Készült: 2024.04.26.10:55:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2001.09.04.), 306. felszólalás
Felszólaló Farkas Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:51


Felszólalások:  Előző  306  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Bizonyára mindannyian egyetértünk azzal, hogy az idén felemás helyzetben vannak a búza- és kukoricatermelők. A termőterület növelése és a jó, 4,5 tonna/hektáros termésátlag következtében búzából közel 5 millió tonnát sikerült betakarítani. Ez körülbelül 1,5-1,7 millió tonnával több, mint a belföldi felhasználás, amelynek elhelyezése az aratás megkezdésétől máig megoldatlan.

Az átmeneti elhelyezés ugyan megtörtént, hiszen a közraktárba beszállított áru százszázalékos kamattámogatását és tárolási támogatását a kormány biztosította. Ez helyes lépés, de a terméstöbblet kivonása és a gazdálkodók problémájának kezelése még megoldatlan. Az erős belföldi kínálat ugyanis rendkívül alacsony, 20-24 ezer forintos tonnánkénti árat eredményezett, de sok helyen utóbb már 16 ezer forintért is átadták a búza tonnáját.

Sajnos, az erőteljesen növekvő ráfordítások miatt - elég csak a műtrágya árát megemlíteni - még azok a termelők is veszteséggel kalkulálhatnak, akik jóval a garantált árból visszaszámolható, államilag elismert 24 ezer forint tonnánkénti önköltség alatt maradtak.

 

 

(18.40)

 

Az alacsony áron közraktárban tárolt búza a gazdálkodókat azért sem vigasztalja, mert nem tudják kifizetni halmozódó hiteleiket, a befizetés hiányában nem vehetik igénybe az öntözési támogatást, nem bírják elkezdeni az őszi munkákat. Ezek fedezetét ugyanis nem biztosítja a közraktár által megállapított áru jelenleg nagyon alacsony értékének maximum kétharmad részéig nyújtott hitel. A megoldás csak a búzafelesleg exportja lehet. A tavalyinál alacsonyabb, 95 dollár körüli tonnánkénti exportárból az exporttal kapcsolatos költségek leszámítása és a forint felértékelése miatti árfolyamveszteség után maximum 23 ezer forint bevétele származna tonnánként a termelőknek.

Ez csak akkor mozdítja meg a belföldi árat, és akkor biztosít szerény nyereséget, ha tonnánként 1500 forint körüli exporttámogatással párosul. Az ágazat szereplői ezt már régóta sürgetik, részleteit alaposan kidolgozták, ám a szaktárca még mindig kivár, elemez és kifogásokat sorol fel. Arra hivatkozik többek között, hogy az exporttámogatás az igényelt 4-4,5 milliárd forinttal szemben csak 1,3 milliárd forint lehet. Ez így igaz, de még ezt sem lépték meg, pedig előfordulhat, hogy már ekkor is beindulna egy kedvező folyamat. Amennyiben többre van szükség, ismertek azok a módszerek - termelői támogatás, kompenzáció s a többi -, amelyek EU-konformak, de egyúttal kielégítik a mezőgazdasági vállalkozók igényeit.

A kukoricánál ehhez kísértetiesen hasonló helyzet van kialakulóban. Ha bekövetkezik a 2 millió tonnás terméstöbblet, ha bennragad a búza, akkor tonnánként legfeljebb 14 ezer forintot adnak érte. Ez megegyezik a három év óta változatlan összegű garantált árral és fele a tavalyi árnak, miközben a termelési költségek itt is száguldottak.

Mindezekre tekintettel az export mielőbbi beindítását, az exporttámogatás bejelentését várják a szaktárcától és a kormánytól az ágazat szereplői, köztük választókörzetem, a Tiszazug és Tiszaföldvár gazdái. Ez ügyben várom államtitkár úr kedvező válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  306  Következő    Ülésnap adatai