Készült: 2024.09.23.13:45:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2005.09.26.),  99-106. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:25


Felszólalások:   89-98   99-106   107-114      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Dávid Ibolya, az MDF képviselője, kérdést kíván feltenni az egészségügyi miniszternek. Képviselő asszonyt illeti a szó.

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! A pincehelyi kórház két osztállyal működött, belgyógyászati és sebészeti osztállyal éveken keresztül. Aztán a szocialista időszak lecsökkentette ezt a két osztállyal működő kórházat, maradt a belgyógyászat. A kórház folyamatos ellehetetlenítésével kérdésessé vált a sürgősségi betegellátás helyzete a térségben, közel 30-35 ezer ember maradt ellátatlanul. Azzal, hogy a sürgősségi ellátást 50-60 kilométerre lévő kórházakban lehet biztosítani, jelentősen megnő a szállítás időtartama.

Az áldatlan helyzet felszámolására az egészségügyi tárca még az év elején készíttetett, velünk egyeztetett módon egy tanulmányt. Ez a szakértői anyag így fogalmaz: “A legalább 30 ezer lakosú pincehelyi térség a Dunántúl és az ország egyetlen olyan területe, ahol a lakosság a szekszárdi megyei kórház által üzemeltetett helyi kórházrészleg működése ellenére sem jut kórházi sürgősségi betegellátáshoz 40-50 kilométeres távolságon belül. Indokolt a térség sürgősségi, azaz úgynevezett elektív kórházi ellátásának megnyugtató rendezése, és ebben elkerülhetetlen az állam szerepvállalása.ö

Nos, a szakértői anyagok elkészültét követően több egyeztetés is lezajlott az önkormányzatok és a minisztérium között. Aztán az önkormányzatok levelére a miniszter úr a mai napig nem válaszolt. Sok önkormányzat írta alá a térségből ezt a levelet, Ozorától Nagyszékelyig, Kisszékelytől Pincehelyig 10 olyan település akadt, amely ezt a levelet aláírta. Miniszter úr nem válaszolt. Önök elismerték, hogy a régióban élők esélyegyenlősége nem biztosított, hogy ez az országban egyedülálló módon nem biztosított.

Kérem miniszter urat, adja meg ennek a térségnek az esélyegyenlőséget. Köszönöm szépen. (Taps az MDF soraiban.)

ELNÖK: A kérdésre Rácz Jenő miniszter úr válaszol.

DR. RÁCZ JENŐ egészségügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Asszony! Valóban, ön is tapasztalhatta, személyesen is, hogy szívemen viselem Pincehely és térségének egészségügyi ellátását, hiszen egyedülálló módon vettünk részt azon a megbeszélésen, ön is, én is több alkalommal, amely ezekről a kérdésekről tárgyalt. Amikor ez a kormány meghirdette, hogy bátor, igazságos és biztonságos programot kíván lefolytatni, akkor valóban, ebből a három jelzőből az igazságosság azt igényli, hogy biztosítsuk ennek a 30 ezer embernek is az esélyegyenlőségét az egészségügyi ellátásra.

Ugyanakkor nem jelentene bátorságot és biztonságot az, ha aktív sebészeti osztályt működtetnénk ott, ahol semmiféle szakmai és tárgyi feltétel nem áll rendelkezésre. Nem áll rendelkezésre megfelelő számú sebész, nem áll a minimumfeltételeknek megfelelően rendelkezésre megfelelő gép, műszer, és nem áll rendelkezésre megfelelő aneszteziológiai háttér sem. Éppen ezért magunk vállaltuk azt, a szokásostól eltérően, az egyéb 160 kórházhoz… - kiemelten támogatva, hogy valóban tanulmányt készíttetünk el, amely megpróbálja megoldani ezt a problémát. Az elkészült tanulmányok konszenzusos szinten nem kerültek elfogadásra, hiszen a jelenlegi működtető, a megyei önkormányzat, a pincehelyi önkormányzat, a térség önkormányzatainak képviselői, az egészségügyi tárca és az Egészségbiztosítási Pénztár nem tudott megegyezni azokban a megoldásokban, amelyeket a szakértői anyagok elemeztek.

Ennek megfelelően új koncepciót kívánunk készíttetni, ennek példája lehet a dorogi kórház sorsa. Dorogon korábban megszűnt az aktív ellátás, és éppen néhány héttel ezelőtt adtuk át azt a krónikus, rehabilitációs és hospice-ellátásra alkalmas fekvőbeteg intézményt, amely valóban hosszú távon megoldást jelenthet a dorogi kórház további működtetésére. Ezt az ajánlatot kívánjuk Pincehely és térségének további működtetésére is felhasználni.

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót képviselő asszonynak.

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Miniszter Úr! Ön kétszeresen csapta be ezt a térséget. Az első alkalom akkor volt, amikor a száz lépés program után meghirdették azt, hogy 15 percen belül elérhető sürgősségi betegellátást kell biztosítani, meghirdették azt, hogy biztosítani kell az esélyegyenlőséget, függetlenül attól, hogy ki honnan jött. A második alkalom, amikor becsapta az ott élőket, az, hogy én itt, most tudom meg, közel nyolc hónapos tárgyalás után, amiben részt vettek a megye és a térség képviselői, hogy egy új koncepciót szeretnének önök kidolgozni. Mi kényszerből elfogadtuk azt a javaslatot, amit ön tett nekünk a tárgyalások közepette, most pedig nem hajlandó betartani azt, amit ön ígért.

Miniszter Úr! Ez annak a térségnek elfogadhatatlan válasz. Köszönöm. (Taps az MDF soraiban.)

ELNÖK: Viszontválasz illeti meg miniszter urat.

DR. RÁCZ JENŐ egészségügyi miniszter: Még egyszer hangsúlyoznám, hogy az önkormányzati törvény a települési önkormányzatok számára írja elő az egészségügyi ellátás biztosítását. (Sisák Imre János: Az alapellátást, bocsánat.) A megyei önkormányzatok számára írja elő egyébként a szakellátás biztosítását. Hogy ezzel a kérdéssel kiemelten foglalkozik az egészségügyi tárca, felvállalva egyébként kötelező feladatai fölött is ezeket a koncepciógyártásokat, az egyértelműen a száz lépés programjának a része volt. Hiszen elmondtuk, hogy valóban biztosítjuk ezt az ellátást.

Képviselő asszony, elnök asszony is pontosan tudja, olyan térség, hogy Pincehely térsége sem az egészségügyi ellátás vonatkozásában, sem közigazgatási szempontból nem létezik. Pincehely térsége nem létezik, ennek megfelelően egyébként az egészségügyi ellátás szempontjából is mi azokat a szempontokat vettük figyelembe, amelyek egy biztonságos ellátás érdekében lehetségesek.

Még egyszer hangsúlyoznám, konszenzus nem született, javaslatok születtek ebben a kérdésben. Mi felvállaltuk azt, hogy egy megfelelő megoldással megpróbálunk segíteni a pincehelyi kórház továbbműködésén. Ezen munkálkodunk jelen pillanatban is. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   89-98   99-106   107-114      Ülésnap adatai