Készült: 2024.09.19.02:55:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

210. ülésnap (2005.04.04.),  80-87. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:50


Felszólalások:   72-79   80-87   88-97      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Karsai Péter, az MDF képviselője, kérdést kíván feltenni a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszternek: “A méhészeket a kínai mézen kívül az FVM is sújtja?ö címmel. A képviselő urat illeti a szó. (Közbeszólás az ellenzéki pártok soraiból: Halljuk!)

KARSAI PÉTER (MDF): Tisztelt Miniszter Úr! Az elmúlt hetekben, hónapokban a magyar méhészek elkeseredett tüntetéseiről láthattunk tudósításokat Brüsszelből. Azt kifogásolták, hogy az Unióba érkező nagy tömegű, minőségileg kifogásolható kínai méz tönkreteszi a magyar termelőt.

A tárca, szokása szerint ez ügyben is hallgatott, a tüntető méhészek csak az uniós képviselőinktől kaptak némi támogatást, biztatást. Idehaza a tárca nem volt ilyen tétlen. A 2004. (XI. 24.) FVM rendeletével előírta a méhészeknek a lényegében kötelező tagságot az Országos Magyar Méhészeti Egyesületben, hiszen ez a szervezet van csak feljogosítva arra, hogy a nemzeti támogatáshoz szükséges igazolást a méhészeknek kiadja. Ezért persze potom 2700 forint/fő plusz 35 forint/méhcsalád befizetését írja elő.

Így például az a Jánoshalma és Vidéke Méhészek Egyesülete, amely már 40 éve él, és jelenleg is 230 főt számlál, és az országos méztermelés 2,5 százalékát adja, és például sikeresen közreműködött legutóbb is 170 fő méhészeti szakmunkás kiképzésében, következésképpen bátran állíthatjuk, hogy az ország méztermelőinek élvonalában foglal helyet, arra már nem jogosult, hogy termelőinek igazolást állítson ki. Nyilvánvalóan bosszantó és nevetséges a helyzet. Igazolást csak az ugyanolyan jogállású budapesti egyesület adhat ki, több ezer forintért, a többieknek pedig szembe kell nézni azzal a helyzettel, hogy esetleg tagjaikat elveszítik, hiszen nem biztos, hogy mindenki ki tudja fizetni az újabb sarcot, különös tekintettel az ágazat mostani nehézségeire is.

A kérdésem tehát, miniszter úr: nem tartja-e elég nagykorúnak a vidéki egyesületeket ahhoz, hogy rendeletben felhatalmazza őket a szükséges igazolás kiadására?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: A kérdésre Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter úr válaszol. A miniszter urat illeti a szó.

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Sajnos a képviselő úr rosszul tájékozott a kormány szándékait illetően a méhészek tekintetében. Valóban nehéz helyzet állt elő az európai uniós tagállamokban azáltal, hogy 2004. július 15-én a tagállamok többsége jóváhagyta bizonyos Kínából származó állati eredetű termékek, így többek között a méz Európai Unióba történő behozatalát. Sajnos a tilalom feloldása következtében a felvásárlási árak Magyarországon is estek.

De a szaktárca természetesen nem az újságban hirdeti, hogy mit tesz, és nem az egyébként jogos követeléseket megtestesítő méhészekhez rohangál Brüsszelbe, hanem teszi a dolgát. Így már két alkalommal is a brüsszeli Bizottsághoz fordultunk. Az egyik esetben a fogyasztók érdekvédelmének, tájékoztatásának, a piaci verseny tisztaságának védelme érdekében, hogy ezt az Európai Unió jobban biztosítsa az európai uniós tagországokban lévő fogyasztók számára - ez a méhészeket is segíti -, a másik esetben pedig a WTO-tárgyalások kapcsán fogalmaztuk meg a javaslatainkat, hogy mit kellene tenni a piaci liberalizáció ellenére azért, hogy a méhészek megtalálják a számításukat. De igazából a piaci helyzetet maga a méz minősége határozza meg.

Magyarország készített egy nemzeti méhészeti programot. Ez többnyire a közösségi szervezeteket, illetve a közösséghez tartozó méhészeket tudja segíteni. Aláírtam a mai nap reggelén azt a támogatási rendeletet (Felmutatja.), amely a magyar nemzeti méhészeti program alapján nyújtható méhészeti támogatásokat tartalmazza. Sajnos nincs időm ennek a felolvasására, talán majd a második percben. Ez biztosítékot jelent arra, hogy sokkal szervezettebben, egységes rendszerben kell fellépni a méhészeknek ahhoz (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy ezeket az európai uniós pénzeket is el tudják érni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: A képviselő urat illeti a szó.

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Miniszter Úr! Én a méhészek sanyarú helyzetét indokolva felhoztam a kínai méz problémáját, de nem ez volt a kérdésem. A kérdésem az volt, hogy miért nem adhat ki egy vidéki egyesület, amely jogállását tekintve ugyanolyannak tekintendő, mint a budapesti méhészegyesület, igazolást arról, hogy az ön által most itt bemutatott és nagyon üdvözlendő rendeletet, hogy így mondjam, aztán ezen igazolás birtokában majd lehívhassa.

Tehát igazából az volt a kérdésem, hogy miért muszáj egy vidéki méhészegyesületnek először betagozódnia fejenként 2700 forintért a budapesti méhészegyesületbe, hogy ezt a bizonyos igazolást a nemzeti támogatás megigényléséhez megkapja. Ez volt a valódi kérdésem, és kérem, hogy erre szíveskedjen válaszolni.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Egyperces időtartamra viszontválaszra megadom a szót a miniszter úrnak.

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm, elnök úr. Képviselő úr, azért, mert egységes feltételrendszert kell biztosítani Magyarországon a támogatások elnyerése tekintetében. Ha ezt 27-féle szervezet próbálja meg igazolni, abból nem lesz egységes rendszer. Ha megnézi a támogatási jogcímeket, számtalan olyan feltétel van a támogatásnyújtás tekintetében, amelyet az Európai Unió előír, hogy különféle nyilvántartások kerüljenek vezetésre Magyarországon.

(15.10)

Ez sajnos csak egységes rendszerben képzelhető el, hisz ennek következtében tudjuk az Európai Unió felé is igazolni azokat a jogcímeket, illetve azok jogosságát, amelyek révén a méhészek hozzá tudnak jutni a támogatáshoz. Ha ezt nem azonnali kérdés műfajában teszi föl a képviselő úr, akkor pontosan megnézem ezeket a feltételeket, és abban az esetben tudok rá válaszolni, hogy hány egyesület kérte az ilyen típusú jogosítványt, és miért az országos kapta.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   72-79   80-87   88-97      Ülésnap adatai