Készült: 2024.09.21.18:13:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2012.09.10.), 204. felszólalás
Felszólaló Dr. Martonyi János
Beosztás külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:35


Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MARTONYI JÁNOS külügyminiszter, a napirendi pont előadója: Tisztelt Ház! Magyarország az elmúlt években az ENSZ, az OECD és az Európai Unió tagállamaként a nemzetközi donorközösség aktív szereplőjévé vált. Az Európai Unió tagállamaként osztozunk a legfejlettebb országoknak a világ elmaradott régióinak megsegítéséért érzett felelősségében és a nemzetközi fórumokon többször megerősített elkötelezettségében.

A fejlődő országok megsegítése, társadalmi és gazdasági előrehaladásuk támogatása, a szegénység elleni küzdelem, valamint a humanitárius segítségnyújtás terén végzett tevékenység külkapcsolataink szerves részét, kiemelt, fontos területét alkotja. A nemzetközi fejlesztési tevékenység során különös figyelmet fordítunk az e területen aktív nemzetközi szervezetekkel fenntartott kapcsolatokra.

A Hálózat a Globális Fejlődésért - angolul Global Development Network, a továbbiakban: GDN - független nemzetközi szervezet, amely 1999-ben jött létre a Világbank támogatásával. A Hálózat a Globális Fejlődésért célja a fejlesztési együttműködési tevékenységgel foglalkozó kutatók és kutatóintézetek összekapcsolása annak érdekében, hogy megfelelő tudásbázist hozzanak létre, tapasztalataikat és szakértelmüket osszák meg egymással, megoldási javaslataikat pedig ültessék át a gyakorlatba.

A törvényjavaslat elfogadásával hazánk elismeri nemzetközi szervezetként a Hálózat a Globális Fejlődésért szervezetet és csatlakozik ahhoz. Ezt követően hazánk meghívást nyer a Hálózat a Globális Fejlődésért szervezet igazgatótanácsába, annak éves konferenciájára, és részt vesz a szervezet célkitűzéseinek alakításában, ugyanakkor - és ez talán a legfontosabb - részévé válunk a kutatói hálózatának is.

(19.10)

A lépésnek anyagi vonzata nincs. Pénzügyi hozzájárulást bár szívesen fogadnak, de ez a belépésnek nem feltétele. A szervezet a magyar csatlakozás reményében éves konferenciáját, amelynek témája a fejlesztéspolitika és az urbanizáció összekapcsolása, 2012. június 16-a és 18-a között Budapesten rendezte meg nagy sikerrel. A háromnapos konferencián mintegy 320 külföldi és hazai résztvevő, neves kutató jelent meg. Álláspontunk szerint a Hálózat a Globális Fejlődésért szervezet célkitűzései összhangban állnak a globális nyitás politikájával, törekvéseivel, amelynek keretében növelni kívánjuk nyitottságunkat, érdeklődésünket és érzékenységünket a világ globális problémái, a globális kockázatok és azok kezelése iránt. Ezzel párhuzamosan tagságunk által továbbfejleszthetjük és szélesíthetjük nemzetközi kapcsolatainkat, különös tekintettel a nemzetközi fejlesztési együttműködésben részt vevő aktív szereplőkre, kutatókra, kutatóintézetekre és szakmai műhelyekre.

A jelen törvényjavaslat célja tehát az, hogy Magyarország a Hálózat a Globális Fejlődésért szervezet létrehozásáról szóló megállapodás hatályát magára nézve kötelezőnek elismerje, ezzel is tovább növelve Magyarország elismertségét, láthatóságát és aktivitását a nemzetközi fejlesztéspolitika területén. Kérem ezért a tisztelt Házat, hogy a fentiekre tekintettel fogadja el a beterjesztett törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai