Készült: 2024.09.20.15:37:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

157. ülésnap (2011.12.20.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Magyarországon, úgy látom egyébként, hogy az Európai Unióról mindig egyfajta félreértés van, Európáról. Nyilvánvalóan az Európai Unió 27 ország. Nekünk alkalmunk volt tapasztalni az elnökségi félév alatt, hogy ez 27 ország kompromisszuma, egyeztetése, folyamatos birkózása. Nekünk is sikerült éjszakába nyúló tanácskozásokat végigélni. Az Európai Unióról néhanapján az a benyomásunk, és én nem is szeretem ezt a kifejezést, amikor azt mondják, hogy mert Brüsszel azt mondja, hogy... - ahogy a tisztelt képviselő úr által is néha elhangzott. Brüsszel mi vagyunk, tehát 27 ország, annak az egyeztetése. Tudom, hogy a magyar nyelv szereti ezt a leegyszerűsítést. Én arról beszélek, hogy én hogyan gondolom ebben az esetben. Ez egyfajta túlzás nyilvánvalóan. Mind a 27-en ott vagyunk, 27 ország egyeztetésének eredményeképpen alakulnak ki ezek a politikák, és ez az, ami az Európai Uniót alkotja vagy ennek az együttműködése. Úgy gondolom, Magyarország ebben a 27 országos együttműködésben ott van, Magyarország mindig hallatja a hangját, és képviseli azokat a sajátos magyar érdekeket, amelyek különböző témákban felvetődnek. Néhanapján egyébként ez úgy vetődik fel, hogy a kis országoknak teljesen más az érdeke egyébként, mint teszem azt, a nagyobb országoknak, vagy a kelet-közép-európai országoknak szintén más, mint a régi tagállamoknak. Tehát itt sokfajta törésvonal van, és sokfajta koalíció és sokfajta alku. Én is egyetértek a Cecchini-reporttal, amely azt mondja, hogy a nem-Európának mi a költsége vagy a belső piac nemlétének mi a költsége. Magyarország a belső piacon él, és ennek nagyon sok előnye is van.

Ami a gazdaságpolitikát illeti, úgy gondolom, hogy mindezek ellenére a parlamentnek javaslom, gondolja végig, hogy mi a gazdaságpolitika következménye vagy mi a gazdaságpolitikai következménye annak az államközi egyezménynek, amelynek a megvitatását a parlament el fogja végezni, mert azért az két elemből áll. Az egyik egy nagyon világosan a költségvetések szigorú betartásához kapcsolódik, az államháztartási hiány 3 százalék alatt tartása; gyakorlatilag a régi stabilitási és növekedési paktum megerősítése, mondhatnám azt is, hogy erősebb fogakat kapott a büntető szankciókkal.

A másik területe azonban nagyon erősen adóügyeket érint, és itt azért kérdéses, hogy mondjuk, Magyarországnak, amely az adóversenyben érdekelt Kelet-Közép-Európában, mennyire célszerű ebben az adókérdésekben részt venni. Úgy gondolom, meg kell fontolni.

Csak jelezni szeretném, hogy a probléma több annál, mint ha azt mondjuk, hogy szeretjük-e vagy sem az Európai Uniót. Hadd utaljak arra, hogy például Írország milyen dilemma előtt van. Írország tagja az eurózónának, ergo nem értékelheti le a valutáját, ergo ezzel nem növelheti a versenyképességét.

A másik oldalról, ha aláírja ezt a paktumot, akkor megkötik a másik kezét is, ugye az íreknél 12,5 százalékos a társasági adó, az valami alapköve az ír gazdaságpolitikának és a versenyképességének; ott is megkötik majd a kezét, amennyiben Írország csatlakozik ehhez a szerződéshez. Jelezte egyébként, hogy csatlakozik, csak azért meg kell várni, hogy mit hoz majd egy népszavazás vagy milyen formában fogják ezt hozni, amivel arra szeretnék utalni, hogy például mondjuk, egy eurózóna és tagja számára, egy olyan ország számára, amely jelentős problémákkal küszködik, gyakorlatilag gazdaságpolitikailag mindenben megköti a kezét ez az egyezmény, elveszi azt a lehetőséget, hogy valaha versenyképes legyen.

(9.40)

Ezért azt javaslom, hogy nagyon alaposan vitassa meg a parlament ezt a kezdeményezést, függetlenül mindenfajta olyan, Magyarországon az Unióval kapcsolatos gondolkodásban gyakorta meglévő vonásoktól, hogy: "mert Brüsszel azt mondta, hogy...", "mert az egy központ, és akkor ahhoz hogyan viszonyuljunk" - ez 27 ország együttes döntése.

És mindaz, amit persze címnek adott, "Elrugaszkodás Európától", én úgy gondolom, Magyarország nincs elrugaszkodva Európától. Európa része, az volt mindig is. Az Uniónak is része, és az Európai Unióban, én úgy gondolom, az elmúlt féléves tevékenység, az uniós elnökség nagyon jól bizonyította, hogy nem elrugaszkodva élünk Európától, hanem Európába és az Európai Unióba nagyon mélyen integrálva.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai