Készült: 2024.04.29.14:12:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

263. ülésnap (2005.11.08.),  147-280. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita folytatása és lezárása
Felszólalás ideje 3:19:35


Felszólalások:   13-147   147-280   280-340      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A politikai vitát lezárom.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a vasúti közlekedésről szóló törvényjavaslat általános vitájának folytatása és annak lezárása. Önök az előterjesztést T/17796. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/17796/1-3. számokon kapták kézhez.

Tisztelt Országgyűlés! Most az írásban előre jelentkezett képviselői felszólalások következnek, a napirendi ajánlás szerint 10-10 perces időkeretben.

Legelőször megadom a szót Tóth Gyula képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr. (Rövid szünet. - Tóth Gyula neve nem jelenik meg a kijelzőn.) Kártya bedugva, úgy látom.

Kérem a kollégákat Tóth Gyula szocialista párti képviselő úrnak megadni a felszólalás lehetőségét. (Rövid szünet. - Szalay Gábor táskája leesik a padsorok között. - Derültség.) Ez természetesen nincs összefüggésben a szó megadásával, képviselő úr. Úgyhogy egy kis türelmet kérek még, mert úgy látom, hogy egy pici technikai problémánk van. (Tóth Gyula elé kézi mikrofont helyeznek.) A szolgálat már adja önnek a mozgó mikrofont.

Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr. Kérem a jegyző urakat, írják a felhasznált időt.

TÓTH GYULA (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor 37 évvel ezelőtt gyakornokként először ültem vasúti mozdony vezetőállásában, a nyugdíjhoz közeledő Kóré Vilmos vezér úr, ha csak valami parányi kis forgalmi zavart érzett, azonnal azt mondta: gyakornok úr, ilyen rosszul még nem működött a magyar vasút. Évek múltával fővasúti mozdonyvezetőként, amikor a gyakornokok tőlem kérdezték ugyanezt, hasonló volt a válasz. Ha ma felszállok egy vezérállásba, csak azt a választ kapom: csoda, hogy a magyar vasút még működik.

(14.40)

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A vasút még működik, de mivel a pályán csak szaporodnak a lassú jelek, egyre kevesebb a szállított áru, nem csökken a veszteség; nem kerülheti el a MÁV, hogy végre megfeleljen a hazai igényeknek és az Európai Unió irányelveinek.

Ma a 40 ezer vasutas döntő többsége tudja és érti, hogy jobb szervezet, jobb szolgáltatás kell, de ennek a célnak az eléréséhez az eszközöket a vasút vezetőinek kell biztosítani. A vasút vezetői meg tudják azt is, hogy a MÁV-ot nyereségessé tenni szinte lehetetlen vállalkozás. A vasút állami támogatás nélkül sehol, még Nyugat-Európában sem nyereséges, Japánban is csak közelít a nulla felé. A 20 éven keresztül elmaradt fejlesztéseket, modernizálásokat nem lehet rövid idő alatt, egyik napról a másikra ledolgozni. Ma a vasutasok nagy részével meg az állampolgárokkal azt láttatják, hogy a vasút legalapvetőbb gondja a mindent elnyelő feneketlen zsák jellege, pedig a cég valójában egy erősen alulfinanszírozott vállalat, amire az államnak nem volt, nincs és nem is lesz önmagában elegendő pénze.

Kimondani persze kellemetlen, de igaz, hogy a vasutasok létszáma jóval nagyobb, mint amekkorát jelenlegi teljesítményük indokol. Összehasonlító vizsgálatok szerint az ugyancsak sűrű hálózatú, de a kontinensen még nem is a legjobb belga vasútnál a termelékenység, amit az egy főre vagy a hálózat hosszára jutó utaskilométer, árutonna-kilométer teljesítmény is mér, a magyarországinak duplája.

Joggal vetődik fel tehát a kérdés, mitől más most a vasút, a vasutasok jövője minden korábbi állapottól. Attól, tisztelt képviselőtársaim, hogy egy olyan időszak következik 2013-ig, amikor uniós pénzt lehet a felhalmozott hátrányok megszüntetése érdekében Magyarországra behozni. Nyilvánvaló, hogy a folyó finanszírozási tételeket továbbra is az államnak kell vállalnia, részben közszolgálati szerződésen belül, részben más eszközökkel.

Az is kell - a benyújtott törvényjavaslat célja, szelleme ezt egyértelműen igazolja -, hogy a köztársaság kormánya belátta a MÁV és a vasúti infrastruktúra fejlesztésének fontosságát. Nagymértékben segít ebben, hogy az Európai Unió is beismerte: a közúti forgalom szűk keresztmetszete és a környezetszennyezés miatt az egyik legfontosabb fejlődési irányt a vasútfejlesztés jelenti. Ennek köszönhetően a közlekedési infrastruktúra fejlesztésén belül a vasút az első és legfontosabb helyre lépett elő, ami számunkra azt jelenti, hogy nemcsak a közösségi forrás lehet az eddigieknél lényegesen nagyobb, hanem az a mérték is, amivel az Európai Unió támogatja Magyarországot az ilyen projektekben. Egyáltalán nem mindegy, hogy évente 200-300 millió eurót vagy 2-3 milliárdot kapunk-e a fejlesztésekre.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ugyanakkor nem lehet nem észrevenni, hogy amikor Nyugat-Európában elkezdték a vasúti rendszer rendbetételét, az államok szabályosan kistafírozták a cégeket mielőtt piacra engedték őket. Nálunk sem lehet ez másként, az államnak bizony mélyen a zsebébe kell nyúlnia, és minél több pályázathoz legalább az önrészt vállalnia kellene, másképpen nem marad működőképes a rendszer. Mert az tényleg tarthatatlan, hogy Magyarországon még ma is vannak olyan fővonalak, ahol 50-70 éves biztosítóberendezésekre van bízva a közlekedés, és az egyetlen, valóban európai uniós komforthoz közelítő minőségű Budapest-Hegyeshalom vonalon is húsznál több lassú jel van. A Dombóvár-Budapest és különösen Dombóvár-Gyékényes vonalakon még súlyosabbak az állapotok. A vonatok ablakából szerencsére nem, de a vezérállásból látható, hogy a pályák állapota a biztonságosság határát súrolja.

Ahhoz azonban legfeljebb áttételesen van köze a pénznek, hogy a vasutastársadalom korábbi presztízse mára elveszett. Választókerületemben még 15 évvel ezelőtt is Dombóvár vasúti csomóponti jellege, vasutasvárosi rangja miatt vonzó volt a vasút. Ma a fiatal szakemberek, mérnökök nem a vasutat keresik, de ha nem lesz megfelelő utánpótlás, a vasút nem tud működni. Tarthatatlan az is, hogy vannak olyan régiók, ahol 51 év feletti a vasutasok átlagéletkora.

Ma a vasutastársadalom azt hallja, hogy vasútfejlesztés címén 7,6 milliárd eurós fejlesztési összeg szerepel, 20 százalékos létszámleépítéssel. A teljesítmény miatt a 20 százalékos karcsúsítás lehet ugyan cél, de azt gondolom, ennél fontosabb a biztonságos, balesetmentes közlekedés, a munkavégzés. Ezért tehát azt javasolom, alaposan meg kell nézni, hogy a jelenlegi vasúti lehetőségek mellett ez reális-e. A vasút racionalizálása nem állhat csak annyiból, hogy embereket küldenek el, mert véleményem szerint a létszámleépítést a fejlesztési politikának mindenképpen meg kell előznie. Nem lehet racionalizálni úgy - és ezt hetente elmondják nekem a diszpécserek, a mozdonyvezetők, a jegyvizsgálók, a féklakatosok, de az állomásfőnökök is -, hogy Dombóváron és másutt is elbocsátások vannak, a központban meg folyamatosan létszámot bővítenek. A végeken azt látják, hogy a vízfejűsítés mára sok esetben a működőképesség rovására megy. Én meg azt mondom, ezt sürgősen fel kell számolni.

Fontos dolognak tartom, hogy a vasút szerves része legyen a közlekedéspolitikának. Fontos az is, hogy az állam a közlekedésben mindenkit egyformán mérjen és egyformán támogasson. A legsürgősebben megoldandó feladatnak azonban mindezekkel együtt azt tartom, hogy a vasutastársadalmat meg kell nyugtatni. Nem tartható az utóbbi évek gyakorlata, hogy még a területi vezetők sem lehettek igazán képben arról, hogy mi történik a MÁV-val. Az előttünk levő törvénytervezet alapján meg kell ismertetni a stratégiát, el kell fogadtatni azt, hogy mit szeretnénk csinálni, mi ennek az eszköze. A területi vezetőknek pedig lehetőséget kell adni arra, hogy a náluk jelentkező problémák megoldásához az elődök előremutató eredményeire is építve, maguk is hozzájárulhassanak.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A nyár folyamán együtt voltam vagy 70 elbocsátásra ítélt MÁV-dolgozóval, dombóváriakkal, bátaszékiekkel, fiatalabbakkal, idősebbekkel. Tapasztalatból mondom, nem igaz, hogy a létszámleépítést minden vasutas élből elutasítja, de azt jogosan várja el cserébe, hogy az áldozatvállalásnak kézzelfogható eredményei legyenek. Fel kell tehát a MÁV-nak építeni egy új kommunikációs rendszert, meg kell vitatni, hogy melyek azok a módszerek, eszközök, utasítások, belső folyamati rendszerek, amelyekkel az utasokat, a szállíttatókat és leginkább a szolgálatot teljesítőket tájékoztatni kell.

A vasút veszélyes üzem, a forgalmi utasításban is csak egyszer szerepel a “sietniö szó. Akkor kell sietni a forgalmi szolgálattevőnek, ha a mozdonyvezető a szabad jelzés ellenére sem indítja el a szerelvényt. A vasút új pályára akar állni, és mert nem akar lemaradni, sietnie kell. Ehhez ad felhatalmazást a törvénytervezet, ezért javasolom elfogadását.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Felszólalásra következik Tóth Imre, a Fidesz képviselője. Tíz percben öné a szó. Parancsoljon!

TÓTH IMRE (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy rendkívül fontos törvénytervezet fekszik előttünk, a vasúti közlekedésről szól. Átfogó, és végül is egy rendszergazdálkodást céloz meg, amely, úgy gondolom, feltétlenül hasznos. Fontos azért, mert mint ahogy a felvezetésben maga a törvény is tisztázza, az Európai Unió tagállamainak egy egységes vasúti rendszert kötelessége kialakítani mind a személyszállításban, mind a teherszállításban és különösképpen a biztonsági kérdésekben és a vasúti pályák tulajdonlásában, illetve építésében, működtetésében.

Fontos ugyanakkor ez a törvénytervezet és ez a szabályozás azért is, mert egy stratégiai jelentőségű vonalas rendszerről van szó. Ez legalább olyan fontos, mint a közútjaink, a légi közlekedés háttere és feltételrendszere, vagy a vízi közlekedés egész rendszere. A vonalas rendszerekről, annak birtoklásáról, működtetéséről szereztünk egyre szegényedő gazdag tapasztalatokat, hiszen a Horn-kormány idején, nem elfelejthető, hogy két rendkívül fontos vonalas rendszert, a villamos rendszerünket és egy másik vonalas rendszert, a gázközművagyon-rendszert a Horn-kormány soha vissza nem tapsolhatóan, igen előnyösen véglegesen eladta.

(14.50)

A magyar önkormányzatok, az egész gazdaság nyögi ennek hátrányait. Tehát egy újabb vonalas rendszer tulajdoni kérdése, működtetése indulásánál ki kell indulni ezekből a tapasztalatokból is. Az anyag, a törvénytervezet jó néhány helyen említi, nevesíti az önkormányzatok, a települési önkormányzatok tárgyhoz kötődő, vasút működéséhez kötődő lehetőségeit, nem említi a megyei önkormányzatokat, valamilyen mértékben a régiókról szól, majd nem vezeti végig a gondolatot, és gyakorlatilag az önkormányzati társulásokról szól a települési önkormányzatokhoz hasonló részletezettséggel.

Magam három megközelítésből is szeretnék csak az önkormányzatokat érintő törvényrészekhez hozzászólni, részben úgy, mint 15 esztendeje polgármestere egy kisvárosnak, ahol vagy amelyen egyébként kétszintű vasúti vonal is megy át és találkozik. Az egyik az anyagban is említett úgynevezett törzshálózati vonal, ez a Békéscsaba-Gyula-Sarkad-Kötegyán vonal - régi nevén Trianon előtt Alföld-Fiume vasútnak mondtuk ezt a vasúti vonalat -, és az úgynevezett mellékvonal vagy szárnyvonali kör: Kötegyán-Sarkadkeresztúr-Okány és Vésztő vonal is itt található.

Szólni kívánok mint kistérségi elnök is: 15 évvel ezelőtt Magyarország első kistérségét, többek között a közös közlekedés működtetésének céljával is létrehoztuk, és annak a kísérleti terepasztalnak, lombiknak a tartamát is adja a mi kistérségünk, a sarkadi kistérségünk, ahol a MÁV-vezetés a balassagyarmati kísérleti terepasztal mellett a Gyula-Sarkad-Vésztő vonalat jelölte egy kísérleti terepasztalnak, mielőtt ez a törvény hatályba lép. Vannak tehát előző és jelenlegi, kísérleti időszakba eső tapasztalataink is.

Mi volt a jelenlegi kormányzat által az egyébként logikusan három és fél évvel ezelőtt megajánlott menetrend? A menetrend így hangzott: legfontosabb a nagy elosztó rendszereket, így az államigazgatási, önkormányzati rendszert rendbe tenni, világossá tenni, mi a települések, mi a kistérségek, mi a megyék szerepe, megy-é a megye vagy marad, és a régiók közigazgatási szerepét is a területfejlesztési szerepén túl tisztázni. Miért fontos ez a kérdés? Azért, mert ezek az ígéretek füstbe ment tervek maradtak, nem realizálódtak, noha kategorikusan ígértek voltak, és százmilliókat fordítottak például az Idea program kidolgozására. Hogyan kapcsolódik ez a vasúti törvényhez? Nem mindegy, hogy milyen körnek tesszük föl a kérdést: egy meg sem született, véglegesített régiónak vagy egy félig működő kistérségnek vagy egy “marad-e a megye, vagy megy-e a megyeö közigazgatási képződménynek, hogy tehát a vasúti közlekedésről szóló törvényben megajánlott lehetőségekkel kíván-e élni, tud-e élni, akar-e élni. Egy egészen más gazdasági kör, egy egészen más szavazati háttér kell, hogy erre reagáljon.

A kísérleti nyúl szerepében a balassagyarmati és a sarkadi-vésztői vonalat nevesítette a MÁV, egyébként a települési önkormányzatok megkérdezése nélkül. A települési önkormányzatok, mi - a saját kistérségünkre redukálva innentől a gondolataimat - rettenettel vettük kezünkbe ezt az elképzelést, hiszen tapasztaltuk, hogy az önkormányzatokra milyen nemkívánatos és fedezet nélküli állami programokat oktrojálnak. Mondjunk néhány ilyet! A kisposták bezárása tipikusan ilyen, vagy a kisóvodák és a kisiskolák bezárási programja. De a kisposták esetében erős a hasonlat a vasúttal, hiszen egy nagy rendszer, amely az állam tulajdonában van, az működteti profi módon, laikusoknak, településeknek pótcselekvésként szeretnék odaadni és még választási lehetőséget sem kívántak nyújtani. Nos, ebbe a helyzetbe nem szerettünk volna a vasút esetében kerülni. Megnyugtató, hogy az anyag már nem teszi kötelezővé, nem így helyezi kilátásba az önkormányzatok bekapcsolódását az esetleges vasúti szárnyvonalak működtetésébe, hanem önkéntes, választható változatot ajánl meg. Ez így helyes, csak így helyes, egyébként kivitelezhető sem lenne másképp, hiszen egy kétharmados önkormányzati törvényt érintene, amit a Fidesz részéről semmiképpen nem támogatnánk, hogy az önkormányzatoknak kötelezően ebben a programban részt kelljen venni.

Görget a vasút - az előttem szóló MSZP-s Tóth Gyula képviselőtársam által is említetten - igen jelentős, több mint 70 milliárdos hiányt. Gyakorlatilag a települési önkormányzatok ennek a vagyonrésznek a megajánlásával úgy érezték és úgy éreztük, hogy ezt a szomorú és nehéz örökséget szeretnék nekünk szárnyvonalak formájában átadni. Ezzel persze szárnyalni semmiképpen nem tudnánk. Így megerősödne a leszakadó térségek trendje, hiszen ahol ezeket a vasúti pályákat megszüntetik, nem működtetik vagy éppen az önkormányzatoknak átadva azokkal szeretnék bezáratni, leállíttatni azon a teher- és a személyforgalmat, ezt az önkormányzatok nem tudják és nem akarhatják fölvállalni. Azt kell gondolnunk, hogy főzni esetleg a gazdasági miniszter, a MÁV vezérkara is tud, de azért a tömegétkeztetést bízzuk a szakértő szakácsokra! Így gondolom én, hogy az önkormányzatok helyett nem szabad, hogy az önkormányzatok posta helyett kisposta és nagyposta, MÁV helyett a szárnyvonalakra vonatkozóan pedig vasút legyenek és legyünk. Ez a káosz biztos jele. Az egy más kérdés, hogy az önkormányzatokat eddig is kellett tájékoztatni a menetrendekről, ezt követően is, e törvény hiányában is kellene működtetni, de örömteli, hogy ez a törvény ezt az alapjogát az önkormányzatoknak megerősíti.

Azonban fölvetődnek azok a kérdések, amelyeket a miniszter úrnak, a vasút, a MÁV vezetőinek is többször föltettünk. Nem az-e az eltervezett állami cél, hogy a kísérleti vasúti szárnyvonalak lebontását az érintett gyanútlan önkormányzatokkal mondassák ki, mármint hogy ezeknek a bezárását, működésen kívül helyezését? Amennyiben pedig valóban jó szándék vezérli a kormányzatot, a MÁV vezetését, miért nem részeltetik az összes önkormányzatot az összes vasúti vagyonban? Vagy a kísérleti részt miért nem a nagyvárosoknál, a jól működő rendszereknél kezdik? Vagy a kísérletek miért nem a jobb állagú vasúti pályák, jobb adóerő-képességű önkormányzatok területén kezdődnek? A tartósan ellehetetlenült MÁV-területek, vasúti pályák házassága az önhikis önkormányzatokkal nem eleve csőd-e, két szegény ember találkozása? Mi lesz a jelenlegi MÁV-kézben lévő mellékvonalak sorsa, ha nem kell az önkormányzatoknak? Ha gazdasági befektető nem jelentkezik rá? Ha jelentkezik a vasút programozására, vitelére, azonban busszal, közúton kívánja ellátni ezt a programot? Ebben az esetben vasútról beszélhetünk-e? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) “Eltéved - Illyés Gyulával szólva -, kinek az út az irány és nem a cél.ö Nos, a vasút is egy fontos irány. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Felszólalásra következik Lezsák Sándor független képviselő, 10 perces időkeretben. Megadom a szót. Képviselő úr, parancsoljon!

LEZSÁK SÁNDOR (független): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Két-három hete itt a tisztelt Házban Fónagy képviselő úr javaslatáról vitatkoztunk, és a kedvem erősödött, hiszen ellenzéki, kormánypárti képviselők azonosan nyilatkoztak meg, hogy szükség van egy ilyen vizsgálóbizottság fölállítására, és úgy véltük, hogy alkalmas lesz mindazon kérdések megválaszolására, egyeztetésére, annak a nemzeti minimumnak a megfogalmazására ezen a területen, amelyek már most a vita eddigi szakaszában is felmerültek. Aztán derült égből a villámcsapás: bármennyire is támogatták kormánypárti képviselők szóban ezt a vizsgálóbizottságot, ennek a felállítását, mégis a gyakorlatban ez elmaradt, másképpen döntöttek.

(15.00)

A kedvünket nem vették el, újra nekifeszülünk ennek a kérdésnek, hiszen azt tudomásul vettük, államtitkár úr, hogy a törvényjavaslat benyújtását részben szükségessé tette az Európai Unió jogrendjéhez történő alkalmazkodás, azonban a törvényjavaslat több része nincs összefüggésben uniós tagságunkkal, ezért nincs lépéskényszer, nem vagyunk olyan időzavarban, ami szükségessé tenné a közeljövőben például a szárnyvonalak részleges privatizációját vagy a személyszállítási és teherszállítási üzletág mesterséges szétválasztását.

Az előterjesztés szemléletére jellemző az élettől elszakadt voluntarizmus, amelyik azt képzeli, hogy például a vasúti fejlesztést lehet liberális és lehet konzervatív módszerek szerint vezényelni. Elég, ha utalok az általános vita első szakaszára, amikor is az hangzott el, hogy “amíg a liberalizációs vasútpolitika a szabad verseny céljának szem előtt tartásával a piac deregularizációját tűzte ki célul, addig a konzervatív vasútpolitikán alapuló működést a valódi verseny hiánya jellemziö. Ilyen és ehhez hasonló megállapításokat olvashattunk, illetve hallhattunk kormánypárti képviselőktől.

Maga a magyar vasút története példa arra, hogy nem lehet íróasztal mellett megálmodott ideológiák szerint fejleszteni a vasúti közlekedést. Mindig van a vasúti fejlesztésnek egy olyan maximálisan elérhető eredményessége, amit csak egyféleképpen lehet elérni, és ezt a módszert csak az utókor gazdaságtörténészei címkézik vagy liberálisnak, vagy konzervatívnak. Most az előterjesztő előre feltételezi - bármiféle hatástanulmány írása vagy történelmi múltunk tanulmányozása nélkül; vagy legalábbis ennek nyomait nem találjuk -, hogy csak a vasúti hálózat részleges privatizációja javíthatja meg a vasúti közlekedés helyzetét. Elég ingatag ez az állítás saját múltunk tükrében is.

Magyarország első két vasúti vonalát, a Pest-Vác és a Pest-Szolnok vonalat magántársaságok építették. Már a Batthyány-kormány is szembesült azzal a gonddal, hogy az akkori háborús helyzetben nem szolgálja az ország érdekét az állami felügyelet hiánya, államosították a vasúti társaságokat, és megalakították a Magyar Középponti Vasúttársaság nevű állami tulajdonú részvénytársaságot. Ez az állami vasúti társaság mindössze két esztendőt élt, mert a magyar gazdaságot lefojtani kívánó, osztrák érdekeket szolgáló gazdaságpolitika első dolga volt a privatizálás. 1850 és 1868 között tehát az úgynevezett liberalizált fejlődési szakaszban tíz vasúti társaság is próbált vasutat építeni az országban, igen szerény eredménnyel.

A vasútépítés csak a kiegyezés után lendült fel a Magyar Királyi Államvasutak megalakulása révén. Ez az állami cég volt a vasútépítés fő lebonyolítója, azaz vasúttörténetünknek ez az úgymond konzervatív szakasza volt a legeredményesebb korszaka. Nem lehet azt állítani, hogy mesterséges előnye volt az állami vasúttársaságnak, mivel gazdaságtörténetünk 160 vasúti társaság működését tartja nyilván 1940-ig. Alakultak tehát önkormányzati kezelésben elővárosi vasutak, magánkezdeményezés révén erdei vasutak, bányavasutak, vasúti szárnyvonalak, de egyikük sem bizonyult hosszabb életűnek, még liberalizált gazdasági körülmények között sem. A legnagyobb magántársaság, a Duna-Száva-Adria Vasút - egyszerűsített nevén a Déli Vasút - nem bírta kigazdálkodni az 1930-31-es válságos évek forgalomcsökkenésének kieső bevételeit és így 1932-től ez a Balaton menti vonal is állami kezelésbe került.

Mit is igazol ez a rövid magyar vasúttörténet? Valószínűleg azt, hogy állami felügyelet és tulajdonlás nélkül, tehát liberalizált gazdasági környezetben nem épült volna ki a mai vasúti hálózat, és a már kiépült hálózatot sem sikerült volna megőrizni; gondoljunk csak a Déli Vasút példájára. Vajon miért bízzunk olyan gazdasági csodában, amit saját gazdaságtörténetünk sem igazol? Nem igazolja az állami tulajdon hátrányait más országok tapasztalata sem, példa erre az Európai Unió országaiban, így az Egyesült Királyságban, Franciaországban az állami vasúti társaságok ismételt fejlesztése. Ma az Európai Unió korábbi tagállamaiban újra felfedezik a vasutat, ismét lerakják a síneket a korábban megszüntetett pályákon és újabb vonalak kiépítésén fáradoznak. Bebizonyosodott, hogy a drága benzinre, gázolajra, úthasználati díjakra kényszerülő közúti közlekedés nem bírja az árversenyt a vasúti szállítással, és az is bebizonyosodott, hogy a vasúti szállítás lényegesen kevésbé terheli a környezetet, mint a közúti fuvarozás.

Vasúttörténeti múltunk rövid felvázolása felvet még egy súlyos kérdést. Ha ennyire meghatározó volt az állam szerepe a fejlesztésben és a világgazdasági nehézségek esetén a fennmaradásban, akkor miért nem nyilvánítja ki a törvény, hogy továbbra is kell a magyar nemzeti vasúttársaság. Ennek a kihangsúlyozása, leszögezése nincs benne a törvényben, s már ezért is elfogadhatatlan.

A törvényjavaslat megteremti annak a lehetőségét, hogy a nemzeti vasúti társaságnak privatizálnia kell az úgymond gazdaságtalan szárnyvonalakat, és csak a fő vasúti vonalakat kellene megtartani állami tulajdonban. Itt is elmarad a hatástanulmány, illetve nem ismerjük. Ugyan miért érné meg önkormányzatoknak üzemeltetni szárnyvonalakat? Hogyan ellenőrizze állomásfőnökei, bakterei munkáját a fogyókúrára kényszerített önkormányzati apparátus? Elfogadják-e az új vasúti társaságok a MÁV-dolgozók vizsgáit és viszont? Ha szakszerűtlen ellenőrzés miatt balesetek történnek, felelős-e a polgármester vagy netán a megyei közgyűlés elnöke? Szakmailag megalapozatlan, nagy ívű elképzelések sorjáznak az előterjesztés indoklásában a részletekkel történő szembenézés nélkül.

Áttekintve, tisztelt államtitkár úr, az uniós kötelezettségen túlmenő előterjesztéseket, csatlakoznom kell Fónagy miniszter úr megállapításához, miszerint ez a törvény egyetlen dologról szól: az azonnali és gyors privatizációs lehetőségekről. Arról, hogy lehet a magyar vasút még jól működő tevékenységeit kimazsolázni, kiprivatizálni, és működésképtelen állapotban hagyni a többi részét. Nem járulhatunk hozzá ehhez a romboláshoz, ezért a Nemzeti Fórum, független képviselőcsoportunk elutasítja ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces felszólalásra következik Tóth Imre, a Fidesz képviselője. Parancsoljon!

TÓTH IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót. Az önkormányzatok szerepvállalásával szeretném folytatni. Bizony az a kísérlet, ami a balassagyarmati és a sarkad-vésztői vonalra kiíródott, egy füstbe ment terv. A települési önkormányzatok például a mi térségünkben semmilyen mértékig semmibe nem voltak bevonva, semmiben közre nem működtünk, az erről leírt jelentések minden reális alapot nélkülöznek, amennyiben ezt működő rendszerként kívánják bemutatni. Ugyanakkor értelmetlen megfogalmazásokat is mutat. Idézek a kísérleti anyagból: “Települési szinten kitűzték célul, hogy a vasúti infrastruktúrának a település társadalmi életébe való minél sokrétűbb beillesztésére irányuló közös intézkedések megtétele fontos.ö Forgattuk, forgattuk ezt a mondatot, máig nem tudtuk lefordítani. Én tizenöt éve vagyok polgármester, de nem érthető ez. Államtitkár úr biztosan meg tudja ezt majd magyarázni a többi polgármesternek is.

A vasútállomások és környékük kulturált környezetbe illeszkedő kialakítása. Ha ezt úgy fordítjuk, hogy nekünk kellene a vasúti pályaudvarokat rendben tartani, akkor egyet is érthetünk vele meg nem is. Egyetérthetünk akkor, ha a vasutak átveszik a bölcsődék, óvodák és a helyi egészségügy irányítását, működtetését, ebben az esetben mi átvesszük a vasutak szerepét, de ez rothadást generál minden rendszerben, amely egyébként viszi a maga dolgait - helyesen.

Az érintett településkör tizennyolc önkormányzatot számlál, ennek 80 százaléka önhibáján kívül hátrányos helyzetű, az alapfeladatait sem tudja ellátni, nemhogy vasúti ügyekre tudna fordítani. Ezért ezek az önkormányzatok kereken-kategorikusan véglegesen kimondták és kimondják most is általam, hogy köszönjük, ezt a “briliánsö elképzelést nem kérjük, nem kérhetjük, épp a vasút jó megtarthatósága érdekében.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki oldalon.)

 

(15.10)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Felszólalásra következik Arnóth Sándor, a Fidesz képviselőcsoportjából. Parancsoljon!

ARNÓTH SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tulajdonképpen polgármester úr szavaival folytatnám, vagy visszautalhatnék Tóth Gyula szocialista képviselőtársam megszólalására, hiszen gyakorlatilag mindannyian, akik eddig szóltunk, a vasút problémáit hoztuk elő, azt a hatalmas nagy problémahalmazt, amit gyakorlatilag nem nagyon sikerült kezelnie senkinek.

Az előttünk lévő törvény az 1993-ban elkészült törvényt módosítja nagyon sok pontban, gyakorlatilag szinte teljesen átírja, hiszen 96 paragrafusát írja át a százból, és ha jól tudom, ez az ötödik verzió, amit különböző érdekcsoportok megengedtek egymásnak, illetve elgáncsoltak. Nos, ez az ötödik verzió is egy kicsit olyan, mint a kapuzárási pánik, hogy hirtelen csinálni kell valamit, tehát produkáljunk valamit, és ez mindent magán visel emiatt.

Akkor nézzük, hogy mi a gond ezzel a törvénnyel! Az első az, hogy maga a törvény egy eszményi vasúti állapotot tételez fel. Ez magyarul azt jelenti, hogy egy olyan vasúttársaságról szól, amelyik tulajdonképpen megfelelő keretek között, megfelelő színvonalon működik. Ez nagy túlzásokkal igaz; be kell vallanunk, hogy nagyon nagy túlzásokkal igaz. Igaz, mert azok a vasutasok, akik még megmaradtak, azok a vasutasok, akiket még nem szerveztek ki, nem küldtek el, még dolgoznak, és tisztességgel teszik a dolgukat. De ez a törvény néhány alapvetést nem tartalmaz. Az első, hogy ehhez a bizonyos eszményi állapothoz vajon hogyan jut oda a vasút. Merthogy nem ott van, az biztos, sőt olyan folyamatok zajlanak benne, amelyek éppen az eszményi állapothoz vagy legalább egy jó állapothoz képest visszafelé húzzák.

A második, hogy van-e lehetőség ennek a megfelelő állapotnak az elérésére. Tóth Gyula képviselőtársam mondta, hogy ő mozdonyvezető volt, és beszélgetett vasutasokkal. Én is a vasútnál kezdtem a tanulmányaimat, és valóban különleges érzés az, amikor egy M62-es motorterébe bebújik az ember, és próbál rajta javítani. De azok az M62-esek már akkor gurultak, amikor én kicsi gyerek voltam. A V43-as mozdonyok, a szilícium-egyenirányítós mozdonyok is már harmincvalahány évesek, azóta nem történt fejlesztés.

Hölgyeim és Uraim! Hol vagyunk ettől az állapottól?! És nem is látom, hogy ezt az állapotot hogyan akarja elérni a törvény alapján. Az sincs tisztázva, hogy gazdasági vagy társadalmi kérdésként kezeljük-e a vasúti kérdést, ugyanis ha gazdasági kérdés, akkor arra megfelelő, de ha társadalmi kérdés, vagyis az elzárt területek mobilitását hozza elő, akkor viszont fel kell tenni a kérdést, hogy ki fizeti a révészt. Hol van a vasút finanszírozása? - mert ugyancsak, amikor én először bebújtam az M62-es motorterébe, akkor találta ki valami eszement az önfenntartó vasút eszméjét. Ennek isszuk most a levét 20 vagy 30 év után, minden pénzt kiszedtek belőle. Attól a pillanattól kezdve megszűnt a mozdonypark és a vasútikocsi-park fejlesztése.

Az sincs eldöntve ebben a törvényben, hogy vállalati avagy nemzeti ügyről szól-e a törvény. Ha vállalati ügy, akkor nagyjából megfelel, hiszen ahogy Lezsák képviselőtársam mondta, arról szól a törvény, hogy mit hogyan lehet privatizálni, és nem az a kérdés, hölgyeim és uraim, hogy vajon a vasúti tevékenység hozza-e a pénzt, mert az vagy hozza vagy nem, de inkább nem. A kérdés az, hogy hogyan és hányan tudnak hozzáférni ahhoz az általunk minden évben megszavazott költségvetési támogatáshoz. Hiszen ez a vasút - mint ahogy mondták - Európában, sőt a világon nem tud rentábilis lenni. Akkor egy dolog van, hogy hogyan költjük el, hogyan szedjük le az állami támogatást, és hogyan illesztjük hozzá a mi igényeinket.

Azonkívül, ha a szakmai hiányosságokat soroljuk, akkor el kell mondanunk, hogy az állami felelősségvállalás megfogalmazása hiányzik ebből. Az állami felelősségvállalást máshogy úgy hívják, hogy költségvetés. A költségvetést a parlament fogadja el, minden évben törvényként. Ez nincs benne a törvényben. Az van benne a törvényben, hogy a közlekedési miniszter és a pénzügyminiszter egyetértése szükséges ahhoz, hogy bármiféle döntést hozzanak a vasút érdekében.

Hölgyeim és Uraim! Hogy mennyire nem felel meg egymásnak a két tárca kommunikációja, csak egy példát szeretnék mondani. A kezemben egy táblázat van, hogy mit ír elő a Pénzügyminisztérium, és mellette egy másik hasábon, hogy mi a valóság. Két állomást néztem meg, Hegyeshalmot és a mi vidékünkön Biharkeresztest. A Pénzügyminisztérium előírja, hogy 0-tól 24 óráig át kell engedni a Románia felé haladó vagy éppen az Ausztria felé haladó vonatokat. Ezzel szemben Hegyeshalomban például most az a helyzet, hogy vasárnap reggel 6-tól este 6-ig nincs szolgálat, ami át tudja engedni a vonatokat. De ugyanez van Biharkeresztesnél, ott pedig az a helyzet, hogy az üzemidő reggel 5-től 21 óráig tart, holott 0-tól 24 óráig tartó szolgálatot írnak elő.

Hölgyeim és Uraim! Ha itt két ember megegyezésére szűkítjük le a közös felelősségünket, akkor vajon mitől működne ez a vasúti törvény? Vagyis az egyszemélyi döntések felelősségét a közösségi döntések szintjére kell emelni, tehát a kormánynak kell döntenie a kérdésekben, illetve a parlamentnek.

Az is fontos, hogy nem a gazdálkodás mikéntjét kell előírnia a MÁV-nak, hiszen az más törvényekben rendkívüli módon szabályozott, hanem az állami igényeket kell megfogalmazni, és végre az állami igényeket megfogalmazva, meg is kell azokat finanszírozni. Hiszen az lehetetlen állapot, hogy most tíz utasból kilenc valamiféle kedvezményt vesz igénybe, ami után egyébként a vasút nem kapja meg a térítési díjakat.

Ez az egyik oka annak, hogy közösségi felelősséget kell vállalni, vagyis társadalmi kérdésként, nem pedig üzemi kérdésként vagy pusztán gazdasági kérdésként fogjuk fel a vasút ügyét.

Fogalmi hiányosságok is szerepelnek ebben a törvényben. Az egyik sorban írják, hogy költségvetési támogatásról van szó, például az idén 52-53 milliárd forintról, holott egy közszolgáltatást rendel meg a magyar kormány. A közszolgáltatásért pedig szerződés szerint fizetni kell, az nem támogatás, az egy szerződés ellenértéke. Ezek azok a kérdések, amelyek például mutatják, hogy mennyire hiányos ez a törvény.

A következő gond, amit felvetnék ezzel kapcsolatban, hogy ez a vasúti törvény nem csökkenti a versenyhátrányt. Gondoljanak csak bele, belép a kamion valahol az országba, gyakorlatilag ingyen használja azokat az utakat, mondjuk, nem autópályán megy, tehát az alsóbbrendű útvonalakat ingyen használja. Ezzel szemben, ha bárki belép a Magyar Államvasutak vonalaira, abban a percben ő pályahasználati díjat kell hogy fizessen. Innentől kezdve világos, hogy a vasúti pénzből finanszírozzuk az utak javítását. Tehát teljesen elcsúszik a lényeg.

Egy másik példát is hadd mutassak be, hogy mennyire nevetséges módon szerveződik ez a dolog. Ha, mondjuk, Bükkábrányból elindítanak egy szerelvényt Biharkeresztesre, annak az ára most 0,5 euró/tonna. Négyszer kell leváltani a mozdonyt azért, mert a szerelvény másik végére kell átjárnia, tehát körüljárnia vasúti szaknyelv szerint, és a négyszeri körüljárást úgy számolják el, hogy 1,2 euró/tonna. Tehát szállítani lehet, amikor konkrét szolgáltatást végez valaki, 0,5 euró/tonna, egy körüljárás 1,2 euró/tonna. Ez gyönyörű! Ez azért nevetséges!

Magyarul: az árképzés is versenyhátrányt okoz.

(Az elnöki széket dr. Dávid Ibolya, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A következő nagyon nagy gond: a társaságok, amelyeket így szerveznek, ki fogják vinni például a kocsivizsgálatokat. Tehát mindenki maga vizsgálja azt a kocsit, amit majd felenged a vonalra. De hölgyeim és uraim, nekem jó az a vizsgálat, vajon a valóságnak jó? Kiállja az a valóság próbáját?

Aztán a következő gond, hogy ki végzi ezt a vizsgálatot, hogyha végzi. A konkurencia, mondjuk, a MÁV végzi a másik vasúttársaságnak, vagy hogyan lesz ez? Mi lesz az oktatással? Oktatási központok vannak Debrecenben, Miskolcon, Nyíregyházán, ráadásul olyan helyeken, amit érdemes kiprivatizálni. Mi lesz a vizsgáztatással, a más országokban elfogadott vasúti diplomákkal vagy vasúti végzettségekkel? Azok sincsenek szabályozva ebben.

Ott van aztán a vasúti hivatal. Kérem, ez egy kádertemető lesz, párhuzamosságok sorozata ott van. A felét elvégzi a közlekedési felügyelet, a másik felét az igazgatás, utána pedig a versenyhivatal. Minek oda egy újabb hivatal? Csak azért, hogy legyen? Ez lenne az olcsóbb állam? Szerintem ez nem jó.

Tehát gyakorlatilag a versenyhátrányt, ha a vasutasok sorsát megvizsgáljuk, ez a törvény nem szolgálja azt. 47 ezer dolgozó volt a legutolsó statisztika szerint a MÁV alkalmazásában. Hol fognak ezek a dolgozók dolgozni, mi lesz a sorsuk, mi lesz az elbocsátandók sorsa? Nem kell ennyire sietni.

(15.20)

Nem kell ennyire sietni, mert ez egy erőltetett dolog; a privatizáció erőltetett előkészítése csak kárt okozhat.

Államtitkár Úr! Ezekre a dolgokra, amiket most elmondtam, mindre adtunk be módosító javaslatokat. Kérem, vegyék figyelembe, már hogyha nem lenne az a legszerencsésebb, hogy levennék ezt a kérdést. Ez egy olyan dolog, amit már mondtam máshol, másoknak, hogy elkapkodott, időn túli ügy.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Kétperces felszólalásra megadom a szót Tóth Imre képviselő úrnak, a Fideszből.

TÓTH IMRE (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Előző hozzászólásomban Illyés Gyulát idéztem - nem fejtettem ki a lényeget -, aki mondja: “Egy helyen eltéved, kinek az út az irány és nem a cél.ö Nem a vasút a cél, a vasút csak eszköz a személyek, a gazdaság és a dolgok térbeli mozgatására, tehát vidékpolitikáról beszélünk egyúttal, amikor vasúti szárnyvonalakról beszélünk, és ez jusson eszünkbe, ne két vasúti sín, amely valahonnan valahová fut, és azt mondják, hogy a szárnyvonalon a vidékre, a semmibe. A vidék, az valami, és ezért értékként meg kell tartani.

A jelenlegi kormánynak is helyesek a célkitűzései. Azt mondja, hogy a vidékpolitika, a kistelepülések támogatása fontos - a cselekvés és a tettek mutatják ezt. Az önkormányzatoknak kalandként semmiképpen ne adjunk át lerobbanó vasúti vonalakat. 7800 kilométer vasútból körülbelül ez a kérdéses rész 3-4 ezer kilométer, ami szárnyvonal lehet, leépülhet, és a gondot okozhatja. 3200 településből körülbelül ötszáznak van vasútállomása, és a mi térségünkben, ami kísérleti volt, ez a Gyula–Sarkad–Vésztő térség, megnéztük, hogy a vasút saját számításai szerint ez milyen állagú. Tessék elképzelni, hogy a kettő évvel ezelőtti költségvetés 4 milliárd ráfordítást állapított meg, ma ez minimum 5 milliárd. Egy olyan egységet, egy olyan rendszert szeretnének tehát nekünk átadni, aminek az állaga, egy szeletet kiemelve ebből a szárnyvonalból, ez a kísérleti rész, gyakorlatilag olyan, mint egy rossz ló: mind a négy lába sánta, gebe, öreg, alultáplált és kehes, és erre akarják az önkormányzatokat ültetni.

Köszönjük, ezt így nem kérjük. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Megadom a szót Németh Sándor képviselő úrnak, a Fideszből - bocsánat, Németh Szilárd képviselő úrnak, elnézést.

NÉMETH SZILÁRD (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Hallhattuk, hogy akár ellenzéki, akár kormánypárti képviselő szólt hozzá az imént a vasúti törvény tervezetéhez, mindannyian nem tudtunk elszakadni attól a rögvalóságtól, amit a mai magyar vasutasélet, illetve a vasutastársadalom meg a nemzeti vasút helyzete jelent. Én arra szeretném azért megkérni kormánypárti képviselőtársaimat, hogy amikor a törvényhez benyújtott módosító indítványokról fogunk szavazni, illetve magáról az egész törvényről, akkor ne feledjék azt, ami itt elhangzott, és a gombot is eszerint nyomják meg, és ez, azt gondolom, akkor teljesen ellenkezik azzal a vasúti törvénytervezettel, ami előttünk fekszik, és amelyet a Gyurcsány-kormány nyújtott be.

Most nézzük magát a törvénytervezetet, amely preambulumában egy nagyon szép célt tételez: “Az Országgyűlés a nemzeti közlekedéspolitikában meghatározott elvek érvényesítése, a magyar vasúti közlekedésnek az egységesülő nemzetközi vasúti közlekedési rendszerbe illesztése, a vasút által végzett környezetkímélő közlekedési szolgáltatások iránti igények növekedésének elősegítése, valamint a vasúti közlekedés biztonságának növelése céljából alkotja a következő törvényt.ö Azt gondolom, ebben szintén egyetérthetünk, azonban nézzük, hogy ha ezt a törvényt így fogadjuk el, ahogy előttünk van, illetve egyáltalán elfogadjuk ezt a törvényt, akkor mi történik: lesz-e változás a vasútnál, avagy nem, lesz-e valódi európai vasútvonalunk, lesz-e valódi európai munkahely a MÁV-nál? És folytathatnánk a sort.

A törvényjavaslat 3. §-ának (2) bekezdése kimondja: “A közlekedésért felelős miniszter feladata a pénzügyminiszterrel egyetértésben a vállalkozó vasúti társaság közszolgáltatási kötelezettségéből eredő, bevétellel nem fedezett, indokoltnak elismert költségeinek a központi költségvetésből történő megtérítése a 27. § szerint.ö, amely viszont azt mondja, hogy “A miniszter a pénzügyminiszterrel lefolytatott előzetes egyeztetés alapján - erre hallottunk itt példát Arnóth képviselő úrtól - dönt a vasúti közszolgáltatási kötelezettség mértékéről, és ennek megfelelően hagyja jóvá a közszolgáltatási menetrendet. A jóváhagyással a miniszter kötelezettséget vállal arra, hogy a vasúti közszolgáltatási tevékenység menetdíjbevétellel nem fedezett, a vállalkozó vasúti társaságra háruló, indokoltnak elismert költségét az állam a teljesítés tárgynegyedévét követő negyedév végéig a központi költségvetésből megtéríti.ö Hogy világos legyen mindenkinek, itt általában a menetdíjkedvezmények, a nyugdíjas-, diák-, vasutas-, és mondhatnánk magunkat, mert a képviselői menetdíjkedvezmény megtérítéséről, vasúttársasághoz való eljuttatásáról van szó.

Jövőre a Gyurcsány-kormány, illetve a vasúti közlekedésért felelős Kóka János miniszter ebben az esetben azonnal törvényt fog sérteni, hiszen a 2006. évi költségvetési törvényjavaslat mindössze 53 milliárd forintot irányoz elő erre a menetdíjbevétellel nem fedezett célra, ugyanis ez az 53 milliárd forintos előirányzat jóval kevesebb mint a felét teszi ki annak az összegnek, ami valójában szükséges lenne a vasút jövő évi működéséhez. Tavaly, illetve 2003-ban sem tett eleget annak a kötelezettségének a kormány, hogy az általa megrendelt vasúti szolgáltatások ellenértékét teljes mértékben megtérítse a nemzeti vasúttársaságnak.

Szögezzük le mindjárt, hogy ma pedig ott tartunk, hogy a 2006-os költségvetési törvényjavaslat, benne ezzel az előirányzattal, egyből ellentétes lesz az elfogadandó vasúti törvényjavaslat idézett rendelkezéseivel. Ez, kérem, egy olyan jogalkotási anomália, amit csak úgy lehetne feloldani, ha rögtön összeülne a kormány, és 2006-ra ezt az 53 milliárd forintot megtoldaná még 70 milliárddal, de itt voltunk az elmúlt héten a költségvetési törvény vitájában három napig, és azt gondolom, hogy erre vajmi kevés esély lesz, a vasutasok ebben nem bízhatnak.

Aztán nézzünk egy másik ilyen súlyos problémát és törvénytelenséget, ez pedig az úgynevezett keresztfinanszírozás, hogy ez mit is jelent. A MÁV árufuvarozás-nyereségét a személyszállítás veszteségének fedezésére kell fordítania - utasítják erre a MÁV gazdálkodásért felelős vezetőit. Ez, kérem, annyira abszurd, mintha a teljes közúti közlekedésben a teherfuvarozóktól, mindenkitől, aki ott számít, és részt vesz ezen a piacon, elvennék a nyereséget, és akkor ebből fizetné, mondjuk, a BKV vagy a Volán-társaságok veszteségét a magyar állam.

A vasúti árufuvarozás ennek következtében teljesen lepusztult, rendkívüli mértékben veszített a versenyképességéből, sőt az elmúlt időszakban a kormány oly mértékben megemelte a vasúti pályahasználati díjat, amit szintén hallottunk, és ez Európában teljesen egyedülálló, hogy most már a vasúti árufuvarozás önmagában is veszteségessé vált, tehát ott tartunk, hogy ez a keresztfinanszírozási rendszer is dugába dőlt. Lassan minden bevételtől megszabadítják, kiadásait az egekbe növelik, aztán a teljesen legatyásított nemzeti vasutat pedig eladják. Így a hazai vasúttársaságok, elsősorban a MÁV, hátrányos helyzetbe kerülnek a versenytárs szlovák és más vasutakkal szemben, másrészt tovább romlik a környezetbarát vasút versenyképessége a közúttal szemben, harmadrészt meg, ahogy említettem az előbb, jöhetnek a mohó privatizátorok, aztán állami segítséggel fillérekért szerezhetik meg a MÁV még mindig hatalmas ingatlanvagyonát, illetve magát a magyar vasúti közlekedési piacot.

A Gyurcsány-kormány nemcsak a törvényesen járó állami kötelezettségek meg nem fizetésével, a keresztfinanszírozás erőltetésével, a külföldi versenytársak előnyhöz juttatásával sújtja a MÁV-ot és a vasutas-társadalmat. Példátlan módon, 2006 végéig több mint 12 ezer vasutast bocsát el a MÁV-tól, több mint 12 ezer vasutascsaládot ismertet meg a munkanélküliséggel, a létbizonytalansággal, az eddig biztosnak, úgy is mondhatnám, nyugdíjas állásnak hitt kenyérkereset elvesztésével.

 

(15.30)

És ha ezt mi kifogásoljuk a Magyar Országgyűlésben, akkor mit is mond erre cinikusan a vasútért felelős közlekedési miniszter, Kóka János? Idézem szó szerint: “A mocsári békákat sem kérdezik meg, mielőtt lecsapolják a mocsarat.ö Azt hiszem, ez a mondat önmagáért beszél. Pedig ő az, aki valójában tehetett volna ez ellen, hiszen nemrég láttuk, hogy egy koreai céget, a Hankook céget óriási állami támogatásban részesítették azért, hogy Dunaújvárosban új munkahelyeket teremtsenek. Nem kellett volna, itt van ez a 12 ezer vasutas, ha a MÁV-nak átutalják ezt a pénzt, ezt az egy munkahelyért járó 20 millió forintot, akkor számolják ki, hogy el kellett volna-e bocsátani 12 ezer vasutast, megmaradhatott volna-e a biztos jövedelmük, a biztos munkahelyük.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Ezért mondjuk mi azt, hogy bár óriási szükség van a vasúttörvény megalkotására, de ez a mostani törvényjavaslat, illetve a kormány vasutat ellehetetlenítő magatartása - különösen a jövő évi, 2006-os költségvetés tükrében - alkalmatlan a kitűzött célok, a versenyképes nemzeti vasút és a környezetkímélő vasúti közlekedés igénybevételének ösztönzésére.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Kétperces felszólalásra megadom a szót Dióssy Gábor államtitkár úrnak.

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Képviselők! Tisztelt Országgyűlés! Hallgattam az ellenzéki képviselők felszólalását a vasút ügyében, és őszintén mondom, meg vagyok döbbenve azon az alapvetésen, amelyből önök kiindulnak. Amikor azt vetik a kormány szemére egymás után, ellenzéki képviselő urak, hogy a vasút átalakításának a célja az, hogy gyorsan lehessen privatizálni, akkor önök nem olvasták a törvényt, vagy nem voltak itt, amikor a miniszter úr elmondta bevezető beszédét, expozéját a vasút átalakításával kapcsolatban. Szó nincs arról, hogy az állam kivonulna, sem a törzshálózatok, sem a mellékhálózatok tulajdonosi pozíciójából. Szó nincs róla, nincs ilyen tervünk, a törvény sem ezt tartalmazza, sőt ellenkezőleg, leszögezi, hogy a törzshálózatnak százszázalékos állami tulajdonban kell maradnia, és a mellékhálózatoknak is többségi állami tulajdonban kell maradnia vagy közvetlenül, vagy közvetetten, százszázalékos állami tulajdonú cégeken keresztül.

Az önök alapvetése alapvetően hamis. Tehát vagy nem értették a törvényt, és az nagyon szomorú lenne, vagy tudatosan elferdítik a tényeket. Kérem, ezt ne tegyék, ne vezessék félre a közvéleményt!

Nagyon szívesen vitatkozunk szakmai dolgokról, szívesen elmondom egy későbbi időpontban azt is, hogy miért nem lehet a jelenlegi rendszerbe pluszpénzt beleönteni. Nem is szeretném minősíteni, amit ön elmondott, hogy egy bizonyos nemzetgazdasági beruházáshoz adott pénzt tegyük be a MÁV-ba, és akkor majd ezzel munkahelyeket fogunk megmenteni. Nem ilyen az élet, nem így történnek a dolgok, azt hiszem, ezt ön is tudja, képviselő úr. (Németh Szilárd: Másfajta gondolkodás…)

Ilyen felvetésekre szívesen válaszolunk, de én egy dolgot szerettem volna ebben a két percben leszögezni, hogy ne folytassák azt a gyakorlatot, miszerint önök a privatizáció irányába viszik a vasutat, illetve a gondolkodást. Szó nincs erről!

Köszönöm.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra megadom a szót Tóth István képviselő úrnak, a Fideszből.

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Sajnos, azt kell mondjam, államtitkár úr, az ön felszólalása a dumakormány stílusába teljesen belepasszolt, ugyanis a törvény is másról szól, és ön is másról beszél. A törvény, amit önök beterjesztettek, káoszt és felfordulást okoz, valamint jelentős elbocsátást a MÁV-nál. Ennél a MÁV-nál nyilvánvalóan először is önöknek tisztességes hozzáállás kellene, és ahogy előttem szóló képviselőtársam is mondta, kifizetni azt a szolgáltatást, amit tavaly és tavalyelőtt vagy az idei évben megrendeltek mint közszolgáltatást. Ezt az Európai Unió Tanácsa még 1967-ben, ha jól emlékszem, szabályozta, hogy kötelező kifizetnie az államnak. Ilyen nincs Európában, hogy önök nem fizetik ki a menetjegyet! És ezáltal természetszerűleg a MÁV nem tudja ellátni feladatait.

Nem tudom, vajon ön mikor utazott utoljára vasúti kocsiban, illetve a MÁV szerelvényein, bizony azzal, hogy kiszerveztek tevékenységet, nem lett jobb. Hiába mondják, hogy az állam rossz tulajdonos, ha önök az állam vezetői, akkor az állam rossz tulajdonos, kiszervezik azokat a tevékenységeket, amelyeket aztán nem végeznek el. Önnek látnia kellene, hogy milyen munkát folytatnak, milyen elkeserítő körülmények között dolgoznak a MÁV alkalmazottai, és közben néhány igen jól fizetett, magas beosztású vezető családtagjai a kiszervezett tevékenységek tulajdonosai, ingatlanszolgáltatás, járműbérlés és a többi. Ezt a törvény nem szünteti meg, ezt önök pártolják.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra megadom a szót Dióssy Gábor államtitkár úrnak.

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Tóth István Képviselő Úr! Ha nem a népszerűség-hajhászás irányába megyünk, hanem megpróbálunk a jól hangzó szövegeken túl egy kicsit belegondolni abba, hogy ez a jelenlegi MÁV-struktúra, amely nem a jelenlegi állapotokat és a jelen kormány alatti állapotokat tükrözi csak, hanem tizenöt éve gyakorlatilag lényegében az alapstruktúrája változatlan, finanszírozható-e így tovább a jövőben az adófizetők pénzéből, ha ebbe értelmesen és józanul belegondolunk, azt gondolom, tudunk párbeszédet folytatni.

Megmondom, hogy miért látom ezt így. Fónagy képviselő úr, akinek a szakmai megjegyzéseire sokat adok egyébként, vele lehet szakmailag vitatkozni, elmondta, hogy 105 milliárd forintos konszolidáció történt a MÁV-ban a Fidesz-kormány alatt, az előző kormány alatt. Nos, ez a konszolidáció is azért történt, mert rendkívül veszteséges volt a MÁV, és meg kellett tenni ezt a konszolidációt. Azóta szintén egyre veszteségesebbé válik a MÁV. Azt gondolom, nem azért, mert akkor rossz szakemberek irányították a MÁV-ot, nem vetem az önök kormánya szemére, hogy önök rosszul gazdálkodtak az állami tulajdonnal.

Azt gondolom, hogy ebben a kormányban és a mai MÁV-ban sincsenek alapvetően sokkal rosszabb vagy jobb szakemberek. A struktúra olyan, hogy ma szintén csinálhatnánk egy konszolidációt, beleönthetnénk megint százmilliárdot, és két, három, négy év múlva ugyanez a helyzet lenne. Ez az egyik, és ezért kell átalakítani a MÁV-ot, és ebben kérném az önök segítségét és belátását is.

A másik pedig az, hogy az európai uniós előírásokkal példálózott Tóth István képviselő úr. Az Európai Unió előírásai szerint már ma is az áruforgalomban liberalizálás van, verseny van - 2008-tól a személyszállítás is liberalizált lesz. Nem kell itt nekünk privatizálni, nem kell itt nekünk attól félni, hogy majd ezek a társaságok magánkézbe kerülnek, és mi lesz, az árufuvarozás területén már most óriási verseny van. Ha nem lépünk, nem alakítjuk át a struktúrát, akkor vesztesek leszünk ezen a nagyon fontos területen.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra megadom a szót Kocsis Róbert képviselő úrnak, a Fideszből.

KOCSIS RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Itt a vasúti törvénnyel kapcsolatosan sok minden elhangzott, én egy új aspektust szeretnék felvetni. Mint az idegenforgalmi bizottság tagja, szeretném felhívni arra a figyelmet, hogy bizony, ha olyan szemmel nézzük a magyar vasút állapotát, hogy ez kirakat, az ország kirakata, akkor borzasztó nagy problémák vannak.

Amiért ezt szóba hozom, az az, hogy a törvényben nem látszik arra garancia, illetve nem látszik a törvényből az, hogy ezen a helyzeten valami változás történne. Aki, mondjuk, Ausztriából érkezik az országba, és átlépi a magyar határt vasúton, az meglátja, hogy hol van az európai határ. Gyakorlatilag ég és föld a két vasútvonal, a két vasúti társaság közötti különbség, és ez a helyzet egyre csak romlik. De nem jobb a helyzet akkor sem, ha, mondjuk, a főváros pályaudvarait tekintjük meg, hiszen mind a Keleti pályaudvar, mind a Nyugati pályaudvar siralmas helyzetben van. A szolgáltatások színvonalára jellemző, hogy egyre rosszabb, egyre többet késnek a vonatok, mindez egyre drágábban - hogy a vasúti szerelvények állapotáról, annak részleteiről ne is beszéljek.

 

(15.40)

Én azt gondolom, hogy ez is egy fontos szempont lenne. Ez a törvényben nem tükröződik, és nem látszik ilyen tekintetben a kibontakozás. Én egyelőre ennyit akartam ez ügyben elmondani, de fogok még szót kérni, mert nem mondtam el mindent.

Köszönöm a figyelmet.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra megadom a szót Arnóth Sándor képviselő úrnak.

ARNÓTH SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Mélyen tisztelt Államtitkár Úr! Ha ön valóban nagy tekintélyű, volt miniszter úrra megfelelő aspektussal tekint, akkor én is respektálom az ön hozzáértését. Kérem, ne kérdőjelezzük meg egymás hozzáértését, hiszen a vitában egyébként jelen lévő két úrral, Szalay úrral és Tóth úrral éppen arról beszéltünk - (Dióssy Gábor Gusztos Péterrel konzultál.) megvárom, amíg befejezik a társalgást -, hogy miért is kellene a vasutat privatizálni. Szalay úr azt mondta, hogy ezeket a kérdéseket csak állami pénz bevonásával nem lehet megoldani, tehát jó lenne, ha megbeszélnék egymással, hogy akarnak-e privatizációt, vagy sem.

A kétpercesemnek nemcsak ez az oka. Az igazi oka az, hogy ne felejtsék el, hogy a vasúti szakmák megbecsülésével… (Dióssy Gábor ismét Gusztos Péterrel konzultál.) Tudom, hogy modortalanság, amit végzek, de nem akarok a másik szavába vágni, ezért tisztázzuk, hogy ki mit mond.

Kicsit kizökkentem, elnézést kérek. A privatizáció mellett a vasúti dolgozók presztízsével, azzal a szakmai presztízzsel, amit 150 év gyakorlat támaszt alá, mi lesz? Mi lesz azokkal a vasúti kedvezményekkel, amiket a vasúti dolgozók eddig élveztek? Hiszen a vasúti dolgozóknál állandóan az a gond, hogy kicsi a fizetésük, viszont több kedvezményt kapnak a gyógyításban, az üdülésben, a közlekedésben. Tisztelt képviselőtársaim, tisztelt államtitkár úr, ezek sincsenek tisztességesen lerendezve ebben a törvényben. Egyedül az van benne, hogy azok a dolgozók, akiket kiszerveznek - nem bocsátanak el, hanem kiszerveznek - más vasutascégekbe, még egy évig használhatják ezeket a kedvezményeket. Ez nagyon karcsú egy ilyen törvényben. Itt több tízezer családról van szó. Vajon úgy már lehet ezt a munkát vállalni, az éjjel-nappali munkára, az ünnepekre való tekintet nélkül? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Elnézést kérek, az államtitkár úr nem tudott rám figyelni, elnök asszony. (Kikapcsolják mikrofonját.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Szalay Gábor képviselő úrnak, az SZDSZ-ből.

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt 15 évben, a rendszerváltás óta összesen három olyan év volt, amikor a vasút nyereséges volt: 1994-ben, 1995-ben és 2002-ben. Az összes többi évben csak a veszteséget veszteségre halmozta a MÁV, és ez az elmúlt időszakban fokozódott. Ebben az évben már több mint 70 milliárd vesztesége várható, a hitelállománya 130 milliárd fölött van, és pár héttel ezelőtt lett leszállítva az alaptőkéje 240 milliárdról 80 milliárdra.

Ki az, aki azt meri mondani, hogy ezen az úton menjünk tovább? Itt a legtöbb képviselő ezt mondta (Arnóth Sándor: Ki mondta ezt?), hogy változatlanul tartsuk meg a személyi állományt, tartsuk meg az eddig kivívott összes vívmányt, tartsuk meg a MÁV-ot olyan szerkezetben, ahogy van, de azon túlmenően kérjük számon, hogy javítsa a technikai körülményeket, legyen olyan vasút, hogy ne lehessen megismerni a hegyeshalmi határátlépésnél, hogy nem Ausztriában vagyunk. Ez a kettő nem megy!

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez az irány nem vihető tovább, két okból sem. Egyszerűen azért, mert ha 80 milliárd saját tőkéje van a vasútnak, akkor van még egy éve a működésre, azalatt föléli a 80 milliárdot, és nincs tovább miből élni, és ez nem jó vagy rossz kormány kérdése. A másik, amit államtitkár úr már említett: van bizonyos egész európai kötelezettség: kinyílik a piac, és ha a vasutat ilyen állapotban és formában hagyjuk, ahogy most van, akkor egyszerűen ahhoz asszisztálunk, hogy a 2007. január 1-jétől liberalizálódó áruvasút és az egy évvel vagy pár évvel később liberalizálódó személyszállítási vasút gyakorlatilag a magyar vasutat megszünteti, mert csupa külföldi vasutak fognak itt teret nyerni.

Ezt nem hagyhatjuk így. Ha nem hagyhatjuk így, akkor tennünk kell valamit. Erről szólna ez a törvény. Ne tessék azt a látszatot kelteni, hogy a jelenlegi állapot fenntartható, és közben versenyképessé válik a vasút! Ez a kettő egymást kizárja. Tennünk kell valamit ahhoz, hogy nem a MÁV, de a magyar vasúti közlekedés fönntartható legyen.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Kékkői Zoltán képviselő urat illeti a szó.

KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! A vasúti közlekedésről szóló törvényjavaslatban, ha nézem az országos vasúthálózat mellékvonalait a 2-es számú mellékletben, ott olvasható a következő, hogy a 62-es számon a középrigóc-villányi vonal szerepel. Nem tudom, államtitkár úr, ismeri-e ezt a vasútvonalat. Többet fog mondani önnek, ha azt mondom, hogy ez a vasútvonal húzódik keresztül az Ormánságon. Szalay államtitkár biztos emlékszik rá, hogy többször szólaltam föl napirend után a vasútvonallal kapcsolatban. Ezen a vasútvonalon a vonat sok helyen 15 km/órás sebességgel közlekedik. Nem tudom, hogy az országban van-e még ilyen vasútvonal. De van még egy érdekessége ennek a vasútvonalnak: a közút kereszteződésénél úgy oldották meg a sorompókezelést, hogy a vonat megáll a sorompónál, kiszáll a mozdonyvezető, letekeri a sorompót, átmegy a vonat az úton, megáll újból, kiszáll a mozdonyvezető, újból föltekeri a sorompót, és úgy megy tovább a vonat. Szerintem ilyen még Indiában sincs.

Ön az előbb azt mondta, államtitkár úr, hogy ezek az átalakítások pozitív eredményeket fognak hozni. Mit fogok tudni én mondani ezeknek az embereknek, akik az Ormánságban élnek, milyen pozitív eredményt fog nekik hozni ez a törvény az őket érintő vasútvonallal kapcsolatban? Nagyon fontos lenne ez számukra, mert annak ellenére, hogy ilyen állapotban van, ragaszkodnak ehhez a vasútvonalhoz. A közúti közlekedés elavult, szintén tud róla - már ön felé is többször napirend után elmondtam -, hogy kettes számjegyű közlekedési út nincsen az Ormánságban. Tehát szükség lenne továbbra is erre a vasúti közlekedésre.

Még egy érdekességet, ha belefér. Ha ránéz a térképre, látható, ezen a szakaszon található Magyarországon egy olyan vasúti szakasz, amelyik nem Budapest-centrikus, Mohácstól Barcsig a határ mentét követi. Érdemes lenne ezt a vasútvonalat megtartani.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Dióssy Gábor államtitkár urat illeti a szó.

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tökéletesen igaza van Kékkői képviselő úrnak, hogy igen jelentős fejlesztésekre van szükség ezeken a területeken, különösen azokon a területeken, amelyekről ön is beszélt, az Ormánságban, és az országnak más, hasonló területei is vannak. Az, hogy a vasutasoknak és az utasoknak ilyen módon kell közlekedniük, nem ennek a kormánynak az ideje alatt alakult ki. Itt fejlesztés nem történt sem most - ez így van -, sem az előző kormányok alatt.

Erről beszéltem az előbb, és erről beszélt Szalay képviselő úr is, tisztelt uraim, hogy a rendszert, a struktúrát kell átalakítani, mert ebben a struktúrában nem lehet fejleszteni, illetve természetesen be lehet százmilliárdokat önteni az adófizetők pénzéből, nem hatékonyan elköltve a rendszer keretein belül. A törvény pontosan azt a lehetőséget szeretné megteremteni, hogy a többségi állami tulajdon fenntartása mellett - ami a mellékvonalakat és a törzsvonalakat is illeti, a törzsvonalak esetében százszázalékos állami tulajdon mellett - megteremtődik a lehetősége külső tőke bevonásának, hiszen nem vagyunk Ausztria színvonalán, hogy egy olyan színvonalú vasutat ma az adófizetők pénzéből működtessünk, amilyen Ausztriában vagy Németországban van. Nagyon jó lenne, mi is szeretnénk, mi sem ez ellen vagyunk természetesen, sőt. De a külső tőke bevonásának lehetőségét megteremtjük, és egy nagyobb lehetőséget, egy keretet teremtünk meg az Ormánságban és máshol is, hogy lehessen fejleszteni, lehessen tőkét bevonni, állami tulajdon megtartása mellett természetesen. Erről beszélünk.

Igaza van Kékkői képviselő úrnak a problémákat illetően: pont ezekkel a problémákkal kell szembenéznünk, és ezeket kell megoldanunk.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Tóth István képviselő urat illeti a szó, a Fideszből.

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Csak röviden szeretnék a Szalay képviselőtársunk által elmondottakra reagálni. Ha önök el akarnak bocsátani a MÁV-tól tízezres dolgozói létszámot, önök vállalják a felelősségét, de akkor hallja meg azt, amit Kékkői képviselőtársunk mondott, hogy tulajdonképp a MÁV működtetése minimumlétszámon van, a szárnyvonalak, a valódi munkahelyek annyira alul vannak méretezve, annyira alul vannak beosztva, hogy alig tudja ellátni a MÁV a feladatát. Ehhez természetesen oda kellene menni a MÁV-hoz, ismerni kellene a helyzetet. Ha önök nem ismerik a helyzetet, akkor lehet vagdalkozni azzal, hogy bocsássunk el még tízezer embert, de akkor a MÁV működőképessége szűnik meg.

 

(15.50)

Önök mindig a feje tetejére állítják a rendszert. Állítsuk a talpára! A MÁV alapjában véve szolgáltató vállalat, hát végezzen szolgáltatást, bővítse a szolgáltatásait! Kékkői képviselőtársam említi, hogy kis sebességre van korlátozva azon a szárnyvonalon, sajnos a Kiskőrös-Kalocsa szárnyvonalon is 20 km/órára van korlátozva a személy- és teherszállítás, éppen ezért a folyamatos leépülése ez ennek a szárnyvonalnak, holott a teherszállításra igazán kiválóan alkalmas lenne, ugyanis jó néhány olyan árucikk szállítható még most is vasúton Kalocsára, csak éppen nem hajlandók várni rá a szállíttatók három meg négy napot, amíg nagy nehezen odazötyög, és ezen a tarthatatlan pályaállapoton nem tudnak változtatni.

Az egész rendszerben természetszerűleg szervezési problémák vannak, és ez ahhoz képest, hogy 2002-ben nyereséges volt, és két és fél év után meg katasztrofálisan össze akar dőlni, akkor ez az önök szervezési problémája, annak a szervezésnek, amelyet az SZDSZ vezetése alatt lévő tárca művelt. Ha egyszer egy állami vállalatnál a vezetők párhuzamos vezetéssel, koordinálatlanul, szabályozatlanul működnek, akkor mit várhatunk tőle?

Nem a vasutason kell elverni a port, tisztelt képviselőtársaim, ahhoz érteni kellene, hogy a vasút hogy működik! A vasút működését 150 évvel ezelőtt nagyon precízen leszabályozták (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), csak túl sok a ballaszt ebben a rendszerben, túl sok a vezető, és túl sok az olyan belekotnyeleskedő… (Kikapcsolják a mikrofonját.)

ELNÖK: Képviselő úr, letelt az idő.

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra megadom a szót Németh Szilárd képviselő úrnak, a Fidesz-ből.

NÉMETH SZILÁRD (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! A 2002-es választási ígéretek nem úgy hangzottak, hogy 2005 végére a Magyar Államvasutaknak itt kellene tartaniuk, ahol tartunk. És önök az el nem végzett munkát, illetve mindazt a rosszat, amit tettek a magyar vasút érdekében - ha fogalmazhatok egy kicsit ironikusan -, azt most 12 ezer vasutas elbocsátásával szeretnék rendbe tenni. Itt egyenlőségjelet eközé nem lehet tenni, azt gondolom. Tessék átgondolni, hogy mit jelent 12 ezer ember elbocsátása! És egyébként a 12 ezer emberből már több ezer a kapun kívül van, és azóta a Magyar Államvasutak gazdálkodása egy jottányit sem változott, sőt még rosszabb lett. Önök méltó munkahelyeket ígértek a vasútnál 2002-ben, ehelyett ma elbocsátják őket.

Hallhattunk arról, hogy a vezénylés milyen nehezen hajtható végre a vasúton, és hogyha egyszer el tetszenek menni egy állomásra, akkor ezt meg is tapasztalhatják. Önök a veszteség megszüntetéséről beszéltek és arról, hogy az állam egyre növekvő mértékben, 2006-ig száz százalékig vissza fogja pótolni az általa menetdíj-kedvezményként érvényesített kéréseit. Ez nemhogy így történne, hogy 2006-ra a száz százalékát vissza fogják pótolni, hanem folyamatosan csökken, és ma már ott tartunk, hogy ez 43 százalékos, tehát a 123 milliárd forint helyett, amit át kellene adni a vasútnak, 53 milliárdot irányoztak elő a 2006. évi költségvetésben.

De beszéljünk a felelős vezetőkről is! Önök felelős vasúti vezetőket ígértek, ezek most úgy távoznak, hogy nem is látjuk, csak az újsághírekben olvassuk, hogy ki hány tíz-, húsz-, százmilliót vitt magával. Egyébként erre a célra létrehoztak tényleg, úgy, ahogy ön mondja, a kiszervezésekkor - kiszervezték ezeknek a felső vezetőknek a bérszámfejtését -, létrehoztak egy céget, amelyik 161 felső vezetőnek végzi el a bérszámfejtését, hogy esetleg a vasutasok, illetve a közvélemény ne tudjon belelátni ebbe a pakliba. Egyébként általában meg a vasút európai szintre hozását ígérték, és hogyha az európai szintre hozásnak felel meg, hogy a fővonalakból most mellékvonalak lesznek a törvény értelmében (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) vagy mellékvonalakat tetszettek eddig megszüntetni, akkor azt hiszem, nem érthetünk egyet.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Arnóth Sándor képviselő urat illeti a szó.

ARNÓTH SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Szalay Képviselő Úr! Önök egy olyan dolgot mondtak, mintha mi ebbe a feneketlen kútba szeretnénk pénzt dobálni. Erről szó nem volt! Valóban szükséges a vasút átszervezése, a mi vitánk önökkel ott van, hogy vajon ez a törvény alkalmas-e arra. Szerintünk nem alkalmas. Arra alkalmas mindenképpen, amit Szalay úr mondott, hogy azokat a részeket, amelyek most pénzt hoznak, azokat ki lehessen vinni, privatizálni. Nevezzük ezt akár szárnyvonalaknak, hiszen itt erről az államtitkár úr beszélt, hogy ott a szárnyvonalakon meg kell tartani az állami többséget. Akkor mi lesz a kisebb résszel? Nyilvánvalóan kiszervezik, tehát privatizálják; önmagában is ellentmondás.

A másik dolog pedig az, ott folytatnám, hogy vajon ez a törvény szolgálja-e ezt. Nem szolgálja, ugyanúgy nem szolgálja a vasúti hivatal sem, hiszen párhuzamosságokat hagy meg, párhuzamosságokat feltételez a rendszerben, hiszen nem szól semmi arról, hogy vajon elveszik-e egyik vagy másik eddigi főhivatalnak a dolgát. Tehát ez így nagyon nincs a helyén.

A másik dolog pedig a versenyhátrány, folyamatos versenyhátrányt okoz. A vasúti törvényben pontosan az van, hogy 15 nap az a bizonyos idő, amikor valaki az üzletkötéstől azt az időpontot megkapja, hogy hogyan tud szállítani - talán ha visszaemlékszik erre a dologra. Nos hát, miért nem fognak egy kínálati menetrendet kialakítani? A kínálati menetrend arról szólna, hogy kérem, ezen a héten ilyen szállítási kapacitásaink lesznek mozgásban ezen és ezen a vasútvonalon, és akkor interneten azonnal le lehet kötni, azonnal le lehet kötni; erre is adtunk be módosítást, kérem, fontolják meg, nem rossz elgondolások ezek. És azokat a költségeket, amelyeket egyébként a fölöslegesen fölállítandó hivatalokon meg lehet spórolni, azokat pedig nyugodtan az ésszerűsítésekre el lehet költeni. Nem arról van szó, hogy feneketlen kútba pénzt öntsünk, abba kár, azt viszont elvárjuk, hogy ezt a törvényt úgy módosítsák, hogy az működőképes legyen.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Vincze László képviselő urat illeti a szó, a Fideszből.

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Kedves Képviselőtársaim! Ami azt illeti, a vasút dolgában a törvényjavaslatból nem igazán derül ki, hogy milyen fejlesztési elképzelései vannak a vasútnak, mondjuk, a Budapest Nyugati és Szeged közti vonalon, egy részig megy a fejlesztés, aztán hogy később milyen sorsot szánnak… De az végképp nem derül ki, hogy milyen sorsot szánnak a Kiskunfélegyháza-Csongrád-Szentes-Kunszentmárton-Lakitelek és vissza Félegyháza vasúti szárnyvonalnak. Az nem egészen igaz, hogy nem költöttek ezekre a vonalakra, igaz, hogy kisebb eredménynek tartjuk azt, hogy a kónyaszéki átereszt megcsinálták, de ez ahhoz, hogy működjön a szárnyvonal, nagymértékben hozzájárult az előző időszakban.

Pénz és pénz kell mindenhez. Húszmilliárd forint körüli adóssággal, ha jól tudom a számot, adta át az előző kormány a vasutat a mostaninak, és ennek most a többszöröse a vasút hiánya. Ezt úgy próbálják elhidalni, és már a privatizáció lopakodó módon elindult, hiszen a Resti Kft.-nek átadott büfék és mindezek bizonyítják, meg az alatta való terület, hogy ez megtörtént. Ennek következtében például Félegyházán nincs is büfélehetőség az utasoknak.

De maradjunk egy kicsit a szállításnál! Lehet olvasni a mai sajtóban, de a gazdák a bőrükön érzik, hogy a teherszállítás bizony fölcsomózott. A gabonakiszállításokra már Franciaországból kell vasúti kapacitást több száz vagon tételben bérelni, és ez így nem jól van. A személyszállítással is bajok vannak. Az előbb említett fővonalon, tehát Budapest-Szeged fővonalon gyakorlatilag a kocsik száma nem elegendő. Két-három kocsi hiányzik egy szerelvénynél, hiszen Ceglédig, de Kecskemétig is a 80 fős kocsiban 100-110 utas hőbörög, akik állnak, azért, mert azt mondják, hogy állójegy nincs, és ez nem egy normális állapot. Nem tudom, hogy milyen megoldás szükségeltetik, de ebben a költségvetésben nem találni pénzösszeget, ami a 2006-os költségvetési tervezet, hogy legalább ezt a hiányt valamilyen módon csökkentse, és hozzájáruljon a személyi forgalomhoz, úgy, mint ahogy helyesen a nagyvárosok személyszállítási forgalmához, a BKV-hoz és egyebekhez hozzájárul a magyar költségvetés; a vasútnál ezt nem teszik meg.

Köszönöm a szót.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Tóth Sándor képviselő urat illeti a szó, MSZP.

TÓTH SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Én még Arnóth Sándor előtt jelentkeztem hozzászólásra. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztázzuk már, én végiglapoztam itt ezt a törvényt, egyetlen szó nincs benne a MÁV-ról. A vasútról van szó! Önök nagyon sokan itt a MÁV-ról beszélnek és a MÁV problémáiról. A MÁV vasúti jelentését én ajánlom figyelmükbe, a MÁV valódi helyzete ebben le van írva, de ez a törvény a vasútról szól, a vasút lehetőségeiről. Mindenki elismeri azt, hogy forrásokat kell bevonni. Egy lehetőség ez a törvény.

(16.00)

Törvényi keretek között kell szabályozni vagy lehetőséget biztosítani a több mint 1900 milliárd forintra tehető elmaradt forrásra, amire szükség van. Vagy arra, hogy a vasúti járműpark állapota legalább tíz évvel fiatalabb legyen, mert legalább ennyivel le vagyunk maradva a környező országok átlagától. Ehhez a feltételeket kell megteremteni.

Tulajdonképpen most a szervezeti tevékenység helyett egy tevékenység-központú szabályozás jön be, amikor létrehozzák az infrastruktúra-üzemeltető tevékenységet, maga a pályahálózat - az államtitkár úr is elmondta - folyamatosan és tartósan állami tulajdonban marad, és a tevékenység-központú szabályozást vezetik be, úgymint személyszállítást, árufuvarozást és vontatási szolgáltatást. Tiszta vizet kell önteni a pohárba!

Ez nem a MÁV-ról, hanem a vasútról szól, hogy hogyan lehet azoknak a kihívásoknak megfelelni és azokra felkészülni, ami egyébként előttünk áll, hiszen az Unió liberalizálja a teljes teherfuvarozási piacát. Vagy azt akarjuk, hogy Szlovákián keresztül bonyolódjon a keleti árufuvarozás teljes volumene, vagy mi is részt akarunk venni ebben. És ehhez ezt a törvényt meg kell alkotni, és felkészülési időt kell biztosítani azoknak a szervezeteknek, amelyek ebben részt kívánnak venni. Ez a törvény erről szól, nem a MÁV-ról.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Szalay Gábor képviselő urat illeti a szó, az SZDSZ-ből.

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Tóth István Képviselőtársam! Az előbbiekben említettem, hogy az elmúlt 15 évből összesen három nyereséges éve volt a vasútnak. Kár ezért a dolgot úgy beállítani, hogy melyik kormány milyen bűnt követett el, mert az önök kormánya idején, ’98-99-ben és 2000-2001-ben is veszteséges volt a vasút. Ez kormányoktól sajnálatos módon független, azért próbáltunk arra rámutatni, hogy a struktúra rossz.

Azután itt van a MÁV vagy a magyar vasút sajnálatos technikai, műszaki állapota. A 7700 kilométer vasútból összesen 85 kilométeren tudjuk a 160 kilométer/óra sebességet biztosítani; a kétvágányú szakaszok aránya összesen 16 százalék a magyar vasútnál; a villamosítottság aránya 33 százalék; a járműpark átlagéletkora 25-30 év. Minden mutató messze alatta van az Európai Unió egyéb országaiban szokásos mutatóknak.

Ki gondolhatja komolyan, hogy ez az elmúlt három évben, a jelenlegi kormány alatt jött létre? Nem, ez folyamatosan, egyre inkább eszkalálódott, és vált rosszabbá a helyzet. Ezért helyes arra rámutatni, hogy a struktúra rossz - itt is csak arra az eredményre jutunk. Ha a struktúra rossz, azon kell változtatni.

Ezt próbálnánk ezzel a törvénnyel elérni, amit önök az én értelmezésem szerint igyekeznek kiforgatni a valós tartalmából és értelméből. Mert én nem kétlem, hogy vannak önök között egyes képviselők, akik abszolút ugyanarra a célra gondolnak, mint mi, csak azt gondolják, hogy ez az eszköz nem vezet oda, én ezt elfogadom, ez is egy vélemény. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Mi meg azt gondoljuk, hogy ez az eszköz pontosan oda vezet. Erről szól a vitánk.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Tóth István képviselő urat illeti a szó, a Fideszből.

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Szalay Képviselőtársam! Persze, erről vitázunk, pontosan, hogy mi a törvényben nem látjuk azt, hogy a vasút az európai szint felé közeledne ezzel a törvénnyel. És ráadásul túl azon, hogy január 1-jéig nem sürgős ezt még átzavarni a parlamenten, ezt a jövő évben, akár egy kormányváltás után, egy pénzügyi szanálás után célszerűbb lenne átgondoltabban megoldani. Ugyanis a liberalizálást nem biztos, hogy 2008. január 1-jétől ne tudná a MÁV megoldani, ha a szervezési problémáit helyretennék. Ehhez a törvényi szabályozás sokkal rövidebben is elég.

Azonkívül beszélünk, önök is beszélnek fejlesztésről. A nemzeti fejlesztési tervvel milyen viszonyban van ez a vasútfejlesztés? Köszönő viszonyban sincs, holott az Európai Unióból vasútfejlesztésre igazán el lehet forrásokat hozni! Miért nincs ez összhangban? Erről mi aztán végképp nem tehetünk - két és fél éve, három és fél éve önök próbálják az uniós fejlesztéseket összerakni, ami nem sikerül, mert se nem jön be elég pénz, se nincs meg hozzá a koncepció, se a kifizetői hálózat. Úgyhogy ennek ez az oka; nyilvánvalóan évtizedes hátrányokat ezért sem tud ledolgozni a MÁV és más egyéb, olyan szervezet, amely az uniós pénzekre mehetne rá.

De zárójelben hadd jegyezzem meg, itt vagyunk a Balkán kapujában. Ahogy előttem valaki mondta, Szlovákia elviheti a keleti fuvarozást - és valaki elviheti a Balkán irányából történő fuvarozást, hogyha nem történik fejlesztés! Réges-rég meg kellett volna oldani a kétvágányúságot Szerbia felé! Éjszakánként naponta 26 tehervonat megy át Szerbiából az Alföldön. Ez a vonal valóban gazdaságos lenne, és még ezt is visszafelé építik!

Ezért nem értjük azt, hogy önök a törvénytől várják a javulást, holott a szervezési és irányítási problémák okozzák a csődöt.

Köszönöm szépen, elnök asszony.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Dióssy Gábor államtitkár urat illeti a szó.

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tóth István képviselő úr kitűnően látta meg, és kitűnően jött rá arra, hogy óriási verseny van ma, nemcsak Szlovákia, hanem a Balkán felé is - pontosan ebből a célból kell fejleszteni, ezt is kitűnően látja.

Én azt gondolom, azt nem látja ön jól, illetve a képviselőtársai, hogy hogyan kell ezt a célt elérni. Ha önöknek csak az a javaslatuk, hogy állami pénzből, újabb adófizetői pénzből, újabb konszolidációval - ahogy önök is tették, joggal, hiszen kellett a pénz abban az időben is a MÁV veszteségének a finanszírozására - tudjuk ezt megoldani, akkor súlyos tévedésben vannak. És azt gondolom, hogy az adófizetők sem rajonganak azért az ötletért, hogy újabb százmilliárdokat az ő zsebükből tegyünk egy ugyanolyan, változatlanul merev, rigid struktúrába, amely nem lesz versenyképes az Európai Unió egyre versenyképesebb vonataival.

Ezért szeretnénk igenis tőkét bevonni, úgy, hogy a többségi állami tulajdont, az állami kontrollt megtartjuk, azért, hogy az állam és az adófizetők javára dőljön el ez a verseny. De friss tőkét, új tőkét, olyan tőkét kell bevonni, amivel fejleszteni tudunk, amiből dupla vágányokat tudunk a Balkán felé is építeni, illetve amivel például a Szeged felé történő fejlesztést is nagyobb ütemben tudjuk megvalósítani. Egyébként pont ott európai uniós forrásokból is fejlesztünk - nincs már itt a képviselő úr, aki említette az önök részéről ezt az igényt, vagy itt van, csak nem látom (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból: Kiszaladt.), nincs a helyén. De teljesen igaza van, hogy ott is kell fejlesztés, így van.

Abban önnek viszont megint csak nincs igaza, Tóth István képviselő úr, hogy a nemzeti fejlesztési tervvel köszönő viszonyban sincs az ön szavai szerint a vasúti fejlesztés. A kohéziós alapból történő fejlesztési igényeket pontosan a nemzeti fejlesztési terv kereteibe építettük bele, és pontosan az a célunk, hogy 2007-től, az Európai Unió újabb pénzügyi időszakától egy sokkal nagyobb ütemű vasúti fejlesztést tudjunk végrehajtani. És addig is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) minden rendelkezésre álló európai uniós fejlesztést végrehajtunk. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Szaporodnak a kétperces felszólalások. Én tisztelettel kérem önöket, hogy a felszólaló felszólalásához kapcsolódjanak a kétperces felszólalások, ne pedig egymásra reagáljanak két percekben.

Kétperces felszólalásra megadom a szót Járvás István képviselő úrnak, a Fideszből.

JÁRVÁS ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Én az Újszász-Vámosgyörk összekötő szárnyvonal mellett élek, és az igaz, hogy az elmúlt években rohamosan épül akár a vasúti személyforgalom, akár a teherforgalom. Az is igaz, és nem mondok önnek új dolgot, hogy állítólag a vasúton történő áruszállítás sebessége Magyarországon 5-6 kilométer/órát tesz ki, míg ez Nyugat-Európában 25-30 kilométer/óra sebességgel halad. És ez sem egy kormánynak a műve, valószínű, hogy sokkal többé.

Mindenesetre azt azért látom, mezőgazdasági környezetben élvén, hogy ilyenkor, ősszel cukorrépa-szállítások is vannak. Ma már nem tudom, milyen csoda folytán, úgy működik a cukorrépa-szállítás, hogy közúton szállítják a Jászságból Szerencsre a cukorrépát, nyomvályút húzva maguk után.

 

(16.10)

Azért azt hozzá kell tenni, hogy a szállítás éjszaka történik, tetszik tudni, amikor a papucsos, autójukat kezelő személyek mélyen aluszolnak, állami alkalmazottak lévén egyébként ők is.

Én nem tudom, azért a verseny érdekében azért valamit kellene tenni is. Az biztos, az már most látszik, hogy az autópálya-építés mellett a főútvonalak és az egyéb közutak építésére nem jut pénz. (Az elnök csenget.) Viszont a vasúti szolgáltatás érdekében azért legalább annyit meg kellene tenni, hogy a szabálytalanságokat a versenytársnak ne engedjük meg. Ez is hozzá tartozna.

Érdekes az is, hogy ezen a szárnyvonalon egyébként… (Az elnök csenget.) Elnézést.

ELNÖK: Képviselő Úr! Pont erről beszéltem az előbb. Az utolsó rendes felszólaló Németh Szilárd képviselő úr volt, a Fidesz képviselőcsoportjából. Kérném szépen, a kétperces felszólalásokat ne egymásnak címezgessék, hanem az utolsó rendes felszólaláshoz lehet csatlakozni kétperces felszólalásra.

JÁRVÁS ISTVÁN (Fidesz): Szerintem általános vitába belefér, elnök asszony.

ELNÖK: Ez viszont egy kétperces műfaj, a normális szókérés keretében bármit megtehet, képviselő úr, ez a kétperces műfaj, és ez a Házszabály által erősen szabályozott.

JÁRVÁS ISTVÁN (Fidesz): Jó. Köszönöm szépen, elnök asszony.

ELNÖK: Kérem még egyszer önöket, ne egymásra reagáljanak. Németh Szilárd volt az utolsó felszólaló. Az alapfelszólalásra reagáljanak!

Kétperces felszólalásra megadom a szót Farkas Sándor képviselő úrnak, a Fideszből.

FARKAS SÁNDOR (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A nemzeti fejlesztési tervről néhány szót, amit az államtitkár úr is említett. Én azt hiszem, nagyon jó, hogy a nemzeti fejlesztési terv a vasutat is megemlíti, és a vasútnak is bizonyos fejlesztései ebben benne vannak. Egyet viszont hiányolok, a Dél-Alföldet. A Dél-Alföldről már egyszer beszéltünk, a szegedi vonalról, illetve beszélünk a Lőkösháza-Békéscsaba vonalról, csak van közte egy nagyon fontos vonal, ez pedig a Tiszatenyő-Kunszentmárton-Szentes, Vásárhely-Makó vonal, aminek a fejlesztése hosszú-hosszú évtizedek óta nem történt meg. Van egy olyan szakasz Szentestől pár kilométerre, amelyen a vonatforgalom 40 kilométer alá csökkent, mármint sebességben. Egy nagyon rövid szakasz, úgy gondolom, ha fejlesztési tervről beszélünk, ezt is be kellett volna iktatni, ez sajnos nincs benne.

Van egy másik kérdés, amit szeretnék felvetni, ami eddig nem hangzott el, ez pedig ismételten lakóhelyemhez, Szenteshez tartozik, mivel egy nagyon komoly vasúti csomópont… (Az elnök kikapcsolja a szónok mikrofonját.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! El sem hangzott. Ön a saját állítását cáfolja most azzal, hogy még erről szó nem esett. Ez nem a kétperces műfajra tartozó kérdés. Kérem, tessék megnyomni a felszólalási gombot, a kétperces felszólalásban az utolsó felszólalók egyikének a felszólalásához lehet észrevételt fűzni.

Kérem, legyen szíves a másik gombbal jelezni felszólalási szándékát! Ott is sorban állnak, saját képviselőtársai. (Farkas Sándor: Tisztelt Elnök Asszony! A nemzeti fejlesztési terv…)

Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Tóth Sándor képviselő úrnak, az MSZP-ből.

TÓTH SÁNDOR (MSZP): Tisztelt Képviselőtársaim! A vasút a világ legtöbb országában is veszteséges, ez a főszabály, ez alól, ahol nyereség van, ott az kivétel. Tehát itt valahogy rendet kell tenni, és itt kétféle irányvonal van. És itt a közösségi döntéshozók is arról beszéltek, hogy a vasutak hanyatlása az objektív okok mellett a hatékonytalansággal, valamint a piaci elvek háttérbe szorulásával magyarázható. Mi ezt a piaci elvet szeretnénk behozni ebbe a vasúti törvénybe.

Európában kétféle vasúti modell alakult ki, az egyik a liberalizációs, a másik a konzervatív irányvonal. A liberalizált irányvonal elsősorban az áruszállítás területén uralkodik, míg a konzervatív irányvonal a költségvetési forrásokra épül, és általában személyszállításra és a vasúti pálya fenntartására, működtetésére, bővítésére és üzemeltetésére vonatkozik.

Versenyt várunk attól, hogy szétválasztjuk a tevékenységeket, és versenyhelyzet alakulhat ki akkor, ha a vasúti közlekedés… (Arnóth Sándor: Ez felszólalás, vagy kétperces, elnök asszony? Melyik felszólaláshoz kötődik?)

ELNÖK: A kérdés jogos, képviselő úr. Szeretném megkérdezni, elnézést, képviselő úr, hogy melyik felszólaló melyik nyilatkozatához kötődik az ön kétpercese. (Tóth Sándor: Azt már nem tudom megmondani…) Tisztelettel kérném szépen, a Házszabály alapján, hogy a kétperces felszólalásokat házszabályszerűen használják.

Kétperces felszólalásra megadom a szót Arnóth Sándor képviselő úrnak.

ARNÓTH SÁNDOR (Fidesz): Szeretném bejelenteni azonnal, Németh Szilárd képviselőtársam hozzászólására reagálnék; már beszédében mondotta, hogy azok a bizonyos módosító javaslataink, amelyeket beterjesztettünk a mai nappal, azok bizonyítják, hogy nem számolatlanul kívánjuk a pénzt beborítani egy egyébként valóban rosszul működő rendszerbe, ami 1993 óta működik.

Azt is mondta Németh Szilárd tisztelt képviselőtársam, hogy a MÁV vezetésével van a gond. Hiszen amikor a tradicionális vasúti értelmiséget elzavarták a vasúttól, és behozták az egyik olajcég vezérkarát, amelytől most 500 millió forintért válunk meg, azok tulajdonképpen csak súlyosbították a gondokat. Most egy újabb cég vezérkara közelíti meg a vasutat, hát ez se egy nagy találmány lesz. Már most borítékolható, és ezért mondtam én - és most magamhoz csatlakoznék (Derültség.) - azt, hogy ez nem helyes, nem helyes magatartás.

Elnök Asszony! Kénytelen vagyok ilyen hivatkozásokat tenni, mert kicsit érdekes a helyzet.

De visszatérve az előző hozzászólókhoz - különösen önmagamhoz (Derültség.) -, azt kell mondanom, hogy nincs a helyén a történet. Ez a törvény azokat a célokat nem szolgálja ugyanis. Tessék mondani, hol cáfolta ön azt, hogy a vasúti hivatal meglevő párhuzamosságait kiiktatják. (Gusztos Péter: Ezt most kitől kérdezed?) Nem cáfolta semmivel. Aztán vajon jó-e az, hogy 15 nap a szállítási határidő, a szállításra megadott határidő? Vajon a kínálati menetrendet kívánják-e használni bármire is? Vajon a túlszabályozottságot, amit említettem, vagy említett Németh Szilárd képviselőtársam, azt vajon hogyan próbálják kezelni? Sehol nincs ebben! Sehol nincs ebben.

Ezért szeretnék visszahivatkozni hangsúlyosan az előbbi megszólalásokra (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét, és kikapcsolja a szónok mikrofonját.), hogy ezek nincsenek benne, ezért ezeket át kell gondolni.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Kétperces felszólalásra megadom a szót Dióssy Gábor államtitkár úrnak.

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Arnóth Képviselő Úr! Szeretném megkérdezni, hogy honnan veszi ezt az 500 millió forintot, amely önök szerint kifizetésre került a menedzsmentnek, amelytől megválunk, és milyen menedzsmentről beszélt, milyen újabb vállalatnak a menedzsmentjéről beszél, amely átveszi a vezetést a MÁV-nál. Azt gondolom, hogy ezek a kijelentések egész egyszerűen nem igazak. Ha igazak, akkor szíveskedjék bizonyítani.

Köszönöm. (Arnóth Sándor: Majd megyünk a bíróságra…)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Megadom a szót Élő Norbert képviselő úrnak, az MSZP-ből.

ÉLŐ NORBERT (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Ez egy normál hozzászólás, egy órája várok rá, úgyhogy köszönöm szépen. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Hajrá!)

Azt kell hogy mondjam, hogy ez a vasúti törvény egy kerettörvény. Ez az egyetlen törvény, ami ’93 óta végre a Ház elé kerül, és megteremti annak lehetőségét, hogy ésszerűen és fenntarthatóan lehessen a vasútnak fejlődnie. Ez az a kerettörvény, ami megteremti annak a lehetőségét, hogy ne egy feneketlen zsákba dobáljuk be az adófizetők pénzét, hanem esetlegesen egy új szervezeti formában sikeresen el tudjuk azt kerülni, hogy a beöntött pénz állandóan konszolidációkhoz vezessen, és 2-3 évente konszolidálni kelljen a vasutat, és egyre csak romlik az állapota, egyre rosszabb lesz a vasúti közlekedés.

El kell mondani, hogy Európában, de a világon a legtöbb vasút veszteséges. Mi ugye idén 51 milliárdot, jövőre 53 milliárdot adunk az adófizetők pénzéből, és mindig az a kérdés, hogy elég hatékony-e ez a pénz, hatékonyan költődik-e el. Mi azt mondjuk, hogy nem költődik el hatékonyan, ezért kell ez az új vasúti kerettörvény.

A megoldási lehetőségek: egy teljesen liberalizált vasútpolitika, ami azt jelenti, hogy privatizálás, minél kevesebb szabály, vagy egy úgynevezett konzervatív vasútpolitika, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag állami kézben marad, meghatározott szolgáltatásokat támogat az állam.

Úgy gondolom, hogy van egy harmadik megoldás, ez a nemzeti közép politikája, vagy az arany középút politikája, és ez a vasúttörvény, ami ezt megteremti. Ugyanis itt arról van szó, hogy a törzshálózatot száz százalékon állami tulajdonban tartja, a pályahálózatot fönntartja a magyar állam, ezáltal százszázalékos állami tulajdonban tudjuk működtetni a vasúti vonalakat, és a mellékvonalaknál is többségi állami tulajdon kell hogy legyen. A szárnyvonalaknál van az, hogy esetleg PPP-, vagy bármilyen más konstrukcióban bejöhet a magántőke. Ez megteremti annak a lehetőségét, hogy a most meglevő vasúthálózaton üzemeltetők bejöjjenek, és ezáltal jobb szolgáltatást biztosítsanak.

Úgy gondolom, hogy az üzemeltető, ha bejön, és, mondjuk, bérli a vonalat a százszázalékos állami tulajdonú vállalattól, az azt jelenti, hogy megmaradhat a MÁV is, a MÁV emberei, hiszen nyilvánvaló, hogy nem osztrák, német vagy francia munkaerővel fogják a pályakarbantartást elvégeztetni, vagy az üzemeltetést, hiszen ez teljesen gazdaságtalan lenne az ő számukra.

(16.20)

Emellett arra is szükség lenne egyébként, amit a törvény lehetővé tesz, hogy a kombinált árufuvarozás megvalósuljon. A veszteségesen működtetett mai mellékvonalaknál és szárnyvonalaknál pedig úgy gondolom, hogy tényleg meg kell azt nézni, amire ellenzéki képviselőtársaim azt mondták, hogy nem tökéletes, hogy lehetséges, hogy vannak olyan szárnyvonalak, ahol buszokkal a szállítás sokkal olcsóbb és kifizetődőbb, mert annyira gazdaságtalan fenntartani a vasúthálózatot. Ezt meg kell vizsgálni, ez mindig gazdasági számítás kérdése. Kérem, vegyék azt figyelembe, hogy annyi pénzt tudunk csak elkölteni az adófizetők pénzéből, amit a magyar állam beszed. Ha önök azt mondják, hogy fönn kell tartani a mai veszteséges, gazdaságtalan struktúrát, az azt jelenti, hogy magasabb adókat kell kivetni, vagy nagyobb hiteleket kell fölvenni, ami ellen egyébként meg tiltakoznak azonnal.

Még azt is gondolom, hogy ez a kerettörvény tényleg azt jelenti, hogy ha csatlakozunk az európai vasutakhoz, az európai vasúttársaságok be tudnak jönni Magyarországra, nagyobb lesz a hatékonyság, és ugyanannyi pénzből, ugyanannyi támogatásból - hiszen nyilvánvaló, hogy a személyszállítás szinte soha nem lehet nyereséges - sokkal hatékonyabb, jobb szolgáltatást tudunk elérni. Azért kérem, hogy ellenzéki képviselőtársaim olvassák el ezt a törvényt, mert a felszólalásokból nekem az tűnt fel, mintha nem látnák, hogy miről szól. Teljesen másról beszélnek. Beszélnek a MÁV átszervezéséről, veszteséges dolgokról, hogy 6 kilométerrel vagy 8 kilométerrel működik. Ez a törvény nem erről szól. Ez a törvény egy vasúti kerettörvény, azt a lehetőséget teremti meg, hogy minél több üzemeltető, minél több pénz bejöjjön, és minél kevesebb állami pénzt kelljen elkölteni erre.

Még szólnék arról, hogy egy dologról biztosan nem szól ez a törvény, arról hogy privatizálni akarná bárki is a magyar pályahálózatot. Fölolvasom önöknek, mert nyilván nem olvasták, azért beszélnek ilyen dolgokat, a 14. § (1) bekezdés így szól: “Országos vasúti pályahálózat működtetését olyan gazdasági társaság végezheti, amelynek egyedüli tagja, részvényese a magyar állam.ö Mit jelent ez? Hogy nem lehet privatizálni. Nem olvasták ezt az oldalt. A 38. § szintén erről szól, azt is idézem önöknek, hogy legalább most meghallják, ha már nem sikerült elolvasni a törvényt. Azt mondja: “Az országos vasúti törzshálózati vasúti pálya, ha e törvény eltérően nem rendelkezik - egyébként a GYSEV-ről van főként szó -, az állam kizárólagos tulajdonában áll. A vasúti mellékvonal az állam vagy olyan szervezet tulajdonában állhat, amelyben az állam legalább többségi irányítást biztosító befolyással rendelkezik.ö Tehát arról van szó, hogy csak szárnyvonalaknál lehetséges a nem többségi állami tulajdon.

Ez azt jelenti, hogy szó sincs privatizációról, szó sincs a MÁV eladásáról. Arról van szó, hogy a MÁV megmarad százszázalékos állami tulajdonban, a MÁV működni fog, hatékonyabban fog működni, és emellett, tisztelt képviselőtársaim, a MÁV mellett lesznek vasúttársaságok, amelyek működni fognak, magántársaságok, és reméljük, hogy magasabb szolgáltatási színvonalat fognak eredményezni, hiszen a magyar állam nem tud több pénzt beletenni ebbe a feneketlen kútba. Nem hiszem, hogy önök azt mondják majd otthon a szomszédaiknak vagy a barátaiknak, hogy nem lesz családi pótlék, nem lesz nyugdíj, a MÁV-ba öljük ezt a pénzt. Nem hiszem, hogy önök ezt akarják mondani. Akkor pedig kérem önöket, hogy tényleg mondják meg, hogy mik a törvényben azok a rossz vagy helytelen pontok, amit módosítani kellene. Ezekről nagyon szívesen vitázunk, de demagógiával nem lehet vitatkozni. Elbocsátanak embereket - meg kell vizsgálni, igen, és utána pedig foglalkoztatottságot kell teremteni. Igenis, ez a Hankook-beruházás, amit önök elítélnek, arról szól, hogy azok az emberek, akik esetleg a MÁV-tól kikerülnek, el tudjanak valahol helyezkedni.

Úgy gondolom, hogy egy kicsit dinamikusabban, mondhatnám azt is, hogy dialektikusabban kellene a világot szemlélni, és akkor mindjárt látnák, hogy a konzervatív világ helyett van egy másik világ, egy világ, amiben élünk, és ez egy nagyon dialektikus világ. Ez nem fehér, nem fekete, ebben vannak hatékony, nem hatékony, vannak állami feladatok és nem állami feladatok, és pont az a lényeg, hogy meghatározzuk azt a kört, ami állami feladat, itt meghatározza ez a törvény, és meghatározni azt, hogy hol engedjük be a magántőkét.

Még egyszer leszögezem: valószínűsíthető, hogy a személyszállítás soha nem lesz Magyarországon nyereséges, ezt mindig támogatni fogja az állam. Itt az a kérdés, hogy ez mekkora nagyságrend, hogy évi 50 milliárddal kell támogatnunk vagy évi 100 milliárddal, vagy 200 milliárddal. Azt mondom, hogy ez a törvény ahhoz nyújt majd segítséget, hogy az évi 50 milliárd körülit tudjuk tartani, és emellett egy sokkal nagyobb és jobb szolgáltatást adjunk az embereknek.

Egyébként pedig az áruszállítás általában nyereséges, mint Magyarországon is, csak önök sírnak-rínak, hogy miért nem adunk fejlesztésre pénzt, miért nem veszünk vagonokat. Kedves Képviselőtársam! Azért, mert nincs rá pénz. Nagyon egyszerű a magyarázat, mert teljesen más - ott van a költségvetés, most volt a vitája, önök is tudják, hogy mire megy el az állam pénze. Ennél több pénz nincs, nincs a trezorban pénz, sehol nincsen pénz. Ennyit el tudunk költeni, jól elköltjük, én úgy gondolom, mert ez a költségvetés egy nagyon jó költségvetés, amit most önök elé terjesztettünk (Derültség az ellenzék soraiban.), és ez a költségvetés ezeket a kereteket tudja biztosítani. Ebbe nem fér bele egy csomó olyan dolog, fejlesztés, amire egyébként szükség lenne, és szeretnénk is megcsinálni, de egyszerűen nem tudjuk, mert ennyi az adóbevétel, és nem akarunk adókat emelni, nem akarunk nyugdíjat nem fizetni vagy családi pótlékot nem fizetni.

Egyébként az önök javaslata azt eredményezi, hogy a vasút leromlik, emellett egy nagyon hatékonytalan gazdasági társaság fog működni, állandóan konszolidálni kell, állandóan az adófizetőktől kell pénzt elvenni. Még egyszer mondom, azt eredményezi, hogy önök vagy adót akarnak emelni, vagy családi pótlékot vagy nyugdíjat nem akarnak fizetni, esetleg az oktatási intézményeket akarják bezárni - nem tudom. Erre adjanak képviselőtársaim választ, és ne demagóg szövegekkel próbálják egyébként ezt a jó vasúti törvényt megakadályozni! Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra megadom a szót Arnóth Sándor képviselő úrnak, a Fideszből. (Arnóth Sándor mikrofonja nem működik. Egy hordozható mikrofont tesznek elé. Az eredményjelző táblán továbbra is Élő Norbert neve szerepel, és számlálja az időt. - Élő Norbert: Én kinyomnám, de megint nem sikerül, mint a múltkor. Elhalálozott. Nem tudok mit csinálni vele. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Vedd ki a kártyát! A kártyát húzd ki! - Arnóth Sándor: Veled leszámolnak. - Tóth István: Kiütötte a biztosítékot. Majd fizetheted… - Élő Norbert: Annyira tetszett a beszéd, hogy visszatapsoltak. Elmondjam még egyszer? - Gusztos Péter: Most tartsunk szünetet! - Zaj, derültség.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Tíz perc technikai szünetet rendelek el. (Arnóth Sándor: Lefagyott a rendszer tőled. - Derültség, zaj.)

(Szünet: 16.27-16.36

Elnök: dr. Dávid Ibolya

Jegyzők: dr. Kis Zoltán és Vincze László)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, foglalják el a helyüket, folytatjuk a munkát.

Megadom a szót Arnóth Sándor képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportjából, kétperces reagálásra.

ARNÓTH SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony, élek a lehetőséggel. Örömmel látom, hogy Élő Norbert képviselőtársam is bent van - elsősorban vele szeretnék vitatkozni -, s most már államtitkár úr is bent van a teremben.

Élő Norbert képviselőtársunk megintett bennünket rendesen, hogy vajon olvastuk-e ezt a törvényt vagy sem. Az első dolog, amit tisztázni kellene, hogy miféle kerettörvény az, ami 96 paragrafust módosít; képviselőtársam alapvető jogi fogalmakkal nincs tisztában.

A másik: rendben van, lehet bennünket sértegetni, de önmaga logikájával kerül szembe, amikor arról beszél, hogy a szárnyvonalak 49 százaléka kimehet állami tulajdonból, hiszen a törvényben az van benne, hogy 51 százaléknak többségi tulajdonban kell lenni. De mi lesz a 49 százalék sorsa?

Ezenkívül beszélt itt a PPP-rendszerről. Ez sincs benne a törvényben, de ez maga a privatizáció. Nem szerencsés dolog, hogy ön egy kilencperces beszédben legalább háromszor ellentmondásba kerül önmagával, még akkor sem, ha a valóság talaján áll és lendületes.

Egyébként az, amit elmondott, abból is eredeztethető, hogy a tények nem zavarják. Mi elmondtuk, hogy miféle problémákat látunk ebben az ügyben, és sajnálattal kell mondanom, hogy annak a bizonyos négypárti bizottságnak - amely erre a dologra szerveződött volna, s amely gyakorlatilag az utolsó pillanatig átment, de sajnos Kóka úr nem engedte tovább - kellett volna összeállítania ezt a törvényjavaslatot. Ez a törvényjavaslat így nem szerencsés.

Azt is el kell mondanom, hogy beadtunk ehhez a törvényhez módosító javaslatokat, mert a való élethez próbáljuk igazítani. Tudom, hogy nem érti meg, de legalább a dallamára figyeljen: nem akarjuk privatizálni a vasutat, de nem is akarjuk ilyen állapotban megtartani. Legyen szíves ezt tudomásul venni!

A másik pedig az, hogy önök ezt pusztán gazdasági kérdésként nézik, mi viszont megvizsgáljuk a társadalmi oldalát is.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót kétperces felszólalásra Dióssy Gábor államtitkár úrnak.

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Arnóth Képviselő Úr! Nem tudom, tud-e figyelni, az előbb rendreutasított engem, hogy miért váltok szót az egyik kollégámmal. Az előbbi felszólalásához kapcsolódva újra szeretném megkérdezni öntől, honnan veszi azt az 500 millió forintos összeget, amelyet ön szerint mi a távozó vasúti menedzsment számára fizettünk ki. Szíveskedjék ezt megmondani! Szíveskedjék bizonyító erejű dokumentumot vagy más tényt felsorakoztatni, hogy érdemben tudjunk beszélgetni. Ha ön ezt az összeget kitalálta - amit feltételezek, mert magam semmiféle ilyen, még csak megközelítő nagyságrendű összegről sem tudok ezzel az üggyel kapcsolatban -, akkor attól tartok, hogy az ön többi javaslatát is ugyanolyan komolyan kell venni, mint ezt az ön által fantazmagóriaként kitalált összeget.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra megadom a szót Élő Norbert képviselő úrnak, az MSZP-ből.

ÉLŐ NORBERT (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! A felszólalásomban valószínűleg nem voltam elég világos. Azt szeretném mondani, a társadalmi igazságosság úgy valósul meg ebben, akár létszámleépítés mellett is, hogy a megmaradók munkahelye akár száz vagy kétezer évre is biztos. Nekünk egy olyan struktúrát kell működtetnünk, amit fenn tudunk tartani. Sokkal rosszabb az, ha bizonytalan helyzetbe kerülnek a dolgozók azért, mert 47 ezren vannak, és közülük 12 ezret le kell építeni, és nem tudják, hol a vége, mint ha megmondják nekik, hogy 38 vagy 42 ezer ember munkahelye meg tud maradni addig, ameddig Magyarország mint köztársaság létezik. Ez biztonság!

Az nem biztonság, ha állandóan azon kell gondolkodni, hogy konszolidáljuk, nem konszolidáljuk, fel tudjuk újítani, nem tudjuk felújítani, tudjuk-e fejleszteni, tudjuk-e építeni a vasútvonalakat, vagy nem tudjuk építeni. Szeretném megvilágítani, hogy én ebben így gondolkodom. A gazdaságosság nagyon is összefügg a biztonsággal és az emberek munkabiztonságával. Ezért fontos - amint elmondtam - a Hankook-beruházás is. Lehet, hogy a MÁV-nál leépítés történik, ott viszont biztosan létesülnek munkahelyek.

Felhívom képviselőtársaim figyelmét arra, hogy 2002 óta több mint 56 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, amire nagyon régóta nem volt példa. És pont ez a kormány feladata, valamint az, hogy az adófizetők pénzét értelmesen költse el, az adófizetőknek pedig az az érdekük, hogy ne a régi struktúrákban működjenek, hanem olyanokban, amelyek biztosan adnak nekik munkahelyet.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Kocsis Róbert képviselő urat illeti a szó, a Fideszből.

KOCSIS RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Élő képviselőtársam hozzászólására szeretnék reagálni. Képviselőtársam elmondta, hogy gyakorlatilag minden évben 50 milliárd forinttal kell támogatni a személyszállítást. Előttem az a kép rajzolódik ki a törvény olvasata és az ön hozzászólása kapcsán, hogy szomorú jövő vár a magyar utasokra, és elképzelhető az, hogy a Magyarországon teret nyerő nyugati vasúttársaságok a hannoveri villamos szintű kocsijaikkal megjelennek Magyarországon, merthogy átlagban tíz évvel fiatalabbak lesznek, mint a mai járműpark.

 

(16.40)

Utaztatják a magyar utazóközönséget, felveszik ezt az 50 milliárdnyi éves támogatást, ugyanakkor folyamatosan emelni fogják a vasúti tarifákat, és ez nem fog a magyar utazóközönség javára válni. Egy korábbi hozzászólásomhoz kapcsolódóan abban sem látom a garanciát, hogy sokkal jobbak lennének majd a körülmények, hogy európai szintű lenne a vasúti közlekedés Magyarországon, olyan, ami méltó lehet ahhoz, hogy, mondjuk, külföldi turisták is utazzanak a magyar vasúton.

Sajnos, a privatizációnak ilyen jellegű példáira már voltak példák Magyarországon.

Köszönöm a szót. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Élő Norbert képviselő urat illeti a szó.

ÉLŐ NORBERT (MSZP): Köszönöm. Még a felszólalásomhoz kapcsolódóan azt szeretném elmondani, hogy a mellékvonal és a szárnyvonal kapcsán… - tehát a törvény a mellékvonalakat tartja többségi állami tulajdonban, a szárnyvonalakat nem. Ez azt jelenti egyébként, hogy 51 százalékos többségi tulajdonban van az állam, magyarán, ő a többségi tulajdonos, tehát ön is tudja, tisztelt képviselőtársam, hogy a szavazati arányokban ez azt jelenti, hogy mindent az állam dönt el. Bizonyos, 75 százalékos vagy ezen felüli szavazati arányokat kérő módosító javaslatoknál nem, de az összes ügyet el tudja dönteni az állam, illetve az önkormányzat ezeknél a mellékvonalaknál.

Tehát így a többségi állami tulajdon megmarad. Tehát azt szeretném mondani, hogy ez az 51 százalék ugyanazt jelenti, mintha több lenne, mert az a lényeg, hogy ez így nem kerül privatizálásra, ez az állam tulajdonában marad, sőt az állam ellenőrzése alatt marad. Ezért fontos ez, hogy a mellékvonalak megmaradjanak legalább 51 százalékos állami tulajdonban, a törzshálózat pedig egyértelműen fontos, tehát akár azt lehet mondani, hogy ez nemzetbiztonsági érdek is. De a mellékvonalaknál nincs ilyen nemzetbiztonsági érdek, azt mondom, hogy elég az, ha az állam a tulajdonosi jogát fenntartja, a szárnyvonalaknál pedig abszolút nincs szükség arra, hogy az állami tulajdon fennmaradjon, ott az a fontos, hogy az állam, ha kell, és a személyszállítást támogatni akarja, akkor minél kevesebb pénzzel tudja a legjobb szolgáltatót támogatni.

Tehát azt is el tudom képzelni, hogy, mondjuk, egy nem használt szárnyvonal esetében, amire szükség van, két önkormányzat megegyezik, és azt mondják, hogy a 80 százalékát összerakják, és csak 20 százalékot kell finanszírozni, ma 100 százalékot kell finanszíroznia az államnak. Ez a különbség. Így a szárnyvonalat is fenn lehet tartani, a törzshálózatot és a mellékvonalakat is.

Tehát nekünk az a célunk, hogy minél többet lehessen fenntartani, és ennek ez lehet a megoldása, ha bevonunk tőkéstársakat ebbe a rendszerbe, de csak ott, ami nem törzshálózat és nem mellékvonal.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Dióssy Gábor államtitkár urat illeti a szó.

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Szerintem közeledünk, lehet, hogy nem a megoldásban, de a problémák azonos látásában. Kocsis Róbert képviselő úr szerintem tökéletesen látja a helyzetet. Abszolút igaza van önnek abban, hogy megvan ez a veszély, nem csak veszély, ez be is fog következni, az Európai Unióban egymással szabadon versengő vasúttársaságok egymás piacain fognak a saját vonataikkal, a saját eszközeikkel versenyt támasztani az addig esetleg helyi védelmet élvező vasutak mellett vagy vasutakkal szemben, mint például a MÁV.

Pontosan ez az, amiért úgy, ahogy Élő Norbert képviselő úr elmondta, szándékunkban áll az, hogy tőkét vonjunk be fejlesztésre, hiszen az állam az adófizetők pénzéből olyan szintre, ahogy az előbb is elmondtam, nem tudja felemelni a magyar vasút színvonalát, ahogy az ma Ausztriában vagy Németországban fut. Ugyanakkor a többségi tulajdont, az állami kontrollt meg szeretnénk tartani, emellett szeretnénk tőkét bevonni és fejleszteni, pont azért, hogy 2010-ben, esetleg 2015-ben, majd meglátjuk, kértünk derogációt a személyszállítási verseny határidejének kitolására… - hogy addig milyen állapotba tud fejlődni a magyar vasút.

Azt gondoljuk, hogy ez a néhány év elegendő lesz egy ilyen rendszer-átalakítással, amit ez a törvény céloz, arra, hogy megfelelő európai szintű szolgáltatásokat tudjanak már az itteni vasúti társaságok is nyújtani, és a versenyt fel tudják vállalni. Hiszen nem arról van szó, hogy meg tudnánk védeni saját magunkat a versenytől, nem tudjuk, verseny van, lesz, egyre keményebb verseny lesz, a versenyre kell felkészülnünk, és a hasznait kell saját magunknak, az államnak, illetve az adófizetőknek élvezni. Pont erről szól a törvény.

Szerintem önök is kitűnően látják a problémát, valószínű, hogy a megoldási módszereink különböznek egymástól abban, hogy önök állami pénz befektetésével, illetve felhasználásával képzelik a megoldást, mi pedig egy vegyes állami és magántulajdonnal.

Köszönöm.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Arnóth Sándor képviselő urat illeti a szó, a Fideszből.

ARNÓTH SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Úgy gondolom, hogy jobb lesz, ha egy kicsit jobban becsüljük egymást. Az első kétpercesében azt mondta államtitkár úr, hogy nem lesz privatizáció, akkor most lesz privatizáció, tehát ezt mondta el.

A másik dolog pedig az, hogy ha itt felbomlik a homogén állami tulajdon a vasútvonalaknál, akkor, mondjuk, van egy 49 százalékos kisebbségi tulajdonos, akinek azért nagyon komoly jogosítványai vannak. Vajon az a 49 százalékos kisebbségi tulajdonos minden esetben be fogja oda engedni a konkurenciáját, tessék mondani?! Vagy minden esetben lelkesen támogatni fogja az esetleges állami forrásokból történő esetleges fejlesztéseket? Hát nem! Ide már komoly jogosítványai kapcsolódnak a kisebbségi tulajdonosnak, tehát gyakorlatilag meg tud akadályozni mindent, amit ő nem akar.

A másik dolog pedig az, amiről szívesen beszélnék, az, hogy ez a Hankook nem tudom, hogy kerül ide a vasúti törvényhez, de bennünket ott, az ország keleti részén egyáltalán nem vigasztal az, hogy egy ilyen nagyberuházás 1200 munkahelyet ilyen méregdrágán teremt, és szeretnénk mi is ebből részesülni.

A másik pedig az, hogy megint csak vigyázni kellene egy kicsit a számokra, hiszen aki egy kicsit is elmélyedt itt ebben a törvényben, az pontosan tudja, hogy fővonalakon zajlik le az áruszállítás 95 százaléka, és innentől kezdve a mellékvágányokra nem tülekednek a magánfuvarozók. Ha még azt is hozzátesszük, hogy a MÁV szállítási teljesítményében 1 százalék alatt van a jelenleg bejegyzett magán-vasúttársaságok forgalma, akkor azt kell mondanom, hogy se a PPP-nek, se másnak reális lehetősége nincs.

(16.50)

Itt egyetlenegy dologról van szó, hogy hogyan lehet lehúzni az államot a szárnyvonalak költségvetésén keresztül - erről szól a történet. Abban a pillanatban, hogy beengedünk ide különböző társaságokat, lehetőséget kapnak, csapot a nagy állami pénzek lenyúlásához.

Még annyit, hogy amit államtitkár úr kér, majd összeállítom önnek azon újságok listáit, amelyek publikálták a dolgokat. (Dióssy Gábor: Nem újságokat kértem! Magyar Nemzetet!)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Kocsis Róbert képviselő urat illeti a szó.

KOCSIS RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót. A legutóbbi hozzászóláshoz kapcsolódóan, illetve ami azóta elhangzott, szeretném megjegyezni, és folytatni a korábbi gondolatomat, hogy végigéltünk már egy sor privatizációt ebben az országban, államtitkár úr, tisztelt Élő Norbert képviselőtársam. Beszélhetünk 51 százalékos állami tulajdonról, de azt tudjuk, hogy az csökkenni fog. Volt itt MOL-privatizáció, volt itt Tigáz-privatizáció, volt itt cukorgyár-privatizáció - ezek nagyon régen elfelejtették már az 51 százalékot, ezen már régen túl vagyunk. Minden el van adva ebben az országban; most már a vasút van hátra, gyakorlatilag ezt is kezdjük, ez is eladásra fog kerülni. Az most énszerintem részletkérdés, hogy vasútról vagy MÁV-ról beszélünk.

A legelején Lezsák képviselőtársam elmondta, hogy volt a magyar vasút kezdeti időszakában egy olyan, amikor az osztrák vasút befolyása alatt több vasúttársaság versenyzett Magyarországon. Hát, kérem szépen, ezt akarjuk? Ez lesz Magyarországon újra? Lehet. De mik a mai nyugati példák? Angliában privatizált a vasút: kérem szépen, egymást érik a tömegbalesetek, a szerencsétlenségek. (Moraj a kormánypárti padsorokban.) Ez az egyetlen dolog Magyarországon, amiben még talán európai szintűek vagyunk, hogy kevés a vonatbaleset. Ezzel a dologgal mi lesz ezek után? Lehet derültség a kormánypárti padsorokban a hozzászólásommal kapcsolatban, de akkor is azt gondolom, hogy ezek a félelmek jogosak.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Élő Norbert képviselő urat illeti a szó.

ÉLŐ NORBERT (MSZP): Köszönöm szépen, tisztelt elnök asszony. Még egyszer leszögezném, tisztelt ellenzéki képviselőtársaim, hogy nem lesz privatizáció. (Derültség a Fidesz padsoraiban.) Nincs szó a törvényben erről, felolvastam önöknek a paragrafusokat, hogy nincs szó privatizációról. (Dióssy Gábor: Olvassátok el a törvényt, benne van!) Megkérem önöket, hogy tényleg ne mondjanak olyanokat, mert itt teljesen másról van szó. A cukoripar privatizációja, ami egyébként, ha jól emlékszem, az Antall-kormány alatt történt meg (Arnóth Sándor: Nem! - Kékkői Zoltán József: Gyula ideje alatt!), és a vasút szolgáltatásbevonási törvénye teljesen másról szól. Senki nem akarja eladni a MÁV-ot, a MÁV állami tulajdonban marad, sőt erre a törvény garanciákat ad, tehát ne keverjék össze! Még egyszer mondom: nincs szó privatizációról, sőt egyértelműen kimondja a törvény, hogy nem privatizálható; szó sincs semmiről. Arról van szó, hogy PPP jellegű konstrukcióban vagy üzemeltetés-, kapacitáselosztásban bejöhetnek más társaságok is, akik szolgáltathatnak.

Egyébként még egyszer, hogy megvilágítsam ezt a történetet, a hannoveri villamosok esete pont egy ilyen tökéletes eset, hogy miért nem a politikának kell fejlesztenie: azért, mert tizedannyiba került a hannoveri villamos. Kérdezzék meg azokat a fővárosi polgárokat, hogy mennyit nőtt a szolgáltatás színvonala azokhoz a régi, ötven-hatvan éves villamosokhoz képest. Megérte, ez egy nagyon jó befektetés volt. De ne a politika döntsön arról, hogy most új villamosokat veszünk, mint ahogy vett negyven darab új villamost, amiből egyébként négyszáz darab hannoveri villamost lehetett volna venni - mennyit nőtt volna a szolgáltatás színvonala! -, hanem döntse el a szakma! Igenis, legyen lehetőség arra, hogy a fejlesztési dolgokat ne az állam határozza meg, mert ez azt jelenti, mint ahogy a metrókocsitendernél is most már annyira leromlott az állapota, hiszen a politika mindig azt az adópénzt osztja el, ami neki van, és innentől kezdve csak az utolsó pillanatban ruház be fejlesztésbe, ezért jó ez, hogy ide most bejönnek szolgáltatásba ezek a szolgáltatók, és a szolgáltatás színvonala növekedni fog.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Tóth Sándor képviselő urat illeti a szó, az MSZP-ből.

TÓTH SÁNDOR (MSZP): Szeretném világossá tenni, hogy a vasúti pálya, maga a pályatest, a pályaszerkezet, a vasút nem lesz privatizálva; a tevékenység lesz versenyeztetve. Az egy nagyon szép álom, amit Kocsis Róbert képviselőtársam elmondott, hogy meg fognak jelenni bizony versenytársak is a magyar vasúton. Jelenjenek is meg, mert hozzák a korszerűbb felszereléseiket, hozzák a korszerűbb vasúti kocsijaikat; a vasúti pályakapacitás elosztása viszont a vasúti hivatalnál lesz. Tehát az állami kontroll mindenképpen megvalósul, mert évente felülvizsgálatra kerülnek a szolgáltatási díjak a Pénzügyminisztérium egyeztetésével, felülvizsgálatra és egyeztetésre kerülnek a kiegészítő támogatások, azok a szolgáltatások, amit megvásárol az állam az utazóközönség kedvezményes fuvaroztatása érdekében.

Egyértelműen külön kell választani azonban az árufuvarozó és a személyszállító tevékenységet. Az árufuvarozásban most nagyon jó lenne, ha verseny lenne, mert rengeteg gabonát kellene kivinni, rengeteg vasúti kocsi áll. Most miért állami feladat az, hogy Olaszországból hazahozzuk a vasúti kocsikat? Az árufuvarozás meg azért nem tud sokszor eleget tenni a tevékenységének, mert a személyszállítási tevékenység elvonja a forrásokat az árufuvarozástól; ez egy róka fogta csuka, tehát a tevékenységeket mindenképpen külön kell választani. Igenis, jöjjenek még más árufuvarozó vállalkozások a saját kapacitásaikkal, és ha fuvarigény van, akkor versenyezzenek abban, hogy milyen áron viszik azt az adott tömegű árut, elsősorban mezőgazdasági termékekre is gondolva, mint a répa, a cukorrépa, a kukorica, a búza és sorolhatnám. Legyen is meg, ez lenne egy ideális feltétel, és akkor a pályakapacitást is érdemes lenne állami eszközből fejleszteni, mert a pálya bérbeadásáért vagy hozzáférési lehetőségéért (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) viszont bevételhez jut a többségi állami tulajdonban lévő szervezet.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Élő Norbert képviselő urat illeti a szó.

ÉLŐ NORBERT (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A vasúthatóság szerepe, hogy miért kell ez a vasúthatóság, amiről az előbb beszéltünk: azért szükséges, mert az 51–49 százalékos tulajdonnál, ahol arról beszélnek önök, hogy konkurenciaharc van, és nem engedi be a versenytársat, pont az történik meg, hogy a vasúthatóság a kapacitáselosztással tudja szabályozni, hogy bejusson ide. A törvényben tehát, ha nem jó ez a rész, tehát rosszul van meghatározva, hogy vajon mi a vasúthatóság feladata, akkor gondoljuk át, de ne azt mondják, hogy önmagában az, hogy 49 százalékos, tehát kisebbségi tulajdonos lesz valaki az állam mellett, az azt jelenti, hogy nem engedi be a konkurenciát; pont a vasúthatóság a kapacitáselosztással lehetővé teszi, tehát a törvénynek vannak olyan részei, ami a versenyt megerősíti, és az állami tulajdont megtartja.

Én azt szeretném tehát mondani, hogy értsenek azzal egyet, hogy a vasúthatóság feladata szükséges és jó, hiszen amire önök utaltak, hogy Angliában is miért voltak azok a balesetek, de egyébként azok mostanában már nincsenek (Derültség a Fidesz padsoraiban.), és nem a privatizáció miatt van, hiszen felhívnám képviselőtársaim figyelmét egyébként, hogy Nagy-Britannián kívül Dániában és Svédországban is privatizált a vasút, Olaszországban, Ausztriában, Finnországban pedig egy közepes, hogy úgy mondjam, egy arany középút van, amire egyébként a mi törvényünk is törekszik, és Írország, Luxemburg, Görögország az, ahol egy konzervatív vasútpolitika valósul meg. Tehát én azt szeretném még egyszer mondani, hogy a konkurenciának az a lényege, hogy vasúthatóság, és a biztonságnak a vasúthatóság az alapja. Ha nincs meg, a kapacitáselosztáson keresztül valóban egy kisebbségi tulajdonos esetleg befolyásolhatja a többségi tulajdonost, de azért ez elég ritka. Azt ne tételezzük fel, hogy 49 százalékkal le lehet 51 százalékot szavazni, mert ez nem igaz. Az 51 százalék mindig tudja érvényesíteni a saját akaratát, pont ez a lényege egyébként a többségi demokráciának is. Nincs tehát arról szó, hogy egy bejövő magántulajdonos (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) rákényszeríti az akaratát a többségi állami tulajdonosra.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Arnóth Sándor képviselő urat illeti a szó, a Fideszből.

ARNÓTH SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Én csak nem tudom, hogy mi lesz akkor azzal a 49 százalékkal, mert azt akkor valakinek birtokolni kell, de hát ezt már nem is erőltetem.

A tájékozatlanságra szeretném felhívni a figyelmet: vasúti hatóság nincsen. Az önök törvényjavaslatában van vasúti hivatal, és amire én felhívtam a figyelmet, azok a kiépülő párhuzamosságok, amire egyáltalán nincsen szükség. Ugyanis ezek a dolgok eddig is szabályozva voltak, hiszen a közlekedési felügyeletnek van megfelelő osztálya, az igazgatóságnak vagy a Versenyhivatalnak. Ezek a dolgok egyébként szabályozva vannak más-más hivatalokban, tehát éppen ezért fölösleges egy újabb vízfejet kiépíteni.

 

(17.00)

 

A másik dolog pedig: azért szerettem volna önt elküldeni Angliába! Az egyik barátom nemrégen járt ott, ahol időre kellett a komphoz elérnie. A vasúttársaság viszont úgy döntött, hogy azt a járatot neki most nem érdemes elindítania, mert kevés a jegyvásárló, és kiírta, hogy jó, jó, ezzel a jeggyel nem most utazhatsz, hanem csak másfél órával később. Na, azt a hangulatot szerettem volna önnel érzékeltetni, amit a barátom telefonon közvetített nekem! Szóval tanulságos volt. Ennyit a privatizált vasutak komolyságáról.

A másik pedig: nem is az a gond, hogy most ki jelenik meg, hogy jelenik meg, hanem amit a képviselőtársaim mondtak, a vasútbiztonság. Na, ez nincsen rendesen rendbe téve! Mert vajon a MÁV fogja a kocsivizsgálót fizetni? És a kocsivizsgáló majd felengedi azt a vonatot, amire azt mondja, hogy nem jó? Vegyék már észre, hogy ugyanazt a tortát osztjuk! Itt nincsen újabb kocsi! Van a fenét! A maszek társaságoknál az lenne a lényeg, hogy nekik van egy nagy csomó speciális vasúti szerelvényük, és azt hozzák. De nincs, ez ugyanaz a vasút, csak több részre osztják! Ezért nem jó ez a törvény, amit önök csinálnak, semmi új nincs benne, semmi új pénz nincs benne. Az egész dolog pillanatnyilag arról szól, hogyan lehet leszedni az állami támogatást.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Élő Norbert képviselő urat illeti a szó, két percre.

ÉLŐ NORBERT (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Pont erről beszélünk, és a törvénynek pont ez a lényege, hogy az állami támogatást a lehető legjobban próbáljuk hasznosítani. Tehát igenis arról van szó, hogy ha mondjuk, egy ember akar egy órakor utazni, és tíz ember akar kettőkor utazni, akkor el kell dönteni az államnak, hogy finanszírozza-e az egy ember utazását egy órakor, vagy a tizenegy ember utazását finanszírozza egy óra múlva. Igen, ezt el kell dönteni, ehhez bátorság kell, mert nincs annyi pénzünk, hogy azt az egy embert is és mindenkit egyszerre utaztassunk. Viszont mindenkit utaztatni kell, és lehet, hogy olyan kompromisszumokat meg kell kötni, hogy sajnos a tizenegy embernek kell együtt utaznia. Mert ha annyi pénzünk lenne, mint Ausztriában, és olyan szolgáltatást tudnánk nyújtani, amit Budapesten a BKV nyújt… Ha önök ismerik a BKV-t, akkor nagyon jól tudják, hogy ilyen szolgáltatás nincsen szinte egyik európai fővárosban sem, amit a BKV nyújt. Kérdés az, hogy erre szükség van-e. Igen, szükség van, ha fenn tudjuk tartani. De ha nem tudjuk fenntartani, akkor ésszerűsíteni kell. És úgy gondolom, hogy az egyhez és a tízhez képest azt a kompromisszumot meg kell kötni, hogy a tizenegy együtt utazzon.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Megadom a szót Gusztos Péter képviselő úrnak, az SZDSZ-ből.

GUSZTOS PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Itt a korábbi rendes hozzászólások, illetve a kétperces vita során felmerült néhány olyan téma, ami könnyen el tudna téríteni az eredeti mondandómtól, ami éppen arról szólna, hogy egy olyan helyzetet szeretnék önöknek bemutatni, ami azt támasztja alá, hogy mennyire fontos - nemcsak gazdaságossági, hanem társadalmi szempontból is - az előttünk fekvő törvényjavaslat. Itt a vitában többen ellenzéki képviselők elmondták azt, hogy ez csak primer gazdaságossági szempontokat vesz figyelembe. Magam nem is tudom elválasztani a magyar társadalom és a magyar gazdaság működését egymástól, de ha ezt ennyire mereven kezeljük, akkor beszéljünk egy picit arról, hogy milyen társadalmi helyzetek, szituációk vannak, amelyek indokolják azt, hogy végre történjen valami, ami komoly fejlesztést jelenthet a Magyar Államvasutaknál.

Azért volt néhány olyan téma, ami könnyen el tudna téríteni ettől a dologtól, és rögtön hadd kezdjem azzal, hogy Arnóth képviselő úrnak válaszolok arra a kérdésre, amire saját magának válaszolt. Háromszor tette fel az előbb egy kétperces hozzászólásban azt a kérdést, hogy mi van azzal a 49 százalékkal. Aztán úgy fejezte be a hozzászólását, hogy ezzel az egész konstrukcióval, fejlesztési elképzeléssel az a baj, hogy nincsen benne új pénz. Az a 49 százalék lehet az új pénz, ha megengedjük, hogy megjelenjen a magántőke a meghatározó állami befolyás, 51 százalék mellett. Tehát ez az új pénz.

A hangulatról is szívesen beszélnék, mert ez egy kellemesen kiragadott példa volt, egy angliai példa. Érdemes lenne, de a képviselő úr tudja ezt, gondolom, hogy utazik vonattal, arról a hangulatról is beszélni, ami mindennapos a Magyar Államvasutak utazóközönsége között, de ezt inkább most hagyjuk.

Arról is szívesen beszélnék fiatal liberális politikusként, hogy mit gondolok arról, kell-e az államnak cukorral és olajjal kereskednie, de ezt most megint hagyjuk.

Az már egy külön kérdés, hogy vajon, ha az állami tulajdon kiterjedne a most magántulajdonban lévő személyautókra például, akkor kevesebb lenne-e a baleset a magyar közutakon. Ez már nagyon messzire vezet, ezt végképp nem értettem, mi köze van a tulajdonnak ahhoz, hogy mennyire biztonságos a közlekedés, de ezt most megint hagyjuk.

Egy példáról szeretnék önöknek beszélni, ami azt ábrázolja, hogy igenis szükség van arra a nyitásra, szükséges lehet, sőt talán még szélesebb körben is szükséges lehetne az a nyitás, amit ez a törvényjavaslat lehetővé tesz. Engedjék meg, hogy röviden leírjam azt a helyzetet, ami abban a városban és ennek a városnak a közlekedése körül kialakult, amelyben volt szerencsém felnőni, Salgótarjánban.

Bizonyára tudják, hogy a rendszerváltás utáni ipari szerkezetváltozás nagyon súlyos helyzetet alakított ki, az összeomló bánya- és nehézipar nyomán egy még ma is 20 százalék fölötti munkanélküliség van a városban és térségében. A város persze próbálkozik a szokott módszerekkel, amivel Magyarországon próbálkozunk: ipari park, ez hol több, hol kevesebb sikerrel jár, van több száz új munkahely természetesen az elmúlt egy évtizedben, csak a dolog nem jelent megoldást akkor, ha olyan gyárakban, amelyekben 6-8 ezer ember dolgozott, most néhány száz főt foglalkoztatnak egyébként a városban az ipari parkon kívül.

Nehéz a helyzet. Az emberek úgy érzik, hogy valahogy megrekedt a fejlődés, és ennek alapvetően három nagyon fontos oka van. Ezek közül az egyik, talán a legfontosabb, az pontosan az infrastruktúra állapota és az infrastruktúra által okozott elzártság. Persze fontos szempont az is, hogy magának a munkanélküliségnek milyen a szerkezete, de ezt most hagyjuk, mert a kérdés szempontjából kevésbé érdekes.

Ha a 21-es főúton valaki már járt önök közül, az tudja, hogy Hatvant köti össze az országhatárral, Somoskőújfaluval; egy meglehetősen nagy forgalmú főútról van szó, nincs is túl jó állapotban. (Tóth István: Nem a vasút?) Egy példáról beszélek, képviselő úr, egy város közlekedési helyzetét próbálom meg leírni önnek, kérem, hogy legyen türelemmel. Én másfél órája várok arra, hogy ezt elmondhassam, és eközben számtalan értelmetlen kétperces hozzászólását voltam kénytelen meghallgatni. Legyen kedves megadni nekem azt az esélyt, hogy elmondhassam, amit szeretnék. Köszönöm szépen.

A 21-es úton a forgalom nagy, az előzési lehetőség kevés, nem véletlen, hogy megindul ennek a négysávosítása előzősávokkal. Reményeink szerint ez valamikor egy valóban jól közlekedhető főutat jelent Somoskőújfalu, Salgótarján és Hatvan között.

Mi a helyzet a vasútvonallal? Az valami egészen katasztrofális. Önök itt több példát mondtak szárnyvonalakról, ahol 25 és 40 kilométer/órás sebességgel lehet haladni. Most itt egy olyan, az országos törzshálózatba tartozó vasútvonalról beszélünk, amelynek az egyik felén nagyjából 30 kilométer/óránál nem lehet gyorsabban menni. Nem egy szárnyvonalról beszélünk, hanem a Hatvant a magyar országhatárral Pásztón, Salgótarjánon keresztül összekötő Hatvan-Somoskőújfalu vasútvonalról beszélünk, ami része az országos törzshálózatnak.

(Az elnöki széket dr. Világosi Gábor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Van tehát egy város, amely komoly munkanélküliséggel, komoly társadalmi-gazdasági problémákkal küzd, amelynek az életében, és nemcsak a városnak, hanem a fél megyének - igaz ugyan, ez az ország egyik legkisebb megyéje, ahol a legkevesebb szavazó is van, és ezért az érdekérvényesítő képessége meglehetősen csekély, de mégiscsak egy megye nagyobbik feléről van szó - kulcsfontosságú lenne az, hogy ez a vasútvonal valahogy fejlődni tudjon. Azt nem is mondtam, pedig talán fontos lehet, gondolom, a pálya állapotára tudtak következtetni abból, hogy még egyszer mondom, ennek a 60 kilométeres, Hatvant, ami egy fontos vasúti csomópont, a magyar országhatárral, a szlovák-magyar határral összekötő, az országos törzshálózatba tartozó vasútvonalnak körülbelül a felén 30 kilométer/órával lehet haladni. Ebből a pálya állapotára lehetett következtetni, de talán arra is, hogy természetesen ez az országos törzshálózatnak egy olyan része, amely furcsa módon még mindig nincsen villamosítva sem.

Tehát adva van egy város, egy térség, amely küszködik a maga munkanélkülisége által okozott problémákkal, az ipari szerkezetváltásból még mindig itt maradó problémákkal, és óriási szüksége lenne arra, hogy képes legyen mobilizálni a helyben meglévő, munkát nem találó munkaerőt. Mert persze az egyik dolog, hogy várjuk a sült galambot, a nagy befektetőt az ipari parkba, de adott esetben az is lehetne egy járható út, hogy meg tudjuk mozdítani azt a meglehetősen nagy tömegű és egyébként dolgozni akaró embert, aki nem talál helyben munkát. Erre nagyon nagy lehetőséget jelentene az, ha ez a vasútvonal képes lenne fejlődni.

Miért érdekes ez a mostani törvény szempontjából? Azért, mert ha önök megkérdeznének egy tetszőlegesen kiválasztott salgótarjáni polgárt, akinek fontos ez az ügy, akkor valószínűleg nem értené azt a vitát, ami itt zajlik. És ez valószínűleg így van minden térségben, ahol az emberek azt szeretnék, hogy kitörjenek az infrastrukturális elzártságból, abból az elfelejtettségből, amit az okoz, hogy például Salgótarján esetében ugyanakkora a távolság Budapesttől, mint Győr esetében, azonban a menetidő majdnem másfélszer akkora.

 

(17.10)

 

Hogy ebből az elzártságból ki lehessen törni, hogy az emberek azt érezhessék, hogy a városuk visszakerül a magyar emberek fejében lévő térképre, és ne gondolják azt a magyar átlagpolgárok, hogy ez a város 200-250 kilométerre van Budapesttől - egyébként tudjuk, hogy 110-re, de ezt gondolják róla, hogy valahol nagyon messze van, Sátoraljaújhely környékére szokták általában tenni, gyakorlatilag sokan azt sem tudják, hogy hol van -, nos, hogy ebből a helyzetből ki lehessen törni, azt gondolom, ha önök megkérdeznének egy salgótarjáni polgárt, hogy érdekli-e, hogy hogyan, milyen konstrukcióban történik meg az, hogy megmozdul valami e körül a vasúti pálya körül, és hogy magasabb szolgáltatási színvonalon, gyorsabb, tisztább vonatokkal lehet elérni az egyébként csak 100-110 kilométerre lévő fővárost és a fővárosi agglomerációt, és lehetőségük van adott esetben ingázni, és munkát találni abban a térségben, amelyhez egyébként a saját gazdasági-társadalmi mikrotérségük gravitál, akkor azt gondolom, nem érdekelné őket ez a vita.

Azt gondolom, azt a kérdést tennék fel éppen ellenkezőleg, hogy miért csak a mellékvonalak és a szárnyvonalak esetében van lehetőség arra, hogy a magántőke megjelenhessen. Lehet, hogy föltennék azt a kérdést, hogy nem lehet, hogy például ebben a térségben… - ami egyébként a törvényi definíciót egészen pontosan teljesíti, ahol a térségi vasútnál az szerepel, hogy három megyénél nem több, 400 kilométernél nem több, tehát ebbe bőven belefér -, lehet, hogy azt kérdeznék önöktől a salgótarjáni polgárok, miért nem tesszük lehetővé azt, hogy az adott zónában lévő önkormányzatok és gazdasági társaságok adott esetben az állammal társulva megpróbálhassák közösen fejleszteni ezt a vasútvonalat. Miért gondoljuk azt, hogy fejlesztés csak és kizárólag akkor következhet be, ha az állam azt majd végrehajtja? Mi, salgótarjániak például, ha megvárjuk azt, amíg Magyarország megépíti az összes szükséges autópályát, és megvárjuk azt, amíg Magyarország az összes nagy vasúti fejlesztést végigcsinálja, ami most nagyjából be van tervezve, és azt várjuk, hogy majd egyszer csak sorra kerül, akkor ez még egy jó darabig nem fog megoldódni, és ez egy nagyon súlyos társadalmi kérdés, nem egy gazdasági kérdés. Van egy térség, vannak benne önkormányzatok, vállalatok, közel van a határ, akár áru-, akár személyszállításban komoly lehetőségek lennének egy egész térség számára.

Még egyszer mondom: azt gondolom, sokan azt kérdeznék másik oldalról kritizálva ezt a törvényt, hogy miért csak a mellék- és szárnyvonalak esetében ad lehetőséget arra ez a jogszabálytervezet, hogy az önkormányzatok és a vállalatok meg tudjanak jelenni, még egyszer mondom, egy döntő többségi állami tulajdon mellett. Lehet, azt kérdeznék, hogy miért nem lehet ez az ő térségükben is, mert rajtuk biztosan segítene egy ilyen megoldás.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.

ELNÖK: Most kétperces felszólalásokra kerül sor. Elsőként megadom a szót Tóth István képviselő úrnak, Fidesz.

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Én nagyon sajnálom Gusztos képviselőtársamat, hogy itt ül másfél órát, és nem érti ezt a vitát. Talán akkor nem kellene itt ülnie, bár - ne haragudjon, hogy ezt mondom - tőlem akár bármelyik napirendi pontot végigülheti, de ez a vita a vasút élete. Tessék elhinni, 50 ezer alkalmazott van, igaz, hogy egyre több a felsővezető, de azért van ebben még 45 ezer egyszerű ember, aki jelentősen az átlag alatt keres ebben a szakágazatban, és olyan területen az országban, ahol két munkáltató van, az önkormányzat és a vasút. Ezért a parlament nem mehet el szó nélkül emellett, és ha ön nem érti, nyugodtan olvasgassa még egy darabig. Ha az SZDSZ nem érti, és el akarja bocsátani a dolgozókat, nyugodtan bocsássa el.

De azt azért ne felejtse el, hogy egy országnak közútra, vasútra, vízi útra szüksége van, és ha veszteséges, ezért vannak a közös költségeink, hogy a veszteséget is fedezzék! Nem lehet mindent teljesen nyereségessé tenni. Ettől ország, ettől állam egy állam, hogy vannak benne működőképes rendszerek, amelyeket mindannyian fönntartunk mások egyszerűen fönntarthatatlan érdekei miatt. Ugyanis a törvény pontosan azért használhatatlan, mert egy részében azt írja le, hogy ha gazdaságtalan a szárnyvonal, akkor a koncesszor máshogy is működtetheti, magyarán: ha gazdaságtalan, akkor majd buszt indít helyette, és busszal húzogatja a tehervagonokat.

Ez gyönyörűséges egy törvény így! Talán ezeket kellene kicsit jobban átlátni, és beleéreznie magát abba a helyzetbe, ami nemcsak 110 kilométer Budapesttől, hanem az országnak jelentősen nagyobb távolságai.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Szintén két percre megadom a szót Gusztos Péter képviselő úrnak, SZDSZ.

GUSZTOS PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársam! Arra szeretném felhívni a figyelmét, hogy ha azt a két halmazt összehasonlítjuk, amelyek egyikében azok az emberek vannak, akik az ön felszólalásainak egy részét értelmetlennek tartották - mint például jómagam is -, illetve egy másik halmazban megvizsgáljuk azokat, akik nem értik ezt a vitát, nos, ez a két halmaz nem esik egybe. Én is azt mondtam, hogy az ön néhány kétperces felszólalását értelmetlennek tartottam. Ön ebből azt a következtetést vonta le, hogy a vitát nem értem. Ez tévedés! Volt önnek olyan hozzászólása, amit értelmesnek tartottam. A képviselőtársak által elmondottak jó részét egyébként, azt gondolom, képes vagyok megérteni.

Én értem mindazt, amit ön az előző kétperces felszólalásában is mondott. Sajnálom, hogy nem reagált arra, amit elmondtam. Arról beszéltem az előbb - és ezt szívesen megismétlem, ha szükséges -, hogy vannak olyan térségek, mint például az is, ahonnan én származom, ahol ez egy kulcskérdés, egy első számú fejlesztési kérdés, hogy végre történjen valami. Ha az ottani emberek arra vannak kárhoztatva, hogy még évtizedekig várják azt, hogy az állam például egy olyan megyében, ami mindig leghátul áll a sorban, mert a legkisebb és a legkevesebb választó van benne, és ezért a különböző politikai, állami lobbikban mindig hátra kerülnek a sorban, szóval, ha az itt élőknek azt kell megvárniuk, hogy az önök által mostani állapotában konzervált Magyar Államvasutak mikor lesz képes ezt a vonalat fejleszteni, akkor nagyon-nagyon sokáig kell nekik erre várni.

Erről próbáltam beszélni, hogy ez igenis - értjük - egy nagyon fontos társadalmi kérdés, és még egyszer mondom, szerintem a helybelieket nem nagyon érdekli az, hogy hogyan valósul meg ez a fejlesztés, csak valósuljon meg végre. Ők sajnos abban a helyzetben vannak, hogy majd a piacra bejövő szlovák vagy más szolgáltatótól sem kapnak majd jobb szolgáltatást, mert sajnos maga a pálya nem teszi ezt lehetővé, amit nem lehet fejleszteni mindaddig, amíg ezek az állapotok konzerválva vannak akárkik által is.

ELNÖK: Két percre megadom a szót Kocsis Róbert képviselő úrnak, Fidesz.

KOCSIS RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Még kis részben a korábbiakban elhangzottakra szeretnék visszatérni, az 51 százalék meg a 49 százalék kérdésére. Én nem vagyok közgazdász, de úgy gondolom, hogy aki 49 százalékot befektet valamibe, nem a szép szemünkért hozza ide azt a pénzt, hanem hasznot akar ebből látni. Tehát előbb-utóbb arra fog törekedni, hogy még nagyobb százaléka legyen belőle, következésképpen értelmetlennek tartom azt a fejtegetést, hogy nem privatizálunk, mert gyakorlatilag itt nincs másról szó, mint hogy el lesz adva az a része a vasútnak vagy a MÁV-nak, ami ezzel foglalkozik. Itt következik az a kérdéskör, hogy szabad-e kísérletezgetnünk ezzel a dologgal, mert az a legdrágább, amit egyszer eladtunk, és esetleg vissza kell vásárolni.

Gusztos képviselőtársam elmondta, hogy milyen a hangulata a MÁV-val utazó utazóközönségnek. Én majd arra a hangulatra leszek kíváncsi, amikor feleennyi járat lesz, és dupla ennyibe fog kerülni a menetjegy, és mindez még majd esetleg egy külföldi céget fog gyarapítani, ugyanakkor még a maradék vasutas-társadalom nagy része is el lesz bocsátva. Erre számtalan példa volt a magyar privatizáció során, mindegy, hogy gázról, villanyról beszélünk, ez a maszlag volt, hogy jön a külföldi befektető, emelt szinten fog szolgáltatni. Mi van most? Drágább a villany, drágább a gáz, minden téren elszámolási problémákat tapasztal a fogyasztó.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót szintén két percre Élő Norbert képviselő úrnak, MSZP.

ÉLŐ NORBERT (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nem értem ellenzéki képviselőtársaimat. Emlékeztetném önöket arra - mert nem fiatalok már annyira, hogy 1990 előtt ne éltek volna ebben az országban -: amikor a Matáv nem volt privatizált, hanem állami vállalat volt irtózatos pénzzel, mennyi időt kellett várni a telefonra? 15 vagy 20 évet? Amikor a Merkur állami vállalat volt, volt kocsi, volt autó? (Közbeszólás a Fidesz soraiból.) Amikor az OTP állami vállalat volt, önök visszasírják ezt az időt?

(17.20)

Azt kérem önöktől, hogy ne szidják a privatizációt, és ne szidják a magántulajdont, hiszen gondolom, önök se gondolják ezt komolyan. Mert ha önök azt akarják, hogy a MOL, a Matáv, az OTP meg állami áruház legyen azzal a megfelelő termékstruktúrával, akkor igenis mondják azt, hogy önök a ’90 előtti viszonyokat akarják visszaállítani, amikor minden leromlik. És nézzék meg, ott van a BA-privatizáció, ami ellen önök ágálnak - azt akarják, hogy mondjuk, Szlovákia vagy Bécs legyen a központja ennek az ellátási formának, vagy azt akarják, hogy fejlődjön Magyarország? Azt akarják, hogy egy MOL, OTP típusú, Matáv típusú fejlődés legyen, és mindenki jól járjon, és olcsóbb a szolgáltatás, sokkal olcsóbb - mert higgyék el nekem, hogy az elektromos áram meg a gáz is sokkal drágább lenne, hogyha nem lett volna ez privatizálva, és nem lenne ilyen hatékony ez az egész történet! Úgyhogy mondják ki akkor azt, önök az 1990 előtti viszonyokat szeretnék visszaállítani, és akkor kész, rendben van, akkor tudjuk, miről beszélünk. De ne mondjanak demagógiákat, arra kérem önöket!

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Szintén két percre megadom a szót Arnóth Sándor képviselő úrnak, Fidesz.

ARNÓTH SÁNDOR (Fidesz): Élő Norbert képviselőtársam azt mondta, hogy nem érti azokat a képviselőket, akik a térfélnek ezen a sarkán állnak. Az tényleg látszik, hogy nem érti. Tényleg látszik, hogy gőze sincs arról, miről szól a történet. Nem is foglalkoznék vele, mert hát annyi butaságot mond, hogy ebbe a versenybe, ami itt esetleg elhangzott, szerintem dobogós helyet mindenképpen megérdemel.

A másik: Gusztos képviselőtársamnak mondanám, ezt saját bőrömön tapasztaltam az én szülőföldemen. Tisztelt Képviselő Úr! Amikor elkezdődött a kísérletezés, hiszen ezt a szót kimondta Tóth képviselő úr, ez a kulcsszó, elkezdtek kísérletezni, hogy vajon mit lehet azzal az 1800 emberrel kezdeni, aki az én gyermekkoromban ment műszakba 24 óra alatt Püspökladányba. Először elvitték a fűtőházat, hogy hátha jobb lesz; nem lett jobb. Aztán vele együtt elvitték a kocsijavítót, nem lett jobb. Aztán következett az, hogy nem telt el egy fél év, és már román mozdony fütyült a ladányi határban. Magyarul piacot veszítettünk, minden szempontból. Ez nem kísérletezés témája!

Nem nagyon szeretem ezt a regényt, de azért először az szóljon már, akit egy kicsit is megcsapott a mozdony füstje. Ez nem olyan, hogy nem tudom - de tudni kell! Ez a törvény nem arról szól, ezt kell tudnia önnek! Ez a törvény nem arról szól! Egyébként önnek tökéletesen igaza van, hogy kellene pénz, de ez a törvény ennek nem eszköze, ezt próbálom elmondani, sokadjára - de nem hiszik el. Biztosan át fogják szavazni - lelkük rajta! Nagyon sokat kell majd változtatni rajta.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Megkérem képviselőtársaimat, hogy maradjunk szigorúan a tárgynál, mert akkor hatékony a vita. Most megadom szintén két percre a szót Gusztos Péter képviselőnek, SZDSZ.

GUSZTOS PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen. Nem a privatizáció a témája ennek a mostani témának, úgyhogy nem is ragadnék ebbe most bele, de azért átfutott az agyamon a gondolat, hogy vajon mondjuk, az OTP és a MOL kacérkodhatna-e olyan álmokkal napjainkban, hogy regionális multinacionális vállalattá nője ki magát - és részben ez már meg is történt -, hogyha maradt volna minden úgy, ahogy az annak idején volt. Hagyjuk ezt! A privatizációra van ilyen példa is, és van olyan példa is. Lehet még itt a szavakon lovagolni, hogy ez privatizáció vagy nem privatizáció, szerintem a helyzet egyértelmű: ott van a papíron, le van írva, hogy az állam kizárólagos többséget biztosító jogosítványai megmaradnak, és ez is csak a mellékvonalak esetében van.

Én a felszólalásomban éppen azt a másik oldalról megfogalmazott kritikát fogalmaztam meg, hogy sokan azt is gondolhatnák, hogy adott esetben vannak olyan vonalak is, amelyek formálisan most valamiért az országos törzshálózatnak a részei, de azon belül meglehetősen elhanyagolt szerepben vannak, és adott esetben ezeknek a fejlesztése is jobban elképzelhető lenne más körülmények között; erről próbáltam beszélni.

Ami pedig a helyzetet illeti, amikor itt kinyílik a piac, akkor bizony meg fog változni a fogyasztók hangulata, és nem úgy, ahogy fideszes képviselőtársam mondta, hanem más irányban, mert ha megnyílik a piac, és megjelennek azok a szolgáltatók, akik ugyanezt a szolgáltatást sokkal jobb feltételekkel, kulturáltabb körülmények között tudják majd biztosítani, akkor bizony ez a hangulat tényleg megváltozik. Ha jól értem, ez a vita most arról szól, hogy a Magyar Államvasutakat meg kellene próbálnunk - és a magyar vasutat úgy általában - felkészíteni ezekre a versenyhelyzetekre, akár az áruszállítás, akár a személyszállítás területén, és a liberálisok azért támogatják ezt a törvényjavaslatot, mert azt gondolják, hogy erre ez alkalmas.

ELNÖK: Két percre megadom a szót Dióssy Gábor államtitkár úrnak.

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Kapcsolódnék Gusztos képviselő úr szavaihoz. Tökéletesen igaza van abban, hogy verseny lesz, verseny már ma is van, egyre fokozódó, egyre nagyobb verseny lesz, és ebben helyt kell állnunk. Nos, ha őszinték vagyunk saját magunkhoz, be kell látnunk, hogy sem ez a kormány, és azt gondolom, sem az önök kormánya nem tudott megbirkózni a MÁV menedzselésével európai színvonalon. Nem azért, én azt gondolom, mert nem voltak alkalmas emberek a különböző posztokon, akár az önök ideje alatt, akár a mi időnk alatt, csak nem szabad álszentnek lenni, azt gondolom, legyünk őszinték saját magunkhoz. Ebben a struktúrában, és ezt elmondtuk többször ma, ebben a struktúrában ez a hatalmas intézmény, a MÁV nem működtethető így. Nem azért, mert nem jó emberek vannak benne, nem jól működtetik. Így, ebben a struktúrában, hiába akarnak önök újabb állami pénzeket beleölni, beletenni, ahogy konszolidálták, és ugyanaz a helyzet alakult megint ki, mint ami önök előtt is kialakult, egy megelőző kormány alatt és az azt megelőző kormány alatt is, csak az adófizetők pénze fog elmenni.

Én azt gondolom, a vita abban van köztünk, hogy adófizetői pénzt akarunk betenni ebbe a rendszerbe, és úgy, hogy az a pénz eltűnjön, és megint veszteséget alakítsunk ki, vagy megpróbálunk valami más, és igaza van önöknek, kockázatosabb útra lépni, hiszen van jó privatizáció, rossz privatizáció, még akkor is, hogyha - elmondtuk, és most is leszögezem -, nem akarjuk sem a törzsvonalakat, sem a mellékvonalakat privatizálni; itt a tevékenységek végzése lesz az érdekes, ahol versengő vállalatok lesznek egymás mellett. Ennek van kockázata, igaza van önöknek teljesen, de azt gondolom, hogy ezt a lépést meg kell lépni, és az államnak az a feladata, hogy ezeket a kockázatokat minimalizálja, és a versenyt az adófizetők érdekében erősítse. Hogyha ezt el tudtuk érni, ezt a feladatunkat, és ebbe az irányba tudtunk előre menni, azt gondolom, hogy akkor jó irányt tűztünk ki magunknak, és jól teljesítettünk.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kettő percre megadom a szót Kocsis Róbert képviselő úrnak, Fidesz.

KOCSIS RÓBERT (Fidesz): Az előzőekben elhangzottakkal kapcsolatosan azt szeretném mondani, hogy én úgy látom, verseny van, egy ideig, de a versenyzők arra törekszenek, hogy minél több profitjuk legyen, és ha minél több profitjuk van, akkor a végső cél pedig a monopólium. És én ettől tartok, hogy végül is nem a versenynek a levét isszák meg majd az utasok ez esetben, akiket egyébként fogyasztóknak is hívhatnánk, hanem pontosan arról van szó, hogy kikerül a kezdeményezés egy idő után az állam kezéből. Mert hogy most nem az a cél, hogy eladjuk a törzsvonalakat, az rendben van, tudjuk, ismerjük, az elején sosem ez a cél - majd később erről is le fogunk mondani. Tehát ettől tartok, és ebben, még egyszer mondom, nem látom az elmozdulást e tekintetben.

És hogyha már idegenforgalommal kezdtem a mai első hozzászólásomat, el kell mondjam, hogy annak az idegenforgalomból élő városnak, Hajdúszoboszlónak, amelynek az alpolgármestere vagyok, egyelőre nem látom, hogy mitől lesz esetleg szebb, jobb az ottani vasútállomása, rendezettebb, mitől lesznek esetleg a nem helyi hajléktalanok onnan a vasútállomásról száműzve. Például ilyen aggályaim vannak, tisztelt államtitkár úr.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Most visszatérünk a tízperces felszólalásokhoz. Megadom a szót elsőként Járvás István képviselő úrnak, Fidesz.

JÁRVÁS ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ígérem, hogy a tíz percet nem fogom kihasználni, csak egy bő kétperceset szeretnék mondani.

Gyakorlatilag Újszász és Vámosgyörk között élek, ahol azért egy szárnyvonal van, és ezen a szárnyvonalon működik egy MÁV építő-gépjavító üzem, amely felújítással és gépjavítással foglalkozik Jászkiséren, ahol több mint 300 személy dolgozik.

(17.30)

Megmondom őszintén, minden ilyen átszervezés vagy változtatás azért megriasztja az itt élő embereket, nemcsak a vasúti közlekedés kapcsán, hanem hogy elviszik ezt a tevékenységet, szétcsoportosítják, hiszen a szerkezetátalakítás sok mindent hozhat magával.

Nem várok erre választ egyébként, de egy ilyen átalakítás nem egyszerű feladat. Nagyon sok összetevője van. Igaz, hogy ez az üzem egyébként 100 százalékban vasúti tulajdonú, de akkor is lehetnek csodák, és attól, hogy valahova a Dunántúlra érkezik működő tőke, az Alföldön még nincs munkahely. Magyarországon a vegyes vállalatok és a külföldi tőke legalább 70 százaléka a Dunánál megáll, a Tiszán meg még kevesebb megy át egyébként. Tehát ezekre a kérdésekre is oda kellene figyelni, és a hatástanulmányok, amelyek hiányoznak, jó volna, ha egy ilyen nagy horderejű törvényt megelőznének és segítenének.

Ami a gyakorlat, az látszik, hogy az elmúlt időszakban a vasút és a közút között folyó versenyt a vasút azért elveszítette; és látszik az, hogy mind a személyszállításban, mind pedig az áruszállításban jelentős áttolódás van a vasútról a közútra. Esetenként azt is el lehetne mondani, hogy ennek a versenyhátránynak elsősorban az az oka, hogy a vasúton történő áruszállítás menetsebessége 5-6 kilométer óránként, míg más nyugat-európai országokban a vasúton történő áruszállítás sebessége a feladástól az érkezésig azért 25-30 kilométer/óra sebességet is elér. Azért bizonyára feltételezhető ez alapján, hogy ez nem műszaki okok miatt, hanem szervezési és egyéb okok miatt következik be Magyarországon.

Azt is szeretném elmondani, az is látszik az elmúlt évtizedekben, hogy a mezőgazdasági áruszállítás jelentős része is áttolódott a közútra. Az biztos, hogy új rakodási technológiák érkeznek Magyarországra, erre talán a legjobb példa a cukorrépa, ahol is a cukorrépa-rakodó gépek a közútra közvetlenül kirakják a cukorrépát, és innen történik az átszállítás. Az aztán már egy másik dolog és másik probléma, hogy akik a logisztikát szervezik, azok úgy vannak beszervezve egy cukorgyárnál, hogy azok a termelők, akik jó minőségű, teherbíró képességű utak mellett laknak, nappal szállítják a cukorrépát; azokon a területeken, ahol nincs meg a megfelelő tengelynyomásra alkalmas út, a logisztika úgy szervez, hogy ott éjszaka történik a szállítás. Ennek következtében a nyomvályú mentén el lehet jutni egy-egy cukorgyárhoz is ma már Magyarországon. Azért egy kicsit erre is ügyelni kellene, mert attól függetlenül, hogy a cukorgyárnak, a feldolgozónak az az érdeke, hogy olcsón jusson el az áru hozzá, és megfelelő ütemezésben ne kelljen ott lerakodni, hanem közvetlenül ki tudja szolgálni a folyamatos gyártási technológiát, attól függetlenül, hogyha a nyomvályúk kialakulnak, az még mindig magyar költségvetési probléma lesz, mindig az adófizetők pénzén fogjuk ezt valaha majd megjavítani - az elkövetkezendő rövid időn belül azért nem látok erre nagyobb lehetőséget.

Az is hozzátartozik, és elgondolkoztató az a dolog, és most egy picit a postára is ki lehet térni, hogy valamikor még volt Magyarországon akár a postának, akár a MÁV darabáru-szállításnak megfelelő rendszere, ahol fel lehetett adni nagy darabárut, el lehetett szállítani valahová olcsón, és ezek, csodák csodájára, számomra teljesen érthetetlen okok miatt, veszteségessé válnak. Azt viszont látom, hogy az áruszállításnál, házhoz szállításnál, darabáru-szállításnál szállítócégek jönnek létre, amelyek 5-10 milliós teherautókkal tudnak grasszálni egész Magyarországon - egész Magyarországon egyébként -, és nekik megéri. Nekünk meg nem éri meg megfelelő rendszert üzemeltetni, amire gyakorlatilag ki is volt építve az infrastruktúra.

Én azt hiszem, azért azt nem fogja senki sem elhinni, hogy aki privatizál Magyarországon - még akkor sem, hogyha nem a vasútba, hanem a szolgáltatásba, akár 49 vagy 50 százalékot -, azért fektet be bárki pénzt Magyarországon, nem azért, hogy a tőke működése záros határidőn belül ne hozzon eredményt, profitot, hanem azért fektet be, mert bizonyára profitot lát benne. Olyan profitot, amelyet mi nem látunk, nem akarunk meglátni vagy nem veszünk észre, vagy nem jól sáfárkodunk ezekkel a lehetőségekkel. Az biztos, hogy minden privatizáció ilyen, és erre jó bizonyíték, hogy a Magyarországon működő multinacionális vállalatok talán 250 ezer embert foglalkoztatnak ma Magyarországon, 250 ezret. Az összes többi valamilyen úton-módon vagy a szolgáltatásban, esetleg a kereskedelemben, állami alkalmazottként, vagy magán kis- és középvállalkozóként dolgozik. Igaz, hogy ez a 250-350 ezer főt foglalkoztató multinacionális cég a nemzeti jövedelem nagy százalékát állítja elő, de hát attól függetlenül még azért azoknak az embereknek, akik nem jutnak közel ilyen céghez, vagy nem olyan gazdasági térségben élnek, a megélhetését is valamilyen úton-módon segíteni kellene, és meg kellene ezt oldani, hiszen nemzetgazdaságilag az is probléma, hogyha egy kis falu, egy kisváros vagy egy agrárkörnyezet elnéptelenedik. Azoknak új házat kell építeni, oda el kell menni, tömegközlekedést kell fejleszteni, tehát azért ez egy picit összetettebb dolog.

Ha azt látjuk, hogy a vasút is privatizálásra kerül, akkor abból két dolog biztos következik: az egyik az, hogy a szolgáltatások díja majd emelkedni fog; a másik dolog az, hogy munkanélküliséget fog eredményezni. És az Alföldön létrejövő munkanélküliséget nem segíti, ha Dunaújvárosban vagy Tatabányán autógumiabroncs-gyárak létesülnek. Az már segítene, hogyha Püspökladányban, valahol a Jászságban vagy Szolnok megyében jönne ez létre.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Most megadom a szót Farkas Sándor képviselő úrnak, Fidesz.

FARKAS SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Körülbelül 1 óra 10 perccel ezelőtt szerettem volna néhány gondolatot elmondani az én térségemben aktuális vasút-politikai kérdésekről, már csak azért is, mert bennünket rendkívül mellbe vágtak azok az intézkedések, amelyek a térség vasútpolitikáját érintették.

De talán menjünk egy kicsit időrendi sorrendben, ez pedig a következő lesz. El szeretném önöknek mondani, hogy negyven évvel ezelőtt az én választókörzetem központjából, Szentesről 3 óra 15 perc alatt ért fel a 424-es gőzössel a vonat a budapesti Nyugati pályaudvarra. Meg szeretném önöktől kérdezni, hogy ma, jelen pillanatban ugyanezt a távolságot, ugyanezen a vonalon, negyven év után mennyi idő alatt teszi meg a szerelvény. Nem kell rajta sokat gondolkodni - 3 óra és 2 perc alatt. Negyven év alatt 13 percet javult a vasút a térségünkben. Azt hiszem, hogy ez önmagáért beszél, és elszomorít mindannyiunkat. Főleg azért is, mert személy szerint én is szívesen járnék vasúton, szívesen járnék a MÁV kötelékében a fővárosba, akár ide, a Parlamentbe is, de képtelenség egy vidéki városból ennyi időt vasúton tölteni. És azt hiszem, nem kell rajta csodálkozni, hogy az állampolgárok, az utazóközönség miért hagyta el ezt a vasutat.

Ugyanakkor helybeli és helyi érdekeket képviselő országgyűlési képviselőként rendkívül aggaszt annak a vasúti centrumnak a jövője, annak a vasúti központnak a távlata, amely a városunkban van. Itt többen is ismerik ezt a járműjavító központot, amely az 1920-as években épült ki, és a mai napig is az egyik központi helye a Dél-Alföldnek.

Sajnos ide is becsapott a ménkű, ide is betört a privatizáció, és egy csomó olyan bizonytalanságot hozott, ami az embereknek, a családoknak, az ebből élő vasutasoknak létbizonytalanságot jelentett. Mik is ezek a bizonytalanságok? Az egyik az, hogy volt egy nagyon jól működő, több száz millió forintos beruházással évek alatt felépült olyan tanműhelyrendszer, amely, azt hiszem, az országban is példaértékű. Sajnos ez a tanműhelyrendszer ma bizonytalan sorsra jutott, a bizonytalan privatizáció sorsára, mivel nem tudjuk, hogy ezt a tanműhelyt ki fogja ezek után üzemeltetni, mert bizony-bizony ez az intézkedés már megtörtént. Az ottani oktatók, szakemberek részben nyugdíjba mentek, részben elbocsátásra kerültek, pedig a térségben lévő üzemek, vállalkozások, vállalatok rendkívüli módon számítottak - ezt el szeretném mondani, és hangsúlyozni szeretném - azokra a szakemberekre, akiket ez a tanműhely, tanüzem képzett. A térség legjobban képzett lakatosai, legjobban képzett műszaki szakemberei kerültek ki ebből a tanműhelyből. Sajnos ez ma már óriási hiányt jelent térségünkben.

 

(17.40)

A másik hasonló gond, ami azt hiszem, hogy idetartozik, az a járműjavító részleg, amely ebben a térségben központi helyet foglal el. Ide tartozott Mezőhegyes, és ide tartozik még Kecskemét is a szentesi központhoz. Karsai kollégám nagyon jól ismeri ezt a problémát. Szeretném elmondani, hogy 152 fő alkalmazottból 42 főnek a munkaviszonya szűnt és szűnik meg. Akárhogy is nézem, ez 25 százalék körüli. Kérdésem lehetne - választ úgysem kapok rá -, mi lesz ezeknek a családoknak, mi lesz ezen embereknek a sorsa, hova fognak kerülni. Azt hiszem, hogy ez a térségben komoly gondot jelent.

Szeretném tovább folytatni a gondolatomat azzal, amit már az előbb részben elkezdtem mondani, de Dávid Ibolya elnök asszony, mondhatnám azt, hogy nem adta meg tovább a lehetőséget nekem. Van egy 130-as vonal, ami a Dél-Alföldet szeli ketté, a Körös és a Tisza vonulatát, ez a Tiszatenyő-Kunszentmárton-Szentes-Makó vasútvonal, a 130-as vonal, amelynek a felújítása több mint húsz évvel ezelőtt részben megtörtént. Akkor is kimaradt egy szakasz, habár 2000-ben a kunszentmártoni vasúti híd felújítása során a teherbíró képessége nagymértékben megnőtt, de mégis Nagytőke és Kunszentmárton között mintegy 10 kilométeres szakaszon mindenféle felújítás elmaradt. Ez is nagymértékben hátráltatja, gátolja ennek a térségnek a vasúti érhálózatban történő aktivizálását, megfelelő módon való működtetését, áru-, személy- és teherfuvarozásban egyaránt.

Sok szó esett már arról, hogy az árufuvarozásban milyen gondjaink vannak. Szintén dél-alföldi kérdés, számomra felfoghatatlan, érthetetlen, hogy az autópálya-építéshez - amit Kiskunfélegyházától Szegedig vagy az országhatárig építenek jelen pillanatban is még - miért kellett közúton, a már meglévő autópálya-szakaszon Budapest térségéből leszállítani az összes sódert, követ. Miért nem lehetett ezt úgy megoldani, mint ahogy megoldották a Balaton melléki és a Balaton térségi részbeni autópálya-építéseknél? Miért nem volt ez üzlet a MÁV-nak, szeretném kérdezni. Miért nem volt üzlet? Talán nem a lobbiérdek volt az, ami ebben megfelelően befolyásoló lehetett volna? Egyszerűen érthetetlen. Tönkretették az autópályát is, ezt hozzá kell tenni, mert már ebben az évben szinte az egész autópálya-szakaszt újra kellett építeni, újra kellett bitumenezni jelentős részét, forgalmi dugók sorozata közepette. Ott élünk naponta, azon közlekedünk, ez tény. Csak azt nem értem, hogy ezt a szállítást miért nem lehetett a vasútnak megoldani. Miért nem lehetett?

Járvás képviselőtársam elmondta a cukorrépahelyzetet. A magyar vasút legnagyobb teherszállítás-megrendelője évtizedeken keresztül a cukoripar volt. Ma a Dél-Alföldről mindent tengelyen szállítanak. Még megvannak a cukorgyáraknak azok a felvásárlótelepei, még a cukorgyárak tulajdonában vannak a vasútállomások mellett azok a rakodók, azok a depók, amelyek mondhatnám, hogy kihasználatlanul állnak, és a 200-300 mázsás vagy netalántán, hogy divatosabban mondjam, 20-30 tonnás tehergépjárművek szállítják el a vasúti depó mellől 100 kilométerre a cukorrépát. Micsoda kiesés ez a vasútnak? Miért nem lehetett ezt is, mondjuk, úgy megszervezni, hogy valóban a vasút rentabilitásához, jövedelmezőségéhez vagy a veszteségeinek a csökkentéséhez ez hozzájárulhatna? És akkor nem privatizációról kell gondolkodni, hanem arról kellene gondolkodni, hogy igenis olyan vezetésnek, olyan irányításnak kellene a vasút élén lennie, akik ezeket a munkákat elvégeznék! Példákat soroltam, konkrét példákat, ott élek, naponta tapasztalom: akár az autópálya, akár a cukorrépa-szállítás; a gabonaszállítást már nem mondom, mert ott már 15 évvel ezelőtt elfelejtettük a vasúti szállítást, pont azért, mert a kis vagonkapacitás és a kis tengelyterhelés miatt egyszerűen ezeken a vasútvonalakon ez már nem volt rentábilis. Bonyolult volt, mondhatnám ezt is.

Nagyon szomorú, hogy ezek a tények hozzájárultak ahhoz, hogy ma a magyar vasút ilyen állapotban van, a magyar vasút sajnos privatizálásra kerül, és én is attól tartok, hogy ez nem azt a célt fogja szolgálni, és nem azt a célt fogja elérni, amire gondolunk, hanem egy kiszolgáltatott helyzetet fog hazánkban, akár a Dél-Alföldön is jelenteni.

Még egyet szeretnék megjegyezni, és szintén a privatizációval kapcsolatban. Konkrét információim vannak arról, hogy az árufuvarozásban a privatizációs intézkedések megtörténtek, de a szemét ott marad. És mi ez a szemét? Azok az objektumok, azok a ma is kihasználatlanul álló különböző épületek, szolgáltatások, amelyek nem kellenek a privatizőrnek. A szemét ott marad, a költsége ott marad. Ezekkel mi lesz? - szeretném kérdezni.

Én mindenesetre nagyon aggódom, és tényleg két komoly, a 147-es és a 130-as vasútvonal kereszteződésében élő emberekért, akik azért szeretnének vasúton utazni, szeretnék az áruikat olcsóbban eljuttatni az ország vagy a világ különböző pontjaira. Egyre kevésbé látok erre lehetőséget, és azt is látom, hogy azok a családok, akik a térségben ebből akartak megélni, bizony-bizony komoly nehézségek elé néznek.

Köszönöm szépen. (Kékkői Zoltán József tapsol.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra következik Domokos László képviselő úr, Fidesz.

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Farkas Sándor, illetve az államtitkár úr is a privatizáció kérdését vetette fel. Miért gondolja azt a kormány, hogy ha csődbe vitt egy vállalatot, a saját menedzsmentjével - hiszen odatette a saját menedzsmentjét -, akkor a rendszerre kell fogni azt? Miért nem lehet arra fogni, aki erről döntött, azokra a személyekre, akik ezt csinálták? (Dr. Magda Sándor közbeszólása: Miért? Előtte nem volt veszteséges? - Gőgös Zoltán: Előtte nyereséges volt?) Szerintem Gőgös képviselő úr is kap szót, korlátlan a vita lehetősége. (Közbeszólások. - Az elnök csenget.) Elnök úr, ha kapnék szót…

ELNÖK: Képviselő Urak! Domokos képviselő úrnál van a szó.

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): És erre egyetlenegy választ tud adni a kormányzat, hogy el kell adni. Miért, akkor jobb lesz, egyszerűbb lesz a rendszer? Akkor majd jobban fog működni? Eltelt három és fél év. Mi a biztosíték, hogy önök fél év múlva, öt hónap múlva kormányozni fognak? (Közbeszólás az MSZP soraiból: Biztos!) Miért gondolják azt, hogy akkor most kell egy olyan törvénykoncepciót behozni, amelyet majd valaki mással akarnak végrehajtatni? Talán nem kellett volna konszenzusra törekedni ebben a kérdésben? Mégiscsak valahol ez egy közös felelősség, hiszen a vasút nem fog megszűnni. Nem úgy, mint a cukorgyárak, ha már a cukoriparról volt szó, bár az szorosan összefügg a MÁV helyzetével, azt gondolom, mert nem tudom, tudja-e, államtitkár úr - ugyan nem önnél, hanem majd az agrárvitában fogjuk ezt megbeszélni -, az összes cukorgyárat eladta a magyar állam, gondos gazda módjára. Utána tudja, mi lett a vége? Mindet bezárják. Vagy most, vagy már korábban - például Mezőhegyest, Sarkadot -, vagy később fogják bezárni a következő öt évben. (Közbeszólás az ellenzéki pártok soraiból: Öt van jelenleg a tizenegyből! - Gőgös Zoltán: Ennyire nem lehetsz demagóg, fiam!)

Tehát akkor a privatizáció az, hogy feladjuk, megszüntetjük a saját vállalatainkat? (Gőgös Zoltán közbeszólása.) Képviselő Úr! Kérem, adjon lehetőséget, hogy elmondhassam a véleményemet! (Gőgös Zoltán: Persze! Bátran! - Pásztohy András: Értelmesebben is hozzá lehet szólni, kétség kívül!)

Sajnálom, hogy ilyen méltatlan módon folyik ez a vita. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Két percre megadom a szót Dióssy Gábor államtitkár úrnak.

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Domokos Képviselő Úr! Az ön kiindulási alapja, amikor azt mondja, hogy van egy menedzsment, amely csődbe vitt egy vállalatot, és ezért el akarják adni, nem felel meg a valóságnak, alapjaiban hamis. (Domokos László közbeszólása.) Ön is tudja… - és akkor kérném, hogy ön is hagyjon engem beszélni, ha én sem szóltam bele az ön beszédébe, nagyon szépen köszönöm, hogy ne méltatlanul vitázzunk egymással.

Nos, miért rosszak ezek az alapok? Egyrészt azért, mert nem egy menedzsment alatti csődről van szó. Én elmondtam, hogy ne legyünk álszentek, se önök, se mi. Ismerjük be, hogy ebben a jelenlegi struktúrában nem lehet nyereségesen működtetni a Magyar Államvasutakat. Ezt önök sem tudták megtenni. Önök is 105 milliárd forintos konszolidációra kényszerültek, ahogy ezt múltkor Fónagy képviselő úr, volt miniszter is elismerte. Nem is csodálkozom rajta, és soha nem mondtam, hogy akkor nem jó vezetők voltak a MÁV-nál. Úgy gondolom, hogy most sem rosszabbak vannak.

Nem ez a kérdés, nem egy rossz menedzsment miatt csődbe vitt vállalatról van szó. Egy rossz struktúráról van szó, amely struktúrát átalakítani szeretnénk ezzel a törvénnyel, ezt ön is tudja, és nem eladni akarjuk, hiszen ezt leszögeztük, elmondtuk, a törvényben benne van, szíveskedjék elolvasni. A törzsvonalak, a mellékvonalak is százszázalékos, illetve többségi állami tulajdonban fognak maradni. Annyit mondtunk, hogy versengő vállalatok fognak megjelenni. Nem azért, mert mi szeretnénk; azért, tisztelt képviselő úr, mert az Európai Unió előírásai efelé visznek, a liberalizált piac felé, ha akarjuk, ha nem; egy uniós tagállam vagyunk, és egy versenyben helyt kell állnunk.

 

(17.50)

Mi abba az irányba szeretnénk menni, hogy ne az adófizetők újabb és újabb százmilliárdjait öljük bele egy rossz rendszerbe, hanem vettük a bátorságot, és fölvállaljuk igenis önökkel is, mással is a konfliktusokat, ha szükséges, hogy ezt a rendszert át kell alakítani pontosan azért, hogy egy versenyképes, magasabb szolgáltatást nyújtó rendszer legyen, de többségi állami tulajdonnal, illetve százszázalékos állami tulajdonnal a szárny-, illetve a fővonalakon. Ezt elmondtuk, kár kiforgatni a szavainkat, képviselő úr.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Ismét két percre megadom a szót Domokos László képviselő úrnak, Fidesz.

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Államtitkár úr nem adott választ arra a kérdésre, amit föltettem. Csődbe vitték a MÁV-ot, vagy nem vitték? Hiszen konszolidálva volt, ön mondta ki pont, 2002-ben konszolidálva lett a MÁV. Részben önök is részt vettek a konszolidációjában, hiszen amikor az úgynevezett hiányelszámolásába bevonták a MÁV fejlesztési hiteleit, akkor ez megtörtént. Miért kellett letakarítani egy olyan céget, amire aztán három és fél évig nem volt koncepciójuk, hogy mit oldjanak meg, vagy ami volt koncepció, azt nem tudták megoldani? - hiszen beismerték, hiszen személycserét hajtottak végre. Ha jól tudom, pont az ön elődje van most ott elnökként, és próbálja megoldani a MÁV problémáit. Nem oldották meg. Miért - kérdezem én -, a jövő évben lesz erre majd pénze az államnak? Önök erre valamit terveznek, hogy oda fognak adni? Vagy pedig azt gondolják, hogy majd valaki meg fogja oldani, és például mint az M5-ösnél olyan büszkén el szoktak mondani, utána kétszer olyan drágán majd megépíti azt, amit egyébként az elmúlt negyven évben a MÁV-nak meg kellett volna a fejlesztésekhez állami támogatást adni.

Nézzen, államtitkár úr, a tükörbe! Kifizette egyáltalán az állam azt a működési kiadási kötelezettségét, amit a magyar államnak kellett volna a nyugdíjasok, a diákok és az egyéb kedvezményezettek után? Vagy ebben a hiányban - amit ön most 200 milliárdra tesz, és tudjuk, hogy ebben az évben 70 milliárd - benne van az is, hogy még azt sem fizették ki, ami járt volna a MÁV-nak? Miért, ha valamiféle más vállalkozás lesz, nem állami, akkor nem kell majd kifizetni azokat a szolgáltatásokat, amelyeket az állam rendel meg? Dehogynem! Eddig kifizették? Nem fizették ki.

Tulajdonképpen ez egy pótcselekvés a választások előtt, hogy még most elmaszatolják a dolgokat, hogy persze lehetett volna a MÁV-ot is csinálni, de sajnos a körülmények nem úgy voltak. Dehogynem! Nem ez volt! Le lett tisztítva a MÁV, konszolidálva lett, és utána három és fél év alatt újból csődbe vitték. Ez a tény, ez a szomorú tény.

Köszönöm. (Tóth István tapsol.)

ELNÖK: Dióssy Gábor államtitkár úrnak adom meg a szót, két percre.

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Tóth István képviselő úr viharos tapsa ellenére azt tudom mondani, hogy sajnos nem ez a tény, képviselő úr. Nem így van, hogy egy konszolidált ragyogó vállalatot megkaptunk, és csődbe vittük. Hiszen önök azért konszolidálták a MÁV-ot, ahogy Szalay képviselő úr is elmondta, mert igen erősen veszteséges volt végig az önök ideje alatt is. Én is mondhatnám, hogy önök alatt is csődben volt a MÁV. Nincs értelme ennek az egymásra mutogatásnak. Mi is betehetnénk most 100 milliárdot vagy többet.

Talán a mi fantáziánk egy kicsit tovább terjed, és azt gondoljuk, hogy nem okvetlenül csak arra szabad gondolni, hogy állami pénzből dotálunk valamit, és az adófizetők pénzét használjuk fel hozzá. Ez a különbség!

Köszönöm.

ELNÖK: Megadom a szót Domokos László képviselő úrnak, Fidesz.

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Teljes a félreértés, államtitkár úr! Már ne haragudjon, a MÁV-ot mindig is támogatni kell. Ilyet kár állítani, kár a parlamentnek ebben a szent termében ilyet mondani, hogy nem fog az állam adni további támogatást a MÁV-nak vagy a vasútnak. A világon, legalábbis Európában mindenhol kellett hogy adjon, és sajnos azokat a fejlesztési elmaradásokat is valószínűleg majd állami garanciával fogják tudni úgyis - bármely kormány - megoldani, mert lesznek olyan nonprofit típusú beruházások, amelyek nem fogják megteremteni a nyereségességét ennek a szolgáltatásnak.

Ez egy monopólium, ellentétben még akár az autópályákkal is vagy a cukorgyárakkal is, itt aztán meg kikerülhetetlenül úgyis egy monopolisztikus helyzet van, ezt önök is nagyon jól tudják. Legfeljebb az lesz a kérdés, hogy a magyar állam fogja monopolizálni ezt, vagy majd egy német vagy egy globális európai vállalat fogja monopolizálni a vasúti kérdéseket.

Ezért sokkal inkább az a kérdés, hogy önök miért hagyták, hogy most újból ilyen veszteség jöjjön létre. Hogy majd a jövőben mit kell csinálni, azt egy új kormányprogram keretében lehet igazából nyugodtan megmondani. Addig tulajdonképpen nincs más dolguk, mint hogy legyenek szívesek legalább a csőd közeli állapotból kihozni a MÁV-ot.

Köszönöm.

ELNÖK: Két percre megadom a szót Szalay Gábor képviselő úrnak, SZDSZ.

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Abban egyetértünk Domokos képviselő úrral, hogy a MÁV legalábbis személyszállítási üzletágának minden valószínűség szerint sosem lesz elkerülhető az állami támogatása. Ezt a MÁV sok gondja közül az az alapvető hátrányos adottsága teszi valószínűvé, hogy a magyar vasút méretgazdaságossági hátrányai szembeötlőek. Hol tud nyereséget hozni a vasút a világon? Délkelet-Ázsiában, az Egyesült Államokban, Svájcban, ahol vagy a szállítási távolságok jelentősek, vagy jelentős a népsűrűség, tehát nagy távolságokat kell megtenni, sok utassal kell megtenni, gyakori vonatszerelvény-indításokkal kell megtenni.

Sajnos, mindezen szempontokból Magyarország hátrányban van. Van egy olyan jellemző mérőszám, ami a szállított árutonna-kilométert és a szállított személyeket összeadva elosztja a rendelkezésre álló hálózathosszúsággal, ez a virágzó vasutú Japán, az Egyesült Államok, Svájc esetében 10 ezer fölötti mérőszám, nálunk kétezer-valamennyi. Tehát valóban van a vasutunknak egy eredeti adott hátránya, ezt sosem tudjuk leküzdeni, és ez igaz, hogy a személyszállításban ezért mindig szükség lesz állami támogatásra. Idáig tehát egyetértünk.

Azonban mi azt gondoljuk: nem mindegy, hogy ez a mérce mekkora, nem mindegy, hogy mennyi támogatási igénye van ennek a vasútnak, mert ugyanis az a helyzet, hogy az elmúlt évtizedek azt bizonyították, hogy tényleg feneketlen kútba öntöttük az állami támogatást, meg még eközben ráadásul, hogy a feneketlen kútba öntöttük, a MÁV fölélte a saját vagyonát. Itt falta föl saját magát a szemünk láttára. Most lett 240 milliárdról 80-ra lecsökkentve a saját tőkéje, nincs miből tovább folytatni ezt a jelenlegi úton, mert ezt a 80 milliárdot egy év alatt fölfalja - és akkor mit csinálunk? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Magától omlik össze a vasút.

Ezt szeretnénk elkerülni, ezt próbáljuk ebben az új törvényben megjeleníteni, erről vitatkozunk.

ELNÖK: Megkérdezem, hogy még kíván-e valaki részt venni a vitában. Jelentkezőt nem látok. (Jelzésre:) Horváth János képviselő úrnak kettő percre megadom a szót, Fidesz.

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Ház! Hallgatva ezt az érdekes vitát, engedtessék meg, hogy egy gondolatot hozzáadjak. Nevezetesen azt, hogy a vasutat úgy is lehet tekinteni közgazdasági szempontból, hogy egy olyan közfunkció végrehajtásához járul hozzá, aminek igenis a neve közfunkció. A közlekedés, szállítás különböző vetületei úgy lehetnek közérdek, tisztelt Országgyűlés, mint ahogy közérdek lehet az, hogy rend van az országban, és a rendőrök rendet tartanak, vagy pedig úgy, hogy valamilyen más közérdekű intézménynél a feladatok elvégződnek. Ez közérdek. Nem kérdezzük meg a rendőrséget, hogy hogy áll a mérleg, mert másról van szó, nem volna értelme olyan kérdést föltenni.

Persze, hogy a vasutat mint egy gazdasági intézményt lehet úgy tekinteni, hogy vagyon, kötelezettség, bevétel, kiadás, mérleg, akár a kettős könyvelés vagy más rendezőerő szerint, azonban bárhogyan nézzük, a vasútnak van egy közérdekű szerepe. Márpedig ha közérdekű, akkor azt a köz fizeti meg, az a normális, mert ha a köz nem fizeti meg, akkor a feladat nem végződik el. Lehet olyan, de az nyilván - most ezt a szót ismételten használom - a köz ellenére van. Tehát, hogy milyen az arány, milyen mértékig kívánjuk a vasutat, ezt a közérdekű funkciót, hogy saját magát finanszírozza, és mennyi az a támogatásértékű hozzájárulás, változik időről időre (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), de ennek a tagadása hiba lenne.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

(18.00)

 

ELNÖK: Domokos László képviselő urat illeti a szó két percre, Fidesz.

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár úr, harmadszor teszem fel a kérdést: a jövő évi költségvetésben - amit most tárgyalunk - hány forint van beállítva a Magyar Államvasutak szerkezeti átalakításához szükséges működési, átalakítási és fejlesztési költségekre az ön tárcájánál vagy bárhol másutt? Ön azt is mondhatja, hogy hitel, de akkor a hiányt fogják tovább növelni, és abban jelenik meg. Hol van ez, és hány forintra becsüli ezt az az üzleti terv, amely csak a jövő évi kiadásokat határozza meg? Azért kérdezem, mert a költségvetésnek ezt már most kellene tartalmaznia. Azt már nem mondom, hogy a költségvetés egyébként három évre tekint ki, a 2007-es és a 2008-as ráfordításokra is.

Mennyi ez minimálisan, hol szerepel a költségvetésben és mekkora összeggel? Erre adjon választ! Ha ez szerepel benne, akkor megvalósítható. De ha erre nincs válasz, akkor az egész egy lufi, és másról nem beszélhetünk, mint arról, hogy pótcselekvés egy csődbe ment vállalat mentésére, de valójában nincs mögötte fedezet. Hol van a fedezet?

ELNÖK: Kérdezem, hogy kíván-e még valaki felszólalni a vitában. (Nincs jelentkező.) Amennyiben nem, akkor megkérdezem Dióssy Gábor államtitkár urat, hogy kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Dióssy Gábor: Igen.) Megadom a szót államtitkár úrnak.

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Domokos képviselő úr, az a különbség - vagy az is, mert gondolom, sok van -, tehát az is a különbség köztünk, hogy mi nem abban gondolkozunk, hogy az adófizetők pénzéből újabb hatalmas szervezeteket építsünk föl, és újabb jelentős kiadásokkal alakítsuk át a szervezetet. Mi a MÁV és a magyar vasút átalakítását a jelenlegi eszközeikkel, az általuk felhasznált pénzeszközökkel gondoljuk elsősorban elvégezni. Ha olvasta a törvényt, akkor ön is tudja, hogy először egy társasági átalakításról, az árufuvarozási üzletág külön társaságba viteléről s a többi van szó, de ezek nem olyan jelentős költségtételek, mintha többmilliárdos beruházást végezne az állam.

Még egyszer mondom, nem szeretnénk az adófizetők pénzéből nagy beruházásokat végrehajtani. Mi a szerkezeti, társasági átalakítást fogjuk megtenni, mert ez a keret szükséges ahhoz, hogy az említett előnyöket - amiket most nem akarok újra elsorolni önöknek - élvezni tudja az egész magyar társadalom.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Mivel az előterjesztéshez módosító javaslat érkezett, a részletes vitára bocsátásra és a részletes vitára későbbi ülésünkön kerül sor.

Soron következik az elkövetkezendő tíz évben követendő gazdaságpolitikai alapelvekről szóló országgyűlési határozati javaslat általános vitájának folytatása és lezárása. Az előterjesztést H/17406. számon, a bizottságok ajánlásait pedig H/17406/1. és 2. számokon kapták kézhez a képviselők.

Most az írásban előre jelentkezett képviselői felszólalások következnek, a napirendi ajánlás szerint 10-10 perces időkeretben. Elsőként megadom a szót Kocsis Róbert képviselő úrnak, Fidesz.




Felszólalások:   13-147   147-280   280-340      Ülésnap adatai