Készült: 2024.09.26.02:37:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

109. ülésnap (2007.11.13.), 97. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:10


Felszólalások:  Előző  97  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretem hallgatni Szabó Lajos bizottsági alelnök kollégámat, hiszen amikor az ember őt hallgatja, akkor mindig belegondol abba, hogy tulajdonképpen minden rendben van ebben az országban. Voltaire Candide-ja jut az eszembe - a létező világok legjobbikában élünk. Hát vannak még kis problémák, bérfeszültségek - hallottuk Szabó Lajos előadásában -, még tovább kell folytatni a megbeszéléseket, de azért nagyjából rendben van ez a költségvetés.

Kedves Képviselőtársam! Ajánlom, hogy lapozzon bele egy kicsit mélyebben csak azokba a sajtóhírekbe, amelyek a költségvetés benyújtása óta eltelt idő híreit összegzik, és akkor meg fog lepődni, hogy azóta 38 vasúti mellékvonalat be akarnak éppen zárni, nem törődve az ott élő emberek érdekével és akaratával. Ebben van Nógrád megyei, balassagyarmati, van benne Szilvásvárad melletti, van benne Tiszafüred-Karcag közötti vasútvonal. Ez úgy hirtelen, a semmiből előkerült anélkül, hogy mi erről tudtunk volna bármit is, amikor ezt az anyagot elkezdtük vitatni.

Aztán van éppen egy apró kis egészségügyi átalakítás, erről is értesülhettünk, hogy a kormányzat itt is szándékokat fogalmazott meg, most már egy törvényjavaslat elénk került. Ez is mintha azóta derült volna ki, kedves képviselőtársam, hogy ezt a vitát elkezdtük.

Vannak itt olyan döntések is, amelyek kőkeményen fogják érinteni az embereket. Én éppen tegnap értesültem meglepetéssel arról, hogy a Fővárosi Önkormányzatban a főpolgármesteri kabinet már a szükséges előterjesztéseket megtette, és benyújtja a jövő évi fővárosi közüzemi díjak emeléséről szóló előterjesztését, és ebben nagy meglepetéssel olvashattuk azt, hogy jövőre a tervek szerint 9,9 százalékkal emelkedik Budapesten a csatornadíj, 13,7 százalékkal a szemétdíj, a szennyvízszippantás pedig 8,6 százalékkal.

Nem azt olvassuk ebben a költségvetésben, hogy 4,5 százalék lesz jövőre az infláció, tisztelt képviselőtársaim? Hogyan lehet akkor a fővárosban háromszorosával emelni a csatornadíjakat, amikor az infláció csak ilyen mértékben fog növekedni? Vagy a nyugdíjak és a fizetések is a háromszorosára fognak nőni, tisztelt MSZP-frakció?

Azért gondolkozzunk már egy kicsit! Úgy teszünk, mintha egyébként nem lett volna az elmúlt hetekben, mondjuk, egy áramaukció Magyarországon, ahol mit hallottunk? Azt, hogy legjobb esetben 10 százalékkal nőnek majd a lakossági villamosenergia-árak, de sajnos a nagyfogyasztóknál - és már ide tartozik az iskola, a rendelőintézet, egy kórház - pedig 20-40 százalék közötti áremelés várható. Hol van ez a 2008-as költségvetésben?

Pénzügyminiszter úr, amikor az expozét tartotta, egy szóval nem beszélt nekünk ezekről. Nem beszélt azokról a társadalmi költségekről, amelyekkel ezek az intézkedések járnak, és egy szóval nem beszélt arról, hogy mondjuk, az önkormányzatok tekintetében igen jelentős súllyal bíró budapesti önkormányzatnál pedig ilyen áremelésre készülnek.

Tehát azt gondolom, hogy persze, fontosak a módosító indítványaink, és fontos az, hogy mit szeretnénk ezen a költségvetésen módosítani, de alapkérdések nincsenek végigbeszélve. Ez valóban azt jelenti, hogy az a szociális válság, amiről mi beszéltünk az expozé napján, az bizony mélyülni fog, mert nem hiszem, hogy mondjuk, egy nyugdíjasháztartás örömmel fogja majd az inflációhoz képest háromszorosára növekedő csatorna- vagy szennyvízdíjakat Budapesten fizetni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ennek jegyében akarok én is néhány szót szólni a Fidesz által benyújtott módosításokról, hiszen bár azt mondtuk, hogy nem értünk egyet ezzel a költségvetéssel, és nem értünk egyet ennek a filozófiájával, én ezt elmondtam, itt csak utalást kívánok rá tenni. Ebben az évben kiderült, hogy tavaly túladóztattak bennünket. A szeptemberi pénzügyminiszteri tájékoztató szerint 186 milliárd forinttal több bevétel folyik be már ebben az évben, mint ahogy azt önök tervezték. Mire fordítják ezt a pénzt? Nem hiánycsökkentésre fordítják, nem adósságcsökkentésre fordítják, nem arra fordítják, hogy esetleg adócsökkentés valósuljon meg ebből, hiszen tegnap szavaztunk adókérdésekben, és itt szó sincs adócsökkentésről. Mire fordítják? Egyszerűen kiadásnövelésre, szépen elköltik házon belül, kormányzati intézkedéseken, kormányzati hatáskörökön belül.

Tehát ha túladóztattak bennünket, ebből azért következne az, hogy bizony az a konvergenciaprogram sem állja ki most már az idő próbáját, amit önök a tavalyi esztendőben beadtak, hiszen kisebb a gazdaság növekedése, magasabb az infláció, a túladóztatás miatt pedig többletbevétel keletkezett ebben az esztendőben. Akkor hozzá kellene nyúlni legalább elméleti szinten ehhez a konvergenciaprogramhoz, ha már ehhez ilyen szentírásszerűen ragaszkodnak, hogy azért nézzük meg, mi is történt az elmúlt egy évben ebben az országban.

Mi azt tapasztaljuk, hogy a 2006-os Gyurcsány-csomag intézkedései bizony a gazdaság szereplőinek tekintetében, a lakosság tekintetében is súlyos károkat okoznak. 1,2 százalékos gazdasági növekedés utoljára 11 éve volt Magyarországon. A Bokros-csomagnál sem volt ilyen alacsony növekedés, tisztelt MSZP-s képviselőtársaim. Azért gondolkodjanak el ezen! Hogyan lehet egy országban úgy tervezni, hogyan lehet úgy előre kalkulálni, hogy a legmélyebb recesszió van? Én elmondtam a beszédemben, hogy azért 1,2 százalék a növekedés, mert kétszer hozzányúltak a bruttó hazai termék számításához, és most már belevették a drogkereskedelmet és a prostitúciót is mint becsült értéket; ugye, ez is növeli a bruttó hazai terméket önök szerint. Így aztán lesz 1,2 százalékos növekedés. De valójában ez annyi? Szó sincs arról! Ha a három évvel ezelőtti metodikával számolnák, ez a nullához lenne közelebb, és nem az 1 százalékhoz.

De visszakanyarodva, tisztelt Ház, a Fidesz által beadott módosításokhoz. Önök nem hajlandók ezt a gazdaságfilozófiát, ezt a gazdasági koncepciót felülvizsgálni. Mit tegyünk akkor? Próbáljuk menteni, ami menthető, csökkenteni a károkat. Olyan módosítókat adunk be, amelyek körülbelül 250 milliárd forint átcsoportosítását célozzák meg ebben a költségvetésben.

Az első és talán legfontosabb részei ennek a módosítójavaslat-sorunknak azok az indítványok, amelyek az önkormányzatokon keresztül próbálják meg az oktatási és a szociális szférában lévő károkat enyhíteni. Jól látható, hogy önök olyan költségvetést készítettek elő, amely 2008-ban nem biztosítja - még a 2000-es szinthez képest sem - az önkormányzatok biztonságos működését, azaz az önkormányzatok oktatási célú intézményeinek biztonságos működését. Hogy ez mennyire így van, az jól látható abból is, hogy önök is, az MSZP oldaláról is benyújtottak ehhez módosító indítványokat. Mi örülünk ennek, mert legalább a gondolkodás egy irányba mutat. Kérjük, hogy fontolják meg azokat a módosításainkat, amelyeket benyújtottunk, körülbelül 60 milliárd forint átcsoportosítását javasoljuk az oktatási célú normatívák fenntartására.

A szociális intézmények esetében ez az összeg 25 milliárd forint, szintén normatíván keresztül javasoljuk ennek a biztonságos működését.

Az egészségügyi módosító csomagunkról kollégáim majd még beszélni fognak. Nyilván itt a gyógyszerkassza, a gyógyító-megelőző ellátások támogatását tekintjük egy fontosabb körnek. Ebben az átcsoportosításban 73 milliárd forintot javaslunk a tisztelt Háznak, annak érdekében, hogy az egészségügy biztonságosabban tudjon működni.

Végül a harmadik része a Fidesz által benyújtott javaslatsornak munkahelyteremtő és vállalkozásbarát indítványokat csoportosít össze, ebben a lakástámogatás, a lakáson belül a kamattámogatás, a panelprogram folytatása szerepel 5 milliárd forinttal, a turisztikai célelőirányzat támogatására javaslunk 10 milliárd forintot. Kiderült, hogy a Fidesz által indított Széchenyi-tervnek főleg a turisztikai beruházásai hozták vissza igazából azt a pénzt, amit az állam ebbe belefektetett, hiszen jól látható, hogy foglalkoztatásban, megvalósult beruházásban és most már örvendetesen bővülő vendégkörben is ez mindenképpen megtérülő beruházás volt. Gazdaságfejlesztési programokra javaslunk 45 milliárd forintot, valamint foglalkoztatásfenntartó és -fejlesztő támogatási eszközök bővítésére javaslunk 20 milliárd forintot.

No, ez a Fidesz módosítójavaslat-sora, amely átcsoportosításokat javasol. Honnan kívánjuk ezeket a forrásokat elvonni? A klasszikus forrásaink azért ma is megvannak; jól látható, hogy a kormányzati berkekben azért vannak olyan miniszterek, akik sikeresebben lobbiztak költségvetési forrásokért, és vannak, akik kevésbé.

(12.30)

Javasoljuk többek között, hogy a Miniszterelnöki Hivatal ilyen jellegű kormányzati kiadásait vizsgáljuk felül, vizsgáljuk át, és ezekből lehessen átcsoportosítani fejlesztési, beruházási vagy más célokra. Ezekhez kérjük a támogatásukat, valamint olyan átcsoportosításhoz, amely egy hitelesebb, szavahihetőbb gazdaságpolitikánál jelentene megtakarításokat adósságfinanszírozásban. Ezek képezik a Fidesz javaslatsorának, módosító indítványainak a fedezetét.

Végezetül két apró módosítás, melyek egyfajta jelzésszerűen mutatják, hogy milyen irányban szeretnénk gondolkodni. Egyik: a mozgássérültek közlekedési és gépjármű-beszerzési támogatását javasoljuk, hogy mindenképpen fontolják meg, hiszen itt a költségvetés méreteihez képest minimális összegről, egymilliárd forintról van szó. Azt gondoljuk, hogy a mozgássérültek támogatása valóban fontos ügy lehet, pártállásra való tekintet nélkül. Kérjük, ezt támogassák.

Végül a főállású anyaság támogatásáról van szó. Gondoljunk csak bele abba, hogy most egy főállású anya három gyermekkel otthon - írd és mondd! - 27 300 forintos támogatást kap. 27 300 forintos támogatást. Mi azt javasoljuk, hogy legalább a minimálbér összegéig mozduljon el ez az összeg, és ehhez 15 milliárd forintra lenne szükség. Ezért javasoljuk, hogy a kormányzati negyed presztízsberuházásából vagy luxusberuházásából, valamint a Gazdasági Minisztérium úgynevezett közhálóprogramjából ezeket csoportosítsuk át, hiszen egy demográfiai mélyvölgyben, hullámvölgyben lévő országban szerintünk fontos nemzeti, össznemzeti érdek is lehet az, hogy a gyermeküket főállású anyaként otthon nevelő, ennek minden kritériumának megfelelő édesanyák igénybe tudják venni ezt a támogatást, s hogy fokozottabb megbecsülést kapjanak az Országgyűlés részéről is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ehhez kérjük tehát a támogatásukat. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzék padsoraiból. - Dr. Fodor Gábor tapsol.)




Felszólalások:  Előző  97  Következő    Ülésnap adatai