Készült: 2024.04.26.04:50:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

338. ülésnap (2013.12.17.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azt kérdezi, hogy miért, és gondolom, tudja is a választ: az önök elmúlt nyolc évben (Közbeszólások az MSZP soraiból, köztük: Ebből négy már a tiétek!) végrehajtott, 2002-2010-es kormányzása. Tudom, hogy erre azt mondja, hogy ez nyolcévezés, de azért néhány sarokszámot mégiscsak érdemes megjegyezni (Közbeszólás a KDNP soraiból: Érdemes odafigyelni!), például azt a sarokszámot, ami 2002 és 2010 között az adósságszint emelkedése volt. Aztán olyanról ne is beszéljünk, amit 2006-ban csináltak. Tehát 2006-ban az államháztartási hiány 9,6 százalék volt a GDP arányában. (Tóbiás József: 2010-ben?) 2010-ben 4,2 egyébként, nézzen utána! Utána pedig egyébként a Fidesz kormányzása alatt végig 3 százalék alatt tudjunk tartani az államháztartási hiányt, amire önök soha nem voltak képesek, és hozzátenném, hogy senki nem volt képes egyébként ebben az országban a hiányt 3 százalék alatt tartani.

A 9,4 százalékot azért említem egyébként 2006-ban (Közbeszólás a KDNP soraiból: Jegyzeteljetek!), mert nagyon jól tudja, akkor már két éve Magyarországgal szemben túlzottdeficit-eljárás volt, és akkor volt egy kormány, amelyik eleve 6 százalékos hiánnyal tervezte meg a költségvetést, és utána pedig 9 százalékra teszi. Tehát csak nagyon egyszerűen utalnék arra, hogy mindaz, amit ön említ itt, hogy miért, az így van, azt az örökséget nem olyan könnyű ledolgozni, amit önök hagytak itt a 2002-2010-es tevékenységgel. (Gőgös Zoltán: Főleg nem így!)

Aztán kicsit furcsának tartom azt, tisztelt képviselő úr, mintha elfeledkezne azokról a gazdasági eredményekről, amelyek ebben az esztendőben már...(Tóbiás József: Az életszínvonalról is beszéljél!) Az életszínvonalra is rátérnék, tisztelt képviselő úr. Ha nagyon érdekli, akkor hadd mondjam el, hogy ez évben 5,4 százalékos nyugdíjemelés volt Magyarországon, miközben az infláció 0,9 százalék. Ki lehet emelni egy-két terméket egyébként, gondolom, azért azt is ki lehetne számolni 2010 és 2013 közötti összehasonlításban, hogy egyrészt mennyi volt az infláció, másrészt ebben az esztendőben reálbér-növekedés van. Tehát lehet beszélni arról, hogy egy-két terméknek az ára, amit ön kiemel, miként változik (Gőgös Zoltán: Csak a nyugdíjas nem szekrényt vesz, hanem kaját!), akkor tessék hozzávenni figyelembe, hogy az átlagos infláció soha... (Közbeszólás az MSZP soraiból: 27 százalék...) Az átlagos infláció egyébként 0,9 százalékos, rekordmélységű, és a versenyszférában 2,9 százalékos reálbér-növekedés játszódik le ebben az esztendőben.

(9.20)

És a nyugdíjasokat nézve, ott pedig még ennél is sokkal nagyobb a nyugdíjak reálértékének növekedése, hiszen az év elején 5,4 százalékos emelkedés volt, és ezt hasonlítsa össze a 0,9 százalékos inflációval. Tehát úgy gondolom, hogy egy-egy terméket nyilvánvalóan ki lehet ragadni, mindig is ki lehet ragadni. Tegye hozzá azt, hogy egy, mennyi az infláció, kettő, milyen a reálbér-növekedés, és akkor úgy gondolom, tisztább képet kap.

Ami a szegénységet illeti, tegnap már ezt megbeszéltük egyébként az ön pártelnökével. A jövedelmi szegénység Magyarországon 13 százalékos. A jövedelmi szegénységet úgy mérik, a medián jövedelemtől 60 százalékkal alacsonyabbnak, lévén az európai átlag 16 százalék. (Tóbiás József: De itthon vagyunk!) Itthon vagyunk természetesen, de azért jelezném (Tóbiás József: Nem európai átlagról beszélünk!), hogy érdemes lenne picit körbenézni a világban, és kicsit körbenézni azt is Európában, hogy milyen válságon ment át Európa, és még tart tovább ez a válság, és ebben a válságban sikerült ezeket az eredményeket elérni, hogy még a szegénység nyilvánvalóan nagy probléma azoknak, akiket ez érint (Gőgös Zoltán: A fél országnak!), de a szegénység alacsonyabb színvonalú, mint az európai uniós átlag.

Azt mondja, rezsicsökkentés. Én úgy gondolom, nem kellene lenézni a rezsicsökkentés eredményeit. Ha utánaszámol, akkor ez egy átlagos háztartásnál egy évben (Gőgös Zoltán: A cégek meg kifizették!) már százezer forintnál is több megtakarítást jelent. (Tóbiás József: Különadó? Sárgacsekk-adóból mennyi...?) A sárgacsekk-adó és a további adók szerepe éppen az, amit önök itt hagytak örökségként, annak a költségvetési helyzetnek a kezelése, amire önök képtelenek voltak, és hozzátenném egyébként, képtelenek is lennének.

Tegnap az elnök úrral ezen is vitatkoztunk. Egy árva szót nem beszélnek arról, hogy egy: mit szeretnének tenni a személyi jövedelemadóval, mit szeretnének tenni például a különböző (Dr. Ipkovich György: A minimálbért megadóztatták!) válságadókkal vagy azokkal az adókkal, amelyek különadóként szerepelnek, amelyek egyébként a költségvetési egyensúly megteremtéséhez hozzájárulnak. Önök ezekről nem nyilatkoznak.

Ami pedig az szja-t illeti, helyenként ebben a teremben eléggé farizeus az a kifejezés, amikor arról beszélnek, hogy ez kinek milyen jövedelememelkedést jelentett, a képviselőknek is, legyen ez akár bármilyen párti képviselő. A személyi jövedelemadóról már többször elmondtam, de csak ismételni tudom, itt arról van szó, hogy mindenki részt vesz a közteherviselésben (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), már az első forinttól kezdve is adózzon. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai