Készült: 2024.09.23.05:52:09 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
11 139 2002.06.25. 2:17  138-141

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Igen Tisztelt Miniszter Úr! A jelenleg kormányzó szociálliberális koalíció választási kampányában folyamatosan nagy hangsúlyt kapott, hogy a területi egyenlőtlenségeket mérsékelni kell.

A szétszakítottság valóban létezik, mi több, területileg jól behatárolható, ugyanakkor a kormányprogramban a választási szlogen gyakorlati megvalósításával kapcsolatosan semmilyen konkrétum sem szerepel. Például nincs említés a halmozottan hátrányos helyzetű megyék kiemelt támogatásáról; nincs erről említés annak ellenére, hogy a rendszer az elmúlt időszakban jól működött. Az öt halmozottan hátrányos helyzetűnek minősített megyébe, a megyei területfejlesztési tanácsokon keresztül, az alaptámogatásokon túl további jelentős decentralizált források érkeztek, amelyeket a tanácsok, a pályázati rendszert eszközül használva, a megyei fejlesztési koncepcióval összhangban, eredményesen tudtak felhasználni.

A decentralizált forrásoknak köszönhetően az érintett megyékben jelentős zöldmezős beruházásokhoz, munkahelyteremtéshez és -megtartáshoz, kereskedelmi szálláshelyek létesítéséhez, templomok és egyéb műemlékek felújításához, műszaki fejlesztésekhez, környezetvédelmi beruházásokhoz, továbbá kulturális és turisztikai nagy rendezvényekhez volt mód és lehetőség megyei szintről támogatás biztosítására. A hátrányos helyzetű megyék felzárkóztatása a központi kormányzat kiemelt támogatásának hiányában nem valósítható meg. Fontos tudni, hogy a kiemelt támogatások rendszere például Nógrád megyében csak 1997-ben indult, tehát a Horn-kormány idején e tekintetben is elveszett két év, ezzel szemben az Orbán-kormány mind a négy évében kiemelt támogatásban részesítette a hátrányos helyzetű megyéket, közöttük Nógrádot.

A kormányprogram említett hiányossága tehát számomra, Nógrád megyei képviselő számára komoly aggodalomra ad okot, ezért a kérdésem röviden megfogalmazva így hangzik: a szociálliberális kormány folytatni kívánja-e a halmozottan hátrányos helyzetű megyék kiemelt támogatását. Várom válaszát, miniszter úr! (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
19 131 2002.09.17. 2:17  130-137

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Képviselőtársaim! Örömmel értesültünk arról, hogy az önök által korábban annyit kárhoztatott kistérségi megbízotti hálózatot mégiscsak fenntartják. Örömünket csak fokozta, hogy önök azt állították, hogy nem lesznek politikai tisztogatások és pártcélokat szolgáló kinevezések.

Úgy tűnik azonban, hogy az egész ismert procedúra egy hálózati hadművelet újabb pártkatonák csatasorba állítására. Legalábbis ezt látszik alátámasztani az, ami Nógrád megye esetében történt. A hat új megbízott közül ugyanis - egy kivételével - senkinek sincs szakirányú felsőfokú végzettsége, nem beszélve a több idegen nyelvről. Igaz, ezeket a hiányosságokat kompenzálja, hogy mindannyian régi, kipróbált, hűséges harcosai a Magyar Szocialista Pártnak.

A salgótarjáni kistérség megbízottja, Dóra Ottó, az MSZP megyei irodájának vezetője. A bátonyterenyei kistérség esetében az a dr. Balázs Ottó nyerte el a megbízatást, aki jelenleg a város polgármestere MSZP-s színekben. A pásztói kistérség megbízottja a nyelveket nem beszélő, régi pártkatona, Reviczki László, aki a szocialisták jelöltjeként jutott be a város önkormányzati testületébe, és lett főállású alpolgármester. A szécsényi kistérségben is megbízható harcostárs, Borenszki Ervin, az MSZP városi irodájának vezetője kapott megbízást. Balassagyarmaton a kistérségi megbízott Látkóczki Bálint, régebben az imperialisták elleni küzdelmet, most pedig az MSZP városi listáját fogja vezetni. A rétsági kistérség megbízottja, Sinka Sándor is kipróbált káder, aki most is ott üldögél az MSZP megyei közgyűlési frakciójában.

Ezek ismeretében a konkrét kérdéseim tehát a következőek. Miniszter úr, komolyan gondolja-e, hogy ezek a nyilvánvalóan pártkatonák magukra szedhették a száznapos, hosszú menetelés közben a területfejlesztéshez szükséges szakértelmet? Az MSZP-s párttagkönyv jelentett-e valamiféle előnyt a pályázatok elbírálásánál? Volt-e olyan kinevezett, aki nem rendelkezett a kistérségi képviselő ajánlásával? Miért nem vonták be a döntésbe a megyei területfejlesztési tanácsok elnökeit?

Várom tényszerű válaszát, miniszter úr. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
19 135 2002.09.17. 0:57  130-137

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Ha őszinte és tényszerű választ adott volna a kérdéseimre, akkor az alábbi válaszokat kellett volna megfogalmazni.

A miniszter úr sem gondolja komolyan, hogy Nógrád megyében a kinevezett kistérségi megbízottak túlnyomó többsége, döntő többsége területfejlesztési szakértelemmel rendelkezik. Nógrád megyében sajnos bebizonyosodott, hogy a kinevezett kistérségi megbízottak esetében az MSZP-s párttagkönyv előnyt jelentett. Mint ahogy a harmadik kérdésre: sajnos volt olyan kinevezett - gondolom, nemcsak Nógrád megyében, hanem az ország más területein is -, ahol a kistérségi képviselő ajánlásával nem rendelkezett a kinevezett kistérségi megbízott. És a negyedik kérdés, hogy miért nem vonták be a megyei területfejlesztési tanácsok elnökeit: talán azért, mert akkor már a pályázatok elbírálásának időszakában felszínre került volna ez a botrány.

Tisztelettel kérem önöket, hogy Nógrád megye esetében, illetve más területeken is vizsgálják felül a döntésüket, és vonják vissza a megbízottak kinevezését.

Köszönöm. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
34 290 2002.11.18. 1:43  19-381

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Néhány gondolattal szeretném kiegészíteni mindazt, amit Molnár Oszkár képviselőtársam az előbb elmondott. A hátrányos helyzetű megyék kiemelt támogatásának a folytatását pozitívnak tartom, azonban nemcsak az a probléma, hogy nem tudjuk, mennyi ez a 30 százalék, hanem az is a probléma, hogy nem tudjuk, miért 30 a 30 százalék, és nagy problémának tartom az elmúlt évek tapasztalatait is alapul véve azt, hogy továbbra sincs lehetőség az integrált felhasználás bevezetésére.

A kistérségi támogatási keretet egy pozitív gondolatnak tartom, bár ez a 2 milliárd forint, ami a költségvetésben nevesítésre került, úgy gondolom, hogy az igényeket nem fogja tudni kielégíteni. Ami azonban az önkormányzatok, az önkormányzati fejlesztések szempontjából jelentős problémákat fog majd okozni, hogy a TEKI és a CÉDA esetében az elmúlt évhez képest egyetlenegy forinttal sem történt támogatási keretnövekedés, és sajnos hasonló a helyzet a vis maior keretnél is. És még talán egy gondolat, ami a területfejlesztési célelőirányzathoz kapcsolódik: az elmúlt évben még mintegy 19 milliárd forintot foglalt ez magában, ebben az évben a költségvetésben valamivel több mint 7 milliárd forint került megnevesítésre. Ez azt jelenti, hogy a területfejlesztési célelőirányzat esetében mintegy 12 milliárd forintos visszalépés tapasztalható meg, ami, azt gondolom, az önkormányzatok szempontjából is teljes mértékben elfogadhatatlan.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
34 372 2002.11.18. 3:42  19-381

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Elnök Úr! Miniszter Úr! Tisztelt Országgyűlés! Új fejezet kezdődött az ország életében, új fejezet kezdődött Nógrád életében - hallhattuk a nem túl távoli múltban, és halljuk még most is a jelenben. De mit fogunk hallani a jövőben, ha a beterjesztett költségvetés szinte változtatás nélkül elfogadásra kerül az MSZP-SZDSZ által? Ahhoz, hogy a kérdésre választ tudjunk adni, érdemes megvizsgálni, hogy a nógrádi szocialisták által megfogalmazott parlamenti és önkormányzati ígéretek milyen módon jelennek meg a költségvetésben. Négy éven keresztül szinte naponta fogalmazták meg a mostani kormánypártiak, hogy az Orbán-kormány bünteti Salgótarjánt, hiszen a tehermentesítő út megépítésének harmadik ütemét nem indította el.

 

 

(23.30)

 

Elindítja viszont, és teljes egészében meg is építi a mostani kormány - hangzott az ígéret néhány hónappal ezelőtt. Azonban bármilyen nagyítóval is keressük a 2003. évi költségvetésben ezt a sort, ismét nem találjuk, pedig szükség lenne rá mind közlekedésbiztonsági, mind katasztrófavédelmi, mind szavahihetőségi szempontból. A salgótarjáni emberek pedig nem értik, hogy ha a kormányzat, a megye és a város is szocialista, akkor miért nem érkezik pénz a városukba.

A XIX. század második felében már a vasútvonal kötötte össze Salgótarjánt Budapesttel; az összeköttetés most is megvan, bár a menetidő alig változott. Jól hangzó ígéret volt a Salgótarjántól Hatvanig terjedő szakasz felújítása, de fedezetet nem találunk rá a költségvetésben. Boldogan éltük meg Nógrádban, hogy a 21-es út korszerűsítése az Orbán-kormány ideje alatt elindult, és bár a munkálatok folytatódni fognak, még ha egy évet már csúsztak is, de nem az eredetileg tervezett intenzitással. A közlekedésfejlesztések megtorpanása, lelassulása és részlegessége miatt a kormánypárti döntéshozók még inkább hátrányos helyzetbe sodorhatják a megye egészét, ami nem elfogadható magatartás.

A legkedvezőtlenebb helyzetben lévő megyék kiemelt támogatása folytatódni fog, amit minden nógrádinak üdvözölni kell. Sajnálatos azonban, hogy a megyék közötti arányok nem a valóságos folyamatokhoz igazodnak, és leginkább Nógrádot hozzák hátrányos helyzetbe. Az elvárásoknak csak akkor tudnak a nógrádi szocialisták megfelelni, ha a megyéjükért érzett felelősségtudattal támogatják a szükséges módosításokat.

A mögöttünk hagyott időszakban a megyei területfejlesztési tanács fontos szerepet töltött be megyénk civil szervezeteinek, gazdasági egységeinek és önkormányzatainak életében. Mindannyiunk számára megdöbbentő tény, hogy a szocialista kormányzat megakasztja a decentralizáció folyamatát, és erőteljesen a kormányzati túlhatalom, a centralizáció irányába mozdul el. Ezek után nem véletlen, de teljes mértékben elfogadhatatlan, hogy a területfejlesztési célelőirányzat összege radikálisan csökken, a TEKI- és CÉDA-támogatás összege pedig nem változik.

Tisztelt Országgyűlés! Sajnos, a sor folytatható lenne olyan tételekkel, amelyek nem javítanak Nógrád jelenlegi helyzetén, nem járulnak hozzá a megkezdett fejlődés folytatásához. Új fejezet kezdődött az ország életében, új fejezet kezdődött Nógrád életében - hallhattuk a nem túl távoli múltban (Göndör István: Ez kinek az időkeretéből megy? - Dr. László Csaba jelzi az elnöknek az időkeret lejártát.), és halljuk még most is, a jelenben. Ha az új fejezet az ígéretek nem teljesítését, megszorításokat, a pozitív folyamatok megtörését fogja jelenteni a jövőben, akkor jogosan fogalmazzák meg Palócföld polgárai: Nógrád megye ennél többet érdemel.

Köszönöm. (Taps az ellenzék soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
41 218 2002.12.10. 5:06  211-533

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A kiegészítő ajánlás 39., 40., 41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 51., 52., 54., 55., 56., 57., 59., 60. és 61. pontjaihoz kívánok hozzászólni. Valamennyi módosító indítvány a legkedvezőtlenebb helyzetben lévő megyék kiemelt támogatásához kapcsolódik.

Talán érdemes egy rövid történelmi visszatekintést tenni, hogy lássuk a folyamatot. Az ország leghátrányosabb helyzetű megyéi, ahol az egy főre jutó GDP mértéke nem éri el az országos átlagérték 70 százalékát, felzárkóztatásuk érdekében többlettámogatásban részesülnek 1997 óta. '97-99 között három megye került ebbe a sorba, Nógrád, Borsod és Szabolcs, majd 2000-től ez a sor kibővült Békéssel és Somoggyal. Nyilvánvaló, hogy a cél mindkét kormányzat részéről az volt, hogy az elmaradottság csökkenjen, másrészt pedig a felzárkóztatást ez a többlettámogatás elősegítse.

Sajnos most, 2003-tól az a helyzet, hogy újabb két megyével ki fog ez a sor bővülni. Semmiképpen sem örülhetünk ennek, ugyanis ez azt jelenti, hogy újabb két megye esetében az egy főre jutó GDP az országos átlagérték 70 százaléka alatt van.

Pozitív gondolatokat is meg lehet fogalmazni az elmúlt évek többlettámogatásaihoz kapcsolódóan is, ugyanis e többlettámogatásnak köszönhetően az érintett megyékben jelentős munkahelyteremtő beruházások valósultak meg, munkahelyeket sikerült megőrizni, megyék termelő infrastruktúrája kiépítettségének javulását figyelhettük meg; például csak az én megyémben, Nógrád megyében az elmúlt négy évben több mint ötven településen indulhatott el vagy fejeződött be a szennyvíz-elvezetési program. S nem utolsósorban van még egy érv, ez pedig az, hogy a megyék és a minisztériumok között nagyon korrekt együttműködési, megállapodási gyakorlat alakult ki.

A Nemzeti Területfejlesztési Hivatal készített egy tájékoztatót a területfejlesztési bizottság részére, ahol a 2003. költségvetési évre vonatkozóan forrásfelhasználás módjára tesz javaslatot. A konklúziója ennek az anyagnak az, hogy továbbra is szükség van a többlettámogatás biztosítására. Mégis több módosító javaslat benyújtásra került, ugyanis problémák is felvetődtek mindazzal összefüggésben, ami a költségvetési törvényjavaslatban nevesítésre került.

Az első probléma az összegszerűség. Maga a költségvetési törvényjavaslat 30 százalékban határozza meg ezt a százalékos arányt, amely összegszerűségét tekintve - a tájékoztató alapján - a 2003. évben 12 milliárd 358 millió forint a hét megye részére. Csak tájékoztatásul közlöm, hogy 2002-ben az öt megye részére a többlettámogatás mértéke 11 milliárd 221 millió forint volt. Tehát azt lehet mondani, hogy a megyékre jutó többlettámogatás mértéke összegszerűségét tekintve is jelentős mértékben vissza fog lépni, tehát kisebb összegek fognak egyes megyékben különböző célokra felhasználásra kerülni, hogyha az eredeti javaslat kerül elfogadásra.

A másik probléma, hogy nem került elkülönítésre az FVM fejezetében szereplő mezőgazdasági és erdészeti előirányzat. Ez az elmúlt években gyakorlat volt. Ez körülbelül 1,5 milliárd forintos keretcsökkentést eredményez.

A harmadik probléma, amely évek óta felmerül az érintett megyék vezetői részéről, hogy továbbra sem biztosított az integrált felhasználás lehetősége. Van jó tapasztalat, például Borsod-Abaúj-Zemplén megyében az integrált felhasználással kapcsolatban. Sajnos az elmúlt években ezt a rendszert nem lehetett működtetni. Jó lenne, ha el tudnánk lépni abba az irányba, hogy a megyék számára integrált felhasználást tudjunk biztosítani.

A negyedik, amihez mintegy kilenc módosító javaslatot nyújtottam be én is, az az elkülönített keretek megyék közötti felosztásához kapcsolódik, ugyanis ez megítélésem szerint teljes mértékben elfogadhatatlan. Ha ugyanis az egy főre jutó GDP-vel korrigáljuk a népességarányt, akkor más lesz a részesedés, ami úgy változna, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megye esetében 22 százalék helyett 18 százalék; Szabolcs-Szatmár-Bereg megye esetében 21 helyett 17; Bács-Kiskun esetében maradna a 15 százalék; Békés megye esetében 12 százalékról 13 százalékra; Jász-Nagykun-Szolnok megye esetében 12-ről 13 százalékra; Somogy esetében 10 százalékról 12 százalékra; Nógrád esetében pedig 8 százalékról 12 százalékra változna. Ez számszakilag teljes mértékben megalapozott, és ehhez kérném majd tisztelettel a képviselőtársaim támogatását.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
41 288 2002.12.10. 1:40  211-533

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Maximálisan egyetértek mindazzal, amit egyrészt Sisák Imre képviselőtársam, másrészt pedig Bánki Erik képviselőtársam mondott, azonban néhány számadatot szeretnék pontosítani.

A címzett támogatások esetében a 2003. évben összesen 52 pályázatot támogat a kormányzat, ebből az 52-ből 35 támogatott pályázat kormánypárti, 5 tekinthető ellenzékinek, 12 pedig független vezetésű önkormányzatnak. Ha ezt százalékosan nézzük, akkor a kormánypárti rész 67 százalékot tesz ki, míg az ellenzéki rész 9,6 százalékot.

Nézzük meg azt az időszakot, amit olyan nagy lendülettel bíráltak az elmúlt években: 1999 és 2001 között az Orbán-kormány címzett támogatások tekintetében 381 pályázatot támogatott pozitívan, ebből 147 volt a kormánypárti, 112 az ellenzéki és 122 pedig a független; arányait nézve a kormánypárti 38,6 százalék, az ellenzéki pedig 29,4 százalék.

Tehát itt is bebizonyosodik az, amit, sajnos, a választási kampány során másképp kellett megélni, hogy a Medgyessy-kormány a 2003. évben az ellenzéki vezetésű önkormányzatokat bünteti. Nem véletlen az, hogy az ellenzéki képviselők részéről ilyen sok módosító javaslat került benyújtásra a címzett és céltámogatásokra vonatkozóan.

Köszönöm. (Taps az ellenzék soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
41 308 2002.12.10. 1:22  211-533

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Én Szabados Tamás képviselő úrral szemben megértem Domokos László képviselő úr fájdalmát, ugyanis hasonlót érzek én is Nógrád megyében.

Ugyanis ha nem tekintjük a választási kampány során az MSZP-s politikusok részéről megfogalmazott ígéreteket felelőtlennek, akkor nem tekinthetjük felelőtlennek azokat a módosító indítványokat sem, amelyeket ezen ígéretek alapján, bár ellenzéki képviselők nyújtottak be a költségvetéshez. Például Nógrád megye esetében címzett támogatási körben: Érsekvadkert óvodarekonstrukció; Karancskeszi iskolarekonstrukció; Szirák, Pásztó, illetve Mátranovák szennyvízberuházás; és nem utolsósorban pedig a balassagyarmati kórház-rekonstrukció folytatása - ezek voltak azok a javaslatok, amelyeket teljes mértékben lesöpörtek.

Még egy gondolat mindahhoz, amit Domokos László képviselő úr elmondott, és ami az önkormányzati szférát érinti: sajnálatos módon nemcsak a területi kiegyenlítő keret nem emelkedik az elmúlt évhez képest egyetlenegy forinttal sem, hanem hasonló módon nem emelkedik a CÉDA-keret sem, és nem emelkedik a vis maior-keret sem - azt gondolom, az önkormányzatok szempontjából, teljesen mindegy, hogy ellenzéki vagy kormánypárti, ez teljes mértékben elfogadhatatlan.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
41 384 2002.12.10. 3:59  211-533

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium fejezetéhez két módosító javaslatot nyújtottam be. Az egyik a Salgótarján és Hatvan közötti 81. számú vasútvonal pályarekonstrukciójának a megindítását, a másik pedig a Salgótarján megyei jogú várost tehermentesítő út megépítése III. ütemének az elindítását kezdeményezi.

Nézzük először a Salgótarján-Hatvan közötti vasútvonal problematikáját. Még a tizenkilencedik század második felére nyúlik vissza a történet, akkor már vasútvonal kötötte össze Salgótarjánt Budapesttel. Hála istennek ez az összeköttetés 2002-ben is fennáll, bár érdekességként megemlíthető, hogy a menetidő közben nem változott. Katasztrofális a pálya állapota, Hatvantól Salgótarjánig a vonatok maximális sebessége - amivel közlekedni tudnak - 60 kilométer/óra. Ez azt jelenti, hogy Salgótarjánból Budapestet vasútvonalon több mint két óra alatt lehet elérni, ha nem kell átszállni. Szekszárd mellett talán ez az egyetlen olyan megyei jogú város, ahol a mai napig nem megoldott az intercity-közlekedés, bár ez év március 28-án Salgótarjánban már bemutattuk azt az intercitykocsit, amely reményeink szerint a következő évben mégiscsak megteremti az összeköttetést. Sajnos az is hozzátartozik a tényekhez, hogy az elmúlt években közlekedési anomáliák miatt a vasúti közlekedést egyre kevesebben vették igénybe. Ez a módosító javaslat azt célozza, hogy végre elinduljon Kelet-Nógrádban, Salgótarjánban ez a már évtizedek óta várt fejlesztés, és a pályaszakasz-rekonstrukció I. üteme a következő évre másfél milliárd forintos összeggel megvalósuljon.

A másik: Salgótarjánt tehermentesítő út, III. ütem. Ez is több mint tizenkét éves probléma. A II. ütem már a nyolcvanas évek végén befejeződött. Aki járt már Salgótarjánban vagy ismeri ezt a várost, az tudhatja, hogy nem egyszerűen csak határváros, hanem - miután egy völgyben helyezkedik el - egyutcás városnak is tekinthető. A tehermentesítő út megépítése ezt az egyutcás jelleget oldaná, másrészt pedig katasztrófavédelmi, városképi és közlekedésbiztonsági szempontból is igen indokolt, hogy Salgótarjánban a tehermentesítő út megépítése elindulhasson. A mögöttünk hagyott időszakban voltak már konkrét lépések, a közbeszerzési eljárás lefolytatására is sor került, de a beruházás végül is nem indulhatott el. Volt lehetőség arra, hogy európai uniós forrásokat vegyen igénybe a város, és így valósítsa meg a tehermentesítő út III. üteme első szakaszának a megépítését, de erre sem került sor. Ráadásul most egy előkészített gazdasági megállapodás birtokában van a város, s mivel szocialista a kormányzat, szocialista a megye, szocialista a város, talán politikai értelemben sincs semmi akadálya annak, hogy a tehermentesítő út megépítése végre elkezdődhessen, amely teljes mértékben összhangban van a szocialista városvezetés, a szocialista várospolitikusok ígéreteivel.

Arra kérem a tisztelt Házat, a tisztelt kormánypárti képviselőket is, hogy a benyújtott módosító javaslataimat - annak érdekében, hogy Salgótarján, illetve Kelet-Nógrád be tudjon kapcsolódni az ország gazdasági vérkeringésébe - támogassák. Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
43 105 2002.12.17. 2:18  104-107

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A szocialista kormány szeptember elején jelentős indulatokat gerjesztve nevezte ki az új kistérségi megbízottakat. Az emberek azóta a kinevezetteket Nógrádban egyszerűen "kisztérségi" megbízottaknak hívják. (Derültség a Fidesz soraiban.) Nógrád megye egyenletes és kiegyensúlyozott fejlődése érdekében kemény kritikák fogalmazódtak meg akkoriban. A szocialisták az általuk szívesen használt szakmaiság fogalma mögé bújtak. Manapság már mindenki tudja, hogy a szakember kifejezés a szocialista zsebszótár szerint a szocialista pártkatonát jelenti. A szocialisták a szakmaiság jegyében kizárólag szocialistákat neveztek ki kistérségi megbízottaknak Nógrád megyében. A polgári oldal többször megfogalmazott aggódó kérdéseit a szocialisták támadásként értékelték. A kinevezettek több mint három hónapja dolgozhatnának, de eddig a megye lakói, az önkormányzatok nem láthattak semmit a munkájukból.

Ha kistérségi megbízottként nem is dolgoznak semmit az új kinevezettek, a politikában kárpótolják magukat. A Nógrád megyei kistérségi megbízottak szocialista színekben funkciót funkcióra halmoznak. Salgótarján kistérségi megbízottja Dóra Ottó, a Nógrád Megyei Közgyűlés szocialista elnöke lett a közelmúltban. Balázs Ottó, a bátonyterenyei megbízott, főkoordinátor, a megyei közgyűlés szocialista alelnökeként tevékenykedik. A szécsényi szocialisták üdvöskéje, Borenszki Ervin szintén a megyei közgyűlés alelnöke lett. Balassagyarmaton sem más a helyzet, a kistérségi megbízott a városi szocialista frakció tagja. Pásztón a kistérségi megbízott szocialista városi képviselő, s a megyei közgyűlés szocialista frakcióját erősíti. A rétsági megbízott is MSZP-s megyei képviselő lett. A Nógrád megyei emberek pedig kapkodják a fejüket a szocialista szakmaiság nagy ívű kitörése miatt.

Tisztelt Miniszter Úr! Mennyibe került az adófizetőknek a Nógrád megyei kistérségi megbízottak politikai villámkarrierje? Mikor felejthetik el az emberek a szocialista zsebszótárat, amiből minden szónak az ellenkezője válik valóra az életben? Várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
45 120 2002.12.23. 3:09  119-125

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Az elmúlt hetekben mesébe illő események zajlottak le az ön kormánya háza táján. Ez a mese sajnos nem vidám, sokkal inkább szomorú, és bátor hősök sincsenek benne, csak vicces figurák, akik azt hiszik, hogy a meséjüket hallgató embereket bármivel meg tudják etetni.

A mese úgy kezdődik, hogy fényt derült arra, hogy vitéz üvegszemű Keller László még egyetlen vizsgálatot sem folytatott az új kormány visszaéléseivel kapcsolatban. Elvégre nem ezzel bízták meg. Keller László korábban már más mesékben is vitézkedett, így például az augusztus 31-én megtartott augusztus 20-ai tűzijáték botrányos meséjében, vagy a csúfos érdektelenségbe fulladt, 153 millió forintos Kossuth-megemlékezés meséjében.

Összeült a szocialista kupaktanács, hogy még sincs ez így rendjén, vizsgálatnak lennie kell, mert az emberek a végén még gyanakodni kezdenek, hogy az üvegzsebprogram című szocialista hadművelet csak egy szemfényvesztés, és a szocialistákra nem is vonatkozik. Kerestek, kutattak, mit lehetne megvizsgálni. Szerencsére nem kellett sokat keresgetni. Megtalálták a területfejlesztés bajnokát, Nagy Sándort, aki eddig nem jeleskedett semmiben, fél évig hallani sem lehetett róla, azonban elérte, hogy neki béreljék ki a legszebb mesepalotát, a Hattyúházat, kerüljön, amibe kerül.

Szegény Nagy Sándor pórul járt, a szocialista kupaktanács őt szemelte ki a vizsgálat célpontjának. A területfejlesztés jeles bajnoka kétségbe esett, mi lesz most már ővele, de jeles hősünk, nagyotmondó Keller László megnyugtatta, hogy nem olyan vizsgálat lesz ez, mint a többi, nem lesz itt feljelentés meg börtönnel fenyegetés, nyugodjon csak meg.

Üvegszemű Keller László állta a szavát, semmiféle jogsértést nem állapított meg, csak kicsit kifogásolta a magas bérleti díjat, ráadásul az üvegzsebprogram elveit feladva, nem hozta nyilvánosságra a vizsgálat részleteit. Mindezért cserébe üvegszemű Keller László megígértette Nagy Sándorral, hogy ahogy becsületes bajnokhoz illik, benyújtja lemondását a szegénységpárti miniszterelnökhöz, Medgyessy Péterhez.

Nagy Sándor bajnokhoz méltóan ezt meg is tette, de a szegénységpárti Medgyessy Péter egy kaján mosollyal az arcán így szólt: Sándor, Sándor! Ezt te sem gondolod komolyan! Nálad becsületesebb és jobb területfejlesztési bajnokot keresve sem találnék. A Hattyúház-ügyet majd elsimítjuk valahogy.

És így is lett. Itt véget ér a mese, a szocialista rémmese, ahol a hétfejű sárkány fejét nem vágják le (Az elnök csenget.), hanem nyolcadik is nő neki, s a bátor szegénylegény hoppon marad.

Mégis, mint a mese hallgatójában motoszkál bennem néhány kérdés, amit most szeretnék feltenni önnek, miniszterelnök úr. Lesz-e valódi felelőse a Hattyúház tisztességtelen bérbevételének? Lesz-e valami következménye a vizsgálatnak Nagy Sándorra nézve, az ön hivatalát vezető miniszterre nézve és a feljelentést tenni elmulasztó Keller Lászlóra nézve? Végül: (Az elnök ismét csenget.) mikor bontják föl a tisztességtelenül és törvényellenesen megkötött irodabérleti szerződést?

Várom megtisztelő válaszát. (Nagy taps az ellenzéki padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
45 124 2002.12.23. 1:09  119-125

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Abban bíztam, hogy kérdéseimre érdemi választ fogok kapni. Sajnos, ez nem következett be, mint ahogy az elmúlt hónapokban az ellenzéki képviselők részéről megfogalmazott kérdések döntő többségére sem kaptunk érdemi választ.

Így például nem kaptunk választ - a teljesség igénye nélkül - a tűzijáték költségeire, a nagyváradi plazaépítésre, a mindent elsöprő személyi leváltásokra, az érdektelenségbe fulladt Kossuth-megemlékezésre, az MSZP-s kistérségi megbízottak kinevezésének valós hátterére (Derültség a kormánypárti padsorokban; Juhász Ferenc: Nem volt kérdés!), de nem kaptunk választ a D 209-es ügy, az autópálya-építés, a Proware Kft., a nemzeti oldallal szembeni brutális hatalmi fellépés, a belügyminiszteri alkotmánysértés, az önkormányzatokat megnyomorító 2003. évi költségvetés, a Kempinski szállóbeli megalázkodás, a Terror Háza Múzeum pénzügyi tönkretétele, a nemzeti érdekek gyenge képviseletével összefüggő kérdésekre sem.

 

 

(14.20)

 

Mint ahogy most sem kaptunk választ a Hattyúház bérletével összefüggő kérdésekre.

Tisztelt Miniszter Úr! Magyarország ennél többet érdemel! Áldott, boldog karácsonyt kívánok mindenkinek, de a válaszát nem tudom elfogadni. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
67 190 2003.04.28. 2:09  189-193

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A szocialista kormány, hasonlóan a polgári kormányhoz, szintén fontosnak tartotta, hogy az egy főre jutó bruttó hazai termék tekintetében legkedvezőtlenebb helyzetben lévő megyék, így Nógrád megye fejlesztése és kiemelten az elmaradott kistérségek felzárkóztatása érdekében érzékelhető mértékű támogatási lehetőséget különítsen el.

Az elkülönített keretek összegéről, felhasználásának feltételeiről és módozatairól az érintett miniszterek és a megyei területfejlesztési tanácsok elnökei, többek között a regionális, a megyei és kistérségi fejlesztési programok figyelembevételével, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter koordinációjával 2003. február 28-áig kellett volna a megállapodást megkössék. Sajnálattal kell megállapítani, hogy a megállapodások február 28-áig nem jöttek létre. A döbbenet hangján kell azonban felvetni, hogy további több mint 60 nap sem volt elegendő idő arra, hogy a megállapodások aláírásra kerüljenek.

Bizonyára államtitkár úr is tisztában van azzal, hogy amíg a megállapodások realizálása nem valósul meg, a legkedvezőtlenebb helyzetben lévő megyék, így Nógrád megye területfejlesztési tanácsa a pályázati felhívást nem tudja megjelentetni. A megállapodások létrejöttének hiánya az adott megyékben élő vállalkozásokat, civil szervezeteket, önkormányzatokat, illetve a befektetni szándékozókat hozza hátrányos helyzetbe. A több mint 60 napos csúszás azt jelenti, hogy az eredeti terveket felborítva csak május közepére vagy május végén tudják majd az érintettek a pályázati felhívást közzétenni.

Tisztelt Államtitkár Úr! A pályázati rendszerbe bekapcsolódni szándékozó vállalkozások, civil szervezetek, önkormányzatok és befektetők érdekében az alábbi kérdéseket fogalmazom meg ön felé:

1. A megállapodás aláírására mikor kerül sor?

2. A jövőben kíván-e olyan változtatásokat eszközölni, amelyek lehetővé teszik a törvény által rögzített határidők betartását?

Magyarország többet érdemel! Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
102 172 2003.10.30. 10:30  1-369

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A szocialista kormánynak ismét sikerült meglepnie a gyanútlan társadalmat. Miközben ígéreteik a “mindenki gyarapodikö vízióját csillantották fel, addig cselekedeteik a búskomor jövőt valószínűsítik. Több pénzt ígértek az embereknek, de több terhet is málháztak rájuk. Több pénzt ígértek az önkormányzatoknak, több is lett az adósságállományuk, és kevesebb a mobilizálható vagyontárgyuk. Több pénzt nem ígértek maguknak, de saját fizetésüket radikálisan megemelték. Szokták mondani, hogy szegény az, aki ígérni sem tud. A szocialista kormány tehát nem szegény, mert ígérni azt tud.

De tud-e cselekedni most és mindenkiért? A kocka el van vetve, hiszen a 2004. évi költségvetési tervezet beterjesztésre került. A szocialisták most az ígérik, hogy sok más egyéb mellett 2004 a területfejlesztésben is az építkezés éve lesz. Ehhez az építkezéshez egyes kormányzati vélekedések szerint jelentős mértékű uniós támogatás fog rendelkezésre állni. A költségvetésből is kiolvasható, hogy az Európai Unió PHARE-, Interreg-programjai és a regionális operatív program keretében a hazai társfinanszírozással együtt közel 52 milliárd forint értékű beruházás kezdődhet meg Magyarországon.

Az intézményrendszer kiépítetlensége miatt azonban félő, hogy nem fogjuk tudni teljes egészében igénybe venni a pályázati lehetőségeket, és ezáltal forrásoktól esünk el. A leendő fejlesztésekben jelentős szerepet játszó önkormányzatok vagyonfelélése és alulfinanszírozottsága miatt a statisztikai régiók, megyék, kistérségek és települések versenyképessége nemhogy javulna, hanem csökkenni fog. Bár nyílnak meg alapok az EU-pénzek elérése érdekében, de ez megítélésünk szerint nem elegendő arra, hogy a 3200 önkormányzat önerejét fedezhesse egy-egy pályázaton. Tudnivaló, hogy az EU pályázatai minden esetben utófinanszírozásúak, tehát a pályázó önkormányzatoknak az önerőn kívül a pályázott összeget is garantálni kell, hiszen csak a pályázat megvalósulása után kaphatják meg az EU forrásait.

Az innovációs járulék bevezetése, a cégautóadó duplájára növelése, a súlyadó 20 százalékos emelése, a cégbejegyzési illeték és a rehabilitációs hozzájárulás mértékének emelése a vállalati adóterhek növekedéséhez járul hozzá, és a versenyképesség csökkenéséhez vezethet. Tehát az európai uniós források növekedése ellenére, de sok esetben el nem érése miatt a magyarországi vállalatok jövőképe a szürkezónába hajlik. Ehhez az építkezéshez, mint kiemelt területpolitikai cél, a gazdasági szerkezetátalakítás, a munkahelyteremtés, a beruházásösztönzés, a szociális és foglalkoztatási problémák kezelése fontos prioritásként kapcsolódik.

Örömteli néhány program elmúlt évhez képest történő támogatási keretösszegének emelése, például a közmunkaprogram-támogatás vagy akár a vízügyi célelőirányzat növekedése. Megdöbbentő azonban és nehezen magyarázható, hogy a szocialista kormány miért csak verbálisan tekinti a turizmust hazánk egyik húzóágazatának. A turisztikai célelőirányzat 60 százalékos csökkenése az idegenforgalom szocialista leértékelését jelenti. A távlati jövő homályos megközelítését villantja fel a nemzeti kutatás-fejlesztési program, a kis- és középvállalkozói célelőirányzat vagy a környezetvédelmi alap célfeladatok kiadási előirányzatainak csökkentése is.

Ehhez az építkezéshez jelentős beruházási tevékenységre van szükség. A 2004-es költségvetés az autópálya-építési és a gyorsforgalmi úthálózat-fejlesztési program kivételével drasztikusan visszafogja a beruházásokat. Példa erre a vasútfejlesztés, amelyre már 2003-ban is 100 milliárd forinttal kevesebbet fordított a Medgyessy-kormány, mint a polgári kormány 2002-ben. 2004-ben pedig még az ideinél is lényegesen kevesebb pénz fog rendelkezésre állni. Sajnálatos, hogy a szocialisták leállították a gyorsvasúthálózat kiépítésére irányuló, a polgári kormány alatt elindított tervezési munkákat. Súlyos mulasztást követtek el ezzel a kormánypártiak, hiszen a kelet-nyugati gyorsvasúthálózat ki fogja kerülni Magyarországot. Hazánk egyenletes fejlődése érdekében nemcsak az útépítés területén, hanem más ágazatokban is fontos lett volna az intenzív beruházási tevékenység.

Ehhez az építkezéshez a kormány egyes szocialista vélemények szerint 51 milliárd forint hazai területfejlesztési forrást kíván felhasználni. A kormányt nem érdekli az infláció, hiszen a területi kiegyenlítést szolgáló fejlesztési célú támogatás, a TEKI és a céljellegű decentralizált támogatás, a CÉDA mértékét nominálisan egy forinttal sem kívánja emelni, nemhogy 2003-hoz, de 2002-höz képest sem. Ez két év alatt minimum 12 százalékos reálérték-csökkenés.

A kormány bújtatottan, de elég egyértelműen támadást intéz a megyei területfejlesztési tanácsok ellen, hiszen a TEKI- és a CÉDA-keretek kivételével más forrásokat nem kíván biztosítani. Az elmúlt évek során kiépülő, a megyei gazdasági élet és az önkormányzati szektor által is elfogadottan működő rendszer kiüresítése miatt légüres térbe kerülnek a megyei területfejlesztési tanácsok. Eszközök és források hiányában nemcsak a megyei területfejlesztési tanácsok válnak azonban súlytalanná, hanem sok helyen a megyei fejlesztési ügynökségeknek is végig kell gondolniuk szerepüket.

A szocialista építkezés fáradságos időszakában kormányunk eljutott a leghátrányosabb helyzetű megyék kiemelt támogatásának megszüntetéséhez is. 1997-től először három, majd öt, az elmúlt évtől pedig már hét megye részesült kiemelt területfejlesztési támogatásban a hátrányok leküzdése érdekében. 2004-től a szocialista kormány már nem megyékben gondolkodik, amik még vannak, hanem régiókban, amik még nincsenek. Persze, tervezési-statisztikai régiók már vannak, de önkormányzati régiók még nincsenek. Az igazi probléma azonban inkább az, hogy a kormány még nem volt képes a területfejlesztésről szóló törvény módosítását beterjeszteni a parlament elé, nem volt kíváncsi a demokratikusan megválasztott képviselők véleményére, így költségvetési elképzeléseivel fogja kényszerpályára helyezni a területfejlesztési intézményrendszer kérdését.

Mivel az érintett megyék területfejlesztési tanácsai nemcsak a 2003-as, hanem a 2004-es, sőt a 2005-ös évekre is vállaltak kötelezettségeket, így valakinek vállalni kell a kötelezettségek teljesítését.

(14.20)

Megnyugodhatunk, hiszen kormányunk még a helyén van - egyelőre -, így örömmel teljesítheti a vállalás rendezését.

A szocialisták koncepciótlanságát mutatja, hogy a 2003. évben új elemként megjelenített vállalkozási övezetek támogatása, a kistérségi támogatási alap, a térségi és településfelzárkóztatási célelőirányzat, továbbá a régebbi területfejlesztési célelőirányzat megszüntetésre kerül, illetve összevonásukkal létrejön a terület- és régiófejlesztési célelőirányzat. Megdöbbentő módon, egy olyan szocialista trükk révén kerül összevonásra négy alap egy célelőirányzatba, hogy közben eltüntetnek közel 9 milliárd forintot.

Az országos jelentőségű területfejlesztési programokra egy új, összevont - ezt a trükköt már ismerjük - előirányzat jelenik meg. Megismerve a támogatandó célokat - például kerékpárutak építése a Balaton környékén, Tisza-tavi turizmusfejlesztés, Záhony és térsége vállalkozási övezet fejlesztése, és lehetne még sorolni -, a rendelkezésre álló 3,5 milliárd forintos keret igencsak karcsúnak tűnik. Persze nem ennyire szívtelen ez a kormány, hiszen a hátrányos helyzetű térségek, kistérségek támogatására egy felzárkóztató programot kíván indítani. Mesteri azonban az a megoldás, ahogy ezt kivitelezi. Önálló soron ezt nem jelenítik meg, hanem a törvényjavaslat 65. § (1) bekezdése alapján az érintett különböző minisztériumi célelőirányzatokból csoportosít át ehhez forrásokat, és mindezt úgy kommunikálják, mintha nem valaminek az elvonásával adnának.

A hazai területfejlesztési forrásokkal kapcsolatban tehát összefoglalóan elmondhatjuk: adunk is meg nem is, sok is meg kevés is, volt már jobb is, lesz még jobb is. Ehhez az építkezéshez új munkamegosztást hirdet a költségvetés a kormány és a statisztikai régiók között. Helyes törekvés a források decentralizálása, bár ennek módjára és mértékére homályos megfogalmazások találhatók a költségvetésben.

Nem kétségbe vonva azt a tényt, hogy a regionális fejlesztési tanácsok mellett működő ügynökségeken döntő többségben vannak a felkészült szakemberek, a regionális fejlesztési tanácsok, az új csodafegyver összetételében a baloldali árokásás legszebb példáival találkozhatunk, hiszen csak elvétve találhatunk nem a kormánypártokhoz lojális delegáltakat. Addig, amíg a jövő egyik legfontosabb területfejlesztési döntéshozó testületeiben a miniszterek delegáltja is kormánypárti politikusok közül kerül ki, a meghozandó döntések sokszor nem a szakmai kívánalmak mentén fognak megszületni, hanem az egymás közötti baráti összekacsintások befolyásolják.

Ha elfogadjuk a területfejlesztés céljának azt, hogy mindenki ott boldogulhasson, ahol él, akkor a költségvetésen keresztül érjük el azt, hogy mindenki úgy élhessen otthon, hogy boldoguljon. A leépítés költségvetése ezt a célt nem biztosítja. Magyarország ennél többet érdemel.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
102 182 2003.10.30. 2:13  1-369

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Sorba menve a kormánypárti reakciókkal kapcsolatban, Füle úr, nem feledkeztünk el az EU-forrásokról, a hozzászólásomban is jeleztem, hogy jelentős mértékű EU-források bevonása várható a 2004. évtől a területfejlesztés különböző területeire, azonban azt is jelezte az ember, hogy miután az intézményrendszer jelenlegi állapota több kívánnivalót hagy maga után, így problémák jelentkezhetnek a teljes EU-forrás lehívását illetően.

A koncepciótlanságot arra értettem, hogy az elmúlt évben csodafegyverként hirdették meg a szocialisták a kistérségi támogatási alap 2 milliárd forintos megjelenítését, a vállalkozási övezeti támogatás 1 milliárd forintos összegét, s ehhez képest most 2004-ben ez a csodafegyver visszafelé sült el, összevonják egy régiófejlesztési célelőirányzatba ezeket az alapokat, hozzátéve még a területfejlesztési célelőirányzatot, illetve az elmúlt évben azt a 12 milliárdos célelőirányzatot, amit Nagy Sándor-féle célelőirányzatként szoktak aposztrofálni, és összegszerűségében pedig 9 milliárd forinttal csökkentik 2004-ben az erre a célra rendelkezésre álló összegeket.

Boldvai úr hozzászólásával kapcsolatban: megdöbbenésének adott hangot, hogy többlettámogatások allokációja - nem helyes, hogy megyei szinten kezeljük. Az elmúlt években, nekem legalábbis ez volt a személyes benyomásom, Boldvai úr volt az élharcosa annak, hogy megyei szinten kezeljék ezeket a problémákat, hirtelen most a 2004. évre vonatkozólag ma úgy gondolja, hogy nem megyei szinten kell kezelni, hanem most kistérségi szinten, de ha valaki figyelmesen elolvassa magát a költségvetést, kistérségekre vonatkozólag itt utalást nem talál. Arra talál utalást, hogy a regionális fejlesztési tanácsokhoz majd decentralizálnak bizonyos forrásokat, és a 42 leghátrányosabb helyzetű kistérség ezekből a decentralizált forrásokból meghatározott pályázati rendszeren keresztül támogatást fog kapni.

Majd folytatom.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
102 186 2003.10.30. 1:30  1-369

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Még visszatérve a Boldvai László képviselő úr által elmondottakhoz: tény és való, hogy az elmúlt ciklusban módosítottuk a területfejlesztésről szóló törvényt, és ennek eredményeképpen a megyei területfejlesztési tanácsok összetétele is megváltozott, bár én erről nem szóltam a hozzászólásomban, én a regionális fejlesztési tanácsok összetételét illettem kritikával, de ezzel - képviselő úr is tisztában van vele - azt sikerült elérni például Nógrád megyében, hogy kiegyenlítettük az erőviszonyokat. Azonban a regionális fejlesztési tanácsokat nézve, például az észak-magyarországi régióból - 20 tagú az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács létszáma - csak egy ember van, aki nem a kormánypártokhoz kötődik. Áthúzódó hatások, determinációk, hét leghátrányosabb helyzetű megye, igen ezeket a forrásokat tartalmazza a költségvetés 7,7 milliárd forinttal, tehát a minisztérium célelőirányzatában ez az összeg benne foglaltatik.

Kékesi úrral kapcsolatban: a hét hátrányos megyének a költségei a megyékre vonatkoztatva nem jelennek meg a költségvetésben, sőt azt mondom, hogy az elmúlt évhez képest jelentős mértékű a visszalépés, mert az elmúlt évben körülbelül 14 milliárd forint került megítélésre a hét leghátrányosabb helyzetű megyének, most pedig közel 11 milliárd forintot kívánnak a 42 leghátrányosabb helyzetű kistérséget magában foglaló régiók felé decentralizálni.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
106 154 2003.11.11. 1:58  19-427

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Wekler úrral ellentétben én személy szerint nem értek egyet a hét leghátrányosabb helyzetű megye kiemelt támogatásának a megszüntetésével. Nem véletlen, hogy több fideszes képviselőtársammal egy ilyen jellegű módosító indítványt nyújtottunk be.

Egy jól működő rendszernek egy tollvonással történő megszüntetéséről szól ez a történet, először három megye, majd öt megye, az elmúlt évtől pedig már hét megye kapott kiemelt területfejlesztési támogatást, nyilvánvalóan azért, mert az egy főre jutó GDP-jük az országos átlag 70 százaléka alatt volt, és ez a támogatás szolgált arra, hogy ezen megyékben egy dinamikusabb fejlődés elindulhasson, illetve az elmaradás a fejlettebb térségekhez viszonyítottan csökkenjen.

Nógrád megye szempontjából sem elfogadható ez a módosító javaslat, ugyanis bár a kormányzat szemszögéből nézve a regionális fejlesztési tanácsoknak történő forrásátadás egyfajta decentralizációnak fogható fel, azonban Nógrád megye szempontjából ez centralizációs törekvés, hogy a forrásokat kivonják Nógrád megyéből, és átviszik Miskolcra. Másrészt pedig ezzel a döntéssel kiüresítik a megyei területfejlesztési tanácsokat, ugyanis nemcsak arról szól a történet, hogy a hét leghátrányosabb helyzetű megye nem kap kiemelt támogatást, hanem arról, hogy a területfejlesztési célelőirányzat megszüntetésével egyetlenegy megyei területfejlesztési tanács sem kap gazdaságfejlesztésre felhasználható forrást, tehát a megyei területfejlesztési tanácsok csak a TEKI és a CÉDA tekintetében hozhatnak a jövőre vonatkozóan döntéseket.

Azzal egyetértek, Wekler úr, hogy ha a források a kormányzat szempontjából regionális szintre kerülnek decentralizálásra, akkor ne csak a leghátrányosabb helyzetű kistérségeknek legyen lehetőségük e források elérésére.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
106 180 2003.11.11. 2:08  19-427

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Ódor képviselő úr többek között egy nagyon fontos problémára hívta fel a figyelmet. Ebben a költségvetésben - hasonlóan az elmúlt évi költségvetéshez, a TEKI és a CÉDA tekintetében egyetlenegy forintnyi emelkedés nem fedezhető fel. Ez két év alatt a TEKI és a CÉDA esetében mintegy 12 százalékos reálérték-csökkenést jelent. Miközben mindannyian tudjuk, különösképpen azok, akik kistelepülések polgármesterei, hogy maga a TEKI és a CÉDA szinte az egyetlen forráslehetősége a kistelepüléseknek, hogy utakat fejlesszenek, járdákat építsenek, intézményi felújításokat eszközöljenek, vagy akár a közvilágítási problémájukat meg tudják oldani.

Bár erről nem szólt Ódor képviselő úr, szeretnék két módosító javaslatot a tisztelt Ház figyelmébe ajánlani. Mind a két módosító javaslat Magyarország egyik leghátrányosabb helyzetű térségét, azon belül az egyik leghátrányosabb helyzetű megyeszékhelyét érinti. Salgótarján megyei jogú városról van szó. Két módosító javaslat a közlekedési infrastruktúra javítására próbál kísérletet tenni.

Az egyik módosító javaslat Salgótarján megyei jogú város tehermentesítő útja 3. ütemének a megépítését szolgálná. Aki ismeri Salgótarjánt, tudja, hogy egyutcás jellegű város. Mind katasztrófavédelmi, mind közlekedésbiztonsági, mind városképi szempontból nagy jelentőséggel bír, hogy a tehermentesítő út harmadik ütemének a megépítése még ebben az évben elindulhasson, és legalább ekkora jelentőséggel bír a Hatvan és Salgótarján közötti 81. számú vasúti fővonal rekonstrukciós munkálatainak elindítása.

Azt gondolom, hogy a módosító javaslatok szavazásánál ki fog derülni, hogy Salgótarján két MSZP-s országgyűlési képviselője a város érdekeit képviseli itt, a parlamentben, vagy a Szocialista Párt helytartói ott, Salgótarjánban.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban. - Moraj az MSZP padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
108 164 2003.11.18. 1:46  29-457

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Tóth Sándor képviselő úrnak volt egy realitások talaján álló kijelentése, amikor is azt mondta, hogy a gyorsforgalmi úthálózat-fejlesztéssel nem kerülhet minden út feltárásra. Tény és való, hogy minden két számjegyű vagy alsóbbrendű utat nem lehet bekapcsolni a gyorsforgalmi úthálózatba, az azonban elfogadhatatlan, hogy legyen olyan megyeszékhely Magyarországon, amely a kormány tervei szerint 2015-ig sem kerül bekapcsolásra a gyorsforgalmi úthálózatba. Márpedig Salgótarján megyei jogú város egy ilyen város, mert a kormánynak a dokumentumban rögzített tervei szerint nem kerül bekapcsolásra. Ha elfogadjuk azt, hogy a közlekedési infrastruktúra fejlesztése szükséges egy dinamikusabb gazdasági fejlődés beindulásához, akkor ez hatványozottabban jelentkezik egy olyan térségben, mint amelyben fekszik Salgótarján, ahol közel 20 százalékos a munkanélküliségi ráta, ahol jelentős problémákkal kell szembenézni az embereknek. Tehát ha nem kerül bekapcsolásra Salgótarján ebbe a hálózatba, akkor sajnálatosan azzal a helyzettel kell szembenézzünk, hogy végérvényesen le fogunk szakadni.

Ehhez kapcsolódik a másik probléma, hogy szintén a kormány 2015-ig tartó terveiből az olvasható ki, hogy Nógrád megye mintegy kétharmad része a gyorsforgalmi utak 15-30 perces körzetén kívül esik. Ez is teljes mértékben elfogadhatatlan, tehát szükséges mind a 21-es főközlekedési útvonalnak, mind pedig a 22-es főközlekedési útvonalnak a gyorsforgalmi úthálózatba történő bekapcsolása.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
114 60 2003.12.02. 1:28  27-425

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Asszony! Szabó Lajos képviselõ úr a jóléti rendszerváltozásról beszélt, a jóléti fordulat időarányos teljesítéséről.

Nézzük, mit is jelent ez a fordulat szocialista módon: egyrészt a gázár emelését, az energiaár emelését. Nő a tb-alapok hiánya, nő a munkanélküliség, csak az elmúlt évhez képest mintegy 30 ezer fővel, nő az államadósság egy év alatt 2250 milliárd forinttal, nő a fizetési mérleg hiánya, az adóterhek növekednek, elvesznek a nyugdíjasoktól mintegy egyhavi nyugdíjat, elvesznek a gyermekes családoktól, csökkentik a táppénz időtartamát, az állami támogatások bérlakás-építési programra szánt összegét csökkentik. 2002-ben, az Orbán-kormány utolsó évében még 20 milliárd forintot szántunk erre a célra, az elmúlt évben már csak 10 milliárd forintot szántak önök, a következő évben pedig már csak 7 milliárd forintot szánnak ugyanerre a célra.

 

(9.50)

Láthatóan a Szocialista Párt és a miniszterelnök között diszharmónia van, mert miközben Szabó Lajos képviselő úr jóléti rendszerváltozásról beszél, engedjék meg, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök urat idézzem, aki az Örömkoncerten, 2003. augusztus 19-én a következőt találta mondani egy őszinte pillanatában: „ A hagyományos jóléti államok kora lejárt.ö (Közbeszólás az MSZP soraiból: A „ hagyományosö! - Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
114 120 2003.12.02. 2:07  27-425

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Bár Babák Mihály képviselő úr nem szorul arra, hogy megvédjem, mégis Keller László képviselő úr hozzászólása arra serkentett, hogy néhány valós és tényszerű megállapítást tegyek. Az adó- és járuléktörvények változásai közül melyek sújtják a gyermekes családokat, a nyugdíjasokat, a kis- és középvállalkozásokat, tulajdonképpen szinte a teljes Magyarországot?

Az egészségügyi járulék 3-ról 4 százalékra nő, a nyugdíjjárulék és a magánpénztári tagdíj adókedvezménye megszűnik. Ez valamennyi állampolgár esetében 2 százalékos bruttó bérkiesést jelent. A lakáshitelek adókedvezménye 240 ezer forintról 120 ezerre csökken, az életbiztosítások hozama adókötelessé válik, megszűnik a befektetési adóhitel, megszűnik a nullás adókulcs, 12-ről 15 százalékra nő a kedvezményes kulcs, megszűnik bizonyos termékek kedvezményes áfakörbe való besorolása. Tállai úr említette, hogy a villamos energia áfája 12 százalékról 25 százalékra nő, 15 százalékkal nő bizonyos termékek jövedéki adója, a cigaretta jövedéki adója 35 százalékkal, a bor jövedéki adója 60 százalékkal nő.

(11.10)

A fogyasztási adót regisztrációs díj váltja fel, emelkedik a gépjárműadó, az örökösödési és az ajándékozási illeték mértéke; új adónemek kerülnek bevezetésre, mint az ökoadó, amely például Salgótarjánban a csatornadíj jelentős megemelésével fog együtt járni; több mint 10 százalékos emelés várható, de lesznek olyan települések, ahol a 20 százalékot is eléri az emelés. Új adónem az energiaadó, duplájára nő a cégautó adója, emelkedik a cégbejegyzési illeték, új adónem az innovációs járulék, nő a rehabilitációs hozzájárulás, és az off-shore cégek adója is 3-ról 4 százalékra nő.

Mindezek az adóemelések a nyugdíjasokat, a gyermekes családokat, a kis- és középvállalkozásokat, tehát tulajdonképpen egész Magyarországot sújtják. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
114 146 2003.12.02. 2:10  27-425

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Kovács Tibor képviselő úr azt találta mondani, hogy az ellenzéki képviselők által benyújtott módosító javaslatok megalapozatlanok. Ugyanis az ő véleménye szerint csak a kormány által beterjesztett vagy a kormány által támogatott módosító javaslatok tekinthetők megalapozottnak, minden más esetben ezek megalapozatlannak tekinthetők.

Így megalapozatlan az a módosító javaslat is, amit én jegyzek, a Salgótarjánt tehermentesítő út harmadik üteme, mely mind katasztrófavédelmi, mind biztonságtechnikai, mind városképi szempontból igencsak indokolt lenne, hogy ennek a megépítése 2004-ben elindulhasson.

Mint ahogy megalapozatlan Kovács úr véleménye szerint például a Hatvan-Salgótarján közötti, 81-es számú vasúti fővonal rekonstrukciójának megindítása. Közben, ha arra közlekedne, megtapasztalhatná, hogy ugyanolyan közlekedési viszonyok vannak, mint mondjuk, a század elején.

De megítélése szerint megalapozatlan az a módosító javaslat is, amely Balla és Surján képviselőtársakkal került benyújtásra, és a balassagyarmati kórház-rekonstrukció folytatását próbálta kieszközölni. Ezt sem támogatták első körben.

Mint ahogy megalapozatlan Kovács úr véleménye szerint például a romhányi iskolaépítés, az etesi, a karancskeszi iskolaépítéshez, illetve -rekonstrukcióhoz kapcsolódó módosító javaslataink tárgya is.

Mint ahogy megalapozatlan a belterületi vízrendezéshez kapcsolható módosító javaslatok Kazártól egészen Nógrádmegyerig, több mint tíz települést érintve Nógrád megyében.

Az a módosító javaslat is megalapozatlan Kovács úr véleménye szerint, amely egy fejlesztési alap, a Nógrádért támogatási keret kialakítására tett javaslatot a költségvetéshez kapcsolódóan.

Hasonlóan Pap úrhoz, én sem önnek tartozom elszámolással, hanem a salgótarjáni, pásztói, nógrádi polgároknak. Én személy szerint sem fogom visszavonni ezeket a módosító javaslatokat, sőt tisztelettel szeretném kérni a szocialista párti képviselőket, hogy mindezeket támogassák. (Dr. Pap János: Ez a feladatunk! - Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
114 168 2003.12.02. 2:13  27-425

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Úr! Egy nagyon fontos módosító javaslatra hívták fel a figyelmet Búsi Lajos és Ódor Ferenc képviselő urak, amelyet négyen jegyzünk, ez a hét leghátrányosabb helyzetű megye kiemelt támogatása, amely immár hétéves múltra tekint vissza, igaz, három megyével kezdődött, öt megyével folytatódott, és az elmúlt évben ez már hét megyét érintett. Azonban nagyon nagy probléma, hogy a kormányzat szándékai szerint ezt a támogatási formát meg kívánják szüntetni, s Nógrád megye viszonylatában ez azt jelenti, hogy miközben kevesebb pénzt fognak decentralizálni regionális szintre, a forrásokat kivonják Nógrád megyéből, és át fogják csoportosítani Miskolcra.

Hozzáteszem, hogy ez a támogatási forma jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, egyetemlegesen egész Nógrád megyére kiterjesztően, hogy a felzárkózási folyamat elindulhatott, zöldmezős beruházások szempontjából a rétsági ipari parkban megjelent a holland, az amerikai, a japán tőke, Balassagyarmaton megjelent az amerikai tőke, Szécsényben megjelent a dán tőke, Salgótarjánban, az ipari parkban megjelent a belga tőke, a japán tőke, a magyar tőke, Bátonyterenyén megjelent a magyar tőke. Csak az elmúlt négy évben e támogatási formának is köszönhetően több mint 2500 új munkahelyet tudtunk teremteni Nógrád megyében, és több ezer munkahelyet tudtunk megőrizni.

De nemcsak gazdaságfejlesztési célelőirányzatot decentralizáltak, nemcsak területfejlesztési célelőirányzatot, hanem más célelőirányzatok decentralizálására is sor került, és ezt sajnálatos módon a következő évtől meg fogják szüntetni. A megyei területfejlesztési tanácsoknál csak a TEKI és a CÉDA esetében lesz döntési kompetencia, és attól tartunk Nógrád megyében, hogy a források elvonása egyúttal azt is fogja jelenteni, hogy ez a fejlődési dinamika teljes mértékben meg fog torpanni. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
114 206 2003.12.02. 2:13  27-425

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Ha fejezetenként tárgyalnánk a költségvetést, akkor valószínűsíthetően sokkal élénkebb szakmai vitát lehetne lefolytatni, azonban ez most nem így van. Farkas úr nagyon sok igazságot mondott. Én a problémát alapvetően ott látom, egyrészt, hogy a területfejlesztési törvény módosítása mind a mai napig nem került benyújtásra, így a költségvetésben megjelenő különböző elképzelések tulajdonképpen azt jelentik, hogy a gombhoz varrjuk a kabátot, és nem a kabáthoz a gombot. Magának a területfejlesztési intézményrendszernek az átalakítása, pontosítása, új szereplők megjelenítése majd a területfejlesztési törvény módosításával realizálódhat.

Toller képviselő úr 9,5 milliárd forintról szólt; tény és való, hogy ez benne foglaltatik a 65. §-ban. 8,7 milliárd forint a különböző tárcáktól kerül átcsoportosításra, és van a Munkaerő-piaci Alapból egy 800 millió forintos összeg, így jön ki az a 9,5 milliárdos keretösszeg, amely majd decentralizálásra kerül a különböző régiókhoz, és a leghátrányosabb helyzetű kistérségek támogatását fogja szolgálni. A probléma az, hogy míg az elmúlt évben a hét leghátrányosabb helyzetű megye kiemelt támogatására 14 milliárd forintot csoportosítottak át, addig, kiszámolható, itt csak 9,5 milliárd forint jelenik meg.

Az is nagy gond - ehhez is nyújtottunk be módosító indítványt -, hogy a régiófejlesztési célelőirányzatban csak 13 milliárd forint jelenik meg négy alap összerakásával: megszüntetik a Kistérségi Alapot, ami 2 milliárd forint, a vállalkozási övezetek támogatását, ami 1 milliárd forint, a TFC-t, amely mintegy 7 milliárd forint, és megszüntetésre kerül a Nagy Sándor-féle alap, ami 12 milliárd forint. Az elmúlt évben még 22 milliárd forint állt rendelkezésre, ebben az évben már csak 13 milliárd forint, tehát mindenféleképpen visszalépés van, bár reményeink szerint be fognak érkezni az európai uniós források. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
114 226 2003.12.02. 2:06  27-425

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon sajnálom, hogy Urbán Árpád, MSZP, balassagyarmati lakos már nem tartózkodik az ülésteremben, általam nem ismert, de minden bizonnyal halaszthatatlan közfeladatai miatt valahova eltávozott, így személyesen nem hallgatja meg a viszontreakcióimat, majd a jegyzőkönyvből elolvashatja. Néhány olyan megjegyzést tett, amelyekre mindenképpen reagálni kell és amelyek érintik az általam is jegyzett módosító javaslatokat.

Romhányi általános iskola és 300 adagos konyha, ebben a formában először élt a pályázat lehetőségével. Azt mondta Urbán képviselő úr, hogy sajnos rangsorolni kell. Széttárta a kezét: nem volt elég forrás, ebben a formában nem lehetett támogatni; ráadásul először pályázott. Tény és való, hogy megyén belül is célszerű bizonyos rangsorokat eszközölni, de akkor felteszem a kérdést, hogy mégiscsak vannak olyan pályázatok, amelyek először élnek a pályázati lehetőséggel, és mégis támogatást kapnak. Ilyen például a megyei önkormányzat, Szent Lázár Megyei Kórház, Salgótarján, amit én személy szerint is támogatok, örülök neki. A polgárok közös sikereként, a kórház dolgozóinak, illetve a megyei önkormányzatnak a közös sikereként értékelem. Azonban az már megdöbbentő, hogy mintegy 300 millió forintot már most el szeretnének vonni abból a támogatásösszegből, amiből a 4. ütemet kívánták finanszírozni.

(Az elnöki széket Mandur László, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A balassagyarmati kórház rekonstrukciójára vonatkozó módosító javaslat nemcsak ebben az évben került beterjesztésre, ez már az elmúlt évben probléma volt. Sajnálatos, hogy a szocialista képviselők sem a múlt évben, sem ebben az évben ezt a módosító javaslatot nem támogatták. Mint ahogy nem támogatták a karancskeszi általános iskola rekonstrukciós programjának az elindítását vagy akár Szirák és térsége, vagy Mátranovák és térsége (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) szennyvíz-elvezetési programját, ami már másodszor került benyújtásra.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
114 246 2003.12.02. 2:09  27-425

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm, elnök úr, lehet még gyakorolni. Tisztelt Parlament! Keller urat szeretném nagy tisztelettel meghívni a vendégszerető Nógrád megyébe, és ott lehetőséget biztosítani számára, hogy nyugodt körülmények között megismerje az elmúlt négy évben végzett munkát, az akkor elért eredményeket, és ha már ott van, akkor az elmúlt másfél évben történt eseményekről is információkat szerezhet, és talán pontosabb felszólalásokat fog majd mondani Nógrád megyét érintően, mint amit az előbb sikerült megejtenie.

Két fontos módosító javaslattal kapcsolatban szeretném kérni elsősorban a szocialista képviselők támogatását, az egyik a Hatvan-Salgótarján 81-es számú vasúti fővonal rekonstrukciója. Aki ezt a vonalat ismeri, személyes benyomása is lehet a rossz pályaállapotról. Sajnálatos módon a mai napig 60 kilométer/órás sebességgel lehet közlekedni. Bár az elmúlt év március 28-án az új intercityjárat már bemutatásra került Salgótarjánban, megdöbbentő módon a mai napig nem került bekapcsolásra az intercity-közlekedésbe a megyeszékhely, sőt, ha hinni lehet Csillag István miniszter úr írásbeli kérdésre adott válaszának, akkor nemhogy intercity-, hanem a következő évben interpicijárat sem lesz Salgótarján és Budapest között.

Mint ahogy kérném a szocialista képviselők támogatását a Salgótarjánt tehermentesítő út harmadik ütemének megépítéséhez kapcsolódó módosító indítvány támogatására. Mint tudjuk, Salgótarján egyutcás jellegű, gyönyörű természeti környezetben fekvő város. Ennek az útnak a megépítése katasztrófavédelmi, városképi, közlekedésbiztonsági szempontból is indokolt. Ha hinni lehet Szekeres úr kijelentésének, amit néhány nappal ezelőtt Salgótarjánban tett, hogy soha nem találkozott még két olyan erős érdekérvényesítő emberrel, mint Puszta Béla és Boldvai László, ha ez igaz, akkor valószínűleg számíthatunk arra, hogy a szocialista frakció felsorakozik mögöttük, és támogatni fogják ezeket a módosító javaslatokat. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
133 170 2004.03.22. 2:17  169-172

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A 2002-es választási kampányban számos, MSZP-s és SZDSZ-es politikus által megfogalmazott közlekedésfejlesztési ígérettel találkozhattak a salgótarjáni emberek. A problémák felvetése jogos volt, hiszen akár a Hatvan-Somoskőújfalu közötti 81. számú vasúti fővonal teljes rekonstrukciója, akár a salgótarjáni tehermentesítő út III. ütemének megépítése, akár a 21-es főút négysávosítási programjának folytatása, akár az intercity-közlekedés biztosítása vagy akár az új motorvonatok beszerzése az emberek akaratával találkozott. A salgótarjáni emberek bizakodással tekintettek a jövő elé, és nagy remények mellett várták az ígéretek teljesítését.

Lassan két év telt el a kormányváltás óta, és ezek a remények egyre inkább elhalványultak. Elhalványultak, hiszen úgy érzik a salgótarjáni emberek, hogy az iskolabezárással, óvodabezárással, csoportleépítéssel, létszámleépítéssel és a bérek emelésének ismételt elmaradásával sújtott megyeszékhelyen becsapták őket a városvezetők és a kormánypárti politikusok. Becsapták, mert csak egyéves késéssel folytatódott a 21-es út négysávosítási programja, mert 2006. áprilisig nem fogják átadni teljes hosszában a tehermentesítő utat, továbbra sincs intercity-összeköttetés Salgótarján és Budapest között, nem indult el a vasúti fővonal rekonstrukciója, és még nem került üzembe helyezésre az ígért motorvonat.

Tisztelt Miniszter Úr! A közlekedési infrastruktúra fejlesztése mindannyiunk közös feladata kell, hogy legyen. Annak érdekében, hogy Salgótarján várost újra be tudjuk kapcsolni az ország gazdasági vérkeringésébe, Salgótarjántól és a térségtől nem elvonni kell, hanem még többet adni. A szocialisták tűzpiros Ferrarit ígértek a salgótarjáni embereknek, most mégis csak egy dodzsembe ültetik őket.

Tisztelt Miniszter Úr! Közlekedésfejlesztési szempontból a Draskovics-csomag megszorító intézkedései hátrányosabb helyzetbe hozzák-e Salgótarján várost, avagy a 2002-es MSZP-SZDSZ-es ígéretek maradéktalanul teljesülnek-e 2006. áprilisig?

Várom válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
140 70 2004.04.06. 1:39  33-173

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Gulyás József képviselő úr vezérszónoki felszólalásában a törvényjavaslat legnagyobb erényének a regionális lefedettséget tekintette. Azonban a tények mást mutatnak. Engedjék meg, hogy a tényeket megosszam önökkel.

Míg az észak-alföldi régióból 14 beruházás kapott támogatást a kormány részéről, addig a közép-magyarországi régióban 13, az észak-magyarországi régióban szintén 13, a dél-alföldi régióban már csak 10, a nyugat-dunántúli régióban 9, a dél-dunántúli régióban szintén 9, a közép-dunántúli régióban azonban ez a szám már csak 7. Ezt a képet is tovább árnyalja, ha megnézzük megyei bontásban, hogy egyes megyék hány beruházási támogatást kaptak. Pest megye 9, Borsod megye 8, Hajdú 5, Jász-Nagykun-Szolnok 5, Győr-Moson-Sopron 5, Baranya 4, Békés 4, Budapest 4, Csongrád 4, Szabolcs 4, Veszprém 3, Zala is 3, Somogy és Heves is 3, Bács-Kiskun 2, Fejér 2, Komárom 2, Nógrád megye - ez az egyik leghátrányosabb helyzetű megye - 2, Tolna megye 2, és Vas megye pedig csak 1. Tehát valószínűleg szerencsésebb lett volna, ha képviselő úr felszólalásában a törvényjavaslat erényeként nem a regionális lefedettséget emeli ki.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
140 84 2004.04.06. 1:45  33-173

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Sisák Imre képviselő úr felszólalásában néhány Nógrád megyei települést már érintett, ahonnan a benyújtott beruházások elutasításra kerültek. Említette a balassagyarmati kórház második ütemét, az etesi általános iskolát, a karancskeszi általános iskolát, a romhányi általános iskolát és 300 adagos konyhát, illetve éttermet, és nem utolsósorban Mátranovák település, illetve Szirák település szennyvíz-elvezetési programjára is tett utalást. Bár itt szeretném megjegyezni, egy érdekességre felhívni a figyelmet, hogy ezen települések döntő többsége baloldali vezetésű; egy olyan település van, amely függetlennek tekinthető.

De akkor vagyunk igazságosak, ha megemlítjük az összes többit, amely szintén elutasításra került Nógrád megyében: Szalmatercs, Szécsényfelfalu, Nógrádszakál, Piliny, Endrefalva, Karancsság, Ludányhalászi, Litke, Magyargéc, Nógrádmegyer, Rimóc, Kazár és Szécsény belterületi vízrendezés címén nyújtott be címzett támogatási igényt, és ezek mindegyike elutasításra került. Bár van egy pozitívum is: az összesen benyújtott 21 támogatási igény közül a kormányzat kettőt támogatott, így a Nógrád Megyei Önkormányzat Szent Lázár Megyei Kórház rekonstrukciójának a záró ütemét, és Bátonyterenye és térsége szennyvíz-elvezetési programjának a befejezését.

Mindenesetre az lenne a helyes, ha a Draskovics-csomag megszorító intézkedései nem érintették volna a címzett támogatási kört, ezt a forrást visszaemelnék, és ezeknek a települési önkormányzatoknak is lehetőséget biztosítanának ezen beruházások megvalósítására.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
140 108 2004.04.06. 2:16  33-173

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Igazán sajnálom, hogy Juhász Gábor képviselő úr - miután elmondta a tényeket kevésbé tartalmazó felszólalását - elhagyta az üléstermet, és nem tud közvetlenül reagálni mindarra, amit az ő felvetésére most szeretnék megosztani önökkel.

A mögöttünk hagyott polgári ciklus Nógrád megye szempontjából mindenképpen előrelépésként értékelhető, jelentős zöldmezős beruházások telepedtek meg a megyében, ipari parkok jöttek létre, ötvenkét településen indulhatott el vagy fejeződött be a szennyvíz-elvezetési program, a munkanélküliség csökkent, elindult végre az útépítés a 21-es úton, Somoskő vára most már magyar oldalról is látogatható, bár az európai uniós csatlakozás ezt a kérdést is teljes mértékben megoldja. A mögöttünk hagyott négyéves ciklusban jelentős címzett támogatásban is részesült a megye. Befejeződhetett Pásztó város kórháza, Salgótarjánban lezárhattuk a harmadik ütemet, Ludányhalásziban folyamatban van a szociális otthon rekonstrukciója, Nőtincsen szennyvíz-elvezetési program valósult meg, és elindulhatott a balassagyarmati kórház rekonstrukciója is. A mögöttünk hagyott másfél évben viszont egy negatív folyamat kezdte jellemezni a megyét, a munkanélküliség elkezdett nőni, a fiatalok tömegével vándorolnak el, kevesebb vendég kevesebb vendégéjszakát tölt a megyében, elkerüli Nógrádot a működő tőke, sőt a működő tőke ezzel párhuzamosan megkezdte a kivonulást megyénkből.

Ilyen helyzetben egy ilyen megye a kormányzat részéről még intenzívebb, még jelentősebb támogatásban kéne, hogy részesüljön. Ehhez képest a törvényjavaslat kapcsán megint azt tapasztaljuk, hogy a benyújtott 21 támogatási igényből 19-et elutasított a kormányzat, és mindössze csak kettőt támogat. Ha tényleg komolyan gondolja a Medgyessy-kormány, hogy a leghátrányosabb helyzetű térségeket, a leghátrányosabb helyzetű megyéket fel kell zárkóztatni az országos átlagos fejlettségi szintre, akkor az ilyen térségeket, az ilyen megyéket kiemelten kell támogatni. Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
140 124 2004.04.06. 1:36  33-173

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ellenzéki képviselőként most dicsérni szeretnék. A kormány által támogatott hetvenöt darab beruházási projekt közül egy olyat szeretnék kiemelni, amely a szívemhez is közel áll, ez a Nógrád megyei önkormányzat által benyújtott igény a Szent Lázár Megyei Kórház rekonstrukciójának záróütemére. Azt gondolom, ennek a beruházásnak a folytatása, az, hogy a záróütemhez a kormányzat részéről meg fogja kapni a támogatást a megyei önkormányzat, ez az összefogás szép példája, a polgárok, a megyei önkormányzat, a kórház dolgozói, vezetői összefogásának a szép példája. Ez az a beruházás, amely minden cikluson átívelt. Az első ütem még az Antall-kormány időszakához nyúlik vissza, a második ütem a Horn-kormány időszakához, a harmadik ütem az Orbán-kormány időszakához, és most a negyedik ütem pedig a Medgyessy-kormány időszakában fog realizálódni.

Azt gondolom, Salgótarjánban, Nógrád megyében mindannyian örülünk, hogy erre a záróütemre sor kerülhet. Talán annyiban lehet árnyalni a képet, hogy az eredeti kormány-előterjesztéshez képest mintegy 250 millió forint elvonásra került, tehát annak érdekében, hogy ezt a beruházást teljes egészében le tudjuk zárni, erre a forrásra szükség lenne. Tehát tisztelettel szeretném kérni az államtitkár urat, illetve a szocialista képviselőket is, hogy majdan ezt a benyújtandó módosító javaslatomat támogassák.

Köszönöm. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
146 359 2004.05.03. 0:52  348-384

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Én is az ajánlás 1. pontjához szeretnék hozzászólni. Nagyon örülök ennek a módosító javaslatnak. Egy olyan megyéből érkeztem, ahol hat statisztikai kistérség található, és mind a hat statisztikai kistérség hátrányos helyzetűnek minősül. Személy szerint ismerem az ott található önkormányzatok pénzügyi lehetőségeit, tudom azt, hogy mit jelent egy jelentős mértékű önerőnek a felvállalása, ismerjük a megyei területfejlesztési tanácsok lehetőségét, tehát örülök annak, hogy egy ilyen módosító javaslat beterjesztésre került, és csak bízni tudok abban, hogy ezt a parlament, nemcsak az ellenzék, hanem a kormánypárti oldal is támogatni fogja.

Köszönöm. (Szórványos taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
146 379 2004.05.03. 3:04  348-384

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az ajánlás 3. pontjához szeretnék hozzászólni, amely a Szent Lázár Megyei Kórház, Salgótarján rekonstrukciójának záró ütemét foglalja magában.

(23.10)

Alapvetően örülnöm kellene, mert a megyei kórház esetében immár a negyedik ütem is megítélésre került a kormányzat részéről, de egy kicsit keserű az embernek a szája íze, miközben ez egy jó ügy, egy ciklusokon átívelő jó ügy. Az első ütemet még az Antall-kormány indította el, a második ütem a Horn-kormányhoz kapcsolódik, a harmadik ütem az Orbán-kormány idejében realizálódott, és a negyedik ütem most elindulhat a Medgyessy-kormány időszakában, tehát látható, hogy több mint nyolcmilliárd forintos beruházás realizálódott, illetve realizálódhat a mögöttünk hagyott időszakban, illetve az előttünk álló 2-2,5 évben.

Azonban ha már ennyi pénzt ráköltünk erre a kórházra, ami, hozzáteszem, teljesen jogos, akkor talán törekedni kellene arra, hogy ez a beruházás teljes körű legyen, és minden tekintetben ez záró ütemként jelenjen meg. Tehát ha egyszer már megítéljük ezt a pénzt, ráadásul egy ilyen jelentős összegű támogatást ítélünk meg a záró ütemhez, akkor talán szerencsés lenne, ha visszatérne a kormányzat az eredeti javaslatához, ami még a kormány-előterjesztésben szerepelt, és ami a teljes finanszírozási összeget biztosította. Sajnálattal kellett szembesülni azzal a ténnyel, hogy néhány hónap alatt a kormányzat álláspontja is változott, és mintegy 250 millió forint az eredeti kormány-előterjesztéshez képest elvonásra került a megyei kórház rekonstrukcióját érintően.

Annak érdekében, hogy tényleg teljessé tegyük a kórháznak a záró ütemét, le tudjuk zárni ezt a rekonstrukciót, nyújtottam be ezt a módosító javaslatot. Fontos, hogy mind a rendelőintézetnek a teljes rekonstrukciója megvalósuljon, fontos, hogy a stroke-osztálynak a rekonstrukciója megvalósuljon, és fontos az is, hogy az egyre inkább elavuló orvosi gép-, műszerpark felújításra kerüljön, új gépek, műszerek, berendezések kerüljenek beszerzésre. Ennek azonban feltétele, hogy a kormányzat részéről az eredeti kormány-előterjesztésben szereplő összeg megítélésre kerüljön.

Úgyhogy tisztelettel szeretném kérni a parlamentet, az ellenzéki oldalt is természetesen és a kormányoldalt, hogy ezt a módosító javaslatot támogassa annak érdekében, hogy az elkövetkező 20-25 évre Salgótarján, illetve annak a térségnek az egészségügyi fejlesztési problémái megoldást nyerjenek.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
149 194 2004.05.11. 5:25  191-217

BECSÓ ZSOLT, a területfejlesztési bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Igen tisztelt Államtitkár Úr! A területfejlesztésről és területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény és egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvényjavaslat bizottsági megtárgyalását már február közepén elvégezte az első helyen kijelölt területfejlesztési bizottság. Érdeklődésre tarthat számot, hogy miközben a bizottsági ülésen részt vevő előterjesztő államtitkár úr április elejére ígérte a törvényjavaslat Országgyűlés általi elfogadását, május közepén csak az általános vita indulhat el.

A bizottsági ülésen is érezhető volt, hogy nem tökéletes az összhang a kormánypártok között, a véleményeltérés mind tartalmi, mind koncepcionális szinten jelentkezett. Tényként lehet kijelenteni, hogy a törvény előkészítése során igen sok helyen és fórumon próbáltak egyeztetni annak érdekében, hogy minden érintett számára elfogadható törvény születhessen. A bizottság többsége azonban megállapította, hogy ennek az elvárásnak nem sikerült megfelelni, hiszen nemcsak az ellenzék és a kormány, hanem a kormánypártok között sem sikerült az összhangot megteremteni.

Bár eleinte csak egy szűkebb módosításban gondolkodtak az előterjesztők, de a tervezettnél lényegesen nagyobb terjedelmű módosítás lett a munka végeredménye. Kérdésként merült fel, hogy a területfejlesztés kiragadható-e az államigazgatás és az önkormányzati rendszer megreformálásának kérdésköreiből. A beterjesztők véleménye szerint igen, a többségi álláspont szerint azonban nem, hiszen aki önmagában a területfejlesztést próbálja megreformálni, az légüres térbe kormányozza magát.

A törvényjavaslat tulajdonképpen két kérdéskörre helyezi a hangsúlyt. Az egyik a régiók területfejlesztési értelemben történő megerősítése. Ez a szándék abban ölt testet, hogy változtat a regionális fejlesztési tanácsok összetételén, és növelni igyekszik a tanácsok kompetenciáját és legitimációját. A törvényjavaslat célja egy tiszta önkormányzati alapon, delegálással összeálló testület létrehozása. A javaslat másik újdonsága, hogy a kistérséget intézményesen kívánja bekapcsolni a területfejlesztési intézményrendszerbe, amennyiben valamennyi statisztikai kistérségben kistérségi fejlesztési tanácsok alakulnának. Ezek az összetételüket tekintve önkormányzati alapon működő testületek lennének, hiszen a kistérségen belüli települések polgármesterei vennének benne részt. Mindenki más - egyébként ez a megyéknél és a régióknál is igaz - csak meghívotti státusban venne részt a munkában.

A bizottsági ülésen fontos kérdésként merült fel, hogy szükséges-e, hogy a területfejlesztés és az azzal foglalkozó intézmények törvényileg garantált forrásokkal rendelkezzenek. A válasz egyértelműen igen volt. De ez a mostani javaslat garantálja-e ezeket a forrásokat? A válasz egyértelműen nem. Fejlesztési koncepciók, programok készítéséhez, projektek menedzseléséhez, szakértők alkalmazásához, a munkaszervezetek működtetéséhez garantált és elegendő, és nem körülbelül, nem kielégítő mértékű forrásokra van szükség.

(20.10)

A bizottsági ülésen számtalan részletkérdések tűnő, de szakmailag igen fontos észrevétel is felmerült. Úgy változik az OTT összetétele, hogy abból nagyon fontos adatszolgáltató hivatalok kikerülnek - például KSH -, miközben a nők és férfiak esélyegyenlőségéért küzdő szervezetek egy állandó képviselője tanácskozási joggal lehetőséget kap. A megyei területfejlesztési tanácsok munkájában a törvényjavaslat nem kíván minden kistérségi képviselőnek szavazati jogot biztosítani. Nem egyértelműen szabályozza a javaslat, hogy a megyei, illetve regionális szinten megjelenő miniszteri képviselő csak és kizárólag köztisztviselő lehet. A különböző szinteken csak a cigány kisebbségi önkormányzat részéről jelenhet meg tanácskozási joggal képviselő, miközben a más kisebbségi önkormányzatokhoz tartozókról megfeledkezik a javaslat. Nem egyértelmű, hogy az úgynevezett egyeztető fórum összehívását milyen módon kívánja megtenni a kormány. Nem világos, hogy a Budapesti Agglomerációs Fejlesztési Tanácsban vagy az érintett kistérségi fejlesztési tanácsokban az egyetértési jog milyen módon használható vagy nem használható föl.

Mi szükség van arra, hogy a 25 településnél több települést magában foglaló kistérség esetében úgynevezett végrehajtó bizottság létrehozására kerül sor? Egyértelmű megfogalmazást igényel, hogy ahol jelenleg is működik közhasznú szervezet, ott ez megmarad, megszűnik, átalakul vagy feladatát más szervezet veszi át.

A bizottság fontosnak tartotta, hogy a területfejlesztési törvény módosítása minél nagyobb nyilvánosságot kapjon. Szerencsés lett volna, ha egy komplex rendszert látunk, és ebbe a komplex rendszerbe helyezzük bele a területfejlesztés kérdéskörét. Miután a bizottság szükségesnek tartja a további egyeztetéseket, 11 nem szavazat és 10 igen szavazat mellett nem tartotta általános vitára alkalmasnak a törvényjavaslatot.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
152 60 2004.05.18. 9:36  57-128

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Balsay István képviselőtársammal ellentétben én egy szűk szeletét szeretném érinteni a beterjesztett törvényjavaslatnak, ez pedig nem más, mint az egyes testületek, fejlesztési tanácsok összetétele, legyen szó kistérségi fejlesztési tanácsról, legyen szó megyei területfejlesztési tanácsról, legyen szó regionális fejlesztési tanácsról vagy legyen szó az OTT-ről, az Országos Területfejlesztési Tanácsról.

Elöljáróban szeretném leszögezni, hogy tisztában vagyok én is azzal, személyes tapasztalatom is van erre vonatkozólag, hogy bármilyen jó szándék is vezérli az embert, bármilyen jellegű testület összeállítását illetően, mindig is keletkezhetnek viták. Mint ahogy most is a beterjesztett javaslattal kapcsolatban az összetételeket illetően is minden bizonnyal parlamenti szinten is keletkeznek viták. Vannak a javaslatnak jó elemei, de vannak olyan elemek is, amelyek kevésbé támogatandók.

Szerkezetét tekintve talán nézzük először az Országos Területfejlesztési Tanácsot, annak összetételét. A javaslat nagyon helyesen szavazati jogú tagként határozza meg a regionális fejlesztési tanácsok elnökeit, valamint a főpolgármestert, ez így volt a múltban is, és ez így lesz a jövőben is. Megjelenik a területfejlesztésért felelős miniszter, és természetesen megjelenik a politikai államtitkár is. A javaslat szerint a kormány által meghatározott további hét miniszter is szavazati joggal részt fog venni az Országos Területfejlesztési Tanács munkájában. Sajnálatos, hogy ennek részletezésére nem tér ki maga a javaslat, így pontosan nem lehet tudni, hogy melyik ez a hét minisztérium, melyik ez a hét miniszter, aki e szavazati jogú tagként a munkába majd be fog kapcsolódni.

Az érdekességek ezek után következnek, ugyanis szavazati jogú tagként a javaslat szerint köztestületek és érdekszövetségek részéről megjelennek az országos gazdasági kamarák elnökei, amit én személy szerint támogatok, bár az az érdekessége a javaslatnak, hogy akár megyei, akár regionális szinten a megyei, illetve a regionális kamarák vezetői már szavazati jogú tagként nem fognak megjelenni az egyes testületekben, hanem csak tanácskozási joggal fognak részt venni a munkában. Ez az irány különben követendő és részemről is támogatandó. Megjelenik az Országos Érdekegyeztető Tanács munkaadói és munkavállalói oldalának egy-egy képviselője, és megjelennek az országos önkormányzati érdekszövetségek képviselői. Sajnálatos módon a javaslat szűkít, ugyanis csak három önkormányzati érdekszövetségnek ad lehetőséget, hogy teljes jogú tagként szavazati joggal bekapcsolódjon ebbe a munkába, miközben mindannyian tudjuk, hogy ennél sokkal több önkormányzati érdekszövetség működik hazánk területén.

Nézzük a tanácskozási jogot! Itt megjelenik az országos környezetvédelmi és természetvédelmi szervezeteknek egy-egy állandó képviselője, ezek választására azonban iránymutatást nem ad a javaslat, és egy érdekesség: megjelennek a nők és férfiak esélyegyenlőségéért küzdő szervezetek állandó képviselői is, illetve egy állandó képviselőjük.

(12.10)

Azt gondolom, ez egy fontos terület, mert talán miniszteri szinten, az esélyegyenlőségi miniszter szintjén akár szavazati joggal is meg lehetne jelenni, tehát ez kiváltható lenne.

Kistérségi szinten, a kistérségi fejlesztési tanácsban konszenzus van, ugyanis a kistérségi fejlesztési tanácsban szavazati joggal a kistérségen belül működő települési önkormányzatok polgármesterei vesznek részt. Érdekességet inkább a tanácskozási joggal rendelkező tagok sorából emelhetünk ki. Ez különben végigkíséri a teljes törvényjavaslatot megyei, illetve regionális szinten is, ugyanis a javaslat szűkít a kisebbségek vonatkozásában.

A javaslat azt mondja, hogy csak a kistérségben működő helyi cigány kisebbségi önkormányzatok képviselői vehetnek részt tanácskozási joggal a munkában. Azt gondolom, ez mindenféleképpen szűkítés. Vegyük csak szűkebb hazám, Nógrád megye példáját, ahol nemcsak a cigány kisebbség jelenik meg jelentős létszámmal, hanem ott van a szlovák kisebbség is, de az ország más területén más példákat lehetne mondani a német kisebbségtől kezdve az örmény kisebbségig. Tehát ezt mindenféleképpen szűkítésnek tartom, e tekintetben módosításra lesz szükség.

Sajnálatos folyamatként kellett megélni, hogy a megyei területfejlesztési tanácsok ebben az évben szinte teljes mértékben kiüresítésre kerültek. Tulajdonképpen már csak a TEKI, CÉDE, valamint a vis maior esetében rendelkeznek döntési kompetenciákkal, és ez most már átvezetésre kerül az összetételt illetően, bár van új eleme is, amit személy szerint én támogatni tudok. A megyei közgyűlés elnöke mellett most már megjelennek a megyei közgyűlés képviselői is, bár azok választására vonatkozóan a javaslat nem ad iránymutatást. Ha ez bekövetkezik, akkor mindenféleképpen szerencsés törekedni arra, hogy konszenzussal történjen meg a megyei területfejlesztési tanácsokba történő megyei képviselői delegálás, hogy valamennyi oldal tudja magát képviseltetni, ne az egyhangúság jellemezze a megyei területfejlesztési tanácsokat.

Ugyanúgy helyes törekvés, hogy a megyei jogú városok polgármesterei mellett szintén megjelenik a képviselő-testület két tagja, de itt is érdemes arra törekedni, hogy megint csak konszenzusos alapon, lehetőség szerint a teljes megyét reprezentáló módon jelenjenek meg majdan képviselők a megyei területfejlesztési tanácsban.

Jó lett volna egyértelművé tenni, hogy a miniszter képviselője a megyei területfejlesztési tanácsban nem egy politikus lesz, mint ahogyan ezt a múltban megtapasztalhattuk. Polgármestereket, politikusokat, pártkatonákat delegáltak a megyei területfejlesztési tanácsokhoz miniszteri képviselőként. Nagyon remélem, a törvényjavaslat elfogadását követően - ha elfogadásra kerül - a miniszter képviselőjeként egy köztisztviselő, szakmailag felkészült szakember fog delegálásra kerülni a megyei területfejlesztési tanácsokba.

Azonban teljes mértékben elfogadhatatlan az a törekvés, hogy a javaslat kistérségi szinten szűkíteni kívánja a kistérségi képviselet lehetőségét, ugyanis megyénként csak két képviselő szavazati joggal történő megjelenését engedélyezné a törvényjavaslat. Megint csak szűkebb hazámból veszek példát; Nógrád megyében hat statisztikai kistérség található. Nem lehet jó megoldást hozni ebben az esetben, hogy melyik az a két kistérség, kistérségi képviselő, aki majd a hat kistérségi képviseletet reprezentálni fogja tanácsi szinten. Ebben az esetben, ha ilyen terjeszkedés van, azt gondolom, teljes mértékben támogatandó, hogy Nógrád megyében mind a hat statisztikai kistérség, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében pedig mind a tizenhárom statisztikai kistérség kistérségi képviselője teljes jogú tagként vegyen részt a megyei területfejlesztési tanács munkájában.

Mint ahogyan a kistérségi fejlesztési tanácsoknál említettem, itt is probléma a tanácskozási joggal rendelkező tagoknál, hogy megint csak szűkít a javaslat. Ugyanis a megyében működő cigány kisebbségi önkormányzatok egy képviselőjének biztosítja a tanácskozási jogot. Itt is ugyanazokat a problémákat lehetne felvetni, amelyeket már a kistérségi fejlesztési tanács szintjén felvetettem.

Regionális szinten inkább pozitív változásokról tudok számot adni. Az elmúlt időszakban eszközölt megoldás, miszerint a regionális fejlesztési tanácsokban döntő többségben a minisztériumok képviselői vettek részt szavazati joggal, teljes mértékben elfogadhatatlan volt, nem volt jó. Az ott lakó emberek ismerik az ott folyó folyamatokat, az ott lévő problémákat, ők tudnak igazán adekvát választ adni. Ha a döntéseket áthelyezzük regionális szintre, akkor a regionális fejlesztési tanácsban olyan embereknek kell szavazati joggal megjelenniük, akik ott laknak, abból a környezetből érkeznek.

Tehát a javaslatnak az az iránya, hogy a miniszteri képviselők számát tulajdonképpen egyre redukálja, teljes mértékben elfogadható, örömteli és üdvözlendő, mint ahogyan az is örömteli, hogy megyei szinten - még ha ez majd vitákat is vált ki - lakosságszám-arányosan lesz megint csak lehetőség arra, hogy a regionális fejlesztési tanácsba a megyei közgyűlésekből is kerüljenek be képviselők. Itt is igaz azonban az a felvetés, amit a megyei területfejlesztési tanács esetében mondtam, hogy minden megyében törekedni kell a józan kompromisszumra, a konszenzusra. Ebben az esetben nem az egyeduralkodás irányába kellene vinni a folyamatokat, hanem a konszenzus irányába. Tehát valamennyi politikai irányzatnak, ha már politikusok, választott képviselők kerülnek be a regionális fejlesztési tanácsba, lehetőséget kellene biztosítani, hogy ebbe a munkába bekapcsolódjanak.

Azokat a problémákat, amelyeket felvetettem és itt, a plénum előtt kifejtettem, természetesen módosító javaslatokkal kívánjuk majd helyre tenni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
152 68 2004.05.18. 2:10  57-128

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Kocsis képviselőtársam nagyon fontos problémára hívta fel mindannyiunk figyelmét. A kormányzatnak a turizmus irányában az elmúlt két évben tett negatív lépéseit próbálta itt exponálni a területfejlesztési törvény módosításával összefüggésben. Azt gondolom, hogy az őáltala elmondott gondolatok döntő többsége helytálló, tény és való, hogy a szocialista kormányzat az elmúlt két évben nem tekintette stratégiai területnek a turizmust, amely különben, hogyha a területfejlesztést komplex egésznek tekintjük, akkor nagyon fontos részterülete. Nem tekintette fontos, fejlesztendő területnek, látható, hogy a területfejlesztési, illetve a turisztikai célelőirányzat esetében jelentős visszalépést eszközölt, megtapasztalhatóan a regionális idegenforgalomi bizottságok esetében, amelyek már tavaly is működési problémákkal néztek szembe, és ebben az évben pedig már finanszírozási problémákkal is kénytelenek szembenézni. Sőt, saját megyémből példát hozva, van olyan pályázó, aki az elmúlt évben benyújtott pályázatát követően már tíz hónapja várja, hogy a pályázati úton elnyert források megérkezzenek fejlesztésének befejezéséhez.

Úgy gondolom, hogy az a magatartás, amely a kormányzat részéről a turizmus irányában sajnálatos módon megtapasztalható itt az országban, az most itt jelentkezik a törvényben is. Ugyanis, míg az elmúlt időszakban a regionális idegenforgalmi bizottságok képviselői a megyei területfejlesztési tanácsokban szavazati jogú tagként vehettek részt, illetve a regionális idegenforgalmi bizottság elnöke a regionális fejlesztési tanácsban szintén szavazati joggal vett részt abban a munkában, addig itt a törvényjavaslat alapján azt lehet mondani, hogy a megyei területfejlesztési tanácsban, hogyha ez elfogadásra kerül, a regionális idegenforgalmi bizottságok tagjai csak tanácskozási joggal vesznek részt; és ugyanez igaz a regionális fejlesztési tanácsra is.

Köszönöm.

 

(12.40)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
152 72 2004.05.18. 2:09  57-128

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Ódor Ferenc képviselő úrnak nem most, hanem még az azt megelőző felszólalásában volt egy fontos gondolata, amely a megyei munkaszervezetek jövőbeni sorsát, szerepét próbálta új megvilágításba helyezni.

Nyilvánvaló, hogy személyes tapasztalatokból indult ki Ódor képviselő úr. Borsod-Abaúj-Zemplén megye, ahol ő az elmúlt ciklusban megyei közgyűlési elnök volt, és az a megye is, ahol én tevékenykedtem, Nógrád megye, programmegye volt a múltban, és miután több milliárd forintot kellett kezelni, különböző támogatási alapokat kellett kezelni, értelemszerűen az elmúlt évek során egy felkészült, szakmailag magas színvonalú munkaszervezet alakult ki, és ezek a munkaszervezetek, különösképpen a volt programmegyékben, így hét megyében, veszélybe kerültek azáltal, hogy a megyei területfejlesztési tanácsok kiüresítésre kerültek, ugyanis azok a források, amelyek a különböző keretek felhasználását illetően megillették a munkaszervezetet, most már nem állnak rendelkezésre. Ismerjük a helyi önkormányzatok sajnálatos helyzetét, jelentősebb befizetéseket nem tudnak eszközölni, tehát annak érdekében, hogy ezeket a felkészült, alapos szaktudással rendelkező szakembereket meg tudjuk tartani a jövőt érintően, a kormányzatnak kellene jelentősebb szerepet vállalni, pontosabban a megyei területfejlesztési tanácsok munkaszervezeti, működési feltételeihez is jelentősebb mértékben kellene a jövőt érintően hozzájárulni. Ez különben végigkíséri a törvényjavaslatot, mert amire megint csak nem kaptunk választ, az az, hogy akár kistérségi szinten, akár megyei szinten, akár regionális szinten milyen forrásokkal fognak rendelkezni az egyes területfejlesztési tanácsok, milyen forrásokkal fognak rendelkezni tulajdonképpen a munkaszervezetek, milyen mértékű terhet kell majd elviselni az önkormányzatoknak, és milyen mértékben próbálja ezt majd enyhíteni a kormányzat.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
152 76 2004.05.18. 2:00  57-128

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Említettem, hogy sajnálatos módon a megyei területfejlesztési tanácsok kiüresítési folyamata gőzerővel halad, most már csak a megyei területfejlesztési tanácsok a TEKI, a CÉDA és a vis maior tekintetében rendelkeznek döntési kompetenciával. Ha valaki azonban figyelmesen átolvassa ezt a törvényjavaslatot, a regionális fejlesztési tanácsoknál észreveheti, hogy a regionális fejlesztési tanácsok hatáskörébe fogják utalni majd a céljellegű decentralizált támogatásokat. Magyararán, tulajdonképpen a törvényjavaslatból az olvasható ki, hogy bár még ebben az évben a CÉDA tekintetében a megyei területfejlesztési tanácsok rendelkeznek döntési kompetenciával, elképzelhető, hogy ha ez az irány a jövőt érintően, akkor ezt a forrást is el fogják vonni a megyei területfejlesztési tanácsoktól, és a céljellegű decentralizált támogatások teljes egészében a hét regionális fejlesztési tanácshoz kerülnek decentralizálásra.

A másik ilyen felvetés, hogy a címzett és céltámogatások meghatározott részére vonatkozólag a döntési kompetencia szintén a regionális fejlesztési tanácsokhoz fog kerülni, erre már az elmúlt években is volt természetesen a céltámogatásokat illetően példa. A címzett támogatásoknak ebbe a körbe történő behozatala egy új elem, de eléggé vagylagos a megfogalmazás, tehát nem egy konkrét százalékos részt határoznak meg a regionális fejlesztési tanácsi szinten, hanem ennek egy meghatározott részét. Tehát a kormányzat döntési kompetenciájában marad az, hogy ez a meghatározott rész 5 százalék, 10 százalék, de akár lehet 70 százalék. Ha a kormányzat komolyan gondolja a decentralizálási folyamatnak a felgyorsítását, akkor nyilvánvalóan itt is törekedni kell arra, hogy a döntések ott szülessenek, ahol a legtöbb információval rendelkeznek, tehát a címzett és céltámogatások esetében is a források jelentős része decentralizálásra kerüljön.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
152 86 2004.05.18. 1:57  57-128

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Szeretném felhívni államtitkár úr figyelmét egy érdekességre. A törvényjavaslat 11. § (4) bekezdésében - amely a miniszteri képviseletet próbálja szabályozni - a következő megfogalmazás található: “a miniszter képviseletét a hivatal útján látja elö. Ebből az olvasható ki, hogy végre egy pozitív elmozdulás realizálódik a miniszteri képviselet tekintetében, mert nem egy politikus, hogy szűkebb hazámból vegyek egy példát, a Nógrád Megyei Területfejlesztési Tanács miniszteri képviselője, a volt salgótarjáni szocialista elnök asszony, Kazár polgármestere, hanem a hivatal útján kívánják ellátni ezt a feladatot. Reményeink szerint tehát köztisztviselő szakember fogja a miniszter képviseletét ellátni.

Azonban a törvényjavaslat 14. § (7) bekezdésében - amely a regionális fejlesztési tanácsok miniszteri képviseletét szabályozza - a következő megfogalmazás van: “a miniszter képviseletét állásfoglalásra jogosult állandó megbízottja látja elö. Itt már nincs az előbbi szűkítés, nincs utalás hivatalra vagy köztisztviselőre. A törvényjavaslatból tehát az olvasható ki, hogy regionális szinten a miniszter képviseletét akár politikus is elláthatja. Hogy megint csak szűkebb hazámból, az észak-magyarországi régióból vegyem a példát: jelen pillanatban a Nógrád megyei magyar szocialista párti elnök, Boldvai úr látja el miniszter úr képviseletét az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácsban. Talán szerencsés lenne, ha itt összhangot tudnának teremteni, és azt az irányt erősítenék, hogy legyen szó akár megyei területfejlesztési tanácsról, akár regionális fejlesztési tanácsról, a miniszter képviseletében felkészült, szakmailag kompetens személyek jelenjenek meg.

Köszönöm.

(13.10)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
152 98 2004.05.18. 1:42  57-128

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ódor képviselő úr helyesen állapította meg - nyilván megint csak a személyes tapasztalataiból indult ki -, hogy a területfejlesztés olyan, mint a futball, mindenki ért hozzá.

Az azonban igazán sajnálatos, hogy nem mindenki vesz részt a vitában. Most úgy tűnik - az elmúlt másfél-két óra tapasztalatai is ezt mondhatják velem -, hogy ebben a vitában csak az ellenzéki képviselők vesznek részt. Mintha csak az ellenzéki képviselőknek lenne véleménye magáról a törvényjavaslatról. A Magyar Szocialista Párt parlamenti frakciója vagy akár a területfejlesztési munkacsoportja részéről senki nem vesz részt a vitában. A szabad demokraták részéről benéztek, egy felszólalás elhangzott, majd pedig eltávoztak. Pedig ha azt a vonalat követjük, amit az államtitkár úr is megfogalmazott, hogy maga a területfejlesztési törvény módosítása mindannyiunk érdekét kell hogy képviselje, és mindannyiunk érdeke az is, hogy ez majd elfogadásra kerüljön - miután az ellenzék részéről nagyon sok kritikai észrevétel és jobbító szándékú javaslat megfogalmazódott -, talán jó lenne, ha ezt ilyen szinten, plenáris szinten meg tudnánk egymással vitatni.

Tudva azt, hogy a törvény parlament elé történő beterjesztése nem azért csúszott hónapokig, mert ezt az ellenzék akadályozta volna, hanem azért, mert a kormánykoalíción belül, az SZDSZ és az MSZP között sok esetben szinte antagonisztikus ellentétek feszülnek; és ezt jó lenne oldani, mert tény és való, mindannyiunk közös érdeke, hogy ott, ahol lehet, bizonyos módosításokat eszközölve, az új évezred kihívásainak megfelelő területfejlesztési törvény kerüljön elfogadásra.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
152 108 2004.05.18. 2:06  57-128

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Örülök annak, hogy a vitába bekapcsolódott a Magyar Szocialista Párt is. Gúr képviselő úr tartalmi kérdéseket vetett fel, nyilvánvalóan személyes praxisából tud példát mondani olyan hátrányos helyzetű településre vagy térségre, amely az elmúlt két évben dinamikus fejlődésnek indult, azonban én a személyes praxisomból és szűkebb környezetemet nézve, Nógrád megyére vonatkoztatva azt tudom mondani, hogy az a fejlődés, amely 2002-ig jellemezte Nógrád megyét, a Nógrád megyében található térségeket, az megtorpant. És az a fejlődés, amely egyáltalán még az Orbán-kormány időszakában dinamikus szakaszba tudott lépni, többek között annak is köszönhető volt, hogy mint hátrányos helyzetű megye a kormányzattól kiemelt támogatásban részesült. Ez a kiemelt támogatás megyei területfejlesztési tanácsi szinten került felhasználásra. A megyei területfejlesztési tanács pedig megpróbált az adott körülmények között a legracionálisabb, legjobb döntésekkel élni.

Azt gondolom, hogy ennek a döntési mechanizmusnak is köszönhetően jelentős zöldmezős beruházások telepedtek Nógrád megyébe, Rétságra, Balassagyarmatra, Szécsénybe, Salgótarjánba, Bátonyterenyére, elindult egy közműfejlesztési program, elindult az útfejlesztési program, az idegenforgalom területén tudtunk direkt támogatást biztosítani különböző rendezvényekhez, különböző fejlesztésekhez. Sorolhatnám a példákat a kis- és középvállalkozások támogatásán át a kutatás-fejlesztés támogatásáig.

Azzal, hogy kiüresítésre került a megyei területfejlesztési tanács, azzal, hogy nem támogatják direkt módon a leghátrányosabb helyzetű megyéket olyan formában, ami még különben a Horn-kormány időszakában indult el és amit az Orbán-kormány végigvitt, ennek köszönhetően most tanácstalanság van például Nógrád megyében a vállalkozások esetében, az önkormányzatok esetében, mert még a regionális fejlesztési tanács működése nem állt be. Az információk elsikkadnak, és sajnálatos módon a döntések sem úgy születnek, ahogy azoknak születni kéne.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
157 212 2004.06.07. 2:22  211-214

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Salgótarján város súlyos foglalkoztatási problémákkal küzd, a munkanélküliségi ráta megközelíti a 20 százalékot. A várost tíz éve vezető szocialista politikusok eddig képtelenek voltak ezt a problémát megoldani, merész vállalásaikat - 2004-ig kétezer új munkahely, 2006-ig ezer új munkahely - nem tudták teljesíteni.

2004 március elején azonban valami történt: mintha megmozdult volna a foglalkoztatási állóvíz. Burány Sándor miniszter úr salgótarjáni sajtótájékoztatóján örömmel jelentette be, hogy négymilliárd forintos beruházással gyémántcsiszoló üzemet hoz létre Salgótarjánban a budapesti székhelyű Duna-Silver Kft. A kormány 864 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott a Munkaerő-piaci Alapból a 2004 és 2006 között megvalósuló beruházáshoz; a cég augusztusban 115 dolgozóval indítja meg a termelést, 2006-tól pedig már teljes kapacitással működik az üzem, és 345 alkalmazott végzi az ékszerekbe kerülő gyémántok csiszolását.

Sokan hitték, elhitték Salgótarjánban, hogy a 345 új munkahelyet ígérő szocialisták állják a szavukat - sajnos nem így történt, a szocialisták ismét becsapták a salgótarjáni munkásembereket.

 

(13.50)

A gyémántcsiszoló története ugyanis néhány nappal ezelőtt új fordulatot vett. A miniszter úr ezúttal Budapesten jelentette be, hogy az izraeli befektető visszalépett a beruházás megvalósításától. (Egy hang az ellenzéki padsorokból: Nem!) A hivatalos magyarázat szerint a nyers gyémánt világpiaci áresése miatt marad el a 4 milliárdos munkahelyteremtő beruházás Salgótarjánban.

A kormányzati pénz, ami már a hivatalos közlönyben is megjelent, nem vész el; a miniszter megjegyezte, hogy az elnyert összeget átcsoportosítják, és ha lesz más befektető, egy újabb önálló kormányhatározattal segítik a munkahelyteremtést.

Tisztelt Államtitkár Úr! A salgótarjáni emberek érdeklődéssel várják az alábbi kérdésekre a válaszait. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Feltűnt-e önnek, illetve a miniszter úrnak, hogy salgótarjáni sajtótájékoztatóján csak a beruházó cég képviselője nem volt jelen. (Az elnök ismét csenget.) Egyetért-e azzal, hogy egy egyedi kormányhatározat meghozatala előtt alaposabb tájékozódásra van szükség? S meddig hitegetik még a salgótarjáni munkásembereket?

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 479 2004.10.25. 4:48  478-481

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Országgyűlés! Salgótarján Magyarország északi részén, a Tarján és a Salgó patak által formált ipszilon alakú völgyben fekszik, közvetlenül határos a Szlovák Köztársasággal. A 45 ezer lakosú város Nógrád megye gazdasági, kereskedelmi, szolgáltatási, kulturális központja és székhelye.

Salgótarján fejlődését a XIX. század közepén a környéken feltárt kőszéntelepeknek, illetve ezek megkezdett kiaknázásának köszönhette. Az 1860-as évektől kezdődően az energiabázisra ráépült ipartelepek, a Salgótarján Kőszénbánya Rt., a későbbi acélgyár, tűzhelygyár és üveggyár elődjei és az 1867-ben üzembe helyezett Pest-Salgótarján közötti vasútvonal révén az addig kis palócfalu néhány évtized alatt Nógrád megye legnépesebb települése lett, a XX. század elejére már 13-14 ezer főre nőtt a lélekszáma.

Salgótarján 1922-ben kapott városi rangot, 1950-től megyeszékhely, 1994-től pedig megyei jogú város.

A jelenkor Salgótarjánjának népessége folyamatosan csökken, a rendszerváltozást követően 6 százalékos a népességfogyás.

A városon belül az inaktívak aránya alacsonyabb mind a megyei, mind az országos átlagnál, a foglalkoztatottak részesedése elmarad az országos mutatótól, és a munkanélküliek aránya nemcsak az országos, hanem a megyei arányt is meghaladja.

Sajnálatos, hogy Salgótarján hagyományokkal rendelkező, több évtizede működő vállalkozásainak egy része még mindig nem stabilizálódott, és átmeneti likviditási gondokkal több munkáltató is küzd. Nehéz elhelyezkedni Nógrád megyében, és nehéz a megyeszékhelyen is, ráadásul Salgótarján üres álláshelyeire a környező településekről és újabban már Szlovákiából is sokan pályáznak.

Fájdalmas ilyet kimondani, de ez még attól tény, hogy Salgótarján napjainkban az ország egyik legnehezebb helyzetű megyei jogú városává vált. A város a társadalmi-gazdasági krízis jeleit mutatja. A krízis felszámolása érdekében az eddig tett lépések, mint például a vállalkozási övezet kialakítása, ipari park létrehozása, út- és közműfejlesztések szükséges, de nem elégséges lépéseknek értékelhetőek. Nem elégségesek az eddig megtett lépések, hiszen igen sajnálatos módon Salgótarján városában tíz év alatt, 1994. december és 2004. szeptember között nem sikerült a munkanélküliségi rátát csökkenteni, míg 1994-ben 15 százalékos volt a munkanélküliségi ráta, addig 2004 szeptemberére 17,2 százalékos szintre emelkedett. Tíz év alatt a tartósan regisztrált munkanélküliek száma is emelkedett, miközben a regisztrált pályakezdő munkanélküliek száma csak stagnált. A mögöttünk hagyott időszak gazdasági folyamatait jól mutatja, hogy míg 1994 szeptemberében a munkanélküliek 33,58 százaléka került ki Salgótarján térségéből, addig 2004 szeptemberében ez az arány 39,49 százalékra változott.

Az elképesztően magas hitelállománnyal rendelkező Salgótarján önerőből képtelen változtatni a kialakult helyzeten, a legjobb szándék ellenére sem képes dinamizálni a helyi gazdaságot. A kormány kiemelt támogatása a hatékony és esélykiegyenlítő térségi fejlődés megindulása érdekében elengedhetetlen. Nógrád megye hét éven keresztül kiemelt támogatásban részesült. A kormányzati figyelemnek is köszönhetően Nógrádban érzékelhető fejlődés indult meg: 1996 decembere és 2003 decembere között a regisztrált munkanélküliek száma 2236 fővel csökkent, négy ipari park jött létre, számos jelentős zöldmezős beruházás realizálódott, csökkent a közműolló, templomokat tudtunk felújítani, turisztikai programokat támogattunk, és fel tudtunk sorakozni számtalan kis- és középvállalkozás fejlesztési elképzelései mögé.

Meggyőződéssel vallom, ha fontosnak tartja a kormány a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatását, a különbségek mérséklését, ha fontosnak tartja a drámai foglalkoztatási problémákkal küzdő Salgótarján dinamikus fejlődési pályára állítását, akkor Salgótarján megyei jogú város direkt, minta értékű támogatásban kell hogy részesüljön.

Salgótarján nyerni akar, és ha Salgótarján nyerni tud, akkor azzal nyerni fog a térség, a megye, a régió és maga az ország is.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
180 266 2004.11.02. 4:26  265-268

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Legutóbbi fogadóórámon felkeresett Vincze László úr, Mátraszele település polgármestere, és egy nagyon fontos kérdésben kérte aktív közreműködésemet. Gondolatait, problémáit egy levélben is összefoglalta, amelynek tartalmát most megosztanám önökkel.

“Tisztelt Képviselő Úr! Az elmúlt napokban szomorúan értesültem a médiákon keresztül arról, hogy a 2005-ös költségvetési törvényjavaslatban a nevelési-oktatási intézmények normatív támogatása a többcélú kistérségi társulásban is megfogalmazott elvek szerint történne.

Mátraszele község Nógrád megyében, a megyeszékhely Salgótarjántól 13 kilométerre található, lakosainak száma 1050 fő. 1974-ben a település önállósága megszűnt, több fontos dolog mellett az általános iskola felső tagozata is a közös tanács székhelyközségére, Kazárra került. A változtatásra az 1990-es önkormányzati választás adott lehetőséget, amelynek következményeként a falu nemcsak önálló lett, de visszahozta gyermekeit is akkor, amikor az iskola felső tagozatát újraindította. Jelenleg egy másik, minden szempontból előnyösebb településsel, illetve településekkel körjegyzőségben vagyunk - Mátraterenye és Nemti - úgy, hogy az oktatási-nevelési intézményeink önállósága megmaradt.

Az elmúlt rendszer iskola-összevonásokat és -bezárásokat érintő intézkedései lassan gyógyuló, mély sebeket ejtettek nemcsak Mátraszelén, hanem több száz más kistelepülésen is. Megtörtént mindez annak ellenére, hogy a gyermekintézmények, a gyermekek jelentik a falvak életében a jövőt, a megtartó erőt, szerepük a helyi kultúrában és kulturális életben meghatározó. Elősegítik a civil és társadalmi élet fejlődését, lokálpatriotizmusra nevelnek, az intézményekben foglalkoztatott közalkalmazottak pedig a helyben lakó értelmiségiek többségét alkotják.

A manapság pedagógiai értelemben vett, gyakran hallott angolszász módszer és az e típusú regionalitás elve az ottani és nem a magyar nemzeti sajátosságokra épül. Ha ez nem így lenne, akkor nem tudtunk volna e mértékben évszázadokon keresztül a világ szellemi tőkéjének meghatározó szereplői lenni, de bizonyára nem ünnepelhettük volna ezeréves megmaradásunkat sem.

Mátraszele településen 1990 óta vagyok polgármester, de a jövőre nézve a település megmaradása és fejlődése érdekében kifejtett eddigi munkánk romba dőlni látszik. Az elmúlt másfél évtizedben jelentős erőfeszítéseket tettünk az itt élő emberek életkörülményeinek javítása érdekében, de a lényeg hiányozni fog. Az intézménybezárások beláthatatlan következményeivel kell számolnunk nemcsak helyi, hanem országos viszonylatban is abban az esetben, ha a parlament az idevonatkozó törvényt elfogadja. A kistelepülésekre nézve hatása romboló, messze nem gondol a falvakban élő emberek igényeire és jogaira, a gyermekek jogaira, bár cinikusan azt is mondhatnám, hogy ők még szavazásra nem jogosultak.

Az előzőekben felsoroltakon kívül megítélésem szerint sérti az alkotmányt és az önkormányzatiságot is. Ezért arra kérem önt, hogy a magyarországi kistelepülések jövője érdekében tegyenek meg mindent azért, hogy a falvak jövőjét ily módon befolyásoló törvényt a tisztelt Ház ne alkosson. Mielőbbi intézkedését és válaszát várva, köszönettel és tisztelettel: Vincze László, Mátraszele település polgármestereö.

Ezt a levelet nemcsak nekem juttatta el a polgármester úr, hanem eljuttatta Mádl Ferencnek, a Magyar Köztársaság elnökének, Orbán Viktor úrnak, a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség elnökének, Pokorni Zoltán úrnak, a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség alelnökének és Dávid Ibolyának, a Magyar Demokrata Fórum elnökének. Én tisztelettel szeretném kérni a szocialista kormányt, hogy tekintse egyenrangú állampolgárnak a vidék településein lakó embereket, és ne büntesse őket azért, mert nem városban laknak.

Úgyhogy tisztelettel szeretném kérni a kormány jelen lévő képviselőjét, államtitkár urat, hogy sorakozzon fel a polgármester úr kérése mögé, és támogassa ezen kezdeményezést.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
188 399 2004.11.22. 4:26  398-399

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Salgótarján Nógrád megye gazdasági, kereskedelmi, szolgáltatási, kulturális központja és székhelye. A 2001-es népszámlálás adatai szerint Salgótarján népessége 44 964 fő volt, 6 százalékkal kevesebb, mint 1990 elején. A népesség fogyását alapvetően a vándorlási veszteség okozta. A megyeszékhely népességéről elmondható, hogy a nők aránya eléri az 53 százalékot, amely magasabb, mint a megyei átlag. A lakosság életkorát az öregedési folyamat jellemzi. Sajnálatos tény, hogy az inaktívak aránya magasabb a városban mind a megyei, mind az országos átlagnál. A foglalkoztatottak részesedése elmarad az országos mutatótól, és ami a legfájdalmasabb, a munkanélküliek aránya nemcsak az országos, hanem a megyei arányt is meghaladja. Sőt, megyei jogú városi összevetésben a munkanélküliek aránya Salgótarjánban a legmagasabb. Salgótarján szocialista vezetése a mögöttünk hagyott időszakban nem volt képes a foglalkoztatás területén jelentős előrelépést elérni. Az elmúlt években megtett lépések, mint például az ipari park kialakítása, a vállalkozási övezeti cím elnyerése, néhány zöldmezős beruházás, infrastrukturális fejlesztések szükséges, de nem elégséges lépéseknek bizonyultak.

Nógrád megye, mint az ország egyik leghátrányosabb helyzetű megyéje, hét éven keresztül kiemelt támogatásban részesült. A támogatási rendszert a Horn-kormány indította el, az Orbán-kormány folytatta, majd a Medgyessy-Gyurcsány-kormány szüntette meg. Pedig az eredmények magukért beszélnek Nógrádban. Megyei szinten a regisztrált munkanélküliek száma 1997. december és 2004. szeptember között 1228 fővel csökkent úgy, hogy a szocialisták ismételt hatalomra kerülésével 2002. december és 2004. szeptember között 971 fővel nőtt. Megyei szinten a munkanélküliségi ráta 1997. december és 2004. szeptember között 1,6 százalékkal csökkent úgy, hogy az MSZP ismételt hatalomra kerülésével 2002. december és 2004. szeptember között 0,4 százalékkal nőtt.

Más a kép azonban a megyeszékhelyen. Foglalkoztatási szempontból egyre fájdalmasabb a helyzet Salgótarjánban. A regisztrált munkanélküliek száma 1997. december és 2004. szeptember között 221 fővel emelkedett. A munkanélküliségi ráta 16 százalékos volt a városban 1997 decemberében, jelenleg 17,2 százalékos. 1997 szeptemberében a megyei regisztrált munkanélküliek 33,58 százaléka élt Salgótarjánban és térségében, 2004 szeptemberében ez az arány 39,49 százalékra növekedett. A mögöttünk hagyott két évben 120 főt bocsátottak el a Nógrád Volán Rt.-től, 200 főt az öblösüveggyárból, 150 főt az önkormányzattól és intézményeitől, 18 főt a könyvtárból.

Kiemelt kormányzati segítség nélkül Salgótarján megyei jogú város nem képes a kialakult drámai helyzeten változtatni. Nemcsak jó szóra, biztatásra és sajnálkozásra van szükség, hanem ideje a tettek mezejére lépni. Ha fontosnak tartja a kormány, hogy Salgótarján és térsége dinamikusabb fejődési pályára álljon, ha fontosnak tartja, hogy a foglalkoztatási gondokon enyhítsen, segítségre, konkrét pénzügyi és gazdaságfejlesztési támogatásra van szükség.

Salgótarján nyerni akar. Ahhoz, hogy a megyei jogú város nyerni tudjon, összefogásra, helyi gazdasági erők támogatására és nem utolsósorban egy olyan mintaprojekt elindítására van szükség, amely minimum egymilliárd forintos kiemelt kormányzati támogatás nyújtásával elősegíti a gazdasági-társadalmi felzárkózás elindítását. Salgótarján nyerni akar, de az idő egyre fogy.

Köszönöm figyelmüket.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
192 325 2004.12.01. 4:27  202-348

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nógrád megye Magyarország egyik legkisebb megyéje. Dolgos emberek lakják ezt a gyönyörű megyét, akik büszkék múltjukra, az egykori vármegye történelmére, a kulturális világörökség részeként számon tartott Hollókőre, az európai diplomás Ipolytarnócra, a palóc népviseletre, völgyeinkre és hegyeinkre, a szinte érintetlen természeti környezetre. De büszkék a bányászhagyományokra, a pásztói romkertre, a szécsényi Forgách-kastélyra, az egykori SBTC-re, és akik csodálattal tekintenek az egykori végvárrendszer megmaradt elemeire és a megye nagyjaira, mint Mikszáth Kálmán, Madách Imre vagy a Szécsényben vezérlő fejedelemmé választott Rákóczi Ferenc - vagyis büszkék a szülőföldjükre.

De nógrádiak nemcsak a magyarországi Nógrád megyében élnek, hanem 84 éve a határ túloldalán, Szlovákiában is. A Szlovákiában élő nógrádiak ugyanolyan büszkék múltjukra, az egykori vármegye történelmére, büszkék Mikszáthra, aki Szklabonyán született, büszkék Madáchra, aki Alsósztregován született, és csodálattal tekintenek az egykori végvárrendszer megmaradt váraira, úgymint Fülekre, Gácsra, Ajnácskőre.

 

(22.00)

 

És büszkék Losoncra, a ma is pompázó vigadó épületére, ahol valamikor Madách Imre felesége, Fráter Erzsébet ropta a táncot a vármegye bálján. Vagyis büszkék a szülőföldjükre.

A határ sokáig elválasztott minket. Közel voltunk egymáshoz, mégis oly távol. Az egymásra találás folyamata azonban elindult. Létrehoztuk közösen a Neogradiensis eurorégiót, az Ipoly eurorégiót, újra rendeztünk megyebált Losoncon. A polgári kormány időszakában látogathatóvá vált magyar oldalról a Szlovákiában található somoskői vár, szlovák oldalról a Magyarországon található Petőfi-kunyhó.

Lépések történtek a Drégelypalánk és Ipolyság közötti valamikor megszüntetett vasúti közlekedés visszaállítása érdekében. Újra hidak épülhetnek az Ipolyon. A státustörvény lehetőséget adott a magyarigazolvány kiváltására, testvérvárosi kapcsolatok jöttek létre, például Salgótarján és Besztercebánya, továbbá Bátonyterenye és Fülek között. A tradicionális nógrádi folklórfesztivál ünnepélyes megnyitására évek óta Losoncon kerül sor. Újjáéledtek a sport-, kulturális és szakmai kapcsolatok. Testvérmegyei megállapodást kötött Besztercebánya megye és Nógrád megye. Élénkké váltak a kamarai kapcsolatok, új lehetőségek nyíltak a vállalkozások számára a kereskedelem területén. Bármit is értünk el a közelmúltban, az a közös akarat eredménye volt. Nem nélkülük, hanem mindig együtt velük.

A szocialista kormány beterjesztette a szülőföldcsomagot, nélkülük, a felvidéki magyarság megkérdezése nélkül, a határon túli magyar szervezetek megkérdezése nélkül. És riogat. És felelőtlen nemzetmegosztó állításokat fogalmaz meg. És miközben igent mondanak tudósok és művészek, a történelmi egyházak, a köztársasági elnök és a határon túli szervezetek, továbbá a kamara - a szocialista vezérkar a nem mellett teszi le a voksát. És füllent. És elterel. Megoszt és felhergel. A népszavazásból pártpolitikai kérdést csinál (Derültség az MSZP soraiban. - Közbeszólás az MSZP soraiból: Mi?), a Szülőföld Alapból pedig kampányfogást.

Mi, nógrádiak szorosan összefonódtunk a határon túli nógrádiakkal. Élnek ott családtagjaink, rokonaink, barátaink és ismerőseink. A Szlovákiában élő nógrádi magyaroknak a magyar az anyanyelve, de szlovák az állampolgársága. Ők úgy akarnak visszatérni a büszke nemzetünkhöz, hogy nem kívánják elhagyni a szülőföldjüket. Ők ott érzik jól magukat, de magyar állampolgársággal rendelkező felvidéki magyarként szeretnének otthon lenni.

Most nekünk kell dönteni. Én igent mondok a határokon átívelő nemzeti egységre, és kérem önöket, hogy önök is mondjanak igent. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
193 337 2004.12.06. 4:37  336-337

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! 1956. december 8-a Salgótarján város leggyászosabb napja. Ezen a napon a tragikus következményekkel járó sortűz áldozataira emlékezünk. Az 1956. október 23. és 29. közötti sortüzek nem voltak mások, mint a régi rendszer ragaszkodása a hatalomhoz. Vérrel és vassal, a hatalom megtartása érdekében dördültek el ezek a sortüzek.

A november 4-e utáni, így a salgótarjáni sortűz esetében azonban más a helyzet. A fegyverekkel támogatott régi-új hatalom igyekszik fegyverek és vér által kézbe venni azt a hatalmat, amire legitimációt nem kapott a társadalomtól. A november 4-i szovjet támadással nem zárul le a forradalom, egy új szakasza kezdődik, noha a szovjet fegyveresek az országot birtokolják, ám ezt a hatalomátvételt a magyar nép nem támogatja. A nép, a munkásság a munkástanácsokba helyezi a bizalmat, és felruházza őket a szuverenitás gyakorlásával.

Valójában két hatalom él párhuzamosan Magyarországon: a Kádár-kormányé, amelyet a szovjetek támogatnak, és a munkástanácsok hatalma, amelyet az ország lakosságának többsége támogat. A Kádár-kormány nagyon hamar belátja, hogy miután nem fogadja el az ország, valamilyen módon meg kell ragadni a hatalmat. És ez a mód a fegyverek ereje. Így kerül sor arra, hogy először december 7-én a Nyugati pályaudvarnál, az úgynevezett vörös zászlós tüntetéssel kezdődik a sortűz. Itt nem lehet nem látni a provokációt. De a december 8-ai salgótarjáni tüntetés is előre kiprovokált, megszervezett volt.

Csákvári László egykori internált így emlékezik a történésekre. “Szombat volt, dolgoztunk munkahelyünkön, a nagyállomás melletti telepünkön. 11 óra után hagytuk abba a munkát, és indultunk haza. A vasúti pálya mellett jöttem, amikor a tűzhelygyárral egy vonalba értem, sorozatlövéseket hallottam. Nem tudtam, hogy tüntetés van. Meggyorsítottam lépteimet, majd futni kezdtem, mert a lövések a lakásom felől jöttek. A Kilczer-ház a rendőrség mellett volt. Ahogy futottam, már jöttek szembe az akkori bányai kisvasút mellett a menekülők. Eltorzult arccal rohantak, többen véresek voltak. Ahogy kiértem a Rákóczi útra, az utca már üres volt. Egy-két halott, néhány nemzeti színű zászló és egy vekni kenyér volt az úttesten.

Az utca sarkán, az üveggyárnál volt vállalatunk egyik művezetői irodája, oda mentem be. A szoba tele volt egymásra rakott, vérző emberekkel, akik úgy vonaglottak, mint a szárazra vetett hal. Hazarohantam. Feleségem zokogva fogadott. Hat- és hétéves gyermekeim is sírtak. A konyha padlója véres volt. Feleségem elmondta, hogy egy tűzhelygyári 14 éves inasgyerek menekült be, itt halt meg, pár perce vitték el.ö

A december 8-ai események hatalom általi megszervezését alátámasztja Ponyi József, az acélgyári nemzetőrség volt tagjának visszaemlékezése is. “Mándoki Andor főmérnök, aki akkor már a gyár igazgatója volt, még a délelőtt kapott egy telefonüzenetet. Ismeretlen helyről, ismeretlen hang hívta, hogy tartsák vissza a gyáriakat, mert valami lesz a városban. Ő szólt Trezsnyik Ferencnek, a munkástanács elnökének, aki tartott egy eligazítást. Kért mindenkit, hogy fegyelmezetten viselkedjen, ne fenyegetőzzön, ne piszkolódjon. Megfogadtuk kérését, nemzeti zászlóval indultunk útnak, ezt Szlovacsek Gyula vitte. Énekeltünk, és ahogy a főtérre értünk, már hallottuk a lövéseket. Volt, aki továbbment, volt, aki kilépett a sorból. A sortűz ekkorra már eldördült. 131 áldozat. Igazi tragédia!ö

Az események láncolatába illik az is, ami aznap Budapesten történt. Steigerwald Ottó és Jecsmenik Andor a Parlamentbe igyekezett Marosán Györgyhöz, aki ekkor a forradalmárokkal tartotta a kapcsolatot. Marosán az asztalnál ült. Lekezelően végigmérte a delegációt, majd hirtelen rájuk förmedt: “Vegyétek tudomásul, hogy ti nem forradalmárok vagytok, hanem piszkos, rohadt ellenforradalmárok. Mától kezdve nem tárgyalunk, mától kezdve lövünk. És takarodjatok innen addig, amíg takarodhattok!ö És a karhatalmisták a szovjetekkel együtt lőttek. Döbbenet!

Az igazság az, hogy a salgótarjáni sortűz egy láncszeme volt egy tömeges megtorló sorozatnak. Vannak arra utaló adatok is, hogy Salgótarjánban előre elhatározták a tömeggyilkosságot.

Az áldozatok emlékét örökre megőrizzük. Mint ahogy nem felejtkezünk el azokról a kivégzett nagyszerű emberekről sem, mint Hadady Rudolf, Hargitay Lajos, Alapi László és Geczkó István.

Salgótarján nem felejt! (Szórványos taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
194 56 2004.12.07. 1:55  17-311

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Sisák Imre képviselő úr több nagyon fontos gondolatot osztott meg velünk, amelyek közül egyet emelnék ki. Szólt a TEKI és a CÉDA 2005. évi alakulásáról. Tény és való, hogy 2001-től a területi kiegyenlítő keret, illetve a cél jellegű decentralizált előirányzat keretösszege nem változik, tehát azt lehet mondani, hogy a megyei területfejlesztési tanácsok és ezeken keresztül az önkormányzatok - legalábbis ezen a területen - reálértékvesztéssel kell hogy szembenézzenek.

De ezen túlmenően 2004-ben történt valami, amiről itt még nem esett szó. A szocialista kormányzatnak 2004-től valamennyi megyei területfejlesztési tanácsot sikerült kiüresíteni, és a területfejlesztési tanácsok 2004-től tulajdonképpen csak a TEKI, a CÉDA és a vis maior tekintetében hozhatnak döntéseket. Valamennyi megyei területfejlesztési tanács 2004 előtt legalább a területfejlesztési célelőirányzat tekintetében hozhatott döntéseket, és ezen keresztül kis- és középvállalkozásokat, különböző jellegű fejlesztéseket tudtak támogatni.

Ráadásul volt hét olyan megye - legalábbis 2003-ig -, amelyek a központi kormányzat részéről kiemelt támogatásban részesültek. Ilyen volt például Nógrád megye, amelynek lakója Sisák Imre képviselő úr, aki egyben Pásztó város polgármestere is. Nógrád megye és a többi megye szempontjából a központi kormányzat részéről meghozott döntés - hogy a forrásokat alapvetően regionális szintre telepítették - alapvetően koncentrációnak tekinthető, függetlenül attól, hogy a kormányzat ezt decentralizációnak fogja fel. Tehát amire felhívta a figyelmet, azt én is nagyon fontosnak tartom, sajnálatos módon a települési önkormányzatok lehetőségei megyei területfejlesztési tanácsi összefüggésben 2005-ben tovább fognak szűkülni, ami nagy gond.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
194 122 2004.12.07. 7:16  17-311

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt évekhez hasonlóan ebben az évben is kezdeményezésekkel éltem, olyan módosító javaslatokat nyújtattam be a költségvetéshez, amelyek elősegíthetik Salgótarján és Nógrád megye felzárkózását a fejlettebb városokhoz, a fejlettebb megyékhez.

Az egyik legfontosabb módosító javaslat, amely benyújtásra került, Salgótarján megyei jogú város gazdasági-társadalmi felzárkózását hivatott elősegíteni. Sajnálatos, de tény, hogy Salgótarján a társadalmi-gazdasági válság jeleit mutatja. A közelmúltban egy felmérést készítettünk Salgótarjánban, és a felmérés eredménye eléggé megdöbbentő volt mindannyiunk számára, ugyanis a megkérdezettek mintegy 86 százaléka legsúlyosabb problémaként Salgótarjánban a munkanélküliséget jelölte meg. Tény és való, hogy Nógrád megyén belül Salgótarjánban az egyik legmagasabb a munkanélküliségi ráta, csak Bátonyterenye és Szécsény versenyzik ebben a kérdésben vele. Megyei jogú városi összevetésben azonban a 22 megyei jogú város rangsorában az utolsó helyet foglalja el Salgótarján megyei jogú város.

Nem lehet eltitkolni, és ez is tény, hogy az elmúlt években történt a szocialista városvezetés részéről néhány lépés, amely ezt a problémát próbálta enyhíteni. Kialakításra került az ipari park, immár a harmadik ütemnél jár a város, az első két ütemhez még a polgári kormány nyújtott mintegy 700 millió forintos, vissza nem térítendő támogatást. Megkapta Salgótarján és Bátonyterenye térsége a vállalkozási övezet címet, jelentősebb infrastrukturális fejlesztések indultak el a városban, például az elmúlt ciklusban a polgári kormány támogatásának köszönhetően 4,3 milliárdos szennyvízberuházás valósulhatott meg.

 

(12.00)

Vagy egy régen várt beruházás is elindulhatott, a 21-es főközlekedési főútvonal négynyomsávosítása; az első szakasz szintén a polgári kormány időszakában készült el 2,6 kilométeres szakaszon. Hál' istennek, ez folytatódott, bár ez a lendület is megtört, és mintegy két és fél év alatt csak újabb egy szakasz épült, bár a szocialisták azt ígérték, hogy 2006-ig még hat előzősávot fognak megépíteni Hatvanig. Ebből egyelőre egy készült el, tehát eléggé kétséges, hogy a többi előzési sáv megépítésre kerül-e. Tehát ezek a lépések szükséges, de nem elégséges lépéseknek tekinthetők.

Nógrád megye hét éven keresztül kiemelt támogatásban részesült. Ezt a rendszert még a Horn-kormány indította el 1997-ben, akkor három megyét érintett, Nógrádot, Szabolcsot és Borsod-Abaúj-Zemplén megyét, majd ez kibővült öt megyére, és 2003-ig, amíg működött ez a rendszer, végül is hét megye kapott kiemelt támogatást.

Ennek a kiemelt támogatásnak is köszönhetően Nógrád megyében sikerült előrelépést elérni a foglalkoztatási gondok enyhítése területén. Hogy ezt számokkal is alátámasszam: 1997 decembere és 2004 szeptembere között Nógrád megyében 1228 fővel sikerült csökkenteni a regisztrált munkanélküliek számát, úgy, hogy amikor ismételten hatalomra kerültek a szocialisták, tehát 2002 decembere és 2004 szeptembere között 971 fővel nőtt a regisztrált munkanélküliek száma. A munkanélküliségi ráta '97 decembere és 2004 szeptembere között 1,6 százalékkal csökkent megyei szinten, úgy, hogy amikor ismételten hatalomra kerültek az MSZP-sek Nógrád megyében, illetve országosan, 2002 decembere és 2004 szeptembere között 0,4 százalékkal nőtt.

Azonban Salgótarjánban nem ez a helyzet, elég borús a kép: '97 decembere és 2004 szeptembere között a regisztrált munkanélküliek száma 221 fővel növekedett, úgy, hogy az intenzitása felerősödött a kormányváltást követően. Addig volt egy pozitív tendencia, miután ismételten hatalomra kerültek a szocialisták, az a pozitív tendencia megtört. A munkanélküliségi ráta '97 decemberében Salgótarjánban 16 százalékos volt, 2004 szeptemberében ez 17,2 százalékos lett, és a legújabb munkaügyi központi jelentés szerint a munkanélküliségi ráta tovább emelkedett. Tehát egyre rosszabb a helyzet a városban. S ami igazán megdöbbentő: míg 1997 szeptemberében a megyei regisztrált munkanélküliek 33,58 százaléka élt Salgótarján és térségében, 2004 szeptemberében ez az arány 39,49 százalékra nőtt. Tehát egyre drámaibb a helyzet Salgótarján és térségében, megyei összevetésben is.

Ráadásul a kormányváltást követően - Salgótarjánban nem volt változás, mert több mint tíz éve a szocialisták vezetik a várost - még inkább rosszabbodott a helyzet. Csak 2002-től néhány adat: például a Nógrád Volán Rt.-től 120 főt, öblösüveggyártól 200 főt, önkormányzattól és intézményeitől 150 főt, könyvtárból 18 főt bocsátottak el; egyre nehezebb a helyzet a városon belül a kis- és középvállalkozások számára.

Tehát summa summarum: kiemelt kormányzati támogatás nélkül, látható, hogy Salgótarján megyei jogú város nem képes a foglalkoztatás területén előrelépni, nem képes azon a drámai helyzeten javítani. És miután Salgótarján nyerni akar, ahhoz, hogy ez a város nyerni tudjon, nyilvánvalóan összefogásra, a helyi gazdasági erők támogatására és egy olyan mintaprojektnek az elindítására van szükség, amit tulajdonképpen megfogalmaz ez a módosító javaslat, és amihez kérem a tisztelt parlament, a kormánypárti képviselők támogatását is, hogy Salgótarján megyei jogú város társadalmi-gazdasági fejlesztése érdekében a központi fejlesztési feladatok előirányzat terhére egymilliárd forint vissza nem térítendő támogatási keretösszeget különítsenek el. Értelemszerűen ez a foglalkoztatási problémák megoldásához kerülhetne felhasználásra úgy, hogy a megállapodás az érintett miniszter és Salgótarján megyei jogú város polgármestere között köttetne meg.

Tehát tisztelettel szeretném kérni, ha a kormányzat fontosnak tartja az egyik leghátrányosabb helyzetű megyei jogú város kiemelt támogatását, ennek a megyének a kiemelt támogatását - mégiscsak ennek a megyének a lelke, a tüdeje Salgótarján mint megyeszékhely -, ha fontosnak tartja, hogy az ország gazdasági vérkeringésébe egyszer és mindenkorra bekapcsolásra kerüljön, a különbségeket csökkentsék, akkor ezt a támogatást mintaprojekt keretén belül Salgótarján megyei jogú város számára biztosítani szíveskedjenek. És ez nem egyszeri alkalom lenne, hanem értelemszerűen ezt a folyamatot folytatni kell, mert Salgótarján nyerni akar, és most már Salgótarjánban is a polgárok szeretnék érezni a jóléti rendszerváltozás következményeit.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
194 138 2004.12.07. 1:59  17-311

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Bárcsak úgy lenne, ahogy Kovács úr mondta, hogy a regionális fejlesztési tanácsi szinten megháromszorozódnak a források! Vannak olyan regionális fejlesztési tanácsok, ahol az elmúlt évekhez képest jelentős növekedést lehet megtapasztalni. De nézzünk egy konkrét példát, amiről itt szó volt: az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácsot. Kovács úr is említette, hogy a következő évben mintegy 6 milliárd forint lesz az a fejlesztési összeg, ami fölött diszponál a regionális fejlesztési tanács, és még a megyei területfejlesztési tanácsoknál, tehát a Heves Megyei, a Nógrád Megyei és a Borsod Megyei Területfejlesztési Tanácsnál pedig valamivel több mint 3 milliárd forint forrás lesz; ez a TEKI-CÉDE összevonásából, illetve a vis maiorból adódik.

De valószínűleg elfelejtette Kovács úr, hogy mondjuk, 2003-ig, amíg működött a hétmegyés rendszer, ebből a hét megyéből két megye az észak-magyarországi régióban volt megtalálható. Ez Borsod-Abaúj-Zemplén megye és Nógrád megye. Akkor a rendelkezésre álló forrásoknak, amit megcímkéztek, 22 százaléka ment Borsodba, 8 százaléka ment Nógrádba. Képzelje el, Kovács úr, hogy még 2003-ban a Nógrád Megyei Területfejlesztési Tanács saját hatáskörben az alaptámogatással együtt valamivel több mint 2 milliárd forintról tudott döntést hozni. Ha Nógrádban ez volt a 8 százalék, akkor körülbelül meg kell ezt háromszorozni, tehát Borsod-Abaúj-Zemplén megyében valamivel több mint 5 milliárd forintról tudtak döntést hozni megyei területfejlesztési tanácsi szinten.

Tehát van olyan régió, tény és való, ahol az elmúlt évekhez képest valamivel nagyobb a forrásnövekedés; ezek az amúgy is fejlettebb régiók. De igenis az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács hátrányos helyzetbe került ezzel a rendszerrel, a források nem bővültek olyan dinamikus módon, mint ahogyan más régiókban. Tehát ezzel a módszerrel, amit a kormány itt kialakított, az észak-magyarországi régiót, ezen belül Nógrád megyét büntette. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
207 277 2005.03.21. 4:07  276-277

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nógrád megye és ezen belül Salgótarján város egyik legsúlyosabb problémája, hogy drámaian magas a regisztrált munkanélküliek száma. A mögöttünk hagyott két évben jóval több munkahely szűnt meg, mint amennyi teremtődött, így a munkanélküliség réme szinte minden családot közvetlenül vagy közvetetten elért.

A polgári kormány időszakában folyamatosan javultak megyénk, illetve Salgótarján város pozíciói, az aktív befektetésösztönzésnek és a kormány kiemelt támogatásának is köszönhetően jelentős számú új munkahely jött létre. Az Orbán-kormány négy éve alatt Nógrád megyében összesen 1358 fővel, ezen belül Salgótarján és térségében pedig 305 fővel sikerült a regisztrált munkanélküliek számát csökkenteni.

A szocialisták ismételt hatalomra kerülésével a trendek azonban megfordultak, a regisztrált munkanélküliek száma drámai mértékben kezdett el emelkedni, bár a szocialisták nem ezt ígérték. Emlékeznek még a salgótarjáni emberek a város szocialista polgármesterének azon ígéretére, amikor 1998-ban azt fogalmazta meg, hogy 2000-ig kétezer új munkahelyet fog létesíteni, majd 2002-ben újabb ezer új munkahely létrehozását vállalta fel. És emlékeznek arra is az emberek, hogy az MSZP országosan 400 ezer új munkahely létrehozását ígérte. Lakosságszám-arányosan ezen ígéret alapján Nógrád megyében nyolcezer új munkahelyet kellene létrehozni.

Sajnálatos tény, hogy a szocialista ígéretek és a valóság elkülönültek egymástól. Nyilvánvaló, hogy ezek az ígéretek arra jók voltak, hogy hamis reményt ébresszenek az emberekben, és így szavazatok tömegeit szállítsák a szocialisták számára, de az emberek most már úgy érzik, hogy rútul becsapták őket, hogy visszaéltek bizalmukkal.

A legfrissebb Nógrád megyei és salgótarjáni munkaerő-piaci tények is tovább erősítik a szocialisták irányában megnyilvánuló bizalmatlanságot. 2005. február végén 16,7 százalékos volt Nógrádban a regisztrált munkanélküliek aránya. Az elmúlt egy hónapban 336 fővel, az eltelt egy évben pedig 964 fővel emelkedett az elhelyezkedni szándékozó állástalanok száma. Szomorú, hogy a tartósan regisztrált munkanélküliek száma is egy év alatt 598 fővel gyarapodott.

Elkeserítőek a salgótarjáni tények is: egy év alatt Salgótarján és térségében 548 fővel emelkedett a regisztrált munkanélküliek száma. A munkanélküliségi ráta 2005 februárjában elképesztő módon 21,1 százalékra nőtt. Ilyen drámai helyzet sem megyei, sem városi szinten nem volt tizenegy év alatt.

Önámítás az, ha a kormányzat vagy helyi és megyei képviselői azt gondolják, hogy sikerpropagandával, többször bejelentett látványberuházásokkal, mosolyoffenzívával szőnyeg alá lehet söpörni a munkanélküliség problémáját.

 

(20.50)

 

Salgótarjánban jogosan vetődik fel néhány kérdés a helyzettel összefüggésben. Felelősnek tartják-e magukat bizonyos szocialista képviselők, hogy 11 év alatt nem voltak képesek áttörést elérni foglalkoztatási kérdésekben? Mi lett a beharangozott gyémántcsiszoló üzemmel Salgótarjánban, és hová tűnt a kormányzat részéről megítélt 864 millió forint? Miért nem szavazták meg a parlamentben a salgótarjáni munkahelyteremtésre kért 1 milliárd forintot az MSZP-s honatyák? És hol van a választási kampányukban megígért több ezer új munkahely? Salgótarján többet és jobbat érdemel.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
209 180 2005.03.29. 2:14  179-182

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Nógrád megye és ezen belül Salgótarján város egyik legsúlyosabb problémája, hogy drámaian magas a regisztrált munkanélküliek száma: a mögöttünk hagyott két évben jóval több munkahely szűnt meg, mint amennyi teremtődött, így a munkanélküliség réme szinte minden családot közvetlenül vagy közvetetten elért.

Az Orbán-kormány négy éve alatt mind megyei, mind salgótarjáni szinten csökkent a munkanélküliek száma, azonban a szocialisták ismételt hatalomra kerülésével a trendek megfordultak. A mögöttünk hagyott két évben sajnálatos módon a regisztrált munkanélküliek száma ismét elkezdett emelkedni, bár a szocialisták nem ezt ígérték. Emlékeznek még a salgótarjáni emberek a város szocialista polgármesterének azon ígéretére, amikor 1998-ban azt fogalmazta meg, hogy 2000-ig kétezer új munkahelyet fog létesíteni, majd 2002-ben újabb ezer új munkahely létrehozását vállalta fel. S emlékeznek arra is az emberek, hogy az MSZP országosan négyszázezer új munkahely létrehozását ígérte.

Megállapítható, hogy a szocialista ígéretek és a valóság elkülönültek egymástól, 2000-ig nem jött létre kétezer új munkahely, nem látják az emberek a 2002-ben megígért ezer új munkahelyet, és az országosan felvállalt négyszázezer új munkahely is várat magára. Sőt, a helyzet egyre drámaibbá válik Nógrádban, és ezen belül Salgótarjánban. 2005. február végén 16,7 százalékos volt Nógrádban, és elképesztő módon 21,1 százalékos Salgótarjánban a munkanélküliségi ráta. Az elmúlt egy évben Nógrád megyei szinten 964 fővel, ezen belül Salgótarján és térségében 548 fővel emelkedett az elhelyezkedni szándékozó állástalanok száma.

A helyzettel összefüggésben vetődik fel néhány kérdés: mi történt a Salgótarjánban beharangozott gyémántcsiszoló üzemmel, és hova tűnt a kormányzat részéről megítélt 864 millió forint? Miért nem támogatta a kormányzat a városi munkahelyteremtésre kért egymilliárd forintot előirányzó módosító javaslatot, és hol van a választási kampányokban megígért több ezer új munkahely? (Közbeszólás a Fidesz soraiból. Hol a munkahely?)

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
217 159 2005.04.25. 2:19  158-161

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Bekövetkezett az, amitől sokan tartottak a városban: felszámolásba vitték Salgótarján egyik legrégebbi és legpatinásabb gyárát, az St. Glass Rt.-t. Rég nem látott bizonytalanság ütötte fel a fejét a városban. A gyárhoz érzelmileg kötődő és a még ott dolgozó emberek félelmetes mértékben vannak elkeseredve, és miután kevés az információ, sejtik, de nem értik, hogy mi történt, hogyan alakulhatott ki ez a drámai helyzet. Az igazságot azonban szeretnék megtudni, mert joguk van hozzá.

A gyárban még dolgozó valamivel több mint 600 ember, a beszállítók és a városlakók megérdemlik, hogy kérdéseikre őszinte válaszokat kapjanak. Az emberek arra várnak választ, hogy miért csomagban értékesítették a céget. A 2004 nyarán alapított, 3 millió forint törzstőkéjű SAYE Kft. által ajánlott 1,2 milliárd forintos vételár reálisnak tekinthető-e?

Mi a véleménye a szocialista kormánynak arról, hogy a privatizációs döntést követően a Magyar Befektetési és Vagyonkezelő Részvénytársaság volt ügyvezető igazgatója, akinek ÁPV Rt.-s múltja is ismert, megvásárolta a SAYE Kft. 50 százalékát? Érdekelte-e az ÁPV Rt.-t a privatizációs eljárás során, hogy Salgótarján halmozottan hátrányos helyzetű város, ahol drámai mértékű a munkanélküliek száma?

Miért volt olyan fontos, hogy a privatizálandó csomagban az Öblösüveggyárat is megjelenítsék, így csökkentsék annak esélyét, hogy szakmai befektető vásárolja meg a csomagot? Mi a véleményük arról, hogy az állami tulajdonú MFB Rt. több hónapot várt az azonnali inkasszó benyújtásával? Ha már benyújtotta az MFB Rt. az azonnali inkasszót, akkor azt miért nem abban az időszakban tette meg, amikor az Öblösüveggyár tulajdonosa még a SAYE Kft. volt?

Mivel magyarázzák azt a történést, hogy miután a SAYE Kft. eladta a céget egy újabb pénzügyi befektetőnek, a Stonefarm Kft.-nek, szinte azonnal benyújtotta az MFB Rt. az azonnali inkasszót, így a felszámolás elindítása már nem volt kérdéses?

Tisztelt Miniszter Úr! A tények azt mutatják, hogy a szocialista kormány számára nem volt fontos a gyárban dolgozó emberek munkahelye és biztonsága. A kialakult helyzettel kapcsolatban felvetődik a szocialisták felelőssége.

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
222 41 2005.05.09. 3:04  40-46

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Bármerre jár az ember, azt tapasztalja, hogy a kormányzat háza táján nagy a bizonytalanság, hiszen nem telik el úgy hónap, hogy valamilyen programmal ne rukkolna elő a kormány. Most éppen a száz lépés politikájáról hallunk, meg arról, hogy lendületben az ország. Igaz, úgy jöttünk lendületbe, hogy eddig egy lépést sem tettünk. De nemcsak az ország, hanem a nógrádi szocialisták is lendületbe jöttek. Ugyanis Nógrád megyében és ezen belül Salgótarjánban is lendületesen, lépésről lépésre nő a munkanélküliség.

Napjainkra döbbenetes helyzet alakult ki a megyei munkaerőpiacon. Nógrád megyében 2002 decembere és 2005 márciusa között 3550 fővel, vagyis 29 százalékkal, Salgótarján és térségében pedig 1131 fővel, vagyis 24 százalékkal nőtt a munkanélküliek száma. Jelenleg megyei szinten 16,2 százalék, salgótarjáni térségi szinten pedig megdöbbentő módon 20,5 százalék a munkanélküliek aránya.

Az emberek jogosan fogalmazzák meg kérdéseiket. Ezt ígérte az MSZP? Ezt ígérte Gyurcsány Ferenc? Ezt ígérte az MSZP Nógrád megyei elnöke és Salgótarján szocialista képviselője? És az emberek megadják a választ is: nem, nem ezt ígérték. Sem a kormányzati, sem a helyi duma, sem a bejelentett száz tyúklépés programja nem tudja a nógrádi emberek emlékezetét elhomályosítani. Az emberek nem értik, hogy mi akadályozza a nógrádi szocialistákat abban, hogy teljesítsék a több ezer munkahelyre tett ígéreteiket. Pedig szocialista a salgótarjáni polgármester, szocialista az egyéni képviselő, szocialista vezetésű a megye, a régió, az ország. Elméletileg minden feltétel adott a sikerhez, mégis a dráma, a kudarc, a sikertelenség jellemzi a helyzetet. De önök nem így gondolják.

Az Orbán-kormány időszakában, amikor évről évre csökkent a munkanélküliek száma, azt mondták, hogy ez egy rossz időszak volt. Most, amikor napról napra nő a munkanélküliek száma, erre azt mondják, hogy jól mennek a dolgok, stabil és nagy a jólét. Csak nem azt a politikát űzik az emberekkel, hogy minél rosszabb, annál jobb?

Tisztelt Miniszter Úr! A 2002-es kormányváltásig valóban lendületben volt Nógrád. Amióta ismételten hatalomra kerültek a szocialisták, munkaerő-piaci szempontból tény, hogy a lendület nem tört meg, csak az iránya változott. A lejtőre került Nógrád, a lejtőre került Salgótarján. Az emberek Nógrádban és Salgótarjánban becsapva érzik magukat, és elegük van. Elegük van abból, hogy sorban szűnnek meg a munkahelyek, felszámolnak cégeket, új munkahelyek pedig csak a duma szintjén jönnek létre.

Tisztelt Miniszter úr! Van-e átfogó terve a szocialista kormányzatnak a Nógrád megyei és ezen belül a válságos salgótarjáni munkaerő-piaci helyzet kezelésére?

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
222 45 2005.05.09. 1:14  40-46

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Bár ön azt állítja, hogy van terv, de a válaszából kiderült, hogy nincs olyan terv, amivel tudnák kezelni a Nógrád megyében, illetve Salgótarjánban kialakult válságos munkaerő-piaci helyzetet.

Pedig nagyon nagy a baj, tisztelt miniszter úr. Amióta önök ismételten hatalomra kerültek, a mögöttünk hagyott három évben a SOLE Rt. kivonult Pásztóról, a Hammer-Hungária Bátonyterenyéről, 800 embert leépítettek Szécsényben az elektronikai cégnél, önök bezárták a nagyoroszi laktanyát, a Zalakerámia romhányi üzeménél 80 embert elbocsátottak, a Nógrád Volán Rt.-től 120 embert építettek le, Salgótarján megyei jogú város önkormányzata 150 embert épített le, felszámolták a Balassagyarmati Finomkötött Kft.-t, felszámolás alatt van a salgótarjáni egykori Vegyépszer, és felszámolás alatt van még a néhány hónappal ezelőtt állami tulajdonban lévő öblösüveggyár is.

Tisztelt Miniszter Úr! A nógrádi és salgótarjáni, egyelőre nem dolgozó emberek véleményét tolmácsolom, amikor azt mondom, hogy elég volt, ennyi és ne tovább. Duma helyett cselekvésre van szükség, mert mind Nógrád megye, mind Salgótarján nyerni akar. (Felzúdulás az MSZP soraiban.)

A válaszát nem tudom elfogadni. (Taps az ellenzéki pártok soraiban. - Közbeszólás az Fidesz soraiból: Bravó!)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
225 238 2005.05.17. 1:41  215-321

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egyetértek azzal a kijelentéssel, hogy nincsenek jobboldali, illetve nincsenek baloldali települések, azonban az tény, hogy vannak jobboldali vezetésű települések és vannak baloldali vezetésű települések.

Nézzük a tényeket Nógrád megye szemszögéből! Nógrád megyéből összesen 17 pályázat került benyújtásra. Kormánypártinak 5 település sorolható, ellenzékinek 3 település, független vezetésűnek pedig 9 település. Nézzük a tényeket, ami benne van a javaslatban! Független vezetésű település, tehát kilencből egyetlenegy sem kapott támogatást. Ellenzéki vezetésű település 3-ból egyetlenegy sem kapott támogatást. Kormánypárti 5 településből pedig 3 kapott támogatást. Tehát azt lehet mondani, hogy a kormánypártiak aránya 60 százalékos. Azt lehet tehát mondani, hogy Nógrád megye viszonylatában egyértelműen megállapítható a politikai motiváció.

Hogy ez mit is jelent, nézzünk megint egy másik számsort! Míg 2004. évre Nógrád megyéből összesen 22 pályázatot nyújtottak be az önkormányzatok, 2005. évre már csak 17-et, és most már rendelkezünk azokkal az adatokkal, hogy mennyit nyújtottak be a 2006. évi induló címzett támogatási körre: Nógrád megyéből összesen 8 pályázat érkezett be. Sajnálatos módon ez is részben annak tudható be, hogy az önkormányzatok is rájöttek arra, hogy politikai irányultság van a döntések mögött. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
225 250 2005.05.17. 1:52  215-321

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Miután Sisák Imre képviselőtársam említést tett néhány Nógrád megyei elutasított pályázatról, s tekintettel arra, hogy Nógrád megye Magyarország egyik legdrámaibb helyzetben lévő megyéje, talán célszerű, hogyha teljessé tesszük ezt a kört.

Említette a képviselő úr, hogy a közoktatás területén három olyan pályázat került elutasításra, amelyek már évek óta pályáztak, ez Karancskeszi, Etes és Romhány. A belterületi vízrendezés területén Nógrádmegyer, Hollókő - a kulturális világörökség részeként számon tartott Hollókő -, Szécsény városa - remélem, hogy nem azért került elutasításra, mert az időközi választásokat elveszítették a szocialisták -, Nagybárkány, Nógrádsipek, Nagylóc, Szécsényfelfalu, Piliny; Kazárnak örülünk természetesen, mely szocialista vezetésű.

A szennyvízközmű-beruházás tekintetében Szirák települési önkormányzat pályázata került elutasításra, de Mátraterenye, Mátranovák közműberuházás támogatást kapott. A belterületi vízrendezés területén még Varsány település pályázata került elutasításra. A kultúra területén, amely egy mostoha terület Nógrád megye szempontjából, mármint a kormányzat szemszögéből nézve, Buják település pályázata került elutasításra, egy faluközpont kialakítását tervezték integrált műemléki hasznosítással. És az egészségügy területén Balassagyarmat, hála istennek, támogatást kapott, bár az a támogatási összeg, amely megítélésre került, több mint egymilliárd forinttal kevesebb, mind az igényelt támogatási összeg.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
225 270 2005.05.17. 2:09  215-321

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Hát nem olyan jó a helyzet Nógrád megyében, mint ahogy Gy. Németh Erzsébet mondta. Nemcsak az a probléma Nógrád viszonylatában, hogy az a három támogatási javaslat, amely támogatást fog kapni a kormányzat részéről, az szocialista önkormányzat részéről került benyújtásra, hanem az is, hogy fél évvel ezelőtti kormányzati döntéshez képest jelentős mértékben rosszabbodott megyénk pozíciója.

Nézzük a tényeket! Kazár. Címzett támogatási igény 1 milliárd 334 millió 934 ezer forint volt. Az önerő a beruházási összköltség 10 százaléka. Ehhez képest a javaslat most 869 millió 760 ezer forintot javasol, az önerő pedig a beruházási összköltség 10,3 százalékára nő. Tehát Kazár esetében 465 millió 174 ezer forintos pozíciócsökkenés van, az önerő pedig 0,3 százalékkal növekszik.

Mátranovák, szennyvízközmű-beruházás. Címzett támogatási igény 1 milliárd 341 millió 283 ezer forint volt, saját forrás 895 millió forint, a javaslat 1 milliárd 296 millió 216 ezer, saját forrás 895 millió forint, tehát a pozícióromlás 45 millió forintos, miközben a saját erő 40-ről 40,8 százalékra növekszik.

Balassagyarmat, városi kórház. Címzett támogatási igény 2 milliárd 487 ezer 252 forint, önerő nulla forint volt. A javaslat 1 milliárd 362 millió 624 forint, az önerő itt 40 millió forint, tehát itt a címzett támogatási javaslatnál a pozícióromlás 1 milliárd 124 millió 628 ezer forint, és a vállalt önerő 40 milliárd forinttal növekszik.

Összességében Nógrád megyét érintően a kormány-előterjesztéshez képest pozícióromlásunk 1 milliárd 634 millió 869 ezer forint, miközben az önerő, illetve a saját forrás mértéke plusz 62 millió forintos pozícióromlást mutat.

Egy ilyen drámai helyzetben lévő megyében ez a helyzet elfogadhatatlan.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
248 32 2005.09.26. 3:06  31-37

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm. Tisztelt Miniszter Úr! Ha néhány nappal ezelőtt reggel 8 és délután 4 óra között látogatást tett volna a salgótarjáni Szent Lázár Megyei Kórházban, igencsak elcsodálkozott volna. A meleg vizet hiába kereste volna, azt ugyanis elzárták, ráadásul a liftek egy részét is leállították délután. Ezekről a megdöbbentő tényekről a híradások is beszámoltak. Mindez azonban csak a jéghegy csúcsa, érdemes az okokat is megvizsgálni.

Tájékoztatom, hogy a kórház vezetése nem önszántából kényszerült ilyen intézkedéseket meghozni. Önök, szocialisták hozták őket ilyen helyzetbe gyógyszerár-emelésekkel, energiaár-emelésekkel és egy megszorító, teljesítménykorlátozó kormányrendelettel. Pedig önök 2002-ben még azt ígérték, hogy “haladéktalanul hozzálátunk a kórházak és a többi egészségügyi intézmény rendbetételéhezö. Három év szocialista kormányzás után ez olyan jól sikerült, hogy ma már minden második kórház adóssággal küzd, és minden harmadikat - köztük a salgótarjánit - csőd fenyeget.

Biztosan csak a véletlen műve, hogy mindig akkor van baj a salgótarjáni kórházban, amikor a szocialisták kormányoznak. 1997-ben, a Horn-kormány idején került először nehéz helyzetbe a kórház, de - igaz, megszorításokkal, létszám- és ágyszámleépítéssel - sikerült kilábalni a válságból. Most 2005 van, minő véletlen, ismét a szocialisták kormányoznak, és a kórház megint bajban van. Az intézmény gazdálkodása 2004-ig stabil volt. Sajnos, azóta a tartozásállomány egyre nő. Mára a kórház a kormányzati pénzmegvonások miatt hatalmas, közel 300 milliós adóssággal küzd, és már csődbiztos kinevezése fenyeget. A jelenség nem egyedi, számtalan kórház küzd komoly gondokkal. Nincs meleg víz, nem járnak a liftek. Ennél több megtakarítási lehetőség nincs. Min lehetne még spórolni? Az ételen? Vagy kövessék annak a kórháznak a példáját, ahol már csak napi három pelenkát biztosítanak az újszülötteknek?

A megyei önkormányzat nem képes egyedül megoldani a problémát, hogyan is tudná, amikor éppen a szocialista-szabad demokrata kormány volt az, amely elszegényítette az önkormányzatokat. Salgótarjánban és környékén amúgy sem olyan nagy a jólét, mint azt Gyurcsány Ferenc képzeli, minden ötödik ember munkanélküli, egyre nagyobb a szegénység, miközben aránytalanul magasak a közüzemi díjak.

Tisztelt Miniszter Úr! A kórház 90 ezer ember ellátását biztosítja, ameddig biztosítani tudja. Ők 90 ezren, valamint a kórházban dolgozók is joggal kérdezik öntől, számíthat-e a salgótarjáni kórház a kormány segítségére. Tisztelt Miniszter Úr! Mire számíthatnak a kormányzati elvonások miatt csődközelbe került intézmények? Ön mint orvos, szakmailag és emberileg elfogadhatónak tartja, hogy a kórházak évről évre kevesebb pénzt kapnak? Ön szerint véletlen az, hogy kórházaink mindig akkor kerülnek válságba, amikor önök, szocialisták kormányoznak?

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
248 36 2005.09.26. 1:15  31-37

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Ön bizonyára tudja, hogy mi a hasonlóság a helikoptert használó Kóka János, a milliárdos vagyont felhalmozó Gyurcsány Ferenc, vagy a fekete sport BMW-vel furikázó Boldvai László között. (Felzúdulás az MSZP soraiban.) Az a hasonlóság, tisztelt miniszter úr, hogy ők bármilyen egészségügyi szolgáltatást bármikor, és ha kell, bárhol a világban meg tudnak vásárolni. Azonban a salgótarjáni emberek meg a tisztességes, egyszerű, becsületes, nehéz körülmények között élő emberek (Moraj az MSZP soraiban. - Dr. Géczi József Alajos: Populizmus!) a salgótarjáni megyei kórház szolgáltatásait kénytelenek igénybe venni.

Ha önök, miniszter úr, nem nyújtanak segítséget a salgótarjáni megyei kórháznak, és most nem fejlesztésről, hanem működésről beszélek, akkor az együtt fog járni további létszámleépítésekkel, ágyszámleépítéssel, akár osztálymegszüntetéssel, és természetesen a szolgáltatás színvonalának csökkentésével. És ebben az esetben, tisztelt miniszter úr, önök a Salgótarjánban élő, illetve a Salgótarjánon kívül élő, de a salgótarjáni kórház szolgáltatásait igénybe vevő, nehéz körülmények között élő emberek lehetőségeit szűkítik. Ebbe pedig nem tudunk beletörődni, tisztelt miniszter úr.

Úgyhogy a válaszát nem tudom elfogadni. (Taps az ellenzék soraiban. - Közbekiáltás ugyanott: Éljen!)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
277 386 2005.12.06. 1:54  13-491

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Bizonyára egyetért ön is azzal a mondással, hogy vannak jó dolgok, amiket folytatni kell. Bizonyára nem tudja, ezért elmesélem önnek, hogy 2002. március 29-én Salgótarjánban bemutatásra került az a dízelvonat, amely az akkor terveknek megfelelően megteremtette volna az intercity-összeköttetést Salgótarján és Budapest között. Akkor arra is határozott ígéretet kaptunk, hogy 2004-ben elindul a Hatvan-Salgótarján-Somoskőújfalu közötti 81-es számú vasúti fővonal pályarekonstrukciós munkálata.

Sajnos, eltelt most már három és fél év, és azt látjuk, hogy bár ez egy jó dolog volt, mert ezzel akkor az MSZP is, és az SZDSZ is egyetértett, de mégsem folytatták. Intercity-összeköttetés a mai napig nem teremtődött meg Salgótarján és Budapest között - még egy ilyen megyei jogú város van különben, ahol nincs összeköttetés, ez Szekszárd -, magának a pályaszakasznak a rekonstrukciós munkálatai nem indultak el, és sajnálatosan az az ígéretük sem teljesült, hogy Hatvan és Salgótarján között az orosz államadósság lebontásából új motorvonatok megvásárlása kapcsán motorvonatok kerüljenek beállításra.

Egy olyan módosító javaslatot nyújtottam be immár negyedik alkalommal 2002-t követően, hogy a Hatvan-Salgótarján-Somoskőújfalu közötti 81-es számú vasúti fővonal rekonstrukciós munkálatai végre induljanak el. Ha ez elindulhatna, akkor talán megteremtődne annak a lehetősége, hogy Salgótarján intercity-közlekedés kapcsán is bekapcsolódjon az ország gazdasági vérkeringésébe, és talán majd egyszer az interpici-vonatok is megérkezhetnek Salgótarjánba. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
277 416 2005.12.06. 4:07  13-491

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Egy fontos módosító javaslathoz szeretném kérni az önök támogatását.

Salgótarján legnagyobb problémája, bizonyára tudják, nem más, mint a munkanélküliség. A regisztrált munkanélküliek aránya most, 2005. november végén megközelítette a 20 százalékot. Ha a nem regisztráltak is bejelentkeznének, valószínűsíthető, hogy 30 százalék fölötti lenne ez az arány Salgótarjánban.

A közelmúltban, különösen 1998 és 2002 között történtek lépések, amelyek jelentős mértékben hozzájárultak abban az időszakban a munkanélküliség csökkentéséhez, bár ezek a lépések szükségesek voltak, de sajnos nem bizonyultak elégségesnek. Mégis fontosnak tartanám villanásszerűen néhány elemét kiemelni.

1998-ban, még a Horn-kormány döntésének köszönhetően Salgótarján és Bátonyterenye között kialakításra került a vállalkozási övezet. Salgótarjánban ez már az Orbán-kormányhoz kapcsolódik. Az ipari park I. és II. üteme került kialakításra, mintegy 1 milliárd forintos bekerülési összértékben, 700 millió forintos támogatás mellett. Abban az időszakban, az Orbán-kormány időszakában jelentős beruházások is realizálódtak az ipari parkban. Ezek közül kiemelném a Sineát, ez egy belga cég, a Depexa szintén egy belga cég; létrejött egy inkubátorház, CBA Nagykereskedelmi Központ és nem utolsósorban a Mitsuba, ez egy japán cég.

1998 és 2002 között kiemelt megyei támogatást kapott Nógrád megye, mint az egyik leghátrányosabb helyzetű megye. Négy éven keresztül az alaptámogatásokkal együtt éves bontásban mintegy 2 milliárd forintról tudott döntést hozni a Megyei Területfejlesztési Tanács. Jelentős infrastrukturális fejlesztések is elindultak, gondolok itt Salgótarjánban, illetve még három települést érintően a szennyvízprogramra, és nem utolsósorban a közlekedési infrastruktúra vonatkozásában végre elindulhatott a 21-es út négynyomúsítási programja.

Azonban az elmúlt három évben, és ez indokolta alapvetően a módosító javaslat benyújtását, ez a dinamikus folyamat teljes mértékben megtört. Sajnos a munkanélküliség tekintetében sokkal rosszabb a helyzet most, 2005. november végén, december elején, mint a 2002-es kormányváltás időszakában. Hatalmas a szegénység Salgótarjánban. Képzeljék el, tisztelt képviselőtársaim, Salgótarjánban 43 ezer ember él, és 14 ezer olyan ember lakik ott, aki valamilyen formában segélyt kap az önkormányzattól.

Sajnos, megint csak a munkanélküliséghez vezethető vissza a fiatalok tömeges elvándorlása. 16 és 20 év közötti fiatalokat kérdeztek meg Salgótarjánban. A megkérdezettek 69 százaléka mondta azt, hogy el akar költözni Salgótarjánból. Azoknak a fiataloknak, akik pedig elmennek Salgótarjánból, és más városban, akár Budapesten, akár a fejlettebb nyugati országrészben folytatnak felsőoktatási tanulmányokat, a 70 százaléka pedig már nem tér vissza Salgótarjánba. És ha nem térnek vissza, akkor nem ott alapítanak családot, ha nem Salgótarjánban alapítanak családot, akkor nem ott születnek a gyermekeik, és ha nem ott születnek a gyermekeik, akkor nem ott fognak járni óvodába, iskolába, és utána csodálkozunk, hogy Salgótarjánban óvodákat, iskolákat kell bezárni.

Tehát összefoglalásképpen kijelenthető, hogy sajnálatos módon Salgótarján megyei jogú város önmaga nem képes ezt a problémát megoldani. Szükség van a kormány kiemelt támogatására, figyelmére, és ez a módosító javaslat azt a célt szolgálja, azt kívánja elérni, hogy végre a kormányzatnak a munkahelyteremtés szempontjából is irányuljon rá a figyelme Salgótarjánra, és jelentős központi támogatással segítsék elő, hogy végre Salgótarján is be tudjon kapcsolódni az ország gazdasági vérkeringésébe.

Köszönöm. (Taps az ellenzék padsoraiban.)