Készült: 2024.04.26.05:17:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2000.04.12.), 315. felszólalás
Felszólaló Dr. Serfőző András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Alkotmányügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:13


Felszólalások:  Előző  315  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SERFŐZŐ ANDRÁS, az alkotmány- és igazságügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A gazdasági kamarák feladatainak átadásával összefüggő törvénymódosításról szívesen mondanám, hogy az alkotmány- és igazságügyi bizottság megtárgyalta a törvényjavaslatot, de akkor nem mondanék teljesen igazat. A tárgyalás ugyanis azt jelentené, hogy két vagy több fél megvitat egy témát, és azt valamilyen módon lezárja vagy elnapolja. A bizottság április 5-én tartott ülésén azonban a törvénytervezet ügyében csak az ellenzéki képviselőknek volt mondanivalójuk, a kormánypárti oldalról egyetlenegy hozzászólás sem érkezett.

Azt hiszem, ilyen esetekre mondják, hogy a hallgatás néma beleegyezés. Pedig lett volna miről tárgyalni, esetleg még vitázni is!

A törvényjavaslathoz az eddigi gyakorlatnak megfelelően hatástanulmány nem készült. Az előterjesztő képviselője szerint az országban 262 helyen hoznak létre új okmányirodákat, az államtitkár úrtól az előbb 250-et hallottunk, erre mondják, hogy semmi nem egyezik semmivel. Majd 300 iroda felállításának tárgyi, személyi, bér-, bérjárulék-, ügyfélfogadási rendje feltételeinek kialakítása legalább hevenyészett számítást megérdemelt volna. Az okmányirodák számítógépes ellátása, az őrzés, tárolás, adatvédelem rendje mind-mind önállóan is olyan fontos ügyek, amelyeket nem lehet egy kézlegyintéssel vagy hallgatással elintézni. Az új személyi igazolványok kiadásának megkezdésével felmerült problémák is igazolják, hogy be nem járatott rendszerre nem lehet hatáskörök sokaságát telepíteni.

Egy másik, elvi jellegű probléma, hogy a vállalkozók mindenkori hatalomtól való függetlenedését célzó törekvését is derékba töri. A rendszerváltás fontos vívmánya volt, hogy a gazdálkodók függetlenedhettek a mindenható állam öncélú és átgondolatlan intézkedéseinek legalább egy részétől. Ennek a törekvésnek most már vége. Talán ez a tendencia szólaltatta meg Széles Gábor közismert nagyvállalkozót, amikor azt nyilatkozta nemrégiben, hogy a hatalom túl sokat hisz magáról gazdasági kérdésekben, és ez ellen a vállalkozóknak tenniük kell. Sajátos Janus-arcúság figyelhető meg a kormánykoalíció gazdasági törvényhozásában. Szavakban folyamatosan hangoztatják a kis- és középvállalkozások támogatását, a valóságban növelik a működés adminisztratív és anyagi terheit egyaránt.

Közel 300 okmányiroda felállítása és működtetése a vállalkozóknak az eddigiekhez képest többletkiadásokat fog okozni. Talán ezért is nem készült hatástanulmány a tervezethez, nehogy még időben megtudják, a bürokrácia túlburjánzása mennyi költséggel jár részükre.

Elhangzott továbbá a bizottság ülésén ellenzéki oldalról az is, hogy a törvénytervezet semmilyen eddigi közigazgatási korszerűsítési programba nem illeszkedik. Természetesen ez a feltevés is érdemi válasz nélkül maradt. Fenti okok miatt az ellenzéki oldal bizottsági tagjai a T/2401. számú törvényjavaslatot általános vitára nem tartják alkalmasnak.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  315  Következő    Ülésnap adatai