Készült: 2024.09.23.16:56:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

142. ülésnap (2011.11.28.), 766. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:08


Felszólalások:  Előző  766  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR (MSZP): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Némi gond van, mert azt néztem, úgy értettem, hogy a 728 módosító indítványból már a negyediknél tartunk a vitában, de Harangozó képviselőtársam azt mondta, hogy a második szakasznál. Csak azért, mert én valójában az érdekegyeztetéshez szeretnék hozzászólni, és ez a negyedikben benne van, tehát a vitába még belefér, aminél tartunk; a többi természetesen majd utána következik.

Egyébként Ékes képviselőtársamat hallgatva (Dr. Lamperth Mónika: Benne van!) kora reggel, azt kell mondanom - azért kérdeztem, benne van az érdekegyeztetés. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Nincs benne. - Közbeszólások az MSZP soraiból: Benne van!) Ékes képviselőtársamat hallgatva azt kell hogy mondjam (Zaj. - Az elnök csenget.), az érdekegyeztetés legfontosabb eleme az egymásra figyelés, az összhang, a párbeszéd, ami az érdekegyeztetés lényege, és talán jó lenne, ha nemcsak a munkaadók és a munkavállalók viszonyában várnánk el ezt, hanem a parlamentben is megtörténne, hogy egy kicsit jobban figyelünk egymásra. Hiszen akikről beszélünk, több millió emberről van szó, lehet, hogy ők is talán éppen nézik a tévét, hogy az ő érdekükben ki szól. Amikor odaülnek a munkavállalók a munkaadókkal szemben, és megpróbálják a saját érdekeiket érvényesíteni, ez nemcsak bérről szól, mint ahogy Ékes képviselőtársam mondta, hanem ennél többről van szó.

El tudják-e mondani, hogy egyébként a foglalkoztatás során milyen problémájuk van? El tudják-e mondani, hogy a béren kívül milyen juttatásokat szeretnének? Azt kell, hogy mondjam, hogy amikor például a köztisztviselők elmondják, hogy ők olyan törvényt szeretnének a parlamentben, amely nem alázza meg őket, nem a bérről szól feltétlenül az érdekegyeztetés, hanem arról a munkavállalói helyzetről, hogy megalázott viszonyba kerülnek, vagy pedig partneri viszonyba. Komolyan tekintik, partnernek tekintik őket, vagy a parlament olyan törvényt hoz, hogy nem is kell indokolni az elbocsátásukat? Hát erről szól az érdekegyeztetés, ennek az összhangjáról, erről a párbeszédről, erről a nyitottságról, és azt gondolom, hogy itt a parlamentben is jó lenne (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), ha a két oldal figyelne egymásra, és ezt az összhangot megpróbálnánk megteremteni, amit a munkavállalók is elvárnak az érdekegyeztetés során.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  766  Következő    Ülésnap adatai