Készült: 2024.09.20.04:13:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2005.04.20.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az agrárium és a vidékfejlesztés szempontjából az európai uniós csatlakozás egyértelműen mérföldkőnek tekinthető. Az agrárgazdálkodók mintegy gazdasági rendszerváltást érik meg, a vidékfejlesztésben részt vevők pedig új perspektívát látnak maguk előtt, hisz korábban ilyen mértékű és ilyen formájú támogatásokat nem tudtak figyelembe venni.

Abban az esetben, ha számba vesszük, hogy az európai uniós csatlakozás érdekében a felkészülés szakaszában, a tárgyalás időszakában illetve azt követően mit tettünk, úgy gondolom, hogy az időhorizontra is vetnünk kell egy pillantást.

Ha ’98-ra tesszük azt az időpontot, amikor ez az időszak elkezdődött, akkor a csatlakozás időpontjáig az előző kormány, a mostani ellenzék négy évet tevékenykedett ennek megvalósításán, a mostani koalíció kettő évet tevékenykedett. Nézzük, hogy mi történt ez alatt az agrár- és vidékfejlesztés tekintetében egy olyan területen, amely az európai uniós költségvetésből csaknem 50 százalékos részarányban vesz részt, és mi történt a jogharmonizáció tekintetében, ahol a közös agrárpolitika és vidékfejlesztés szintén nagy részarányt képvisel.

A tárgyalások lefolytatása tekintetében 23 fejezetet az ellenzék tárgyalt le, köztük az agrárfejezetet is. Azóta nagyon sokszor hallottuk, hogy a koppenhágai megállapodás ilyen és ilyen. Szeretném elmondani, hogy a mostani kormány csak javított azokon a pozíciókon, amit kialkudtak. Gondolok itt a hároméves földpiaci moratóriumra, vagy gondolok itt a 25 százalék közvetlen támogatás 30 százalékos kiegészítésére.

Ha egy pillantást vetünk a jogharmonizációra, amelyet a csatlakozás előtt kellett elvégezni, akkor azt látjuk, hogy tragikus a helyzet, hisz a jogharmonizációs feladatok megoldásában alig-alig végeztek el valamit. A mostani kormánynak kellett háromszáz jogszabályt módosítani annak érdekében, hogy illeszkedni tudjunk az Európai Unióhoz.

Ha figyelembe veszem az európai uniós szakértők véleményét - márpedig ők kompetensek ebben -, Magyarországot egy olyan korábbi tagország főtárgyalója segítette, Dafgaard úr, akivel 2002 júliusában ültem le, aki azt mondta: miniszter úr, szerintem reménytelen a helyzet, eddig a feladatot sem értették meg az előző kormány időszakában, próbálják meg behozni a lemaradásokat. Úgy gondolom, hogy ennek tükrében az a feladat, amit elvégeztünk, lehetővé teszi, hogy a magyar mezőgazdaság és a vidékfejlesztés működjön, minden nehézség ellenére, hisz természetesen vannak nehézségek.

Ha a konkrét, elvégzett munkát nézzük, a legjobb tükör az előcsatlakozási SAPARD-program és annak a tagsági vetülete, az AVOP. Mi történt a SAPARD-program tekintetében? Magyarország lehetőséget kapott, hogy 2000-től 2003 végéig felhasználjon a társfinanszírozással együtt 54 milliárd forintot. Nézzük, hogy az előző kormány időszakában mit tudtak megtenni ennek érdekében!

Hölgyeim és Uraim! Talán hihetetlen, de még a szervezetet sem tudták felállítani, amit akkreditált volna az Európai Unió, hogy rábízta volna erre a szervezetre a pályázatok kiírását és felhasználását, a teljesítmény tehát nulla volt. Azt követően mi történt? Az történt, hogy másfél év alatt az összes SAPARD-forrást, a négyéves pénzügyi megállapodásra eső SAPARD-forrást le tudtuk kötni, hatalmas érdeklődés volt a gazdálkodók részéről: 8800 darab pályázatot nyújtottak be. 2752 darab támogatási szerződést tudtunk kötni, és meg kellett fejelnünk a SAPARD-összeget, amely lehetővé teszi, hogy 64 milliárd forint támogatással csaknem 140 milliárd forint fejlődés menjen végbe Magyarországon. Ez, uraim, az önök bizonyítványa, összehasonlítva az azt követő időszakkal.

És mi történt az AVOP-ban? Az AVOP hároméves pénzügyi kerete tekintetében másfél esztendő alatt lekötésre került a hároméves keret. Nyugodtan mondhatom, hiszen 140 milliárd forint értékű támogatási igény van bent a 107 milliárd forintos keretre. Bizonyos célcsoportokban természetesen vannak feszültségek, de hát egyértelműen összemérhető, uraim, a tehetetlenség és a tényleges tevékenység még akkor is, ha az Európai Unió tagsági feladatai, a tagállami működési feladatai nagyon komoly nehézségek elé állítanak intézményeket, amelyek - szeretném elmondani - működnek Magyarországon. A közvetlen kifizetéseket is a múlt hét végéig elbírálta a kifizető ügynökség, a gazdálkodók megkapják a pénzt. Azok a bizonyos késések, amelyek talán másfél-két hónapra tehetők, természetesen kétoldalú problémákat jelentenek, de ez nem két év késés, hölgyeim és uraim.

Köszönöm a figyelmet.(Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai