Készült: 2024.09.20.06:46:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2002.11.18.), 318. felszólalás
Felszólaló Dr. Schvarcz Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:58


Felszólalások:  Előző  318  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHVARCZ TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Minden költségvetésnek vannak ágazati nyertesei és vesztesei. Ezek viszonylagos nyertesek és vesztesek. Más szóval: minden költségvetésben vannak prioritások. Ilyen prioritás ebben a költségvetésben most az egészségügy. Mondhatjuk, ennek a költségvetésnek egyértelmű nyertese az egészségügy.

A választások után a költségvetési törvény vitája során derül ki, hogy mennyire szavatartó egy kormány, mennyire tartja be a választási ígéreteit. A kétszer száznapos program kapcsán mi már bizonyítottunk. A választási kampány és a kormányprogram prioritása volt az egészségügy; az egészségügy a lelakott, lerobbant intézményeivel, az alacsony, megalázóan alacsony béreivel, lerobbant műszereivel, a katasztrofálisan rossz egészségügyi mutatókkal rendelkező magyar lakosság mellett. Ez az egészségügy ezért valóban rászolgált arra, hogy prioritása legyen ennek a költségvetésnek. Lássuk, hogyan orvosolja az egészségügy bajait ez a költségvetés!

Megtörtént az ágazat béremelése, mely minden idők legnagyobb arányú béremelése volt. Minden híresztelés ellenére ennek a fedezete benne van a jövő évi OEP-költségvetésben 127 milliárd forintnyi pluszforrásként, sőt benne van a 13. havi fizetés bérfedezetének a fele is.

A minisztérium elkészítette ezen béremelés tapasztalatainak a felmérését, ebből az összegző jelentésből szeretnék most idézni. Az intézményvezetők egyöntetű véleményével is megegyezik, hogy ilyen mértékű béremelés az egészségügyi és szociális ágazatban még nem történt, és azt a dolgozók döntő többsége egyértelműen örömmel fogadta. Kedvező értékelést kapott, hogy az egészségügyben a közalkalmazotti béremelés a vállalkozói körre is ki lett terjesztve, és igen pozitív hatású volt, hogy a szakmai tudás méltó elismerésére diplomás minimálbér lett megállapítva. A béremelés hatása már érzékelhető pozitívum az elvándorlás megállítására.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hosszú idő óta először van a költségvetésben dologi növekedés; igaz, csak 2,5 százalékos mértékben, de van. Az utóbbi három évben ez nullaszázalékos volt, ahhoz képest ez jelentős előrelépés.

A jövő évi OEP-költségvetés tartalmaz 4 milliárd forintnyi fejlesztést is. Ez a következőkből tevődik össze. A háziorvosi ellátás plusz 300 milliója elsősorban a szűrések, gondozások finanszírozását szolgálja, hasonlóan a védőnői ellátásban megjelent plusz 175 millió forint. A fogászati ellátás 200 milliós többlete a rossz fogú magyar lakosság állapotán kíván javítani. A CT- és az MR-vizsgálatokra plusz 200 millió áll rendelkezésre, és ez elsősorban az új szolgáltatások befogadását biztosítja. A művesekezelésre 250 millió forint többletforrást szánunk a jövő évben, a krónikusellátásra 400 millió forintnyi többletet biztosítunk.

A minisztérium költségvetésében is 11 százalékkal több pénz van, mint az elmúlt évben. Ez tartalmazza a népegészségügyi program 2 milliárd forintját is, és tartalmaz 900 millió forintot a sürgősségi betegellátásra, amit mi kicsit kevésnek tartunk, és ezen szeretnénk változtatni.

Folytatni kívánjuk a sürgősségi betegellátás programját, oda is tennénk forrásokat, ellentétben az előző miniszterrel, aki leállította ezt a jó programot. Ez célokban megfelelő program, ezt a rendszert fejleszteni kell, hiszen ez a program, ennek a programnak a kiteljesítése ad egyenlő esélyeket az állampolgároknak.

(21.00)

 

Az Országos Mentőszolgálat 6,1 milliárd forintnyi többletet kap. A vérellátás 8,6 százalékkal megnövelt finanszírozása úgy a gazdálkodás, mint a béremelés esetében 1-1 milliárd pluszforrást jelent durván. Folytatni kívánjuk az előző kormányzat által leállított alapradiológiai géppark korszerűsítését is.

A választási programunkban mondtuk, hogy növelni kívánjuk az egészségügy GDP-ből való részesedését is, valamint azt is, hogy 600 milliárd forintnyi pluszforrást teszünk ebbe az ágazatba a négy év során. Ennek az első lépése már megtörtént 150 milliárd forintnyi nagyságban, most ezt a forrást az egészségügy rendelkezésére bocsátottuk. Elindult a kórházi adósságállomány felszámolása a meghirdetett struktúraváltásra, reorganizációra ösztönző pályázat meghirdetésével, hogy a kórházak közel 20 milliárdos adósságállományát le tudjuk dolgozni.

A rossz egészségügyi állapoton kíván javítani a decemberben a parlament elé kerülő egészség évtizedének Johan Béla nemzeti programja is. Ennek költségvetési forrásai rendelkezésre állnak, a tárca fejezetében kétmilliárd forint nagyságban, az OEP-költségvetés pedig tartalmazza a kiszűrt betegek kezelésére szükséges pluszforrásokat, és jelentős nagyságban tartalmaz a szűrővizsgálatok elérésére plusz útiköltségforrásokat.

 

(Az elnöki széket dr. Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Ezenkívül ennek a programnak több más tárca vonatkozásában is vannak pénzei. A Belügyminisztérium fejezetében szerepel a drogmegelőzési program egy jelentős költségvetési tétellel, míg az Ifjúsági és Sportminisztérium költségvetésében pedig szerepel a nemzeti drogstratégiára több mint egymilliárd forint nagyságú összeg. De ennek a népegészségügyi programnak, mivel ez szerteágazó, tárcák közti program, vannak költségvetési pénzei a környezetvédelmi fejezetben, a Földművelésügyi Minisztérium fejezetében. És pontosan azért, mert ez a program tárcákon átívelő, interszektorális együttműködést tesz szükségessé, szükségessé válna az, hogy ezek felett a pénzek felett egy, a Miniszterelnöki Hivatalhoz telepített államtitkár vagy valamilyen kormánymegbízott rendelkezzen, hiszen egy tárca egymagában egy programirodával ezt a programot nem tudja semmiképpen úgy végrehajtani, hogy maradandóan ezek a források ennek a programnak a megvalósítására rendelkezésre álljanak. Ez nem egy tárcának a programja, ez tárcákon átívelő, interszektorális program kell hogy legyen.

Mint mondottam, ennek a költségvetésnek az egészségügy nyertese, viszonylagos nyertese a többi tárcához képest, és éppen ezért akik szívükön viselik az egészségügyi ágazat összes gondját, baját, támogatják, és javaslataikkal jobbítva elfogadják ezt a költségvetést. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  318  Következő    Ülésnap adatai