Készült: 2024.09.22.19:31:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2005.11.28.), 272. felszólalás
Felszólaló Domokos László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  272  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DOMOKOS LÁSZLÓ, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Én még a költségvetési és pénzügyi bizottság előadójaként szerettem volna szólni, ezért elnézést, hogyha nem időben jeleztem.

Valóban, ahogy az előterjesztő képviselő úr is elmondta, november 16-án a költségvetési és pénzügyi bizottság megtárgyalta Tállai András képviselő úr önálló képviselői indítványát az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény módosításáról. S valóban, a parlamenti bizottságban az elmúlt három és fél évben példátlan módon az a helyzet alakult ki, hogy a bizottság képviselő tagja által előterjesztett törvényt, amelyet ellenzéki képviselő tett meg, a kormány támogatta. A bizottságban pedig, az MSZP-frakció tagjai egyedül maradva, tudták a bizottság többségében elfogadni azt, hogy most gyakorlatilag a mai nappal itt a parlament előtt is ezt a napirendet tárgyalhatjuk, hiszen valóban ott került tárgysorozatba, mind pedig az általános vitára való alkalmasságban többségbe.

A vita alapvetően arról szólt, hogy ez a ténylegesen adócsökkentést jelentő tétel, amely a vállalkozások számára az áfa visszaigénylését 50 százalékról 70 százalékra emeli fel, az egyszer európai uniós irányelv-e, másrészről pedig, hogy ennek a 20 százaléknak, amely mintegy 10-12 milliárd forintos költségvetési bevételt jelent, ha megmarad az 50 százalékos visszaigénylési hányad, akkor annak van-e jobb helye is. A többségben lévő fideszes képviselők arra hívták fel a figyelmet, hogy az Európai Unió - ez már az előterjesztő szájából is elhangzott - ez év áprilisában egy olyan irányelvet fogadott el, amely azt fogalmazza meg, hogy ebben a kérdéskörben módosításra szorul a magyar szabályozás.

A 10-12 milliárd forintos hatás természetesen most is kérdésként vetődik fel, tehát valóban a kormányzat ugyan támogatta ezt a bizottságban, de hogy pontosan milyen következményei lesznek a kiadási oldalra vonatkozóan, erre vonatkozóan nem kaptunk választ a parlamenti bizottsági vitában, egy szűkszavú kormánytámogatás hangzott el. Erre valóban felelősséggel majd megoldást kell teremteni.

A másik kérdéskörben az Európai Unió adóügyi és vámügyi főigazgatóságától, sajátos módon Kovács László korábbi MSZP-pártelnök, most európai uniós biztos hivatalából került ki ez az áfairányelv, amely a 17. cikkely (6) bekezdése alapján a tagállamoknak megtilthatja a nem teljes egészében üzleti tevékenység folytatását. Ez az érv hangzott el azzal szemben, hogy maradjon meg az 50 százalékos vissza nem igényelhetőségi szint a törvénytervezetben bemutatott 70 százalékkal szemben. Ez az irányelv valóban arra utal, hogy a szórakozás és a luxus kategóriájába tartozó kérdéseknél a tagállam megtilthatja a visszaigénylést. Viszont egyértelművé vált, hogy ez a mérték ilyen nagyságrendben nem lehetséges, és valóban itt a szakmai józanság és a törvények betartásának alapján, európai uniós tagállamként, az Európai Unió kötelező irányelvének figyelembevételével ismerte ezt fel a bizottság józan többsége, és ez alapján adta meg a támogatását.

Így azt kell mondanunk, hogy a bizottságban annak ellenére, hogy a korábbi időszakban jó néhány olyan kérdésben, ahogy az előterjesztő is elmondta, adóemelések történtek, ebben jelentős visszalépés történhet, amely a vállalkozók számára egy 10-12 milliárd forintos megtakarítást jelenthet, ezért a bizottság többsége ezt támogatva kéri a parlament támogatását is.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  272  Következő    Ülésnap adatai