Készült: 2024.09.21.12:43:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2012.09.10.), 208. felszólalás
Felszólaló Ertsey Katalin (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:53


Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ERTSEY KATALIN (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Nem kívánok hosszan szólni. A bizottság ezt az előterjesztést megtárgyalta, és valóban mi is egyetértünk ennek a céljaival, olyannyira, hogy a nemzetközi fejlesztés ügyében egy ötpárti javaslatot tettünk le a Ház asztalára, amelyben próbáljuk a nemzetközi fejlesztés stratégiáját megalkotni Magyarországnak, az Országgyűlés határozatban kérné fel erre a Külügyminisztériumot. Remélem, hogy a kormánypárti képviselők minél előbb újra behozzák napirendre ezt a kérdést, amit már számtalanszor kértünk, de valahogy nem sikerült megszavazni. Tehát mindenképpen egyetértünk a céljaival. Egy kicsit, azt gondolom, kellemetlen az a szituáció, hogy a benyújtás, július 17-e és most, a tárgyalás közötti elmúlt időszakban a nemzetközi közösségben egy nagyon példátlan és nagyon kellemetlen szituációba kerültünk az azeri baltás gyilkos kiadása miatt. Tehát azt gondolom, azokat a pozíciókat, amelyeket ennek a GDN-nek akár a Magyarországra hozatalával vagy ennek a folyamatával elindíthatnánk, csúnyán keresztbevágja egy olyan akció, amely minimum dilettantizmusról tanúskodik, hogy másról ne is beszéljünk.

A globális nyitás, mint ahogy ezt megtudhattuk a bizottsági ülésen, eddig Magyarországon a keleti szél néven futott elsősorban. Mint megtudhattuk, a globális nyitás az a fő téma, ami alá a hálózathoz való csatlakozást is beterelik. Én nagyon szeretném, ha ez a globális nyitás valóban nem pusztán a keleti szelet jelentené és nem olyanfajta kalandorakciókat jelentene, mint az azeri ügy. Nagy szükség van arra, hogy a donor tapasztalatokat magunk is megtanuljuk, és recipiensként szerzett tapasztalatainkat megosszuk a világban.

Azok a fajta tapasztalatok, amelyeket a demokratikus átalakulás során szerzett Magyarország, elvileg ma is már egy intézet keretében terjednek a világban. Esetleg érdekelne a külügyminiszter úr véleménye arról, hogy hogyan teljesíti be ez az intézet a küldetését. Azt gondolom, a GDN-hez való kapcsolódás egy magasabb szintű, egy tudományos szintű bekapcsolódást jelentene a development kutatásba, amiben Magyarország ma még nem jeleskedik igazán.

Kell itt szólni arról is, hogy bár a tapasztalataink számosak, a hozzájárulásunk ehhez a donor közösséghez nagyon alacsony. Hogy az idei költségvetésben is tovább csökkenő összeggel, 120 millió forinttal veszünk részt a nemzetközi fejlesztési projektekben, ami egy jobb budai villa ára, azt gondolom, sokat elmond arról, hogy Magyarország valahogy meg akarja úszni. Ebben az indoklásban is gyorsan sietnek felsorolni, hogy természetesen pénzügyi kötelezettségünk nincsen. Azt gondolom, van pénzügyi kötelezettség, ha nem is szó szerint előírva, de elvárásként a nemzetközi közösségben valamilyen módon vállalnunk kell a donor szerepünket, amióta ebbe a közösségbe beléptünk.

(19.20)

Az LMP nevében én szeretném támogatni ezt a kezdeményezést és a csatlakozás aláírását, de azt kérem, hogy tegyünk tartalmat is e mögé a darab papír mögé; határozzuk meg a Külügyminisztérium feladatát a NEFE-stratégia kialakításában; emeljük a NEFE-összeget a költségvetésben, és váljunk méltóvá ahhoz a szerephez, amit ebben a javaslatban előírunk magunknak.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai