértékben többletforrások jelentek meg az egészségügy területén.

Meg kell jegyeznem, hogy a bérarányokat tekintve sok igazság van abban (Általános zaj. - Az elnök csenget.), amit a képviselő asszony elmondott. De az is hozzátartozik, hogy ebben az országban a minimálbért az elmúlt évtizedben megalázóan alacsonyan tartották, és érvényesült az a régi pártállami tradíció, hogy az állam csak úgy tesz, mintha fizetne. Mindenki nagyon jól tudta azt, hogy a minimálbérből nem lehetett megélni. Ezért amikor át kellett gondolnunk az egész ország bérviszonyainak meghatározását - különös tekintettel az egészségügyre -, akkor ezt szem előtt kellett tartanunk. Ugyanis olyan béreket kellett megállapítanunk, amiből meg lehet élni, hiszen elmúlt azoknak a lehetőségeknek a döntő része, aminek következtében a polgárok a munkahelyükön kívül tudták megkeresni a jövedelmüket.

A polgári kormány tehát visszapótolta az elvont forrásokat, és a minimálbér rendezésével valóban nagyon sok embernek adott lehetőséget arra, hogy legalábbis a minimálbérnek nevezett juttatásból, ha szerény mértékben is, de fenn tudta tartani magát.

A minimálbér emelése sérelmesnek tűnhet a képviselő asszonynak. Én csodálkozom rajta, hogy nem annak örül, hogy több pénzt tudtunk adni az embereknek, hanem inkább a bérarányok torzulását panaszolja fel. Ez kétségtelenül igaz, a bérarányok torzulása valóságosan rossz közérzetet eredményez az egészségügyben is. De örömhírt kell közölnöm a tisztelt Országgyűléssel, hiszen nemrég ért véget a kormányülés, amelyen 606,8 milliárd forintos konszolidációs pluszpénzt ítélt meg a kormány az egészségügy területére. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

Még egyszer elmondom: négy év alatt 606,8 milliárd forint áramlik be az egészségügybe. (Zaj, közbeszólások az MSZP és az SZDSZ soraiban.) De még ennél is fontosabb, és talán jó hír az egészségügy dolgozóinak (Általános zaj. - Az elnök csenget.), és boldog vagyok, hogy én mondhatom el, hogy ennek több mint a fele az egészségügyi dolgozók bérére fog fordítódni. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

Ma a polgári kormány meg tudja hirdetni az egészségügy konszolidációját, és tovább kormányzunk 2003 és 2006 között, tehát ezzel a jelentős többletforrással számolhat az az egészségügy, amelyben a konszolidáció együtt az önök által sok esetben kórháztörvénynek aposztrofált intézményi törvényünkkel és az egész egészségügy szolgáltató rendszerének átgondolt, európai szintű struktúrába helyezésével, a magyar egészségügy végre kulturális, történeti és gazdasági hagyományainkhoz méltó, magas színvonalon tudja ellátni a feladatait.

Köszönöm szépen. Kérem válaszom elfogadását. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megkérdezem Vojnik Mária képviselő asszonyt, hogy elfogadja-e az államtitkár úr válaszát. (Zaj, közbeszólások. - Az elnök csenget.)

 

DR. VOJNIK MÁRIA (MSZP): Köszönöm a szót. Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Urak! Ez a közalkalmazotti bértábla (Dr. Vojnik Mária felmutatja a bértáblát.), akikről beszéltem és akiknek a sérelmét elmondtam, ebbe a sávba sorolódnak.

Azt mondja államtitkár úr, hogy jó lesz nekik majd, ha önöktől kapnak négy évet. A kórházi alapdíjak az egynegyedével érnek kevesebbet, mint négy évvel ezelőtt (Zaj, közbeszólások a Fidesz soraiból. - Sasvári Szilárd: Bokrosnak mondd!), az ágazatban a forráshiány nagyobb, mint amikor átvették a kormányzást.

Ne ígérjenek 400 százalékot, mert nem tudják megtartani! Erre az évre kellett volna a konszolidációs alapokat megteremteni! Jövőre ez már a mi dolgunk lesz. Erről szavazzanak! (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban. - Derültség a Fidesz padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Képviselő asszony nem fogadta el az államtitkár úr válaszát. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 152 igen, 82 nem szavazat és 12 tartózkodás mellett elfogadta az államtitkári választ.

Tisztelt Országgyűlés! Dr. Kóródi Mária, a Szabad Demokraták Szövetségének képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnökhöz: "Bilincsbe verve: az Orbán-kormány esete a diákját védő pedagógussal" címmel. Az interpellációra a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező dr. Pintér Sándor belügyminiszter helyett Kontrát Károly államtitkár úr válaszol.

Öné a szó, képviselő asszony.

 




Felszólalások:   178-183   184-190   190-196      Ülésnap adatai