Készült: 2024.05.14.05:06:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

313. ülésnap (2013.10.21.),  42-48. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:04


Felszólalások:   36-42   42-48   48-56      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Mint hallhattuk, a képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 207 igen szavazattal, 67 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Mirkóczki Ádám képviselő úr, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: "Mikor lesz hatékony és megbecsült rendőrség Magyarországon?" címmel. Mirkóczki Ádám képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

MIRKÓCZKI ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Önök 2010-ben rendet, biztonságot és hatékony rendőrséget ígértek egyebek mellett, ezzel szemben most sem rend, sem biztonság, sőt egyes helyeken szinte mintha rendőrség sem lenne.

Friss beszámolók és információk szerint egyre nagyobb arányban hagyják el a rendőrök a pályát, és talán azt sem túlzás állítani, hogy tömegesen. Orbán Viktor miniszterelnök a közelmúltban egy bulvárújságnak az életpályamodellel kapcsolatban a következőképp nyilatkozott: "Előbb a pedagógusok kerültek sorra. Úgy döntöttünk, hogy elsőbbséget adunk a gyermekeinket nevelő pedagógusnak, de most a rendőri állomány altisztjeivel kell foglalkozni, mert veszélyes pályaelhagyási jeleket látunk." Az elmúlt bő öt évben, tehát 2008 és 2012 között több mint 9 ezer rendőr távozott a pályáról, ami a jelenlegi, közel 48 ezer fős teljes foglalkoztatotti létszám csaknem ötödét teszi ki. Mindezen még a 2010-es kormányváltás sem segített, tehát önök sem tudtak ezeken a sajnálatos folyamatokon változtatni. Ebben az évben is január és augusztus között már több mint 600 dolgozó munkaviszonya szűnt meg. De mi is történik pontosan?

A rendőröknek alacsonyak a fizetéseik, nincs társadalmi megbecsültségük, és nincs korszerű eszközállományuk sem. Egy újságírónak nemrég egy 13 éve a pályán dolgozó nyomrögzítő a következőket mondta egy bűncselekmény helyszínén: "Uram, ennek így semmi értelme. Elegem van abból, hogy csak papírokat gyártunk, az eredmény legcsekélyebb reménye nélkül." Mára, ha minden igaz, ez az úriember már le is szerelt. Ez nem szorul kommentárra. Egyre több a panasz, és az állományból nagyon sokan csalódottak, de nem kizárólag a pénztelenség miatt. Kilátástalannak tartják a munkájukat, sajnos ma már egy általános betöréses bűncselekmény felderítése szinte reménytelen a rendőrség egyes elmondásai szerint. Tisztességből elvégzik a kötelező feladatokat, de közben egy percig sem ringatják abba a hitbe a károsultat, hogy a tőle eltulajdonított értéktárgyakat akár előkeríthetik. A rendőrök panaszkodnak az állomány szegényes felszereltségére, a bűnözőket inkább segítő jogszabályokra. Pedig önök mindig arra hivatkoznak, hogy az elmúlt időszakban több olyan jogszabály is született, például a szabálysértési törvény szigorítása, amely a bűnözés visszaszorítását célozta, sajnos azonban a rendőröknek a mindennapi és gyakorlati tapasztalatai egész mást mutatnak.

Az viszont annál inkább magyarázatra szorulna, hogy önök három és fél éve tűrik ezt a nagyon sajnálatos folyamatot. Mellébeszélnek, pótcselekvéseket végeznek, és valljuk meg, hogy eseti és tüneti kezelésekkel próbálkoznak, amelyek érdemi változást nem hoznak.

A kérdésem az, hogy ha valóban komolyan gondolták annak idején, és komolyan gondolják ma is, hogy a rendőrség becsületét és hatékonyságát vissza kell állítani, akkor mit tesznek ennek érdekében. Várom a megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A választ az elhangzott kérdésre Kontrát Károly államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon!

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormányprogramban leszögeztük: a rend érdekében nemzeti ügynek tekintjük, hogy új rendőrség szülessen.

(15.10)

A magyar emberek számára az államnak elsősorban védelmet és biztonságot kell szolgáltatnia, amire csak egy értékeiben, gondolkodásmódjában, mentalitásában megváltozott és megújult rendőrség képes. A közmegbecsülést nehéz munkával helyreállítottuk. 2010-ben kifizettük a rendőrség több mint 4 milliárd forintos adósságát, új vezetést, új irányt adtunk a rendőrségnek, új, szigorú törvényeket alkottunk itt a parlamentben. Ilyen volt a szabálysértési törvény, amiben elzárással büntethetővé tettük a kis értékű lopásokat vagy a három csapás törvény, a büntető törvénykönyv módosítása, amelyben a súlyos, erőszakos, személy elleni bűncselekményeket elkövetőket akár tényleges életfogytig tartó szabadságvesztésre is lehetett ítélni.

A nemzeti együttműködés kormánya programjában vállalta, hogy 3500 új rendőr fog szolgálatot teljesíteni, 2010-ben 33 450 hivatásos látott el szolgálatot, 2012-ben ez a szám 36 600 hivatásos állományút tett ki. A hivatásos állomány rendszeresített létszáma a 2013. január 1-jei állapot szerint 37 116 fő volt, a rendőrség teljes létszáma pedig megközelítette a 48 ezer főt.

Tisztelt Országgyűlés! Látható, hogy a rendőrség létszáma a határozott és jó döntéseknek köszönhetően növekedésnek indult. A 2012. évre a pályaelhagyók száma 25 százalékkal csökkent. Ez az adat 2013 első-nyolcadik hónapjaiban még tovább csökkent. Ön említette, hogy 600 fő hagyta el 2013-ban a testületet. Jó tudni, hogy ennek jelentős része nem önszántából, hanem a testület döntése alapján távozott a testületből. Tehát 2012-ben egyértelműen kedvező irányba fordult a rendőrség létszámhelyzete, a körzeti megbízotti státusokat 99 százalékban feltöltöttük. Örömmel tapasztaljuk, hogy évről évre egyre többen jelentkeznek a rendészeti szakközépiskolákba és a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre egyaránt.

Vannak még hiányosságok, nem lehetünk teljesen elégedettek, azonban jó úton járunk. Folyamatosan fejlesztjük a rendőrség technikai felszerelését, új hírközlési rendszert építettünk ki, új járműveket adtunk át, az elmúlt év december 21-én 1750 gépkocsival fejlesztettük az állományt, a járműállományt, 1250 járőri és 500 ügyintézői autót adtunk át. Ezeket az autókat pedig nem bérleti konstrukcióban bocsátottuk a rendőrség rendelkezésére, mint ahogy korábban a szocialista kormányok idején, hanem megvásároltuk, és ezzel 5 milliárd forint - még egyszer mondom, képviselő úr: 5 milliárd forintot - takarítottunk meg az adófizetőknek.

A 16 százalékos személyi jövedelemadó bevezetésével a rendőrség személyi állományának jelentős részénél nettó illetménynövekedés következett be. Az állomány azon tagjainál, ahol szükséges volt, bérkompenzációt alkalmaztunk. A tiszthelyettesek és zászlósok illetményének rendezése érdekében 2012-ben bevezettük, és azóta is folyamatosan fenntartjuk a havi 14 ezer forint összegű kiegészítő juttatást, amelyet időkorlát nélkül a jövőben is biztosítani fogunk.

Tisztelt Képviselő Úr! Ha önnek valóban fontos a közrend, a közbiztonság erősítése, a rendőrség sorsa iránt valóban aggódik, akkor arra kérjük, hogy szavazza meg a 2014-es költségvetést, és támogassa a közrendet, közbiztonságot garantáló törvények elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megkérdezem Mirkóczki Ádám képviselő urat, hogy elfogadja-e az államtitkári választ.

MIRKÓCZKI ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Nem egészen a kérdésemre válaszolt. Én azt kérdeztem, hogy mit kívánnak tenni a rendőrség hatékonyságának és megbecsültségének helyreállítása végett. Erre nem kaptam választ, de akkor én az ön felsorolásával szemben elmondanám a szürke tényeket, amelyek tökéletesen mutatják a rendőrség hatékonyságát és megbecsültségét.

Csak a tavalyi évről és az idei évről néhány jellegzetes eset: Hatvanban szó szerint megostromolják a rendőrkapitányságot a bűnözők, Kenderesen rendőröket vernek, és hadd ne soroljam azokat az eseteket, amelyek folyamatosan azt mutatják, hogy a rendőrség társadalmi és bűnözők szemével való megítélése a nulla felé konvergál. Ezzel szemben folyamatosan pénzbehajtásra használják a rendőrséget.

Árulja már el nekem, államtitkár úr, hogy az vajon miért a rendőrség dolga, hogy Egerben a Dobó téren galambetetésért 20 ezer forintra büntetnek meg turistákat, vagy terhes kismamákat a gyógyszertár előtti parkolásért megbüntetnek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) szintén 20 ezer forintra. Ennyit a rendőrség hatékonyságáról.

Köszönöm szépen. A választ nem tudom elfogadni. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Mint hallhattuk, a képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, kérdezem ezért, elfogadja-e azt az Országgyűlés. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 211 igen szavazattal, 42 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Mile Lajos és Vágó Gábor képviselő urak, az LMP képviselői, interpellációt nyújtottak be a miniszterelnök úrhoz: "Mi folyik itt az NFÜ-ben az elmúlt három évben?" címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Lázár János miniszterelnökséget vezető államtitkár úr fog majd válaszolni. Megadom a szót, parancsoljon, képviselő úr!




Felszólalások:   36-42   42-48   48-56      Ülésnap adatai