Készült: 2024.09.24.00:40:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

157. ülésnap (2011.12.20.), 238. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyenes Géza (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:01


Felszólalások:  Előző  238  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYENES GÉZA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselő Kollégáim! Először is szeretnék az örömömnek hangot adni, hogy a kormánypártok többször kaptak tőlünk kritikát, hogy a nagyon fontos törvénytervezetek tárgyalásánál a felvetéseinkre nem igazán reagáltak. Ebben a törvénytervezetben én is úgy érzem, hogy elkezdődött valami, sokkal több reakció jött a felvetéseinkre. Igaz, hogy az ellenérvek még egy picit megrekednek azon a szinten, hogy tájékoztatják az ellenzéki képviselőket arról, hogy egy kicsit ütődöttek, egy kicsit hülyécskék, de végül is elindultunk egy jó úton.

Én orvosként, amikor ennek a törvényjavaslatnak elolvastam a címét, természetesen nagyon megörültem első ránézésre. A kereskedelmi részével most sem szeretnék foglalkozni, mert ahhoz igazából nem értek, és nagyon sok, teljesen jogos kritikát kapnék, hogy miért szólok hozzá olyanhoz, amihez nem értek. Mindenesetre az úgynevezett kereskedelmi része egy kicsit olyan hašeki és hrabali hangulatot kelt, hiszen ebből megtudhattuk, hogy még magának a miniszternek is lehet az joga, hogy mondjuk, a nyóckerben trafikot nyit, és ez olyan jó dolog, el fogunk oda menni, dumálunk egy jót s a többi. Szóval ezzel semmi problémám nincs, és még azt is elhiszem, hogy azokból a megnövekvő állami bevételekből, amelyek közpénzek, miért ne hinném el, hogy önök még pénzt is fognak visszaforgatni az egészségügyre, mint például a termékdíjakból eddig.

Sajnos aztán az örömöm egy picit elmúlt, amikor végigolvastam a törvényt, mert én egészségügyi, illetve orvosi szemmel nézve mindjárt a címnél egy picit megálltam: "a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról". Mit is jelent ez a félmondat? Azt jelenti, hogy már eleve feltételezzük, hogy aki fiatalkorú és dohányzik, annak próbáljuk meg ezt a rossz szokását úgymond visszaszorítani.

Nem arról szól, hogy aki még nem szokott rá a dohányzásra, azt valahogy meggátoljuk, bár jelezte itt egyik képviselőtársam a felszólalásában, hogy a még nem dohányzó fiatalok azzal, hogy bemennek a boltba, és nem látják, nyilvánvalóan, ha itt dohánytermékeket árulnak, akkor majd kevésbé fognak rászokni. Sajnos erre azt kell mondanom, hogy más területeken és fórumokon, mint például a család meg egyéb, ifjúsági szórakozóhelyek, sajnos azok a ma még nem dohányzó fiatalok azért látják ezeket a rossz példákat, úgyhogy ilyen formában félek, hogy ezzel nem biztos, hogy túl sokat teszünk. De a dohányzó fiataloknak, akik már rászoktak sajnos, valóban én is úgy érzem, hogy megnehezül ezzel a lépéssel, ezzel a kereskedelmi szigorítással a dolguk. De ezek a fiatalok igen furfangosak, eszesek, és meg fogják találni azt az utat.

Eszembe jutott Guszti bácsi, aki a gimnáziumunk pedellusa volt, és amikor még oda jártunk, a szünetben Fruttit, Stollwercket, és azt hiszem, Ziegler ostyát árult, és nagyon örültünk neki. Most félek tőle, nehogy az legyen, hogy most ez a Guszti bácsi esetleg felnőttként - azt írják, hogy felnőttől juthat majd az ifjú dohányos cigarettához - majd ezt is, persze illegálisan, feketén és jó kis felárral, de árulni fogja.

Tehát egy picit úgy érzem, hogy a már dohányzó fiataloknál csupán az, hogy nehezen fog hozzájutni, és esetleg a boltban nem szolgálják őt ki, ez is egy jó kezdeményezés, de úgy érzem, hogy nem elegendő.

Jobban örültem volna, ha a törvénytervezet valóban szólt volna az egészségügyi részéről, tehát egy kicsit a megelőzést jobban kiemelte volna, hiszen az a legfontosabb feladatunk többek között, hogy a rászokást megakadályozzuk, vagy aki már dohányzik, azt le tudjuk szoktatni. Ezt a két célt egyelőre még ez a törvénytervezet nem szolgálja, de én optimista vagyok, és bízom benne, hogy ez is ki fog alakulni. Természetesen nem az lesz ezeknek a törvénytervezeteknek a célja, hogy törvénnyel akadályozzuk meg, hanem a törvény csak azt írja elő, hogy kell vagy kellene ilyenfajta prevenciót folytatni a fiatalok körében, hiszen a megelőzésnek gyakorlatilag több szintje, több tere van. Van a családi tér, természetesen ott is meg kell tenni mindent, a gyermekközösségi helyszínek is ilyen terek gyakorlatilag, az óvoda, az iskola, a különböző szórakozóhelyek, ugyanis az, hogy kiépítsük egy mai fiatalban, akik hál' istennek látom, hogy sok mindenre azt mondják manapság, hogy ez ciki - ugye, így beszélnek a fiatalok, hogy olyan ciki, ezt nem csináljuk -, akkor ki kellene ezeket az attitűdöket építeni, hogy a dohányzás, mint olyan, ciki legyen a fiatalok szemében.

(17.30)

Ezeket a célokat nem igazán szolgálja ez. Többen is felszólaltak, azért, hogy talán az egészségoktatásban, illetve a hivatalos, kevésbé hivatalos vagy félhivatalos tájékoztatásban jó lenne, ha ez nagyobb hangsúlyt kapna. De hogy ez nagyon hangsúlyt kapjon, ahhoz bizony törvényi rendelkezések kellenek, mert eddig sem tiltotta ezt semmi, mégsem történt ez ügyben semmi.

Az az igazság, hogy gyakorlatilag nekem itt megállt a tudományom, mert ezeknek a fontos szakmai, orvosszakmai elvárásoknak ez a törvénytervezet nem tesz eleget, és más olyat, amit orvosszakmai szemmel néznék, nem igazán találtam a törvényben. Nagyon sok hozzászóló elmondott nagyon sok olyan érvet, amikkel maximálisan egyet lehet érteni, csak egyelőre nem erről szól ez a törvénytervezet, ez az egyetlen bajom vele. Ilyen formában természetesen, ahogy mondtuk is, az ellenzék, mi is, a Jobbik is támogatni fogja a tervezetnek legalábbis a szándék részét.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

Aztán hogy hogyan fognak a gazdasági részek megvalósulni, mondom, ebbe nem kívánok belemenni, mert én nagyon jó szándékkal azt mondom, hogy végül is lehet, hogy nem koncesszió, a koncessziós módszerrel esetleg nem strómanokkal dolgozó mamutcégek vagy érdekeltségek fognak kialakulni, hanem lehet, hogy tényleg a kisembereken tudunk segíteni, és valóban, ahogy egy képviselőtársam elmondta, a Horthy-rendszerben volt az, hogy a hadirokkantaknak, mindenféle hátsó szándék nélkül természetesen, adtak egy lehetőséget a megélhetésre. Ma Magyarországon már kevés az olyan értelmű hadirokkant, de igazán szerencsétlen, szegény munkanélküli vagy munkát nem találó ember létezik ebben az országban, akin kéne segíteni, és remélem, hogy ez a törvény segíteni fog. És azt remélem még, hogy az úgynevezett egészségügyi hiányosságait ennek a törvénynek - zárójelben mondom, nem biztos, hogy ennek a törvénynek a dolga, hogy ezeket az egészségügyi részeket is tartalmazza - egy más törvénykezésben teljes volumenében és tartalmában körül fogjuk járni, és akkor ezt a kérdést egyszer s mindenkorra megoldhatjuk.

Minden tiszteletem Heintz képviselő úrnak, hiszen ő kezdte el, legalábbis az ő nevével fémjelzetten kezdődött el a magyar parlamentben a nemdohányzók védelme, most éppen a fiatalkorúak védelme a rászokás visszaszorításáról. Talán ők sem vitatkoznak azon, hogy ez a törvény teljességében nem elegendő arra, hogy ezt a célt elérje.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  238  Következő    Ülésnap adatai