Készült: 2024.09.25.17:30:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

160. ülésnap (2011.12.28.), 91. felszólalás
Felszólaló Vantara Gyula (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:31


Felszólalások:  Előző  91  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VANTARA GYULA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A Magyar Országgyűlés lassan 15 éve mulasztásos törvénysértést követ el, és immár 64 éve nem teljesíti a nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettségét a kitelepített magyar honfitársaink kárpótlásának halogatásával. A Felvidékről kitelepítettek ügyét az ENSZ 1950-ben jóváhagyott konvenciója szerint genocídiumnak tekinthetjük, vagyis etnikai alapon elrendelt diszkriminációról van szó. A Beneš-dekrétumok kapcsán kitelepített magyarokat megfosztották vagyonuktól, kultúrájuktól, szülőföldjüktől. Tízezernyi honfitársunk, köztük ötszáz Békéscsabára és környékére került felvidéki magyar család csak annyi személyes tárgyat vihetett magával, amennyit elbírt. Vagyonuk nagy részét egykori lakóhelyükön kellett hagyniuk, bankbetétjeik, ingatlanjaik is elvesztek.

A kitelepítés óta lassan egy emberöltőnyi idő telt el, és ezalatt a mindenkori magyar kormányok több óriási hibát is elkövettek. Az első és egyben legsúlyosabb hiba, hogy nem teljesítették a nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettséget, ugyanis az 1947-es párizsi békeszerződés 29. cikkelyének pontjában foglaltak értelmében kártalanítani kellett volna őket.

(12.20)

A második vétség, hogy 1949 nyarán megkötötte az egyezséget a csehszlovák kormánnyal, kölcsönösen lemondtak az egymással szemben fennálló követelésekről, ezzel Rákosi Mátyás és kormánya felmentette önmagát a teljes kártalanítás alól.

A harmadik, és talán legnagyobb bűnt a Horn-kormány követte el honfitársainkkal szemben, hiszen az 1996. évi 37. számú alkotmánybírósági határozatban kárpótlási kötelezettséget és határidőt 1997. július 30-áig megszegte. (Az elnök csenget.)

Három javaslatunk lenne tehát: az első, hogy az Országgyűlés nyilvánítsa ki (Az elnök csenget.), a kitelepített állampolgárok nem voltak háborús bűnösök; a második, hogy az erkölcsi rehabilitációt méltányos lenne egy jelképes összegű kárpótlással nyomatékosítani, amelynek mértékét a kormány szabná meg; és a harmadik, javasoljuk, hogy 2012. április 5-ét nyilvánítsa az Országgyűlés emléknappá.

Köszönöm szépen a türelmüket és a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok és a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  91  Következő    Ülésnap adatai