Készült: 2024.04.27.18:43:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2012.09.10.), 12. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 7:18


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Nyilván a miniszterelnök úr válaszolni fog az ellenzéki frakcióvezetők felvetéseire; Mesterházy Attilának én is azért két mondatot mondanék.

Elhangzott a szájából, hogy a magyar miniszterelnök hazudott. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Igen. És?) Én is azt mondom, hogy igen, csakhogy azt Gyurcsány Ferencnek hívták. (Felzúdulás az MSZP padsoraiból. - Taps a kormánypárti sorokból. - Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Az egyik nem zárja ki a másikat.)

Az is elhangzott, hogy ilyen feltételekkel valóban nem szabad megállapodást kötni.

Ezek szavak, de nézzük a tetteket, és csupán az első két pontra hadd válaszoljak.

2008-ban a nyugdíj-megállapítás szabályai 8 százalékkal csökkentették az új nyugdíjakat. Nem esett egybe ez az IMF-megállapodással?

Aztán még egy jellemző a baloldali kormányokra. Melyik volt az a két kormány, amely a nyugdíjkorhatárt emelte Magyarországon a rendszerváltás ideje óta? A Horn-kormány és a Bajnai-kormány. Emlékezetem szerint baloldali kormányok voltak ezek. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból: Vissza kell állítani! Mindent bele!)

(14.10)

A miniszterelnök úr egy törvénykezési programról szólt, ami meglehetősen nagy ívű, és ennek eszmei hátterét is adta, használta azt a kifejezést, hogy államépítés. Talán úgy lehetne megfogalmazni, hogy a túlköltekező állam helyett egy működőképes és válságtűrő államot kell kiépíteni. Talán megfigyelték, hogy az eredeti célkitűzéseink egybevágnak a válságkezelés útjával, hiszen adósságcsökkentés, a hiány csökkentése, a munkahelyek megvédése, a nagy alrendszerek saját lábra állítása, ez mind eredeti program volt, és végül is a válságkezelés biztos eszközének is bizonyult.

Ha már adósságtörlesztésről van szó, mindnyájan tudjuk, hogy idén ezermilliárd forint fölött van az az összeg, amit törlesztésre kell fordítanunk. Eljátszhatunk a gondolattal, hogy ha vajon gazdaságélénkítésre, munkahelyteremtésre, bölcsőde-, óvoda-, tornaterem-építésre vagy nyugdíjemelésre lehetne felhasználni ezt az összeget, mennyire más világ lenne Magyarországon. Ha valamihez hasonlítani kellene, ez körülbelül az éves nyugdíjkifizetés 50 százaléka vagy az egészségügyre fordított összeg kétharmad része, tehát komoly összegről van szó, és amikor mi gazdasági és társadalmi bajainkról szólunk, akkor ezt a szempontot nem szabad kihagyni. És természetesen hozzá kell tenni, hogy az eladósítást a baloldali - bocsánat, szocialista - kormány követte el, mint ahogyan hagyta, hogy a bankok devizacsapdába csalogassák az embereket is.

És mit tesz a jobboldali kormány? Én is hadd tekintsek vissza ellenzéki képviselőtársaimhoz hasonlóan az elmúlt két évre. Megkezdtük az adósságcsökkentést, a hiánycél megvalósítását, ahogy említettem, a nagy rendszerek saját lábra állítását, így a nyugdíjrendszer működőképességét is biztosítottuk. Megteremtettük a lehetőséget, hogy az oktatás színvonala növekedjék, és az iskola ne csak oktatási, de nevelési feladatát is betöltse. Átformáltuk és ügyfélbaráttá tesszük a közigazgatást. Segítséget nyújtunk a devizahiteleseknek, vagy az eltékozolt nemzeti vagyon visszaszerzésén dolgozunk.

Sorolhatnám tovább, de hadd álljak meg itt a devizahitelesek ügyénél, hiszen számunkra ez rendkívül fontos. Az embereknek és a családoknak igyekszik javaslataival a Kereszténydemokrata Néppárt is kedvezni. Nemcsak a családi adókedvezményt vezettük be e ciklus elején, hanem ennek kiterjesztésére a járulékokból történő levonásra is javaslatot tettünk, amit a frakciószövetség és a kormány elfogadott, és reményeink szerint 2014. január 1-jével ez már életbe is lép. A devizahitelesek sokszintű és folyamatos megsegítése mellett bízunk benne, hogy a családi csődvédelemről szóló javaslatunk is megvalósul. Sok egyeztetést igénylő, bonyolult kérdés ez, de ha igazak a hírek, akkor már a kormányzat köreiben megkezdődött ennek előkészítése. És azért megteremthetném az otthonteremtés támogatását is, akár a kamatkedvezményt, akár a szocpol jelenségét, és folytathatnám tovább. Tehát fontosak az emberek, fontosak a családok.

És ha már kimondtam ezt a szót, hogy család, akkor felidéződik bennem a két politikai oldal ideológiai különbsége is és az ezekből a különbségekből adódó konfliktusok. Emlékezzünk vissza, hogy milyen támadások érték hosszú időn keresztül az európai baloldal részéről Magyarországot. Ezeknek a támadásoknak nemcsak politikai, gazdasági, de ideológiai oka is volt. A politikai ok nyilvánvaló: a hazai baloldal szétesése és a jobboldal elsöprő győzelme. A gazdasági ok is világos, hiszen az előbb említett elherdált nemzeti vagyon visszaszerzése vagy a nemzetközi cégek kizárólagosságának a visszaszorítása. De az ideológiai különbség sem elhanyagolható, és ebben nagy szerepet játszik a baloldali média. Ha önök az internetet megnyitják, ott láthatják már a cikkekből is és azok címéből, hogy mire gondolok.

Én úgy gondolom, hogy ez a munka, amit két éve, most már több mint két éve a magyar kormány és a parlament végez, az valóban nemcsak a törvények számában, de minőségében, az átalakulás mélységében is mérhető. Ennek célja egyértelműen Magyarország kikerülése a válságból, és egy olyan jövő biztosítása, ami egy működőképes állam megteremtését jelenti.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai