Készült: 2024.04.29.11:51:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2014.11.24.), 46. felszólalás
Felszólaló Dr. Czomba Sándor (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:59


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CZOMBA SÁNDOR nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy néhány tényadattal kezdjem a mondandómat. A tények: Magyarországon több mint 10 hónapja 4 millió fölött van a foglalkoztatotti létszám. Huszonkét éve nem volt erre példa! Magyarországon több mint 10 hónapja 10 százalék alá csökkent, a legutóbbi két adat alapján 8 százalék alá csökkent a munkanélküliségi ráta.

(14.30)

Az egész Európai Unióban a legnagyobb csökkenést Magyarország tudta az elmúlt időszakban elérni. Ha egy kicsit matekozunk a számokkal ? persze nyilvánvalóan tudjuk azt, hogy egész más a helyzet Győr környékén és mondjuk, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye környékén ?, ha átlagszámokról beszélünk, akkor engedje meg, hogy fölhívjam a figyelmét, hogy 2010-ben Magyarországon 3 millió 750 ezer ember dolgozott áprilisban a kormányváltáskor; 2014 őszén 4 millió 180 ezer. A két számot ha kivonom egymásból, akkor több mint 400 ezer, 430 ezer új munkahelyről beszélünk. Ha időarányosan vennénk, akkor azt mondanánk, hogy nem állunk rosszul a 2020-ra ígért egymillió új munkahely tekintetében.

Rendszeresen ér az a vád bennünket, hogy igen ám, de a közfoglalkoztatás meg a migráció. Akkor megint szeretném néhány tényadatra fölhívni a figyelmet. 2010 tavasza óta 100 ezerrel nőtt a közfoglalkoztatottak száma, és 50 ezerrel a vendégmunkások száma. 50 ezerről 100 ezerre nőtt a négy esztendő alatt ? KSH-s adatokról beszélek.

Magyarul, ez azt jelenti, ha 430 ezerből kivonom a 150 ezret, hogy több mint 300 ezer munkahely a versenyszférában jött létre. Ami még fontosabb, hogy az elmúlt egy évben ? és figyelje meg a KSH adatait ? a versenyszféra növekedése közel 200 ezer fő. És itt van a lényeg, ez a legfontosabb!

Nézze, lehetett volna a magyar kormánynak annak idején, 2010-ben úgy dönteni, hogy nem várjuk meg a válságból kijövő időszakot, segélyben tartunk néhány százezer embert, és majd ha a gazdaság megélénkül, akkor rácsatlakozva próbáljuk a munkaügyi rendszerből az embereket kiközvetíteni. Nem ezt az utat választottuk. Azt mondtuk, hogy amíg a gazdaság nem képes megfelelő mértékben munkahelyeket létesíteni, addig a közfoglalkoztatáson keresztül próbáljunk lehetőséget biztosítani, és ne szorítsuk a segélybe az embereket. Ennek köszönhető az, hogy most ott tartunk foglalkoztatásügyben, ahol tartunk. Az, hogy elhanyagolható ez a 200 ezer fő, nem gondolnám. Ez óriási, általában 30-40 ezres éves növekedést… ? a versenyszféra nagyobbat nem szokott produkálni, úgyhogy azt gondolom, hogy ezeket az adatokat érdemes megbecsülni.

Hogy magától jött ez? Hadd soroljak föl néhány dolgot! „Első munkahely” garanciaprogram pályakezdő fiataloknál, 16 ezren dolgoznak most is benne. Diákmunka keretében 24 ezren dolgoztak a nyáron. Fiatalok vállalkozóvá válását segítjük: 1500 fiatalnak adunk munkát. A kkv-szektor munkahelyteremtő pályázatán keresztül csak az NGM támogatásával több mint 24 ezer új munkahely jött létre az elmúlt négy évben. Lehet azt mondani, hogy nem csináltunk semmit, de azt gondolom, hogy ezek a tényadatok magukért beszélnek.

Amiről ön beszél, hogy a közfoglalkoztatás adott esetben veszélyeket is rejt ? idézőjelben mondva ?, hogy a versenyszférában nem találnak esetleg megfelelő számban munkaerőt, ez valós probléma lehet; ezért kell nekünk tenni, és ezért készülünk a következő időszakban arra, hogy a közfoglalkoztatásból a versenyszférába való kijutás lehetőségét mind hazai, mind uniós forrásokkal és mind a megfelelő jogszabályi környezet biztosításával fogjuk az elkövetkező időszakban támogatni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai