Készült: 2024.04.27.22:35:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2019.10.28.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Azt hiszem, hogy minden jóérzésű embernek és minden kormányzatnak az a feladata, hogy a Down-szindrómások számára, a fogyatékkal élők számára érezhető, kézzelfogható segítséget nyújtson, és bővítse is azokat a különböző juttatásokat, ellátásokat vagy pedig azokat a különböző alkalmakat, amikor segítséget tud a számukra nyújtani. Ön is említette az otthon ápolás kérdését és a gyermekek otthongondozási díját. Önök a tavalyi év végén és az idei év legelején azt próbálták sulykolni mindenki számára, hogy az otthonápolási díj igaz, hogy megemelkedett  ezt önök nem támogatták akkor, erre még visszatérek a későbbiekben , de a megemelkedés mellett olyan feltételrendszer alakult ki, amely akár autisták, Down-szindrómások, mások esetében nehézséget fog jelenteni, és csökkenni fog az ápolási díjra jogosultak száma, mindamellett, hogy elismerték, hogy a gyermekek otthongondozási díjának emelkedett a mértéke.

Az élet önökre cáfolt, hiszen több ezer fővel emelkedett azoknak a száma, akik ápolási díjban részesültek. Azok a riogatások tehát, amelyeket önök korábban mondtak, hogy ez a szám érezhetően csökkenni fog, nemhogy nem csökkent, hanem emelkedett, és az erre fordítható költségvetési kiadások is érezhető módon emelkedtek, ráadásul, ha az önök időszakával összehasonlítom, még inkább. Arra, amire 27 milliárd forintot fordítottunk tavaly ápolási díj kapcsán, idén már 45 milliárdot, jövőre pedig 55 milliárd forintot fordítunk, pontosan azért, hogy akik nehéz helyzetben vannak, úgy nevelik a gyermeküket, nemcsak nevelik, hanem gondozzák is napról napra, ők nagyobb segítséget kapjanak.

És ahogy mondtam, itt két év alatt 27 milliárd forintról 55 milliárd forintra nő az az összeg, amit mi ápolási díjra tudunk fordítani a költségvetésből. Azt kifejezetten sajnáljuk, hogy amikor erről az ellenzék szavazhatott volna december 12-én itt, a Parlament épületében  akár arról, hogy az ápolási díjat radikálisan megemeljük, amit előtte önök hónapokon keresztül egyébként követeltek, akár hogy a nevelőszülők számára más esetben, ez egy másfajta szociális ellátás, de náluk is bővítsük például azt, hogy gyedre jogosultak legyenek , ezeknél a szavazásoknál önök inkább sípoltak, dudáltak, szelfizgettek, és ezt nem támogatták itt a parlamentben, amikor erre lehetőség lett volna.

Beszélt még ön, képviselő asszony, a fogyatékkal élők foglalkoztatásáról. Itt is élesen látható a különbség az önök kormányzásának időszaka és a mi kormányzásunk időszaka kapcsán, szemléletben és eredményességben egyaránt. Önök ezen a téren a segélyezésre helyezték a hangsúlyt. Mi arra helyeztük a hangsúlyt, hogy segítsünk az embereknek olyan képességek megszerzésében, amelyek őket a munkaerőpiacra segítik, és utána segítsünk is nekik munkát vállalni.

Így vannak különböző képzések, amelyeken gyakorlati úton sajátíthatják el a fogyatékkal élők is azokat a különböző tudásokat, képességeket, amelyek szükségesek a munkavégzéshez. És bevezettük a rehabilitációs kártyát, amivel a munkáltatókat is érdekeltté tettük abban, nagyon nagy mértékű munkáltatóiadó-kedvezménnyel, járulékkedvezménnyel, hogy rehabilitációs kártyával rendelkező embereket foglalkoztassanak, tehát megváltozott munkaképességűeket foglalkoztassanak.

(11.10)

Így emelkedett az e téren való foglalkoztatottság szintje 18 ezerről 41 ezerre, képviselő asszony. Ez azért egy érezhető módosulás, és ez annak is köszönhető, hogy a szociális rendszert így átalakítottuk, meg annak is, hogy a gazdaságunk nem lejtmenetben, hanem felfelé ívelő szakaszban van. De kellett hozzá nemcsak a gazdaság élénkítése, hanem a rehabilitációs kártya bevezetése és az ehhez nyújtott plusztámogatás, hiszen itt adókedvezményről van szó, ami nyilván kieső költségvetési bevétel, de ezt most már a magyar költségvetés tudta állni. Éppen ezért tudott itt is szerencsésen 18 ezerről 41 ezerre nőni a foglalkoztatottság szintje.

Azok a kérdések tehát, amelyeket ön fölvet itt akár a fogyatékkal élők, akár a Down-szindrómások esetében, nyilván fontos kérdések. Az ezeknek a szervezeteknek  amelyek autistákat, Down-szindrómásokat vagy másokat tömörítenek  járó támogatásokat tekintve ön is ismerheti a költségvetési törvény számait: többszörösére növeltük azokat a támogatásokat, amelyeket különböző fogyatékkal élőket segítő szervezeteknek adunk. Ön is most már tudja, ismeri, hogy ha valaki, mondjuk, jeltolmács-szolgáltatást igényelne, és bemegy egy kormányablakba, most már azt online megkaphatja, pontosan a Siketek Szövetségével való együttműködésünk révén, költségvetési forrást, pályázati támogatást nyújtva.

Az elmúlt években azokból a többletekből, amik a költségvetésben szerencsésen keletkeztek a kormány gazdaságpolitikája nyomán, igyekeztünk ezeknek a családoknak az életét is érezhetően javítani, és az intézkedéseinknek azért az elmúlt ciklusokban már az előbb említett pozitív hatásai meg is voltak. Bízunk benne, hogy még sokat tudunk ezeknek az embereknek is segíteni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai