Készült: 2024.05.14.09:48:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2010.07.12.),  124-131. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:24


Felszólalások:   116-123   124-131   132-139      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr.

Tisztelt Országgyűlés! Szabó Rebeka, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Fél a társadalmi ellenőrzéstől a kormány?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Tisztelettel kérdezem képviselő asszonyt, elfogadja-e a válaszadó személyét. (Szabó Rebeka: Elfogadom.) Igen. Képviselő asszony, öné a szó.

SZABÓ REBEKA (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! A részvételi demokrácia lehetőségének megteremtése az LMP egyik alapértéke, választási programunknak is központi eleme volt. Számunkra a társadalmi részvétel nemcsak afféle szólam, az Európai Unió által előírt kötelező kűr, hanem valóban úgy gondoljuk, hogy csak a megfelelően informált, a közügyekben felkészülten részt vevő állampolgárok közössége képes a képviseleti rendszer felett olyan ellenőrzést gyakorolni, amely szavatolja, hogy a nevünkben megszülető döntések valóban a közjót, ezen belül az igazságosságot és a fenntarthatóságot szolgálják.

Az LMP képviselői az elmúlt hetek rohamtempójú törvényalkotása során is igyekeztek odafigyelni arra, hogy az átláthatóság és a társadalmi részvétel garanciái a konkrét javaslatok szintjén is megjelenjenek. Így tettünk a Nemzeti Földalapról szóló törvény esetében is, amely keretében létrehozandó szervezet a stratégiai jelentőségű állami földvagyon sorsa felett diszponál majd. Az állami földek tulajdonba adásának ellenőrzésében kulcsszerepe lehetne a környezet- és természetvédő társadalmi szervezeteknek, amelyek a szűkebb gazdasági érdekek mellett gyakran elsikkadó, mindannyiunk létének alapját képező fenntarthatósági szempontokat képviselik.

(16.10)

Módosító javaslatunkra, amely a különböző gazdálkodó érdekvédelmi szervezetek mellett az említett társadalmi szervezetek delegáltját is bejuttatni célozta a Nemzeti Földalap ellenőrző bizottságába, a volt és jelenlegi kormánypárt egyes képviselőitől értetlen szemöldökráncolás, másoktól gúnyos mosoly volt a reakció.

Bár feltételezzük, hogy ezek nem a kormány társadalmi részvételről alkotott hivatalos álláspontját tükrözik, szeretném megkérdezni önt mint a közigazgatásért felelős miniszter képviselőjét, vajon fontosnak tartja-e a szakmailag kompetens civil szervezetekkel és a szélesebb társadalommal való együttműködést a kormányzati tevékenység során. És amennyiben igen a válasza, milyen konkrét lépéseket terveznek a Nemzeti Földalap Kezelő Szervezet társadalmi ellenőrzésének biztosítására, illetve a civilek véleményének megjelenítésére más nagy horderejű (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), az egész társadalmat érintő döntésekben. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A válaszra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Államtitkár úr, parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Nemzeti Földalap jelenlegi delegálási rendjét egy konkrét jogszabály mondja ki, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium és más minisztériumok milyen delegáltakkal vehetnek részt az ottani munkában.

Ugyanakkor számunkra természetesen fontos, hogy mindenki, ahogy ön is kezdte a kérdését, mindenki jól informált legyen, a részvételi demokráciának részese lehessen. Ezt elsősorban nyilván az állampolgárok nem úgy tehetik meg, hogy minden törvényjavaslatot átnéznek, és így informálják magukat a parlament munkájával kapcsolatban, hanem nyilván az erre létrehozott, mind a törvényességet, mind a szakmaiságot szolgálni hivatott szervezeteken keresztül teszik ezt meg, mint mondjuk az Állami Számvevőszék, aminek a vezetőségét kiegészítette a kormány, az Alkotmánybíróság, amely szintén a törvényességre ügyel, a kormány szintén lépéseket tett annak érdekében, pontosabban egyéni képviselők, hogy feltölthető legyen ez a testület, és ott is megalakuljon a kontroll.

Ugyanígy fontos nekünk természetesen minden természetvédelemmel, környezetvédelemmel foglalkozó szervezetnél is a civileknek a véleménye, ezért hirdettük meg a nemzeti együttműködés programját, pontosan ezért, hogy mindenki együttműködhessen a kormányzattal. És az átláthatóságra szerintem jó példa az, ahogy kezdte akár a mostani kormánypárti többség itt a munkáját, hiszen a korábbi, mondjuk, a parlament alakuló ülését előkészítő tárgyalások eddig a színfalak mögött zajlottak, most ezek nyilvános ülések voltak. Ebből ön mind-mind láthatja, hogy azok a kérések, azok az irányok, amelyeket a képviselő asszony is fontosnak tart, ezen kormány számára is nagyon fontosak. De láthatja ugyanebben a szakmaiság megjelenését, hogy a törvényjavaslataink jó része mind szakmai testületektől, kamaráktól, érdek-képviseleti szervezetektől származott.

Jelen pillanatban az ön vagy önök... - nem tudom pontosan, melyikük nyújtotta be azt a bizonyos módosító indítványt, amelyre ön hivatkozott a Nemzeti Földalappal kapcsolatban, lehetséges, hogy most nem került befogadásra, de nyilvánvalóan akkor, amikor ezeket a szervezeteket működtetjük, a mi magunk jól felfogott érdeke is, hogy a környezetvédelem terén az egyik legaktívabban tevékenykedő civileknek, szakmai szervezeteknek a munkája megvalósuljon. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Ez természetesen nem zárja ki azt sem, hogy maguk a minisztériumi delegáltak is ilyen előélettel rendelkezzenek, tehát ilyen szemléletet vigyenek bele az újonnan létrejövő testületbe.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Viszontválaszra a képviselő asszonyt illeti a szó.

SZABÓ REBEKA (LMP): Köszönöm a válaszát. Az az igazság, hogy azért különösebben nem győzött meg minket. Nem tudom, egyrészt például említette azt, hogy nem az a lényeg, hogy a civilek minden törvényt elolvassanak, de itt nem is elsősorban erről van szó. Nyilván ön is tudja, hogy a környezet- és természetvédő civil szervezetek számos bizottságba, nagyon fontos társadalmi kérdésekről döntő bizottságokba delegálnak tagokat, tehát ez egy szokás, és egyáltalán nem látjuk annak az értelmét, hogy miért pont abba az ellenőrző bizottságba ne delegálhatnának, ami az egész állami földvagyon fölött fog rendelkezni, és az egész társadalmat érintő kérdésben fog így hosszú évekre előre meghatározó döntéseket hozni.

És ami a nemzeti együttműködés rendszerét illeti, köszönjük szépen, de mi ehhez képest sokkal valósabb és konkrétabb intézkedéseket szeretnénk látni, ami garantálja a társadalmi szervezetekkel való egyeztetést. Úgyhogy igaziból várjuk azt, hogy majd a jövőben a hasonló módosító javaslatainkat és a hasonló törvényjavaslatainkat, amelyek az átláthatóságot és az egyeztetést célozzák (Az elnök csenget.), hogyan fogják fogadni. Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Az államtitkári viszontválasz következik. Államtitkár úr, parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Legalább egy kicsit szeretném akkor megnyugtatni a képviselő asszonyt: igenis célja és az eddigi intézkedésekből is látta, hogy a kormányzat minél több döntéshozatalt szeretne különböző szakmai szervezetekben, máshol eldönteni. Tehát igyekszünk ezeket a döntéseket társadalmasítani.

Az már alkotmányjogi kérdés, és erről bizonyára az ön frakcióvezetője is hosszas eszmefuttatásokat tudna mondani, hogy az ilyen vagyonkezelő vagy bármilyen más, felelősséggel járó testületekbe való delegálás igenis felelősséggel jár, összeférhetetlenségi szabályokkal jár, azért ezt nem lehet hirtelen felrúgni és teljes mértékben átalakítani, pontosan azért, mert van egy jogállami konstrukciónk.

Lehet, hogy mellette egy másfajta társadalmi ellenőrző testületet kell létrehozni, de nem szabad keverni, mondjuk, a parlament felelősségét a kormány felelősségével és a civil szervezetek felelősségével. Ki-ki másfajta felelősséget vállal az ország sorsáért, az egyesületek inkább a szakmai véleményükért, a tagjaikért, mi nyilvánvalóan mind a tízmillió emberért itt a parlamentben és a kormányban is. Erre vigyáznunk kell (Az elnök csengetéssel jelzi az idő leteltét.), hogy ezeket ne mossuk össze semmiképpen. Remélem, egy kicsit sikerült megnyugtatnom.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:   116-123   124-131   132-139      Ülésnap adatai