Készült: 2024.09.19.05:09:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (1999.05.07.), 10. felszólalás
Felszólaló Filló Pál (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatatási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FILLÓ PÁL, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Igen tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! A foglalkoztatási bizottság ülésén nagyon élénk vita bontakozott ki a törvénytervezettel kapcsolatosan. Több képviselőtársunk is megfogalmazta, hogy miután ebben az esztendőben már az első hónapokban is nagyon rossz számok jelentek meg - már ami a költségvetés tervezett hiányát és az egyebeket illeti -, ezért megfogalmazódott részünkről az a felvetés, hogy ilyen mértékű bizonytalanság esetében, tehát ha egy évre előre sem látjuk igazán a költségvetési folyamatokat, mekkora a realitása lehet három évre előre tervezni. Úgy gondoljuk, hogy itt a tervezés meglehetősen nagy bizonytalansággal tud csak működni.

A kisebbségi vélemény szerint elfogadhatatlan néhány olyan elem, amely ebben a törvénytervezetbe bekerült. Mire gondolunk?

Az egyik a prioritások. Mi támogatjuk a kormányzatnak azt az elképzelését, hogy a családokat támogassa - tulajdonképpen minden olyan dolgot támogatunk, amely a lakosság jobb létéhez hozzájárul. Ugyanakkor nem tudjuk elfogadni azt, ami ebben a törvénytervezetben megjelent, és ami a vitában kérdésként is megfogalmazódott, és ami a nyugdíjasok helyzetére vonatkozik.

Ebben a javaslatban gyakorlatilag az a gyakorlat szerepel a következő három évre előrevetítve, amit a kormányzó pártok az idei költségvetésben követtek a nyugdíjasok esetében: tehát gyakorlatilag elszakad a reálbérek növekedésétől a nyugdíjak növekedése. Mi ezt elfogadhatatlannak, társadalmilag igazságtalannak tartjuk, hiszen már többször elmondtuk, hogy a nyugdíjasok együtt sírnak és együtt nevetnek a reálszférával, vagy úgy kellene hogy működjön a rendszer. Nem tartjuk elfogadhatónak azt, hogy a következő három évben sem kapják meg a nyugdíjasok azt a mértékű nyugdíjemelést, ami egyébként megilletné őket, és amire az anyagi háttér és a feltételek megteremtődnek.

A kisebbségi vélemény szerint egy másik nagy probléma: szintén elfogadhatatlan és számunkra meglehetősen megmagyarázhatatlan eleme a javaslatnak, amelyik a közszférában dolgozók bérével foglalkozik. Hiszen, ha megnézik a képviselőtársaim ezt az anyagot, akkor egyértelműen kiderül belőle, hogy a közszférában dolgozóknak a legjobb év esetében is csak 1,5 százalékos reálbér-növekedést enged meg ez a tervezet.

Úgy gondoljuk - és ez már a parlamentben is, több törvénytervezet vitájában súlyosan megfogalmazódott -, hogy nagyon nagy a szakadék a versenyszférában és a közszférában dolgozók bérhelyzete között, és ezt a különbséget hosszú távon is csökkenteni lenne szükséges. Ebben a javaslatban gyakorlatilag az van, hogy rosszabb évben 0,5 százalékkal, de a legjobb évben is csak 1,5 százalékkal nőhetnek a reálbérek a közszférában. Úgy gondoljuk, ez szintén veszélyes tendencia, hiszen gyakorlatilag a közszféra kiürüléséhez, a jó szakembereknek az erről a területről való eltávozásához vezet, és tovább növeli azt a különbséget, ami már most is elfogadhatatlan.

A negyedik problémakör, amely a bizottság ülésén felmerült, tulajdonképpen a költségvetés folyamatos hiánya. Természetesen tudjuk, hogy egyik napról a másikra nem lehet csodát tenni, de többen megfogalmazták, hogy az a 10,5 milliárd dolláros hiány, amely a következő néhány év során felhalmozódik, már súrolja azt a bizonyos veszélyes határt, amely a költségvetést gyakorlatilag meg is ingathatja, ha valami komolyabb probléma létrejön.

Végül a jövő esztendő vonatkozásában szeretném megfogalmazni a bizottsági ülésen elhangzottakat. Sajnálatos módon nem kaptunk a kérdéseinkre választ, felmerült ugyanis a bizottság ülésén, hogy a 2000. esztendőben a közösségi fogyasztás tekintetében jelentős visszalépés van betervezve, de hogy ennek mi az oka, arra a Pénzügyminisztérium jelen lévő szakértői nem tudtak választ adni.

Igen tisztelt Képviselőtársaim! Tehát a foglalkoztatási bizottság kisebbségi véleményeként azt szeretném leszögezni, és azért nem tudtuk támogatni ezt a javaslatot, mert úgy gondoljuk, hogy ha a parlament most ezt a tervezetet elfogadja, akkor gyakorlatilag beszűkíti az éves költségvetési viták mozgásterét, és olyan helyzetbe hozza a képviselőtársaimat, hogy ha szeretnének valamely területre prioritásokat átcsoportosítani, akkor erre a következő évben nem lesz módjuk.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Szórványos taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai