Készült: 2024.05.07.16:45:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

135. ülésnap (2000.04.14.), 120. felszólalás
Felszólaló ifj Hegedűs Loránt (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IFJ. HEGEDŰS LORÁNT (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Hogy a végén kezdjem és a lényeget mondjam: a Magyar Igazság és Élet Pártja Horváth Béla képviselő önálló indítványát a kommunizmus áldozatainak emléknapjáról támogatja abban a formában, amelyben a képviselő úr ezt az önálló indítványt megtette.

Személy szerint nem értem a Fidesz képviselője által elmondottakat, hogy miért ne lehetne Boldog Apor Vilmoshoz kötni ennek az emléknapnak az önálló indítvány szerinti megemlékezését. Ezt református lelkipásztorként is hangsúlyozom, és mondom, hogy noha akik ellenzik ezt az emléknapot, igen gyakran hangsúlyozzák, hogy a személyes kötés Apor Vilmoshoz kizárólagosan a római katolikus vallású többségi állampolgároknak kedvez, és nem felel meg a protestánsok, illetőleg a reformátusok nemzetfelfogásának. Szeretném hangsúlyozni, hogy erről szó nincsen, nem lehet ilyen megoszlást szülni a magyar nemzet egyes részei között. Hiszen tagadhatatlan, hogy Apor Vilmos a kommunizmus áldozata volt, és ekként a reformátusok, az evangélikusok is, úgy vélem, minden protestáns keresztény ember és a nem történelmi egyházakhoz tartozó keresztény magyarok is méltóan tudnak megemlékezni a kommunizmus áldozatairól Apor Vilmos mártírhalálának a napján.

Nem értettem ugyanakkor képviselőként, amikor az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottságban tárgyaltuk ezt az önálló képviselői indítványt, annak a tárgysorozatba-vételét, illetőleg az általános vitára való alkalmasságát, hogy miért beszéltek a szocialista, illetőleg a szabad demokrata képviselők ezen indítvány kapcsán arról, hogy itt nem történik más, mint relativizálás, nevezetesen ez a javaslat a holokauszt áldozatainak a mártíromságát kívánja relativizálni. Megítélésem és a Magyar Igazság és Élet Pártja álláspontja szerint is bármely csoportnak, bármely társadalmi rétegnek, bármely nemzetnek az áldozatáról való megemlékezés más nép, társadalmi csoport áldozatát nemhogy relativizálja, hanem éppen ellenkezőleg: abszolutizálja. Bármely embertelenségről való megemlékezés a másik embertelenségnek az igazi lényegét kiemeli, kidomborítja, és ezáltal tudja a Magyar Köztársaság területén minden állampolgár igazán felfogni, hogy mit jelent a szélsőség, jobb- és baloldali szempontból egyaránt.

A Magyar Igazság és Élet Pártja, amelyet rendszerint a szélsőségesség vádjával illetnek, s a legkülönfélébb címkéket ragasztják a párt tagjaira, szimpatizánsaira is és természetesen hivatalos politikusaira, képviselőire, valójában elutasít mindenfajta szélsőséget, legyen az akár jobboldali, akár baloldali. Ugyanakkor lehetetlen, hogy amikor élet- és halálkérdésről van szó, nemzeti sorskérdésről van szó, amikor a legvégső, legutolsó utáni pillanatokat éli a magyar nemzet a tekintetben, hogy az élet útját választhatja-e vagy sem, akkor a nemzeti radikalizmust egyszerűen szélsőségnek, szélsőjobboldalnak titulálják. Ez ellen mi személy szerint tiltakozunk.

A képviselői önálló indítványt tehát a Magyar Igazság és Élet Pártja támogatja. Úgy véljük, hogy mindez megfelel a magyar alkotmánynak, megfelel a Magyar Köztársaság polgárai megfelelő történelemszemlélete kialakításának, és éppen ezért szükséges, hogy mindezt a Magyar Országgyűlés elfogadja.

Köszönöm szépen. (Taps a MIÉP, a Kisgazdapárt, valamint a Fidesz padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai