Készült: 2024.04.29.12:37:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

252. ülésnap (2017.10.31.), 89. felszólalás
Felszólaló Dr. Turi-Kovács Béla (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:57


Felszólalások:  Előző  89  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Nem volt előttem kétséges, hogy ha csak halvány összefüggések lennének is a választójogi törvénnyel, egy előterjesztett törvényjavaslat esetén a teljes választójogi törvény kerül itt a Ház elé megvitatásra. Én azt kifejezetten pozitívnak érzem, hogy a frakcióm ma nem zárkózott el ez elől a vita elől, kifejezetten a frakcióvezető közreműködésével történtek olyan jellegű megnyilvánulások, amelyek magára a választójogi törvényre vonatkoznak.

Ugyanakkor azt előre kell szintén bocsátanom, hogy mióta a világ világ, a hatályos választójogi törvényt az éppen kisebbségben lévők és azok, akik nem túl nagy reménnyel indulnak a következő választáson, mindig aggályosnak és kétségesnek tartják. A jelenlegi választójogi törvénnyel szemben az egyik legerősebbnek látszó kifogása az ellenzéknek az, hogy ez erőteljesen lejt, álláspontjuk szerint a Fidesz felé, valójában a győztes felé. Meggyőződésem szerint, amikor az ellenzék folyamatosan ezt hangoztatja, nagyon határozottan nyilvánítja ki, hogy esélyt sem lát a választás megnyerésére, ellenkező esetben kifejezetten előnyösnek kellene tekintse a választójogi törvénynek azokat a szabályozásait, amelyek a győztest preferálják. (Szávay István: Nem mindenki magából indul ki!) Ez nem egyedülálló Európában, sőt azt kell mondanom, hogy a legtöbb országban, ahol stabil kormányzás van, a választójogi törvény preferálja a győztest hol nagyobb mértékben, hol kisebb mértékben.

Azt gondolom, az világos itt a mi esetünkben is, hogy a választójogi törvény alapvető megváltoztatására most ‑ most már nem mondok hónapot, mert ezek minden nappal kevesebb időt jelentenek ‑ ke­rüljön sor.

(15.30)

Tehát osztom a frakcióvezető úrnak azt az álláspontját, amit korábban mondott, hogy ennek ma már nem lehet időszerűsége, és én azt gondolom, hogy mire befejezzük a vitát, egy nappal megint kevesebb az esélye annak, hogy ilyenfajta változtatást végre lehessen hajtani. De helyes, és úgy gondolom, hogy föltétlenül követendő az, amit a kereszténydemokrata vezérszónok, Hargitai János képviselőtársam elmondott, nevezetesen, hogy nyitottak vagyunk, nyitottak kell legyünk, hogy az előterjesztett törvényjavaslat esetében kisebb-nagyobb olyan változtatást, amely azt pontosítja, és amely esetleg nagyobb mértékben zárja ki a kamupártok érvényesülését, nem kell úgy csípőből elutasítani, azzal foglalkozni kell, meggyőződésem szerint meg kell vitatni, és ha azok alkalmasak, akár be is kell fogadni.

Miért mondom ezt? Amikor ezt 2013-ban ‑ akkor még annak a bizottságnak voltam a tagja ‑ megvitattuk, erős fenntartásaimat hangoztattam azzal kapcsolatban, hogy vajon az a visszatartó erő, amire számítani lehetett, elégséges-e, ami a törvénybe be van építve. El kell mondanom, hogy volt egy nagyon erőteljes nyomás, aminek engedni kellett, nevezetesen a civil szervezetek, amelyek nagy számban jelezték azt, hogy ők akár párttá is szeretnének alakulni, de nem látják a feltételeit annak, hogy majd valamilyen módon a választáson érvényesülni is tudjanak, hiszen ha semmi mást nem, azt azért el kell fogadnunk, hogy kétségtelen, hogy három dolog azért erőteljesen kell ahhoz, hogy egy választáson sikeresek legyünk, és ennek az egyik része a pénz. Ha a pénz teljesen hiányzik, akkor reménytelen egy civil szervezetnek akár a párttá alakulása és az indulása. Ezért én azt gondolom, az egy helyes nyitás volt, amikor azt mondtuk, hogy ebbe az irányba érdemes nyitni.

Az egy másik kérdés, még egyszer mondanám, hogy jól mértük-e fel a következményeket. Azt gondolom, hogy túlságosan jóhiszeműek ‑ talán nevezzem magunkat jóhiszeműnek ‑ voltunk abban a tekintetben, hogy talán a beépített fékek elégségesek, talán a tisztesség a politika területén még érvényesül, és ennélfogva nem fognak megalakulni talán ilyen valóban nagyon nagy számban azok a pártok, amelyeket joggal nevezünk kamupártnak.

Tisztelt Ház! Én azt gondolom, hogy a javaslat a maga nemében kifejezetten pozitív és jó, ezért ‑ és ez a másik dolog, ami miatt szót kértem ‑ azok az álláspontok, amelyek össze akarják kötni ennek a javaslatnak a támogatását egy szélesebb választó­jogi­tör­vény-módosítással, meglehetősen hiteltelenek. Bocsánatot kérek, az azért mégsem megy, hogy ha a büntető törvénykönyvbe be akarok helyezni valami helyes és jó szankciót, akkor azt mondom, hogy ezt nem fogadom el, csak akkor, ha még a másikat, a harmadikat meg a negyediket is elfogadom. Ez így értelmetlen, és azt kell mondanom, hogy nem más, mint a kamupárti lét fenntartásának a támogatása. Én azt javasolom az ellenzéknek, fontolja meg, hogy el lehet-e idáig menni, vagy pedig valóban meg kell fontolni, hogy egy értelmes és jobbító javaslatot támogatnak.

Azt osztom, még egyszer mondanám, amit Hargitai János itt nem egészen pontosan így, de azt hiszem, mégis erre utalóan előadott: én úgy gondolom, hogy lehet, hogy a fél százaléknál az egy százalék egy erőteljesebb visszatartó erő. Van-e ennek jelentősége? Jó példa volt, amit a frakcióvezető úr elmondott, hogy egy párt volt, amelyik ilyen helyzetben volt, de azért én most úgy gondolom, hogy az könnyen lehet, hogy ezek a kamupártok tanulnak is, éspedig azt tanulják meg, hogy miként lehet a következő etapban a fél százalékot akár többeknek is és több összefogás mellett elérni, ennélfogva, még egyszer mondom, tovább élni és tovább érvényesülni. Ezért ezt is érdemes megfontolni.

Összességében a magam részéről kifejezetten hasznosnak, előremutatónak tartom a javaslatot, és csak azt tudom remélni, hogy az ellenzék valamiféle álságos meggondolásból nem fogja azt mondani, hogy „azért nem támogatom, mert”. Bocsánatot kérek, végül mégiscsak azt kell hogy rögzítsem végső gondolatként, hogy azért mindig fontolják meg, amit az elején mondtam: lehet, hogy a pálya a győztes irányába lejt azért, hogy kormányozható ország legyen, azért, hogy kormány alakulhasson, hogy stabil kormányzás legyen az országban ‑ de nem a Fideszért, hanem kifejezetten a győztes irányába! Tessék megpróbálni győzni, és ha sikerül, akkor ez a pálya oda fog lejteni! Azt gondolom, hogy azért ez a próbálkozás talán most még korai lesz. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  89  Következő    Ülésnap adatai