Készült: 2024.09.19.18:24:13 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 198 2000.11.10. 1:23  1-349

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm. Tisztelt Képviselőtársaim! Már majdnem elhittem a kormánypárti oldalnak, hogy az önkormányzatokat jól el fogják látni anyagilag, amikor legnagyobb meglepetésemre Révész Máriusz bemondja, hogy már 1200 település van önhibáján kívül hátrányos helyzetben. Ezen gondolkozzunk el egy kicsit! Ha még két évvel ezelőtt 300-zal kevesebb település volt önhibáján kívüli helyzetben, ráadásul a kormány azóta a költségvetési javaslatok során évről évre szigorítja a feltételeket, hogy melyik települések adhatnak be ilyen jellegű pályázatot, akkor elgondolhatjuk, hogy ebben a két évben is hogyan alakult az önkormányzatok helyzete. Úgyhogy feltétlenül bele kell ebbe gondolni a kormánypárti képviselőknek, nemcsak akkor, amikor az adóerő-képességről, a területi kiegyenlítésről beszélnek, hanem önmagában a normatívákról esik szó. Mert önök azt mondják, hogy folyamatosan ellátják az önkormányzatokat megfelelő normatívával. Sajnos, az önhibáján kívüli hátrányos települések számának az erőteljes növekedése nem ezt bizonyítja.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 204 2000.11.10. 2:06  1-349

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Révész Máriusz valami csoda folytán már tudja, hogy most mennyi önkormányzat kap önhibáján kívül hátrányos helyzete miatt támogatást. Én pontosan még nem tudom a számukat, de hangsúlyozni szeretném, azon amúgy is el kellene gondolkozni, hogy azért csökken-e a körük, mert jobb lett a helyzetük, vagy pedig azért, mert az elmúlt évben önök olyan mértékben megszigorították ezeket a feltételeket, hogy nem jutnak hozzá a pénzhez ezek az önkormányzatok. Ráadásul saját választókerületemben tapasztalom, hogy akik kapnak is önhibájukon kívül hátrányos helyzetben pénzt, egyre jelképesebb összegeket kapnak, amiből egyáltalán nem oldódik meg a helyzetük, arra jó, hogy valamit adtak nekik.

A másik észrevételemmel Pap János képviselőtársamhoz kapcsolódnék. Valóban, itt a parlamentben komoly vita folyt, amikor a holtágakról szóló országgyűlési határozat megszületett - nagyon helyes, praktikus, az én választókörzetemben majdnem minden településnek van egy holtága. Csak most már elkezdik tőlem kérdezgetni ezek az emberek, hogy most már van megint egy másik országgyűlési határozati javaslat - és mi történik a holtágakkal? Ebből a pénzből semmi nem fog tudni történni, ezért Jauernik képviselőtársammal adtam be módosító javaslatot, hogy ezt az összeget emeljük meg jelentős mértékben. Akkor sem lehet még a holtágak problémáját megoldani, de legalább el lehetne érni, hogy a holtágak esetében már történne valami, egy jelképes lépés, egy olyan felmérés, kezdeményezés, ami alapján a vállalkozói szféra is vagy a turizmus is úgy érezhetné, hogy itt fog valami majd történni több év alatt, és bátran bekapcsolódhat ebbe a dologba.

 

(14.20)

 

Amíg ez nem lesz meg, addig sajnos van egy üres országgyűlési határozatunk, és ezzel önmagában nem sokra megyünk. Ide érezhető forrásokat kell biztosítani!

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 236 2000.11.10. 5:08  1-349

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Egyetlen általános megjegyzést tennék, és utána öt módosító javaslatról is szólnék. Az egyetlen általános mondatom az, hogy ha a költségvetés tervezetét olvasva és a vitát látva meg kellene fogalmaznom, hogy mi az a mondat, amellyel ezt ki lehetne fejezni, akkor azt mondanám, hogy a kormány hatalmas jótevőként állítja be magát, mert sok pénzt áldoz a költségvetésre, de amikor senki nem figyel oda, ellopja a gyertyatartót. Nem akarom felsorolni azokat a javaslatokat, mert kétségtelen tény, hogy van egy csomó ilyen a költségvetésben, ami az ország számára és az ország lakosai számára kedvező. Ezt a kormánypárti képviselőtársaim elmondták.

Én most néhány olyan problémakört vetnék fel, amelyhez módosító javaslatot is benyújtottunk, ami a gyertyatartó ellopására jó példa. Kezdjük az elsővel! A kormányzat módosítja kívánja a közoktatási törvényt, annak 118. § (4) bekezdése első mondatát el kívánja hagyni.

 

 

(15.00)

 

Mi úgy gondoljuk, hogy ezt nem kellene elhagyni. Miről van szó? A kormányzat tavaly elmondta, és a kormánypárti oldal, nagyon hangzatosan, hogy a költségvetésben kötelezettséget kell vállalni, hogy a közoktatási költségek 95 százalékát a költségvetés a jövőben garantálni fogja. Most úgy látszik, ez már nem fontos, ezért javasolják ennek a pontnak a törlését, pontosabban azt, hogy ez ne legyen kötelező a kormányzat számára 2001-2002-ben.

A következő ilyen elem: javasolják eltörölni a méltányossági nyugdíjemelés rendszerét. Adják a nyugdíjemeléseket, de úgy gondolják, hogy nincs szükség méltányossági nyugdíjemelésre. Ezt egy nagyon dörzsölt mondattal teszik bele a törvénybe, miszerint a miniszter meghatalmazást kap bizonyos méltányossági dolgokra, de összességében eltörlik a méltányossági nyugdíjemelés lehetőségét.

A következő: a hulladékgazdálkodási törvényben biztosították, hogy a helyi önkormányzatok támogatást kaphassanak a települési szilárdhulladék-kezelési feladatok ellátására. Érdekes módon erre már nem emlékeznek, a költségvetés nem biztosít forrást az önkormányzatoknak erre, mindössze a közszolgáltatás fejlesztésére kívánnak támogatást adni. Pedig egyértelműen megfogalmazza a törvény, hogy a kezelésre is támogatást kell adni. Még azt a - hogy mondjam - dolgot sem vették a kormánypárti oldalról, hogy legalább akkor a hulladékgazdálkodási törvénynek ezt a pontját töröljék. Nem, ezzel sem foglalkoztak végeredményben.

Az előbb már hosszan szóltam, illetve csak kétperces hozzászólás kapcsán a bökényi duzzasztóról, ami a választókerületemet érinti. A tavalyi költségvetés kapcsán a kormányzat a 2000-2002-re vonatkozó tervek között 520 millió forintot akart áldozni a bökényi duzzasztónak a megépítésére. Most a költségvetés tervezetéből ez teljes egészében kimaradt. Nem azt mondták, hogy kevesebb pénz van, hogy majd egy évvel tovább fog ez húzódni; egy az egyben kihagyták az egészet. Úgy látszik, ez a vidékfejlesztésnek egy nagyon frappáns része.

És utolsóként hadd szóljak egy nagyon érdekes konkrét elemről, ami szintén választókerületem több települését érintheti, ez pedig a falugondnoki szolgáltatás. Ez a kistelepülésekhez kapcsolódó megoldás. Tavaly egyetlen kizáró elem volt, a 2000 fő feletti települések nem nyújthatták be erre az igényüket. Most a kormány fejlődött; most már azt mondja, hogy csak az igényelheti ezt a szolgáltatást, ahol 660 főnél kevesebb a lakos, vagy pedig akkor igényelhetik a 2000 fő alatti települések, ha 100 fő a külterületen él.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem hiszem, hogy a kormányzat ezekből a lépésekből gazdagodna meg. Én ezért képviselőtársammal nyújtottam be olyan módosító javaslatokat, amelyek visszaállítanák ezt az eredeti vagy ahhoz közeli állapotokat.

Köszönöm szépen. (Hegyi Gyula és Vancsik Zoltán tapsol.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 272 2000.11.10. 2:07  1-349

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Amikor ön elmondta itt a vitában, hogy milyenek voltak az ellenzéki javaslatok, bizonyára befolyásolta a véleményét, hogy akkor még a tévévita zajlott, tehát a tévéközvetítés ment.

Nem hiszem, hogy ezt nagyon minősíteni kell, hogy a kormánypárti, illetve az ellenzéki képviselők indítványa milyen természetű, mert nyilvánvaló, hogy a kormány számára sokkal szimpatikusabbak a kormánypárti indítványok, mint az ellenzéki indítványok, bár ez sincs mindig így. De azért azt szeretném kérni - most már öntől, tisztelt államtitkár úr, illetve a kormány tagjaitól -, hogy azért néhány dologra próbáljanak odafigyelni a költségvetés kapcsán.

 

(16.00)

 

Az egyik: próbálják helyreállítani a törvényességet néhány kérdésben, amivel a költségvetés most teljes egészében szembe szándékozik menni. Hozzászólásomban már beszéltem arról, hogy a szilárdhulladék-kezelésre nem kíván a kormány forrást biztosítani a költségvetésben, holott a hulladékgazdálkodásról szóló törvény ezt kötelezettségként előírja. Nemcsak arról van szó, hogy ez racionális lépés és sokat segítene a településeken, és ez motiválta, hogy a hulladékgazdálkodási törvényben ez a javaslat bekerült, hanem most már arról van szó, ha ezt egy törvényben megfogalmaztuk, akkor a költségvetésben ezt próbálják meg biztosítani.

S nagyon kérem - nyilván nem elfogulatlanul, hanem elsősorban azért, mert a saját területemet is érinti -, hogy a kormány ne lépjen vissza bizonyos területeken, ne mondja, hogy most már nem fontosak azok a kérdések, amiket tavaly még maga is fontosnak tartott. Ilyennek tartom konkrétan a falugondnoki szolgáltatást, másrészt pedig - ami számomra nagyon fájó - a bökényi duzzasztó építésének a teljes kitörlését.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 38 2000.11.29. 5:07  29-137

FARKAS IMRE, a gazdasági bizottsági kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Úr! Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ivanics képviselőtársam részben elmondta az ellenzéki érveket. Azokat majd persze megpróbálom én magam is hangsúlyozni. Abban azért most is vitatkozni tudunk, hogy valóban kaptunk választ a kérdéseinkre, de ezeket a válaszokat valójában mi ott sem tartottuk meggyőzőnek.

Az ellenzéki észrevételek sem abban nyertek kifejezést, hogy mi a szőlő- és gyümölcsültetvény összeírását nem tartjuk szükségesnek. Bár érdekesnek tartjuk, hogy a kisgazda oldalról most előszeretettel az EU-ra hivatkoznak, ugyanakkor ezer kérdésben, a mezőgazdaság tekintetében messze nem az EU-s elképzeléseket vallják és nem arra hivatkoznak.

Mi azt gondoljuk, hogy át kell tekinteni az egész nyilvántartási rendszert a mezőgazdaság területén, és abba kell beilleszteni ezt a konkrét összeírást is. Mert mi történik akkor, ha ez az összeírás megtörténik? Újra zavarni, zaklatni fogják kisgazda körökből a gazdákat. Azok a kisgazdák, akik korábban megfogalmazták, hogy az őstermelői igazolvány önmagában is zaklató, azóta regisztráltatnak, azóta a vám- és pénzügyőrséghez minden adatot bejelentetnek szigorúan, most pedig újabb összeírást fogalmaznak meg az eddigiekhez hasonlóan, hiszen ebben az évben - mint tudjuk - már volt egy ilyen összeírás. Kiderül az összeírásokról, hogy azok nyilvántartásai pontatlanok, párhuzamosak és értelmetlenek.

Emlékszem, amikor beterjesztették a parlamentbe az általános mezőgazdasági összeírásról szóló törvényt, akkor megfogalmazták, hogy az milyen szenzációs. Most az előterjesztők maguk mondják ki róla, hogy nem jó. Nem jó, mert az csak a gazdák szóbeli információján alapult; nem jó, mert nem pontos, mert nem elég részletes. Mi a garancia arra, hogy fél év múlva egy újabb összeírásnál nem erről az összeírásról fog kiderülni, hogy nem jó, nem pontos és nem részletes.

Úgy gondoljuk, hogy a mezőgazdaság területén észbontó párhuzamosság alakult ki. Csak a szőlő esetében nézzük meg a nyilvántartásokat! A szőlő esetében nyilvántartást vezet a földhivatal, a megyei földművelésügyi hivatal, a hegyközség, a vám- és pénzügyőrség, és ezután még majd a Statisztikai Hivatal is azt fogja vezetni.

Mibe kerül ma ez a rengeteg nyilvántartás? Azt tudjuk, elmondták, hogy ez az összeírás 2,2 milliárd forintba fog kerülni. Ha megnézzük a költségvetés adatait, mi mindent lehetne 2,2 milliárd forintból megoldani, ha csak összeszednék azokat a nyilvántartásokat, amiben eddig vakon bíztak... Azt is látni kell, hogy nemcsak arról van szó, hogy egyszeri összeírás történik, egy folyamatos nyilvántartás vezetésére is sor fog majd kerülni.

Hogy megy ez a folyamatos nyilvántartás? Nyilván úgy, hogy a Statisztikai Hivatal az adatszolgáltatóktól be fogja kérni majd az adatokat. Érdekes, hogy a nagyon pontos, szőlőtőkére kiterjedő adatokat majd felhígítják azokkal a nyilvántartásokkal, amit a vám- és pénzügyőrség, a hegyközségek eddig is nyilvántartottak, most majd a pontos adatokat ezekkel a pontatlanokkal fogják helyesbítgetni.

Hogy állnak majd elő ezek az adatok? Úgy, hogy ezek a szervek, amelyeket az előbb felsoroltam, újra be fogják ezeket kérni a gazdáktól, akiktől nyilván megint megbízhatatlan adatokat fognak kapni, mert az eddigi adatokat is megbízhatatlannak tartották önök. Mi történik? Ezeket a pontos adatokat majd módosítják a hibás, pontatlan adatokkal, s a Statisztikai Hivatal is önelégülten megállapítja, hogy az ötödik nyilvántartás jó, márpedig az övé.

Én úgy gondolom, hogy ezt a rendszert így összességében nem lehet támogatni. Ezért mi azt kérjük, hogy a kormányzat gondolja át az egész nyilvántartási rendszert, és abba beleillesztve készítsen elő egy olyan összeírást, amelyik alkalmas lesz a teljes nyilvántartás kezelésére és a pontos adatok regisztrálására. Olyan rendszer képződhet ily módon, amelyik nem zaklatja a gazdákat, s ugyanakkor a mezőgazdaság valamennyi szereplőjét megnyugtatja.

Ezekre a gondolatokra tekintettel mi a bizottságban nem támogatjuk ezt az indítványt. Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 52 2000.11.29. 1:56  29-137

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Nagyon sajnálom, hogy Zsikla képviselő úr a vezérszónoklatában egy előre megírt beszéd alapján olyat mondott, ami ellenzéki oldalról nem hangzott el. Ennyire azért figyelni kellett volna a kisebbségi véleményeket! Ketten mondtunk kisebbségi véleményt, de olyat nem mondtunk, hogy a gazdák el akarnak titkolni valamit. Szó sem volt erről! Ha ezt megfigyelte volna, kihúzta volna a beszédéből ezt a mondatot.

Azt viszont most már határozottan merem mondani, kihangsúlyozva is, hogy a gazdák azt viszont bizonyára tényleg nem szeretik, ha egy-két év elteltével negyedik-ötödik alkalommal kutakodnak majd náluk. Ezt nem szeretik. És ne tessék már nekem azt mondani, hogy majd örülnek az olyan számbavételnek, ahol nem hisznek el nekik dolgokat, hanem odamennek és mennek szőlőtőkéről szőlőtőkére nézegetni.

Az szimpatikus valakinek, ha nem hisznek neki, hanem kimennek és majd ott bogarásznak? Nem hiszem, hogy szimpatikus lesz az embereknek, ha ennyire nem bíznak meg bennük.

Csatári képviselő úr észrevételemre tett megjegyzésére reagálva azt tudom mondani, hogy nem érzem magam felelőtlennek, tényeket mondtam, és ezek akkor is tények, ha az a kormányzati oldalon tetszik valakinek vagy nem tetszik. Igenis meggyőződésünk, hogy olyan általános mezőgazdasági összeírást kellett volna végezni, amelyik - ha tudták előre, mert akik ezt előkészítették, nyilván tudták, hogy a szőlőt és a gyümölcsöst negyven éve nem írták össze, és hogy az EU mindezt megköveteli - e tekintetben lehetett volna alaposabb is. Vagy mi értelme van ennek a statisztikai összeírásnak, ha nem volt jó a szőlőnél, nem lesz jó az állatállománynál, nem lesz jó a gazdálkodási épületeknél és egyebeknél? Akkor ez egy teljesen felesleges munka volt.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 62 2000.11.29. 2:07  29-137

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Zsikla képviselőtársamat arra kérem, alaposabban tanulmányozza majd át az előterjesztést, mert hosszan ecsetelte, mekkora jelentősége van annak, hogy nem tudják szétírni a területeket az emberek, és akkor hogy esnek vagy hogy nem esnek az 500 négyzetméter alá.

A gazdasági bizottságban megkérdeztük az előterjesztőt ezzel kapcsolatban. Azt mondta, hogy az 500 négyzetméter alatti területeket is fel fogják mérni, tehát ez az okfejtés, amit elmondott, itt abszolút nem helytálló. Azt hiszem, a bizottsági beszédemben is elmondtam, hogy azt mondta az előterjesztő ott a kérdésre, hogy a 500 négyzetméter alatti felmérés viszont az általános mezőgazdasági összeírás adataiból fog majd kijönni. Tehát érdekes, hogy felmérik 500-tól 1500-ig, ami a jövedéki törvénnyel nincs összhangban - ez rendben van -, de az 500 alattiakat is beszámítják, ott viszont már jó lesz az általános mezőgazdasági összeírás. Szóval azért valami nem stimmel ezen a téren.

Két kormánypárti képviselő, Borkó Károly és Vincze képviselőtársam is szólt arról, hogy mi lett a felmérés tapasztalata. Megmondom őszintén, én tartok attól - és ez már tartalmi kérdés -, hogy itt kellemetlen tapasztalatok lesznek. Nemcsak az fog kijönni az EU számára, hogy itt kedvezőbb a helyzet, és nagyobb a szőlőterületünk, hanem az is ki fog derülni, hogy a szőlőterületek jelentős része nincs megművelve, ki vannak pusztulva a gyümölcsfák. Nem tudom, mi lesz ennek a következménye, hogy majd az emberek ezek után bőszen telepíteni kezdenek-e, vagy pedig el kell gondolkozni a miniszter úrnak és sok mindenki másnak, hogy mit valljanak be az EU számára: maradjon-e az, ami a nyilvántartásokban van, tehát a földhivatali nyilvántartásban, vagy meg kell mondani, hogy csináltunk egy pontos felmérést, de az tényleg nem jó, mert ott már nincs szőlő.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 74 2000.11.29. 1:42  29-137

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Az előbb nem akartam azzal foglalkozni, hogy adminisztrátorok-e a gazdák vagy sem, és hogy '97-ben a kisgazdák és különösen Zsikla úr még úgy tekintették, hogy adminisztrátorok. Azt azért szeretném elmondani, hogy most, az azóta eltelt időszakban az önök esetében a gazdák ugyanúgy adminisztrátorok. Tartalmilag ezen a téren semmiféle enyhítés nem történt. Az őstermelői szabályokat illetően ennek a kormánynak az időszakában semmiféle kedvező változás nem történt. Sőt, ha megnézik, a mostani adótörvényekben önök még százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást is fognak majd ezekkel az őstermelőkkel fizettetni. Egy rend nyilvántartást követelnek meg tőlük. Elmondtam, hogy regisztráltatni kell nekik dolgokat, a vám- és pénzügyőrséghez be kell jelenteni, és ez ügyben semmit nem jelent, hogy a kisgazda képviselők a népszerűségük javítása érdekében először az általuk megszavazott törvényeket különböző önálló indítványokkal próbálják kedvezőbbé tenni, egyéni érdemeiket hangoztatva. Akkor tessék már elgondolkozni, hogy az az egyetlenegy '97-es nyilvántartás, amely az őstermeléshez kapcsolódott, az volt-e a súlyosabb, vagy amit - ugyanazokat a szabályokat megtartva - azóta a gazdák nyakába akasztgatnak!

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 78 2000.11.29. 1:06  29-137

FARKAS IMRE (MSZP): Hogy a falugazdász-hálózat hogyan segíti az egyes gazdák adminisztrációs dolgait, ebbe most nem mennék bele, mert szerintem az adminisztrációs dolgait nem különösebben segíti. Lehet, hogy sok más szempontból kell segítséget adni és bizonyára ad is, de az adminisztráció tekintetében nem ad. Az pedig, hogy az értékhatárok változnak... - a nyilvántartási kötelezettség ettől függetlenül fennáll, legfeljebb adott értékhatáron belül nem olyan mértékű szankcionálás történik, mint amit, mondjuk, a korábbi törvények tartalmaznak. De azt azért most már nagyon határozottan szeretném kikérni, amit Zsikla képviselő úr mond. Nem nézte át az idei adótörvényeket! Hogy az önök romantikájában mi van, hogy mikor fordultak az Alkotmánybírósághoz meg mi történt, nem tudom, de hogy most önök megszavazták az adótörvényekben az őstermelőknél a százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás fizetését, ez ténykérdés. Tessék megnézni! (Dr. Kis Zoltán: Bizony! Ezt megszavaztátok! Kétszer annyit, mint '97-ben!)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 94 2000.11.29. 1:36  29-137

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm szépen. Csatári képviselő úrhoz kapcsolódnék. A szavakat nagyon jól ki lehet forgatni, és teljesen természetes, hogy minden kormány úgy érzi, hogy ő jól csinálja a dolgokat és az előző nem, és a kormánypárti képviselők is úgy gondolják, hogy az emberek félnek az előző kormányoktól, de nem félnek, sőt örülnek annak, amit az adott kormány megtesz. Ez nem teljesen így van feltétlenül. Ezen bizonyára el lehet még gondolkozni.

Ezért tartottam különösen csodálatosnak, amit Csatári képviselő úr mondott. Azt mondta, hogy azért fizetnek, hogy regisztráltassák magukat az emberek. Tehát azért fizetnek támogatást, hogy regisztráltassák magukat.

Nem teljesen így van ez! Csak akkor fizetnek, ha regisztráltatják magukat. Úgyhogy a fogalom egy kicsit fel van cserélődve. Ezt minden kormány elmondhatta, hogy feltételhez köti a támogatásokat, önök konkrétan a regisztráláshoz kötötték hozzá. Úgy gondolom, hogy az pedig szintén jelentős csúsztatás - az '50-es évekre is visszamentek -, hogy a padlást lesöpörték. Igen, a padláslesöprést is úgy gondolta az akkori kormány, hogy jót tesznek a gazdákkal, mert személyesen mennek el lesöpörni a padlásokat.

Most ez a kormányzat úgy gondolja, hogy azzal tesznek jót az embereknek, hogy ők maguk készítik el a felmérést, és nem hagyják, hogy az emberek maguk megcsinálják ezeket a felméréseket. El kell gondolkozni adott kormányok esetében, hogy helyesek-e ezek a gondolatok.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
179 449 2000.12.05. 8:39  408-516

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ebben a szakaszban a 27., a 30. és a 33. számú ajánlási pontokhoz szeretnék hozzászólni. Mindhármat Tóth Sándor és Fritz Péter képviselőtársammal közösen nyújtottuk be. A 27. ajánlási pontban a 42. § (3) bekezdésének a módosítására teszünk javaslatot. A törvényalkotó azt javasolja, hogy a felügyelőbizottság tagjainak egyharmadát a szövetkezettel munkaviszonyban álló munkavállalók közül kell megválasztani, de abban az esetben, ha a munkavállalók egyben a szövetkezet tagjai is, akkor nem.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy a szövetkezeti törvény esetében több szempontot kell e tekintetben megvizsgálni. Az egyik ilyen, amelyik, úgy gondolom, a szövetkezetekre is érvényes lehet, a gazdasági társaságokról szóló törvény. A gazdasági társaságok esetében ez a szabályozás pontosan úgy van, ahogy mi azt a módosító javaslatunkban benyújtottuk, vagyis függetlenül attól, hogy valaki munkavállalóként tagja-e a szövetkezetnek vagy sem, a munkavállalók a felügyelőbizottságba egyharmad részként tagot jelölhessenek. Véleményem szerint ez rendkívül helyes szabály.

 

 

(19.50)

 

Tessék csak belegondolni, ha most már túllépünk a gazdasági társaságokról szóló törvényre való hivatkozáson, hogy a tagok sok esetben nagyon kis üzletrészt birtokolnak. Ők sok esetben valójában munkavállalók. Rendkívül súlyos hiba lenne, ha erre való tekintettel ilyen esetben kizárnánk őket abból, hogy a felügyelőbizottságba mint munkavállalók képviselethez jussanak. Én úgy gondolom, hogy ilyen tekintetben feltétlenül erősebbnek bizonyul az, hogy valaki munkavállaló, mint az a kitétel, hogy ha tag, akkor már nem tölthetik be ezt a tisztséget, és nem jogosultak tagot jelölni a felügyelőbizottságba.

Kérem képviselőtársaimat, gondolják ezt át. Az alkotmányügyi bizottság megteremtette a lehetőséget arra, hogy a szavazás alkalmával ezt az indítványt önök még támogatni tudják.

A következő ilyen javaslat, amiről szólni szeretnék, a 30. ajánlási számot viseli. Egy példa arra, hogy ezt a törvényt önök milyen felesleges mondatokkal akarják megdagasztani; a 45. § (5) bekezdése a következőt mondja ki: a könyvvizsgáló feladataira a könyvvizsgálói tevékenységre irányadó törvények rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni. Hát mi ennek a mondatnak az értelme, kedves képviselőtársaim? Ugyanis mi azt javasoljuk, hogy ezt a mondatot és az ehhez hasonló mondatokat töröljük ki a törvényből. Ez egy teljesen felesleges mondat. Ugyanis ez egy magától értetődő megfogalmazás. Egy másik törvény meghatározza, hogy a könyvvizsgáló számára mi a teendő, mi alapján kell eljárni a könyvvizsgálónak. Ilyen tekintetben teljesen mindegy, hogy a könyvvizsgáló egy önkormányzatnál, egy gazdasági társaságnál vagy egy mezőgazdasági szövetkezetnél fejti ki a tevékenységét.

Egyébként is úgy gondolom, ha önök azt szerették volna megfogalmazni, hogy a könyvvizsgáló a mezőgazdasági szövetkezetek esetében egy speciális feladatkört kapjon, akkor nem ezt az általános mondatot kellett volna ide beírni, hanem azt kellett volna megjelölni, hogy a könyvvizsgáló feladata a mezőgazdasági szövetkezetek esetében miben speciális. Ha be tudták volna írni ezt a speciális feladatot, akkor itt lenne értelme valamilyen megfogalmazásnak a könyvvizsgálóra nézve. De ilyen mondatot nem találtak, ezért egy teljesen felesleges mondatot kreáltak, mert úgy érezte a törvény szövegezője, hogy valamit a könyvvizsgálóról is mondani kell ebben az esetben, és eddig a mondatig sikerült neki eljutni.

A 33. ajánlási pontról szeretnék még szólni. Visszatérve még a 30-asra azt mondanám, hogy az alkotmányügyi bizottság szintén megadta a lehetőséget az önök számára, hogy támogassák majd ezt a javaslatunkat a szavazás alkalmával. És akkor a 33. ajánlási pontra térnék át. Véleményem szerint a törvény 57. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezés a törvényjavaslat egyik gerincmondata, és szinte az egész filozófiáját is megadja. Ez a mondat így szól: a szövetkezet - kivéve a hitelszövetkezeteket - a tagjaival folytatott gazdasági együttműködés során nem törekszik nyereségre. Megmondom őszintén, a törvényjavaslat benyújtóiként ezzel a kitétellel mi magunk nem tudunk egyetérteni, ezért javaslatot tettünk arra, hogy ezt a mondatot a törvényből egyszerűen töröljük ki.

Tudom, hogy önök az Európai Unióra és sok más dologra hivatkozva most olyan szövetkezeteket akarnak csinálni, amelyek valójában csak bábok, eszközök, és mintegy nonprofit szervezetként működnek majd a jövőben. Ezt az elképzelésüket nem valószínű, hogy meg tudom változtatni, akármilyen hosszan szólnék is ehhez a gondolathoz, de egy szempontra azért fel szeretném hívni a figyelmüket.

Ha önök azt szeretnék megfogalmazni, hogy a mezőgazdasági szövetkezetek nem törekedhetnek nyereségre, akkor azt valamilyen értelmes mondattal kellene megtenni. Mert tessék azt nekem megmondani, hogy egy törvényben mit jelent az a kifejezés, hogy valaki nem törekszik saját nyereségre. Mi a törekedés mértékegysége, kedves képviselőtársaim? Ki fogja majd ezt elbírálni, hogy az a szövetkezet törekedett nyereségre, vagy nem törekedett nyereségre? Az Alkotmánybíróság? Vagy ki fog ebben álláspontot kialakítani? Ha különböző álláspontok alakulnak ki, ki fog ezek között igazságot tenni?

Ezért arra kérem önöket, ha úgy gondolják, hogy a szövetkezetnek ne legyen nyeresége, akkor mindenképpen legalább formailag fogalmazzák újra ezt a mondatot, és a "nem törekszik" kifejezés helyett szabatosan mondják meg, hogy milyen mértékben, milyen módon akarják önök megakadályozni a szövetkezeteket a nyereségképzésben.

Tisztelettel kérem önöket, nagy sajnálattal láttam, hogy egyetlen más képviselői indítvány nem érkezett be egyébként ehhez a mondathoz, úgy látszik, hogy önök ilyen pongyolasággal is elfogadhatónak tartanák ezt a törvényt.

Az alkotmányügyi bizottság az önök számára szintén megadta a lehetőséget, hogy a szavazás alkalmával támogassák ezt a javaslatunkat, vagy pedig kapcsolódó módosító javaslatként írjanak egy olyan frappáns mondatot, amely legalább az önök ideológiájának megfelelne.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
179 487 2000.12.05. 6:34  408-516

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az ajánlás 48. pontjához szeretnék hozzászólni, amit Tóth Sándor és Fritz Péter képviselőtársaimmal együtt nyújtottam be, de ugyanerre a következtetésre jutott Font Sándor képviselő úr is, ő is pontosan azt az indítványt tette, amit mi.

Bizonyára, aki elolvassa a törvénytervezetet, az a végéhez közeledve már meglehetősen fáradt, és bizonyos rendelkezéseket már nem kifejezetten akar megérteni, átnézni. Különösen akkor nem, ha olyan megfogalmazás szerepel a törvényben, mint ami a 94. § (1) bekezdésében nyert megfogalmazást. Ez így szól: "E törvény hatálybalépésével egyidejűleg a szövetkezetekről szóló 1992. évi I. törvény 113. §-a hatályát veszti." Nyilvánvalóan csak az tudja megmondani, hogy mi veszti itt hatályát, aki megnézni ezt a 113. §-t. Kedves képviselőtársaim, felolvasom, hogy a kormányzat milyen paragrafus kitörlésére tett itt javaslatot. A szövetkezeti törvény 113. §-a így szól: "A szövetkezeteket vagy azok tagságát érintő javaslatoknak a kormány vagy az Országgyűlés elé terjesztése előtt meg kell szerezni az érdekelt országos érdek-képviseleti szerv, illetőleg a közös országos érdek-képviseleti szerv véleményét. Ha a véleményeltérés lényeges, azt döntés végett a kormány, illetve az Országgyűlés elé kell terjeszteni. A közös országos érdek-képviseleti szerv előzetes véleményt nyilvánít az Országgyűlés és a kormány hatáskörébe tartozó összszövetkezeti kérdésben." Végül a (3) bekezdése: "Az országos érdek-képviseleti szervek és a közös országos érdek-képviseleti szerv jogszabályok meghozatalát kezdeményezheti." Tehát arról van szó, hogy a kormányzat ezeket a gondolatokat kívánja a szövetkezeti törvényből kitörölni.

Mi lehet erről a véleményünk? Én úgy gondolom, hogy a kormányzat lényegére rendkívül ráutal a törvénynek egy olyan pontja, amelyik már a véleményezési hatáskört is terhesnek tartja. Tehát nem egyetértésről, nem döntési hatáskörről van szó, egyszerűen a mai kormányzat már azt sem szeretné, ha véleményezési hatáskört adna az eddigi gyakorlatnak megfelelően az érdek-képviseleti szervezeteknek. Az pedig feltétlenül még tovább borzolja a hangulatát, hogy ezek az érdek-képviseleti szervek még törvényeket is kezdeményezzenek. Ez már valóban érdekes, de nyilvánvalóan az Országgyűlésben ők közvetlenül egyébként eddig sem nyújthattak be törvényt, azt nyilván a kormányzat vagy valamelyik országgyűlési képviselő tehette meg eddig is. De ez kevés! Most már még ennek a lehetősége is tilos, magyarul ezek az érdekképviseletek a jövőben ne csináljanak semmiféle kezdeményezést, és ne rakják azt az országgyűlési képviselők elé vagy ne terjesszék a kormányzat elé!

Megmondom őszintén, hogy ezen a ponton azért is döbbentem meg, mert eddig is volt bennem egy kialakult vélemény arról, hogy a kormányzat a demokráciát, az érdekképviseleteket milyen mértékben pártolja. De megjegyzem, leírva törvényben most látom először így megfogalmazva, hogy egyszerűen a véleményezési jogot sem kívánják már megtartani, és a kezdeményezés jogát is megtilthatják.

Ez, kérem, egy rendkívül kedvezőtlen magatartás! Mert azt megtehetné a kormányzat, hogy az ilyen kezdeményezéseket nem továbbítja mint kormányzati előterjesztést, vagy nem szavazza meg azoknak a javaslatoknak a tárgyalását, amelyeket ezek az érdekképviseletek valamelyik képviselő asztalára tettek le, de az, hogy ezt kerek perec megtiltsák, véleményem szerint teljesen abszurdum. Ráadásul az a helyzet következett be, hogy ezt a javaslatunkat egyik bizottság egyharmada sem támogatta, tehát az Országgyűlésben erről várhatóan még szavazni sem lehet.

Én úgy gondolom, az lenne a legjobb megoldás, ha mégiscsak a 94. § (1) bekezdését törölnénk ki, mert ez a legkomplettebben megoldaná a problémát. Mivel azonban erre nincs lehetőség, úgy gondolom, hogy vissza kell térni Font Sándor képviselőtársamnak a 45. ajánlási pontban vázolt javaslatához, amihez az előbb képviselőtársaim is hozzászólhattak. Én úgy érzem, hogy az nem ilyen összetett módon mutatja be, hogy milyen mértékben van szükség a továbbiakban érdekképviseletre, de jobb híján úgy gondolom, ha meg akarjuk tartani az érdekképviseletek jogosítványait, akkor kénytelenek leszünk, és gondolom az ez iránt érzékeny kormánypárti képviselők is kénytelenek lesznek Font Sándor képviselő úr 45. ajánlási pontban lévő javaslatát támogatni, vagy pedig kapcsolódó módosító javaslatot terjesztenek be ilyen vagy ehhez hasonló tartalommal.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

 

(21.00)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
179 523 2000.12.05. 2:00  516-612

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az valóban meggondolandó az ajánlás 1. pontjához kapcsolódóan, hogy egyáltalán jó megoldás-e az, ha a mezőgazdasági szövetkezeti üzletrésszel a parlament nem foglalkozik. Véleményem szerint sem jó megoldás, de azért azt szeretném elmondani, hogy az előterjesztést látva, és látva azt az indítványt, amit kormánypárti képviselőtársaink mintegy önálló törvényként terveznek benyújtani, ennél azért véleményem szerint jobb lenne, ha egyáltalán nem foglalkozna most az Országgyűlés a mezőgazdasági szövetkezeti üzletrésszel.

Szeretném elmondani kormánypárti képviselőtársaimnak, hogy ha ők kizárólag a külső üzletrész-tulajdonosokkal akartak foglalkozni, akkor miért nem ezt a címet adták ennek a törvénynek. Miért a mezőgazdasági szövetkezeti üzletrész problémájáról beszélnek, amikor önök kizárólag, bizonyos érdekeiktől hajtva a külső üzletrész-tulajdonosokat akarják kielégíteni? Ezt azon az áron is meg kívánják tenni, hogy tönkreteszik a mezőgazdasági szövetkezetek tagjait, mert azokat teljes egészében ki fogják semmizni a törvényjavaslat szerint is és a benyújtott indítványaik alapján, és tönkre fogják tenni a mezőgazdasági szövetkezeteket.

Úgy érzem, ha önöknek ez volt a szándéka, akkor a szövetkezetek egészét kellene eltörölni, ha pedig az a szándékuk, hogy kompletten foglalkozzanak a szövetkezeti üzletrészek problémáival, akkor pedig egy hiányos törvényt (Az elnök csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) terjesztettek be.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
179 596 2000.12.05. 9:12  516-612

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én a törvény 2. §-ához szeretnék hozzászólni, és konkrétan ahhoz a kapcsolódó módosító javaslathoz, amely a birtokunkba került, és amit Gyimóthy Géza, Hanó Miklós, Farkas Sándor és Font Sándor képviselők jegyeznek. Ennek a kapcsolódó módosító javaslatnak is a 2. §-ra vonatkozó részeihez kívánok hozzászólni.

A törvényjavaslatnak az eredeti 2. §-a azzal foglalkozik, hogy az üzletrészeket milyen értéken kelljen a kívülállók részére kifizetni. A tervezet elmondja, hogy a kívülálló üzletrészek összegéből le kell vonni a szövetkezettel szemben harmadik személyeket megillető követelések arányos összegét, majd a fennmaradó összeg alapján kell megállapítani a kívülállókat egyenként megillető üzletrészek névértékét. Vagyis arról van szó, hogy egy nettó érték megállapítására kerül sor, és ezt a nettó értéket kaphatják meg a törvénytervezet szerint a külső üzletrész-tulajdonosok.

Nézzük, hogy annak a kapcsolódó módosító javaslatnak a benyújtói, akik bizonyára úgy gondolják, hogy az általuk benyújtott komplett anyag fogja az egész törvényt megoldani, mit fogalmaznak meg ebből a 2. §-ra nézve! Az első meghökkentő felfedezés mindjárt az, hogy ők a javaslatukban abszolút nem foglalkoznak az üzletrész nettósításával.

 

(1.00)

 

Egyértelműen kijelentik, hogy a kívülálló üzletrészesek a vagyonnevesítéskor megállapított névértéken kaphatják meg az üzletrészek értékét, tehát a kifizetés ezen a névértéken történik.

Kedves képviselőtársaim, ez meglehetősen meghökkentő lépés. Azért meghökkentő, mert úgy gondolom, azzal mindannyian tisztában voltunk, hogy a szövetkezetek számára sok esetben kibírhatatlanul nagy terhet jelent a külső üzletrészek kifizetése. Nagy terhet jelentett volna nettó értéken is. Most ezen a névértéken ez a teher lényegesen nagyobb, így már valószínűleg azok a szövetkezetek sem tudják ezt teljesíteni, amelyek esetleg abban bíztak, hogy a nettó értéken egy kisebb teherrel kell majd szembenézniük.

Megjegyzem, ennek a módosító javaslatnak, ami a 2. §-t illeti, van egy olyan része is, amellyel elveiben én magam is egyetértek, méghozzá az, hogy az előterjesztők előhozzák az alanyi jogú kívülálló üzletrészeseknek a pozitív megkülönböztetését. Ez az én véleményem szerint is helyes lépés.

Én magam is úgy gondolom, kedvezőbb elbírálásban kell őket részesíteni, és az általam benyújtott kapcsolódó módosító javaslat arról szól, hogy az ő esetükben a névérték 50 százalékát még akkor is ki kellene fizetni, ha a nettósítás során a megállapított érték 50 százalék alá csökken. Én ezt 50 százalékban láttam megoldhatónak. Úgy látom, a kormánypárti képviselők a 100 százalékos kifizetéshez ragaszkodnak az esetükben; ez viszont már - mint ahogy az előbb is hangsúlyoztam - még nagyobb ellehetetlenüléshez fog vezetni.

A másik érdekesség, ami a kormánypárti képviselők 2. §-hoz benyújtott javaslataiból kiolvasható, az, hogy még elszántabban támadják meg a szövetkezetben dolgozó tagokat, kisemmizésük az ő javaslataik szerint még nagyobb mértékű lesz. Miből derül ez ki? Részben abból, hogy a vagyonnevesítéskor megállapított névértéken történik a kifizetés, részben abból, hogy olyan hiteleket kaphat a szövetkezet, amelyeket bizonyára egy éven belül nem fog tudni kifizetni.

A legmeghökkentőbb az a megállapítás, hogy csak azok a szövetkezeti tagok juthatnak hozzá az üzletrészhez, akik 1999. december 31-éig kiléptek a mezőgazdasági szövetkezetből. Meg kell mondanom, ebben az időszakban igen sok mezőgazdasági szövetkezeti tag is megkeresett, és ők két dolgot nem hittek el a törvény kapcsán. Az egyik az, hogy előfordulhat-e az üzletrésztulajdonokban ilyen különbségtétel, vagyis hogy a külső üzletrész-tulajdonosok mindent megkapnak, a tagi üzletrészekkel rendelkezők pedig semmit sem.

Én úgy gondoltam, hogy ez nem lehetséges. Most úgy látszik, ez a törvényjavaslat a képviselői indítványok alapján erre ráerősít, tehát úgy látják, hogy ez a különbségtétel még ilyen nagy mértékben is indokolt lehet, ahogy ezt a képviselőtársaim javasolják.

A másik érdekes dolog, amivel megkerestek az emberek, részben spekulációs célzatú. Azt mondták, ha mindenképpen tönkre fog menni a mezőgazdasági szövetkezet, mert ki kell fizetni a külső üzletrész-tulajdonosokat, akkor ezt megelőzően ők is ki fognak lépni a mezőgazdasági szövetkezetből, külső üzletrész-tulajdonosok lesznek, és nem fognak hátrányos helyzetbe kerülni. Ez a módosító javaslat azonban az ő spekulációs szándékukat is kizárja, mert azt mondja, hogy csak akkor kaphatnának külső üzletrészesként pénzt az üzletrész alapján, ha 1999. december 31-éig kiléptek volna.

Úgy gondolom, ez a lépés meg fogja erősíteni az üzletrésszel rendelkező tagoknak azt az elhatározását, hogy egy teljesen inkorrekt törvényről van szó, és a hátralévő napokban most már ezek a tagok is mindent megtesznek majd annak érdekében, hogy a mezőgazdasági szövetkezet megpróbáljon más társasággá átalakulni; ugyanis ők maguk sok esetben ezt többször megakadályozták, mert nem hitték, hogy létezhet ilyen mértékű kisemmizés, és most már nem maradt számukra más lehetőség, mint hogy mindannyian kivonják magukat ez alól a rendelkezés alól.

Ezért kérem kormánypárti képviselőtársaimat, akik ezt a kapcsolódó módosító javaslatot benyújtották, hogy gondolják át még egyszer ezeket a részeket, és se a vagyonnevesítéskor megállapított névértékhez, se pedig a szövetkezeti tagok kizárásához ne ragaszkodjanak. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
179 602 2000.12.05. 9:35  516-612

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Asszony! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ebben a vitaszakaszban a 4. §-hoz kívánok hozzászólni, még pontosabban az általam, Tóth Sándor és Fritz Péter által beadott 25. ajánlási pontban lévő módosító javaslatunkhoz.

A törvényjavaslat 4. § (1) bekezdése kimondja, hogy a mezőgazdasági szövetkezet az üzletrész-felosztási terv elfogadását követő 90 napon belül köteles a kívülállóknak az üzletrészük közgyűlés által megállapított névértékét egy összegben kifizetni. Azt többen elmondtuk a vita eddigi szakaszaiban, hogy a szövetkezetek halálát jelentené, ha 90 napon belül kellene ezeket az üzletrészeket kifizetni egy összegben, és különösen akkor, ha ehhez anyagi támogatást nem kapnának. Bizonyára ebből adódóan születtek különböző módosító javaslatok.

A mi módosító javaslatunk a 90 napot három éven belüli időszakra kívánta meghosszabbítani. Tehát mi úgy gondoltuk, hogy ezt a kifizetést három éven belül kell majd megtenni. Ráadásul szerintünk nem is egy összegben kell a kifizetésnek megtörténni, hanem mi úgy gondoltuk, hogy az akár három évre elosztva, szakaszosan is megtörténhetett volna, nem terhelve ilyen mértékben a költségvetést és - most már más indítványokat is látva - a kormányt, illetve az ország költségvetését sem. Sajnos, ezt a javaslatunkat valamennyi bizottság elutasította.

De hogy a kérdés mennyire központi kérdés, azt abból is ki lehet olvasni, hogy az előbb idézett, négy kormánypárti képviselő által benyújtott kapcsolódó módosító javaslat is változtatni kíván ezen a téren az eredeti törvényjavaslaton. Nem tudom azt egyértelműen kijelenteni, hogy a 90 napos időszak most 180 napos időszakra módosul-e, mert körülbelül itt a legtöbb időpont 2001. július 1-jéhez kívánná kötni az üzletrészek kifizetését. De azt kell hogy mondjam, ezek a kormánypárti képviselők most a 90 napot kétszeresre próbálják megváltoztatni. Sajnos, az egyösszegű kifizetéshez azonban ragaszkodnak, igaz, úgy kívánják ezt elérni, hogy azok a szövetkezetek, amelyeknek ehhez forrásuk nincs, hitelt vehetnek igénybe. Ez azonban az ő esetükben változatlanul nagyon komoly terhet jelentene.

Ezért úgy gondolom, hogy a képviselőtársaimmal együtt benyújtott módosító javaslatunk máig is helytálló, meg kellene elégedni a kívülálló üzletrészeseknek is azzal, ha három éven belül akár három szakaszban is hozzájuthatnának a pénzükhöz.

A 4. § (2) bekezdéseként egy módosítást is benyújtottunk képviselőtársammal, Jauernik Istvánnal, amikor a kapcsolódó javaslatot elkészítettük. Ennek gyakorlatilag az a lényege, amit az előbb is elmondtam, hogy akár helyes, akár nem, mi magunk is úgy gondoltuk, hogy az alanyi jogon szerzett üzletrészek tulajdonosait kedvezőbb helyzetbe kell hozni a többi külső üzletrész-tulajdonosnál, és az esetükben gondoltuk azt, hogy az eredeti névérték 50 százalékát akkor is ki kell fizetni, ha egyébként az üzletrésznek az értéke az 50 százalék alá csökken. És gyakorlatilag ehhez a javaslathoz még egy további részt kapcsoltunk. Ennek pedig az a lényege, felolvasnám a kapcsolódó módosító javaslatunkból: az eredeti névérték 50 százalékára jogosultak az alanyi jogon szerzett üzletrészek azon tulajdonosai is, akik felszámolással vagy végelszámolással megszűnt mezőgazdasági szövetkezeti üzletrésszel rendelkeznek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Lehet, hogy ez a kitétel, amit mi a kapcsolódó módosító javaslatunkban megfogalmaztunk, kicsit megdöbbentő, de higgyék el, hogy az üzletrész-tulajdonosok számára nem az. Úgy gondolom, hogy amikor arról beszélünk, és konstruktívan lehet arról beszélni, hogy mi volt vagy mi az üzletrésztulajdonok problémája, akkor az egyik nagyon komoly probléma az, hogy az üzletrészeket úgy adták a tagok kezébe, hogy sok esetben az a mezőgazdasági szövetkezet, amelynek az üzletrészét akár a kívülálló, akár a tag megkapta, már szinte nem is volt működőképes. Gyakorlatilag sokszor már csak papíron kaptak üzletrészeket ezek az emberek.

Egyértelműen bekövetkezett ezek után, hogy a szövetkezetet felszámolták, nagyon kevés esetben végelszámolták, és ezek az emberek, akik először azt sem akarták elhinni, hogy most üzletrészre jogosultak, szembe kellett hogy nézzenek azzal, hogy üzletrészeik semmit nem érnek, nem is tudnak vele mit kezdeni.

Ezért nyújtottam be Jauernik képviselőtársammal ezt a javaslatot, bízva abban, hogy a kormánypárti oldal is átgondolja ezt az indítványt, és ha segíteni akar a kívülálló üzletrész-tulajdonosokon, remélem, segíteni kíván azokon is, akik pórul jártak az üzletrészeikkel.

 

 

(1.30)

 

Szólni kell ez esetben azokról a mezőgazdasági szövetkezetekről is, amelyek talán abban a pillanatban, amikor még az üzletrészeiket megkapták a tagok vagy a kívülállók, működőképesek voltak, de néhány év alatt, a rendszerváltás eltelt tíz évében, őket is felszámolták, mert tönkrementek. Bizonyára politikailag vitatható, hogy itt a kívülállók vagy a tagok tehetnek-e arról, hogy a mezőgazdasági szövetkezetnek a sorsa ily módon alakult. A kívülállók szinte semmit nem tehetnek. A tagok kismértékben bizonyára tehetnek róla, de valószínű ez a mérték nem volt olyan jelentős, hogy megakadályozhatták volna a sokszor piaci viszonyokra, törvényekre és más hátrányos megkülönböztetésre vonatkozó eljárásokat. Ezért úgy gondoljuk, hogy mindazok esetében, akik induláskor is értéktelen üzletrészeket kaptak, mindazok esetében, akik alól menet közben ment tönkre a mezőgazdasági szövetkezet, biztosítani kellene az államnak egyfajta kárpótlást vagy valamiféle juttatást.

Természetesen képviselőként ennek a technikai részletét mi nem tudtuk kidolgozni, ezért a kapcsolódó módosító javaslatban azt fogalmaztuk meg, hogy a kifizetés módjáról esetükben külön jogszabály rendelkezik. Bízom kormánypárti képviselőtársaimban és a kormányban, hogy ezen személyek számára is valamiféle kártalanítást fognak majd biztosítani ezen üzletrészek után. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
179 606 2000.12.05. 8:11  516-612

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Asszony! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! A 7. §-hoz szeretnék hozzászólni, és az ahhoz benyújtott, az ajánlásban 36. számot viselő módosító javaslatunkhoz.

Amikor a módosító javaslatokat be kellett nyújtanunk, még abszolút nem látszott az, hogy a kormányzat biztosít-e valamilyen segítséget a mezőgazdasági szövetkezetek számára az üzletrészek kifizetéséhez. Úgy gondoltuk, ezt a kifizetést mindenképpen csak akkor lehet megvalósítani, ha ez a segítségnyújtás nem fog elmaradni, ezért a 7. §-nak az alábbi kiegészítését javasoltuk: "ezen időpontig a kormány határozza meg azokat az eszközöket, amelyek lehetővé teszik a törvény végrehajtását a szövetkezetek ellehetetlenülése nélkül".

Azt el kell ismerni, hogy elsősorban a Fidesz nyomására végeredményben születtek valamiféle eszközök, pontosabban egy eszköz született, ami kiolvasható a négy kormánypárti képviselő kapcsolódó módosító javaslatából, pontosan az 5. §-ba illesztették ezt be, amely azt mondja, hogy azok a szövetkezetek, amelyek nem tudják az üzletrészek vételárát kifizetni, az államtól, pontosabban az ÁPV Rt.-től egyéves időszakra kölcsönt vehetnek fel. Úgy gondolom, ez a segítségnyújtás valamiféle eszközrendszernek nem tekinthető; eszköznek igen, de ez az eszköz nem oldja meg azt a célt, amit képviselőtársaimmal megfogalmaztunk, vagyis a szövetkezetek ettől függetlenül bizonyára el fognak majd lehetetlenülni.

Ráadásul úgy gondolom, kormánypárti képviselőtársaim az 5. és a 6. §-ban nem is kellő körültekintéssel fogalmazták meg ennek a kölcsönnek a biztosítását. Az első kérdés az, hogy amennyiben a mezőgazdasági szövetkezet igényli, az ÁPV Rt.-nek minden esetben kell-e folyósítani ezt a vételárat. Kormánypárti képviselőtársaim javaslata azt mondja, hogy igen, vagyis gyakorlatilag az ÁPV Rt.-nek nincs mérlegelési lehetősége, nem nézheti meg, vagy ha meg is nézi, értelmetlen megnéznie, hogy ez a mezőgazdasági szövetkezet, amely megkapja ezt a kölcsönt, képes lesz-e annak a visszafizetésére.

Ad absurdum az is előfordulhat - mert kormánypárti képviselőtársaim erről nem szólnak -, hogy egy ma felszámolás alatt lévő mezőgazdasági szövetkezetnek fog az ÁPV Rt. kölcsönt nyújtani egyéves időtartamra. Ez önmagában lehet kedvező megoldás is, hiszen a külső üzletrész-tulajdonosok pénzhez jutnak, a mezőgazdasági szövetkezetnek, amelyik felszámolás alatt áll, már tovább érdemi terhet ez a lépés nem jelent, egyedül károsult nyilvánvalóan a magyar állam lesz majd ebben az esetben. Ha ezt kívánták elérni a kormánypárti képviselőtársaim, akkor ezt most kár volt elmondanom, hiszen úgy látszik, számukra ez sem sokat számít.

Persze, a 6. §-ba betettek olyan megfogalmazást is, amely némi biztosítékot jelentene a nyújtott kölcsönhöz kapcsolódóan. A 6. § (2) bekezdéseként javasolják az alábbi mondatot: "Az államot a kifizetett vételár erejéig a mezőgazdasági szövetkezet vagyonán vagyonterhelő zálogjog illeti meg, amit a zálogjogi nyilvántartás vezetője törvényen alapuló zálogjogként köteles bejegyezni."

Gondoljuk át, képviselőtársaim, hogy az amúgy is nehéz helyzetben lévő, eladósodott vagy éppen felszámolás alatt lévő szövetkezetek esetében van-e vajon olyan vagyontárgy, amire a zálogjogot még be lehet jegyezni, hiszen ezek már a korábbi években maximálisan meg lettek terhelve. Azt nem tudom megmondani, ennyi idő alatt nem tudtam utánanézni, hogy ez a zálogjog, amiről itt a kormánypárti képviselőtársaim beszélnek, magyarul, a törvényen alapuló zálogjog lehetővé tenné-e, hogy egy záloggal teljesen megterhelt vagyontárgyra még egy zálogot rátegyenek. Itt két eset lehetséges, az egyik az, hogy nem lehet megtenni. Ha ez így van, akkor ennek a mondatnak, amit biztosítékként kormánypárti képviselőtársaim javasolnak betenni, abszolút semmi értelme nincs. A másik: ha mégis be lehet ezt a zálogot jegyezni, akkor pedig annak félelmetes üzenete lesz a hitelezők számára.

(1.50)

 

Hiszen azok a hitelezők, akiknek a zálogjoga ma is be van a szövetkezeti tárgyakra jegyezve, ebben az esetben, ha az állam itt mégis elsődlegességet kapna, teljesen elesnének attól a követelésüktől, amelynek a megtérülését ma még a zálog alapján reálisnak tartják. Nyilvánvalóan ebben az esetben például azt tennék, hogy a törvény hatálybalépése előtt felmondanák ezeket a hiteleket, ami egyértelműen a szövetkezet felszámolásához vezetne, és akkor két eset fordulna elő: vagy az államnak a felszámolás alatt álló szövetkezethez kellene a kölcsönt kihelyeznie, vagy pedig olyan helyzet alakulna ki, hogy a külső üzletrész-tulajdonosok semmiképpen nem juthatnának hozzá a kormánypárti képviselők által a törvényben biztosítani szándékozott ellenértékhez.

Ezért kérem a kormánypárti képviselőtársaimat, hogy ezt az 5., 6. §-ban foglalt, viszonylag hevenyészett gondolatokat próbálják értelmesebb rendbe rakni. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
184 192 2000.12.19. 2:20  191-194

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Közel két éve tettem fel ezt a kérdést a munkaerő-kereskedelemmel kapcsolatban. Úgy érzem, sajnos máig aktuális.

Nap mint nap azt lehet tapasztalni Szolnok megye útjain, és máshol is, hogy a munkaerőt autóbusszal szállítják egyik munkahelyről a másikra. Manapság a cégek jelentős része már abszolút nem alkalmaz dolgozókat, hanem közvetített munkaerőket alkalmaz.

Mi ennek az új megoldásnak a lényege? Mindenekelőtt az, hogy a munkáltatónak semmiféle kötelezettsége nincs, hiszen egy ügynök, egy vállalkozó alkalmazza a dolgozókat, aki velük a leggyakoribb esetben semmiféle munkaszerződést nem köt; vagy pedig akkor köt munkaszerződést, amikor valamilyen munkaügyi ellenőrzésre sor kerül, s ez gyakorlatilag egy látszatszerződés. Természetesen ilyen viszonyok között szó sem lehet kollektív szerződésről és más egyéb olyan jogról, ami egyébként a munkavállalókat megilleti.

Mi történik egy-egy ellenőrzés alkalmával? Az történik, hogy kiderül, nincs meg az adott dolgozók munkáltatója, az a munkáltató a másik megyében van. Ha a munkaügyi ellenőrzéskor netán megkeresik ezt a munkáltatót, akkor kiderül róla, hogy gyakorlatilag semmiféle szerződéssel nem rendelkezik a dolgozókat illetően. Amennyiben mégiscsak rátalálnak arra, hogy probléma van nála, elindul vele szemben egy bírósági eljárás. A legtöbbször megfellebbezi az eljárást, az évekig folyik, s közben alkalmazza a dolgozókat. Amennyiben mégis születik egy jogerős bírói végzés, akkor kiderül, hogy ez a munkáltató semmiféle büntetést nem tud kifizetni, mert olyan cége van, amelynél erre abszolút semmi fedezet nincs.

Az eljárás tovább folyik, gyakorlatilag megszűnik; és közben ennek a vállalkozónak a felesége átveszi a dolgozókat, és máris (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) szabálytalanul alkalmazza őket tovább. Mit tesznek ennek az állapotnak a megszüntetése érdekében? (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
188 278 2001.02.15. 7:15  147-303

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A munkáltatók és a munkavállalók közötti érdekellentétek kihasználása régóta bevált trükk, ami nem hiányzik a mai kormány repertoárjából sem. Egyszer az egyik, másszor a másik csoportot játsszák ki, számítva a partner támogatására vagy közömbösségére. Így akarták például a munkáltatókra terhelni a 40 napig terjedő táppénz kifizetését. Igaz, ez még sikertelen maradt, de már meg tudták nehezíteni az áfa visszaigénylését, illetve a terhek enyhítése nélkül hajtották végre a minimálbér emelését.

A dolgozók esetében ugyancsak megbukott a betegszabadság bérének lefaragása, de csökkenteni tudták például az alkalmazotti kedvezményt, a munkanélküli-ellátás és a táppénz összegét. És most úgy látszik, ismét a dolgozók vannak soron. Hamarosan, egy-két hónapon belül kiderül, milyen korábbi vívmányokat tudnak megtartani és melyeket veszítik el.

A kormány nemcsak ezt az ellentétet használja fel célja elérése érdekében, hanem az Európai Unió irányelveire és a jogharmonizációra is előszeretettel hivatkozik. Ez nagy baj, mert vajon miért kedvelnék az emberek az Uniót, ha a homályos, jövőbe vesző ígéretekkel szemben mindig nagyon konkrét és komoly fenyegetésekkel találkoznak? Ráadásul ezen a téren a kormánynak nincs is igaza. A társulási megállapodás 67. cikkelye ugyanis kifejezetten a dolgozók munkahelyi jogainak védelmére utalva rendelkezik a munkajogi szabályok harmonizációjáról. Az irányelvek hangsúlyozzák, hogy a szabályokat nem kell átvenni, ha adott tagállamban a dolgozókra nézve már kedvezőbb előírások léteznek. Magyarországon pedig ilyen szabályok bőven vannak, és többségükre büszkék is lehetünk.

Mindezekre tekintettel nincs átvételi kötelezettség, és nem fogadható el a munkaidő és a rendkívüli munkaidő összemosása, amely túlóra nélkül is lehetővé teszi a heti 48 órás, lényegében hatnapos foglalkoztatást. Nem terjeszthető ki korlátlan módon az idénymunka alkalmazása. A munkaszerződés módosítása nélkül ezután sem lehet a megváltozott munkáltatói székhelyre, telephelyre átküldeni a dolgozót. Nem emelhető drasztikusan a túlórák száma, nem csökkenthető a heti pihenőidő, nem szüntethető meg a helyettesítés díjazása. A munkaerő-kölcsönzés nem válhat általánossá, egyeduralkodóvá és határozatlan idejűvé.

A közismert, részben általam is előterjesztett javaslatok mellett felhívom képviselőtársaim figyelmét néhány további problémára. A törvényjavaslat értelmében a jövőben a munkavégzéshez kapcsolódó, munkaidőn túli, előkészítő és befejező idők után sem jár túlmunka szerinti díjazás. Ez a probléma nem intézhető el egyszerűen a munkaidő fogalmának kiterjesztésével és a munka törvénykönyve 103. § (2) bekezdésének részbeni törlésével.

Az előterjesztés részletesen szabályozza az átirányítás, kiküldetés, kirendelés intézményét, idejét és díjazását. Ez önmagában helyes. Ezzel szemben elfogadhatatlan, hogy ezekben az esetekben az átlagkereset garantálása helyett hiányos, zavaros szabályozást akarnak életbe léptetni, amely szűk körben a személyi alapbérrel operál.

 

 

(17.40)

 

 

De mi történik a teljesítménybéres területeken? Milyen keresetcsökkenés következhet be az itt dolgozók esetében? Saját tapasztalatból tudom, hogy nem ösztönzi az átlagkereset garantálása, de akkor sem lehet ilyen drasztikus, átgondolatlan megoldáshoz hozzájárulni.

A törvénytervezet nagy terjedelemben foglalkozik a munkaerő-kölcsönzéssel. Ez nagyon helyes, mert az utóbbi időben a feketemunka egyik formájaként elterjedése rendkívülivé vált. Ma már a nagyobb cégek is előszeretettel alkalmazzák, köztük olyanok is, ahol a munkaerőigény nem hullámzó. Hát még akkor mi lesz, ha meglátják, hogy a munkajogi szabályok itt csak korlátozottan érvényesülnek! A nem túl erélyes tiltás ellenére nyilvánvaló: hamarosan minden munkáltató így fog majd dolgoztatni.

Néhány idevágó részkérdés: miért nem lehet az egyéni vállalkozó kölcsönbeadó? Miért ez a hátrányos megkülönböztetés, ha a feltételek teljesítését, például a vagyoni biztosítékot, ők is vállalják? Vagy: a munkaerő-kölcsönzés esetén miért csak néhány szabályra korlátozódik a munkaügyi ellenőrzés? Szerintem átfogó és fokozott ellenőrzésre van szükség ott, ahol a feketemunka előfordulása joggal feltételezhető, és ez a munkaerő-kölcsönzés pontosan ilyen.

Benyújtottam olyan javaslatokat is, amelyek nem törölni vagy módosítani akarják az előterjesztés részeit, hanem az alkalmat felhasználva kiegészíteni. A feketemunka megfékezése, a jobb ellenőrizhetőség érdekében célszerű lenne a munkaszerződés írásba foglalását a munkába lépés napját megelőzően megkövetelni. Ez valószínűleg nem ellentétes a kormány szándékával sem, hiszen a munkatörvénykönyv 76. §-ának (7) bekezdésében az áll, hogy a munkaszerződés megkötésével egyidejűleg a munkavállalót tájékoztatni kell a munkába lépés napjáról. Ha ez a tájékoztatás nem utólagos, akkor ezen alkalommal megtehetik az írásba foglalást is.

A törvénytervezet pozitívumai közé tartozik a dolgozók neme, kora, származása, politikai meggyőződése szerinti hátrányos megkülönböztetés tiltása. Sajnos nemcsak ilyen típusú megkülönböztetés létezik. Egyre többször előfordul, hogy a saját vagy társai érdekében fellépő személyt elmarasztalják, elküldik, beperlik. Így vesztes lehet, akinek igaza van, de még inkább, aki nem ismerte pontosan a jogszabályt. Valljuk be, ma igen sok embernek hiányos ezen ismerete. Egy-egy riasztó eset megfélemlíti a munkavállalókat, akik ezután képtelenek magukat megvédeni. Ezért volna értelme a hátrányos megkülönböztetés alábbi kiegészítésének: a munkavállalót nem érheti hátrány a munkaviszonyra vonatkozó szabályokban biztosított jogainak érvényesítése érdekében történő fellépéséért, illetve a munkáltató vélt mulasztása miatt jóhiszeműen tett bejelentéséért.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bízom benne, hogy a vitát követő szavazás során megmaradnak és beépülnek a törvénybe az értelmes javaslatok, illetve elbuknak mindazok, amelyek csorbítani akarják a munkavállalókra vonatkozó kedvező előírásokat.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
191 403 2001.03.06. 7:19  386-606

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A 156. és a 174. ajánlási pontokhoz szeretnék hozzászólni. Mind a kettő a munkaerő-kölcsönzés témakörével foglalkozik. Összességében úgy ítéljük meg, hogy fontos a munkaerő-kölcsönzés szabályozása, de azzal nyilvánvalóan nem lehet egyetérteni, hogy mintegy megkettőzik a munka törvénykönyvét ebben a tekintetben. Olyan helyzetet teremtenek, ami majd oda fog vezetni, hogy a munkáltatók többsége élni fog, már csak formai szempontból is, a munkaerő-kölcsönzéssel.

Mind a két módosító javaslat, amit benyújtottam Jauernik képviselőtársammal, arra irányul, hogy a kormányzatnak néhány tekintetben át kellene gondolnia, ezzel együtt is, hogy milyen szűkítésekre van ezen a téren szükség.

Az egyik javaslat, a 156., konkrétan azzal foglalkozik, hogy kölcsönbeadóként a kormány elképzelései szerint csak belföldi székhelyű gazdasági társaság szerepelhet. Mi azt a javaslatot tettük, hogy ebben az esetben nem kellene diszkriminálni az egyéni vállalkozókat. Lehetővé kellene tenni a számukra is ezt a lehetőséget, amennyiben megfelelnek az itt támasztandó, a kormány szándékai szerint szigorú feltételeknek. Ha elolvassuk a törvényjavaslatnál a kormány indoklását, amelyikből ki lehet következtetni, hogy majd milyen szigorú szankciókat fognak itt életbe léptetni, akkor abban az szerepel, hogy különböző nyilvántartásoknak kell megfelelniük ezeknek a belföldi székhelyű társaságoknak, és valamiféle vagyoni biztosíték meglétét is meg fogja követelni a kormányzat ebben az esetben.

Ezzel összességében egyet is lehet érteni, hiszen a törvényhozás során már több esetben volt ilyen vagyoni biztosíték, a kaució kikötése, hogy valaki ne kezdhesse el a tevékenységet, és ne oly módon csinálja meg, amivel később majd nem tud elszámolni, vagy nem tud egy kártérítéshez fedezetet biztosítani. Ez önmagában helyes, de ha ez így van, akkor azt nem tudjuk megérteni, hogy miért nem lehet ebben a körben az egyéni vállalkozó is. Mert ha a kormány elő fogja írni ezt a vagyoni biztosítékot, az jelentős összegű lesz, s amennyiben megfelel ennek a feltételnek az egyéni vállalkozó, akkor miért ne lehetne benne ő is. Illetve ha szabálytalanságot követ el, mint ahogy természetesen azt egy belföldi székhelyű gazdasági társaság is megteheti, akkor ez a kaució fedezetet fog biztosítani arra, hogy helytálljon abban az esetben, ha ő nem végzi megfelelően a tevékenységét.

Ugyanennek a módosító javaslatnak a kapcsán van még egy apró észrevételünk, amelyik arra irányul, hogy úgy gondoljuk, a munkaügyi központnak a kölcsönbeadót kölcsönbeadóként kell nyilvántartásba vennie. Gondolom, mindannyiunk előtt ismert, hogy egy területen, amelyen a munkaügyi központ működik, a vállalkozókat nagyon sok esetben nyilvántartásba vehetik. Nyilvántartásba vehetik például olyan gazdálkodó szervként, amely munkaerőt foglalkoztat. Úgy gondoljuk, itt nem erről van szó, hogy a munkaügyi központnál általánosan vagy bármilyen szempont szerint legyen nyilvántartásba véve ez a gazdálkodó, gazdasági társaság vagy szerintünk egyéni vállalkozó, hanem kölcsönbeadóként kell az ő nyilvántartásba-vételüket megoldani. Arra kérem képviselőtársaimat, hogy ezeket az észrevételeinket támogassák. Véleményem szerint az egyéni vállalkozóknak ebbe a körbe való beemelése nem jelent különösebben nagy kockázatot, amennyiben a kormányzat betartja azokat a lépéseket, amelyeket az indoklásban is megfogalmazott.

A másik javaslat, amiről szólni szeretnék, a 174. ajánlási pontban szerepel. Ez is a munkaerő-kölcsönzéssel kapcsolatos, méghozzá a munkaerő-kölcsönzés ellenőrzésével függ össze. Úgy gondolom, az eddigi gyakorlat is bebizonyította, és nyilvánvalóan a munka törvénykönyve ilyen jellegű módosítása sem fogja azt szükségtelenné tenni, hogy ezen a területen fokozott ellenőrzésre van szükség.

 

 

(20.40)

 

Úgy látszik, hogy ez végeredményben a kormányzat szándékai között is szerepel, hiszen a törvényjavaslatba beemeli az ellenőrzések körébe a munkaerő-kölcsönzés témakörét. Ez véleményünk szerint is helyes.

Az már azonban kellemetlen, hogy a mi értelmezésünk szerint hozzácsatol egy olyan rendelkezést, amely - hangsúlyozni szeretném megint, a mi értelmezésünk szerint - szűkíteni akarja azt a kört, hogy milyen területeken biztosítják, illetve hajthatják végre a munkaügyi szervezetek ezeket az ellenőrzéseket. Úgy gondoljuk, hogy a teljes folyamatban biztosítani kell az ellenőrzést, tehát mindazokban a fázisokban, amelyeket a munka törvénykönyvének módosítása tartalmaz, biztosítani kell a szereplők ellenőrzését. Ezért két megoldást tudunk elképzelni. Az egyik az, amit itt benyújtottam képviselőtársammal, az a rész, hogy töröljük ki az ellenőrzésből azt a kört, amely konkrétan megmondja, hogy melyik paragrafusok melyik pontja szerint lehet az ellenőrzést végrehajtani, mert az ellenőrzésnek - hangsúlyozom - ezen kívül is számtalan területe lehet.

Úgy látom, hogy kormánypárti oldalról ezt nem támogatják különösebben, bár a gazdasági bizottságban, ahol ezt volt alkalmam kifejteni, hosszas vita után egy restancia mellett foglaltunk állást, amire máig nincs különösebb visszajelzés, hogy mi fog majd ezen a téren történni.

Természetesen más oldalról is megfogalmazható ez a szabályozás. Most benyújtottam ezt a módosító javaslatot is, amely azt tartalmazza, hogy ha nem értenek egyet ennek a résznek a kiemelésével, akkor egészítsük ki azokat a pontokat, amelyeket még ellenőrizni kell. Erre javaslatot tettem, és úgy gondolom, hogy ezzel talán majd egyet lehet érteni, mert nem hiszem, hogy a kormányzatnak az a szándéka, hogy a munkaerő-kölcsönzés esetében a munkaszerződések meglétét vagy a minimálbér megfizetését ne lehessen ellenőrizni. Ezeket a pontokat minimum szükségesnek tartom ahhoz, hogy komplettebb módon ellenőrizni lehessen a munkaerő-kölcsönzés törvény szerinti megvalósítását.

Köszönöm. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
191 419 2001.03.06. 2:07  386-606

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Lévai képviselőtársam véleményéhez kapcsolódnék az egyéni vállalkozóval kapcsolatban. Én úgy gondolom, hogy a munkaerő-kölcsönzés kapcsán nem az egyéni vállalkozóktól kell megvédeni a munkavállalókat, hanem olyan javaslatokat kell tenni a munkatörvénykönyvben, amelyik minden pontját illetően védi a munkavállalót, nem pedig egy ilyen kitételt kell tenni, miközben most látszik, hogy diszkriminálni akarják az egyéni vállalkozókat.

Tessék nekem megmondani, mennyivel nyújt nagyobb biztosítékot a munkavállaló védelme érdekében az egyéni vállalkozóval szemben egy két-három fős kft.?

A másik: ön azt mondta - nem is tudom, mire utalt -, hogy ezeknél a gazdasági társaságoknál valami mögöttes vagyon vagy egyéb áll rendelkezésre. Ha nem tévedek, mondjuk, egy korlátolt felelősségű társaság azért az, mert csak a bevitt vagyonával felel. Én nem tudom, hogy ezek után önök a vagyoni biztosíték esetében milyen összegekre gondolnak természetesen. Ha ez egy jelképes összeg, akkor teljesen nevetséges, amit itt a kormány tenni akar. De az én véleményem szerint, ha ez a vagyoni biztosíték egy jelentős összeg, akkor ez lényegesen nagyobb garanciát adhat, mint egy olyan kft., amelyiknek van vagyona, de a vagyonát, mondjuk, már jelentős részben felélte.

Ezért gondolom én, hogy biztosítani kellene a lehetőséget az egyéni vállalkozóknak, de természetesen a szankciót a belföldi székhelyű vállalkozók, gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók esetében keményen meg kellene szabni - de ilyen diszkriminációt nem kellene alkalmazni.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
191 431 2001.03.06. 2:09  386-606

FARKAS IMRE (MSZP): Mivel ebben a pontban van a munkaerő-kölcsönzéssel kapcsolatos ajánlások jelentős része, ezért úgy gondolom, csak foglalkozni kell azzal a filozófiával, amit Kovács Ferenc és Borkó Károly képviselőtársaim megfogalmaztak. Azért, könyörgöm, abból nem lehet kiindulni, hogy egyébként sem fogják ezt a törvényt betartani, mert faluhelyen másképp intézik a dolgokat!

Másrészt pedig Kovács Ferenc képviselőtársamnak szeretném elmondani, hogy nem abból áll a kölcsönzés, hogy tolmácsot kölcsönöznek. Éppen az a jelenség, amire korábban is felhívtam a figyelmet, hogy ma már nem kis cégek... - vagy speciális munkavállalókat alkalmaznak így, hanem egyre nagyobb cégek nem alkalmaznak saját munkavállalót, csak kölcsönzött munkavállalót. Tehát nagy jelentősége van annak, hogyan szabályozza kormány, illetve az Országgyűlés ezt a kérdést.

 

 

(21.10)

 

 

Úgy érzem, a kormányzat felismerte, hogy ez egy fontos kérdés, ezért van benne ez végeredményben a munka törvénykönyve szabályozásában. Csak véleményem szerint rossz álláspontból indult ki a kormányzat, mert nem be akarta szabályozni, mederbe szorítani a munkaerő-kölcsönzést, hanem olyan szabályokat alkotott a munkaerő-kölcsönzésre, ami majd kedvezőbb lesz a munkáltatók számára, és ezek után a munkáltatók még jelentősebb része át fog térni a munkaerő-kölcsönzésre; olyan esetben is, amikor nem idénymunka vagy nem speciális ismeret, vagy nem más komoly, szakmailag fontos kérdés indokolja a kölcsönzést, hanem az, hogy ezekben az esetekben a kölcsönzött munkaerőnél a korábbi vagy a mostani munka törvénykönyvének majd az önök által megfaragott szabályai még kevésbé fognak élni a kölcsönözött munkaerő esetében. Ezért áttérnek majd erre a munkáltatók, ha ez így lesz.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
191 477 2001.03.06. 4:28  386-606

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A 10. számú ajánláshoz szeretnék ebben a szakaszban hozzászólni, amelyet Jauernik képviselőtársammal együtt nyújtottunk be, és gyakorlatilag az ösztönzött bennünket a javaslatunk benyújtására, hogy a törvénynek van azért olyan területe, amely számunkra szimpatikus, és az egyik ilyen terület a hátrányos megkülönböztetésnek a tiltása, amely szerintünk valóban európai uniós és minden más logikával is összefüggő.

 

 

(21.50)

 

Hiszen valóban szükség van a faji, a nemi, a vallási, a politikai meggyőződés szerinti hátrányos megkülönböztetés tiltására. Úgy gondoltuk azonban, hogy manapság nemcsak ilyen jellegű megkülönbözetés létezik, hanem létezik a munkavállaló megkülönböztetése is, méghozzá abban az esetben, ha a munkavállaló kifogásolja a munkáltatónál alkalmazott gyakorlatot. Ez igen gyakran előfordul. Sajnos, a munkavállalók többsége ma nincs pontosan tisztában a saját jogaival. Ez nyilván összefügg a rendszerváltással; összefügghet azzal, hogy a munkahelyeken a szakszervezetek nincsen olyan mértékben jelen; és összefügghet számos más kérdéssel is, például a törvények gyakori változtatásával is. A munkavállalókban természetesen él az a szándék, hogy nekik vannak valamiféle jogaik, és azokat érvényre szeretnék juttatni. Vannak munkavállalók, akik ezt a társaik érdekében is szívesen felvállalják.

Sajnos, amikor ezt megteszik, akkor kiteszik magukat annak, hogy a munkáltató el fogja nekik mondani, hogy nincs igazuk, nem a törvény szerint járnak el. Ezt követően vagy hátrányos megkülönböztetésben van részük, vagy pedig egyszerűen megszüntetik a munkaviszonyukat, sokszor oly módon, hogy a munkavállaló kerül kedvezőtlen helyzetbe, akár rendkívüli felmondás történik, akár pedig még bírósági eljárást is életbe léptetnek. Ennek az egyik alfaja gyakorlatilag az, amikor a munkáltató nem biztosítja a dolgozó valamiféle jogát, akár munkavédelmi, akár más természetű kérdésben; és mivel a munkavállaló nem tud megegyezni a munkáltatóval, ezért a munkavállaló valamiféle hatósághoz fordul, attól remélve, hogy az a hatóság majd helyreállítja a megfelelő állapotokat a munkáltatónál. Ez nyilvánvalóan kiderül, erre rengeteg példa van. Sajnos, Magyarországon ma általános gyakorlat az, hogy mielőtt egy ilyen munkaügyi vagy munkavédelmi ellenőrzés megtörténne, a munkáltatót értesítik a kiérkezésük előtt, és természetesen így nemcsak azt tudják, hogy mikor kerül sor ellenőrzésre, hanem az is nyilvánvalóvá válik másodpercek alatt, hogy ki tette a bejelentést ebben az esetben. A munkavállalónak a kellemetlen következményekre ebben az esetben számítania kell.

Ezért mi azt gondoljuk, hogy elfogadva a törvénynek azt az értelmes gondolatát, hogy a hátrányos megkülönböztetést tiltani kell, véleményünk szerint ide be lehetne illeszteni egy ezt részben megakadályozó gondolatot, amit mi úgy fogalmaztunk meg, hogy a munkavállalót nem érheti hátrány a munkaviszonyra vonatkozó szabályokban biztosított jogai érvényesítése érdekében történő fellépéséért, illetve a munkáltató vélt mulasztása miatt jóhiszeműen tett bejelentéséért. Úgy gondolom, ez a gondolat egy értelmes munka törvénykönyvébe beilleszthető, annál inkább, mert egy ma élő, valós problémát kíván kezelni.

Kérem képviselőtársaimat, hogy amennyiben lehet, támogassák ezt a javaslatunkat. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
191 485 2001.03.06. 2:01  386-606

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Mádi képviselő úr észrevételére szeretnék reagálni. Valóban tettünk egy javaslatot, hogy ne érhesse hátrány a munkavállalót, ha jogainak érdekében fellép vagy jóhiszemű bejelenést tesz. Gondolom, jóhiszeműen Mádi képviselő úr azt mondta, hogy ez ugyan szimpatikus gondolat, de benne van a törvényben, és ő maga úgy gondolta ezt, hogy a 3. §-nak az a mondatrésze tartozik ide, hogy "tilos hátrányos megkülönböztetést tenni", és a felsorolás után valóban van egy ilyen, hogy "minden egyéb körülmény miatt". Én nem hiszem. Azért a legtöbbször, ha azt mondjuk, hogy "egyéb", abba nem feltétlenül tartozhatnak bele ilyen komoly konkrét kérdések.

Ráadásul, amikor Mádi képviselőtársam ezt a részt felolvasta, nem is pontosan olvasta fel, mert az azt mondja ki, hogy "tilos hátrányos megkülönböztetést alkalmazni minden egyéb, a munkaviszonnyal össze nem függő körülmény miatt". Márpedig mi éppen azt mondjuk, hogy a munkaviszonnyal összefüggésben se lehessen ilyen megkülönböztetéseket tenni. Tehát két változatot tudok elképzelni: vagy mégiscsak fogadják el ezt a javaslatot, vagy pedig Bernáth Ildikó képviselő asszony, aki, úgy látom, vállalja a kormány módosító javaslatait, vegye fel a javaslatok közé ezt is, és akkor az 5. § (1) bekezdéséből vegyék ki a "munkaviszonnyal összefüggő" kifejezést. Akkor valóban úgy lesz majd, hogy minden egyéb körülmény esetében tilos hátrányos megkülönböztetést alkalmazni. S ha ezt tényleg így gondolják a kormányzati oldalon, akkor azt tudom mondani, hogy feleslegessé válik az a rész, amit én javasoltam; de amíg ez nem így lesz, addig úgy gondolom, ennek mégiscsak helye van.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
191 507 2001.03.06. 10:27  386-606

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Számos módosító javaslatunk közül mindössze kettővel és érintőlegesen még kettővel szeretnék foglalkozni. Az egyik a 15., a másik a 18., majd a 38. és a 42.

Az 15. ajánlási pontban arról van szó, hogy a 15. életévét betöltött, általános iskolát végzett tanulóknak a foglalkoztatása esetében egy kiegészítést javasoltunk. A kiegészítésnek az a lényege, hogy ezeknek a fiataloknak az alkalmazása esetében külön jogszabályban meghatározott tevékenységi köröket, feltételeket és óraszámokat kell megjelölni. Ezt két dolog miatt tartottuk fontosnak. Az egyik az, hogy nagyon sokszor, amikor ezeket a fiatalokat alkalmazzák, a tanulókkal olyan munkákat is elvégeztetnek a munkáltatók, olyan óraszámban és olyan körülmények között, amiket az ő esetükben, sőt más munkavállalók esetében sem lehetne megtenni.

Mivel ezek a tanulók ebben az egy-két hónapos időszakban pluszpénzhez akarnak hozzájutni, nagyon sokszor sem a tanuló, sem a szülője, senki nem mérlegeli, hogy milyen munkát kell végezni, nagyon fontos szempont, hogy dolgozzon a gyerek, és valamennyi pénzhez hozzájusson.

A kormányzat sem foglalkozik ezzel a kérdéssel, és mi úgy gondoltuk, hogy erre mégis ki kell térni, hiszen amikor a kormány a munka törvénykönyve kapcsán számos nemzetközi egyezményre hivatkozik, hogy mi mindent kell betartani, akkor úgy gondoljuk, hogy helye van ebben a körben a nemzetközi munkaügyi konferencia 1973. évi 58. ülésszakán elfogadott 138. számú egyezménynek is, amit egyébként az Országgyűlés 2000-ben a LXIX. törvényként ki is hirdetett ebben az esetben. Ez a törvény forgalmazza meg, hogy a fiataloknak az alkalmazása esetén bizony meg kell jelölni, hogy milyen tevékenységi körben, milyen feltételekkel és milyen óraszámban dolgozhatnak ezek a fiatalok.

Amikor a gazdasági bizottságban próbáltam érvelni a javaslatunk mellett, akkor az előterjesztő képviselője azzal próbálta indokolni, hogy a javaslat felesleges, hogy véleménye szerint nincs olyan külön jogszabály, amelyikben meg lehet jelölni a tevékenységi köröket, feltételeket és óraszámokat. Én úgy gondolom, hogy ketté kell választani a problémát. Az egyik, az igazi javaslatunk lényegében a figyelmet hívja fel arra, hogy igenis ezeket a fiatalokat egy Magyarországon elfogadott törvény értelmében is csak meghatározott munkakörökben, meghatározott feltételekkel és óraszámban lehet alkalmazni.

Az egy másik kérdés, hogy a mi módosító javaslatunk megfelelő formában kezeli-e ezt a problémát. Ez utóbbival - megmondom őszintén - nem kívánok foglalkozni, és erről vitatkozni sem. Ha a kormányzatnak van jobb elképzelése, és úgy gondolja, hogy ezt nem egy külön jogszabályban kell megtenni, akkor én azt készséggel el tudom fogadni. De úgy érzem, hogy ha ennek az egyezménynek és egy törvénynek bizonyos részeit beemelik, akkor az ahhoz szorosan kapcsolódó részekkel is foglalkozni kell.

Megjegyzem, hogy egyébként sem arra gondoltunk, hogy a kormánynak lesz egy rendelete, amelyikben a Magyarországon előforduló összes munkakört felsorolja majd, hanem egy olyan technikát ad, hogy azokban a munkakörökben, ahol ilyen fiatalokat alkalmaznak, mikor, hogyan kell meghatározni ezeket az eseteket, tehát a tevékenységi kört, a feltételt és az óraszámot. Mi erre a kezelőtechnikára gondoltunk gyakorlatilag, és kérem a kormányt, hogy ha komoly elképzelése van, és ezt szeretné kezelni, akkor kapcsolódó módosító javaslatot valamelyik képviselővel nyújtasson be, amelyik ennek a feltételnek meg tud felelni.

A másik ajánlás, amivel foglalkozni szeretnék, a 18. számú. Javaslatunknak az a lényege, hogy a munkaszerződést a munkába lépés napját megelőzően kelljen írásba foglalni. Gyakorlatilag a törvényjavaslat azt fogalmazza csak meg - és ez nem egy új elem a mostani módosítás során -, hogy a munkaszerződést írásba kell foglalni. Ez így is van. Sajnos, a gyakorlatban az fordul elő, hogy amikor egy munkaügyi ellenőrzés történik, akkor a munkáltató elmondja, hogy éppen ma vettem fel ezt a dolgozót vagy tegnap, készülünk megírni a munkaszerződést.

 

 

(23.00)

 

Ettől kezdődően már természetesen semmiféle ellenőrzésnek, szankciónak különösebben helye nincs, mert ebben sajnos a munkáltatónak kiszolgáltatott helyzete miatt a munkavállaló is megfelelő partnere, és az is igazolja, hogy éppen ma állt munkába.

Mi a feketegazdaság korlátozása érdekében javasoltuk azt a kiegészítést, hogy a munkaszerződés írásba foglalását a munkába lépés napját megelőzően kellene megtenni. Úgy gondolom, hogy a javaslatunk nem is egy eretnek felvetés, megvalósítható, és végeredményben a kormánynak a munka törvénykönyvéhez benyújtott javaslata is valójában ezt sugallja vagy ezt teszi lehetővé.

Szeretnék hivatkozni a 6. §-ra, amely a munka törvénykönyve 72. §-ának a (7) bekezdésében a következőt mondja ki. "A munkaszerződés megkötésével egyidejűleg a munkáltató a munkavállalót tájékoztatja - és itt több mindent mondanak - a d) pontban a munkába lépés napjáról." Akkor tessék elképzelni, hogy ha nem utólag... - tehát megkötik mondjuk a munkaszerződést, és ebben nem arról tájékoztatják a dolgozót, hogy két héttel ezelőtt felvesszük majd dolgozni. Mert nyilvánvalóan ennek semmi értelme nincs egyébként, ennek akkor van értelme, ha a munkaszerződés megkötésekor arról tudják tájékoztatni a dolgozót, hogy holnap, holnapután vagy egy hét múlva lesz majd a munkába lépés napja. Márpedig, ha ez így van, akkor úgy gondolom, hogy semmi formalizált akadálya nincs annak, hogy ez esetben egy írásba foglalt munkaszerződésre kerüljön sor. Amennyiben ez megtörténne, úgy gondolom, hogy a feketemunka esetében valamiféle előrelépésre kerülhetne sor.

Mint említettem, csak érintőlegesen foglalkoznék a 38. és 42. ajánlásban lévő javaslatunkkal, amikor azt fogalmaztuk meg több más képviselőtársamhoz hasonlóan, hogy a helyettesítés esetében helyettesítési díjat kell fizetni, és az átirányítás, kiküldés, kirendelés esetében pedig a mai szabálynak megfelelően jobb híján azt írtuk, hogy az átlagkeresetet, mert a kormány javaslata, amit benyújtott - előttem Sáling képviselőtársam is elmondta - abszolút elfogadhatatlan, amely minden esetben azt mondja ki, hogy a dolgozónak azt a munkát kell kifizetni, amit éppen teljesít, de néhány kivételes esetben az átlag személyi bérrel is lehet valamit kezdeni.

Erre az a kedvenc hasonlatom, hogy nagyon komolyan kell ezt a kérdést venni, mert lehet, hogy a példa durva, de ha egy kazánkovácsot egy kézihímzőműhelybe osztanak be dolgozni, az nyilvánvalóan nem tud az ottani teljesítménykövetelménynek megfelelni, és ha azon a területen teljesítménykövetelmény-rendszer van, akkor a kormánynak e javaslata egy elképesztő butaság, és megoldatlan, fantasztikus helyzetet teremt.

Én megmondom őszintén, hogy kompromisszumként e területen el tudom fogadni Bernáth Ildikó mindkét kérdésben beadott javaslatát, aki a helyettesítés, illetve az átirányítás és az ehhez kapcsolódó esetekben gyakorlatilag a távolléti díjat próbálja alkalmazni. Azt gondolom, hogy ez valamiféle kompromisszumként elfogadható, mindenképpen értelmesebb gondolat, mint amire a nagyszerű kormány megfelelő előkészítés után gondolt. Lehet, hogy a munkavállalók körében ez sérelmes, mert az átlagkereset kedvezőtlenebb, de mint korábbi munkáltató magam is úgy látom, hogy az átlagkereset alkalmazása nem mindig ösztönző, és kellő kompromisszumot jelenthet, ha itt a távolléti díj kerülhet bevezetésre.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
191 513 2001.03.06. 2:06  386-606

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem hiszem, hogy olyan hangot ütöttem meg a részletes vitában, ami indokolta volna azt, ahogy az elmondottakra Sümeghy Csaba reagált.

Én nem mondtam senkire, hogy elolvasta-e a törvényt vagy sem. Tessék elhinni, hogy elolvastam, értelmeztem, kértem hozzá szakmai véleményeket, önöknek erről lehet véleménye, hogy jó vagy sem, de azt azért kár mondani, hogy nem olvastam el. Elolvastam!

Azt viszont határozottan merem állítani, hogy ön viszont nem figyelt arra, amit én itt elmondtam ezzel kapcsolatban, mert én azt mondtam el, hogy azért kell írásba foglalni, mert amikor nincs meg ez a szerződés, és kimegy a munkaügyi ellenőrzés, akkor azt mondja a munkáltató, hogy ma vette fel a dolgozót, és most, tíz perc múlva fogja vele megkötni az írásbeli szerződést. Ezért kell azt garantálni, hogy írásba legyen akkorra a szerződés foglalva, amikor a munka megkezdődik, mert akkor a munkáltató erre nem hivatkozhat.

A másik pedig: nyilvánvaló, ön nem olvasta el kellően a saját kormánya javaslatát, mert arra is hivatkoztam, hogy a (7) bekezdés igenis azt mondja, az önök esetében is, hogy a munkaszerződés megkötésével egyidejűleg a munkába lépés napjáról is tájékoztatni kell a munkavállalót. Ha ez így van, akkor ezt valóban meg lehet tenni előre, és akkor az írásba foglalásnak nincs is különösebb akadálya. Csak ezt szerettem volna kiemelni, de hangsúlyozni szeretném, ha ön azt mondja nekem vagy egy államtitkára, hogy e paragrafusuk ma is azt jelenti, hogy igenis a munkába lépést megelőzően már írásba kell foglalni a munkaszerződést, akkor én azt szinte hajlandó vagyok elfogadni.

Köszönöm. (Taps.)

 

 

(23.10)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
191 547 2001.03.06. 2:02  386-606

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban nem egyszerű témakör ez, és meglehetősen nehéz. Én azt szeretném, ha egyszerűsítenénk rajta annyit, amennyit lehet. Például ebből a körből kivehetnénk az idénymunka problémáját, akkor már ezzel nem kellene foglalkozni. A kormányzat, úgy látszik a tervezetből, nemcsak a munkaerő-kölcsönzéssel siet a munkáltatók segítésére, hogy a hullámzó munkaigény esetén jobb helyzetbe hozza őket, hanem az idénymunkát is ilyen tartalommal kívánja átalakítani. Ezért többen beadtuk azt a tartalmilag módosító javaslatot - mert vannak formai részek is -, hogy a megrendelő igények szezonális megjelenését vegyük ki ebből a tervezetből. Itt több képviselőtársam elmondta, hogy ez valójában nem tartozik ide.

Én azt vettem ki a bizottsági vitákból, és az ajánlás is erre enged következtetni, hogy a kormányzat ezt részben hajlandó megfontolni.

Erre utal, hogy az ide beadott módosító javaslatokhoz, amelyek többségükben ezzel foglalkoztak... - most megszámoltam, éppen kilenc bizottság jelezte, hogy restanciát alkalmaz, többek között az általunk benyújtott 86. ajánlási ponthoz három bizottság mondja, hogy restanciát kér, mert a kormányzat is jelezte, hogy várhatóan ezen a téren valami észrevétele lesz, mert másképp nyilván nem tennék meg ezt a restanciát.

Arra kérném a jelen lévő államtitkár urakat - most Glattfelder úr is tényleg érdemben mondhatna valamit -, hogy mondják el, mi a szándékuk az idénymunkával kapcsolatban, és akkor lehet, hogy ezzel a kérdéssel itt már nem kell foglalkozni, a többi részre fordíthatjuk a figyelmünket.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
195 119 2001.03.26. 3:09  106-184

FARKAS IMRE, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm, elnök asszony. Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Örömmel hallottam a gazdasági bizottság képviselőjétől a többségi álláspontot, de Herényi Károly jól kivágta magát, mert maga is elmondta, hogy tulajdonképpen ők ott nem fogalmaztak meg többségi álláspontot, de ezek szerint kormánypárti képviselőként evidencia, hogy támogatja a törvénytervezetet. Most mondhatnám persze, hogy ellenzéki képviselőként meg evidencia, hogy nem támogatjuk, de ennek ellenére mi mégis elmondtuk a gazdasági bizottságban a véleményünket a törvénytervezettel összefüggésben, én így arra tudok hagyatkozni, nem pedig, mondjuk, az államtitkár úr izgalmas bevezető gondolataira.

A gazdasági bizottságban azért nem támogattuk ezt a törvényjavaslatot, mert rendelkezéseit hiányosnak, pontatlannak, a munkaügyi szervezetre vonatkozó részt pedig elhibázottnak tartottuk. A kormány korábban megszüntette a Munkaügyi Minisztériumot, tevékenységeit pedig ide-oda rakosgatta. Ennek következtében a munkaügynek máig nincs megfelelő gazdája, azaz csak sok kis gazdája van, például Gazdasági Minisztérium, Szociális és Családügyi Minisztérium, Oktatási Minisztérium.

A Gazdasági Minisztérium tavaly e téren is átvette az irányítást és a rendelkezésre álló pénzeket, majd a munkát látva, azt lényegében lepasszolva előállt e javaslatával, amellyel most találkozunk. A kormány pedig egy év elteltével ez ügyben ismét a foglalkoztatási törvény módosítására kényszerült. Javaslatában szó van véleményezési, egyetértési hatáskörökről, amit tartalmát tekintve még értünk, de a közreműködés, szakmai közreműködés és hasonló fogalmak már magyarázatra szorulnak.

Nem tudjuk elfogadni, hogy a foglalkoztatási hivatal létrehozásával a kutatók közalkalmazotti jogviszonya átpolitizálódva közszolgálati jogviszonnyá alakul át. A kormány nem tekintette át a foglalkoztatási törvénybe tartozó egész problémakört, ezért az hiányos maradt, így néhány hónap múlva újabb módosításra lehet számítani. De nem akarta a szervezeti kérdést egyedül beterjeszteni, ezért egy-két kérdést hozzáragasztott. Például kiterjeszti a támogatható képzések körét, ez helyes, ám a leírás több helyen pontatlan, félreérthető. A munkanélküliek számára előírja az együttműködési kötelezettséget a munkaügyi központtal. Ez is helyes elgondolás; de miért nem fogadták el ezt a javaslatunkat korábban? Amikor a jövedelempótló támogatást megszüntették, és bevezették helyette a szociális segélyt, többek között ezt is felvetettük.

 

 

(19.50)

 

Miután a szociális ellátásról szóló törvényt most nem módosítják, a két törvény között máris ellentmondás keletkezik. Nem baj, majd ezt is benyújtjuk módosító javaslatként, önök pedig javaslatainkat átalakítják kormánypárti javaslattá, és utána elfogadják. Reméljük, hogy így majd elfogadható törvény keletkezik.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 395 2001.04.17. 11:13  366-428

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Három témakörrel szeretnék foglalkozni, az első a 4. számú ajánláshoz kapcsolódik. Göndör István képviselőtársammal arra tettünk javaslatot, hogy a munkaügyi tanácsokban foglalhassanak helyet a megváltozott munkaképességű személyek szervezetei is. Az előterjesztés 2. §-ában a kormány arra tesz javaslatot, hogy a munkaügyi tanácsok feladatait bizonyos tekintetben ki kell egészíteni, és a munkaerő-piaci szervezet feladatai között szerepeljen a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatási rehabilitációjával kapcsolatos tevékenység ellátása. Úgy látják - az indoklás szerint -, erre tekintettel szükséges, hogy az ezzel kapcsolatos feladatok az érdekegyeztetést ellátó testület feladatai között is megjelenjenek, így aztán kibővítik a munkaügyi tanácsok feladatkörét a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatási rehabilitációját elősegítő támogatások nyújtásával kapcsolatos érdekegyeztető tevékenységgel. Ezt ragyogó elképzelésnek tartjuk, teljes egészében egyetértünk vele.

Azonban úgy gondoljuk, hogy ha már erről szó van, akkor ezt nem szabad megtenni a megváltozott munkaképességű személyek képviselete nélkül - ha már egyszerűen ezt teljesíteni akarják. Ezért arra irányul a javaslatunk, hogy a megváltozott munkaképességűek képviseletére hivatott szervezetek is kapjanak helyet ezekben a tanácsokban. Sajnálatosnak tartom, hogy a hatalmas szociális érzékenységgel megáldott kormánypárti képviselők nem támogatták ezeket a javaslatokat a bizottságokban, azonban így is volt annyi támogatása ennek a javaslatnak, hogy az Országgyűlés még szavazni fog róla, és remélem, akkor már majd másképp gondolják ezt a kérdést a kormánypárti képviselők, hiszen nem hiszem, hogy extra kérésről lenne szó.

A következő témakör a 31. és részben a 38. ajánlási ponthoz kapcsolódik. Az előbb itt Béki Gabriella szólt arról, hogy a munkanélküliek vállalkozóvá válását hogyan lehetne segíteni.

 

 

(22.00)

 

 

Ez a javaslatunk végeredményben azzal foglalkozik, hogy azok a vállalkozók, akik munkanélkülivé válnak, kaphassák meg a munkanélküli-járadékot. Egy régi problémáról van szó, azt hiszem, nagyon sokan foglalkoztunk már ezzel, az Országgyűlés gazdasági bizottsága ezt önálló országgyűlési határozati javaslatként is előterjesztette, ugyanis úgy látjuk, hogy az egyéni vállalkozók egy része, illetve más jogviszonyban foglalkoztatottak is nagyon kedvezőtlenül járnak, amikor ebből a státusból hirtelen munkanélküliek lesznek, ugyanis ők azok, akik a munkanélküli-járadékra nem jogosultak.

Úgy gondoltuk, hogy ezt két összetartozó részként lehetne kezelni a törvényjavaslatban. Egyrészt a 31. ajánlási pontban azt javasoljuk, hogy a foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt terjesszük ki minden olyan jogviszonyra, amelyben a szolgáltatás tárgya természetes személy által ellenérték fejében végzett munka. Ebben az esetben ők is beletartozhatnának abba a körbe, akik jogosulttá válhatnak majd a munkanélküli-járadékra.

Természetesen úgy gondoljuk, hogy ez önmagában még mindig kevés, hiszen ahhoz, hogy ez ne egyoldalú szolgáltatás legyen, az is szükséges, hogy közülük csak azok legyenek jogosultak a munkanélküli-ellátásra, akik legalább 200 nap munkaadói és munkavállalói járulékfizetési idővel rendelkeznek. Úgy gondolom, hogy ez egy korrekt magatartás, hiszen ha a vállalkozóknak ez a köre ezt a befizetést teljesíti, ez a lehetősége meglesz, akkor teljesen jogos, hogy később ezen eljárás keretében, ha szükségessé válik, munkanélküliek lehessenek olyan tekintetben is, hogy a többi munkanélkülihez hasonlóan a munkanélküli-járadékra jogosulttá váljanak. Véleményem szerint ez is követhető eljárás, és nem kell feltétlenül megvárni, hogy egyébként az Országgyűlés általam kevésbé ismert útvesztőiből ez az országgyűlési határozati javaslat előkerüljön, mert ha arra várunk, lehet, hogy ez a kérdés nem fog megoldódni ebben a ciklusban sem.

A harmadik kérdés a 41. ajánlási pontunkhoz kapcsolódik, amelyről itt teljes meglepetésemre elmondták, hogy erről most nem lehet tárgyalni, mert a foglalkoztatási bizottság úgy gondolta, hogy ez nem tárgyalható. Akkor tekintsék úgy, hogy most a zárórendelkezéshez kapcsolódó, ezután beadandó javaslatomról szeretnék szólni.

Nem teljesen értem, még egyszer elmondom, hogy miért nem lehet olyan javaslatokat tárgyalni, amelyek olyan paragrafusokhoz kötődnek, amelyeket a zárórendelkezések során megnyitottak. Ez számomra tisztázatlan. Az pedig már teljesen érthetetlen számomra egyébként is, hogy ha egy képviselő a kormány mulasztását próbálja korrigálni, akkor miért ne lehetne ezt megtenni. Mert lehet, hogy én hibát követek el, amikor most egy olyan ajánlásról beszélek talán, amelyikről nem lehetne - de vajon milyen mulasztást követ el az a kormány, amely egyik oldalról módosít egy törvényt, és egy olyan rendelkezést léptet életbe, amely gyökeresen ellentmond egy másik törvénynek? És a zárórendelkezések során ez a kormányzat nem teszi meg azt a kötelezettségét, hogy a most beléptetett rendelkezésével ellentétes törvénynek az adott részét módosítsa.

A következőről van szó: néhány hónappal, talán egy évvel ezelőtt a kormányzati oldal hatalmas büszkeséggel elmondta a "Segély helyett munka" programjának részeként, hogy ezután eltörlik a jövedelempótló támogatást, és hogy nagyon jól járjanak a munkanélküliek, a sokkal kisebb összegű szociális segélyt léptették ennek a helyébe. Ennek kapcsán a szociális igazgatásról szóló törvénynek egy önálló paragrafusában leírták az aktív korú nem foglalkoztatott személyek dolgait, leírták a segélyezési gyakorlatukat. Ebben a törvényben azt fogalmazták meg, hogy az önkormányzat kerül döntési helyzetbe, és az önkormányzat mondja meg, hogy ennek a személynek, aki rendszeres szociális segélyre szorul, kivel kell együttműködnie. Többek között megmondták azt, hogy amennyiben majd az önkormányzat köt ilyen szerződést a munkaügyi központ kirendeltségével, akkor milyen jelentkezési kötelezettsége van itt ennek a szociálisan segélyezett személynek. Igen ám, csakhogy most ebben a törvényben a kormányzat hatalmas vívmányként - nyilván némi statisztikai dolgokra is tekintettel - előírja, hogy a munkanélkülieknek kötelező minden tekintetben a munkaügyi központtal kapcsolatot tartani!

Ha ez így van, akkor szeretném megkérdezni a kormányzati oldal jeles és bölcs képviselőit, hogy mi történik akkor, ha a szociális igazgatásról szóló törvényhez kapcsolódóan egy önkormányzat nem köt a munkaügyi központ kirendeltségével szerződést. Akkor most hova tud menni ez a munkanélküli személy? Hiszen nem mehet be a munkaügyi központba, mert nincs megkötve a kirendeltséggel az önkormányzat szerződése - ez így egyébként teljesen stimmel is a szociális igazgatásról szóló törvénnyel -, ugyanakkor a foglalkoztatási törvény kimondja, hogy márpedig neki kutya kötelessége együttműködni és ott megjelenni. Ezt próbáltuk Göndör Istvánnal korrigálni, és ha a kormányzat nem volt ilyen körültekintő, hogy megnézze, egy évvel korábban milyen törvénybe avatkozott be ezen a téren, akkor ezt próbáltuk megtenni helyette.

Nem mondom, hogy ahogy mi a szociális igazgatásról szóló törvény módosítását megfogalmaztuk, az minden tételét tekintve helyes, de a tartalmát tekintve feltétlenül. Ezért úgy gondoljuk, hogy a kormányzatnak mindenképpen kötelessége - nem mondom, hogy a mi módosító javaslatunk alapján, csak azt az ötletet felhasználva - megtenni azt, hogy a szociális igazgatásról szóló törvénynek ezt a paragrafusát módosítsa. Nem hiszem, hogy arra lenne szükség, hogy akár ellenzéki képviselőnek, más képviselőnek majd a foglalkoztatási törvényhez kapcsolódóan be kelljen adni egy újabb törvénymódosítást, amelyben a szociális igazgatásról szóló törvényt módosítja.

Azt hiszem, hogy ezt minden tekintetben a kormánynak kell megtenni, és nem arra kell törekedni, hogy egy bizottságot arra hangoljanak, hogy ez mennyire van összhangban a Házszabállyal és más kérdéssel, hanem arra kell törekedniük, hogy ha egy törvénybe beavatkoznak, akkor az minden tekintetben korrekt legyen, és valamennyi létező törvényhez kapcsolódjon. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 401 2001.04.17. 2:11  366-428

FARKAS IMRE (MSZP): Tisztelt Képviselőtársaim! Én tényleg úgy gondolom, hogy ezt a kérdést meg kellene oldani, mert a foglalkoztatási törvényhez nem célszerű olyan sokszor hozzányúlni, és most a kormányzatnak megvolna a lehetősége, hogy ha már hatalmas munkát fektetett be ennek a problémának a megoldásába eddig is, akkor most nyilván nem jelent számára hatalmas feladatot ezt a kérdést ebbe beilleszteni.

Hangsúlyozom, még azt sem mondom, hogy pont olyan formában kell megoldani, ahogy ezt mi megtettük, bár úgy érzem, korrekt volt, ahogy belenyúltunk ebbe a kérdésbe, mert szabályoztuk a foglalkoztatásra irányuló jogviszony fogalmát, megfogalmaztuk, hogy milyen befizetési kötelezettséget kell teljesíteni, ezek alapján szerintem ez megoldható.

Bernáth Ildikó elmondja, hogy milyen problémák vannak az egyéni vállalkozónál, ha megszünteti a tevékenységét. Én ezt nem látom olyan nagy problémának, mert - most a feketegazdaságra meg egyébre nem gondolva - át lehet tekinteni, hogy egy egyéni vállalkozó mikor szünteti meg a tevékenységét, ennek a jogi keretei meg vannak határozva.

Sokkal nagyobb problémának látom azt, hogy ki dönt amellett, hogy elkezdi-e befizetni ezeket a járulékokat. Egy egyéni vállalkozó, aki saját magát foglalkoztatja, eldöntheti, hogy ő, mondjuk, e járulékok fizetése mellett dönt, mert kerülhet olyan helyzetbe, hogy munkanélküli lesz, és akkor szüksége van erre a járadékra. Sokkal érdekesebb annak a helyzete - és vannak ilyenek egyébként, van ilyen jogviszonyi forma -, aki dolgozik egy ilyen vállalkozásban, de nem maga dönt arról, hogy fizesse-e saját maga után ezeket a járulékokat. Tehát ő ugyan szeretné megoldani, hogy ha majd munkanélküli lesz, akkor ellátást kapjon, csak éppen a munkáltatója (Az elnök csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) nem fizeti meg utána ezt az ellátást. Én ezt sokkal komolyabb problémának tartom, és ez várna megoldásra.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 411 2001.04.17. 2:09  366-428

FARKAS IMRE (MSZP): Babák Mihályhoz kapcsolódóan szeretnék hozzászólni. Az utolsó két hozzászólás esetében csak azt szeretném elmondani, hogy még egyszer mondom, mi nem mondtuk, hogy ez a legjobb megoldás. De azt hiszem, hogy mivel kétszáz napi befizetés van feltételként hozzákapcsolva, ez a különböző ad hoc döntéseket megakadályozhatja. Úgy érzem, jobb ezen a problémán gondolkozni, mint újabb ötleteket elővenni, hiszen egyszer már ezzel elkezdtünk foglalkozni, csak nem lett következetesen végigvive.

Amit pedig Babák képviselőtársam mond, hogy nem érti, hogy miért nem jó a "segély helyett munkát" elv, az rendkívül jó, azzal akkor is egyetértettünk, amikor módosították ilyen tekintetben ezt a törvényt. Csak az a baj, hogy ez nagyon sok esetben nem így működik, ezt nyilvánvalóan a képviselőtársam is nagyon jól tudja. Csak néhány szempontot elővéve, sok helyen most sem tudnak ezek az emberek dolgozni, mert nincs közmunka, vagy nincs olyan feladat, amely alapján ezt meg tudnák tenni. Nem minden önkormányzat van agyontámogatva. Vannak olyan önkormányzatok, nehéz helyzetűek, amelyek nem tudják foglalkoztatni ezeket az embereket, még arra az egy hónapra sem nagyon.

A következő: arról megfeledkeztek a nagy szociális érzékenység keretében akkor is, hogy a jövedelempótló támogatásnál kevesebbet fizetnek a szociális segélyért. Tehát aki nem tud dolgozni, annak egy kis pénzt azért kihúztak akkor a zsebéből. Arról nem beszélve, amit az önkormányzatok szorult helyzetükben sokszor megtesznek, hogy aki a segélyt felveszi, azt ráterhelik a házára, és majd önök megörökölnek olyan embereket, akiknek ezek után még háza sem lesz.

De nem ehhez a törvényhez akartam visszakapcsolódni, csak amikor ezt a bölcs döntést hozták, akkor megtették azt a gesztust, hogy azt mondták, hogy nem kötelező minden munkanélkülinek együttműködni a munkaügyi központtal. Ezt mondták ki a szociális ellátásról szóló törvényben, amelynek most ellentmond ez a törvény. Ezt kellene helyretenni.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
201 182 2001.04.18. 5:13  177-265

FARKAS IMRE, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A kisebbségi véleményt képviselők alapvetően egyetértettek a törvény céljával. Meggyőződésünk szerint a lehető legtöbb településen szükség van a szennyvíz összegyűjtésére és tisztítására, azonban úgy gondoljuk, hogy a magas költségekre tekintettel itt három szereplőnek van komoly dolga: a kormánynak, az önkormányzatoknak és a lakosságnak. Erre alapozva a megoldást azonban már másként látjuk, mint ahogy azt most a kormány a törvényjavaslatában megtette, mert azt gondoljuk, mit segít az, ha a szennyvíz összegyűjtését és tisztítását kötelező önkormányzati feladattá tesszük.

Megítélésünk szerint a probléma most sem ez, hogy az önkormányzatok nem akarják ezt megcsinálni, őket nem kell kötelezni, hogy ez legyen számukra előírva, mert akkor majd megcsinálják; az önkormányzatoknak az a feladata és az a problémája, hogy ehhez az igényhez általában nem kapnak kellő állami forrást, vagy egyáltalán nem kapnak forrást, illetve a beruházás költsége egyes esetekben irreálisan magas, vagy meglehetősen magas üzemeltetési díjak jönnek ki, amit a lakosság nem tud vállalni. Ezért úgy gondoljuk, miért kellene ezt a kötelezettséget az önkormányzatoknak ezt követően a törvény elfogadása után vonszolni, ha az állam tíz év alatt sem tudja biztosítani majd a forrásokat.

A kötelezettségeket tekintve egyébként is vannak már riasztó példák az önkormányzatok számára. Szeretném figyelmeztetni képviselőtársaimat, és ezt a bizottságban is elmondtam, hogy az utak és csatornák esetében egyszer már az önkormányzatok nyakába lett varrva ez a feladat, amikor az állam ehhez támogatást ígért, majd amikor a kormánypárti képviselők ezt megszavazták, a következő húzásként a költségvetésből ezt a támogatást már el is törölték. Így tehát a feladat kikötött az önkormányzatoknál, de pénzt nem kaptak hozzá.

Az államtitkár úr is jó példaként hivatkozott a szilárd hulladékok összegyűjtésére a hulladékgazdálkodási törvény esetében. Sajnos, itt is negatív példák vannak, mert a hulladékgazdálkodási törvényben is támogatást ígértek az üzemeltetésért, és a költségvetési törvényben, ami most két évre vonatkozik, már csak ennek a szolgáltatásnak a fejlesztéséért adtak támogatást, a szolgáltatás ellátásáért nem. Úgy érzem, az ilyen példák alapján az önkormányzatok joggal vonakodnak egy ilyen kötelezettség bevállalásától.

 

 

(17.30)

 

A kormány azonban - most el kell mondanom - részben becsületes volt, mert ebben az esetben még semmiféle támogatást sem ígért meg, tehát nem mondta, hogy mit kapnak ezek a települések. Ezért a mi véleményünk szerint ezeket a kötelezettségeket csak az állam teljesítésével arányosan lehet az önkormányzatokra ráterhelni.

A kisebbségi véleményt megformálók sötét lónak látják az agglomerációs besorolást is. Egyformának gondoljuk arra, hogy ezek után minden települést be lehessen ebbe a kategóriába sorolni, akár a legkisebbeket is. Majd megszavazzuk itt az Országgyűlésben, hogy a kormány ezt el tudja végezni, és ezt követően a kistelepüléseknél is belép minden esetben majd ez a kötelezettség, aminek véleményünk szerint akár tíz évig sem tudnak majd megfelelni, esetleg később sem.

A többségi véleményt megformáló képviselőtársam is elmondta, hogy a bizottsági vitában nagy szerepe volt annak, hogy lehetnek olyanok a kisebb települések esetében, hogy nem egy komplett szennyvízelvezető rendszert és tisztítóművet kell építeni, hanem léteznek olyan megoldások, amelyek talán olcsóbbak a néhány házból álló települések vagy pedig bokorszerűen elhelyezkedő házak szennyvíztisztításának esetében. Ezt helyesnek is tartjuk, csak azt látjuk valójában, hogy az agglomeráció fogalmát illetően már nem ezt fogalmazza meg a kormány, mert ott minden esetben a vezetékes megoldásról beszél. Úgy gondoljuk, ha komolyan gondolja ezt az egyébként jó elképzelést a kormány, akkor az agglomerációba bele kell érteni más megoldásokat, nem csak az ilyen vezetékes rendszernek a megvalósítását.

Ezek alapján gondoltuk mi, hogy ehhez a nemes célhoz a kormánynak nem kellene az önkormányzatokra erőltetni ezt a kötelezettségét, a további műszaki kérdéseket pedig át kellene gondolni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
201 228 2001.04.18. 2:05  177-265

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Kormánypárti oldalról is többen elmondták - akár a bizottsági vitát elemezve, akár a hozzászólások során -, hogy itt a pénzügyi forrásokkal gondok vannak.

Arnóth Sándor képviselőtársam, úgy láttam, teljesen jól látja a helyzetet, elmondja, hogy az önkormányzatoknak milyen gondjai vannak, és milyen aggályaik lépnek fel ezzel kapcsolatosan. Már teljesen úgy gondoltam, hogy látja ezt a problémát, amikor egy kis ugrással elmondja, hogy erre való tekintettel van az a határidő, hogy 2003. január 1-jén lép életbe a szabályozásnak ez a része. Ebben, azt hiszem, ő sem és más kormánypárti képviselő sem lehet nyugodt, hiszen ami feladatok itt vannak, azt a kormány részéről is elmondták, hogy tíz év alatt sem lehet ezekhez a forrásokat biztosítani. Úgyhogy a 2003. január 1-jének az odaírása a törvénybe szerintem abszolút semmit nem jelent, akár holnap is lehetne, akár 2003. január 1-je vagy 2005. január 1-je is, egyik sem teljesíthető.

 

 

(19.20)

 

Úgy gondolom - és ezt a kormánypárti képviselőktől tanultam a pénzügyi törvényeknél -, hogy sok esetben, ahol valamit akartak üzenni az Uniónak, de nem akarták, hogy nekik kelljen megvalósítani, azt mondták, hogy lépjen életbe az uniós csatlakozás alkalmával. Azt javaslom, hogy ne 2003. január 1-jét írjunk oda, hanem itt is írjuk oda, mint ahogy önök ezt már nagyon sok esetben alkalmazták, hogy az uniós csatlakozás alkalmával lépjenek életbe ezek a szabályok. Véleményem szerint ez egy világos üzenet lesz az Unió számára, ugyanakkor nem tartalmaz (Az elnök csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) teljesíthetetlen követelést.

Köszönöm szépen. (Dr. Házas József tapsol.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
201 284 2001.04.18. 2:07  267-346

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Jauernik Istvánnal mi is beadtuk azt a javaslatot, hogy ne legyen a kiemelt főtisztviselői kar úgy megjelenítve, ahogy azt a kormányzat szeretné.

Nem szóltam volna hozzá, ha Perlaki képviselőtársam nem mondja azt, hogy az rossz, aki rosszra gondol. Ilyen gondolatok jegyében minden fals ideológiát meg lehet magyarázni. Régebben a magyar történelemben is volt olyan időszak, amikor abszolút képzetlen, tájékozatlan embereket rendeltek valakik főnökévé. Úgy látom, hogy az irodalomban és minden tekintetben az ott dolgozó emberek szintjén is ezt a korszakot és ezeket az embereket elítélték; mindenki elítélte, önök is. Most kár lenne ezt az időszakot visszahozni.

Én ezzel a törvénnyel ugyan nem sokat foglalkoztam, de azt tessék elhinni, hogy a köztisztviselői kar összességében nagyon zokon veszi az ilyen jellegű kinevezéseket. Az ön példái abszolút nem stimmelnek, hiszen egy informatikusra kevésbé jellemző ez a helyzet. Őt képesek befogadni, mert olyan pluszinformációval rendelkezik, amivel más nem. Őt tehát képesek befogadni. Vagy nem kell számukra azt a politikai védelmet nyújtani, mint amit a főtisztviselői kar egyébként nyújtani akar, ha bármiféle váltás történik, mert ezek az emberek akkor is megállják a helyüket. Nem kell tehát esernyőt föléjük helyezni.

Valóban lehetnek jó példák, amiért valakiket célszerű valamilyen módon kiemelni, de se a közvélemény, se a köztisztviselők nem ezt gondolják általában, és a jelenlegi helyzetet látva nem is mindig erre van példa.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
201 306 2001.04.18. 2:02  267-346

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Én a felszólalásomban Lezsák képviselő úr gondolatához kapcsolódnék. Megnéztem, hogyan jön elő a munkaidővel kapcsolatos rész, amit ő itt az előbb felvetett, és mivel nekem is van ilyen javaslatom, erre reflektálnék röviden.

A 161. ajánlásban adtuk be Jauernik Istvánnal együtt, a választókerületem köztisztviselőinek kezdeményezésére, hogy a munkaidő merev meghatározását, amit egyébként ez a törvény megkísérel, töröljük el. A mi javaslatunkat nem fogadták el, de átnézve az erre irányuló módosító javaslatokat, azt örömmel kell megállapítanom, és majd elmondhatom, hogy erre lesz lehetőség, hiszen van olyan elfogadott módosító javaslat, pontosan a 160. számú, Perlaki Jenő képviselő úré, amelyik törli ezt a merev határt, tehát visszaállítja a korábbi gyakorlatot.

Arról már nem tudok majd örömmel beszámolni, hogy a képviselő úr bizonyára hatása alá került a munkatörvénykönyv tegnap elfogadott módosításainak, és ugyan lehetővé teszi a munkaidő rugalmas megállapítását, ugyanakkor előhozza mindazokat a kérdéseket, amelyeket a munkatörvénykönyv is feltálalt elébünk és amiben nem sikerült kompromisszumot találni: az időkeret alkalmazását, a napi 12 óra és heti 48 óra alkalmazását, a rendelkezésre állás és a készenlét fogalmait - mindezek előjönnek. Azt hiszem, ezek egy kicsit meg fogják majd keseríteni a köztisztviselők szája ízét.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
201 322 2001.04.18. 1:38  267-346

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Az etikai kódexhez szeretnék hozzászólni, többen érintették már. Az etikai vétség tartalmát nehéz megismerni anélkül, hogy látnánk, mi van ebben az etikai kódexben. Elmondták képviselőtársaim, hogy ezért nagy figyelem irányul arra, hogy ki alkothatja meg majd ezt az etikai kódexet. A frakciómból többen amellett érveltek, ahogy most nézem a 255. számú ajánlást, hogy hagyjunk el bizonyos megfogalmazásokat. Jauernik István képviselőtársammal egy ennél árnyaltabb, úgy érzem, kezelhetőbb megoldást adtunk, amikor azt fogalmaztuk meg, hogy a köztisztviselői etikai kódex megalkotásánál egyetértési joga legyen a Köztisztviselői Érdekegyeztető Tanácsnak.

Úgy gondolom, hogy ez egy kompromisszumos megoldás. A kormányzatnak hatalmas szerepe lesz benne, de nem hiszem, hogy számukra nagyon sérelmes lenne, ha ennek az Érdekegyeztető Tanácsnak az egyetértésével kellene ezt megalkotni. Úgy érzem, ha a kormányzat még erre a kompromisszumra sem hajlandó, ezt is sérelmesnek tartja, úgy látja, hogy ez beavatkozik az ő érdekkörükbe, akkor meglehetősen nehéz a törvény különböző kérdéseiben valamiféle egyezségre jutni.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
201 330 2001.04.18. 2:06  267-346

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A vagyonnyilatkozathoz kapcsolódnék nagyon röviden. Egyetértek a képviselőtársammal, aki az előbb elmondta, hogy a vagyonnyilatkozatra kötelezettek körének szűkítésére van szükség. Több ilyen javaslatunk is volt, és gondolom, minden ilyen indítvány támogatható lesz részünkről.

Azonban úgy gondolom, a vagyonnyilatkoztatás formája is átgondolandó, különösen azok után, hogy az Országgyűlésben éppen az országgyűlési képviselők hozzátartozói esetében végeredményben kialakult egy kompromisszumos megoldás. Most akkor nem értem: ha az országgyűlési képviselők saját magukra nézve másmilyen szabályozást alkotnak, akkor miért kellene egy teljesen eltérő formát ráerőszakolni ilyen tekintetben a köztisztviselők egy széles körére? Ez véleményem szerint abszolút nem logikus és nem is tisztességes.

Még egy édes esetet találtam itt a vagyonnyilatkozattal kapcsolatban, és a 76. pontban Jauernik képviselőtársammal próbáltuk ezt megváltoztatni: nem elég, hogy a közszolgálati ellenőrzési hivatalnak különböző munkákat kell adni, és meg kell bízni majd, hogy az adatokat kezelje - ami önmagában is érdekes gyakorlat -, a kormány még annyira körültekintő, hogy azt mondja, a felhatalmazást teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni. Megmondom őszintén, ezt elképesztőnek tartom. Ha már ezt az embert rászorítják arra, hogy önmaga nyilatkozzon arról, hogy egy hivatal kezelje az ő adatait, akkor miért követelik meg tőle, hogy ez egy bizonyító erejű magánokirat legyen? Ha a kormány ennek meghatározná a formáját, hogy ez milyen, egy- vagy kétmondatos (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) meghatalmazás legyen, ennek éppen elegendőnek kellene lennie.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
221 306 2001.09.04. 3:51  305-308

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Bizonyára mindannyian egyetértünk azzal, hogy az idén felemás helyzetben vannak a búza- és kukoricatermelők. A termőterület növelése és a jó, 4,5 tonna/hektáros termésátlag következtében búzából közel 5 millió tonnát sikerült betakarítani. Ez körülbelül 1,5-1,7 millió tonnával több, mint a belföldi felhasználás, amelynek elhelyezése az aratás megkezdésétől máig megoldatlan.

Az átmeneti elhelyezés ugyan megtörtént, hiszen a közraktárba beszállított áru százszázalékos kamattámogatását és tárolási támogatását a kormány biztosította. Ez helyes lépés, de a terméstöbblet kivonása és a gazdálkodók problémájának kezelése még megoldatlan. Az erős belföldi kínálat ugyanis rendkívül alacsony, 20-24 ezer forintos tonnánkénti árat eredményezett, de sok helyen utóbb már 16 ezer forintért is átadták a búza tonnáját.

Sajnos, az erőteljesen növekvő ráfordítások miatt - elég csak a műtrágya árát megemlíteni - még azok a termelők is veszteséggel kalkulálhatnak, akik jóval a garantált árból visszaszámolható, államilag elismert 24 ezer forint tonnánkénti önköltség alatt maradtak.

 

 

(18.40)

 

Az alacsony áron közraktárban tárolt búza a gazdálkodókat azért sem vigasztalja, mert nem tudják kifizetni halmozódó hiteleiket, a befizetés hiányában nem vehetik igénybe az öntözési támogatást, nem bírják elkezdeni az őszi munkákat. Ezek fedezetét ugyanis nem biztosítja a közraktár által megállapított áru jelenleg nagyon alacsony értékének maximum kétharmad részéig nyújtott hitel. A megoldás csak a búzafelesleg exportja lehet. A tavalyinál alacsonyabb, 95 dollár körüli tonnánkénti exportárból az exporttal kapcsolatos költségek leszámítása és a forint felértékelése miatti árfolyamveszteség után maximum 23 ezer forint bevétele származna tonnánként a termelőknek.

Ez csak akkor mozdítja meg a belföldi árat, és akkor biztosít szerény nyereséget, ha tonnánként 1500 forint körüli exporttámogatással párosul. Az ágazat szereplői ezt már régóta sürgetik, részleteit alaposan kidolgozták, ám a szaktárca még mindig kivár, elemez és kifogásokat sorol fel. Arra hivatkozik többek között, hogy az exporttámogatás az igényelt 4-4,5 milliárd forinttal szemben csak 1,3 milliárd forint lehet. Ez így igaz, de még ezt sem lépték meg, pedig előfordulhat, hogy már ekkor is beindulna egy kedvező folyamat. Amennyiben többre van szükség, ismertek azok a módszerek - termelői támogatás, kompenzáció s a többi -, amelyek EU-konformak, de egyúttal kielégítik a mezőgazdasági vállalkozók igényeit.

A kukoricánál ehhez kísértetiesen hasonló helyzet van kialakulóban. Ha bekövetkezik a 2 millió tonnás terméstöbblet, ha bennragad a búza, akkor tonnánként legfeljebb 14 ezer forintot adnak érte. Ez megegyezik a három év óta változatlan összegű garantált árral és fele a tavalyi árnak, miközben a termelési költségek itt is száguldottak.

Mindezekre tekintettel az export mielőbbi beindítását, az exporttámogatás bejelentését várják a szaktárcától és a kormánytól az ágazat szereplői, köztük választókörzetem, a Tiszazug és Tiszaföldvár gazdái. Ez ügyben várom államtitkár úr kedvező válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
223 95 2001.09.06. 5:12  84-122

FARKAS IMRE, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Abban egyetértek Németh Zsolttal, magam is azt tapasztaltam, hogy nem bírálták a kormánypárti képviselők az előterjesztést, de szeretném elmondani, hogy szavazatukon kívül nem is támogatták, tehát nem volt egyetlenegy észrevételük sem, ami a kormány képviselőjének az észrevételét megerősítette volna, kivéve - hangsúlyozom - a szavazást.

A törvénnyel kapcsolatban az ellenzéki képviselők kifogást emeltek a négy törvényt érintő módosítást illetően. Mi magunk sem vitattuk az Európai Unióhoz csatlakozással összefüggő jogharmonizációs javaslatokat, ugyanakkor vitattuk azokat a részeket, amelyeket hozzákapcsoltak ezekhez a részekhez. Úgy gondoljuk mi is, hogy több olyan kezdeményezés van a törvénytervezetben a célját tekintve, amely a munkavállalókat védeni, segíteni szándékozik, de ugyanakkor kifogásoljuk, hogy néhány esetben ezzel nem arányos a munkáltatót terhelő elképzelés, ami a törvényekben megfogalmazódik. Néhány ilyen példát szeretnék elmondani.

Mint ahogy Németh Zsolt is említette, vitattuk a felszámoló szankcionálását is, két ok miatt. Egyrészt úgy gondoljuk, hogy a felszámolók általában nem rossz szándékból nem adták meg a Bérgarancia Alaphoz való hozzájutást, és ezért most, amikor változás történik, már plusz szankcionálásuk értelmetlen lehet, ugyanakkor kifogásoljuk a megkülönböztetéseket a szankció mértékét illetően is.

Indokolatlannak tartjuk a foglalkoztatási törvénnyel összefüggésben a gazdasági miniszter korlátlan felhatalmazását olyan kérdésekben, amelyeket ma konkrétan a törvény szabályoz. Ezért nem látjuk, hogyan kerül összefüggésbe majd egy most leírt törvényi megfogalmazás egy EU-s jogharmonizációval, amiben viszont már a gazdasági miniszternek lesz felhatalmazási lehetősége.

Nem vitatjuk a munkavédelmi törvénnyel kapcsolatos részből a kockázatértékelés határidőhöz kötését, de ugyanakkor úgy gondoljuk, hogy a kockázatértékelésekkel kapcsolatban rengeteg probléma van, a munkáltatók ezeknek a tartalmát nagyon sokféleképpen értelmezik. A kormánynak mindenképpen segíteni kellene a munkáltatókat ezen a téren, mert egyébként erre a határidőre - amit ilyen tekintetben szorosnak tartunk - nagyon különböző tartalmú kockázatértékelések fognak majd elkészülni.

Szerintünk nem jelent érdemi előrelépést a munkavédelmi képviselő felhatalmazása, hogy - így szól a törvény - részt vehet a döntés-előkészítésben. Úgy gondoljuk, ha itt a kormány érdemi lépést akar, akkor működjön közre abban, hogy a munkavédelmi képviselők valóban el tudják látni feladatukat, felkészült emberek lehessenek, és írja elő kötelező módon a részvételt a döntésben vagy a döntés-előkészítésben.

Rendkívül szigorúnak tartjuk a munkavédelmi bírság 3-ról 10 millió forintra emelését és a bírság telephelyenkénti kiszabását. Többen elmondták, hogy itt a multinacionális cégekről van szó; a törvényjavaslatból ezt nem lehet kiolvasni. Ott valamennyi cégről szó van, amelyik több telephelyes. (Babák Mihály közbeszólása.) De akkor kár rá hivatkozni, hogy csak a multinacionálisokról van szó, akkor meg kell mondani, hogy minden céget érint, és sem az előterjesztő képviselőjének, sem pedig a kormánypárti képviselőknek nem kell csak a multinacionális cégekre célozgatni. Ezt az észrevételre mondtam el, ami itt menet közben elhangzott.

Ugyancsak úgy látjuk, hogy értelmetlen a munkáltatók írásbeli beszámoltatása a munkabiztonsági követelmények teljesítésével kapcsolatban. Értelmetlen, ha a beszámoltatás alapján nem lehet szankcionálni, mert akkor helyszíni ellenőrzésre van szükség, ha viszont úgy gondolják, hogy a helyszíni ellenőrzéseket kell növelni azért, hogy komolyabb védelemben részesüljenek a munkavállalók, akkor viszont úgy gondoljuk, hogy a kormány megteheti azt a lépést, hogy növeli az ellenőrzésben részt vevők számát, és akkor minden ilyen bürokratikus előírás nélkül, direkt módon, azonnal megteheti ezeket a lépéseket, amit most meg kíván tenni.

Mi nem vitatjuk - hangsúlyozom ismét - a törvény néhány pozitívumát, de úgy gondoljuk, hogy tartózkodásunkkal azt is kifejezhetjük (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy nem (Az elnök ismét csenget.) értünk egyet néhány elképzeléssel, amelyeket itt fel is soroltam.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
223 107 2001.09.06. 10:22  84-122

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Itt egy nagyon korrekt előterjesztés hangzott el, amiben az előterjesztő tényleg tételesen elmondta, hogy az egyes törvényekkel kapcsolatban mely részek kapcsolódnak a jogharmonizációhoz, és még azt is felsorolta, hogy a törvénynek mely pontjai azok, amelyekkel, mondjuk, a munkáltatók különböző csoportjai vagy más csoportok nem értettek egyet. Én ezt nagyon korrektnek tartom, és úgy gondolom, hogy ennek alapján van értelme mégiscsak részben újra előhozni azokat a kérdéseket, amelyeket már a bizottsági észrevételeknél is érintettünk.

Az első ilyen kérdés maga az, hogy a csatlakozással összefüggő jogharmonizációt célszerű-e összekapcsolni egyéb, abba nem tartozó módosításokkal. Várhatóan a jövőben még sokkal több ilyen jellegű törvénymódosítás lesz, hiszen egész csomagokat kell majd így tárgyalni, és mi úgy gondoljuk, hogy sokkal szimpatikusabb lenne, ha a jogharmonizációból származó törvénymódosításokat a kormány különböző csatolt, egyéb megfontolásból elkészített javaslatokkal együtt tárgyalná meg. Ez részben azért lenne jó, mert így az ellenzéki képviselők egy része is tudná támogatni egyértelműen ezeket a javaslatokat, nem hisszük, hogy a kormánypárti oldalnak is érdeke, hogy kimondhassák, az ellenzék nem támogatja a jogharmonizációs részt, amikor a tartózkodás vagy a nem szavazat nem ebből adódik, hanem abból, mert olyan részeket csatoltak be a törvényhez, amelyekkel, mondjuk, az ellenzéki képviselők nem értenek egyet.

Tehát úgy érzem, hogy a jövőre nézve ez mindenképpen átgondolandó lehetne, és így elkerülhetnénk majd bizonyos vitákat.

Az első kérdés mindjárt az, amit itt a felszámolókkal kapcsolatban már érintettünk. Nem védjük különösebben a felszámolókat, de úgy látjuk, hogy a Bérgarancia Alapban lévő módosítások - amelyeket ez a törvény megvalósít - szinte garanciát adnak arra, hogy az eddig előforduló problémák egy részével a jövőben ne találkozzunk majd szembe. Ugyanakkor kétségtelenül van olyan probléma is természetesen, ami ezzel együtt is, mindenféle pótlékok és bírságok ellenére is feszültséget fog kelteni, hiszen akik ezzel a kérdéssel foglalkoznak, nagyon jól tudják, hogy a felszámolások területén milyen súlyos problémák vannak: a felszámolás során nem sikerül a költségek jelentős részét biztosítani, nem sikerül kielégíteni az igényeket, így többek között például a felszámoló igényeit sem.

Ez automatikusan problémát jelent, nem tudom, hogy a kormányzat ebben szándékozik-e megoldást találni, vagy csak, mondjuk, célnak tekinti a felszámolók ilyen jellegű megbélyegzését. Úgy gondoljuk, nem erre lenne szükség, hanem valóban olyan megoldást kell keresni erre az esetre is, amikor a felszámolók... - és én megmondom őszintén, a gyakorlatban azért legtöbbször azzal találkoztam, hogy valójában törekedtek ők arra, hogy a dolgozók a bérükhöz és a végkielégítéshez hozzájussanak. Hangsúlyozni szeretném: a külön megkülönböztetésüket ezért sem tartjuk jónak, és hacsak nem nagy foglalkoztató cégről van szó, az őket terhelő, az alkalmazottak személye utáni bírság sem fog gátat szabni ennek a problémának, ha már egyszer ez ilyen fontos a kormányzat, illetve a kormánypárti képviselők számára.

A másik ilyen kérdés, ami a foglalkoztatási törvénynél előjött, a gazdasági miniszter felhatalmazása. Ez nem először fordul elő, az utóbbi években nagyon sok törvénynél látjuk ezt a szándékot, amikor vagy azért kívánja a kormányzati oldal meghatalmazni a minisztert, mert bizonyos kérdéseket még maga sem tud, hogy hogyan kellene rendezni, és úgy gondolja, hogy a parlamenti vitában sokkal könnyebb lekezelni egy problémát, ha annak a részletkérdései még nem jönnek elő. Ilyen esetben bizonyára arra gondolnak, hogy a törvény elfogadása után majd a kormány saját maga eljárva, önállóan, az ellenzéki képviselők észrevételei nélkül fogja meghozni a különböző rendeleteit.

Mi ezért sem támogatjuk elsősorban azt a rendelkezést, amelyik a gazdasági miniszternek felhatalmazást adna olyan törvényi részekkel kapcsolatban, amelyek eddig - hangsúlyozni szeretném - tételesen benne voltak a törvényben. Tehát megítélésünk szerint mindenképpen arra van szükség, hogy ha a jogharmonizációnak ezek a részei érintik majd a foglalkoztatási törvényt, akkor ezt az Országgyűlés elé kell hozni, és nyilvánvalóan, nagyon valószínűnek látom, hogy a jogharmonizációs részek tekintetében az ellenzéki képviselők többsége hozzá fog majd járulni ehhez a módosításhoz, de egy biankó felhatalmazáshoz bizonyára nem szívesen járulnánk hozzá.

A munkavédelmi törvénynek több ponton tervezik a módosítását. A kockázatértékelésekkel kapcsolatban úgy gondoljuk, hogy nagy szükség van ezekre. Mi is elképzelhetőnek tartjuk a határidő megfogalmazását, meg lehet ezt tenni, de úgy gondoljuk a különböző tapasztalataink alapján, hogy a munkáltatóknál hatalmas zavarok vannak a kockázatértékeléseket illetően. Rendkívül különböző színvonalú anyagok készülnek el kockázatértékelésként. Van, aki meg van elégedve egy néhány soros megfogalmazással, és nyugodtan mondja, hogy minden esetben megvan már a teljes kockázatértékelése. Nyilvánvalóan ilyen esetben a kormánynak vagy bizonyos szerveknek foglalkozni kellene azzal, hogy a munkáltatók figyelmét felhívja, hogy ezek az anyagok nem elégítik ki ezt a követelményt, amit a kockázat értékeléseként a munkáltatók most úgy látnak, hogy elégségesek, mert ha ez nem történik meg, akkor a határidő megjelenése után, amikor felhívják őket arra, hogy tessék ezt rendbe tenni, egyszerűen már nem lesz erre idejük, és akkor valószínűleg komoly bírságokra számíthatnak majd ilyen esetekben.

Vannak a törvényjavaslatnak olyan részei, amelyek talán egy kicsit humorosnak is tűnnek számunkra, ez a munkavédelmi képviselővel kapcsolatos előírás. Ha a kormánynak az a szándéka, hogy erősítse a jogosítványát, akkor tessenek annak utánanézni, hogy hogyan lehetne a munkavédelmi képviselő pozícióját a cégnél megerősíteni például a felkészítés oldaláról, mert partnernek nyilván csak így lehet elfogadni; és akkor ne döntés-előkészítési jogosítványt kapjon, hanem valós jogosítványként kötelező legyen ezeknek az embereknek, mondjuk, a döntés-előkészítésbe való bevonása.

A munkavédelmi bírság tízmilliós összegét - hangsúlyozom - nem nagyon tudjuk elfogadni, annál is inkább nem, mert a 3 millióról 10 millióra emelés nagyon jelentős lépés. Ha ehhez hozzákapcsolják még a telephelyenkénti részt, tessék kiszámolni, néhány telephelyet látva, a háromszorossal szemben akár tízszeres, hússzoros bírságok is kijöhetnek. Szerintünk ez nem célszerű. Azt el tudjuk fogadni egyébként, amit a kormányzati oldalról elmondtak, hogy ez a multinacionális cégekre talán jobban vonatkozzon, de akkor a módosító javaslatok során találni kell erre vonatkozó utalást, mert a törvény mostani szövegében mi ilyet nem látunk.

 

(14.20)

 

Ugyancsak kifogásoljuk azt a részt, amikor írásbeli kötelezettséget írnak elő a munkáltatók számára, amikor be kell számolni bizonyos munkavédelmi követelményeknek a teljesítéséről. Én úgy gondolom, hogy a kormányzati oldal is érzi ennek a problémásságát, hiszen önmaguk is idézőjelbe téve közölték, hogy ez egy önbevallás lenne. Nem gondoljuk, hogy ilyen önbevallásra van szükség; meg kell erősíteni azt az apparátust, aki ezt el tudja valójában végezni, mert egyébként nem nagyon bíznak a munkáltatók abban, hogy az indoklásrésze a törvénynek majd valóban teljesül, amely azt mondja ki, hogy szankciót nem lehet ilyen esetekben alkalmazni, ha az nem párosul ellenőrzéssel.

Én azt kérem mindannyiunktól, a kormánypárti képviselőktől is (Az elnök jelzi az idő leteltét.), hogy gondolják át majd a módosító javaslatainkat, és reméljük, hogy sikerül olyan kompromisszumot kialakítani, hogy végül mi is (Az elnök jelzi az idő leteltét.) támogatni tudjuk ezt a törvényt.

Köszönöm a figyelmet.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
223 111 2001.09.06. 1:24  84-122

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm szépen. Az utolsó mondathoz kapcsolódnék. Tudom, hogy egyeztetés történt, de arról nem tudok, hogy ők azt mondták volna, hogy ez így rendben van. Tehát volt ilyen egyeztetés, de ők nem értettek ezzel egyet.

Én úgy gondolom, valószínűleg azok a számok igazak, amelyeket ön elmond, nincs is ezzel semmi probléma. A felszámolók egyszerűen több esetben nem tudták kérni, nem tudtak hozzájutni a Bérgarancia Alapból ehhez az összeghez. Önök akkor tudnak engem ebben a kérdésben meggyőzni, ha olyan számokkal jönnek elő és megmondják, hogy hány esetben indult a felszámoló ellen valamiféle szankcionálás, bírósági eljárás, és hány fejeződött be sikeresen, amely kimondta, hogy a felszámoló egyszerűen nem hajtotta végre, nem vette igénybe a Bérgarancia Alapról azt a bért, illetve végkielégítési összeget, amelyet lehetett volna, és ez az ő felelőssége miatt következett volna be. Sajnos nem erről van szó. Tudok ilyen esetről is természetesen, de általában nem erről van szó.

Most viszont a törvény változik, kedvező feltételeket biztosít a Bérgarancia Alaphoz való hozzájutáshoz, ezért nem értjük, hogy miért van akkor szükség ilyen jellegű lépésre mindemellett. Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
223 134-136 2001.09.06. 4:56  131-149

FARKAS IMRE, a gazdasági bizottság előadója: A bizottsági véleményt szeretném elmondani.

 

ELNÖK: Igen, így is kérdeztem, hogy a bizottságok meg kívánják-e ismételni vagy ki kívánják-e egészíteni az írásbeli véleményüket, mert egyébként írásban érkezett vélemény.

Megadom a szót; most tehát bizottsági állásfoglalás ismertetésére kerül sor.

 

FARKAS IMRE, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A gazdasági bizottságban alaposan megvitattuk ezt a kérdést. Az a véleményünk alakult ki, hogy az elemzés mindenképpen alapos, igen részletes, néha talán túl részletes is, elviszi a kérdést egy bizonyos irányba, azonban úgy látjuk, hogy a kormánynak az elemzésből levont diagnózisa és a további következtetései, javaslatai már kívánnivalót hagynak maguk után.

Úgy érezzük, mindenképpen szükség van az önfoglalkoztatók munkanélküli-biztosítására. Ezzel eddig semmi probléma sincs, hiszen a kormányzat szándékából, a határozatból is ez látszik, a kormányzat azonban elviszi ezt egy olyan irányba, hogy önkéntes, önálló, önsegélyező biztosítási pénztárakban gondolkozik. Amikor ezt a kérdést felvetette mindazoknak, akiket az államtitkár úr itt most elmondott, akkor erre nyilvánvalóan rendkívül vegyes válasz érkezett a korábbi pénztárak működési gyakorlatát ismerve. Azonban még így is van egy olyan szándék ezeknek a szervezeteknek a részéről, hogy volna értelme valamiféle, még akár ilyen biztosítási rendszernek is. A kormány ezek után úgy gondolta, hogy hoz egy olyan határozatot, amelyben természetesen jóváhagyja a bizottság jelentését, ugyanakkor a határozatban a jövőbe elviszi azt a problémát, hogy egyáltalán mi fog ezen a területen történni. Elég, ha csak azt emelem ki ebből az anyagból, hogy olyan összegzést adnak a határozatban, hogy az Országgyűlés felkéri a kormányt a támogató szabályozás lehetőségének vizsgálatára.

 

 

(16.10)

 

Szeretném elmondani, hogy akik ismerik azt az országgyűlési határozatot, amelyik elrendelte egyáltalán ennek a jelentésnek az elkészítését, azok tudják, hogy az a határozat ennél sokkal konkrétabban fogalmaz. Tehát egy országgyűlési határozatra elkészült egy jelentés, és ennek a konklúziójaként egy sokkal, de sokkal bizonytalanabb megfogalmazást tesz a kormány ebben a kérdésben. Elmondja, hogy majd felül fogja vizsgálni a pénztártörvénynél ezt a kérdést, de egyértelművé teszi a felülvizsgálat összegzésében, hogy valószínűleg nem fog bekerülni ebbe a szabályozásba ez a kérdés. Ez egyértelműen következik az alábbi mondatból: "Az önkéntes biztosítási rendszer kialakítása hosszabb távon nem tűnik elképzelhetetlennek az érintettek közötti széles körű felmérést és egyeztetést követően. Ezt követően kerülhet sor az állami szerepvállalás szükségességének, módjának és mértékének a vizsgálatára." Ebből véleményem szerint egyértelműen megállapítható, hogy a közeljövőben erre nem fog sor kerülni, tehát ilyen előterjesztés valószínűleg nem lesz.

Mi úgy gondoljuk, hogy szükség van egy valóban önkéntes rendszerre, de látunk erre lehetőséget, méghozzá úgy gondoljuk, hogy akik önként úgy döntenek, hogy befizetik a járulékaikat, azok, amennyiben munkanélkülivé válnak, a Munkaerő-piaci Alapból részesedhetnének. Ezeket a javaslatainkat a korábbi foglalkoztatási törvény módosításakor elő is terjesztettük, és emlékeztetni szeretném képviselőtársaimat, hogy ez még kormánypárti körökben is viszonylag kedvező fogadtatásra talált, bár a kormány akkor azzal fogta ki a szelet a vitorlából, hogy éppen most dolgozik azon a javaslaton, amelyik ezt a kérdést megoldja.

Mi úgy gondoljuk, hogy sokkal konkrétabb lépést kell tenni, mint amit a kormány itt előterjesztett, és arra kérjük képviselőtársainkat, hogy majd ennek megfelelő határozatot próbáljon az Országgyűlés elfogadni.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
223 168 2001.09.06. 3:05  167-170

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Közel egy éve elhatározta a kormány, hogy a mezőgazdasági szövetkezetekkel felvásároltatja a külső üzletrészeket. A törvényjavaslat tárgyalásakor ellenzéki oldalról számos kritika és javaslat is megfogalmazódott, de ezeket rendre elvetették, és megkezdték az üzletrészek begyűjtését. A kormánypártok által megszavazott, több sebből vérző törvényt végül az Alkotmánybíróság az első betűtől az utolsóig megsemmisítette.

Mit tett ezután a kormány? Nem terjesztett be újabb törvényjavaslatot immár az Alkotmánybíróság észrevételeinek figyelembevételével, hanem önállóan cselekedett. Jogszerű, törvényes-e ez a dacos lépés? Szerintem nem, mert megoldásai változatlanul alkotmányellenesek, és megkerüli az Országgyűlést egy több milliárdos ügyben, aminek következményeit valószínűleg az egész lakosságnak majd viselnie kell. Remélhetőleg jogi oldalról lesz majd olyan kezdeményezés, amelyik visszatereli a kormányt a törvényes útra. Ettől eltekintve, illetve addig is ismét zajlik az élet, hiszen minden észrevétel, vélemény nélkül visszaküldték az üzletrészesek által benyújtott iratokat, felszólítva őket az újabb teendőkre. Ezek alapján ismét töltögetik a papírokat az üzletrész-tulajdonosok.

Körükben különösen nagy felháborodást keltett, hogy az üzletrészek névértékére jogosultak köre tovább szűkült. A törvény szerint korábban csak azokat zárták ki, akiknek a szövetkezetét már törölték a cégnyilvántartásból, most már azokat is, ahol a szövetkezetek felszámolása megkezdődött. Ezt nem értik az üzletrész-tulajdonosok. Tehetnek ők erről? Miattuk vagy általuk mentek tönkre a szövetkezetek? Nem játszottak ebben szerepet nemzetközi és hazai gazdasági, politikai okok? Formailag sem értik a dolgot. Miért nem mondják meg kerek perec, ha nem jogosultak a névértékre? Miért küldözgetik a papírokat, amikor a megyei földművelésügyi hivatalok jól tudják, mely szövetkezetek felszámolása kezdődött el, illetve melyek szűntek meg azóta? Nem akarják vagy nem merik ezt megmondani? Miért halogatják a dolgot, egyszer úgyis szembe kell ezzel nézni?

Ezt a folyamatot már nagyon nehéz lesz leállítani. Bizonyára a minisztériumba önök is kapják a felháborodott leveleket, több településen - például Tiszaföldváron is - aláírásgyűjtés van folyamatban. Nincs más megoldás, valamennyi pénzt véleményünk szerint ezeknek az embereknek is adni kell. Ha nem a névérték 100 százalékát, akkor legalább 50 százalékát vagy 30 százalékát, de valamennyit egészen biztosan. Ilyen javaslatot egyébként a törvény módosításakor is tettem, de azt elvetette a kormányzati többség.

Kérem, gondolkozzanak ezen az emberek javaslatai alapján, és ne semmizzék ki teljesen az említett megszűnt vagy felszámolás alatt lévő mezőgazdasági szövetkezetek üzletrész-tulajdonosait.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
225 391 2001.09.25. 7:34  390-398

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Ha a parlamenti vitát és a bizottsági vitát összeszámolom, akkor éppen negyedik alkalommal próbálok érvelni amellett, hogy azt a szándékot, hogy a munkanélküli-ellátás kiterjedjen az egyéni vállalkozókra, illetve az önfoglalkoztatókra, mindenképpen meg kellene oldani. Azt hiszem, már önmagában ez is egy határozott megfogalmazás lehet, hiszen a kormányzat olyan országgyűlési határozatot terjesztett elő, amelyik nem azt mondja, hogy a munkanélküli-ellátást ebben a körben meg kell oldani, hanem azt mondja, hogy ajánlott megoldani, vagy talán meg lehet oldani. Mond egy javaslatot erre, önsegélyező munkanélküli-pénztárakban gondolkozik, de azt sem veszi fontolóra, hogy ezeket végeredményben létre kellene hozni, hanem az országgyűlési határozat egy nagyon laza megfogalmazással ezt majd lehetővé kívánja tenni a pénztártörvények módosításának az alkalmával.

Az is elhangzott a bizottsági vita során, hogy ez meglehetősen későn fog majd bekövetkezni, hiszen a kormány képviselője a gazdasági bizottsági vita során azt mondta, hogy a pénztártörvények koncepciója várhatóan 2002 tavaszán fog elkészülni. Most akkor az is nagy kérdés, hogy a koncepcióból mikor lesz törvénytervezet. Az egy következő kérdés, hogy ha lesz törvénytervezet, az támogatni fogja-e majd a munkanélküli-pénztárak megalakulásának a támogatását. Ha lesz ilyen támogatás, akkor a támogatás alapján létrejönnek-e majd az önsegélyező munkanélküli pénztárak? Ez mind feltétel. Én úgy gondolom, hogy az Országgyűlés többre gondolt, amikor elrendelte, hogy a kormányzat egyáltalán vizsgálja meg azt, hogy mi módon oldható meg az önfoglalkoztatók munkanélküli-biztosítása. Tehát én úgy gondolom, hogy sokkal többet kellett volna tenni a kormányzatnak ezen a téren.

Ezt a csorbát próbálja kiküszöbölni a mi módosító javaslatunk, amit Göndör Istvánnal nyújtottam be, konkrétan a 2. és a 4. számú módosító javaslat. A 2. számú módosító javaslatban azt szeretnénk elérni, hogy ha a kormány gondolkozik a munkanélküli-pénztárak létrehozásának a megsegítésében, az az ő dolga, de emellett, vagy addig is mindenképpen meg kellene oldani ezt a biztosítást, és erre van lehetősége.

 

(21.10)

 

Ez a biztosítási rendszer a Munkaerő-piaci Alapnak a keretéből megvalósítható. Akár addig is, amíg ezek a pénztárak létrejönnek, akár a pénztárak helyett is végeredményben. Igenis úgy gondoljuk, hogy erre mihamarabb szükség lenne, és ezt alátámasztja, hogy a kormányzat által készített jelentésben például az egyéni vállalkozók kétharmada tartotta fontosnak ennek a biztosítási rendszernek a létrehozását. Tehát úgy gondoljuk, hogy jogos igényről van itt végeredményben szó.

Úgy gondoljuk, hogy a kormányzatnak az az álláspontja sem mérvadó, hogy ha ez a biztosítási rendszer létrejönne a Munkaerő-piaci Alapból, akkor a Munkaerő-piaci Alapot ez teljes egészében tönkretenné. Ez aligha képzelhető el, hiszen a mai szabályozás szerint is az szerepel, hogy kétszáz napig kell befizetéssel rendelkezni valakinek, hogy azt követően ezeket a szolgáltatásokat igénybe vegye. Én úgy gondolom, az egyéni vállalkozók többsége kétszáz nappal korábban nem gondolkozik abban, hogy a vállalkozása tönkre fog majd menni, ezért feltétlenül úgy látjuk, hogy nem vezetne a Munkaerő-piaci Alapnak a kimerüléséhez egy ilyen lépés megtétele. Ezért azt javasoljuk - hangsúlyozom: a 2. számú módosító javaslatunkban -, hogy valóban legyen egy önkéntes biztosítási rendszer. Hangsúlyozom, mi sem kötelezőt javaslunk, hanem önkéntest, de azt javasoljuk, hogy ez a mai törvényi alapokon, a Munkaerő-piaci Alapból valósuljon meg, és ez lehetővé teszi, hogy ez minél hamarabb megtörténhessen, ne kelljen erre akár éveket várni.

A 4. javaslatunk végeredményben ehhez kapcsolódik talán, és technikai jellegűnek is tűnhet. Azt fogalmazzuk meg benne, hogy a szükséges törvénymódosításokat a kormány 2001. november 30-ig terjessze az Országgyűlés elé. Mert képviselőtársaim, milyen országgyűlési határozati javaslat az, amely a kormány számára semmiféle határidőt, semmiféle kötelezettséget nem fogalmaz meg? Mert ha eredeti állapotában fogadnánk el a benyújtott országgyűlési határozati javaslatot, akkor ezt tennénk. Rábíznánk a kormányra, gondolja át, hogy a pénztártörvényeknél betesz-e majd ilyen lehetőséget, amellyel támogathatják ezeket az önsegélyező pénztárakat.

Nincs tehát az a kötelezettség sem meg az országgyűlési határozati javaslatban, hogy ezt támogatni kell a pénztártörvények során, és az sincs meg, hogy meddig kell azokat az előterjesztéseket megtenni a kormánynak, hogy egyáltalán dönt-e ennek a rendszernek a létrehozásáról vagy a támogatásáról. Úgy gondoljuk, példa nélküli lenne talán, hogy olyan országgyűlési határozati javaslatot fogadnánk el, amelyik határidő nélküli, tehát semmiféle korlátot vagy kötelezettséget nem szab meg a kormány részére e tekintetben.

Figyelembe véve az általános vitában elhangzott jó szándékú gondolatokat is - mert a kormánypárti képviselők úgy látták, hogy ebből a rendszerből, ebből az országgyűlési határozati javaslatból majd meg fog születni ez az önsegélyező pénztár, és megvalósul az önfoglalkoztatók munkanélküli-biztosítása -, én azt javaslom, gondolják el, hogy ilyen országgyűlési határozattal ez lehetséges-e, és támogassák a mi módosító javaslatainkat, mert azok azt szolgálják, hogy az ő céljaiknak megfelelően ez a biztosítási rendszer minél hamarabb létrejöjjön.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
225 395 2001.09.25. 1:31  390-398

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ilyen szakmai kérdésekben általában egyet szoktam érteni Lezsák Sándorral, de most úgy érzem, hogy egy kicsit félrevitte ezt a vitát. Itt senki nem beszélt arról, hogy kötelező befizetési rendszer lenne, és ezt a kötelező befizetési rendszert a kormány most akarná feloldani. Az önfoglalkoztatók körében nem volt ilyen biztosítási rendszer, tehát nem volt kötelező befizetési rendszer sem. Úgyhogy a vitának az ilyen irányú elvitele teljes egészében téves.

Vita arról van, hogy milyen legyen az önkéntes rendszer, mert mindenki önkéntes rendszerben gondolkozik. Önkéntes rendszerben gondolkozik a kormány javaslata is, de az egy önsegélyező munkanélküli-pénztárat vet fel, amelyhez bizonyára valamiféle kormányzati támogatás is kell, hogy egyáltalán létrejöjjön, és az idő is kétséges; mi pedig szintén azt javasoljuk a mielőbbi megvalósítás érdekében, hogy egy önkéntes befizetési rendszer jöjjön létre, de a mai törvényi alapokon, a Munkaerő-piaci Alapból finanszírozva.

Tehát igazából a vitának ez a lényege, nem pedig az, ahogy azt Lezsák Sándor képviselőtársam felvetette.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
225 403 2001.09.25. 10:41  398-416

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az 5., a 11. és a 12. ajánlási pontokhoz szeretnék hozzászólni.

Az 5. ajánlási pontban Göndör Istvánnal olyan módosító javaslatot nyújtottunk be, hogy a foglalkoztatási törvény kapcsán ne adjunk meghatalmazást a gazdasági miniszter részére a munkanélküli-járadék folyósításával kapcsolatban az együttműködési kötelezettség részletes szabályainak a kidolgozására, mármint arra, hogy ezt rendeletben a miniszter megtehesse. Úgy érzem, hogy az általános vita során és a bizottsági viták során is ezt kimerítően felvetettük, elmondtuk. Én egyetlenegy érvet nem hallottam arra nézve, hogy mégis miért kellene ezt a felhatalmazást a miniszter részére megadni. Ha csak egyszer megkísérelték volna a kormányzat részéről ezt elmondani, hogy ezt miért kellene megtenni, akkor talán nem nyújtottuk volna be ezt a módosító javaslatot.

Azt hiszem, az mindannyiunk előtt ismert, hogy ma a foglalkoztatási törvény kimerítően és teljeskörűen szabályozza, megmondja, hogy a munkanélküli-járadékkal összefüggésben milyen együttműködési kötelezettsége van annak, aki ezt igénybe akarja venni. Akkor nem értjük, hogy most milyen további felhatalmazásra van itt szükség a miniszter részére.

Itt két dolog lehetséges. Vagy a kormány a következő időszakban nem a törvényben akarja szabályozni, hogy ki mikor milyen feltételekkel köteles együttműködni - akkor itt a törvénynek egyfajta korlátozásáról van szó -, vagy pedig olyan technikai jellegű kérdéseket akar szabályozni, amelyek a törvényhez kapcsolódóan végeredményben annyira bagatellizáltak, hogy az tartozna valamiféle rendeletbe. Nem tudom, hangsúlyozom, hogy melyikről van szó, de úgy érezzük a mostani szabályozásokat látva, hogy ezt a kérdést a törvényben célszerű szabályozni.

 

(21.30)

 

Ez nagyon érzékeny terület, érinti ezeket az embereket, akik ezt az ellátást igénybe veszik, tehát feltétlenül indokolt lehet, hogy a törvényből látszódjon a feltételek teljes körű leírása.

A 11. és 12. ajánlásban a munkavédelmi törvény módosításáról van szó, konkrétan arról, hogy a kormányzat jelentősen emelni kívánja a munkavédelmi bírság összegét. Ezt kétféleképpen kívánják megtenni, egyrészt a munkavédelmi bírság felső határát 3 millió forintról 10 millió forintra emelik fel, ami szintén jelentős emelés, úgy érzem. El lehet mondani persze, hogy ez az inflációval összhangban van, de azt hiszem, ezer olyan tényezőt tudnánk mondani, amit törvényben szabályoztunk, és ahol nem következik be végeredményben az inflációkövető szabályozás. Erre most nem teszek kísérletet, a családi pótléktól kezdve egészen különböző témaköröket lehetne itt említeni. Tehát már itt van egy rendkívül magas emelés, 3 millió forintról 10 millió forintra.

A másik emelés pedig abban fog megnyilvánulni, hogy ezt követően a munkavédelmi bírságot telephelyenként kell kiszabni. Többször elmondtam már, hogy ha figyelembe veszünk, mondjuk, egy nem nagy céget - akár egy kis- vagy közepes vállalkozás is lehet két vagy három telephelyes, mert ez előfordulhat -, akkor ez azt jelenti - most természetesen a felső határt számítva -, hogy egyszer 3 millió forintról 10 millióra nő a felső határ, ez 2,5-szeres növekedés. Másrészt pedig a három telephely miatt, ha ezt összeszorozzuk, akkor 6-7,5-szeres bírság kiszabására kerül sor ezen a téren. Azt hiszem, nem mondtam vad példát, amikor három telephelyet említettem.

Nyilvánvalóan érzik a kormányzati oldalról is, hogy ez probléma lehet, mert azt hiszem, éppen az államtitkár asszony mondta el itt az expozét a törvénnyel kapcsolatosan, ön is említette, illetve a bizottsági vita során a kormány képviselői is elmondták, hogy ez a lépés elsősorban a multinacionális cégek felé irányul, amelyek, mondjuk, kis léptékűnek tartják a bírságokat, és a sok-sok telephelyen ezt nem akarják végrehajtani. Megmondom őszintén, ezt készséggel elfogadnám, ezzel nagyjából egyet is értek, csak az a baj, hogy a törvényben nem ezt írták elő. Végeredményben nincs olyan módosító javaslat itt a kormánypárti képviselők részéről, amelyek megmondanák, hogy ez a cégek melyik körére vonatkozik. Ugyanis az van benne a törvényben, hogy a bírságot telephelyenként szabják ki; nem mondja meg, hogy kinek - ezeknek a cégeknek, amelyeket ilyen botláson érnek, valamennyinek. (Babák Mihály közbeszól.) Ezért adtuk be - mielőtt Babák Mihály képviselő úr a beszólásaival megzavarna - azt a módosító javaslatot, hogy a "szabják ki" szóhasználat helyett azt fogalmazzuk meg, hogy a bírságot telephelyenként is kiszabhatják. Ez azt jelenti, hogy a bírság kiszabói végül is mozgásteret kapnak, és így megvalósulhat - ha valóban ez a kormányzat szándéka -, hogy csak akkor szabják ki telephelyenként a bírságot, ha azt ők szükségesnek tartják. Mert a bizottsági ülésen a kormányoldalról megjelenő előadók is elismerték, hogy a mai esetben nincs mérlegelési lehetőség, tehát ha egy több telephelyes cégnél - és az, mondjuk, nem multinacionális vállalat - észlelik ezt a szabálytalanságot, akkor - elmondták persze, hogy itt az ellenőrzésnek meg kell történnie -, ha megtörténik az ellenőrzés, automatikusan minden telephelyre kötelező a bírságot kiszabni. És ez a bírságnak egy fantasztikus mértékű duplázásához vagy triplázásához is elvezethet.

Mi ezért tartjuk logikusnak és célszerűnek a mi módosító javaslatunkat, de nyilvánvalóan elfogadunk más elképzelést is, amennyiben a kormányzat pontosítani akarja ezt a szándékát. A kormány részéről az államtitkár asszony, illetve a minisztériumok képviselői nem csak megmagyarázásként, az elfogadtatás szándékával vetették be ezt az elképzelést, hogy az csak a multinacionális cégekre vonatkozik.

Ehhez a gondolathoz kapcsolódik a 12. ajánlásban megfogalmazott javaslatunk is, amely a telephely definíciót emeli be a munkavédelmi törvénybe. Véleményünk szerint ez helytelen gyakorlat lesz, mert a telephely fogalma különböző törvényekben szabályozva van. Elmondták a kormányzati oldalról, hogy nem kívánják itt a telephely fogalmát másképp értelmezni, csak be akarják ide tenni, hogy aki a munkavédelmi törvényt kézbe veszi, annak a számára egyértelmű kell legyen, hogy mi a telephely definíciója. Én úgy érzem, hogy ez teljesen felesleges, mert végeredményben akik a munkavédelmi bírságot kiszabják, azok vannak olyan értelmes emberek, hogy e nélkül a definíció nélkül is meg tudják mondani és fel tudják fogni, hogy mit kell a telephely definíció alatt érteni. Én úgy gondolom, hogy azok a személyek, akik a társaságokat létrehozták, a cégnyilvántartás kapcsán megismerhették ezt a fogalmat, hogy mit jelent a telephely kategória, és ez az ő számukra is ismert. Itt nem az egyszerű munkásokról, dolgozókról van szó, nem az ő számukra jelent információt a telephely definíciója, hanem az általam elmondott körnek.

Ezért azt hiszem, teljesen felesleges az ilyen jellegű szabályozás, mert ez nemcsak ennél a törvénynél okozhat gondot, hanem további törvényeknél is, ha ez a gyakorlat el fog harapódzni, és különböző törvényekben szabályozott fogalmakat más törvények is át fognak venni egy az egyben. Szerintem ez teljes egészében felesleges. Igaz, hogy akkor nem kell majd különböző törvényeket nézegetni, de az egyszerűbb törvények is nagy terjedelműként fognak majd megjelenni. Ezért úgy gondolom, a telephely fogalmának a beemelése nem célszerű, ezért ennek az eltörlését javasoljuk.

Megjegyzem, hogy a gazdasági bizottság ülésén a bizottsági vita során, az általános vita szakaszában még a kormányzat képviselője is úgy látta, hogy ennek a törlésnek talán helye van.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
225 409 2001.09.25. 2:09  398-416

FARKAS IMRE (MSZP): Tisztelt Képviselőtársaim! Most teljesen értettem Bernáth Ildikó érvelését, ami szerint a munkanélküli-járadékra való jogosultsággal kapcsolatos együttműködési kötelezettséget ezek szerint nem törvényben kell majd szabályozni, hanem rendeletben. De akkor azt kérdezem, hogy most miért nem vették ki a törvényből. Ha már most úgy gondolják, hogy ennek nem a törvényben van a helye, akkor megtehették volna, hogy kiveszik és előírják, hogy a következőkben ez a kérdés rendeletben lesz majd szabályozva. De nem ezt tették, hanem a mostani szabályozásban ezt benne hagyták, és csak későbbre nézve fogalmazták meg ezt az elképzelést. Ez azt jelenti, hogy egyes részek benne maradnak, az új elemek pedig külön rendeletben lesznek. Ezt mindenképpen anomáliának érzem.

A másik kérdésről csak röviden fogalmaznék. Nem akarok ebbe a vitába belemenni, és méltatlan is lenne, ha oda vinnénk el a vitát, hogy szeretnénk-e azt, hogy a dolgozókat a munkahelyen megvédjük és biztonságos munkahelyen dolgozhassanak. Nem erről van szó. Mi nem csökkentettük a javaslatunkban a munkavédelmi bírság összegét, hanem azt javasoljuk, hogy a bírság összege az eddigiekhez képest kétszeresére növekedjen. De azt nem javasoljuk, hogy háromszorosára növekedjen, és azt sem javasoljuk, hogy a telephelyek számát tekintve duplázódjon, triplázódjon vagy még halmozottabban nőjön. Úgy érzem, ezt mindenképpen be kell látnunk, és ne menjünk bele abba a vitába, hogy nekünk mi a szándékunk. Mi úgy gondoljuk, az a reális, ha tisztességes módon van a bírság kiszabva. Ennek meghatározónak kell lenni a munkáltatók számára, és a célt úgy is el lehet érni, ahogy azt mi javasoltuk.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
236 391 2001.11.06. 7:59  378-409

FARKAS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én Tiszaföldvár, Öcsöd és Tiszakürt szennyvízelvezetése és -tisztítása ügyében nyújtottam be módosító javaslatokat. Az a célja, ha ezeknek a településeknek a címzett támogatási kérelmét nem utasítanák el.

Elsőként én is a vízgazdálkodási törvényre szeretnék utalni, mert több problémát akkor is elmondtunk, ami összefügg a szennyvízzel kapcsolatos kérdéskörrel. A törvény egyik nagy hibája volt, hogy kötelezte az önkormányzatokat a szennyvíz összegyűjtésére és tisztítására.

Most itt van előttünk a példa, hogy nem kell az önkormányzatokat kötelezni, mert döntő többségük belátja, hogy ez az önkormányzatnak is, a lakosságnak is elemi érdeke. Be is nyújtják a pályázataikat, csakhogy ezekre nem áll rendelkezésre elegendő forrás. És ezért nem tudják azokat a feladatokat megvalósítani, amelyeket már egy törvény számukra kötelezővé tesz.

A törvény másik nagy hibája, hogy az agglomerációt úgy értelmezi, hogy azok a települések, amelyek együtt valósítják meg a beruházást, kénytelenek a településeket vezetékhálózattal összekötni. Egyszerűen így szól a definíció. Mi ennek a következménye? Iszonyú drága és értelmetlen beruházások valósulnak meg. Ez azt jelenti, hogy nagyon magas összegek jönnek ki, és így rendkívül kevés önkormányzat tud támogatáshoz hozzájutni. Hiszen most is erről van szó, összesen 43 boldog pályázóról van szó, és több száz olyan településről, amelyek kérelmét elutasították.

Az elutasításról szólva egyáltalán azt is szeretnénk tudni - konkrétan ebben az esetben én, de nyilván más képviselőtársaim is -, hogy miért utasították el Tiszaföldvár, Öcsöd és Tiszakürt pályázatát vagy kérelmét. Ezt máig nem lehet tudni; nem tudom én sem, és nem tudják az önkormányzatok sem. Nem derül ki, hogy formailag hibás ez a pályázat, vagy indokolatlannak tartják ezeket az igényeket? Esetleg indokoltak ezek az igények, de vannak olyan települések, ahol jobban indokolt, hogy azokat a kérelmeket, pályázatokat fogadták el. Sajnos, egyikről sem tudunk semmit, sem a vita során, sem a bizottsági tárgyalás során ezekre a kérdésekre semmiféle választ nem kaptunk. Ezek után joggal gyanakodhat az ember arra, hogy nem feltétlenül csak szakmai szempontok alapján utasítják el egyes települések kérelmét.

Harmadikként arról szólok, hogy miért tartom fontosnak és szükségesnek ezen települések kérelmének átsorolását a támogatotti körbe. Azért, mert a Tisza és a Körös melletti önkormányzatokról van szó, amelyeket rendre fenyeget az ár- és belvízveszély. És az utóbbi években nemcsak fenyegetés volt, hanem mindezek elő is fordultak ezeken a településeken. Komoly károk keletkeztek, házak százai sérültek meg, több össze is dőlt; és tízmilliós összegű állami támogatást kellett adni a helyreállításhoz. Akkor még nem olyan helyzet volt, mint a Nyírségben, akkor még csak a károk 50 százalékára adott az állam támogatást. Csak ennyit ismertek el, ennyi lett támogatva, és mégis tízmillió forintokban volt mérhető az az összeg, amit az állam kénytelen volt ezekre a településekre odaadni.

És akkor még nem is beszélünk arról, hogy nagyon sok esetben ezek a települések, illetve az érintett lakosok kicsúsztak a határidőből, a házak esetében később jelentek meg a belvízkárok és azok hatásai. Így hiába nyújtották be kérelmüket, arra egyetlenegy fillért nem kaptak az államtól; hiába volt az jogos, akkor sem. Tömegesen előfordult, hogy a házak láthatóan megsérültek, de a hatóságok vitatják ezek okát. Nem ismerik az okozót, sok esetben sajnos csak rájuk lehetne mutatni, és nyilván megvan az okuk arra, hogy miért nem vállalják el, hogy esetleg az ő tevékenységükkel is összefügghetnek ezek a károk.

Ezzel szemben azt mondják, hogy az érintett károsult forduljon a bírósághoz a panaszával, és majd a bíróság megmondja, hogy mi okból sérült meg a háza, és ki volt egyáltalán annak az okozója, vagy milyen jelenség. Ezt nagyon tisztességtelen megoldásnak tartottam. Egy konkrét település problémája esetében az ombudsmanhoz fordultam, aki vizsgálja ezt a helyzetet, és remélem, hogy a vizsgálat eredményeként az ilyen jellegű eljárásokra a közeljövőben majd nem kerül már sor.

Nem tudom - hangsúlyozom -, hogy mi lesz a vizsgálat eredménye, de egészen biztos, hogy a belvíz egyik okozója a házak tömeges megsérülésének ezeken a településeken. Azt hiszem, az itt ülők egyáltalán nem vitatják, hogy a belvízveszélyt a szennyvizek összegyűjtése feltétlenül csökkentené.

 

(23.00)

 

Részben hatást gyakorolna a vízszintre, részben a magas belvíz esetén kiváltaná a gyakori és szinte értelmetlen szennyvízszippantást, és akkor még a fertőzésveszélyről nem is beszélek. Ezen túlmenően Tiszaföldvár esetében gazdaságosabbá is válhatna a szennyvíztisztítás, mert a 600 köbméteres kapacitású tisztítómű jelenleg negyed kapacitással működik, ami mindenki számára egyértelmű, hogy gazdaságtalan, és a szakemberek szerint kevésbé hatékony is. Ha megvalósulnának, ezt a pályázatot elfogadnák, akkor bővíteni lehetne a hálózatot, és 60-70 százalékos kihasználással lényegesen hatékonyabban is működhetne. Én ezt sem tartom utolsó szempontnak, különösen egy forráshiányos önkormányzat esetében.

Végül szeretném megemlíteni, hogy mind az érintett térség, mind a pályázó települések hátrányos helyzetűek. Ők igazán rászorulnak a támogatásra. Ezért kérem az államtitkár urat, a képviselőtársaimat, hogy Tiszaföldvár, Öcsöd, Tiszakürt pályázatát támogassuk.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
246 197-199 2001.12.10. 5:28  196-210

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Jauernik István képviselőtársammal két módosító javaslatot is benyújtottunk a nagyon rövid tervezethez. Javaslatunknak az a lényege, hogy amikor a választópolgárokat tájékoztatják arról, miért célszerű átcsatlakozni egy másik megyéhez, akkor ne csak az előnyökről szóljanak, hanem az előterjesztésben azt is mutassák be, hogy az átcsatlakozásnak esetleg milyen hátrányai létezhetnek. Úgy gondoljuk, nagyon fontos ez a javaslat, azt célszerű elfogadni, hiszen ez egy olyan törvényhez kapcsolódik, amit ez a kormány 1999-ben fogadott el, és amelynek az volt a lényege, hogy a korábbi átcsatlakozási lehetőségeket, amelyek általában alapos szakmai érvekhez voltak kötve, lényegesen fellazították, és gyakorlatilag akiben 1999 óta felmerült az igény, hogy átcsatlakozik egy másik megyéhez, ezt szabadon megtehette, hiszen feloldották azokat a korlátokat, amelyek a települések előtt voltak, az Országgyűlés pedig eddig lényegében minden ilyen igényt elfogadott.

Márpedig ilyen igények ezt követően egyértelműen nagy számban meg is fogalmazódtak, és várhatóan meg is fognak fogalmazódni. Miért? Azért, mert a szomszéd település vagy megye politikai irányultságát szimpatikusnak tartja valamelyik település vezetése, és úgy gondolja, jó, ha ő is odacsatlakozik. Vagy az adott település kevés pénzt kapott a területfejlesztési tanácstól, és úgy gondolja, hogy a másik megye esetében megkapja ezt a pénzt. Vagy éppen a következő évben gondolja úgy, hogy több pénzt remél, ezért jól teszi, ha megpróbálkozik egy ilyen lépéssel, mert hátha a megyéje átgondolja ezt a problémát, és majd támogatni fogja az ő kérdését. De sokkal egyszerűbb érvek is előfordultak: sokan egyszerűen fel akarják hívni magukra a figyelmet, és úgy gondolják, hogy a közeljövőben egy-egy választáskor vagy más alkalommal jó lesz egy-egy ilyen kezdeményezés, mert egy-egy települést azért felbolygat egy ilyenfajta lépés.

Közös vonásuk ezeknek az eddigi kezdeményezéseknek is, hogy általában nagy vehemenciával szólnak az átcsatlakozás előnyeiről, és mélyen hallgatnak arról, hogy korábban milyen eredmények születtek az adott megyében, vagy hogy milyen lehetőségek állnak előttük. Nem szólnak a hátrányokról, úgy gondolják, nem kell megzavarni ezzel az emberek fejét, ne kételkedjenek, higgyenek abban, hogy az új feltétlenül jobb is lesz majd, és a váltás számukra csak egy kedvező megoldást hozhat. Nem vitatom, hogy ennek egyébként korábban is volt és most is lehet alapja, mert valóban előfordult és előfordulhat, hogy történelmi, földrajzi vagy gazdasági szempontból indokolt egy-egy váltás - ez ellen eddig sem, '99 előtt sem volt semmi kifogás, és ezeket a lépéseket, kezdeményezéseket az Országgyűlés addig is támogatta.

 

(20.30)

 

De 1999 után, mint mondtam, egy egészen más helyzet keletkezett. (Dr. Kovács Zoltán: Ez már a részletes vitára tartozik!) Természetesen! Azt indoklom meg végeredményben, hogy miért kell a hátrányokról is szólni, mivel a javaslatod kifejezetten csak az előnyök bemutatását tartotta fontosnak. Úgy gondolom, ha ebben a fellazító szellemben gondolkozunk, akkor ahhoz hozzátartozik, hogy az emberek megismerjék a valós helyzetet, márpedig a valós helyzet csak úgy mutatható be, ha az emberek az előnyöket és az esetleg várható hátrányokat is látják. Mi egyértelműen ezt kérjük a javaslatunkban. Nem hiszem, hogy ez valami fantasztikus lépés lenne, ezért meg is lepődtem, amikor ezt a javaslatunkat a bizottságok nem támogatták.

Nem értem: a valós helyzet nem igényli ezt? Nincs szükség egy reális szembenézésre? Egyértelműen csak a pozitív, a kezdeményezést felvázoló előnyöket célszerű bemutatni? Nem hiszem, hogy erre lenne szükség, hiszen ennek az egyoldalú, együgyű bemutatásnak később megjelenik a háttere, mert amikor a váltás megtörténik (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), akkor azt követően az emberek szembekerülnek ezzel a helyzettel, és meg fogják látni ezeket a hátrányokat is.

 

ELNÖK: Képviselő Úr! Csak tájékoztatni szeretném, hogy az ajánlás értelmében a hozzászólásokra ötperces időkeretben van lehetőség.

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm szépen. Ezért kérem képviselőtársaimat, hogy a hátrányok bemutatását kezdeményező javaslatunkat támogassák.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
246 203-205 2001.12.10. 1:31  196-210

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm szépen. Láttam közben, hogy Kovács Zoltán is megnyomta a gombot, csak azt szerettem volna kérni, nem örülnék annak, ha az észrevételeink reagálás nélkül maradnának. Tehát ha itt van az előterjesztő, akkor azt hiszem, megteheti, hogy válaszol ezekre a kérdésekre, mert nem hiszem, hogy valami fantasztikus dolgot kérnénk. Tehát amikor nem egyoldalú bemutatást szeretnénk, hanem azt, hogy a hátrányokat is mutassák be, és az emberek valóban lássák a különböző hatóságok véleményét, ez egy reális elvárás. Ez elvárható az előterjesztőtől, és véleményem szerint elvárható lenne a kormány képviselőjétől is, ha egyáltalán itt lenne az ülésteremben, és ezzel a kérdéssel foglalkozna. (Dr. Kovács Zoltán Sió László felé mutatva: Ott ül a kormány képviselője!)

 

ELNÖK: Képviselő úr, tájékoztatom önt, hogy Sió államtitkár úr helyettesíti a Belügyminisztérium képviselőjét. Kérem, hogy ezt ezzel vegye tudomásul!

Köszönöm szépen.

 

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Nem tudtam, hogy ő helyettesíti. Megjegyzem, amikor a területszervezési eljárásról szóló törvényről volt szó, akkor nem kellett helyettesítés a Belügyminisztérium részéről, mert ehhez a rossz törvényhez nagyon keményen saját nevükben is agitálni tudtak.

Tehát ezért kérem az előterjesztő és a kormány véleményét, hogy reagáljon észrevételeinkre.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
246 224 2001.12.10. 3:15  223-226

FARKAS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Október közepén kaptam az első jelzéseket arról, hogy választókörzetemben a lakóházak többségének biztosítási szerződéseit árvízi kockázatra hivatkozva felmondják a biztosítók. A felmondás szerint a Tisza és mellékfolyói mentén példátlan az árvízi veszélyeztetettség, ezért a Tiszazug több településén - például Szelevényen, Csépán, Tiszasason, Nagyréven - nem hosszabbítják meg a vályogból készült lakóházak biztosítását. Ez nagyon súlyos lépés, mert nem az ártérben lévő vagy engedély nélkül épült, rossz állapotú házakra vonatkozik, hanem a települések valamennyi vályogházára. Nem is egyetlen biztosító példátlan intézkedéséről van szó, a többiek is így gondolkoznak és cselekszenek: felmondják a szerződéseket, kirívóan magas, nem vállalható díjakat állapítanak meg, vagy egyáltalán nem hajlandók új biztosítóként belépni.

Ennek súlyát átérezve október 30-án kérdéssel fordultam a pénzügyminiszterhez, hogy mit kíván tenni ebben a helyzetben a kormány. A sokak által várt, megoldást remélő felvetésre sajnos semmitmondó, komolytalan választ kaptam.

Kiderült, hogy a választ adó politikai államtitkár a Tiszazugot a Felső-Tisza vidékére tette, mert végig az ottani problémákról, eredményekről írt, megérti a biztosítók álláspontját, nem lát lehetőséget a beavatkozásra, és azt nem is tartja szükségesnek. Ezzel szemben a következő bekezdésben leírja, hogy a biztosítók rosszul látják a dolgokat, hiszen nőtt az árvízi biztonság, csökkent a biztosítók kockázata. Most kinek van igaza? A kormány kicsinyli le az árvízveszélyt, vagy a biztosítók értékelik azt túlzottnak? Miután a kormány az okosabb, gondolkozzanak el a dolgon a biztosítók, vélhetjük. Nincs kormányzati teendő, majd lesz valahogy.

Az állandó árvízveszélyben élő lakosság azonban ezt a választ nem tudja elfogadni. Ők már megtapasztalták az árvízkárt, illetve közelről érezték annak veszélyét, tudják, hogy a kormány csak a lakóházakban esett kár 50 százalékát biztosította részükre, ráadásul ez nem terjed ki a melléképületekre és a később jelentkező másodlagos károkra sem. Ha nem tudnak biztosítást kötni, miből fedezik a helyreállítási kiadások másik felét?

Ezek után korábbi kérdéseimet megismétlem: valóban nincs a kormánynak beavatkozási lehetősége? Nem léphet egyáltalán a biztosítók nélkül? Kinek jó, ha az emberek biztosítás, bármiféle védelem, garancia nélkül rettegnek az árvíztől? Esetleg nincs szükség külön lépésre, mert a kár száz százalékát megtéríti majd a kormány?

Bármelyik megoldás lehetséges, de konkrét, értelmes válasz nélkül nem maradhat sem a Tiszazug, sem a Tisza, sem a Körös mente lakossága. Rossz jelnek tartom, hogy a kormány részéről valószínűleg senki sem fog most erre a kérdésemre válaszolni, remélem azonban, ezt mielőbb pótolják, amíg nem késő.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
247 399-401 2001.12.11. 0:23  392-404

FARKAS IMRE (MSZP): (Hangosítás nélkül:) Köszönöm, elnök asszony. Szeretném bejelenteni, hogy a Tóth Sándor...

 

ELNÖK: Kérném, hogy a mikrofonjába beszéljen, képviselő úr! (Farkas Imre felteszi mikrofonját.) Köszönöm.

 

FARKAS IMRE (MSZP): Szeretném bejelenteni, hogy a Tóth Sándorral beadott módosító javaslatok közül visszavonunk néhányat, az ajánlási számuk szerint az 5-öst, a 13-ast, az 52-est és a 61-est.