Készült: 2024.05.16.13:14:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2012.09.10.), 240. felszólalás
Felszólaló Dr. Dancsó József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:29


Felszólalások:  Előző  240  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DANCSÓ JÓZSEF, a számvevőszéki és költségvetési bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A mai bizottsági ülésünkön tárgyaltuk meg a Magyarország 2012. évi központi költségvetéséről szóló 2011. évi CLXXXVIII. törvény módosítását, amely - ahogy államtitkár úr is jelezte - gyakorlatilag egy technikai jellegű módosítást tartalmaz, hiszen az államháztartásról szóló törvény rendelkezései alapján közvetlen pénzeszközt lehet csak juttatni tulajdonképpen az Eximbanknak, és ezzel a törvényi módosítással teremtődik az meg, hogy ezek után állampapír juttatásával is a tőkehelyzetét javítani lehet, illetve forrásokhoz lehet juttatni ezt a fontos pénzügyi közvetítő intézményt.

Miért is fontos ez? - merült föl a bizottsági ülésünkön. Úgy gondolom, valamennyi képviselőtársam egyetértett abban, hogy az exporttevékenységre, az exportálást végző nagyobb vállalkozások, kis- és középvállalkozások számára forrásokra van szükség annak érdekében, hogy azt a külkereskedelmi többletet, amelyet a magyar gazdaság produkált az elmúlt időszakban, fönn tudjuk tartani. Nyilvánvalóan ehhez szükség van egy olyan bankra, pénzügyi közvetítő intézményre, amely garanciával, akkreditívvel, hitelezéssel áll rendelkezésre ezen körnek, már csak abból kifolyólag is, hiszen jelentősen visszaesett - láthatjuk ezt különböző statisztikákból, akár a Nemzeti Bank, akár más intézmény statisztikáit nézzük -, a hitelezési aktivitás Magyarországon, ezért is fontos az, hogy ez az állami intézmény forrásokhoz tudjon jutni, és ezáltal tudja segíteni ezen szféra tevékenységét.

Nyilvánvalóan az a kérdés joggal merült föl a bizottsági ülésünkön, hogy vajon vissza tudja-e fizetni adott esetben majd az Eximbank ezt a pótlólagos tőkejuttatást. Mivel a jövőbe nem látunk, ezért határozott igent vagy nemet nyilván nem lehet kijelenteni, de mindenképpen akkor, amikor '12. december 31-én ennek a tőkejuttatásnak a határideje lejár, akkor egy új helyzet fog előállni, és reményeink szerint egy sikeres IMF-tárgyalás után valóban tud már piacról is forrásokhoz jutni az Eximbank, és ebben az esetben piacokról tudja visszafizetni ezt az állampapír-juttatást.

Amennyiben nem következne ez be mégsem, akkor nyilván adott esetben az államadósságot növelő tényezőként fog ez szerepelni. Bízunk benne, hogy idáig nem érünk el, és elég sok idő van ahhoz, hogy valóban tudja rendezni e tekintetben ezt a plusz tőkejuttatást az Eximbank. Másrészt pedig nyilván az is egy fontos kérdés, hogy milyen formában - és ez a bizottságnál merült föl -, gazdasági növekedésben hogyan és mi módon jutott szerepe az exportágazatnak. Némi vitánk is alakult ki ebben Vágó képviselő úrral. Klasszikus értelemben még a negatív előjelű gazdasági növekedés is növekedés, ha ott mínusz szám van, akkor is, de úgy gondolom, hogy ezen a szemantikai vitán ilyen értelemben túl tudunk lépni. Mindenképpen a legfontosabb az, hogy a forrásellátottsága az Eximbanknak rendezett legyen, az MFB felé a tulajdonosi kölcsönt e tekintetben vissza tudja adni, és ezáltal egy egészségesebb tőkeszerkezettel tudjon a vállalkozások érdekében tevékenykedni az elkövetkezendőkben.

(20.20)

Úgy gondolom, hogy ez mindenkinek az érdeke kell hogy legyen, és az a legfontosabb - gyakorlatilag ennek a törvénymódosításnak ez is a célja -, hogy ezt a 150 milliárd forintos állampapír-juttatást a törvényi kereteknek megfelelően tudja végezni, és az államháztartási törvény vonatkozásában is mindenféleképpen megfeleljen a pénzintézet tevékenysége az elkövetkezendőkben.

Ennek alapján a bizottságunk döntő többsége támogatta a törvényjavaslatot, és erre kérem én is a tisztelt Házat a bizottság előadójaként.

Köszönöm szépen, elnök úr, hogy szólhattam.




Felszólalások:  Előző  240  Következő    Ülésnap adatai